Wil het CDA weer af van de nieuwe ondernemings raden? De tekening van een lezer 'OUW Commentaar lij" erleg met resultaat (1) ühkrleg met resultaat (2) )immentaar van anderen Rapport stelt raad van commissarissen boven ondernemingsraad en directie Werkloosheid iets groter Röling waarschuwt tegen terrorisme spelen met intelligentie stuur 'n brief eetbaar PAG 29 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jlie e d net veel stampei door Tweede vakbeweging bereikte overleg" tussen overheid, vak- ng en werkgevers is de scheeps- s niet zonder waarde gebleken, voorjaar had de regering, het standpunt ingenomen, dat er behoefte is aan de capaciteit n werf voor de nieuwbouw van tit chepen. De regering koos voor Iie5, in het Waterweggebied, en in Amsterdam leek ten dode :on|ireven. Een stroom van protest waarop de meest betrokken lieden Van Aardenne (eco- zaken) en Albeda (sociale verklaarden dat het om niet een voorlopig beleidsvoorne- weing. In deze kolommen hebben der ontstemming laten blijken e ongelukkige manier, waarop iperatie voor scheepsbouw en door de overheid werd gepre- d. eten overleg is toch gevoerd, en deze week tot een opzet voor de damse scheepsbouw waarover trokkenen zich redelijk positief uitgelaten. Op het eerste ge- pier, tegen de achtergrond van de ens van de vakbonden, veel :rd in de plannen voor Amster- Gedwongen ontslagen zullen t w tijnlijk niet vallen en een deel nieuwbouw is voor de hoofd- kla ite stad behouden gebleven, iets wat ook vanuit het parlement sterk bepleit is. In die pleidooien heeft overigens de realiteitszin niet altijd gedomineerd. Zo vielen soms argumenten te beluis teren in de trant van „wie kan zich Amsterdam voorstellen zonder scheepsnieuwbouw die voor de bloei van de stad zoveel heeft betekend?" De vakbonden leken er soms wat al te gemakkelijk vanuit te gaan dat aan de „magere jaren" in de scheepsbouw wel een eind zou komen, en dat zolang personeel, kennis en ervaring paraat moesten blijven, en dus niet op straat mochten komen staan. De marktvooruitzichten voor de Ne derlandse scheepsbouw zijn echter nog steeds onverminderd somber, met name voor de grote typen schepen zoals NDSM die bouwde. Daarom hebben de bonden zich er nu toch bij neergelegd dat enkele honderden ar beidsplaatsen worden opgegeven. Het zou een onmogelijke oplossing zijn geweest wanneer, zoals een werfdirec- teur zich deze week liet ontvallen, werknemers wel in dienst worden ge houden maar niets anders te doen hebben dan kaarten in een kantine. Het aantrekken van de markt in de scheepsbouw wordt volgens deskundi gen geen kwestie van maanden maar van jaren. gekozen is voor behoud van vo%e scheepsnieuwbouw in Am- hebben Kamerleden van r n PvdA terecht de vraag gesteld een steviger startpositie gevon- d kunnen worden. De nieuw- comt in Amsterdam onder lei- mm staan van een bedrijf (de repa- irf ADM) dat zelf heeft gezegd aas van nieuwbouw gegeten" n. Rijn-Schelde-Verolme, wel nieuwbouw, heeft nu alleen financiële band met wat eens :adepaard NDSM was. Veel zich in te werken heeft de bedrijfsleiding niet, want er meteen al halsbrekende'toeren verricht om een vertraagde nog op tijd af te werken. i wankele basis valt er veel te voor het pleidooi van het merlid Van Houwelingen om cidscommissie scheepsbouw" id, vakbeweging, werkgevers) de gang van zaken in de dse scheepsbouw in de gaten li houden. Die beleidscommissie I op toe moeten zien dat de kele Omroep meer geëerbiedigd. Dat kan ook niet, omdat die eerbied re gelrecht tot zelfvernietiging leidt. En de wetgever zelf? Die heeft te veel partijpolitieke bindingen om onaf hankelijk en afstandelijk tegenover de praktijk van de omroepen te staan. De onzuiverheid van dit bestel dat bovendien als uitkomst voor de kij ker/luisteraar een middelmatig en kioalitatief steeds verslechterend ar tikel biedt is een bijna onaantast bare macht in de ether geworden. Het onheil zou nog vele malen worden vermenigvuldigd als een instelling als de NOS (in haar al of niet meer haalbare functie van samenwer kingsorgaan) teloor zou gaan of op nonactief zou worden gedwongen. Zij is eigenlijk het enige handvat waar mee de wetgever een verdere chaoti sering nog zou kunnen tegenhouden. Van begin af aan zijn de mogelijkhe den van zo'n bundeling echter onge bruikt gebleven en nu is het waar schijnlijk te laat". rlems Dagblad levert onder i Etheroorlogeen bijdrage t strijd door het op te nemen Ie*NOS alsof dat neutraal ter- i zijn. aantal omroepen, x iedere millimeter ether- i en iedere cent betwist en op de spitsvondige manieren de fi- lle gunst van de „consument" te verwerven, heeft langza- toch wel het oorspronkelij- van „het culturele beeld" r zich gelaten. Commerciële ismethoden hebben de plaats van wat vroeger het manifestatie en uiting in de n de belangrijkste geestelij- iingen" heette. Eén geestelij- ing marcheert op: de slechte Het misbruik van eigen me- r de verkoop van lidmaat- I programmablad en andere I heeft gigantische.afmetingen g {{tomen. De geest van de om- ,enpt wordt door vrijwel geen en- Door Johan van Workum DEN HAAG - Het CDA heeft dan toch deze maand de ver zelfstandigde ondernemings raad met flink verruimde be voegdheden omhelsd. Maar een week later lijkt het er een beetje op dat door CDA-ma- noeuvreren die verzelfstan digde ondernemingsraad waarschijnlijk onbedoeld langs een achterdeurtje weer wordt afgevoerd. Deze week publiceerden de gezamen lijke wetenschappelijke instituten van de CDA-partijen een rapport on der de titel „gespreide verantwoorde lijkheid." Dit rapport bevatl naast veel andere interessante zaken, een pleidooi voor meer bevoegdheden van de raden van commissarissen. De CDA-deskundigen willen deze raad laten uitgroeien tot het hoogste or gaan in het bedrijf. Besluiten van de directie over hoofd lijnen van het bedrijfsbelied zullen vooraf moeten zijn goedgekeurd door de raad van commissarissen (R.v.C.), zo zegt het CDA-rapport. Zonder goedkeuring zou de directie niet meer mogen beslissen over investeringen, samenwerking met of deelneming in andere bedrijven, ontslagen, wijzi ging van arbeidsomstndigheden. Ook zou de directie jaarlijks een bijges teld meerjarenplan ter goedkeuring van de R.v.C.. De R.v.C. is bij de CDA-deskundigen echter geen souverein vorst. „De R.v.C. moet zijn besluiten verant woorden aan de bedrijfsgenoten." zegt het CDA-rapport. De R.v.C. moet bovendien worden samenge steld door de bedrijfsgenoten. De CDA-deskundigen bepleiten hiervoor de „een derde-formule" (een derde der commissarissen wordt recht streeks gekozen door het personeel en eenderde door de aandeelhouders, waarna de aldus aangewezen com missarissen zelf het resterende derde deel aanwijzen.) Tenminste een keer per jaar wordt een gemeenschappelij ke vergadering belegd van R.v.C., di rectie, ondernemingsraad en „aan deelhouderscommissie," Het bedrij- venwerk van de vakbonden zou nut tig kunnen zijn als „katalysator (gangmaker) voor het functioneren van de medezeggenschap," aldus het CDA-rapport. Professor H. J. van Zuthem ADVERTENTIE geboden kans aan de Amsterdamse scheepsbouw, ondanks de al gemaakte afspraken tussen overheid en werven over de verdeling van orders, meer dan een loos gebaar is. De ondernemers mogen zich niet ont trekken aan samenwerking met over heid en vakbeweging wanneer de her structurering van de gehele kwijnende bedrijfstak eenmaal op papier rond is. Helaas zijn er enige signalen dat on dernemers in de scheepsbouw ziCh daaraan wel willen onttrekken. Alleen al de enorme hoeveelheid gemeen schapsgeld, die in de bedrijven wordt gepompt, vraagt een blijvend samen spel van alle betrokkenen. In de scheepsbouw is nu bewezen dat „tripartite" samenwerking van over heid, vakbeweging en ondernemers, ook in een omvangrijke bedrijfstak, vruchten afwerpt. Het gaat allemaal nog ontzettend moeizaam. Toch zal in ettelijke andere bedrijfstakken het voorbeeld van de scheepsbouw moeten worden gevolgd. Ondergeschikt In de opbouw blijft de ondernemings raad (o.r.) dus veruit ondergeschikt aan de R.v.C. Prof. Van Zuthem, be kend deskundige op gebied van me dezeggenschap en een van de schrij vers van het CDA-rapport, lichtte dit toe bij de presentatie van het rap port: „Wij kozen nadrukkelijk voor de R.v.C. Daar moet de bevoegdheid tot meebeslissen door werknemers worden gesitueerd. Dan kun je na tuurlijk niet tegelijk de o.r. optuigen als medebeslissingsorgaan. De o.r. blijft in onze visie wel nodig, maar als overlaeg- en advlesoorgaan". De nieuwe ondernemingsraden krij gen nu vetorecht voor directiebeslui ten op terrein van het sociaal beleid. Dat hoeft, in de visie van de CDA- deskundigen, niet te veranderen. Dit terrein zou de R.v.C. best kunnen delegeren naar de o.r. In al die be langrijke bedrijfsbesluiten, waarvoor de CDA'ers goedkeuring vooraf door de R.v.C. verplicht willen stellen, heeft de o.r. nu „adviesrecht". Ook dat kan dus zo blijven. Aldus beschouwd passen de nieuwe verzelfstandigde ondernemingsraden geheel binnen de visie van de CDA- deskundigen. Vanwaar dan die arg waan dat door CDA-manoeuvreren de nieuwe ondernemingsraden langs een achterdeurtje worden afgevoerd? De adviezen van de nieuwe onderne mingsraden zijn niet zomaar vrijblij vende adviezen waarmee de directeur zijn voordeel kan doen danwel zijn prullebak vullen. Het gaat hier om zware adviezen. De o.r. kan ook een nieuw recht in beroep gaan bij een speciale rechter in Amsterdam, wan neer de directie een advies van de o.r. negeert. De rechter moet dan uitma ken of „de ondernemer bij afweging van de betrokken belangen in rede lijkheid tot zijn besluit had kunnen komen," zo staat het in de vorige week door de Tweede Kamer aange nomen nieuwe wet. „Marginale toetsing" De rechter gaat dus niet op de stoel ■van de ondernemer zitten om het besluit van de directie over te doen. De rechter begeeft zich slechts in, wat dan heet, een „marginale toetsing". Niettemin kan dat ver gaan. Minister De Ruiter van justitie waarschuwde vorige week in de Kamer voor „dat modewoord en toverwoord; .margina le toetsing'. In de rechtspraktijk wordt die toetsing steeds integraler. Er is nog helemaal geen ervaring in de rechtspraak met het nieuwe be- roepsrecht van ondernemingsraden. Maar gehoord de minister zou dat beroepsrecht wel eens een grote in vloed kunnen krijgen. Dat zou dan de invloed van de o.r. als orgaan van medezeggenschap erg groot kunnen maken. Die ontwikkeling zou geremd kunnen worden wanneer de visie van de CDA- deskundigen gangbaar wordt. De O.R. heeft dan adviesrecht, maar de R.v.C. heeft in dezelfde onderwerpen vetorecht, en dat zal de rechter bij zijn toetsing moeten meenemen. De o.r.-adviezen zullen dan eerder advie zen in de wezenlijke zin van het woord zijn, dus als het erop aan komt vrijblijvend. De werknemers hebben immers hun belangrijkste vorm van medezeggenschap lopen via de R.v.C. Vervreemd Op zich hoeft er weinig bezwaar te zijn tegen deze constructie. Tot nu toe ontwikkelt de medezeggenschap van werknemers in de bedrijven zich vrijwel uitsluitend via steeds sterker wordende ondernemingsraden. Maar waarom zou die ontwikkeling niet ook en misschien zelfs beter kunnen verlopen via de raden van commissarissen? Een ontwikkeling, zoals door de CDA-deskundigen be pleit, hoeft zeker niet minderwaardig te zijn als het gaat om medezeggen schap, of om, zoals Van Zuthem het uitdrukte, iets te doen tegen „het gevoel bij veel mensen vervreemd te zijn van hun werksituatie en van hun medemensen". Toch zijn er redenen de CDA-visie kritische te bezien. In de eerste plaats wordt de ene ontwikkeling (via de o.r.) afgebroken, terwijl nog te bezien valt wat er terecht komt van de ver vangende ontwikkeling (via de R.v.C.). Op papier ziet de CDA-visie er al heel aardig uit. Het CDA bestaat echter uit meer politieke krachten dan Lansers, Van Zuthems en Goud zwaarden, en de huidige regerings coalitie bestaat uit meer dan alleen het CDA. De politieke strijd rondom de nieuwe ondernemingsraden is goed afgelopen uit oogpunt van me dezeggenschap. Maar dat biedt nog geen zekerheid voor de afloop van de komende politieke strijd rondom de R.v.C. Vervolgens is de afstand tussen per soneel en o.r. aanmerkelijk kleiner dan de afstand personeel-R.v.C. Dat is om sommige redenen wellicht wen selijk. Het is echter onwenselijk waar het erom gaat iets te ondernemen EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De werkloosheid is in september een klein beetje erger ge worden. Het aantal werklozen daalde met 3600 tot ruim 210 duizend, maar die daling is wat kleiner dan op grond van het seizoen kon worden ver wacht. Het voor seizoen gecorrigeer de cijfer van de werkloosheid steeg met 1100 naar bijna 212 duizend. Deze stijging zat volledig bij de mannen. De werkloosheid beweegt zich nu al voor de tweede maand achtereen op vrijwel hetzelfde niveau als een jaar geleden. Vanaf de winter was de werkloosheid duidelijk lager dan een jaar tevoren. Maar deze gunstige af wijking is in de loop van de zomer geleidelijk verdwenen. Het aantal vacatures dat bij de ar beidsbureaus staat opgegeven daalde met 2900 naar bijna 63 duizend. Deze daling was echter ook kleiner dan het seizoen kon doen verwachten. Daar door steeg de openstaande vraag naar personeel gecorrigeerd voor sei zoen met 1600 naar bijna 58 duizend. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom I CRinmoLO^it 2 B/ecofte Yfjplftfo»/06*1.orK 'Su'tHt/rtkH Uziït <Ja.i /"f^ be A///y ohicfvifcrs heébet, a/y?*i< li vee jev/cit i/ tegen de vervreemding bij werkne mers, en tegen het niet (weten te) dragen van medeverantwoordelijk heid voor het bedrijfsgebeuren. Levenstaak In dit verband is het merkwaardig waarom de CDA-deskundigen zich zonder verdere argumentatie hebben overgeleverd aan die eenderde-for mule. Een werknemer is toch veel intenser aan zijn bedrijf gebonden dan een aandeelhouder? (zelfs al wil len de CDA-deskundigen de mede zeggenschap van aandeelhouders be perken tot die groep aandeelhouders die zich voor langere tijd vast aan het bedrijf willen verbinden.) Het CDA- rapport spreekt steeds over „bedrijfs genoten." maar het maakt toch wel verschil of je ergens de hele dag werkt en je levenstaak vindt, dan wel of je er je geld hebt ingezet. Waarom heb ben de CDA-deskundigen dan niet de visie gevolgd van bij voorbeeld het CNV en zijn vroegere voorzitter Lan- ser (hij zat nota-bene wel in de werk groep), dat tenminste de helft van de R.v.C. rechtstreeks en periodiek ge kozen moet worden door het perso neel? Merkwaardig is ook de passage 1n het rapport waarin vraagtekens worden gezet bij de combinatie van werkne mer en commissaris (kan een werkne mer worden gekozen tot commissaris in zijn eigen bedrijf). Gesteld wordt dat zo'n dubbelrol tot onjuiste „ver menging van verantwoordelijkhe den" kan leiden. Maar met geen woord rept het rapport over vergelijk bare bezwaren die dan moeten be staan tegen de combinatie aandeel houder en commissaris. een combi natie die met name bij familiebedrij ven schering en inslag is. De CDA- deskundigen lijken wel bezorgd voor verkeerde invloed van werknemers, maar het ontgaat hen blijkbaar dat de sinds Jaar en dag heersende in vloed van (bepaalde) aandeelhouders vanuit hun visie redenerend minstens zo verkeerd is. De CDA-deskundigen willen de werk nemers veel dichter bij de beleidsvoe ring in hun bedrijf betrekken, en zij willen daartoe de positie van de R.v.C. versterken en de invloed van de werknemers op de samenstelling van de R.v.C. directer maken. Onbe antwoord blijft de vraag of dit doel niet beter en sneller bereikt kan wor den via de nieuwe onderneminga- raden. GRONINGEN (ANP) - „Er bestaat een opening in het klimaat tot een zelfrechtvaardiging van geweld tegen de rechtsorde". Dit verklaarde mr B. V. A. Röling, hoogleraar in de pole mologie, gisteren bij de opening van een tweedaagse studieconferentie over „Terrorisme en politiek geweld" in Groningen. „Daarbij zou het voorbeeld genoemd kunnen worden van het nationaal- socialisme vol kwaadaardigheid en duivelsheid", aldus prof. Röling. „Op de vraag of terrorisme tegen Hitier zou moeten worden afgekeurd, zullen weinigen nee antwoorden. Dat opent de weg naar een rechtvaardiging van terroristisch geweld als de rechtsorde niet deugt, maar het is erg gevaarlijk uit zo'n uitzonderlijke situatie de al gemene regel te trekken." Hij zei verder, dat een kwantitatieve benadering van het terrorisme on juist is. „Je zou kunnen zeggen dat het terrorisme kwantitatief niet zo veel voorstelt. Je moet ermee leren leven, maar het is juist het kwalitatie ve aspect waar het omgaat. Het stel len van de daad van het individu boven de rechtsorde, de machteloos heid van het gezag. Het is onmogelijk voort te leven in een samenleving met terrorisme. De rechtsorde wordt grondig verstoord als moorden en ro ven mag". Als de Jager na een stevige wan deling even is neergestreken om wat op adem te komen, wordt hij plotseling opgeschrikt door het luide snurken van een reusachti ge beer die zo'n honderd meter in oostelijke richting van hem van daan onrustig ligt te slapen. Te gen zo'n reus, ook al slaapt hij dan, voelt de Jager zich niet opge wassen en hij zet het ogenblikke lijk op een lopen, in pal noordelij ke richting van de plaats des on- heils. Als hij zich na een poosje op veilige afstand waant, zijn vaart mindert en omkijkt, ziet hij de beer precies in het zuiden lig gen. Welke kleur had de beer? Een raadsel dus, niet zo simpel, en eerder een intelligentietest, hoewel iemand met een flinke dosis parate kennis er wel zonder diep nadenken uitkomt. Het ant woord is namelijk: de beer was wit. een ijsbeer dus, wat iedereen had kunnen weten die op de hoogte is van het feit dat alleen op de Noordpool iedere richting het zuiden is. Overal elders had de jager de beer in het zuidoosten moeten zien. behalve op het noor delijkste puntje van de aardbol. J. en H. E. Eelkman Rooda be schouwen het oplossen van een vraagstuk als dit niet als het tes ten van de intelligentie, maar als „spelen met uw intelligentie." Zo heette net boek dat ze indertijd samenstelden uit puzzels en raadsels, dat gevolgd werd door „meer spelen met uw intelligen tie" en nu, met nog spitsvondiger en ook wel wat eenvoudiger denkwerkjes aangevuld, als één geheel opnieuw is uitgekomen en weer „spelen met uw intelligen tie" heet. Het zijn leuke opgaven, maar misschien stellen we het wel iets te eenvoudig voor. Niet voor niets is de ondertitel van het boek „kwelgeestigheden voor scherp zinnige doordenkers," al zijn de kwelgeesten dan ook meestal van een instructief tekeningetje voor zien om tenminste de opgave dui delijk te laten overkomen. Een hele troost is ook dat achterin de oplossingen staan, maar dat is natuurlijk niet voor de scherpzin nige doordenkers; die worden ge acht er zelf uit te komen. Een paar voorbeelden: iedereen kent het raadsel van de man die de kool, de geit en de wolf in zijn piepkleine bootje naar de over kant moet overbrengen en maar plaats voor één tegelijk heeft. Dat raadsel mag uiteraard niet ontbreken, maar een variant is er ook: drie missionarissen die met drie kannibalen een rivier moe ten oversteken en ook een heel klein bootje beschikbaar hebben, waar evenmin meer dat twee mannen in gaan. Bovendien kan een van de menseneters maar roeien, en de missionarissen we ten dat hun reisgenoten zich niet zullen ontzien een hapje koude zendeling te nemen zodra ze in de meerderheid zijn. Eenzelfde soort raadsel dus als dat van de kool, de geit en de wolf, waarvan we hier de oplossing niet zullen ge ven. Voor sommige opgaven moet je bepaald een wiskunde knobbel bezitten, voor andere is- een grote vasthoudendheid ver eist. wil je je niet alles door de gedrukte oplossingen voor laten zeggen. Zo staat er een opgave in die op het eerste gezicht eenvou dig lijkt: twee machinisten ko men met hun treinen met elk een paar wagons tegenover el kaar te staan. Er is wel een zij spoor, waar de ene zich even zou kunnen terugtrekken om de an der doorgang te verlenen, maar helaas kan daar maar één loomo- tief of één wagon op staan. Het antwoord beslaat hier niet min der dan 29 regels met evenveel handelingen, voordat de machi nisten hun weg kunnen ver volgen. Wel honderddertig raadsels staan er in dit boek, waaronder reken-, lucifers- en figurenpuz- zels, aardige opgaven waarbij je kippen en hanen moet scheiden, leeftijden moet berekenen en over kaboutertjes nadenken. Eén, twee of drie sterretjes geven de graad van moeilijkheid aan. zodat het eenvoudigste is om met de één-sterrenpuzzels te begin nen. En wie er dan nog niet uit komt, kan zich optrekken aan een na de laatst puzzel afgedruk te uitspraak van Mark Twain: „Tot mijn grote genoegen kon ik onmiddellijk het antwoord geven en dat deed ik ook. Ik zei dat ik het niet wist." Een hele troost voor wie uren, dagen en maanden met „Spelen met uw intelligen tie" (uitgegeven door Luitingh in Laren en voor 19,90 te koop) doorbrengt zonder alles te kun nen oplossen. Vandaag omdat morgen deze hele rubriek gevuld zal zijn met vijftig jaar oude 'nieuwtjes' aandacht voor een extra schrijf- actie van Amnesty International. Extra in verband met het feit, dat dertig jaar geleden de universele verklaring van de rechten van de mens in de Verenigde Naties werd aangeomen, en omdat er desondanks overal ter wereld nog mensen gevangen gehouden wor den omdat hun mening niet strookt met die van hun regering. Amnesty International komt op Deze vreemde wormvormige voorwerpen schijnen eetbaar te zijn. Volgens Laszió Szabó die in de Oosthongaarse stad Debrecen woont en werkt, zijn het echte komkommers, gegroeid uit Viet namese zaden. Laszió tuiniert in zijn vrije tijd en heeft de reuze komkommers zelf gekweekt on der folie; sommige exemplaren zijn wel één meter zeventig lang en dus letterlijk geschikt voor een heel weeshuis. voor die gevangenen mits die geen geweld hebben gebruikt die meestal door de autoriteiten van hun land op een onmenselij ke manier behandeld worden. Ten overvloede. Amnesty is niet gebonden aan enige regering, po litieke partij of levensbeschou wing en maakt in zijn werk geen onderscheid naar ras, godsdienst of overtuiging. De nieuwe schrij- factie voor politieke gevangenen zal van tijdelijke aard zijn; hoe lang de actie doorgaat is nog niet te zeggen, maar wie er aan mee wil doen, kan een briefkaartje sturen naar Amnesty, 3e Hugo de Grootstraat 7. 1052 LJ Amster dam. In de linkerbovenhoek moet „Oproep tot schrijven" staan, want zo heet deze extra actie. En waarschijnlijk ook ten overvloede melden we maar weer een keer, dat op ditzelfde adres de brochure „uw brief helpt een politieke gevangene" verkrijg baar is (ƒ1,50), met voorbeelden van brieven in vier talen. Intussen gaan de gebruikelijke oproepen die we elke week ontle nen aan „Wordt Vervolgd", het maandblad van Amnesty-Neder- land, gewoon door. zij het dat u. wat Trouw betreft, volgende week pas weer over een gevange ne zult lezen. Zowel „Wordt Ver volgd" als Amnesty-Nederland vieren dit jaar ook al een jubi leum: beide bestaan ze tien jaar. Eerst de Nederlandse afdeling van de organisatie natuurlijk. want die heeft het maandblad 'op poten gezet. Dat blad bestond vandaag op de kop af een weck geleden tien Jaar en werd aan vankelijk naar een paar honderd mensen gestuurd. Het gestencil de blaadje van toen is Intussen uitgegroeid tot een maandkrant van zeker twaalf pagina's, waarin veertigduizend abonnees op de hoogte gehouden worden van het wel, en vooral het wee van politie ke gevangenen en degenen die hen gevangen houden, van acties en activiteiten. Van die veertig duizend sympathisanten werken er tienduizend actief mee in de organisatie. In dit „jubileum nummer" lezen we: „Een Jubi leum gaat gewoonlijk vergezeld van de wens er nog eens eenzelf de periode aan vast te knopen. Bij Amnesty International ligt dat anders. Toen de organisatie (de overkoepelende organisatie in Londen dus red.) twee Jaar geleden vijftien Jaar bestond, hoopten we dat er niet weer vijf tien Jaar nodig zouden zijn. Een ijdele hoop. naar te vrezen valt. Voor Wordt Vervolgd geldt het zelfde".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5