£5 ]lieneieubel toonzalen Kardinalen bereiden nieuw conclaaf voor Klok vannacht een uur terug Kiesuwkado Extra-olievoorraad voor crisistijden deze krant Na plotselinge dood paus Johannes Paulus Geding tegen benoeming Jan Lanser §£?3 tNieuwe Haagse 'Nieuwe Leidse Courant Buien en wind Een nieuw boek over het Oude Testament Elisabeth Eybers: feilloze poëzie Indonesië: van schuld gevoel af De Kamer lijdt aan ruimte nood Vrees voor voedselschaarste verhuizingen? H ndtijd Veronica g niet groter Weinig zomertijd-problemen Bedrijven kunnen wellicht direct Kamerdebat volgen a Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging; Trouw 36STE JAARGANG NR 10569 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 rouw Buien mogelijk met onweer, maar ook enkele opklaringen Krachtige tot stormachtige wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen om streeks 9 graden, maximumtemperaturen circa 13 graden Zondag en maandag: atnemend buiig, middagtemperaturen ongeveer 14 graden Morgen zon op/onder: 6.40/18.18, maan op/onder: 18 04/5 34 Overmorgen zon op/onder: 6.42/18.16. maan op/onder 18 29/6 42 naast douanekantoor Essen VIA ROOSENDAAL AFRIT NISPEN-ANTWERPEN De mooiste verscheidenheid in alle meuoeisi'fien Ook op zondag I open van 10-20 uur LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 pagina 2 pagina 25 Hoe alternatief is Den Uyl? pagina 21 pagina 23 pagina 12 Paus Johannes Paulus Van onze kerkredactie AMSTERDAM Vanochtend om elf uur komen de kardina len, die nu reeds in Rome zijn bij elkaar om te spreken over de negen dagen van rouw na het overlijden van paus Johannes Paulus en over het vervolgens te houden conclaaf voor de verkiezing van een nieuwe paus. Het conclaaf begint tussen 13 en 15 oktober en is aan dezelfde strenge regels onderworpen als het conclaaf van een maand geleden. De nieuwe paus zal wel lijken op het profiel van de overleden paus Johan nes Paulus. In Rome werden gisteren alweer namen van kandidaten ge noemd. Onder hen waren kardinaal Papalardo van Palermo, Ursi van Na pels, Colombo van Milaan. Siri van Genua en Benelli van Florence. De laatste heeft grote invloed gehad op de keuze van Johannes Paulus. Siri en Ursi worden het meest genoemd. Het is onwaarschijnlijk dat de kardi nalen, die in augustus tot de slotsom kwamen, dat er een Italiaan met pas torale ervaring gekozen diende te worden, nu ineens van mening veran derd zouden zijn. Buitenlandse kan didaten. onder wie de Nederlandse kardinaal Willebrands en de Argen tijn Pironio, maken ditmaal waar schijnlijk geen kans. Maar een paus keus is heel vaak een verrassing. Opnieuw is de Franse kardinaal Vil- lot, de staatssecretaris en camerlen- go. de hoogste chef in het Vaticaan. Het gezag berust echter bij het colle ge van kardinalen. Dit kan echter slechts lopende zaken afdoen, die niet kunnen worden uitgesteld. De kardinalen houden zich hoofdzake lijk bezig met het komende conclaaf. De camerlengo verzegelt de pauselij ke verblijven en neemt symbolisch bezit van de bisschopskerk van de paus de Sint Jan van Letranen en van het pauselijke verblijf in Castelgan- dolfo. Hartaanval De dood van paus Johannes Paulus was volkomen onverwacht. Hij had het kortste pontificaat, van deze eeuw, 33 dagen. Mgr. Jacques Martin, de prefect van de pauselijke huishou ding, zei gisteren dat de paus donder dagavond even opgewekt was ge weest als altijd. Hij had een goed diner samen met kardinaal Villot en ADVERTENTIE niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 reRSUM Veronica krijgt mor- [bij de ingang van het nieuwe Ichema voor de wintermaanden, meer zendtijd. leeft minister Gardeniers giste- fen de Veronica-omroeporgfinisa- jOO) geschreven. De minister wil (het advies van het NOS-bestuur bhten. Als dat advies binnen is. Ie minister zo snel als redelijk flijk is, beslissen over het tijdstip pp Veronica meer zendtijd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De zo mertijd heeft dit jaar zo weinig problemen opgele verd dat de commissie zo mertijd overweegt zichzelf op te heffen. Deze commis sie, bestaande uit ambte naren van verschillende de partementen, is er om pro blemen te begeleiden die zich bij de zomertijd voor doen. Secretaris drs. A. A. H. C. van Onzenoort van de Commissie zo mertijd noemt het opvallend dat dit jaar vrijwel geen reacties op de zomertijd zijn binnengekomen. „De zomertijdperiode is zo geruis loos verlopen dat we geen aanlei ding hebben om er een onderzoek naar in te stellen." aldus de heer Van Onzenoort. Morgenochtend om drie uur is het met de zomertijd weer afgelopen. We zetten de klok dan een uur terug waardoor we het uurtje slaap inhalen dat we in de nacht van 1 op 2 april hebben overgesla gen. We hebben dus een vol half jaar „een uur vooruit geleefd", een week langer dan in 1977 toen we voor het eerst sinds 1945 weer eens een zomertijd meemaakten. De wat latere datum waarop de klok wordt teruggezet, is aanlei ding geweest voor de weinige kriti sche noten die dit jaar zijn ge plaatst. Zowel het Landbouw schap als dr. J. P. M. Woudenberg, hoofd klimatologische dienst van het KNMI. zouden de wintertijd liever twee weken eerder zien in gaan. Dr. Woudenberg: Zo om streeks acht uur 's ochtends heerst er in september een mist- piek die er zonder zomertijd om zeven uur zou zijn, dus niet meer zo midden in het ochtendspitsuur. Volgens het Landbouwschap heb ben ook de boeren last van de ochtendmist. Inderdaad is het tegen het einde van september 's morgens vrij donker. Vandaag, op de laatste dag van de zomertijd, gaat de zon pas om 7.37 uur op. Dat is echter nog vroeg vergeleken met weste lijker gelegen gebieden die in de zelfde tijdzone liggen als Neder land. Inwoners van Brest, in het Franse Bretagne zien de zon (bij gunstig weer) pas om kwart over acht boven de horizon komen en La Coruna in het noord-west Spaanse Galicië krijgt de eerste zonnestralen pas om ongeveer 8.35 uur. Frankrijk en Spanje gaan morgen echter, evenals in Neder land. België en Luxemburg. Italië en Polen een uur terug met de tijd. Al deze landen doen ook volgend jaar weer mee met de zomertijd. West-Dultsland zal echter in 1979 opnieuw verstek laten gaan. Oor zaak is dat de DDR van geen zomertijd wil weten en West-Ber- lijn dat als een enclave in de DDR ligt. graag dezelfde tijd wil hebben als de Bondsrepubliek. zijn secretarissen. Om negen uur bel de hij langdurig met zijn oude vriend kardinaal Colombo van Milaan. Toen ging hij naar bed en zou daar zoals gebruikelijk nog wat lezen. Boek Hij had gisterochtend, toen hij dood gevonden werd dat boek, de Navol ging van Christus van Thomas van Kempen nog in zijn handen. De paus zat nog rechtop en was kennelijk door een zware hartaanval in een keer geveld. Gisteren verdrongen zich reeds tien duizenden mensen om de paus, die opgebaard ligt in een zaal van het Vaticaan. De onverwachte dood van de paus is een gevoelige financiële slag voor het Vaticaan, dat lang niet zo rijk is als wel eens wordt gedacht. De uitvaart van paus Paulus kostte het Vaticaan tien miljoen gulden. De komende plechtigheden zullen wel eenzelfde bedrag vergen. Meer nieuws en reacties op pagina 13 K .eeftua Op het Sint Pietersplein ontstonden gisteren rijen van mensen, die afscheid wilden nemen van paus Johannes Paulus, die vrijdagnacht in zijn slaap overleed aan een hartaanval op 65- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Minister van Aard enne van economische zaken heeft besloten een voorraad aardolie- produkten, voornamelijk superbenzi- ne. gasolie en zware stookolie, aan te leggen voor tijden van oliecrisis. Hij heeft daartoe een stichting „Interim centraal orgaan voorraadvorming aardolieprodukten ICOVA" opge richt, die een deel van de wettelijke DEN HAAG (ANP) Het presidium van de Tweede Kamer laat een onder zoek doen naar de belangstelling voor geluidsverbindingen naar buiten. Deze zouden het mogelijk moeten maken voor bedrijven en instellingen om de kamerdebatten direct te vol gen. Maandag a.s. gaan de enquête formulieren de deur uit. Bij voldoen de belangstelling wil men beginnen bij de debatten rond de algemene .begrotingen van volgend jaar. Directe geluidsverbindingen lopen nu al naar een aantal ministeries in Den Haag, persbureaus en de rijks dienst voor IJsselmeerpolders De Kamer moet voor het project een zendvergunning aanvragen bij het ministerie van CRM. Dit ministerie heeft al laten blijken daar geen be zwaren tegen te hebben. ADVERTENTIE BSHSSSBSSIi HISSSISIl verplichting voor raffinaderijen en handel om voorraden aan te houden, overneemt. De raffinadeurs en handel zijn op grond van de wet verplicht een voor raad, voldoende respectievelijk voor negentig dagen en zeventig dagen afzet in Nederland, aan te houden. De nieuwe stichting neemt van de raffi nadeurs vijftien dagen en van de han del 55 dagen over. wat neerkomt op een hoeveelheid van ongeveer 560.000 ton. Deze crisisvoorraad heeft een ander karakter dan de voorraden bij de voorraadplichtige raffinaderijen en handelaren, die voor een aanzien lijk deel werkvoorraden zijn. £>e kosten van opslag met inbegrip van rente zullen ongeveer dertig mil joen gulden bedragen, afdrachten van de raffinaderijen en handelaren zullen deze kosten dekken. Als de vereiste wijziging van de wet voorraadvorming aardolieprodukten haar beslag heeft gekregen, zal er een definitieve stichting worden opge richt "Sueie media mlcro,®.Uh a" aua'°- 'wrmg, technische au,0'na- teensystemen sen,t PPara,IJUr- uil- B E B B B B B De 23* druk is verschenen! Anne de Vries KLEUTERVERTELBOEK voor de Bijbelse geschiedenis 256 blz. met 118 tekeningen.' waarvan 70 in vierkleuren van Hermine Schéfer gebonden in prachtband slechts 24.75 Een goede kinderbijbel hoeft niet duur te zijn! Het bewijs ligt in de boekhandel ZEIST (ANP) De ondernemingsra den van Smit internationale haven sleepdienst en van Smit-Vos in Rot terdam gaan een kort geding aan spannen tegen de raad van commis sarissen van Smit internationale om de benoeming van ex-CNV-voorzitter Jan Lanser als commissaris onge daan te maken. Volgens het informatiecentrum on dernemingsraden is de SER. die de bezwaren van de ondernemingsraden tegen de benoeming ongegrond ver klaarde. met een grote boog om de kernpunten van het geschil heenge lopen. De voornaamste bezwaren van de on dernemingsraden tegen de benoe ming van Lanser zijn dat er geen behoorlijk overleg over de benoeming is geweest, dat de informatie over Lanser onvoldoende is geweest en dat de eigen kandidaat van de onderne mingsraden opzij is geschoven De ondernemingsraden zijn voorts van mening dat de SER niet het juiste lichaam is om de geschiktheid van Lanser als commissaris te beoor delen. omdat Lanser zelf lid van de SER is geweest en oud-collega's nu dus een oordeel over hem hebben geveld. De ondernemingsraden hebben al meegedeeld dat ze onder geen voor waarde bereid rijn Lanser als com missaris van de vennootschap te aan vaarden en dat ze zich met alle wette lijke middelen zullen blijven verzet ten tegen zijn benoeming. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko w van Dijk.Fktty Blok cn ina van Faasscn. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de kranl of tv-gids. Dekoraiief jute lektuurhanger. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend- ketting en armbandje van keramiek Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad meteen over tuiging Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. aaBHa aaBBMB hb mmmmm mmmmt mmmmm Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee PlaaLs en postcode Uw naam: Uw adres: _Giro:_ Plaats en postcode _TeL.-_ IDe nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel f7.- korting IKado naar keuzeDA DB. DC. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord- I nummer 279Z1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1