'Actievoerder was niet van plan te doden' letere begeleiding 'hilenen bepleit »e Goede (D'66) tegen plan van 'aber (CDA) voor landbouwgrond tÜËP mod< Maatregel van Ginjaar vindt steun adviesraad Zwierig de herfst in. 159,- pgeluchte verpleegster na afloop van geslaagde bevrijdingsactie: T^é Nederlander drinkt steeds meer wijn Maximumzwavelgehalte omlaag Chauffeurs nemen ontslag en spannen procedure aan 'erkoop ten behoeve van aankoop natuurgebied niet te verwezenlijken' 'Mooie droom verstoord door werkelijkheid' Ongehuwde paren mogen geen kind adopteren DAG 29 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers 3ROENLO „In het begin was lk erg bang voor B. Hij hield mij steeds met zijn geweer pnder schot. Mevrouw B. was de eerste die tegen mij begon te praten. Overigens heb ik de indruk gekregen dat zij het zekerste van haar zaak was. Ze zei steeds maar tegen mij dat ze het „helemaal met haar man eens was". Weer bekomen van de emoties, terbonden aan ruim anderhalve dag gijzeling, vertelde een zichtbaar opgeluchte Yvonne Wasslnk gisteren over haar belevenissen in het huisje waar zij tegen haar zin Rrerd vastgehouden, een avontuur waaraan een speciale eenheid van de rijkspolitie uit Apeldoorn gistermorgen om half vier een einde maakte. a de loop van woensdagavond was ddelijk geworden dat er door mid del van overleg weinig viel te begin- len met het echtpaar B. De geslaag- bevrijdingsactie werd uitge voerd, na uitvoerig overleg, zo ver belde de hoofdofficier van justitie in fcutphen, mr. J. C. van den Berg Isteren in Groenlo. „Uit de afwe ngen heeft het crisisteam gecon cludeerd dat er op het gekozen mo- Jnent menselijkerwijs geen slacht offers zouden vallen. De actie, die door een speciaal arrestatieteam van negen man is uitgevoerd, had 4iet fiat van minister De Ruiter van justitie". conclusie „menselijkerwijs geen lachtoffers" baseerde het crisis- iam met name op het vermoeden lat de 40-jarige actievoerder be- ioorlijk behoefte aan slaap zou toeten hebben. „Dat klopte", zo irtelde mr. Van den Berg, „want Ie man en zijn 29-jarige vrouw wer- in evenals de verpleegster in hun ap verrast door geluidsgranaten lichteffecten waarmee de politie- mensen het huis binnendrongen.- 8, bad.! Ook speelde een rol bij de beslissing tot actie over te gaan dat de politie zelf het initiatief wilde nemen om te voorkomen dat B. tot actie zou be sluiten. Dan zou de situatie veel gevaarlijker zijn geworden. B. had zijn actie goed voorbereid. Mr. Van den Berg omschreef hem als „een vakman in het gijzelen die zich had verzoend met de gedachte tot het einde toe vol te moeten houden". Fantasie Bij zijn eisen ging de fantasie soms met hem op de loop: eerst wilde hij een pantserwagen hebben, later werd dat een gewone auto. Daarna vroeg hij een vliegtuig en verlangde hij dat de regering ging onderhan delen met een nader te noemen land over zijn opname. Ook vroeg hij geld. Wat dat verlangen betreft kreeg hij te horen dat er „wel iets mogelijk was". De andere eisen wa ren volgens mr. Van den Berg „bela chelijk". B. was goed bewapend. Behalve een flobert-geweer had hij een op een stengun lijkend wapen. Aan patro nen had hij geen gebrek. In het huis zijn er ruim 1300 aangetroffen. Dat B. precies wist wat hij deed kon Yvonne, na in het Sint Vincentius- ziekenhuis in Groenlo aan een uit voerig onderzoek te zijn onderwor pen, bevestigen. „Hij was steeds bang voor een inval van mariniers. Ook vermoedde hij op een gegeven moment door de politie te worden afgeluisterd vanuit een aangren zend huis. Dat maakte hij op uit de mededelingen die hij opving over de politieradio die hij regelmatig be luisterde. B. werd daardoor zo nij dig dat hij een paar keer in het wilde weg schoot. Zijn perfectie ging op zeker moment zo ver dat hij natte handdoeken klaarlegde voor het geval de politie bij een aanval gas zou gebruiken. „Het echtpaar B. dacht echt dat de overheid er voor zou zorgen dat beiden naar een ver land konden uitwijken. Hun reisba gage stond gepakt", aldus Yvonne. Behandeling De verpleegster vertelde goed te zijn behandeld. „Het eerste uur heb ik vastgebonden gezeten op een stoel in de douche. Gedurende de gijzeling heb ik trouwens de meeste tijd in die ruimte doorgebracht ook, ook zat ik wel in de keuken, maar niet meer vastgebonden. Als er werd onderhandeld moest Yvonne het woord voeren met het beleids centrum." Ik mocht echter alleen nazeggen wat B. zei. Regelmatig gaf hij opdrachten als: „Nu moet je boos doen' of „Nu moet je zielig doen". Het eten dat naar het huis werd gebracht moest Yvonne eerst proberen. Pas als ze zagen dat het haar goed bekwam ging het echt paar B. er toe over er gebruik van te maken. Yvonne, die in gijzeling werd geno men toen zij met een ambulance de door B. met een kogel verwonde dokter Zandstra kwam halen, kreeg later te horen dat zij niet gedood zou worden. „Hij zou me slechts in mijn arm schieten zo liet hij weten". De verstandhouding tussen Yvonne en het echtpaar B. werd in de loop 'van woensdag vrij goed. B. heeft de verpleegster als aandenken kort voor het einde van de gijzeling zelfs zijn hondje ten geschenke gegeven. Het einde van de gijzeling kwam ook voor Yvonne onverwacht. „Ik heb niets gehoord, geen knallen, geen glasgerinkel, niets. Toen ik wakker werd stonden er op eens vijf politiemensen voor mij." Als het tot een rechtzaak komt tegen B. en eventueel ook zijn vrouw, waarvan de officier van justitie aanneemt dat zij nauw betrokken was bij de actie kan poging tot doodslag (op dokter Zandstra) of mishandeling, wederrechtelijke vrijheidsberoving en verboden vuurwapenbezit ten laste worden gelegd. Daar B. in het verleden in een inrichting werd ver pleegd zal een onderzoek eerst moe ten uitwijzen of hij toerekenings vatbaar is. Motieven Zoeken naar de motieven van het echtpaar B. is volgens mr. Van den Berg „giswerk". Een grote rol speel de in elk geval het feit dat B, grote schulden heeft. Van afwijzing van een eventuele sociale uitkering was geen sprake, zo vertelde burgemees ter mr. R. van Schalk van Groenlo ons gistermiddag. „Al een tijdlang had B. contact met een maatschap pelijk werkster over de wijze waar op de schulden die hij had konden worden geregeld. Bij het onderzoek dat de gemeente instelde bleken die schulden veel groter te zijn dan B. had opgegeven. Dat heeft onze maatschappelijk werkster hem dinsdagochtend telefonisch verteld. Toen is ook de afsrpaak gemaakt dat beiden er dinsdagmiddag in een persoonlijk gesprek verder over zouden praten. Het is belangrijk met een goed gefundeerd rapport te komen wil je een aanvraag doen om in aanmerking te komen voor een sociale uitkering. Of B. daardoor in paniek is geraakt dat kunnen we enkel nog maar veronderstellen", aldus mr. Van Schalk. Yvonne Wassink na afloop van de geslaagde bevrijdings actie met de hond die zij kreeg van de man die haar ruim twee dagen in gijzeling hield in zijn huis in Groenlo. een onzer verslaggevers !N HAAG Chileense ichtelingen die sinds de •dige staatsgreep van 1973 Nederland zijn gekomen, ten rekening houden met langdurig verblijf hier. De irheid moet daarmee reke- houden en dient ervoor irgen, dat deze vluchtelin- zoveel mogelijk deelne- aan de Nederlandse sa ving. m ia één van de aanbevelingen uit j onderzoek, dat het Nederlands voor maatschappelijk werk- erzoek (NIMAWO) in opdracht het ministerie van CRM heeft |cht. Volgens het rapport, geti- „Opvangen en loslaten", is de ftste hinderpaal voor het deelne- i aan het maatschappelijk leven de Chilenen het feit, dat slechts ■Hrfijfde van de volwassenen goed irlands spreekt. De rest beheerst slecht tot zeer slecht. De on- kers pleiten dan ook voor beter inderwijs voor buitenlanders. kkige taalkennis is er onder de oorzaak van, dat de helft van luchtelingen bij de arbeidsbu- staat ingeschreven als werk- Een aantal van hen zou graag Mijfdt erlar pnde Eïbrel de Oi ucht sta. willen gaan studeren, maar heeft in dit opzicht te hoge verwachtingen. Te laag Veel Chilenen vinden overigens dat hun opleiding te laag wordt gewaar deerd. Nadat aanvankelijk velen be reid waren om elke baan te pakken die werd aangeboden, kwamen ze er later achter, dat bepaalde banen door de „taai-handicap" onbereikbaar voor hen zijn. Zij doen daardoor werk dat beneden het niveau ligt dat ze in Chili gewend waren. Het rapport laat zich nogal kritisch uit over de eerste opvang en begelei ding van de Chileense vluchtelingen en pleit voor een speciale vluchtelin gen-functionaris bij arbeidsbureaus in streken waar veel vluchtelingen wonen, zoals in Amsterdam en in de provincie Noord-Brabant, waar al een dergelijke functionaris werkt. Letsels Sinds 1973 zijn er vijftienhonderd vluchtelingen grotendeels Chile nen op uitnodiging van Den Haag uit Chili en Argentinië naar ons land gekomen. Van hen hadden alle man nen gevangen gezeten en waren ge marteld. Van de Chileense mannen die via Argentinië naar Nederland waren gekomen, had tweederde het zij in dat land of in Chili gevangen gezeten. De gezondheidstoestand van de on derzochte vluchtelingen is nog steeds vrij slecht. De klachten zijn: gebrek kig concentratievermogen, achtervol gingswaanzin, neerslachtigheid, maagklachten en andere letsels aan martelingen overgehouden. Uit het onderzoek wordt verder duidelijk, dat het gezinsleven vaak nogal is ontwricht. Bij éénvijfde van de gezin nen is er sprake van echtscheiding en ook bij andere gezinnen kreeg men de indruk dat er dikwijls huwelijkspro blemen zijn. De ellende die deze men sen in Chili hebben doorgemaakt, is daaraan niet vreemd, aldus het rapport. Tenslotte wordt nog gewezen op de problemen bij de selectie van de vluchtelingen die naar Nederland zijn gehaald. Voor de toekomst wordt er voor gepleit de voorkeur te geven aan groepen die werkelijk gevangen zit ten boven groepen die een moeilijk te bepalen risico lopen om gevangen genomen te worden. Naar aanleiding van klachten over corruptie bij VN-functionarissen die voordrachtslijsten opstellen dringen de onderzoekers erop aan bij nieuwe selecties na te gaan hoe deze voor drachten tot stand zijn gekomen. Van een onzer verslaggevers ZUILEN De belangstelling van de Nederlandse consument voor wijn neemt nog steeds toe. Dron ken we in 1973 nog maar 9,8 liter per hoofd van de bevolking, in 1977 was dat al 13 liter. Voor 1978 lijkt een wljnverbruik van 14 liter niet onwaarschijnlijk, aldus de heer Th. Chr. Hooy, voorzitter van het Bedrijfschap voor de detail handel in alcohol houdende dran ken. Hij sprak bij de start van de jaarlijkse slijtersmanifestatie „Oktober wijnmaand". Volgens de heer Hooy laat het zich aanzien dat we in 1980 gemiddeld 16 liter wijn zullen drinken. Daar zijn sherry, port en vermouth ove rigens bij inbegrepen. MAASTRICHT (ANP) Zeven van de elf chauffeurs van het Maastricht se taxibedrijf Deetax hebben onvrij willig ontslag genomen. Met dit ont slag protesteren ze tegen de slechte werkomstandigheden. Het bedrijf houdt zich volgens de mannen niet aan de arbeidsvoorwaarden. Zij zeg gen hun baas al eerder te hebben gewaarschuwd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De raad Inza ke de luchtverontreiniging steunt de plannen van minis ter Ginjaar (milieuhygiëne) om het maximaal toegestane zwavelgehalte van stookolie binnenkort terug te brengen van 2,5 tot twee procent. Al leen vafi de zijde van de Indu strie bestaan ernstige bezwa ren tegen deze plannen, die men wil uitstellen tot een to taal plan tot beperking van de uitworp van zwaveldloxyde is aangenomen. De verwachting is dat de komende jaren de luchtverontreiniging door zwaveldloxyde snel zal toenemen, doordat meer gebruik zal moeten worden gemaakt van olie en steen kool als brandstof. De luchtvervui ling door zwaveldioxyde nam in Ne derland af door het toenemend ge bruik van aardgas en de vorige minis ter van milieugygiëne, mevrouw Vor- rink, stelde zich ten doel de maximale uitworp van zwaveldioxyde te beper ken tot vijfhonderd kilogram per jaar. Doordat de overheid minder aardgas ter beschikking van de industrie en de elektriciteitsbedrijven wil stellen om de aardgasvoorraad niet te snel uit te putten, dreigt de luchtveront reiniging door zwaveldioxyde echter weer toe te nemen. Om dit te voorko men heeft het kabinet-Van Agt een nog niet gepubliceerd rapport opge steld. Daarop vooruitlopend echter wil minister Ginjaar al een bijdrage tot beperking van de vervuiling leve ren door het zwavelgehalte in stooko lie te verlagen. Effect De raad uitte gisteren bij de opstel ling van het advies over de maatregel van minister Ginjaar wel de nodige kritiek, met name over het feit dat onvoldoende duidelijk is welk effect deze maatreel zal hebben en dat de verlaging tot twee procent vrij wille keurig is. Desondanks meent de raad dat, gezien de snelle toename van de luchtverontreiniging door zwaveldi oxyde, een tussentijds besluit nood zakelijk is. 9-2%. ilftö nigé onze Haagse redactie HAAG „Verpachte landbouwgrond verkopen aan ren, om met dat geld natuurgebieden op te kopen en te erhouden is niet te verwezenlijken. Om de doodeenvoudi- eden, dat er in dit land een pachtbeleid bestaat. Het doel is 'ii, maar de zogeheten neutrale grondbalans is op deze er niet te verwezenlijken". i is de mening van oud-staatssecretaris van financiën A. de —ride (D'66). Onder het kabinet-Den Uyl was hij onder meer 1st met de domeinen, waaronder ook de pachtgronden in land worden gerekend. CL herlid Sytze Faber (CDA) deed In september in een commissie- (adering van CRM dat verkoop- koop voorstel. De natuurgrond- koop komt namelijk door de om- tingsplannen van Bestek '81 in de 1. Om uit de impasse te geraken die neutrale grondbalans een op ing kunnen zijn. Staatssecretaris lis de Vries van CRM, belast met lurbescherming en eigenlijk de )e bewindsman op CRM die een moet laten, had er wel oren naar. ttbordurend op het voorstel van er zou hij contact opnemen met collega Noteboom, de huidige ltssecretaris van financiën. De De Goede heeft dat plan over- ht en onmogelijk bevonden. Hij wel een andere opening. voordelen van verkoop van tslandbouwgrond: de staat krijgt j vrij voor nieuwe activiteiten, bij- 'leeld voor de aankoop en het erhoud van natuurterreinen, mee blijft de grondbalans Intact. ieren zullen er ook gelukkig mee want eigendom lijkt toch pretti- dan pacht. Het natuurbescher- isbeleid komt dan niet ln de knel. ladelen ervan kunnen echter zijn, later de grond wordt versnipperd, t het erven bijvoorbeeld. Specula tie en het opdrijven van de grondprijs daardoor ls ook zo'n nadeel, want de grond is schaars in dit volle land. Bij andere bestemmingen is die grond niet meer beschikbaar voor de over heid, als men afziet van de bestem ming landbouw." „De conclusie van Faber lijkt waar devol als je voor- en nadelen tegen elkaar afweegt. De mooie droom wordt echter verstoord door de wer kelijkheid", aldus De Goede. Waarom? „Waarom kan het dan niet? Welnu, Faber noemt zelf al de prijs van 50.000 gulden, die per hectare betaald zou moeten worden. Hij moet hierbij aan de IJsselmeerpolders hebben ge dacht, praktisch de beste grond van het land. Maar de boer die nu dezelf de grond van de staat pacht zou wel gek zijn die te gaan kopen. Faber beseft kennelijk niet dat die boer nu grond pacht voor minder dan één procent. Waarom zou hij dan straks geld lenen voor de aankoop, waarvan de rente tussen acht en tien procent ligt? De opbrengst van het land wordt er niet groter op. Daar is geen boer voor te vinden. Vandaar het vraagteken dat ik plaats bij mijn A. de Goede opmerking dat eigenaar-zijn pretti ger is dan pachter. De boer zal wel willen kopen, maar tegen een prijs die overeenkomt met zijn veel te lage pacht. Dat zal Faber ook niet willen. Het zou te gek om los te lopen zijn om dan ongeveer tien mille voor een hec tare te laten betalen. Voor zo'n prijs ga je de beste grond van het land niet van de hand doen. Bovendien moet je dan het vijfvoudige verkopen om aan eenzelfde opbrengst te komen. Maar dan zou ook de speculatie pas goed losbarsten. Hoewel Je dat deels na tuurlijk wel kan tegengaan." „De grond die nog niet in pacht is uitgegeven dan? Met de zuidelijke IJsselmeerpolders wordt daar nu een begin mee gemaakt. Daar heb je dus nog niet dat er al een pachter is. Daar geldt mijn bezwaar dan ook nog niet. Jaarlijks kunnen er 20 tot 30 percelen worden uitgegeven, terwijl er zo'n duizend liefhebbers zijn. De selectie is zeer streng. Degenen die het eerst in aanmerking komen zijn boeren, die verdreven zijn door uitbreiding van steden." „Het gemeenschapsbelang staat hier voorop. Die boer heeft voor de grond waar hij net vandaan komt echt geen vijftig mille per hectare gekregen. Dan kun je het hem ook niet vragen voor de grond waar hij nu op gaat zitten." Verhoog de pacht De Goede: „Mijn suggestie is dan ook: verhoog de pacht en gebruik de opbrengst voor de doelen die men beoogt. Dat kan heel goed. De pach ten zijn geleidelijk aan in Nederland teruggelopen van enkele procenten een paar jaar geleden tot beneden een procent onlangs." „In '74 heb ik mijn toenmalige collega van landbouw al laten weten dat ik er niet over piekerde bij een zo laag rendement van staatsgrond door te gaan met het uitgeven van landbouw grond in de IJsselmeerpolders. Als twee jaar later de IJsselmeerpolders aan de beurt zouden komen zou ik de voorkeur geven aan staatsbedrijven boven pacht. Tenzij de pacht omhoog zou gaan. Intussen is dat in geringe mate gebeurd. Als Je die verhoging gelijk zou laten lopen aan de bedrijfs- grootte en de kwaliteit van de grond, zou dat naar mijn idee een rechtvaar dige uitkomst zijn. Ik begreep wel dat de kleine boeren op het „oude" land het moeilijk hadden. Maar de bedrijf- suitkomsten ln de IJsselmeerpolders zijn zonder meer „zeer" goed te noemen". „De oplossing is dus dat Je de pacht prijzen in de IJsselmeerpolders ver der moet verhogen, want die zijn veel te laag op het ogenblik. Daarmee zou je een fonds kunnen vormen waar mee je kleine boeren kunt helpen, die voor de natuurbescherming bijvoor beeld houtwallen en knotwilgen op hun land onderhouden. Zo helpen de sterken de zwakken. Waar Bestek '81 al niet toe kan leiden," aldus De Goede. De fractie van D'66 zal het plan van De Goede volgende week bij de alge mene beschouwingen naar voren brengen, en later meer uitgebreid bij de behandeling van de landbouwbe groting. LANGEDIJK (ANP) De 47-jarlge T. Blom uit Warmenhuizen ls gister-' morgen door een verkeersongeluk bij zijn woonplaats omgekomen. Hij werd met zijn fiets aangereden door een auto waarvan de bestuurder ver blind was geraakt door de lampen van een tegenligger. Omdat de maatregel extra kosten voor de industrie met zich mee brengt, vindt de raad dat de regering wel moet bezien of het mogelijk is de Industrie financieel tegemoet te ko men. De maatregel zal de overheid namelijk extra geld opleveren, omdat olie met een lager zwavelgehalte duurder is. Daardoor stijgen ook de inkomsten uit het aardgas, dat mede aan de prijs is gekoppeld. DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie voelt er vooralsnog niet voor om ongehuwde paren de moge lijkheid te geven een kind te adopte ren. Dit blijkt uit zijn toelichting op een wetsvoorstel om de adoptiemoge lijkheden verder te verruimen. Het voorstel maakt adoptie mogelijk door de eigen ouder en de stiefouder tezamen. De bezwaren van de bewindsman te gen adoptie door bijvoorbeeld concu- binaten, homofiele en lesbische paren en communes, zijn van Juridische aard. HIJ meent, dat een verruiming in die richting een Inbreuk op het familierecht zou betekenen. Het familierecht, zo voerde de minis ter aan, kent een kind ten hoogste twee ouders toe en wel vader en/of moeder. Bij adoptie door communes ontstaan in dit opzicht problemen. Dat geldt ook voor adoptie door ho mofiele paren of samenwonende les biennes. Volgens de minister is de vraag of adoptie door niet-gehuwden mogelijk moet worden, pas zinvol indien voor de aard van het vaderschap en het moederschap niet meer van belang zou zijn, dat de vader en de moeder van het kind met elkaar gehuwd zijn. Nu rijzen er echter problemen door de aanwezigheid van de termen „wettig" en „onwettig" ln de wet. Een kind van nietgehuwden heeft een onwettige status. Zou zo'n paar een kind adop teren dan is diens status wettig. Hier door ontstaat rechtsongelijkheid, die volgens de minister moet worden ver meden. In dit verband wil hij ook de vraag of adoptie door een persoon mogelijk moet worden, voorlopig openhouden. Hier doen zich dezelfde problemen voor. ADVERTENTIE Deze zwierige mantel met capuchon is van een bijzondere kwaliteit bouclé. In de maten 36 t/m 4 slop lod u heen. Deze mantel met tricot-garnering is er in écru, berber, roest en camel. In de maten 34 t/m 46. Den Haag: Schoolstraat 24 Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond): Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond). Meer dan 50 vestigingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9