Actie voor ruimer gebruik van 'Kringlooppapier' V NI Reorganisatie van baggerwerven rond CNV en gemeente Veenendaal vragen steun Hollandia Mogelijkheden voor Nederland in China DieptepunC voor dollai De NMB denkt met n mee. 'Milieudefensie' benadert instellingen en organisaties oe IHC Van Rees in nieuwe combinatie Proefproduktie van veiliger peroxide Conflict Schiphol leidt tot aftreden PPR begint actie tegen aanvoer LNG in Eemshav^; Zwitserland voelt voor deelneming aan nieuw EMS Iedereen kan nn razendsnel de leukste foto's maken. Niet zómaar een pocket-camera. Voor nieuwe èn bestaande spaarders. Nieuwe spaarders krijgen bovendien f 7,50 spaarpremie. WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 TROUW/KWARTET P 14 - RHS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vereniging milieudefensie is gisteren een landelijke actie begonnen om het gebruik van kringlooppapier te bevorderen. Milieudefensie zal de komende zes weken gemeenten, provincies, allerlei overheidsinstellingen en maatschappelijke organisaties bena deren met het verzoek over te stappen op kringlooppapier. Ook wordt detailhandelaren gevraagd op ruimere schaal en tegen redelijke prijzen kringlooppapier te koop aan te bieden. - IE NS SCHIPHOL (ANP) Mogelijk nog vóór maart van het vol gend jaar, kunnen enkele Nederlandse bedrijven orders ver wachten voor de levering van landbouw- en landbouwtechni- sche produkten. Dit heeft ir A. de Zeeuw, directeur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening van het ministerie van landbouw gisteren op Schiphol verklaard. Met de actie wil Milieudefensie meer bekendheid geven aan het feit dat de .produktle van kringlooppapier aan zienlijk milieuvriendelijker is dan de produktie van gewoon papier. Er be- staan echter nogal wat misverstan den over kringlooppapier, die veel mogelijke gebruikers afhouden van een omschakeling naar dit milieu vriendelijke papier. Milieudefensie hoopt tijdens een groot aantal evene menten die door plaatselijke afdelin gen worden georganiseerd, die mis verstanden uit de weg te ruimen en duidelijk te maken dat kringlooppa pier geschikt is voor velerlei toepas sing. Je kunt er gewoon op drukken, schrijven en stencillen, het ziet er niet ..vies" uit, het kan ook voor fotokopi- eén worden gebruikt en het heeft ook een redelijk lange levensduur (zeker vijftig Jaar), zodat het ook in archie- ven kan worden bewaard. Bezwaren Aan de produktie van gewoon papier kleven grote milieuhygiënische nade len. Afgezien van het feit dat voor de grondstof (hout) grote produktiebos- sen moeten worden aangelegd en on derhouden en het transport naar de papierfabrieken veel energie vergt, zorgt vooral het fabricageproces voor ernstige verontreiniging. De pulpfa brieken lozen slecht afbreekbare or ganische afvalstoffen. En het vermoe den bestaat dat ook chloor-lignine wordt geloosd. Die lozingen door de pulpfabrieken langs de Rijn zouden verantwoordelijk kunnen zijn voor de sterfte van zeehonden in de Wadden zee. Een vergelijking leert dat bij de produktie van kringlooppapier de luchtverontreiniging, watervervui ling en het energieverbruik ongeveer driekwart minder is dan bij de pro duktie van gewoon papier. Grondstof De grondstof van kringlooppapier is licht bedrukt oud papier. Van al het papier dat in Nederland wordt ge bruikt. wordt veertig procent weer ingezameld. Ongeveer twintig pro cent van het papier is niet inzamel- baar, omdat het is gebruikt voor boe ken die de kast ingaan of stukken die in het archief verdwijnen. Er blijft Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM IHC-Hol- land en scheepswerf Van Rees zullen samen de nieuwe werf- groep baggerbouw gaan vor men. Gisteren hebben zij hier voor een overeenkomst gete kend, overeenkomstig de aan bevelingen van de Beleids commissie scheepsbouw inza ke werfgroep 3 (baggerwerk- tuigen). De Staat der Neder landen en de Nationale Inves teringsbank hebben het con tract mede ondertekend. In de nieuwe onderneming zullen IHC en de Nationale Investeringsbank ie der met 67.5 miljoen deelnemen en Van Rees met 12,5 miljoen. De Nat. Investeringsbank zal haar inbreng in contanten storten. Het ligt in de bedoeling, aldus een gezamenlijke bekendmaking, dat de nieuwe groep de naam IHC Holland NV zal dragen. Daartoe zal aan aan deelhouders van Industrieele Han delscombinatie Holland waarvan de aandelen op de Amsterdamse effec tenbeurs worden genoteerd, worden voorgesteld over te gaan tot verande ring van de naam in IHC Holdings. Bij de nieuwe groep zijn ruim 3.400 personen werkzaam. De Jaaromzet is ca. ƒ500 miljoen. De werven van de groep zijn gemiddeld tot midden 1979 van werk voorzien. De besprekingen tussen partijen werden gevoerd op basis van het positieve advies dat de Beleidscommissie Scheepsbouw over het hcrstructureringsvoorstel zond aan de Minister van Economische Za ken en van de brief van 21 maart 1978 van Van Aardenne aan de Tweede Kamer, waarin het financiële kader voor de samenwerking werd gegeven. IHC zal de bedrijven IHC Smit. IHC Verschure, IHC De Klop. Smit Engi neering. IHC Gusto Staalbouw. Ma chinefabriek Noordwljkerhout. Na valconsult-Holland en IHC do Brasil .inbrengen, alsmede de deelnemingen Vandaag hebben de directie van Hol- landia en een delegatie uit de onder nemingsraad een gesprek met de vas te Kamercommissie over de toe komst van het bedrijf. Het ministerie van economische zaken weigert ver dere steun en wil dat de directie gaat onderzoeken of delen van Hollandia aan andere ondernemingen kunnen worden verkocht. De directie stelt dat het bedrijf zelfstandig kan blij ven draaien als het afslankt van 380 naar 300 werknemers en als de over heid met nog eens 2 a 3 miljoen steun over de brug komt De overheid heeft tot nu toe al 35 miljoen in Hollandia gestoken Volgens de Vereniging van tricot- en kousenfabrikanten (Vetriko) is het di rectieplan echter niet ingrijpend ge noeg Naar de mening van directeur dus veertig procent van het gebruikte papier over, dat doorgaans wordt ver brand. Wanneer ook dat papier op nieuw zou kunnen worden gebruikt, zou dat tot grote hout- en energiebe sparingen leiden, terwijl ook een bij drage aan de vermindering van lucht en waterverontreiniging zou worden geleverd. Markt ingezakt Een van de problemen die zich voor doen bij de inzameling Ls dat de markt van oud papier enige tijd terug is ingezakt. Met name voor particulie ren is het niet gemakkelijk oude kranten en tijdschriften kwijt te ra ken. Over hoe dat probleem zou moe ten worden opgelost, heeft Milieude fensie nog geen standpunt ingeno men, omdat TNO een studie verricht naar de vraag of meer papier moet worden hergebruikt en hoe dat papier dan zou moeten worden ingezameld. Overigens wordt uit de huishoudens slechts vijf procent ingezameld. En dat zijn veelal kranten en tijdschrif ten die dicht bedrukt zijn en niet voor kringlooppapier maar voor karton worden gebruikt. Ir. A. de Zeeuw DEVENTER (ANP) Akzo Chemie heeft voor de plasticindustrie peroxi den ontwikkeld in een vorm die ex- plosieveilig is. Deze onstabiele hulp stoffen worden gebruikt voor het op gang brengen van chemische reac ties, onder andere bij de bereiding van acrylvezels. De tradiotionele per oxiden kunnen bij temperatuurver- hoging heftig exploderen. De meeste mogen niet in verpakkingen groter dan 50 kilo worden vervoerd. Het nieuwe produkt, waarvan de proeffabricage in Deventer op gang gebracht is, heeft de vorm van een suspensie: een vloeistof waarin een fijn verdeeld poeder zweeft. Met deze formulering, aldus Akzo Chemie, kunnen geen ongelukken gebeuren. De nieuwe peroxiden kunnen daarom ook in grotere verpakkingen worden vervoerd, en te zijner tijd misschien zelfs in tankauto's. De heer de Zeeuw keerde terug van een reis van ruim twee weken door de volksrepubliek China, als hoofd van een delegatie. Daarin was, naast drie overheidsvertegenwoordigers, ook het Nederlandse bedrijfsleven verte genwoordigd. t De Zeeuw sprak van een opmerkelij ke openheid, waarmee de Chinese au^ toriteiten de Nederlandse delegatie tegemoet was getreden. Het grootste probleem bij de export naar China zijn de procedures die in de Volksre publiek China worden gevolgd voor dat tot een order kan worden overge gaan. Het is de delegatie volgens De Zeeuw echter snel gelukt door te drin gen tot de instanties, die een beslis sende stem hebben bij het plaatsen van orders. Het is de delegatie duidelijk gewor den dat China zich momenteel inter nationaal met een veel grotere open heid opstelt. Dit geldt volgens De Zeeuw met name ook voor de weten schapsbeoefening op agrarisch ge bied. „De Chinezen zijn duidelijk ge richt op aankoop van technologische kennis met het doel hun landbouw te intensiveren en te moderniseren", al dus De Zeeuw. De belangstelling van de Chinese gastheren ging vooral uit naar de veehouderijsectoren, de tuinbouw onder glas en de produktie van kalfs vlees. De Zeeuw meende dat China ook bij de produktie van varkens vlees van Nederland nog wat kan leren, zeker waar het gaat om de omzetting van voedsel in vlees. „Ons uitgangsmateriaal kan daarbij voor de Chinese varkenshouderij zeer bruikbaar zijn", aldus De Zeeuw. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. D. Riemens, een van de directeuren van de lucht haven Schiphol, is op non-actief ge steld na een al enkele jaren durend conflict met de raad van commissa rissen en zijn mededirecteur ir. D. Stapel. De conflicten ontstonden al in 1976 toen de luchthaven een verlies van achttien miljoen gulden leed wat tot grote spanningen in de top leidde. In juni vorig jaar bracht de raad van commissarissen een rapport uit, waarin de noodzaak naar voren werd gebracht van de aanstelling van een boven de directie staande topman om de eenheid te herstellen. Die topman kwam er eind vorig jaar in de persoon van burgemeester J. W. Wegstapel van Zoetermeer. Deze slaagde er echter niet in de verschil len van mening te overbruggen. 1ST! AMSTERDAM De dollar heeft teren ten opzichte van de gulde4 de Duitse mark het laagste sinds de Tweede Wereldoorlog"]! reikt. Het nieuwe „record" wai Amsterdam 2,0755, het oude re< was een dag eerder gevestigd met meer dan 2,09. In Frankfort wa Amerikaanse munt 1,926 mark. Zürich kwam aan de opleving vaf" dollar veroorzaakt door maatrfOf len van de Zwitserse regering - weer een eind. De dollar sloot t, trappen lager op 1,574 frank. In sterdam deden dollarbankbilje iagt( 2,04 (verkoop door de bank) to 2,14 (koop door de bank). rop£ De goudprijs in Londen bereikt re D Londen de nooit eerder bere - - hoogte van 222,12 dollar. De waj1 van dit record is echter betrekke derl; door de lagere dollarkoers. terei Eerst nu is gebleken dat De Ne landsche Bank de afgelopen twee jk-t7 ken piet 1,9 miljard Duitse mai^"-" heeft verkocht maar 2,5 mil ofdr) marken. en he de be Nedi nse ropa i Bel hand imotc id istatii arde Nedt is tei Ireve: Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De PPR in de vincie Groningen gaat een handt^, ningen-actie beginnen tegen de voer van vloeibaar gas (LNG) uit gerije naar de Eemshaven. Verwa r wordt dat andere politieke en mp schappelijke groeperingen zich bi. actie zullen aansluiten. Reden is volgens de PPR de veiligheid cL"j~ het explosieve gas in gevaar w<t gebracht, terwijl inspraak van de volking te gering is geweest. van deze werkmaatschappijen. Voorts brengt IHC in haar aandelen in Dypo Drillship, waarin het onafge- bouwde boorschip, dat thans het ge zamenlijke bezit is van RSV (Rijn- Schelde-Verolme) en IHC, is onderge bracht. Van Rees kpmt met de bedrij ven Werf Van Rees, Technisch Bu reau Meywaard en de deelnemingen in Beheermaatschappij Van Rees en International Exploitation of Dred ging Equipment. In de nieuwe ven nootschap. De staat en IHC verplich ten zich om in de toekomst, onder bepaalde voorwaarden en zo dit no dig zou zijn, elk maximaal 15 mil joen ter beschikking te stellen om de baggerbouwgroep door de moeilijke periode heen te helpen. De Staat zal op Investeringen, in overeenstem ming met het advies van de Beleids commissie, subsidies en leningen ver strekken tot maximaal 150 miljoen. BERN Zwitserland heeft officieel verklaar^ niet afwijzend te staan te genover een deelneming aan het nieu we Europese Monetaire Systeem (EMS), aan de totstandkoming waar van momenteel wordt gewerkt. Zwitserland zou aldus mogelijkheden zien om de waarde van de Zwitserse frank voor een al te grote stijging te behoeden, zo heeft de minister van economische zaken Honegger in het parlement verklaard. Zwitserland, al dus Honegger, zal daarom besprekin gen beginnen met de regeringen van de EG-landen over een mogelijke sa menwerking met het EMS. Hij voegde daaraan echter toe, dat van Franse zijde daartegen wel be denkingen bestaan. Ook in 1975 toen Zwitserland tot de „slang" wilde toetreden, maakte Frankrijk be zwaren. doe VK dkorl ,ft pi na 9i be moe n. Int ders/r VEENENDAAL (ANP) Zowel de Industriebond CNV als burgemeester Bode van Veenendaal hebben om steun ge vraagd voor behoud van de tricotagefabriek Hollandia in Veenendaal Beiden schreven de vaste Kamercommissie van economische zaken, de burgemeester bovendien nog het mi nisterie van economische zaken. meer mensen moeten verdwijnen dan de tachtig die de dirét-fcie voorstelt. Hoe het reorganisatieplan er dan uit zou moeten zien wil de heer Broers op dit moment nog niet zeggen. Hij vindt wel dat de merken en de mark tpositie van Hollandia behouden moeten blijven. Als de overheid niet op haar beslissing terugkomt zou dat door splitsing van Hollandia moeten gebeuren. Net als de directie meent de Indu striebond CNV dat Hollandia goede perspectieven heeft. Bij opheffing van het bedrijf zou aanzienlijke kapi taalsvernietiging plaatsvinden. Bo vendien stelt de bond. dat opsplitsing voor de staat (de overheid heeft al 35 miljoen In Hollandia gestoken) aanzienlijk ongunstige is dan voort- Geweldig aanbod van de MB voor iedereen die spaart De Kodak mini-instamatic earner voor maar 34 piek. Van de kinderen, van de vakantie, van Sinterklaas of Kerstfeest... Zonder ingewikkeld instellen. U krijgt 'm in een fraaie cadeau verpakking met gratis kleurenfilm. Een welkom idee voor de feestdagen. Zelfs kinderen kunnen er heel goede foto's mee maken. Hij past in de kleinste handtas of borstzak. In dat kleine formaat zit heel wat perfektie. Kodak geeft er maar liefst 3 jaren schriftelijke garantie op. Eigenlijk zou ie dik 100 gulden moeten kosten. Dat is ie waard! Iedereen die vijftig gulden op een NMB- spaarrekening stort, kan deze camera kopen voor maar 34 piek. Dat is een uniek aanbod voor nieuwe èn bestaande spaarders! Er zijn heel wat soorten spaarvormen bij de NMB. Op elke nieuwe spaarrekening krijgt u ook nog'ns f7,50 bijgeschreven/Wij lichten u graag uitvoerig in. Kom even langs bij een van onze kantoren. Dan ziet u tegelijk hoe mooi die camera is. Maar wees wel snel. De voorraad camera's is niet onbeperkt En op is op. Daarom maar NEDERLANDSCHE een camera per persoon. MIDDENSTANDSBANK Reomarf 5.6/25 lens. Voor foto's en dia's. Verstelbaar diafragma, automatische sluitertijden. Afmetingen: 9 x 4'/2 x 3 cm. 6) ni 3skou' aley 1 Brits •Jarige stus spele vero' Euro tzelfd Vorig aag E iter w 0 met leet V! IV I 7 50 «PRnrnromip i* fTpHnrftidf 3 maanden niet npvraapba;

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16