Anton en Ad bouwden fiets met 105 versnellingen Bewonderen Uit brieven van lezers Vinding al getest tijdens de wekelijkse zondagochtendrit MAANDAG 2 OKTOBER 1978 VARIA TROUW/KWARTET 7 Anton Rombouts en Ad van Nispen (rechts) maximum aantal versnellingen door Mink van Rijsdijk Als ik de afgelopen week overzie, mag ik niet mopperen als het gaat om toegiftartikelen. In mijn kaaswinkel kreeg ik zes eieren cadeau en de bloembollenhandelaar bood me een pootschcpje aan. Bij twee flessen schoonmaakmiddel ontving ik een derde gratis, de drogist verblijdde me met een gastenzeepje en de bloemenman liet zich ook niet onbetuigd; hij trakteerde me op een zakje spul waarmee een bosje rozen een dubbellang leven zou hebben. Ik vind deze kleine extraatjes best leuk, al ben ik me ervan bewust dat niets me aangeboden wordt omdat winkeliers me zo aardig vinden, doch puur uit klantenbinding. Bovendien weet ik natuurlijk ook wel dat mijn kaasman er niet over zou peinzen mij bij aankoop van één pakje margarine met eieren te belonen. Het cadeaustelsel is voor de consument een glibberig, onoverzichtelijk pad. Wel is duidelijk dat de stunts die uitgevoerd worden om eigen klanten te behouden en anderen van de concurrent af te snoepen soms veel te ver gaan. Zo bracht de postbode me een uitnodiging om ergens in onze buurt het nieuwe model van auto mobiel X te komen bewonderen. Geen haar op mijn hoofd piekerde over de aanschaf van een nieuwe auto, zodat de tocht naar de garage uitslui tend om te bewonderen me een tijdsverspilling van jewelste leek. Dat hadden de reclamelieden achter dit nieuwe model ook al bedacht en daarom verzonnen ze een list om mij op een zaterdagmid dag uit mijn hol te lokken. Want, nietwaar, grillig en broos zijn eens genomen besluiten onder de druk van de grote verleiding. Nu tel je gemakkelij ker de prijs van een pond kaas neer dan die voor een auto zodat je wat de toegift betreft natuurlijk ook in totaal andere sferen komt. Een stel kokos matten is nooit weg, een EHBO-tas doet het ook best aardig en een autoradio is helemaal het einde. Maar zie, met dit soort alledaagse presentjes wilde de mij tot bewondering nodende dealer voorgoed afrekenen. Hij en zijn reclamemensen hadden iets heel anders in het hoofd. Aan zijn keurige druk werkje zat een flap waarop een lieve pentekening van een cavia was afgedrukt. Onnozele, ik zag in eerste instantie geen logisch verband tussen een auto en een guinees biggetje, maar het reclamewe zen hield gelukkig rekening met dergelijke naïeve kortzichtigheden. Op de achterzijde van de uitno diging las ik: In samenwerking met de VPKV uit Vaassen (be kend van AVRO's Wiekentkwis) organiseren wij op die en die zaterdag een cavia wedloop waarbij iedereen die bij ons een auto heeft gekocht de mogelijkheid heeft maximaal 500 gulden te win nen. Nu heb ik op deze plek in de krant al eens danig geprotesteerd tegen dat gesol met marmot ten op de buis. daarom zal ik me nu maar inhouden. Wie zich achter de VPKV uit Vaassen schuilhouden weet ik niet, dat een stom program- ma-onderdeel van een zendgemachtigde nog als voorbeeld dient om auto's te slijten weet ik nu wel en dat stemt tot somber nadenken. Het wonderlijkste vind ik echter dat onze regionale bladen niet bol stonden van de protesten. Niemand riep boe tegen de VPKV, tegen de dealer of tegen de AVRO. Waarom eigenlijk niet? Ik vrees omdat men dit gokken eigenlijk best geinig en spannend vond. Kijk, een echt speelhol is natuurlijk heel wat anders. Daar is men in onze streek dan ook vierkant tegen. Zo'n casino in Zandvoort had er ook nooit mogen komen. Maar een gokje wagen door een paar stomme dieren voor je te laten draven, is heel wat anders, daar moet een mens toch niet zo zwaar aan tillen. Ik ben fijn thuis gebleven die bewuste middag, aan dat bewonderen geloofde ik toch al niet zo hevig. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op In deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. 'Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859. Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. door Fred Lammers BREDA Op Mastbosstraat 30, waar de bebouwing van Breda eindigt, wonen de Van Nispens. Al sind jaar en dag hebben ze daar hun rijwiel- zaak, annex handel in brom fietsen: een familiebedrijf waarmee vader Janus van Nispen, nu terzijde gestaan door zijn zoons Piet, Mario en Ad, begon. Op zich weinig schokkend. Dat heel Breda desondanks de Van Nispens kent heeft een andere reden, al heeft die ook weer alles met hun beroep te maken. De hele familie en niet te vergeten knecht Anton Rombouts, is zo aan de fiets verslingerd dat men er ook in de vrije tijd druk mee doende is. De afgelopen jaren heeft Breda dat gemerkt tijdens de carnavalsoptoch ten, waarin de Van Nispens steevast met een of andere stunt present wa ren. „Het begon met een bromfiets, die zo klein kon worden opgevouwen, dat je hem in een koffertje van veer tig bij zestig centimeter kon vervoe ren. Je kon hem bij wijze van spreken in een boodschappentas stoppen. La ter hebben we er nog een zijspannetje aan bevestigd. Mijn zoontje Wouter en dochtertje Carolina hebben er tot groot plezier van Breda op rondge toerd," vertelt de 35-jarige Anton, die al zestien jaar bij de Van Nispens werkzaam is. Met die miniatuur-bromfiets was het niet bekeken. „Later hebben we een flets met spikebanden geïntrodu ceerd. Het dikste pak sneeuw was voor die fiets geen beletsel. De fiets met drie verdiepingen was ook een succes. Kijk, daar staat die nog op het plaatsje," vervolgt Anton als we in de werkplaats in gesprek zijn. De reden dat ik op een augustusmor gen al vroeg naar Breda ben gegaan is niet onfi naar deze in huisvlijt ver vaardigde produkten, waaraan de be volking van Breda zich al uitvoerig heeft kunnen vergapen, te gaan kijken. Bulletin Een simpel bulletin van de Stichting Flets, dat een poosje geleden op mijn bureau terechtkwam, meldde dat de Van Nispens weer met iets nieuws bezig waren: een fiets met 105 ver snellingen. Een telefoontje leverde op, dat ik aan de weet kwam dat het buitenmodel-vervoermiddel bijna klaar was en dat het resultaat bezich tigd kon worden. Daar 's morgens vroeg in de druk beklante zaak de meest geschikte tijd is, komt er van ontbijten voor mij niet veel terecht. De koffie en broodjes die met Bra bantse gastvrijheid meteen na aan komst worden aangedragen zijn zo doende heel welkom. Maar de fiets, waarvoor ik uiteindelijk ben geko men, is in geen velden of wegen te bekennen, totdat Ad, met zijn 23 ja ren de jongste zoon van Janus van Nispen, me voorgaat naar een vertrek terzijde ^van de werkplaats. En daar staat hij dan, temidden van allerlei rijwielonderdelen, in vrolijk oranje met veel nikkel: de wonderfiets. Op het eerste gezicht is er niet zoveel bijzonders aan te zien. Ad en Anton, die het vervoermiddel samen bedach ten en vervaardigden, krijgen die re actie vaker te horen. Ik ben niet de enige die verwacht een imposante tweewieler te zien te krijgen. Al die versnellingen moeten immers ergens worden ondergebracht? Maar niets daarvan. Alles is vernuftig inge bouwd rond de naaf van het achter wiel en bij de trappers. „Je kunt er mee tegen een muur omhoog rijden. Als je weet hoe je hem moet bedienen is het een fiets waarop je in de bergen net zo comfortabel kunt rijden als op een effen landweggetje ergens in Ne derland," zegt Anton. Dat bedienen is echter het tere punt. „Het is denk ik veel eenvoudiger een vliegtuig te besturen dan deze fiets. Als je hem in de zoveelste versnelling hebt staan weet je achteraf nauwe lijks hoe je terug moet schakelen. Het resultaat daarvan kan zijn dat je zo veel tijd verliest dat je minder snel vooruitkomt dan op een gewone fiets." Racefiets Waarvoor dan al die energie opge bracht om deze unieke fiets> te ma ken? Anton weet dat haarfijn uit te leggen. „We kwamen een paar jaar geleden op het idee toen Peugeot met veel tam tam een fiets lanceerde die vijftien versnellingen had. Dat was iets revolutionairs. Tien versnellin gen is gangbaar. Je hebt fietsen met twaalf versnellingen maar dan zit je toch al heel dicht bij de racefiets. De fiets van Peugeot was echter uiterlijk een heel gewone fiets gebleven. Wat Peugeot kan, kunnen wij ook. dach ten we. Als je er vijftien versnellingen op kunt zetten kunnen het er ook meer zijn. De vraag was echter hoe veel meer. Na veel berekeningen heb ben we eerst een fiets met negentig versnellingen gefabriceerd en nu dus een waar er 105 op zitten. Dat is volgens ons het maximum." De wonderfiets kwam er niet zo maar. Het kostte heel wat zweetdruppel tjes. Een groot probleem was al die versnellingen onder te brengen. De bestaande naven waren daarvoor on geschikt. Vandaar dat Ad en Anton zelf een langere naaf hebben ge maakt. Anton geeft toe dat het op den duur een prestigekwestie werd. „In de praktijk kunnen wer er niet veel meer mee doen dan de fiets expo seren in de zaak (dat gebeurt dan ook binnenkort) en hem als stunt gebrui ken bij evenementen. Als de plannen voor het Nederlands fietsmuseum, die in Utrecht bestaan, doorgang vin den mogen ze onze fiets daar hebben. Het ging er ons om aan te tonen dat het mogelijk is zoiets tot stand te brengen. Want behalve dat hij te in gewikkeld is in het dagelijks gebruik zou deze fiets ook onbetaalbaar zijn. Alleen aan materiaal kost hij al tegen de achthonderd gulden meer dan een gangbare fiets en dan heb ik het nog niet over de honderden arbeidsuren die er in zitten. Je bent dan voordeli ger uit als je een auto koopt." Dat betekent niet dat de Van Nispens anderen niet van hun kennis en en thousiasme laten profiteren. In het verleden hebben ze regelmatig klan ten, die invalide werden of moeilijk ter been waren, van dienst kunnen zijn. „Als het gaat om iemand die mank loopt of een stijf been heeft is een fiets heel gemakkelijk aan te pas sen. Een driewieler kun je altijd nog nemen. Niemand vindt het leuk op straat op te vallen," zegt Anton. Geen club De fiets met de 105 versnellingen is de afgelopen weken uitgeprobeerd tij dens de fietstochten die Van Nispen nu al sinds een paar jaar op zondag ochtenden voor liefhebbers organi seert. „Een club kun je het niet noe men. De soesah die daaraan vastzit willen we niet. maar het is elke zon- (foto: Hans Chabot) dagochtend om negen uur hier voor belangstellenden verzamelen op de stoep. We rijden zomer en winter, alleen als het hard regent of sneeuwt en de wegen glad zijn blijven we thuis. Onze vaste route is richting. Effen, over Strijbeek naar Chaam en Riel en dan over Ulvenhout door de bossen terug, bij elkaar zo'n kilome ter of vijftig. We hebben deelnemers van alle leeftijden. Gemiddeld gaan er een stuk of veertig mee. Na terug keer. om een uur of elf is het geza menlijk koffiedrinken in de werk plaats." Er is in de loop der jaren een band ontstaan tussen de deelnemers van de officieuze fietsclub. Het is zelfs zo dat iemand die een keer ver stek laat gaan de volgende dag in Breda overal wordt aangeklampt met de vraag: „Waar zat je gisteren?" De fiets is tegenwoordig weer in. Dat merken de Van Nispens dagelijks. „Dat hebben we te danken aan de dokters die hebben verkondigd hoe goed fietsen is voor je hart en bloed vaten. Ze hebben volkomen gelijk. Dat zeg ik niet omdat het mijn brood is. Een jaar of tien geleden draaide alles nog om de bromfiets. Ik ben daar nooit een voorstander van ge weest. Het is leuk voor jongelui die stoer willen doen, maar op de fiets zie je toch veel meer. Wat wij op die zondagse tochten niet allemaal ont dekken. Als je op de fiets stapt kom je dicht bij de natuur. Als we op vakantie gaan naar Wissekerke gaan de fietsen altijd mee in de auto. Een paar dagen gezellig fietsen met het hele gezin is elk jaar weer een attrac tie voor ons," vertelt Anton. De leus van de Van Nispens, die als de zaak gesloten is op de deur zit „Ben even weg" zou daarom eigenlijk aangevuld moeten worden met de woorden „op de fiets." Aantjes (2) Zo langzamerhand wordt het toch wel een ergernis iedere dag weer in de krant te moeten lezen over het voor de voeten van de regering lopen door de CDA-fractie. Aantjes geeft doorlo pend blijk van zijn liefde voor de PvdA, en geeft aanmoedigende knik jes naar de steeds meer regering dwarszittende vakbonden. Niemand is met dit tweeslachtig gedoe gebaat, behalve dan de oppositiepartijen, die staan te trappen van ongeduld om weer aan de regeringstafels plaats te kunnen nemen. En met behulp van het CDA zou hen dat ook nog wel eens kunnen lukken! CDA-fractie, u bent regeringspartij! Uw achterban raakt het zat steeds weer met uw afbreken van het regeringsbeleid ge confronteerd te worden. Wij verwach ten solidariteit van u met de regering. Wat Van Agt opbouwt aan goodwill voor het CDA, breekt de fractie weer af. Paterswolde C. Groeneveld PvdA-VVD Andermaal blijkt dat PvdA en WD lood om oud-ijzer zijn! (uitspraak van dr J. Zijlstra, destijds!) PvdA in Rijn mond akkoord met WD: PvdA 5. VVD 1 gecommitteerde, het CDA dat wilde: 4 PvdA en 2 CDA heeft terecht de eer aan zichzelf gehouden en is niet ten onder gegaan aan het machtsdenken, zowel van PvdA als van de onbetrouwbare VVD. Voorburg J. Keijzer Les Met diepe afschuw en diepe veront waardiging heb ik kennis genomen van het feit dat de Nederlandse oor logsmisdadiger B. op vrije voeten is gesteld. Het is blijkbaar bij de rege ring van de Duitse Bondsrepubliek nog steeds niet doorgedrongen, wat voor een zware schuld er ligt op de schouders van het Duitse volk als zodanig. Integendeel, zij laat demon straties toe van oud-nazi's. Het is te hopen dat de zware les eindelijk eens doordringt, in naam van de miljoenen doden gepleegd door Duitse handen. Dan zal het blijken dat het Duitse volk iets heeft geleerd. Amstelveen J. Vos Namibië Uw commentaar in Trouw van 21 september getuigt van kortzichtig heid, om niet te zeggen van schijnhei ligheid. Slechts één punt uit het com mentaar: „Weet u nog van de verkie zingen a la Soekarno in West-Nw.Gui- nea? En van Australië in Oost-Nw. Guinea? En hoe stond het met de verkiezingen in Angola en Mozambi que?" U schrijft toch over „gerecht vaardige verlangens van volken! Een ding staat centraal in uw commen taar (en in uw berichtgeving over Zuid-Afrika): „Barbertje moet han gen". Daarom moeten niet de Cuba nen uit Zuidelijk Afrika, maar de blanken moeten weg! Hilversum J. Holleman Menselijk „De soldaat wordt als mens behan deld" stelt Fred Lammers gerustge steld vast (Trouw 23 september). Een soldaat laat echter met zich omgaan naar de geest van de tijd, of de behan deling nu beestachtig, feodaal, vader lijk of menselijk is. Hij is zich name lijk bewust van de macht van zijn superieuren over zijn persoonlijke le ven en weet dat dezen niet zullen aarzelen, deze macht te gebruiken zodra zij of hun systeem ook maar enigszins bedreigd worden. „De nor men ontbreken," stelt majoor Ruys vast. Afgezien van het feit dat dit nogal meevalt, zou het een tamelijk normaal verschijnsel zijn in een sys teem waar de majoors de norm „Gij zult niet doodslaan" vervangen door „Gij zult wel doodslaan". De zowel in zijn rechten, zijn vrijheid en zijn fi nanciën gepakte soldaat wordt nu als mens behandeld doch blijft zich af vragen waarom de sergeant en de majoor niet willen ruilen. Heiloo A. W. Bolt Werkverdeling De grote werkloosheid en de daarmee gepaard gaande frustraties voor de betrokkenen nopen tot de vraag, waarom toch niet tot een versnelde vervroegde pensionering, en werk tijdverkorting wordt overgegaan, desnoods op basis van vrijwilligheid. Het geschrijf dat zulks miljarden moet kosten, houdt geen steek, aan gezien het gedeelte van de uit te keren WW-ultkeringen nu aan het be drijfsleven ware te besteden. Het tempo van deze tijd en de voortgaan de automatisering maken dat vele werknemers voortijdig afknappen. Niet voor niks vinden er zoveel afkeu ringen plaats. Zelfs bedrijfsartsen zijn voor vervroegd pensioen. Wat bij de defensie geschiedt, moet ook voor anderen mogelijk zijn: namelijk er eerder uit! Vervroegde pensionering en werktijdverkoring betekent in ie der geval een eerlijke en betere werk verdeling. vooral voor de jongeren. Meppel C. van Es Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. VRAAG: Wij hebben in de oorlog vaak het spel van Tom Poes gespeeld. Het was altijd een groot succes. De laatste tijd spelen we het ook weer vrij dikwijls. Men vroeg me: Kan dit spel weer niet opnieuw in de handel worden gebracht? ANTWOORD: Het eerste en het laat ste woord op dit gebied heeft de Maarten Toonder BV te Nederhorst de Berg en hoewel ik vol vuur het spel van Tompes opnieuw in de belang stelling trachtte te brengen, was er weinig weerklank. Wel heeft men toe gezegd aan de heer M. Toonder de inhoud van dit gesprek mede te de len. als een van de directeuren hem eens in Ierland bezoekt. Dat is na tuurlijk erg aardig, maar ik raad u aan een beetje zuinig te zijn op uw eigen oude spel: ik zie het nog niet duidelijk voor me, die nieuwe uitgave. VRAAG: Wat bedoelt men met Wa terstaatsstijl? ANTWOORD: In de 19de eeuw waren er veel kerken nodig in verband met de sterke groei van de bevolking. Vaak sloopte men te kleine oude ker ken of gebuikte mén nog kleine ge deelten daarvan. Bij de bouw van de nieuwe bedehuizen, werd de hulp van „Waterstaat" ingeroepen (in 1839 werd te Roosendaal en te Schijndel op deze wijze een kerk gebouwd en ook op andere plaatsen in ons land vinden we nog wel eens kerken van dit genre terug. Ook bij de bouw van stations heeft de waterstaat zich zeer geweerd. Er kwamen daarbij veel nieuwe materialen en technieken te pas, onder meer de uitvinding van het Portlandcement, waarmee bakstenen muren volgesmeerd werden. Veel waardering voor het oude was er niet bij. In 1843 hebben de ingenieurs van de waterstaat zelfs de raad van Delft geadviseerd de scheve Oudekerksto- ren te slopen. Het toepassen van giet ijzer voorramen en dakwerk hoorde ook bij de saaie grijze gebouwen uit die tijd en in navolging van Duitse voorbeelden werden kerktorens van gietijzeren mutsen voorzien. VRAAG: Ik heb rugklachten en ben op zoek naar een stoffer en blik met lange steel en iet som kousen aan te trekken. Weet u een adres? ANTWOORD: Via de ANIB kwam ik terecht bij de Stichting Werkplaats en Voorlichtingscentrum voor Ge handicapten, Larcnseweg 174, Hilver sum. tel. 035-853498. U ZOUDT DIT ADRES VIA UW Kruisvereniging of Dienstencentrum ook hebben kun nen vinden. VRAAG: Kunt u mij inlichten over de Oneida Community? ANTWOORD: Dit was een commu nistische gemeenschap in de staat New york (opgericht in 1848 door John Nyes). Men noemde zich „Per fectionisten" en in verschillenden an dere staten waren dochterkolonies. De leden waren meest boeren uit N.Engeland, die rebelleerden tegen Calvinisme en streng puritanisme. Noyes legde meer de nadruk op insu-' strie dan op landbouw. De gemeen schap beschikte over verschillenden molens,een smederij en om die meer [winstgevend te maken, huurde men larbieders, die niet tot de groep be hoorden. Ook werden er veel wildval- len vervaardigd die bij de jagers zeer in trek waren. In 1874 was de waarde van de eigendommen van deze groep van 283 mensen een hafl miljoen dol lar. Men leefde in een soort religieus communisme, eaarin men geloofsge- nezing uitoefende. Polygamie was ge oorloofd. ook de vrouwen beperkten zich niet tot één man. Toen hieruit verwarring ontstond, liet men dit standpunt varen in 1879. Het jaar daarop werd de gemeenschap ont bonden en omgezet in een joint stock company. Nog heden ten dage heeft de Oneida Community J.S.C. het be heer over de zilverwerken, waardoor het plaatsje een grote bekendheid heeft, VRAAG: Een poes heeft een onge lukje gehad op een dekbed, dat niet gewassen mag: worden en ook niet chemisch gereinigd, maar het stinkt erg. Wat nu? ANTWOORD: Op of in elk grval bij een dekbed hoort een duidelijk on- derhouds- en reinigingsvoorschrift. Deze keer was het iets van een poes, maar een kind is ook wel eensonpas- selijk en dat moet toch ook gereinigd kunnen worden. Het is mogelijk dat een dekbed niet in een wasmachine gewassen kan worden. Tenzij men het in een stevige katoenen zak doet. die niet kan scheuren. Hoe dan ook: Men deelde ons telefonisch mede dat een wasmiddel „Soppie" of een naam die zo wordt uitgesproken wordt s heel goed is en te koop bij de drogist en verder verwijzen wij naar het No vembernummer 77 van de Consu mentengids, waarin een vergelijkend onderzoek van dekbedden voorkomt. De raad: Geen dieren in de slaapka mer komt als mosterd na de maaltijd. VRAAG: Bij het vredestractaat van Trinanon (1920) werd onder meer de stad Temesvar Roemeens. Wanneer trokken de Roemeense troepen binnen? ANTWOORD: Volgens de gegevens van de Roemeense ambassade werd Timisvara niet door Roemeensetroe pen veroverd, maar op 1 februari 1918 bij volksstemming vrijwillig in Roe menië opgenomen. Vraag: Waar kan ik in Arnhem of in de directe omgeving van deze stad mijn opgespaarde melkdoppen kwijt? Antwoord: Dit is een vraag van iemand die het overal reeds probeer de en het jammer vindt, die spullen weg te gooien. Het is niet de bedoe ling dat we allerlei vage adressen toegezonden krijgen, maar een zeer concreet antwoord. Aanvulling. Bij vroeger geplaatste oproep. Enige tijd geleden vroeg men ons naar een vereniging van Schild- paddenhouders. Wij moesten beken nen, dat we die niet konden vinden. In een oud knipseltje uit het begin van dit jaar diepten we de volgende informatie op: Voor een gulden aan postzegels is bij het secretariaat van de Nederlandse Schildpadden Vere niging. Zuiderweg, 27. Veenwouden een stencil vol informaties te krijgen. De penningmeester van deze club (Welle 14 Deventer) ontvangt op giro 3564897 gaarne giften onder vermel ding „Schildpadden in Nood." Advies van onze kant: Laat de naam van uw vereniging opnemen in Pyttersen's almanak. Vraag: Heel wat jaren geleden ging ik met een schoolreisje ergens heen en daar zagen we in een soort kamertje de Aardappeleters. Het maakte een grote indruk op me. die vier levens grote poppen en ik pieker me suf waar en wannneer dat geweest kan zijn Antwoord: Hoe langer het geleden is, hoe minder kans er is dat een ander het nog weet. Heel lang geleden mocht ik eens mee naar Amsterdam en daar waren we in het Panopticum. Het was een middag van ademloze verbazing en bewondering. Koningin Wilhelmina met man en dochter, en Napoleon op een opgezet paard. Het mooiste was Sneeuwwitje met al haar dwergen. Compleet met een ademen de sneeuwblanke boezem. Het feest eindigde in een groot gebrul, want de martelkamer werd als iets erg zieligs ervaren. Waren uw aardappeleters misschien daar? Vraag: Naar welk instituut kan ik watermonsters opsturen om ze te la ten onderzoeken op de mate van drinkbaarheid? Hoeveel zal zoiets kosten? Antwoord: U zou contact kunnen op nemen met het Laboratorium Water leidingbedrijven Midden Nederland, Reactorweg 47, Utrecht. 030-449511. U woont daar wel het dichtst bij, maar niet in dezelfde provincie. Men kan u daar voorthelpen, ook wat het beantwoorden van de vraag naar de kosten betreft. Vraag: Wilt u een werktekening voor me maken van een stuurkar? Antwoord: Je zou niet ver komen met een kar. die ik voor je had gete kend. beste jongen. Het enige dat ik op dit gebied presteerde, was het slo pen van een fiets en een kinderwagen, zonder tekening (maar ook zonder te vragen of het wel mocht). Schrijf maar een briefje naar meneer Pallada ID tijdschriften BV. Lijnmarkt 41-43, Utrecht). In dat blad staan altijd zo veel leuke dingen dat die stuurkar er ook nog wel eens inkomt (of al ge staan heeft). Vraag: Ik heb een heleboel restjes en stukjes zeep en die wil lk gebruiken. Kan ik daar een echt stuk zeep van maken? Antwoord: Ongetwijfeld neemt onze abonnee, als ze met vakantie is. ook in elk hotel de gebruikte stukjes zeep mee. Voor elke gast komt er toch een nieuw stukje, dus waarom ook niet. Doe ze in een stuk nylonkous en hang dat, wel onooglijke, maar toch bruik bare dotje aan een touwtje bij een kraan. Er zijn ook zeepkloppertjes, al heb ik die al heel lang niet meer gezien, Zeepsop heeft men voor heel wat dingen nodig. Reactie op spaghettiplant: Dat is een Pampoen. Die wordt in Suriname zo genoemd: een eetbare pompoen. Antwoord: En ik maar denken dat u misschien een maggiplant kon bedoe len (Lavas, een keukenkruid, dat in de tuin wel een meter hoog wordt). Mijn Surinaamse expert kent uw be naming echter niet. Wel Pompoen of Pampoen, een komkommersoort, die men als zugghini bereidt: In blokjes gaarkoken in gekruide bouillon, ge bonden en met kaas en paprika even in de oven. 't Is een flauwe groente en u kunt er al uw fantasie op botvieren, maar spaghetti nee, dat is er niet van te maken. Vraag: In de Hazenstraat te Amster dam is een gevelsteen, waarop een brug met een daaroverheen lopende os. Wie heeU die steen daar aange bracht? Antwoord: Volgens het gemeentear chief van Amsterdam is deze gevel steen niet aangebracht door een naamgenoot van u, maar door de schoenwinkelier Jan v. d. Sluys, die in vroeger tijden het leer voor z'n zolen en schoenen „aan den lijve" bestelde Men vertelde ons dat sluis en brug namen waren, die door elkaar werden gebruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7