Eemsmond gaat opnieuw met Rotterdam 'knokken' Val dollar lijkt niet te stuiten Vaak sloop van nieuwe keukens Fokker kan niet buiten steun Bonden ongerust over fusie Volker Stevin Dag van het brood Plannen Akzo-slag voor chemie in het Noorden Grote belangstelling voor Duitse mark Meer bouwvergunningen op komst Zwarte handel in sigaretten miljardenzaak Hypotheekrente per 3 oktober Ruim 2,06 in Amsterdam DONDERDAG 5 0KT06ER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS15 door Jan Sloothaak DELFZIJL Wat het Eems- mondgebied in de vorm van vloeibaar aardgas (LNG) bin nenhaalde, dreigt het aan de andere kant weer te verliezen. Wethouder Jan Beijert van Delfzijl luidt al enige tijd luid ruchtig de noodklok omdat de Akzo heeft besloten zijn chloorproduktie in Rotter dam te concentreren. Volgens hem kan dit betekenen dat een verdere ontwikkeling van de chemische industrie in de Eemsmond voorgoed onmo gelijk wordt gemaakt. Samen met een aantal andere Eems- mondgemeenten gaat Delfzijl er te genaan. „Ook de provincie steunt ons. Ik heb er al een gesprek over gehad met gedeputeerde Cees Hoog straten," aldus wethouder Beijert. „Het wordt," zegt hij „opnieuw een knokpartijtje met Rotterdam, net als met het LNG." Van de zijde van de Akzo lijkt iedere medewerking uitgesloten. Volgens een woordvoerder van de directie in Hengelo staat het vast, dat er in Rot terdam een fabriek komt voor de pro- duktie van 250.000 ton chloor. Boven dien heeft Delfzijl een brief gekregen die er niet on liegt: „Het feit dat wij ergens industrieel actief zijn, legt ons niet automatisch mede-verantwoor delijkheid of verplichting tot realise ring van provinciale, regionale of lo kale industrialisatieplannen op. Ge zien het grote aantal vestigingen van Akzo zou van enig industrieel beleid van Akzo zelf dan immers geen spra ke meer kunnen zijn," schrijft de di- tie aan b. en w. Niet op de hoogte Het is de heer Beijert tegengevallen dat de Akzo na het besluit tot vesti ging van de chloorfabriek in Rotter dam, Delfzijl hiervan niet op de hoog te heeft gesteld. „We hebben er toe vallig weet van gekregen." De con centratie in Rotterdam betekent on der meer dat één van de twee chloor- fabrieken in Delfzijl dicht gaat. Dat is aldus de regionale bestuurderen echter niet" het ergste. Veel erger is dat mét het chloor een tasisprodukt wegvalt. Met chloor en yleen samen had de Eemshaven ans in principe een industrie ten kunnen opbouwen waar van illes mogelijk was. Als de chloorpro duktie wordt gehalveerd, is er geen hoop meer op volgprodukten als dichloorethaan en vinylchloride „en daarmee had je eindeloos verder kun nen gaan in de plastics." Beijert ver der: „Delfzijl dreigt langs de Noord- Wethouder Jan Beijert zeekust de enige haven te worden die dit niet heeft." Volgens Beijert begint het verhaal met het niet doorgaan van de ethyleenleiding naar Delfzijl. Dat zou Akzo ertoe hebben gebracht Delfzijl als een tweederangs locaüe te gaan beschouwen. Het is inmiddels twintig jaar geleden dat de Akzo in Delfzijl startte. Nu werken er vijftienhonderd man, maar in totaal zijn er (door het z.g. multi- ply-effect) negenduizend man van af hankelijk. Samen met Akzo heeft Delfzijl er sinds een jaar of zes voor geijverd ethyleen te krijgen via een leiding van het Roergebied naar Delf zijl. De regering had er weliswaar honderdtwintig miljoen gulden voor over, maar volgens Akzo was de lei ding voor het bedrijf dan nog niet rendabel te maken. Glorieuze toekomst Indertijd dacht men nog aan een glo rieuze toekomst voor de Eemsmond. Er was nog sprake van de komst van DSM. „We dachten, het kan niet stuk," zegt Beijert. Het kon wel stuk. Teleurstelling kwam op teleurstel ling. DSM kwam niet en allerlei ande re industrieën waermee werd onder handeld, lieten het ook afweten. Vol gens Beijert zullen ook andere chemi sche concerns dan Akzo de Eems mond links laten liggen als er geen ethyleenleiding komt. Van Akzo heeft men ook wat dit betreft geen steun meer te verwach ten. In dezelfde brief aan b. en w. staat namelijk: „De ooit in discussie gebrachte pijpleiding was een onder deel van filosofieën over wenselijk heid of mogelijkheid een kraker en petrochemische activiteiten in het noorden te beginnen. Gezien de indu striële en marktontwikkelingen op het gebied van kunststoffen, zijn wij van mening dat zulk een project voor het noorden volledig achterhaald is." Dat kwam hard aan. Het feit dat zonder chloor en ethyleen geen basis voor volgindustrieën meer mogelijk is, betekent voor de zoveel ste keer dat een stuk ontwikkeling mogelijkheid aan de neus van Noord- Nederland voorbij dreigt te gaan. Bo vendien vreest Beijert ook voor de bestaande lokatie in Delfzijl, al doet de Akzo daar geruststellend over. „In het kader van een te verwachten nieuw evenwicht in de wereld op che misch gebied gaan we er na een grondige analyse vanuit, dat het overgrote deel van de thans in Delf zijl uitgeoefende activiteiten ook tien jaar van nu nog levensvatbaar is," «aldus de brief. Een formulering die weinig zekerhe den biedt. Het sluiten van de kwik- elektrolyse voor chloorproduktie brengt (zij het zonder direkte ontsla gen) een verlies van honderd arbeids plaatsen mee. Het zit er dik in dat dan ook één van de zoutfabrieken dicht moet wegens de gevoelige warmte-krachtverhoudingen tussen de Akzo-fabrieken onderling. Zout is overigens toch al een produkt dat weinig toekomst biedt. Verder worden er in Delfzijl thans lichte en zware soda en methanol gemaakt. Beijert: „Voor de lichte soda is de markt echter kapot. De zware wil wel. maar in Amerika is daar heel gemakkelijk aan te komen en Libië levert goedkope methanol als bij produkt. Wat wij dreigen over te houden zijn wat filialen, die ge makkelijk gesloten kunnen worden als daar aanleiding toe bestaat." De kansen van Delfzijl om aan het langste eind te trekken, lijken niet groot. De aanvoer van LNG naar de Eemshaven in Uithuizermeeden werd mogelijk door een regeringsbeslis sing. De regering heeft over de Akzo echter niets te vertellen. Bovendien voert de Akzo aan dat er minder chloortransport nodig is bij concen tratie in Rotterdam, waar de meeste afnemers zitten, en daar heeft de re gering juist altijd op aangedrongen. Toch gaat de noordelijke regio probe ren de regering warm te krijgen voor extra voordelen voor de Akzo als de fabriek in Delfzijl wordt gevestigd, alsmede voor het alsnog aanvoeren van ethyleen naar de Eemsmond. Overigens wordt er gedokterd aan een aantal industriemodellen door Eemsmondgemeenten, provincie en vakbonden samen. Niet altijd staat Akzo daarin centraal, omdat er ten slotte meer chemische concerns zijn. Magnesium AMSTERDAM De daling van de dollar lijkt niet meer tegen Intussen neemt met de daling van de te houden. Ook gisteren werden op de Europese valutamark- 5°'l?r het Bevaar steeds meer toe dat ten weer nieuwe dieptepunten bereikt voor de Amerikaanse munt. Blijkbaar is het vertrouwen m de dollar nu zo gesion- zyn tegen de gevolgen van de doiiar- ken, dat iedereen die dollars in zijn bezit krijgt er nog maar val. De Duitse mark stijgt, zoals ge. één ding mee weet te doen: zo gauw mogelijk inwisselen tegen 5egd' voortd"rend in waarde, waar- sterke" munten als de Zwitserse frank en - in het bijzonder f„Te onde^elionin'ïan'deSl de Duitse mark. beweegt. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of De Nederlandsche Bank [Vooral de Duitse mark mag zich in Pen en een vermindering van de dol- moet tussenbeide komen en er voor grote belangstelling verheugen. Dit 'ars verslindende olie-import. zorgen (door de verkoop van marken nu de Zwitserse frank als gevolg we r van de in het weekeinde door de [Zwitserse regering getroffen maatre gelen om de stijging van de frank wat af te remmen (tijdelijk) even wat naar de achtergrond is gedrongen. [Geen vertrouwen Valutahandelaren in de diverse finan ciële centra in Europa moesten giste ren het antwoord schuldig blijven op de vraag of er wellicht nieuwe aanlei dingen waren om op grote schaal [dollars van de hand te doen. Zij kon den slechts wijzen op de bekende oorzaken van het gebrek aan vertrou wen in de Amerikaanse munt. te weten i Het grote tekort op de handelsba- ns van de Ver. Staten (voor een oot deel veroorzaakt door de grote olie-importen), b. De tegengestelde ontwikkeling van de goederenhandel tussen de VS en Japan, waardoor het 'apanse exportoverschot nog altijd (een tekenen van een vermindering e zien geeft. c. De inflatie in de VS Idie veel groter is dan in Europa en in Japan) en d. De lakse houding van de \merikaanse autoriteiten met be trekking tot de economische gevol gen van de voortdurende daling van de dollar. Zwitserland, West-Duitsland en Ja- •an, zo menen valutahandelaren, mo ten van alles proberen om het aan- >od van dollars af te remmen en om e voorkomen dat de noteringen van lun munten de pan uitrijzen, hun nspanningen zullen pas succes heb- >en als de Amerikaanse regering ein- lelijk eens de daad bij het woord 'oegt en het grote overschot aan dol- ars in de wereld gaat afromen. Het aatste zou bijv. kunnen geschieden loor verkoop van goud. een opvoe- ing van de Amerikaanse export, het nemen van leningen in het buiten- d om daarmede dollars op te ko- Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Wanneer men binnen de stichtingskosten- grens van premiewoningen wil of moet blijven, ontstaat de bedenkelijke ontwikkeling dat al 4auw na de opleve ring de bestaande keuken wordt ge loopt en vervangen door een nieuwe, betere, duurdere." Hierop wees voorzitter S. J. van Eijkelenburg van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf gisteren in Utrecht bij de opening van de keu- kenbeurs IKM. Hier vindt, zo voegde hij hieraan toe. kapitaal vernietiging plaats die wij ons niet kunnen veroorloven én wordt beunhazerij en zwartwerken een kans geboden waardoor de ge meenschap wordt benadeeld. De oorzaak hiervan ligt in de om standigheid dat de stichtingskos- tengrens van premiewoningen niet toelaat, dat er meer kosten worden besteed aan de afwerking van de woning dan aan de kosten die zijn verbonden aan eenvoudi ge inrichtings- en afwerkmateri- alen. Bouwkosten Als een van de oorzaken van de terugvallende woningbouw noem de de heer Van Eijkelenburg de stijging van de bouwkosten. Die worden voor een deel veroorzaakt door het streven naar variatie. Volgens hem zijn de middelen er niet voor een te gevarieerd bou wen. „Onze economie kan dat niet dragen." Intussen blijkt het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf de overkoe pelende organisatie van bouwon dernemers en aannemers ge sprekken te hebben gehad met de desbetreffende ministeries over de terugval in de bouwproduktie. Het is zijn stellige Indruk, „dat de mi nisteries onze zorgen en dus ook die van de woningzoekenden de len, en dat men er thans alles aan doet om het aantal bouwvergun ningen op korte termijn op te voe ren en daarmee in te lopen op de achterstand. Hier zien wij dat overleg tot resultaat kan leiden." aldus de heer Van Eijkelenburg. GENEVE (Reuter) De maf fia, het van oorsprong Italiaan se misdaadsyndicaat, houdt zich in de Verenigde Staten op grote schaal bezig met de zwar te handel in sigaretten. Dit blijkt uit een rapport van de UNCTAD, het secretariaat voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties over de wereldtabakshandel. In het UNCTAD-rapport staat dat de vijf grootste georgani seerde misdaadbenden van New York per jaar ongeveer anderhalf miljard dollar winst maken op de verkoop van zwarte sigaretten. De sigaret- tenhandel in de VS zou voor 25 A 30 procent illegaal zijn, in New York zelfs voor 50 procent. BElangrijkste oorzaak is het verschil ln accijnzen per deel staat. Daardoor kost een slof sigaretten (200 stuks) in de staat Noord-Carolina 2,89 dol lar en In New York 5,25 dollar. Een vrachtlading sigaretten, gekocht ln Noord-Carolina en verkocht in New York, levert 60.000 dollar winst op. In het rapport staat dat de we reldmarkt voor sigaretten wordt beheerst door zeven „reusachtige" maatschappijen. Dit gaat ten koste van de ont wikkelingslanden die samen meer dan de helft van de we- reldproduktie van tabak leve ren. De grote sigarettencon- cerns worden er in het rapport van beschuldigd in de Verenig de Staten en daarbuiten mil joenen dollars aan steekpen ningen te betalen om hun win sten te verzekeren. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Renteper met gemeente rentage zonder garantie ABN 5 jaar 5 Jaar 1.5 1.5 9.0 '8.75 9.0 8.75 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 9.0 R71 9.0 8.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.6 9.0 8.8 9.6 9.0 8.8 Centr. Beheer Apeldoorn 5 jaai 1.5 8.8 8.8 Enriia 10 jaar - 8.3 8.3 Nat. Nederl. 10 jaar - 8.3 8.3 NMB 5 Jaar 3 Jaar 1.5 1.5 9.0 8.75 9.0 8.75 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 8.75 8-75 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 8.9 8.9 RPS 5 Jaar 1- 8.75 8.75 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.- 2- 8.75 .7.75 8.75 7.75 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.75 8.75 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 8.8 9.2 7.9 9.0 9.4 7.9. Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Veel banken hebben de hypotheekrente verhoogd, de meest voorkomen de verhoging is een half procent. De achtergebleven banken zullen ongetwijfeld op korte termijn volgen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort.) Eén van de modellen waar men aan denkt omvat de produktie van mag nesiummetaal. Al een hele tijd is er een touwtrekkerij gaande om de Gro ningse bodemschat magnesium. Daarbij gooit uitvoer naar Noorwe gen, waar het concern Norsk Hydro er metaal van kan maken dankzij goed kope energie van watercentrales, hoge ogen. Beijert: „Maar men vergeet dat bij de produktie van magnesiummetaal ook veel chloor vrij komt. De energiekos ten zouden dus verrekend moeten worden met magnesiummetaal en chloor samen, want dat chloor hoef Je niet meer apart te maken." In princi pe bestaat ook de mogelijkheid om ethaan (gelijkwaardig aan ethyleen) uit het vloeibaar aardgas te halen. Commercieel is dat echter nog niet aantrekkelijk en bovendien heeft Al gerije zich het recht voorbehouden deze stof uit het LNG te halen dan wel de verkoopprijs te verhogen we gens de „toegevoegde waarde". Vandaag wordt voor de derde ach tereenvolgende keer de dag van het brood gehou den. Zowel natio naal als internati onaal wordt hier mee speciaal aan dacht besteed aan het belang van het brood in het dage lijks leven. Want in Europa en Noord-Amerika behoort brood tot de belangrijkste elementen van het dagelijks voedsel pakket. In landen met rijst als hoofdvoedsel neemt de brood consumptie zelfs toe. Op de foto een meisje met een mand vol broden: rechts het ronde „vladebrood" om ringd door krake lingen uit ver schillende perio des uit het verle den, in het midden de „duivekater" met daaronder het „wikkelkind" en geheel links het „vlechtbrood". tegen guldens) dat de ln het slangak koord gestelde onderste grens van één mark is 1,0870 kan worden ge handhaafd. De middelen die beschik baar zijn om de aangeboden valuta's uit de markt te nemen en om te voldoen aan de vraag naar de felbe geerde Duitse mark zijn echter niet onuitputtelijk. En daarom lijkt het er op. dat de tijd wel eens niet meer veraf kan zijn, of de regeringen en de centrale banken zullen moeten in grijpen. Zoals bekend, is de slang de monetai re overeenkomst, die de munten van de Benelux, West-Duitsland, Dene marken en Noorwegen aan elkaar koppelt met een maximale speel ruimte van 2,25 procent naar boven ol naar beneden ten opzichte van een vaste onderlinge koers verhouding.) Goud De gewoonte getrouw was de daling van de dollar ook gisteren omgekeerd evenredig met de stijging van de goudprijs. Op de Londense goud- markt, de voornaamste in Europa, steeg woensdag de prijs tot 223 dollar per ounce (31,1 gram). Na deze nooit eerder bereikte koers volgde een da ling tot 222,35. Algemeen wordt ver wacht. dat de koersdaling van de dollar voor een verdere stijging van de goudprijs zal zorgen. Iets, dat trou wens al blijkt uit het feit dat op de termijnmarkt voor goud een flinke toeslag moet worden betaald voor latere levering. AMSTERDAM (ANP) Wil Nederland een eigen vliegtuigindustrie behouden, dan moet het inflatiepeil ge lijk zijn aan of lager zijn dan dat in de Verenigde Staten. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM De dollar is woens dag op de Amsterdamse valutamarkt op een nieuw dieptepunt aangeland. Aan het eind van de dag werd 2,0620 genoteerd. Dinsdagmiddag werd aan het slot van de markt het voorgaande na oorlogse laagtepunt van 2.0745 be reikt. Dollars ln bankpapier deden ƒ2,01 (koop door de bank) ƒ2,11 (verkoop door de bank), tegen dins dag nog 2,04-2,14. De Duitse mark noteerde 1,0840 te gen dinsdag 1.0846. In Frankfurt kwam de dollar voor de eerste maal ln de geschiedenis beneden de DM 1,90 met een notering van DM 1,8970. De slotkoers was DM 1,901. De dollar mag ten opzichte van de gulden niet verder zak ken en er zal een blijvende overheidssteun nodig zijn. De arbeidsproduktivltelt bij Fokker kan nog verbeteren. Verder is voor waarde voor de continuïteit dat de vraag naar nieuwe vliegtuigen zich zal herstellen tot het peil van voor de oliecrisis. Dat staat ln een rapport van het bureau Mckinsey over Fokker. Het rapport was geen Intern onderzoek bij de vliegtuigfabriek maar een be schouwing van de huidige positie ten opzichte vn de concurrenten. Het rap port komt wel met een aantal alterna tieven maar doet geen specifieke aan beveling over de te volgen koers. Wel wordt uitgegaan van het voortbe staan van Fokker als zelfscheppende vliegtuigindustrie. Ook samenwer king met andere industrieën, in de eerste plaats met de Duitsers, wordt in de analyse genoemd. Bestuurder H. Vos van de Industrie bond NVV heeft intussen verklaard dat de regering keihard moet onder handelen over deelneming van Frankrijk in de Fokker-F28 8uper van Fokker. „In Parijs horen geen Kamerleden rond te lopen maar mi nisters". aldus Vos. HIJ wees erop dat de Fransen een vliegtuigmotor heb ben ontwikkeld, die na enige aanpas sing in de F-28 8 kan worden gemon teerd. Deelneming van Frankrijk in de 500 miljoen kostende ontwikke ling van het toestel, zal dan ook bete kenen dat Frankrijk dit vliegtuig zal afnemen. Vos vindt het nu het mo ment om te onderhandelen omdat de Franse „Atlantique" kandidaat is voor opvolging van de Neptunes van de marine. HAMIDO B en W van Den Bosch hebben bij de SHV hun onge rustheid uitgesproken over het drei gends ontslag voor 150 mensen bij Hamido. Dat is de levensmlddelenfa- briek van voorheen de Gruyter. B en W herinneren eraan dat de gemeente en andere overheidsinstanties finan cieel geholpen hebben bij de aankoop in 1972 van een bedrijfsterrein. Er zouden 500 nieuwe arbeidsplaatsen komen op het nieuwe hoofdkantoor van Hamido en 750 op het nieuwe distributiecentrum. Daarvan is nooit iets waargemaakt, aldus B en W. IHC verwacht dit Jaar een posi tief resultaat, gezien de hogere winst van de Zwitserse deelneming IHC Inc. 8A. Over het eerste kwartaal telde deze winst nog voor 100 procent mee ln het concernwinst, na 21 april nog slechts voor 40 procent. De bag- gerbouw (nu 47,75 procent IHC) heeft tot midden 1979 werk maar op het merendeel van de orders wordt ver lies geleden. UTRECHT (ANP) Het staat nu wel vast dat de voor genomen fusie tussen de bouwondernemingen Volker en Stevin doorgaat. De kaar ten zijn duidelijk geschud. Dit zeggen de Bouw- en Hout bonden FNV in hun blad „Profiel". Wat hiervan de gevolgen zullen zijn voor de betrokken werknemers staat volgens de bonden nog niet vast, doordat nu nog niet volledig is uitge kristalliseerd wat de komende inte gratie van Volker en Stevin voor hun verschillende maatschappijen en di visies ln de personele sfeer gaat bete kenen. De bonden zijn en blijven van mening dat die gevolgen verregaand zullen zijn. Dit ln tegenstelling tot alle ge ruststellende mededelingen. Maar zij denken niet in de eerste plaats aan gedwongen ontslagen. Op dit moment maken de bonden zich meer zorgen over de overplaat singen en alles wat daarmee samen hangt. Dit kan en zal in een aantal gevallen betekenen dat werknemers moeten verhuizen. De bonden zijn dan ook nog steeds niet geestdriftig over de te verwach ten ontwikkelingen bij Volker-8tevin. „We zijn duidelijk ongerust over de gehele fusie." Uiterlijk morgen moe ten de bonden advies uitbrengen over de voorgenomen fusie. Zij vinden dat „een immense, zware en verantwoor delijke opgave."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13