Hevige strijd in Libanon f= Geen scherpe nivellering in plan-Den Uyl Opstelling Aantjes gelaakt Kksuwkado Opheldering Excuses Keja aan Den Uyl KOERDISTAN Callaghan zet door Demonstratie gehandicapten Veel verzet tegen plan president Eerste Kamer wil ander systeem van kinderbijslag Dierendag Vakanties '79 vastgesteld Friesland Bank 'Houding leidt ertoe dat N-bom toch ingevoerd wordt' Trouw Wie kan er nog zonder? Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met ovcrtnigiiig: TrOUW Trouw 36STE JAARGANG NR 10572 - WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 Bewolkt Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden en oosten van het land eerst nog opklaringen en mogelijk mist. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest en maximum temperaturen ongeveer twaalt graden. Morgen en overmorgen: overwegend droog met zonnige perioden, middagtemperaturen van 13 tot 18 graden. Morgen zon op: 06.46 onder: 18.09 maan op: 10.13 onder: 20.01 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude eri heden daagse TAPIJTEN, maar óók. kelims, curiosa. 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 PAGINA 2: Confessionelen tegen gift aan Wereldraad PAGINA 3: „Eigen risico" gaat niet door PAGINA 5: Het kabinet, Den Uyl en de sociale minima PAGINA 7: PAGINA 9: Het CDA en de abortus-kwestie PAGINA 11: De Industriebond FNV komt er PAGINA 4: Paul van Vliet over zijn nieuwe show PAGINA SPORT: Veldkorfbal topsport? Een overzicht van de demonstratie die de gehandicapten in Den Haag hielden. Meer nieuws over deze betoging op pagina 9. i BEIROET (Reuter, UPI, AP) De gevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet tussen Syrische troepen en leden van rechtse christelijke milities zijn gisteravond weer in alle hevigheid losgebarsten. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren per motie de regering opgedragen te gaan studeren op een heel ander systeem van kinderbijslag dan nu bestaat. De regering wilde zo'n studie pas opvatten nadat eerst als bezuinigingsmaatregel de meer voudige kinderbijslag voor zestien en zeventienjarigen is beperkt. De motie was ingediend door de VVD. en kreeg een ruime meerderheid. Te gen stemden alleen PPR. PSP en CPN. De indiener van de motie, de VVD'er Van Tets. dacht bij „een heel ander systeem" voor kinderbijslagen aan bijslagen die oplopen met de leeftijd van het kind. en die variëren met de grootte van het gezin. Soort gelijke gedachten zijn ook al in de Tweede Kamer geuit, als alternatief voor het bezuinigingsplan voor zes tien- en zeventien jarigen. Dat plan moet nog door de Kamer worden be handeld. Er deden zich hevige ontploffingen voor in het christelijke oosten van de stad en van beide zijden werd op grote schaal artillerievuur gebruikt. In de hele stad viel de elektriciteit uit en konden telefoons geen dienst meer doen. De watervoorziening is ernstig in gevaar gekomen omdat granaat- vuur de hoofdinstallatie beschadigd heeft. De ziekenhuizen in oost-Beiroet zijn ook zwaar getroffen en kunnen het hier kreng'. DEN HAAG Minsiter Albeda van sociale zaken is akkoord gegaan met het door de Stichting van de Arbeid uitgebrachte advies over de bedrijfs- vakantiespreiding voor het jaar 1979. De Stichting adviseert het bedrijfsle ven, zich aan het onderwijsschema aan te passen. De schoolvakanties voor 1979 vallen in regio C: Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmeer- polders van zaterdag 30 juni tot en met zondag 19 augustus voor het voortgezet onderwijs (V.O.) en van zaterdag 30 Juni tot en met zondag 12 augustus voor het kleuter- en basis onderwijs (K.B.O.) In regio a: Noord- en Zuid-Holland valt de schoolvakantie van zaterdag 30 juni tot en met zondag 19 augustus (V.O.) en van zaterdag 7 juli tot en met zondag 19 augustus (K.B.O.). In regio b: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg loopt de vakantie van zaterdag 7 juli tot en met zondag 26 augustus (V.O.) en van zaterdag 14 juli tot en met zondag 26 augustus (K.B.O.). Voor de bouwnijverheid, de enige be drijfstak in Nederland die gedurende de vakantie een drietal weken geheel sluit, hebben werkgevers- en werkne mersorganisaties de vakantie voor 1979 vastgesteld van maandag 16 juli tot en met vrijdag 3 augustus. aantal gewonden niet meer aan. De christelijke leider Pierre Gemayel heeft de Libanese president Elias Sarkis gevraagd de hulp van de Vere nigde Naties in te roepen. Volgens een woordvoerder van de mi lities hebben de Syriërs tanks ingezet bij de gevechten tegen de christenen. Er werd gisteravond hevig gevochten om de strategisch gelegen Karantina- brug, die de verbinding met het noor den van de stad vormt. Het initiatief van president Sarkis de wens een regering van nationale eenheid te vormen heeft bij nage noeg alle rechtse leiders en hun linkse tegenstanders louter verzet gewekt. Premier 8elim al-Hoss liet weten er niets voor te voelen zijn functie neer te leggen omdat hij een machtsledig heid met onvoorspelbare gevolgen vreesde. Frankrijk probeert een staakt-het- vuren in Libanon te bewerkstelligen. Minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud heeft voor het overleg hierover een reis naar Brazilië uitgesteld. ADVERTENTIE De'grootste regionale bank Toonbeeld van Friese degelijkheid Leeuwarden Telefoon 05100-43123 ,15 Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl heeft voor volgend jaar in het geheel geen scherpe nivellering van inkomens nodig om zijn alternatieve plan voor sanering van de economie te realiseren. Den Uyl stelt nu voor de prijscompensatie in de lonen per 1 juli volgend jaar te beperken tot 20 gulden per maand voor iedereen. Voorts zou de „inflatiecorrectie" wat moeten worden beperkt, waardoor ook enig nivellerend effect zal ontstaan. POORTUOAL (ANP) De 85-)arlge W. A. Pieterman uit Poortugaal is In de nacht van maandag op dinsdag overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem eerder op maandag was overkomen. Dit blijkt uit berekeningen die het Centraal Planbureau heeft gemaakt op verzoek van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Den Uyl had zijn meerjarenplan in het voorjaar gelan ceerd, als alternatief voor de ombui gingsnota „Bestek '81" van het kabi net-Van Agt. Intussen heeft het kabi net zijn plan uitgewerkt voor het eer ste jaar, 1979, en dat neergelegd in de miljoenennota. De PvdA-fractie heeft nu het plan-Den Uyl ook uitgewerkt voor 1979. Gisteren werd deze uitwer king gepresenteerd, tegelijk met de berekeningen van het Planbureau. Het kabinet vond het plan-Den Uil niet haalbaar vanwege de sterke te ruggang van de hogere inkomens die daarin voorkwam, namelijk vier pro cent per jaar voor inkomens boven 120.000 gulden per jaar. In de miljoenennota noemde minister Andriessen van financiën het plan- Den Uyl „niet realistisch en niet ge wenst." Niet realistisch omdat de hoogste inkomens zo'n sterke mati ging van inkomens niet zouden pik ken, en niet gewenst omdat het plan- Den Uyl tot minder consumptie zou leiden, en daardoor met name de mid denstand zou benadelen. Overheveling Nu blijkt uit de berekeningen van het Planbureau dat het plan-Den Uyl nauwelijks meer nivelleert dan het kabinet-Van Agt. Bij het kabinet moeten inkomens boven 50.000 gul den bruto volgend jaar een half pro cent koopkracht inleveren, en bij Den Uyl driekwart procent. Voorts blijkt uit de berekeningen dat het plan-Den Uyl juist meer groei van consumptie oplevert in plaats van minder: 2,5 procent in het plan-Den Uyl en 2 procent bij het kabinet. Dit komt doordat Den Uyl wel meer wil mati gen bij de hogere inkomens maar de bezuinigingen bij met name de socia le uitkeringen wil tegenhouden. Daardoor wordt inkomen overgehe veld van hoge naar lage inkomens, en lagere inkomens plegen hun inkomen voor een groter deel direct te consu meren dan hoge. Gunstiger Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) meent dat de opstelling van de CDA-fractieleider Aantjes jegens de neutronenbom er uiteindelijk toe zal leiden dat die bom in Nederland wordt ingevoerd. „Aantjes wil het lidmaatschap van de NAVO ter discussie stellen, als de NAVO de neutronenbom in voert. Dat lijkt op een verrui ming van de politieke dis cussie. Als Aantjes echter zelf zegt dat van de twee mogelijkheden de NAVO aanvaarden plus neutronenbom, of uit de NAVO stappen de laatste niet zo waarschijnlijk is, dan lijkt dat de weg voor te bereiden van aanvaar ding van de neutronenbom." Dit be toogde IKV-vooreitter B. J. Th. ter Veer gisteren in Den Haag. Produktie Ter Veer benadrukte dat hij Aantjes niet van kwade opzet verdenkt. „Bij Aantjes zie je vaak twee lagen in zijn ideeën. De eerste laag waarin hij zich ook echt verontrust toont door de atoomwapens, de tweede laag waar de politieke realiteit om de hoek komt kijken. Het is ook moeilijk je voor te stellen dat Aantjes, dan wel het CDA, de NAVO echt zou willen verlaten. Hier volgen de hoofdelementen van de uitwerking van het plan-Den Uyl voor 1979: Beperking prijscompensatie 1 juli tot 20 gulden per maand voor alle inkomens. Beperking „inflatiecorrectie" op de tarieven van loon- en inkomsten belasting tot 80 procent voor „alle inkomensschijven" en tot 50 procent voor de 50-procents-schijf (globaal het inkomensdeel boven 40.000 gulden). Beperking jaarlijkse huurverho ging van 7 tot 5 procent. De bezuiniging op sociale uitkerin gen en ambtenaren (halfjaarlijkse korting van de stijging met een half procent) gaat niet door. 200 miljoen gulden bezuinigen op onder meer defensie (in vergelijking met de miljoenennota van het ka binet). 500 miljoen gulden voor het extra aanstellen van werknemers in de overheidssector (3000 onderwijs, 3000 crm, 1750 verkeer en waterstaat. 1500 volksgezondheid, 750 landbouw). 900 miljoen voor een aanvullepd beleidsprogram ten behoeve van ge richte steun aan bedrijven en van „vervroegde uittreding" (pensione ring) van 60-plussers. Door dit laatste moeten 10.000 arbeidsplaatsen in 1979 vrij komen die door anderen (werklozen) weer moeten worden bezet. Schrappen van de 500 miljoen gul den belastingsteun voor bedrijven in afwachting van definitieve maatrege len Inzake de stude-Hofstra. 1000 miljoen gulden minder voor de wet investeringsrekening (WIR- subsidies voor bedrijfsinvesteringen) Van onze parlementsredactic DEN HAAG VVD-Kamer- lid Keja heeft fractieleider van de PvdA Den Uyl gisteren zijn excuses aangeboden, om dat hij diens redevoering afge lopen zaterdag in Rotterdam had vergeleken met die van nazi-Duitser Goebbels. Hij deed dat maandag op een spreekbeurt van de VVD in Arnhem. „Het is vanzelfspre kend nooit mijn bedoeling ge weest je te vergelijken met deze oorlogsmisdadiger," heeft Keja nu geschreven. Een fractiegenoot van Keja, mevrouw Verkerk-Terpstra verweet maandagavond op een bijeenkomst in Enschede Den Uyl leugens te vertellen. „Hij jaagt de gehandicapten, WAO'ers en bejaarden de stui pen op het lijf met beschuldi gingen dat zij extra gepakt zouden worden. Het is niet waar wat Den Uyl allemaal uitkraamt en ik vind het nodig dat glashard als leugens aan de kaak te stellen," zo betoog de mevrouw Verkerk. Mevrouw Verkerk doelt op de uitspraak van Den Uyl, dat er door de bezuinigingen van het kabinet-Van Agt wordt „weg gehaald" bij mensen met een sociale uitkering. „Met zo'n uitspraak", zo vindt de VVD- ster, „wordt de suggestie ge wekt dat mensen met een uit kering er in koopkracht op achteruit gaan, terwijl zij er juist nog ietsje op vooruit gaan, zij het wat minder dan wanneer in hun sector niet zou worden bezuinigd. Zij vond „weghalen" in dit verband een leugen. Het kabinet wil bij de ombui ging van tien miljard voor ruim één miljard halen uit de post van de sociale uitkerin gen. Daarvan komt 800 mil joen bij de sociale minima vandaan. 500 miljoen gulden (300 meer dan kabinet) voor steun aan investerin gen in woningisolatie en energiebes paring. Het Planbureau heeft de laatste maatregel meer steun voor woning isolatie en energiebesparing niet meegenomen in zijn berekeningen. De PvdA-fractie had dit punt te laat ingebracht. Deze maatregel is zeer gunstig voor de werkgelegenheid om dat isolatie van gebouwen bijvoor beeld veel werk rnet zich brengt. Vervolg op pagina g Het plan-Den Uyl is uit de berekenin gen van het Planbureau op vrijwel alle punten iets giinstiger uit de bus gekomen dan het beleid van het kabi net-Van Agt. De loonkosten stijgen een half procent minder, wat gunsti ger is voor de ondernemingen. De werkloosheid daalt met ruim 20.000, terwijl die bij het kabinet gelijk zou blijven. Ook de prijsinflatie is bij Den Uyl een half procentje minder. Wat de bedrijfsinvesteringen betreft is het plan Den Uyl wat ongunstiger; deze stijgen in 1979 wat minder dan bij het kabinet. Bovendien dreigt voor 1980 een nog verder achterblijven van de investeringen in vergelijking met het kabinetsbeleid. Iets gunstiger is het plan-Den Uyl ook voor de sociale minima en de inko mens tot modaal (bruto 30.000 gulden per jaar). Ook het aandeel van de bedrijfswinsten in het nationale Inko men loopt bij Den Uyl ietsje meer op (tot 9,75 procent) dan bij het kabinet (9,5 procent). Op het ogenblik is dit percentage negen. Een daling van dit cijfer pleegt een belangrijke maatstaf te zijn voor de verbonden van werk gevers bij het beoordelen van beleids plannen van de regering. Het IKV begrijpt niet waarom Aan tjes de derde mogelijkheid, waarin Nederland wel in de NAVO blijft, maar eenzijdig de neutronenbom af wijst, zo van de hand wijst. „Wij bak keleien al tijden met Aantjes over eenzijdige ontwapeningsstappen door Nederland. Hij noemt dat loyaal tegenover de NAVO, wij begrijpen echter niet waarom dat nu zo erg is, waarom dat zulke emotionele reac ties opwekt," aldus Ter Veer. Volgens het IKV is een beslissing van presi dent Carter tot produktie van de neu tronenbom binnen afzienbare tijd te verwachten. Het IKV vreest dat die beslissing in het geheim zal worden genomen. Meer over het IKV en zijn kri tiek op de kernwapennota van minister Scholten op pagina 9. Sociale minima wel of niet aangetast? Oppositie en regering slaan elkaar om de oren met minder parle mentaire aanduidingen en verwekken voornamelijk mist. Maar toevallig hebben wij in Den Haag een man die lééft van cijfertjes. De waarheid op pagina 5. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetiy Blok en Ina van Faassen. Lektuurhanger(B) Nooil meer zoeken naar de kram ol rv-gids. Dekoraiiel'juie lekluurhanger. Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder metgcvlochlen koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en ami handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee- Plaats en postcode Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode: Tel.: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaal hel kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel 17.- korting. Kado naar keuze DA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 27921000 PA. Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1