Ambtenarenbonden dreigen met staking Bloedige maand in Rhodesië esuwkado Gezichtsverlies voor topclubs 3 pagina's zaterdagvoetbal Andriessen: We zullen erin slagen druk op gulden te weerstaan In deze krant Woensdag begrafenis van paus Johannes Paulus Lr Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Geleidelijk opklaringen 'Schreeuwend en schoppend' Anton en Ad bouwen fiets met 105 versnellingen ABVA haalt fel uit naar Bestek '81 Den Uyl noemt 'pauzekabinet' lichtzinnig Twee heroïnedoden in Amsterdam Schip gezonken; bemanning gered Uitzendburo's Amstelstad Real Service Studia Aan de Baan, de naam zegt het al- Kip onder i bontmuts Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Lees een krant met ovtrtaiging: TrOUW Trouw 36STE JAARGANG NR 10570 MAANDAG 2 OKTOBER 1978 Droog weer met geleidelijk meer opklaringen. Minimum temperaturen van acht graden in het Waddengebied tot drie graden in het b'< genland c oen kleine kans op nachtvorst. Maximum temperaturen omsti.jks elf gi^Jen. Een zwakke tot matige wind eerst noordoostelijk, in de middag veranderlijk. VOORUITZICHTEN VOOR DINSDAG EN WOENSDAG: overwegend droog weer met zonnige perioden maar later enkele buien. Middagtempera- turen ongeveer dertien graden. Zon op: 06.43 Maan op: 07.51 onder: 18.14onder: 18.56 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 WASHINGTON (Reuter) De nieuwe Zuidafrikaanse premier Pieter Botha moet „schreeu wend en schoppend" de twintig- i ste eeuw worden ingetrokken. I Dat zei de Amerikaanse verte- I genwoordiger bij de Verenigde i Naties, Andrew Young, die Bot- j ha vergeleek met een 19e eeuwse politicus uit het zuiden van de Verenigde Staten. „Zij stonden in de deuropening, zeiden „nee" i en waren verder overal tegen", I aldus Young. Overigens houdt Young zijn twijfels over internationale sanc ties tegen Zuid-Afrika. Volgens hem moet de regering van dat land nog steeds de tijd worden gegund tot bezinning te komen. President Carter heeft laten we ten dat zijn omstreden ambassa deur bij de Verenigde Naties, die functie kan blijven uitoefenen zolang als hij dat wenst. PAGINA 2: Vredesidee Schweitzer na actueler dan ooit PAGINA 3: Martin Lode wijk: stripschapsprijs PAGINA 7: PAGINA 15: Wintermode: sober, streng en zwart Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ambtenarenbonden zullen „desnoods het stakingsrecht pakken'' wanneer het overleg met de regering over de korting van de ambtenarensalarissen op voorhand blijkt te zijn uitgehold. Dat zal het geval zijn wanneer het parlement volgende week bij de be handeling van Bestek '81 de regering prest om haar voornemen daadwer kelijk uit te voeren om de ambtena rensalarissen met een half procent per half jaar drie jaar lang extra te matigen. Overleg met de ambtena renbonden over deze kwestie zal dan verder zinloos zijn. Aldus heeft de voorzitter van de grootste ambtenarenbond de ABVA, de heer Dutman zaterdag voor de VAR A-microfoon gezegd. De korting op de ambtenarensalaris sen vormt verreweg de grootste post uit het ombuigingsprogramma Be stek '81. Wanneer minister Wiegel (binnenlandse zaken) daarom in het Dutman overleg terrein prijst geeft dan zal een belangrijke pijler onder het rege ringsplan aan het wankelen zijn ge bracht. Op een demonstratieve bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in de Rotterdamse Ahoy-hal bleek dat het regeerplan op een nog veel breder terrein op grote weerstanden is ge stuit. Oppositieleider Den Uyl be schuldigde het kabinet ervan de be zuinigingen af te wentelen vooral op de zwakkeren in de samenleving. Vervolg op pagina 8 SCHIPHOL (ANP) Ik heb het volste vertrouwen, dat we erin zullen slagen de druk op de gulden te blijven weer staan. Dit zei minister An driessen van Financiën op Schiphol, bij zijn terugkeer uit Washington. Hij wees erop, dat ook andere slang valuta's, zoals de Belgische frank, on der zware druk staan. Waarschijnlijk heeft dit allemaal te maken met ver wachtingen, dat er bij het totstand komen van het Europese monetaire stelsel, dat in de maak is, andere koersverhoudingen van de huidige slang-valuta's uit de bus zullen ko men, aldus Andriessen. Er is echter geen enkele aanleiding om te veronderstellen, dat de gulden koers in een Europees monetair stel- Duizenden mensen op het Sint Pietersplein in Rome, de regen trotserend, Ml een andere zal zijn dan de huidige. >m de laatste eer te bewijzen aan paus Johannes Paulus. 20 verklaarde de nrtlkter. Hij deelde 0 mee dat er In Washington geen over leg over een herwaardering van de Westduitse mark is geweest en dat een dergelijk overleg ook niet op komst is. Op de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds en de We reldbank, waaraan minister Andries sen in Washington heeft deelgeno men, hebben vooral de grotere indu strielanden zich nogal optimistisch uitgelaten over de wereldeconomie. Minister Andriessen zei wat minder optimistisch te zijn, zonder nu be paald de zaken pessimistisch in te zien. Zolang der strijd tegen de inflatie geen veel betere resultaten oplevert en de verschillen in de betalingsposi tie niet veel kleiner zijn geworden, is er geen enkele reden om te veronder stellen, dat er een keer ten goede is gekomen in de wereldeconomie, dat de problemen zijn opgelost en dat alles nu verder wel van een leien dakje zal gaan. Het niveau van de inflatie in de wereld is nog steeds onaanvaardbaar, aldus minister An driessen. Over de opmerkingen, die minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken in New York heeft gemaakt over Nederlands wens om economi sche sancties tegen Zuid-Afrika toe te passen, zei minister Andriessen des gevraagd, dat zijn collega namens het kabinet heeft gesproken en dat hij zich bij de woorden van de heer Van der Klaauw aansluit. Minister An driessen vond dat hij van het parle ment mag verwachten, dat het con structief mee zal denken over de noodzakelijke besnoeiingen. ROME (UPI/REUTER/AFP) De vrijdagochtend dood aangetroffen paus Johannes Paulus zal woensdag worden begraven. Op 14 oktober be gint het conclaaf om een nieu we paus te kiezen. Deze twee beslissingen zijn zaterdag genomen door de 29 kardinalen die in Rome aanwezig waren en die het hoogste bestuurscollege van de rooms katholieke kerk vormen tij dens de „sede vacante", de periode dat er geen paus is. Dit weekeinde hebben honderddui zenden afscheid genomen van de paus, die zaterdagmiddag om zes uur AMSTERDAM (ANP) De 21-jarige B. Verkaaik en de 19-jarige W. Wes- sels zijn dit weekeinde in Amsterdam om het leven gekomen als gevolg van een overdosis heroïne. Dit heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Verkaaik, die vertoefde in een op vangcentrum in Hilversum, werd dood door zijn broer aangetroffen in een souterrain in de Kuiperstraat. Wessels overleed in tramlijn 24. Pas- i sagiers maakten in de Ferdinand Bol- i straat de trambestuurder erop attent dat een medepassagier kennelijk on wel was geworden. Toen de GO en GD arriveerde, bleek de jongeman al te zijn overleden. van de Clementijnse Zaal in het pau selijk paleis werd overgebracht naar de Sint Pieter. Zijn lichaam werd op een katafalk bij het hoofdaltaar te ruste gelegd door dezelfde dragers, die de paus tijdens zijn 33 dagen durende pontificaat slechts vier maal in een draagstoel hebben kunnen dra gen. Het koor zong intussen psalm 130 „Uit de diepte roep ik". De 23 deelnemende kardinalen zon gen mee met het koor. Kardinaal Antionio Samore las uit het evangelie van Johannes de tekst waar Jezus zegt: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Er brandde één kaars om de wederopstanding te verzinne beelden. De paus zal worden begraven in de crypte van de Sint Pieter, vlakbij het graf van paus Johannes XXIII en van paus Paulus VI, zijn voorgangers. De crypte is eigenlijk de kerk die hier vóór de Sint Pieter gebouwd werd door keizer Constantijn. De begrafe- nisdienst wordt woensdag om vier uur gehouden op de trappen van de Sint-Pieter. Volgens Radio-Vaticaan heeft de paus voor zijn dood overwogen een reis naar Libanon te ondernemen om de pogingen te ondersteunen in dit verscheurde land de vrede te herstel len. De Libanese patriarch Pierre Khoraiche zei' dat hij van plan was geweest tijdens een privé audiëntie over het bezoek van de paus te spreken. SALISBURY (AP, Reuter, UPI) De maand september is de bloedigste geweest sinds de strijd tussen blank en zwart daar zes jaar geleden begon. Den Uyl tijdens zijn toe spraak in het Rotteramse Ahoy-gebouw. De oppositie leider leverde felle kritiek op het bezuinigingsplan van het kabinet Van Agt, Bestek '81. Den Uyl zei onder meer dat de regering hovaardig en licht zinnig handelt. ROTTERDAM (ANP) - Een Neder lands bevoorradingsschip van Smit Internationale uit Rotterdam is za terdagavond in de Golf van Suez ge zonken na een aanvaring met een onverlichte off-shore-installatie. De zeven Nederlandse bemanningsleden zijn door een ander schip opgepikt. Zij zijn ongedeerd gebleven. zijn feestelijk uitgeluid. U zult hun namen niet meer afzonderlijk tegen komen. Samen vormen ze nu de Met 11 kantoren, waarvan 7 in Amsterdam. tok, tok, tok, tok In een officiële verklaring werden za terdag opnieuw 25 doden bekend ge maakt, van wie ruim de helft burgers. Dit bracht het totaal aantal slachtof fers binnen Rhodesië in september op 791. Daarnaast kwamen naar schat ting nog vierhonderd mensen om bij aanvallen van het Rhodesische leger op wat zij noemde guerrillabases in Mozambique. Het begin van de gewelddaden wordt gelegd bij het in brand steken van een boerderij van een blanke door guerrillastrijders in november 1972. Gedurende de eerste drie jaar van de strijd kwamen 1160 mensen om het leven. Sindsdien is het aantal slach toffers steeds groter geworden. Vorige maand lag dat nog op 15 en voor de blanke premier Smith In maart een akkoord tekende met ge matigde zwarte leiders op acht. Sindsdien is de guerrillastrijd in het land sterk geëscaleerd. Overigens dreigt Smith niet te wor den toegelaten in de Verenigde Sta ten, waar hij door 27 senatoren was uitgenodigd. Volgens een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken krijgt geen Smith geen visum, evenmin als stamhoofd Chi- rau dat zou krijgen. Hij is één van de drie zwarte leiders die de overeen komst met Smith hebben gesloten. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko ^van Dijk.Hetty Bloken Ina van Faassen. Van onze sportredactie AMSTERDAM De drie topclubs uit de eredivisie hebben het afgelo pen weekend liefst vijf punten prijs moeten geven. Het meest sensatio neel was de 1-0-nederlaag, die het tot voor kort ongeslagen Ajax tegen MVV leed. De Europa Cupwedstrijd tegen Athletico Bilbao en de daarop volgende feestjes lagen de Amster dammers kennelijk te zwaar op de maag. Johan Dijkstra (rechts op de foto, naast Jo Lacroix) was al in de beginfase de matchwinner voor de Maastrichtse ploeg. In Rotterdam was de jonge Feyen- oord-equipe verantwoordelijk voor de 1-0-nederlaag, die PSV moest in casseren. Van de top-drie kwam Roda JC het minst geschonden uit de strijd, al beschouwde iedereen buiten trainer Jacobs de 1-1-remise tegen Go Ahead als een nederlaag. Is de spanning in de bovenlaag van de eredivisie toegenomen, voor de staartgroep geldt hetzelfde. PEC, VVV en Volendam sprokkelden kostbare puntjes bij elkaar, waar door het andermaal verliezende Den Haag In de moeilijkheden is gekomen. Een ander opmerkelijk feit: voor het eerst in dit seizoen kon er geen volledig programma worden afgewerkt. Utrecht-NEC (eredivisie) en Den Bosch-De Graafschap (eer ste divisie) moesten wegens de over vloedige regenval worden geannu leerd. Met name voor de ontwikke ling van de strijd om de eerste peri- odetitel in de op .één na hoogste voetbalklasse is dat geen plezierige zaak. In diezelfde eerste divisie deed Vlaardingen-trainer Theo Laseroms van zich spreken door de rode kaart, die scheidsrechter Van Laar hem voor hield. De oefenmeester zou de rechtspreker hebben bele digd, toen hij tegenstander Gronin gen een strafschop toekende. Uiter aard ontkende Laseroms onwel voeglijke taal te hebben gebruikt en zal nu mondeling zijn beklag doen bij de tuchtcommissle van de KNVB. In het spelletje stukken schuiven in Bagulo City op de Filippijnen is de spanning toegenomen. Kortsnoj won een partij van Karpov, waar door de stand om het wereldkam pioenschap schaken 5-3 in het voor deel van de laatste is geworden. Lekluurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de kram of tv-gkJs. Dekoratiel'jute lektuurhanger Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en annhandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Uw naam: Uw adres: _Giro Plaatsen postcode:- _TeL: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze:DA. DB. DC. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 27921000 PA. Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1