Zoeken naar nieuwe paus begint weer Belgische bonden halen bakzeil Jubileumviering Satoe-Ampat Ambtenarenbonden Meer nadruk nodig op stimulering vraag Bestand in Beiroet aan flarden geschoten Conferentie Puebla voorlopig uitgesteld Prof. H. Casimir commandeur orde Oranje-Nassau De Jager voorzitter wetenschappelijke internationale raad Legermuseum van Leiden naar Delft Betoging homofielen Niet meer werk in oliebedrijven Jong Management NCW: stapt over op Quick, de kwaliteits-sportschoen V voor bijna elke tak van sport. Voetbal, tennis, basketbal, volleybal, hockey, handbal, trimmen en noem maar op. U moet ze in ieder geval 'n keer passen. Want de prettige pasvorm van Quick moet u voelen. MAANDAG 2 OKTOBER 1978 TROUW/KWARTET ROME (XJPI. Reuter. AFP) In Rome beginnen de kardi nalen uit de hele wereld weer binnen te stromen voor de be grafenis van de paus en het conclaaf. Morgen vliegen Wll- lebrands en Alfrink naar Rome. Voordat het conclaaf op 14 oktober begint zullen de Kiesmannen opnieuw voor de keus gesteld worden wie de kerk van Rome de komende jaren moet leiden. Dt Italiaanse kardinaal 8tri van Oe- nua verwacht dat het komende con claaf niet zo kort zal duren als het conclaaf dat paus Johannes Paulus aanwees. Volgens de kardinaal zou het nu twee of drie dagen duren eer er een opvolger Is. Siri had in augustus ook al een kort conclaaf voorspeld. Andere kardinalen, onder wie de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Wlllebrands. verwachten echter een langduriger overleg. Aan het conclaaf zullen 108 kardina len deelnemen, twee minder dan aan de keuze van paus Johannes Paulus. doordat intussen twee pauskiezers zijn overleden. Het conclaaf zal wel weer in de Sixtijnse kapel worden gehouden. Pastoraal Bij de keus van Johannes Paulus waren de kardinalen het gauw eens. omdat hij een ideale keus leek te zijn. De vraag is of er nu weer zo iemand te vinden is. De kardinalen wilden een Italiaan met pastorale kwaliteiten, die zowel voor de conservatieven als voor de progressieven aanvaardbaar zou zijn. die niet te oud en niet te jong was maar die steil in leer zou zijn. Het lijkt nu onvermijdelijk dat de kardinalen hun eisen op een of meer punten zullen moeten wijzigen. Daar om is in Rome het wikken en wegen en het gissen naar de juiste kandi- ROME (t'FI. Reuter, AFP) Een woordvoerder van het aartsbisdom Mexico Stad heeft bekendgemaakt dat de Latijns Amerikaanse bis schoppenconferentie, die op 12 okto ber in Puebla in Mexico gehouden zou worden, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Volgens de woordvoerder is het niet mogelijk de belangrijke conferentie te laten doorgaan, omdat verschillende van de deelnemers moeten meedoen aan het conclaaf om een nieuwe paus te kiexen. Na de verkiexing van een nieuwe paus zal dexe gevraagd worden zijn fiat aan de conferentie te geven en nieuwe data vast te stellen. Aan de conferentie in Puebla sullen 350 rooms katholieke bisschoppen uit 22 landen deelnemen om de strategie van de rooms katholieke kerk voor de komende tien Jaar vast te stellen. daat opnieuw begonnen. Het schijnt dat de namen van kardinaal Pappa- lardo, de aartsbisschop van Palermo en van kardinaal Corrado Ursi, de aartsbisschop van Napels veel vallen. Maar ook kardinaal Benelll, de „Jon ge" aartsbisschop van Florence, die de weg vrij maakte voor de keus van Johannes Paulus, schijnt nog volop genoemd te worden. Een belangrijk argument voor het opnieuw kiezen van een Italiaan is de gespannen poli tieke situatie in Italiè. Mocht men de Italiaanse nationaliteit van de pieu- we paus iets minder zwaar laten we gen. dan zou toch de Argentijnse pre laat van Italiaanse afkomst, kardi naal Plronio weer hoge ogen gooien. Francien In de Italiaanse kranten wordt nu ook geschreven over de financiële ge volgen van de overnachte dood van paus Johannes Paulus. Het linkse BEIROET, DAMASCUS (Reuter. UPI. AP) Het staakt-het-vuren dat zaterdag ln de Libanese hoofdstad Bei roet van kracht was geworden heeft het nog geen 24 uur ge houden. Gisteren maakten de Syrische troepen er een einde aan nadat leiders van de christelijke milities hadden aangekondigd niet te rusten voordat de laatste Syrische soldaat Libanon was uitge jaagd. De gevechten waren gisteren wel wat minder intensief dan de afgelopen drie dagen en vonden voornamelijk plaats in de oostelijke wijk Ashrafieh. Woordvoerders van de rechtse leider Camille Chamoen zelden gisteren dat hun troepen nog niet terugschoten maar wel tot de tegenaanval zullen overgaan, ten zij de Syrische troepen zich terugtrekken uit een nieuwe po sitie die ze tijdens het kortdurende bestand zouden hebben Ingenomen. Ooggetuigen zelden echter dat de christelijke milities wel degelijk te rugschoten Het bestand dat door bemiddeling van de Syrische president Hafez As sad en zijn Libanese collega Elias 8arkls tot stand was gebracht, werd gistermiddag om drie uur verbroken, ongeveer 22 en een half uur nadat de rust ln het gebied was weergekeerd. Zaterdagochtend lagen de christelij- dagblad Repubblica schat de kosten van de begrafenis en het conclaaf op vier miljard lire, ongeveer tien mil joen gulden. II Paese kwam echter op een bedrag van veertig miljoen gul den. Inclusief de extraatjes voor het 3.000 man tellende personeel van Va ticaanstad. De extra kosten worden maar voor een klein deel goedge maakt door de inkomsten aan postze gels en speciale munten die voor deze gelegenheid gedrukt en geslagen worden. De kranten vragen zich ook af of een lijkschouwing van de overleden paus niet op zijn plaats zou zijn. In de Corriera della Sera schrijft de voor aanstaande katholieke journalist Carlo Bo dat de kerk niets heeft te vrezen en veel heeft te winnen door een lijkschouwing toe te laten. Hij wijst er op dat onder de mensen de verdenking de ronde doet dat de paus een niet natuurlijke dood zou kunnen zijn gestorven. „Laat ons er onmid dellijk bij zeggen dat er geen ernstige reden is om zoiets te denken. Eeuwenlang zijn er ln de ondergrond se gangen van het Vaticaan geen din gen gebeurd, waarover in populaire lectuur zo overdadig wordt geschre ven. Juist voor deze reden, omdat de ramen van dit huis zo schoon zijn, kan men niet begrijpen waarom geen lijkschouwing wordt gehouden", al dus Bo. Lijkschouwing Twee Romeinse medici, professor Prati en professor Alema, hebben op lijkschouwing aangedrongen. Prati meent dat de doodsoorzaak mogelijk geen hartinfarct maar een hersen bloeding is geweest. Beide artsen achten het zeer waarschijnlijk dat de paus aan „managerstress" Is bezwe ken. Ook kardinaal König van Wenen sprak over psychische overbelasting en bij zag de dood van paus Johannes Paulus als een waarschuwing om de taak van de volgende paus te ver lichten. Wellicht had de paus een testament gemaakt, heeft Radio Vaticaan ge zegd, Het zou bestaan uit enkele aan tekeningen in een boek. Paus Johan nes Paulus wilde een korter testa ment dan paus Paulus. Er kan echter pas iets over een eventueel testament bekend worden nadat een nieuwe paus is gekozen, die de verzegeling van de pauselijke vertrekken door d« Zwitserse Garde ongedaan kar maken. AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. H. B. G. Casimir is bij het neerleggen van zijn functie van president van de koninklijke academie van weten schappen zaterdag benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nas sau. Minister Peljnenburg van weten schapsbeleid heeft dit meegedeeld ln het „Trippenhuis" ln Amsterdam bij gelegenheid van de presidentswisse ling. De onderscheiding is prof. Casimir toegekend wegens de verdiensten als „eminent cultuurdrager", aldus de bewindsman. Prof. Casimir was presi dent van de academie, hoogleraar na tuurkunde ln Lelden, werkte voor di verse wetenschappelijke organisa ties, was voorzitter van de European Industrial Research Management As sociation en van de European Physi cal Society en verrichtte veel werk in het kader van de Europese gemeen schap, de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) en de Noordatlantische ver dragsorganisatie (NAVO). De Marokkanen, die een bus tocht door ons land hebben gemaakt om begrip te vragen voor hun protest tegen uit wijzing, zijn gisteren in Am sterdam teruggekeerd. UTRECHT (ANP) De Nederlandse sterrenkundige en ruimte-onderzoe ker, prof. dr. C. de Jager uit Utrecht is tijdens de algemene vergadering van de Internationale Raad van Weten schappelijke Unies afgelopen week in Athene gekozen tot president van deze organisatie. De internationale raad is de overkoe pelende organisatie van alle natuur wetenschappen, één van de voor naamste taken van de raad is het opzetten en bewaken van de grote internationale wetenschappelijke sa menwerkingsprojecten van verschil lende aard, het bevorderen van sa menwerking van geleerden uit oost en west, rijks- en ontwikkelings landen. ke wijken van Beiroet nog onder zeer zware Syrische beschietingen van tanks, artillerie en zogenaamde „Sta- iin-orgelsVolgens waarnemers wa ren het de zwaarste beschietingen uit de Libanese burgeroorlog. Het radio station van de christenen verdween zaterdagochtend uit de ether, omdat de zender door een projectiel was getroffen. Volgens de christenen maakten de Syriërs gebruik van fos- forgranaten, waarvan het gebruik is verboden ln de conventies van Genève. Het aantal slachtoffers dat sinds vori ge week woensdag onder de burger bevolking ls gevallen wordt door de Libanese politie geschat op bijna tweehonderd. Het aantal gewonden zou bijna driehonderd bedragen. Waarnemers vrezen dat beide cijfers ln feite veel hoger zijn. Over de aantallen slachtoffers onder de militairen ls weinig bekend, maar het lijkt dat de Syrische troepen zwa re verliezen hebben geleden. De chris telijke troepen zijn uitstekend bewa pend en kennen het terrein op hun duimpje. Zaterdagavond verwierp Syrië het voorstel van de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter voor een interna tionale conferentie over Libanon. Het voorstel werd bestempeld als een po ging de bij het conflict in Libanon betrokken partijen onder „voogdij" van de Verenigde Staten te plaatsen. Volgens de Syrische leiders heeft al leen een conferentie zin, als die door de elkaar bestrijdende partijen bij een wordt geroepen. LEIDEN (ANP) Het Legermuseum, dat momenteel in het Pesthuis in Leiden is gehuisvest, zal waarschijn lijk worden overgeplaatst naar het zeventlende-eeuwse Armamentarium ln Delft, waar al een deel van de verzameling ls opgeslagen. Dit heeft de voorzitter van de stich ting Koninklijk Nederlands Leger- en wapenmuseum. „Oeneraal Hoefer", brigade-generaal B. D. J. E. A. Post Uiterweer, gisteren ln Leiden gezegd ln een toespraak ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het museum. DEN HAAG (ANP) Ongeveer hon derd mannen en vrouwen hebben za terdagmiddag een demonstratie ge houden tegen het Griekse wetsont werp „ter bestrijding van geslachts ziekten en daarbij behorende zaken". De demonstratie was georganiseerd door de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC en de COC-vrouwen. Naar de Griekse ambassade werd een petitie gezon den. waarin werd gezegd dat het wetsartikel in strijd is met de Europe se conventie van de rechten van de mens. Enkele artikelen van het wets voorstel openen volgens de petitie de mogelijkheid tot discriminatie, on derdrukking en chantage van homo seksuelen. BRUSSEL (ANP) De poging van de Belgische vakbonden om door de staking werkgelegenheid af te dwingen in de raffinage-sector is mislukt. Na drie weken staking gaan de werknemers in de olie-industrie vandaag weer aan het werk. Wel blijft de RBP-raffinaderij in Antwerpen, waarom alles was begonnen, bezet. Bij een stemming onder de arbeiders over de vraag of doorgestaakt moest worden, werd dit week einde niet de vereiste tweederde meerderheid verkregen. Drie weken geleden, toen de RBP- raffinaderij ln Antwerpen, op last van de grote Oxy-baas in Amerika, haar poorten sloot en er ruim vierhonderd man op straat kwamen, eisten de Belgische vakbonden dat de andere raffinaderijen de RBP-mensen in dienst zouden nemen. De bonden ba seerden zich daarbij op afspraken, stammend uit 1959 en 1960, die pas in 1975 bij koninklijk besluit bekrach tigd waren, en waarbij de patroons ln deze sector de verzekering hadden gegeven de werkgelegenheid zoveel mogelijk te zullen handhaven. Dat was nog in een tijd dat de olieraffina- ge ln West-Europa en dus ook ln Antwerpen nog ln volle ontplooiing was en men moeilijk arbeiders voor deze sector kon vinden. Van meet af aan hebben de bonden gesteld dat wel niet met zoveel woor den was vastgelegd dat de ontslagen RBP-arbeiders bij de andere raffina derijen ln dienst genomen moesten worden, maar dat dit wel moest als ln de geest van die akkoorden werd ge handeld. De Belgische petroleumfe- deratle, overkoepelend orgaan van de raffinage-patroons, legde die eis ech ter naast zich neer. Wat de bonden nu bereikt hebben is een flauwe afschaduwing van wat ze wilden: gedurende negen maanden zal uit de ontslagen RBP-arbeiders een „wervingspool" gevormd worden en van de raffinaderijen wordt ver wacht dat ze uit die „pool" het eerste zullen putten als ze personeel nodig hebben. Ook zal bezien worden in hoeverre de werktijdverkorting die op 1 januari ingaat (38 uur) van in vloed kan zijn op eventuele perso- neelsaanname. DEN HAAG „Na de vijande lijkheden ontwikkelden zich uit stekende betrekkingen tussen In donesië en Nederland. Op beide partijen rust de plicht deze ban den steeds verder aan te halen. De Indonesische ambassade is steeds bereid hieraan mee te werken, vooral in het belang van de jonge ren". Dit zei cultureel attaché Koesnadi Hardjasoemantri van de Indonesische ambassade zater dagavond bij de viering van het zilveren jubileum van de reünie- vereniging „Satoe-Ampat". Dat is Maleis voor 1-4, wat slaat op het eerste bataljon van het 4e regi ment infanterie. 1-4RI was een vrijwilligersonderdeel, direct na de bevrijding gevormd voor het merendeel door oud-leden van de Binnenlandse Strijdkrachten. Het toeval wil, dat de heer Koes nadi op West-Java als comman dant van een Indonesische leger eenheid de tegenstander was van 1-4 RI. Dit bataljon telde 801 man. Die ene was eigenlijk te jong, maar zo vertelde secretaris F. J. F. Vlasblom de vader van die jongeman had gezegd: nemen jul lie hem alsjeblieft mee. Toen heb ben ze het geboortejaar maar ver anderd. Toen het bataljon mid den 1948 uit Indonesië terug kwam, bleven 23 gesneuvelden achter. Als symbolische geste van de goe de verhoudingen had de Indonesi sche ambassade het programma punt „Javaanse dans" aangebo den. De 17-jarige Romanita San- toso, die aan het conservatorium in Rotterdam piano studeert, voerde een klassieke hofdans uit. De vereniging Satoe-Ampat telt 500 leden, van wie er ruim 200 uit alle delen van het land naar het reünie waren gekomen. Eén oud- OVW'er heeft er zelfs een reis uit Canada voor over gehad. Van onze sociaal- economische redactie ZWOLLE In het econo misch beleid moet meer na druk worden gelegd op stimu lering van de vraag. Beheer sing van kosten is nodig, maar onvoldoende om uit het economisch dal te komen. De vakbeweging onderkent te recht dat gebrek aan vraag één van de problemen is. Die zei zaterdag H. de Kinkelder, voorzitter van „Jong Management NCW" op een congres van deze orga nisatie van jonge christelijke onder nemers, verbonden aan het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Het gebrek aan vraag ln de economie kan echter, volgens De Kinkelder, niet worden opgelost door „socialise ring van de vraag", een oplossing die wordt bepleit door een aantal socia listische economen, en die ook een bestanddeel vormt ln het alternatie ve plan van PvdA-leider Den Uyl voor de bezuinigingsnota „Bestek '81". De Kinkelder vindt dat niet overheden, maar de ondernemers een antwoord moeten geven op sociale vragen. Zij moeten de uitdaging aanvaarden om in de vele behoeften, hier en elders, te voorzien. De Kinkelder ziet geen reden tot de faitisme. Hij vergeleek de onheils voorspellingen van de „Club van Rome" met de profeterende theo rieën van Malthus en Marx uit de vorige eeuw. Die theorieën waren wel goed als theorie, maar zijn in de prak tijk toch niet uitgekomen. „Het ont breekt aan de onderkenning van de flexibiliteit van ons westers econo misch stelsel," aldus de voorzitter van Jong Management. De Kinkelder zou graag een over heidssubsidie Ingevoerd zien voor in vesteringen in personeel. Veel mid delgrote en kleine ondernemingen zijn financieel niet in staat om acade mici aan te trekken voor ontwikke ling van nieuwe produkties en pro- dukten. Vervolg van pagina 1 „Het kabinet haalt weg bij wie niets heeft en geeft aan wie al heeft. Ik verzoek het CDA dat nog eens goed na te lezen in een boek dat ze goed kennen", aldus Den Uyl. De oppositieleider voorspelde dat Be stek '81 niet uitgevoerd zal worden zolang zulke onrechtvaardigheden niet zijn rechtgezet. „Hoe durft het kabinet te spreken over versoberen als de inkomens van een ton onaan getast blijven. Wat dacht het kabinet, dat het kan polariseren tegen de zwakken, tegen de vakbeweging en toch de werkgelegenheid te kunnen herstellen. Dat is illuslepolitiek. Het ls hovaardig en lichtzinnig. Daarom zal al gauw blijken dat het kabinet Van Agt/Wiegel een pauzekabinet ls geweest die een jaar verloren heeft laten gaan bij de bestrijding van de werkgelegenheid". Voor de VARA-microfoon daarente gen riep het liberale Kamerlid Joekes de regering op Bestek '81 onverkort uit te voeren. Vooralsnog is tien mil jard gulden aan ombuigingen aan vaardbaar, maar de onzekerheden zijn groot. Wellicht zijn daarom aan vullende ombuigingen nodig zo meende de heer Joekes. Om de vinger aan de pols te kunnen houden deed hij daarom de suggestie met een tus sentijdse begroting te komen. De heer Joekes kreeg het prompt aan de stok met voorzitter Dutman van de ABVA toen hij zijn instemming betuigde met de kortingen op de ambtenarensalarissen. Dutman noemde die opstelling „ronduit ver bijsterend" omdat op die manier het overleg met de ambtenarenbonden volstrekt wordt uitgehold. In dit ver band uitte Dutman ook zijn dreige ment dat ambtenaren het stakings recht desnoods zullen pakken. Dat er een wettelijk stakingsverbod geldt, zoals Joekes onder zijn aandacht bracht, bleek Dutman weinig te hin deren: .Abortus is ook bij de wet verboden, maar ln de praktijk functi oneert dat allang niet meer", zei hij. Joekes bleef echter bij zijn stelling dat het parlement zich over de amb tenarensalarissen zal moeten uitspre ken. „Het is verreweg de grootste post uit de bezuinigingen en het is alleen daarom al dwaasheid er niet over te praten. Bovendien zag hij nauwelijks problemen voor het over leg met de ambtenarenbonden. „Uit eindelijk is het zo dat het parlement slechts een mening uitspreekt en de regering als grootste werkgever be slist over de ambtenarensalarissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8