Meer hockey-hoofdklassers Leiden moet opnieuw de titel pakken Kortsnoj geeft moed nog niet op Debutant Quintus verrast Hermes Jan Raas: derde klassieke winst Slechts zestiende plaats Nederlands volleybal Ondanks tegenstand bondsbestuur en topspelers Flamingo's gebaat bij rol van underdog Winst met zwart in 28e partij Landskampioen verzwakt Boksers beter beschermen Nederlaag rugbyploeg 't Kostuum dat u zoekt draagt dit merk. WILSON i leek ïenkii oveita ;rij da hter l rd m Teugö» tte B< iiver, n koste en. Du was helft i ar te ast nde bal op de Plaats gezet. Za- ian dt terdagavond werd met 1-3 van Hon- aanvji gartje verloren, gisteravond werd te sten oi gen Frankrijk een zelfde 1-3 verlies 'geleden. Beide wedstrijden werden tek overigens gekenmerkt door blessures !0n bij de Nederlandse spelers. Tegen ïemse Hongarije liep Frank Cons tan dse te gen een gekneusde enkel op. Naast hem ontbraken tegen Frankrijk Ruut 1 er "f de Wit (opnieuw) en Loek Willem- stein, die door oververmoeidheid evenals de Wit met een knieongemak sukkelt. kJ. VanR Van d«' ner en >ut en egem taat, tevre veinig t was it het' weede Dunten Corvu es de naar nen deM feld jn MAANDAG 2 OKTOBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 11 door Koos Hamer VENETIË Twee nederlagen op rij hebben het Nederlandse heren volley balteam in de eindrangschikking bij de wereldkampioenschappen volley- HutUlt AMSTERDAM Een verwarrende algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey- bond heeft besloten volgend jaar over te gaan tot een nieuwe indeling van de competitie. Na langdurige debatten, waarin voor- en tegen standers om beurten het woord na men, werd besloten de hoofdklasse uit te breiden van twaalf tot twintig clubs, die dan verdeeld worden over twee landelijke afdelingen. Het voorstel werd ingediend door het Eindhovense EMHC (oud hoofdklasser), dat zich gesteund wist door een groot aantal bestuur ders van meestal lager geplaatste verenigingen. Het aantal stemmen voor was uiteindelijk 567 met 468 tegen. Volgens het voorstel moet de nieuwe opzet in het seizoen 1979- 1980 ingaan, maar dat zal de nodige moeilijkheden opleveren omdat een andere promotie- en degradatiere geling nodig is en de competitie al aan de gang is. Bij dergelijke conse- door Onno Zeisman quenties stond de vergadering niet stil. Onder de tweemaal tien hoofdklas sers komen viermaal tien eerste klassers, regionaal opgezet. Dit be spaart de clubs kostbare reizen en houdt het op gang zijnde proces van verwestelijking tegen, aldus de voorstanders. De bezwaren kwa men onder anderen van internatio nal Ron Steens, die meent dat de opbouw van een succesvol Neder lands elftal erdoor wordt bedreigd. Hiertegen werd aangevoerd dat de heren met hun hoofdklasse slechts één keer, en de regionaal ingedeelde dames herhaalde malen wereld kampioen werden. De discussie werd niet geleid door voorzitter F. Sijmons maar door het bestuurslid W. Corneiis, die zowel de competitieleider is als manager van het Nederlands elftal en zich vooral in die laatste kwaliteit uitte. Het bondsbestuur in zijn geheel, dat aanvankelijk uitbreiding van de hoofdklasse tot tweemaal acht had voorgesteld, maar dit van wege de de vele bezwaren introk, nam na de stemming het plan-EMHC ter uit voering over. De verwarring werd vergroot door een motie van HOC, die overigens een interessante poging was om een tussenoplossing te verkrijgen. De motie stelde voor wijziging van de competitie eerst te bezien in een brede beleidsnota, waarin ook de damescompetitie, de beker, het zaalhockey, de winterstop en de in ternationale verplichtingen zouden worden betrokken. De motie kwam niet in stemming. Wel liet het bondsbestuur weten zelf een nota te overwegen. Het gevolg was, dat bondscoach Jaap Korsloot vooral tegen Frankrijk moest improviseren. Het team dat voor Nederland de wereldkampioen schappen besloot, bestond uit: de spelverdelers Chris Schmidt en Rob Kampman, aangevuld met Wim The sissen, Onno Kalf, Bert Reparon en Martin de Groot. Ook dit team functioneerde niet optimaal, wat wel uit de eerste setuitslag 4-15 viel te concluderen. Om daar verbetering in A aan te brengen werd Hans Krieger op I A de plaats van Rob Kampman neer- ,(;v Het was allemaal wat wennen. Veel kans kregen de spelers daar overi- gens niet voor. In tegenstelling tot Nederland vormden de Fransen een Amst B65101611 team. Geen uitblinkers, al- hoewel de twee meter lange Algerijn Granvorca met zijn spectaculaire smashes natuurlijk altijd goed is voor wat handgeklap. Bij de Nederlandse ploeg moest dat komen van de overi gens ook al in de vermoeidheidszor- gen verkerende Wim Thewissen. Overigens werkte de Maastrichte naar blijmoedig mee aan de winst in de derde speelperiode: 15-11 (1-2). Daarmee was de Hollandse koek ech ter op. Frankrijk balde rustig naar een 7-15 winst in de vierde set, waar mee de verhoudingen tussen Neder land en Frankrijk dan weer even ge regeld waren - Voor de insiders niets nieuws, alhoe wel zij natuurlijk nog altijd hopen op door Co Matoc HAARLEM Als gesponsorde vereniging maakt het Haar lemse Flamingo's de laatste jaren een kwijnend bestaan door. Het teruglopen van de resultaten verliep rechtevenredig met de tanende publieke belangstelling in Haarlem. Opmerkelijk was het dan ook dat de eerste thuiswedstrijd van de geheel gewijzigde en gerenoveerde Haarlemse eredivisieploeg zater dag tegen Leiden werd bijgewoond door zo'n negenhonderd toeschouwers. Een respectabel aantal. ieel de orr iersoon eens een succes tegen Frankrijk. Iets ie den wat langzamerhand nostalgische vor- je. Belt men gaat aannemen. Zolang echter -ft Anfr de voorbereidingen rond de Neder- ;en gety landse herenploeg hetzelfde geldt ook voor de damesploeg niet ver anderen. zal die situatie blijven be- edereefc staan. Zoals er ook zal blijven be staan dat incidenteel Nederlandse clubteams betere resultaten zullen boeken als de nationale ploegen. Be de dug langrijkste oorzaak daarvan is, dat de eb hen spelers gewoon rekening moeten blij- ïocht g ven houden met de clubbelangen. Of- es welf ficieel kunnen de clubs hun spelers r Hart niet verbieden voor het nationale team uit te komen. Toch moeten de trainingen voor die nationale ploeg aangepast worden bij die van de vere nigingen. Slechts zelden wordt daar van afgeweken. 08 sPelers morren daar maar weinig akkert t over Ad van der Velden, die weigerde met zijn sponsor naar Corbulo toe te (1^ gaan en het Blokkeer-shirt bleef dra- dsrechi daarover: „De clubs hebben al tijd wel stille periodes waarin mooi iets voor het nationale team gedaan kan worden. Dat hangt echter ook van de bereidheid van de spelers af. Die is echter vaak te zoeken. Dat is van *4 ook één van de redenen dat ik mij voorlopig niet voor de Nederlandse ploeg beschikbaar stel." Alhoewel de prestaties van Flamin go's daar weinig aanleiding toe ga ven, de ploeg verloor kansloos met 69- 98. was er zelfs sprake van sfeer in de tot voor kort immer kille Beyneshal. Flamingo's heeft afgerekend met het verleden, is begonnen met een jonge, ambitieuze, maar nog weinig getalen teerde ploeg en lijkt daarbij als uitge sproken underdog te mogen rekenen op de steun van de Haarlemse bas ketballiefhebber. Of zoals het op Lei- den-coach Henny Blom overkwam: „Er is duidelijk meer enthousiasme bij Flamingo's dan ik ooit heb gezien. En ze accepteren het verlies. De vraag is natuurlijk wel of je dat het hele seizoen kunt handhaven." Woorden uit de mond van een coach, die bij een vergelijking tussen Fla mingo's en zijn eigen ploeg verleden seizoen riep, dat basketbal voor Lei den iets was waar de spelers plezier in hadden, terwijl het bij de Haarlem mers een noodzakelijke verplichting leek. Enthousiasme alleen is echter niet genoeg om tot redelijke resulta ten bij deze eredivisie te komen. De leegloop die Flamingo's de afgelopen zomermaanden heeft ondergaan, werd in de eerste minuten tegen de landskampioen op pijnlijke wijze aan het licht gebracht. Het duurde liefst vijfeneenhalve minuut voor Flamin go's het eerste velddoelpunt kon la ten aantekenen en Leiden had toen al een feitelijk beslissende score van 22 punten bereikt. Daarna was er echter van een redelijk gelijk opgaande strijd sprake (rust 36-49) al merkte Henny Blom terecht op dat het na die overdonderende ouverture een moei lijke opgave was zijn ploeg gemoti veerd te houden. Een Leidse ploeg overigens, die zich met de komst van international Jimmy Woudstra dit jaar aanzienlijk versterkte ten op zichte van het verder vrijwel ongewij zigde team. dat verleden seizoen de eerste landstitel binnenhaalde. „Als we dit seizoen geen kampioen wor den, hebben we gefaald,'" is echter een nogal krasse uitlating binnen het Leidse management. Want klaar voor die titelprolongatie is Leiden op dit moment nog niet. Afgezien van die overtuigende start tegen Flamingo's kon men maar nau welijks een aanvaardbaar niveau ha len en het schotpercentage van 33, waarop de ploeg uiteindelijk uit kwam, spreekt daarvoor boekdelen. Voorlopig mag Henny Blom blij zijn, dat hij goed in zijn spelersmateriaal zit. Jim Woudstra kampt nog steeds met de naweeën van een in China opgelopen blindedarmontsteking en kwam zaterdag dan ook slechts twee minuten bleekjes in het veld. „Woud stra moeten we voorzichtig terugha len", aldus Blom, die verwacht pas né 1 november de Nederlandse Ameri kaan weer volledig tot zijn beschik king te hebben. Anders ligt het met Vic Bartolome, die samen met Arthur Collins het Amerikanen-bestand van de Leidse ploeg vormt. Bartolome heeft weer last gekregen van een rug- blessuere, waar hij midden in het vorige seizoen ook al hinder van on dervond. Henny Blom vreest ditmaal echter voor het voortbestaan van Bartolome's basketbalcarrière. „We laten maandag weer foto's maken van zijn rug en ik wil daarover eerst uitsluitsel en zekerheid hebben voor dat ik Bartolome weer laat spelen. Ik ben geen medicus, maar ik zie het somber in", aldus Henny Blom over zijn voornaamste rebounder, die vo rig siezoen een groot aandeel had in het Leids kampioenschap. De Amerikaan speelde zaterdag ove rigens wel en kwam tot 11 punten. Wat Arthur Collins betreft, de atleti sche Amerikaan deed met 33 punten een eerste gooi naar de topscorersti- tel. Niet onvermeld mogen echter de verrichtingen van zijn tegenstander aan de andere kant, Wayne Arm strong, blijven. Met 25 punten liet Armstrong zien een uitstekende bas ketballer te zijn, die maling aan de reputatie van Collins had en die Fla mingo's nog wel eens aan een verras sende overwinning kan helpen. Topscorers: Flamingo's: Amama 18, Watson 12, Koster 10 en Armstrong 25: Leiden: Bartelome 11, Kip 11, Bruinsma 14, Plaat 15 en Collins.33. EREDIVISIE HEREN: Flamingos-Parker 68-98 EBBC Den Bosch-BOB 120-102, Donar-Landlust 89-85. BV Amstelveen-Rowlg 86-76. Punch-RZ 96- 101. DAMES: BV Voorburg-JRC Boxtel 65-49. Jol ly Jumpers-BOB 66-101. Racing Anuterdam- Landlust 49-72. AMVJ Amsterdam-Flash 57-48. White 8tars-RZ 46-84. I Deul om de bal bij Flamingo's-Leiden. Bartolome (17) kijkt gespannen naar de strijd tussen Bruinsma (10), Joustra (11), Watson (10) en Van Rooden (20). door Max Pam BAGUIO CITY Met een bewonderenswaardige, aan het bovenmenselijke grenzende krachtsinspanning heeft de uit dager Viktor Kortsnoj het weekend in de 28e partij om het wereldkampioenschap teruggeslagen. Nadat Kortsnoj op een pijnlijke manier de 27e partij met wit van Karpov had verloren, won hij nu op zijn beurt met zwart in een duel dat 62 zetten duurde. De stand is nu 5-3 in het voordeel van Karpov. 's-GRAVENZANDE De eerste wed strijd van landskampioen Hermes in de nieuwe zaalhandbalcompetitie te gen debutant Quintus is de Hage naars duur komen te staan. Een in de eerste helft opgelopen achterstand van vier doelpunten (7-11) kon na de hervatting slechts tot drie terugge bracht worden: 15-18. „Deze nederlaag heeft toch wel iets te maken met onderschatting", denkt de nieuwe coach van Hermes. Meers hoek. Overigens is hij zich wel dege lijk bewust van de zware taak die hij op zich heeft genomen. In de eerste plaats wordt van de kampioen ver wacht dat ze in het nieuwe seizoen weer met de top gaan meedraaien. Ten tweede heeft de Haagse ploeg een gevoelige aderlating ondergaan in de vorm van het vertrek van ster speler Bert Bouwer. Bouwer heeft via bemiddeling van Sittardia een baan in Limburg aangeboden gekregen en is voor deze Limburgse vereniging gaan spelen. Verder kampt Nanne Prevo met een ernstige blessure, zo dat hij waarschijnlijk voor het verde re seizoen is uitgeschakeld. Meers hoek: „In de verwikkelingen rond het vertrek van Bert Bouwer heb ik me bewust niet gemengd. Natuurlijk ver- gens weet ik ook niets over de gang van zake omtrend het vertrek van Dick Stam en de eisen waaraan vol gens de spelers de nieuwe coach moest voldoen. Wel heb ik diverse gesprekken gehad met onder andere aanvoerder Hans Beugel. Maar al met al ben ik met een schone lei be gonnen." Tijdens het eerste eredivisieduel van Quintus bleek vooral keeper Kuipers een struikelblok voor Hermes. Her mes kon geen greep op het spel krij gen en het duurde de hele eerste helft voordat de Hagenaars wakker ge schud waren. Toen was het echter al te laat. In de tweede helft kwam Hermes net iets te kort om een over winning uit het vuur te kunnen sle pen. Tot op één punt naderde Hermes de ploeg uit Kwintsheul maar slaag de er niet in door te drukken. Deze situatie deed zich tot drie maal toe voor. maar het verkrampte spel van Hermes was onvoldoende om de op een goed resultaat gebrande „nieuwe lingen" te overtroeven. Topscorer van de wedstrijd was Hermes routi nier Jan Coster met vier doelpunten. DAMES: V cn K-Swift A 12-7. Ancora-Hella» 16-21, 8wilt R -DVO 15-6. 8lttardla-HM8 7-9. NUoc-Quin Uu 11 9 HEREN P8V-Swtft A 19-19. De Oazellen- AHO'41 14-12 «wlf» R Rlo-xrW» Het ziet er nog steeds vrij hopeloos uit, maar de algemene verwachting dat Kortsnoj er na zijn laatste neder laag definitief ineen zou storten is in ieder geval niet uitgekomen. In de wetenschap dat één fout van zijn kant de match zou beëindigen, verdedigde Kortsnoj zich opnieuw met het Open Spaans, een opening waarmee hij niet bijster veel succes heeft gehad in de tweekamp. Voor het eerst kreeg hij echter een duidelijk voordeeltje, vooral omdat Karpov die zaken nogal passief aanpakte. Toen op de 26e zet de dames werden ge ruild. stond Kortsnoj wellicht nog niet gewonnen, maar superieur was zijn positie op dat moment zeker. Aangezien de uitdager zoals gebrui kelijk weer in tijdnood verkeerde, hielden zijn secondanten hun hart vast toen Kortsnoj vlak voor het af breken een pionoffer bracht. Even leek het erop dat Kortsnoj de pion gewoon had weggegeven, maar als spoedig bleek dat Kortsnoj's voort zetting een uiterst diepe conceptie was. In een voor Karpov zeer bedenkelijke stelling brak de tweede zitting aan.' Na afloop verklaarde Kortsnoj dat hij zich op de 47e zet nog vergist had en dat Karpov met secuur spel nog remi se had kunnen maken. Misschien kwam het omdat Karpov de avond daarvoor in een dichte mist met zijn auto tegen een boom was gereden hij bleef overigens volkomen onge deerd in ieder kwam Karpov nu in een volstrekt miserabele stelling te recht, die hij niet meer wist te redden. Op de 62e zet gaf hij op. Het was zijn eerste nederlaag met wit in deze match. Wit: Karpov. Zwart: Kortsnoj. 1. e2-e4 e7-e5 2. Pgl-f3 Pb8-c6 3. Lfl- b5 a7-a6 4. Lb5-a4 Pg8-f6 5. 0—0 Pf6xe4 6. d2-d4 b7-b5 7. La4-b3 d7-d5 8. d4xe5 Lc8-e6 9. c2-c3 Pe4-c5 10. Lb3-c2 (Typisch Karpov. Een rustige voortzetting. Zeer interessant is hier: 10 Pd4 Pe5x 11. f4 Ped3 12. f5 Lc8 13. Lc2 Pclx 14. Tel+ Le7 15. f6 g!6x met onduidelijk spel. zoals door Kortsnoj zelf in de Schaakencyclopedie is aan- e7 (Een nieuwtje. Bekende zetten zijn 11. .d4 en 11. Pe6) 12. Pbl-d2 Dd8-d7 13. Pd2-b3 Pc5-e6 14. H2-h3 Lg4-h5 15. Lc2-f5 Pc6-d8 (Een plan dat volgens de berichten door Kort- snoj's secondant Steane was be dacht) 16. Lcl-e3 a4-a5 17. Le3-c5(?) Met deze zet geeft wit het initiatief uit handen. Zeer goed lijkt: 17. a4! of eventueel 17. g4) 17. a5-a4 18. Lc5xe7 Dd7xe7 19. Pb3-d2 (Wit heeft de strijd om het veld c5 verloren en staat wat minder) 19.c7-c6 20. b2- b4 (Probeert de stelling statisch te houden, maar het is de vraag of De2 niet sterker is) 20.Pe6-g5 21. Ddl- e2 g7-g6! 22. Lf5-g4 (Waarom niet 22. Ld3 Pe6 23. De3?) 22. Lh5xg4 23. h3xg4 Pd8-e6 24. De2-e3 h7-h5 25. Pf3xg5 De7xg5 26. De3xg5 Pe6xg5 27. g4xh5 (27. f4 Pe6 28. f5 Pf4!) 27. Th8xh5 28. Pd2-fl Th5-h4 29. Tal-dl Ke8-e7 30. f2-f3 Pg5-e6 (Verhindert Td4) 31. Pfl-e3 Ta8-d8 32. Pe3-g4 Pe6- g5 33. Pg4-c3 Pg5-e6 34. Pe3-g4 Pe6- g7! (Natuurlijk wil zwart geen remise) 35. Pg4-e3 Pg7-f5 36. Pe3-c2 (Na 36 Pf5x gf5x dreigt zwart zijn tegenstan der zeer onaangenaam met 37 f4 in de klem te nemen) 36. Th4-c4 37. Tdl-d3 d5-d4!? (Het zogenaamde pionoffer van Kortsnoj) 38. g2-g4 Pf5- g7 39. Pc2xd4 Pg7-«6 40. Tel-dl Pe6xd4 41. c3xd4 (Het toreneindspel 41. Td4x cd4x 42. Tb4x is zeer gunstig voor zwart) 41. .Tc4xb4 42. Kgl-f2 c6-c5?! (De afgegeven zet. die niet het sterkste zou zijn Ook onmiddellijk 42 Tb2+ of 42 Ke6 zijn moge lijkheden) 43. d4-d5 (Wellicht was c5x nog mogelijk) 43. Tb4-b2+ 44. Kf2-g3 (Na 44. Td2 Td2x 45. Td2x b4 zijn de pionnen nauwelijks meer te stoppen) 44Tb2xa2 45. Td3-e3 b5- b4 46. e5-e€ Ta2-a3? (46. c4 of 46. b3 lijkt wel zo eenvoudig) 47. Te3- e2? (Hier had wit na 47. Ta3x! ba3x 48. f7x KI7x nog zeer goed kunnen vechten.) 47. .f7xe6 48. Te2xe6 Ke6-f7 49. Tdl-el Td8-d7 50. Te6-b6 Ta3-d3 51. Tel-e6 Td3xd5 52. Te6xg6 a4-a3 (Het is Uit) 53. Tg6-f6+ Kf7-e7 54. Tf6-e6+ Ke7-f8 55. Te6-f6+ Kf8- e7 56. Tb6-e6 Ke7-d8 57. Te6-a6 Td7- b7! 58. Tf7-f8+ Kd8-c7 59. Tf8-f7 Td5-d7 60. Tf7-f5 b4-b3! 61. Tf5xc5 Kc7-b8 en wit gaf op. Na 62. Ta3x b2 kan wit niet eens meer een toren voor MEXICO CITY - Jose Sulai- man, de voorzitter van de World Boxing Council, heeft in Mexico City maatregelen aan gekondigd om boksers beter te beschermen. „Het profboksen gaat duidelijk achteruit, niet alleen in kwali teit maar ook in kwantiteit", aldus Sulaiman. „Wij willen met een aantal maatregelen voorkomen dat er bloed vloeit in een gevecht en het goede, dat het boksen toch heeft, be nadrukken." Volgens Sulaiman zijn sedert de tweede wereldoorlog 316 boksers gestorven aan verwon dingen, die zij tijdens een ge vecht hadden opgelopen. Su laiman stelde dat sedert de op richting van zijn organisatie in 1963 geen dodelijke ongeluk ken zijn gebeurd in gevechten, die onder de regels van de WBC werden gehouden. Volgens de nieuwe maatregelen van de WBC. die onmiddellijk ingaan zal een bokser, die kncok out is gegaan niet eerder weer in de ring mogen komen nadat hij een EEG (hersenonderzoek) en een ECG (hartonderzoek) heeft ondergaan Verder stelt de WBC verplicht dat een bokser elk half jaar een medische con trole moet ondergaan wil hij worden opgenomen op de we reldranglijsten. die de WBC maandelijks publiceert. Verder moet een medisch rapport van elke bokser worden bijgehou den en zullen bij elk gevecht controles op het gebruik van stimulerende middelen worden gehouden. HILVERSUM De Nederlandse rug byploeg heeft in Hilversum met 0-19 verloren van Schotland. Een op pa pier zware nederlaag, maar uiterst eervol. De Schotten, die met drie A- internationals en de rest B-spelers waren verschenen, slaagden er slechts eenmaal in een try te conver teren. Defensief speelde Nederland bijzonder sterk en in de line-out was Oranje zelfs de betere ploeg. Vooral Klrst Huysman (USRC) speelde hier bij een opvallende rol door bijna alle ballen op te pakken. Aanvallend kon Nederland echter weinig uitrichten tegen de geroutineerde Schotten. Tweemaal heeft Oranje een kans ge had de nul weg te werken. Beide malen uit een Penaltykick. De eerste maal was de trap van Cees Koemans (DIOK) iets te kort. de tweéde, geno men door Theo Oortwijn (HRC) werd uit een hllronder moellMke hoek MONTHLERY Jan Raas is de klassiekerkoning van het wielerjaar 1978 geworden. Aan zijn triomlen in de Gold- race en Parijs-Brussel voegde hij de grote hertstprijs toe. Onverschillig wie zaterdag de ronde van Lombardije wint, Raas blijft de renner met de meeste klassieke overwinnin gen. Een schitterende presta tie van de Zeeuw. Bovendien een evenaring van het Neder- lans record van Jo de Roo. Raas' provinciegenoot won in 1962 Bordeaux-Parijs, Parijs- Tours en de ronde van Lom bardije. In Monthlery vierde de volgende maand pas 26 jaar wordende Raas nog een mijlpaal: zijn twintigste over winning in dit seizoen, waarin hij voor het eerst in zijn loopbaan een constante topvorm demonstreerde. De eigenzinnige Zeeuw meende vroe ger alleen in het voorjaar tot de uit blinkers te kunnen behoren. In de ronde van Frankrijk, waarin hij drie voudig etappe-winnaar en gele-trui- drager werd, ontdekte hij bij zichzelf een stijgende conditie ten opzichte van het voorjaar. In een sterk nasei zoen geloofde hij na het wereldkam pioenschap, waarin hij ploegmakker Knetemann moest laten voorgaan, niettemin niet meer. Daarom fietste hij in de zesdaagse van Londen om in een beschutte hal zijn vergaarde roem op gemakkelijk wijze te gelde te maken. Vier dagen voor de herfstprijs voelde hij. ondanks wat training in Belgi sche kermiskoersen, weinig voor de lange wedstrijd in slecht weer. De Inspiratie was weg. Ploegleider Post moest min of meer smeken om mee te krijgen naar startplaats Blois. Door slaggevend argument was dat hij wel Knetemann wilde steunen in diens pogingen de wereldtitel waar te ma ken. Raas zei na zijn overwinning: „Knetemann moest deze koers gaan winnen. Dat was de hele opzet." De plannen van Knetemann en zijn helpers, die eens te meer onderstreep ten op dit moment met afstand de beste ploeg te vormen, werden door kruist door de Westduitser Gregor Braun. De wereldkampioen achter volging demarreerde 70 km voor het einde uit het peloton, dat op de heu vels en onder de slechte weersom standigheden in vele groepen uiteen was gevallen. Raas volgde de Duitser niet meer dan als knecht van Knete mann. HIJ nam de kop niet over. Als hij zelf zou willen winnen, zou hij immers nooit zo vroeg in de aanval gaan. In deze koers echter was dat niet relevant. Knetemann kon gerust zijn in de eerste groep achtervolgers, waarin zich ook de Nederlanders Zoe temelk, Lubberdlng, Priem, Van de Velde en Kuiper handhaafden. Braun. de tempobeul, die volgend jaar het werelduurrecord van Eddy Merckx gaat aanvallen, perste er on danks de ballast van Raas een voor sprong van een minuut uit, maar moest 30 km voor het einde zijn in spanningen met een gigantsiche in zinking bekopen. Raas: „HIJ stond ineens bijna stil". Jan Raas bleef alleen vooraan over. Hij overlegde met Peter Post wat te doen. Post zei. „Raas zo hard moge lijk door. Als Je wordt ingelopen, wint Knetemann". Raas werd niet ingelo pen. Achter hem beloerden de Frans man Hlnault en de Italiaan Moser elkaar teveel ln verband met de eer ste plaats ln het super prestige-klas- sement. Maertens en Pollentier wa ren weggevallen, Thurau was niet eens gestart. Van een achtervolging kwam dan ook niets terecht. De eni ge, die het echt probeerde, was Zoete melk. maar de winnaar van vorig Jaar kon het ook niet alleen en was in elk geval niet van plan de anderen bij Raas te brengen Dus groeide de voorsprong van Raas steeds meer aan en bedroeg op de eindstreep zelfs meer dan drie en een halve minuut op een zestal achtervolgers met Zoete melk en Knetemann en nog minuten meer op de als grootste kanshebbers aangemerkte Hinault en Moser Raas profiteerde van alle omstandigheden om de koning der klassiekers 1978 te worden. I. Jan Raat <Ned) ril Kilometer in 6 uur 56 minuten en 2 seconden. 2 Joa Jacobs (Beli op 3.36. 3. Ouldo van C als ter (Bel). 4. Joop Zoetemelk (Ned). 5 André Dierickx (Bel). 6 Ocrrle Knete mann (Ned) s t 7 Edwards (OB) op 5 59, Johan van de Velde (Ned). 9 VerUnden (Bel). 10 De Geeste (Bell z.t., 11 Hennle Kuiper (Ncd) op 6.23. 25 Henk l.ubberdlng (Ned) op 7 51. 27 Bernard Hlnault <FYa>. 28. Francesco Moser (Ita) z t Slecht» 29 renners haalden de eindstreep ui Monthlery In het sportpaleis Ahoy is de winter- wielercyclus van start gegaan voor 2400 toeschouwers. Het belangrijkste onderdeel vormde twee dernykoersen over 10 kilometer De eerste werd gewonnen door Splinter Spierburg achter Verdoorn, die de afstand afleg de in 10.30 minuten. Tweede werd Evert 8mit achter Zijlaard en derde van Oelder achter Bergman. Barend Huveneers was ln de tweede koers vier seconden sneller dan de eerste ritwinnaar. In 10.26 won hij achter Zijlaard voor Hellemons achter Ste- ketee en De Jong achter Van Duiven- bode Plet Maas cn Bert Oosterbosch hebben In Belgis wielerwedstrijden voor amateurs gewonnen Plet Maas zegevierde ln Slnt-Pauwels voor de Belg Vermeulen en Ooeterbosch In Zele vóór zi)n tand genoot Theo Luyten en de Belg Moons De wed strijden waren 110 km lang De Italiaan Valeno Lualdi heeft de ronde van Veneu* over 213 kilometer gewonnen Luaidi had na een solo In de slotfase een voorsprong vsn 23 seconden op de Italiaanse kampioen Pierino Oa- zi en de Zweed Bemt Johansson De Fransman Michel Laurent heeft Ui Orchlea (noord-Frankrijk) het JaarUJIue criterium der azen gewonnen l Michel Laurent iFral 104 km In 2 uur en 16 min 2 Jan Raas iNedi op 22 acc3. Herman van Sprtngel (Bek 4 Joop Zoetemelk (Ned). 5 Michel Pollentier (Bell. Oregor Braun iWd). 7 derrie Knetemann <Ned> l (0-0). 41 Van da oms (V j zich ten krett j ng- ia-rech'.- Doelmis en h( Het gemis van Van der Velden in Italië is duidelijk geweest. Bonds coach Korsloot moest aldoor opere ren met de vier oud-Blokkeer spelers Frank Constandse, Loek Willemstein, Chris Schmidt en Wim Thewissen. De aanvullingen kwamen van Ruut de Wit (AMVJ) en Onno Kalf (Zaan '69). Incidenteel werden ook andere spe lers ingezet. Met elkaar was het ech ter te weinig ploeg. MljnhB lyk 1-2.1 TosmH an Schd waarsd Jkens <t i erwijlh ckkenuU >p>. 81.8 aouwers mbuuDl Ier. (0-6). 41 dsrechlS Wilson Glenny. Stijl, pure kwaliteit en natuurlijke souplesse. Zuivere, schotse scheerwollen stoften, onnavolgbaar vertaald in kostuums voor mannen met een •kritische smaak. Informeer: tel. 020-151255

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11