valt :oed in Tweede Kamer Shell helpt Invoering geëist werktijdenbesluit Ongelijkheid moet worden opgeheven U heeft zelf in de hand wanneer uw auto op de schroothoop belandt. Shell helpt Minister Ginjaar bevordert gebruik kringlooppapier Verkeer vervuilt meer el zorgen over 'zwakke startpositie' raftrknemers van we DSM: best aan lbare resultaat jGiegel wil niet rdelen over A litiecommissaris °b deel 9 Hoe uw auto dank zg af en toe een uurtje werft langer meegaat Tartaar staat er 'gekleurd' op Hoge eisen aan fluortandpasta's In verzorgingssector 13itnp?Ujett0 Vereniging 'Gelijke rechten voor alle geneeswijzen' opgericht tIDAG 29 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie HAAG Vanuit de Tweede Kamer is gisteren vrij positief geoordeeld over de plannen de Amsterdamse scheepsbouw. De woordvoerders van CDA, Van Houwelingen, en PvdA, i der Hek, maken zich wel zorgen over de „zwakke startpositie" voor de scheepsnieuwbouw kamercommissie economische had er bij minister Van Aar- ;n (economische zaken) sterk op irongen ook een stuk scheeps bouw voor de hoofdstad te be ien. In het voorjaar voelde de 'er daar nog niets voor. Van ;lingen (CDA) zei gisteren ver te zijn over de kentering, voor- ïdat „de mogelijkheid wordt ehouden, dat er ooit complete ïn gebouwd zullen worden." Houwelingen vraagt zich wel af nieuwb°uw afdeling wel vol- oplden Hanse.n krïfe1 om l^ger dan nteP iaar jaar te blijven bestaan. Hij it, dat in de beleidscommissie erbfipsbouw (overheid, werkgevers, twejeweging) afspraken gemaakt ngl [en worden over toekomstige ver- j van orders in de Nederlandse rfepsbouw. Hij acht het voortbe- i van die commissie van groot belang, ook als deze de herstructure ring van de scheepsbouw in ons land op papier „rond" heeft gemaakt. Waterweggebied Van der Hek (PvdA) deelt de bezorgd-- held van zijn CDA-collega. „De kan sen. die de scheepsbouw nu in Am sterdam krijgt, mogen niet ten koste gaan van de scheepsbouw in het Wa terweggebied. De werkgelegenheid bij Rijn Schelde Verolme en Van der Giessen-de Noord mag niet in gevaar komen," zei Van der Hek gisteren. Vorig jaar voorjaar hebben de beide werven uit de Rotterdamse regio met de overheid afspraken gemaakt over marktafbakening. Die uitgestippelde verdeling van orders dreigde de nieuwbouw in Amsterdam ernstig parten te spelen. Van der Hek wil van minister Van Aardenne weten, of dat gevaar nog steeds bestaat. v^, ij Van der Hek en van Houwelingen vragen zich af, of de opzet voor de Amsterdamse scheepsnieuwbouw niet al te bescheiden is. Ook betwijfe len zij of er wel met voldoende slag vaardigheid opgetreden kan worden om nieuwe orders in de wacht te slepen. Het management bij de Nieuwbouwafdeling wordt verzorgd door de Amsterdamse Droogdok Mij, die alleen ervaring heeft op het ge bied van scheepsreparatie. Volgens Van der Hek had RSV zich niet mo gen terugtrekken uit het manage ment. Het personeel van de werven ADM en NDSM is gisteren geïnfor meerd over de nieuwe opzet voor de Amsterdamse scheepsbouw. „Ik sta niet te juichen, maar wat thans gebo den wordt is een situatie waarmee te leven valt," aldus districtsbestuurder Henk Vos van de Industriebond NVV gisteren tegenover NDSM-ers. Ook vandaag hebben de bonden nog con tact met hun achterban. Begin van oplossing „Een begin van een oplossing die uitzicht biedt op de overleving van de scheepsbouw in Amsterdam", aldus een reactie van B en W van de hoofd stad op h et akkoord. Het college zegt, dat er een startpositie is gescha pen, die in beginsel verderen moge lijkheden in zich heeft. B en w noe men erkenning van de scheepsbouw- functie in Amsterdam door het Rijk een pluspunt, maar de activiteiten die de nieuwbouw op korte zowel als langere termijn kan ontwikkelen zijn beslissend voor de levensvatbaar heid. Amsterdam wijst er op dat de nu voorgenomen operatie een belangrijk offer het verlies van veel arbeids plaatsen vraagt." De tot nu toege voerde actie," aldus het college, „die vanuit de gehele regio is gevoerd, zal moeten doorgaan om de aard naast het bouwen van onderdelen ook com plete schepen en de omvang verder veilig te stellen." :n onzer verslaggevers 1RDAM „Het best haalbare ;t, al blijft er onduidelijkheid de toekomst, vooral wat betreft miifbeidsplaatsen." Aldus de reactie do|veel NDSM-werknemers gister- desid op een vergadering van de n. dttriebonden NW, NKV, CNV en BLHP waar het bereikte estqepsakkoord werd besproken, enflsbestuurders deden daar óp de 'ti een dringend beroep het ak- 1 te aanvaarden. NW-districts- d Visser zei dat op alle punten de lemers succes hadden geboekt: )ud van de scheepsnieuwbouw, ■nbundeling met de ADM en gedwongen ontslagen. Hij ide het akkoord „een goed resul- 4 dat met hard knokken bereikt iwezige werknemers van de ibedrijven NDSM en ADM wa- ts minder enthousiast over het lereitaat. Klaas Veldman, voorzitter te de ondernemingsraad van de pniéM: „Aan de ene kant hebben wij en gevoel van opluchting, aan de •re kant blijven wij gevoelsmatig ^^rouwen houden tegenover de Meiers, RVS, ADM en het rijk waar- overeenstemming is bereikt, r wij zien nu niet dat er nog meer I e halen is". Voor Veldman zal het omen van nieuwe orders toets- 0 zijn voor het verkrijgen van luwen in de oprechtheid van het ;t ter perse gaan van deze editie len de ruim 200 aanwezige bonds- zich nog niet uitgesproken over Joorstellen. De scheepswerkers in indploeg hadden dat eerder op al wel gedaan. Bij grote meer- id stemden zij voor. onze H. cht Irtisi /ADVERTENTIE) Negen van de tien auto's gaan te vroeg naar de schroot hoop. Want in de meeste wrakken op zo'n autokerkhof zit namelijk een motor, die best nog een tijdje had mee- gekund. Wat het heeft laten afweten, is de carrosserie, het plaatwerk. Het loont dus wel degelijk de moeite naast de motor ook het plaatwerk van uw auto een beetje te onderhouden. Uw auto zal dan ongetwijfeld langer meegaan of,bij inruil, allicht een hogere prijs op brengen. Hoe u nu bij dat onderhoud precies te werk moet gaan, wat u moet doen wat u beter kunt laten, staat allemaal in „Shell helpt"deel 9,dat vol gende week bij u in de bus valt. M«w;4Virzi.0QftiC ■ééhë&2HK3^ T inze parlementsredactie HAAG Minister Wiegel van andse zaken acht het onmo- en onjuist om de vroegere Gro- ■yse politiecommissaris Wit op van enkele uitspraken een an- tnitische gezindheid toe te dich- cte%ij antwoordt dit op vragen van e cEDA-Kamerlid Faber, die wilde ïtstm of de bewindsman genoegen r A met de verklaring van Wit, dat diens taalgebruik geen anti-semi- onte gevoelens mochten worden af- mstainister zegt, dat slechts met de dslqge omzichtigheid en op voldoen- Pgronden een oordeel over „ie- gevoelens" kan worden gege- ndaNu Wit de door hem „mogelijke uitlatingen betreurt en de ster geen andere uitspraken of [dagingen van anti-semitische van de politieman bekend zijn. hij het niet mogelijk en zelfs ;t om over diens gezindheid een eel uit te spreken. rerd uit zijn functie in Gronin- ontheven, omdat hij anti-semiti- uitspraken zou hebben gedaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De luchtverontreiniging die wordt veroorzaakt door het verkeer, neemt nog steeds toe. Weliswaar is door het treffen van beperkende maatregelen de uitworp van enkele stoffen afgenomen, maar daar staat tegenover, dat andere stoffen in toenemende mate aan de luchtverontreini ging bijdragen. Met name de uitworp van lood neemt sterker toe dat het benzineverbruik. Dat is toe te schrijven aan het feit dat steeds meer automobilisten superben- zine gebruiken in plaats van gewone benzine. Tot deze constatering komt de raad inzake de luchtverontreiniging in het jaarverslag over de luchtverontreiniging in Nederland in 1975 en 1976, dat gisteren gedeeltelijk is vastgesteld. Volgens de raad hebben de voorschriften die moesten leiden tot een geringere uitworp van zwaveldioxyde, geen effect gehad. Zwaveldioxyde komt vooral vrij bij dieselmotoren, die een steeds populairdere krachtbron worden in de personenauto. Die populariteit is er ook verantwoordelijk voor dat de uitworp van zwevende deeltjes (aerosolen) toeneemt. Er zijn ook maatregelen getroffen om de uitworp van koolwaterstoffen en koolmonoxyden te beperken door de aanpassing van de motoren. Deze maatregelen hebben wel effect gehad, maar hebben anderzijds geleid tot een vermeerdering van de uitworp van stikstofoxyden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de tartaar die slagers en supermarkten verkopen deugt meer dan de helft met. Er zit of teveel vet in of er zijn ongezonde stoffen ge bruik om de tartaar er mooier rood te laten uitzien. Koopkracht, het blad van het Konsumenten Kontakt, dat een onderzoek instelde naar de kwaliteit van de tartaar noemt het een schande dat een kwart van de onderzochte slagers „doelbewust de wet over treedt". Het ging hierbij om een steekproef bij 26 winkels. Zeven slagers hadden met de verboden stof sulfiet of met te veel nicotinezuur hun tartaar bijgekleurd. Het blad spreekt in dit verband van „kleursla- gers", die harder moeten wor den aangepakt. Sulfiet breekt vitamine B 1 af en kan hoofdpijn veroorzaken, terwijl nicotinezuur de bloed vaten verwijdt en zorgt voor een branderig gevoel. Volgens Koopkracht worden deze stof fen nog steeds op grote schaal gebruikt, omdat de straf op overtreding kennelijk niet zwaar genoeg is voor de slagers. Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren in Wassenaar de populaire Edisons 1978 uitgereikt aan de Ne derlandse winnaars in kasteel Oud- Wassenaar in Wassenaar. Hier de mi nister met Wieteke van Dort, voor haar aandeel in het programma La- waaipapegaai. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering moet hoge eisen gaan stellen aan tandpas ta's die fluor bevatten. In de nieuwe Warenwet dient de regering niet al leen regels op te nemen over de sa menstelling van de tandpasta's, maar zou ook het effect van de fluor aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Dit stelt het Konsumenten Kontakt in zijn blad Koopkracht, waarin deze organisatie verslag doet van een on derzoek op dit gebied. Er werden der tien tandpasta's getest, die allemaal ongeveer dezelfde hoeveelheid fluor bevatten. Maar al deze tandpasta's bevatten tevens stoffen, zoals slijp- middelen die de werking van de fluor teniet kunnen doen. Al met al is van de meeste fluortandpasta's niet dui delijk of ze gaatjes in het gebit voor komen. (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Ginjaar van milieuhygiëne gaat het gebruik van al eerder verwerkt papier stimuleren. Op zijn ministerie is vorig jaar 30.000 kilo van dat grijze papier gebruikt. De kwaliteit van het zogeheten kringlooppapier is de laatste jaren sterk verbeterd. De minister laat dat blijken in de antwoorden die hij heeft gegeven op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Lansink (CDA). Hij ontleent zijn gegevens aan een rapport dat dezer dagen gereed is gekomen. Het werd opgesteld door ambtenaren van milieuhygiëne en economische zaken en vertegenwoordigers van. de papierindustrie, de handel in oud papier en de stichting verwijdering afvalstoffen. Het kringlooppapier kan goed worden gebruikt voor klein-offset en droog kopiëren, zo is gebleken. Het kan met ballpoint en schrijfmachine beschreven worden. Het rapport spreekt van een markt voor dit papier van ongeveer 20.000 ton per jaar, ongeveer vier procent van de markt in grafische papieren. Ingeza melde oude kranten, drukkerij-afval en tijdschriften worden gebruikt voor het maken van dit kringlooppapier. Het zou een voorlopige geringe bijdrage kunnen zijn aan het indammen van de stroom afval in de huishoudens van Nederlandse gezinnen als dit papier meer zou worden gebruikt. TNO zal nu de opdracht krijgen om een rapport te maken over de houdbaar heid van kringlooppapier als je dat vergelijkt met het papier dat normaal wordt gebruikt. Er is wel een grotere kans op vergeling, volgens de minister, maar niets wijst er op dat als je dit papier goed behandelt, het niet lang zou kunnen worden bewaard. In de laatste wereldoorlog werd houtvrij papier gebruikt dat er nog altijd prima uitziet. Het kringlooppapier wordt waarschijnlijk goedkoper dan het hagelwitte papier, omdat het gebruikte papier als grondstof de laatste jaren goedkoop is. Van onze soc.-economische redactie de Nederlandse Likeur van Klasse 'n DE KUYPER-product ^c« KUVPE.R DEN HAAG Voor de 300.000 personeelsleden in verplegings- en verzorgingsin richtingen moet zo snel moge lijk het nieuwe werktijden besluit worden ingevoerd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Vijftien organisaties op het gebied van de alternatieve genees kunde hebben de vereniging „Gelijke rechten voor alle geneeswijzen" opge richt. Doel van deze nieuwe vereniging is onder meer het opheffen van de bestaande wettelijke en sociaal-maatschappelijke verschillen tussen alle bonafide geneeswijzen. réi u nieuwe hakken op mijn lhp enen zetten? Ik wil er wel graag achten." Daarnaast wil ze komen tot wettelijk erkende beroepsop leidingen (zowel universitair als niet universitair) voor al ternatieve geneeswijzen. Ver der streeft de vereniging naar het bevorderen van een vrije keuze voor de patiënt, het ge ven van voorlichting over de alternatieve geneeswijzen en het bevorderen van weten schappelijk onderzoek naar de resultaten van verschillen de geneeswijzen. De vereniging is voorgekomen uit de gelijknamige commis sie, die begin vorig jaar in Amsterdam een groot congres hield over „Gelijke rechten voor alle geneeswijzen". Naar aanleiding daarvan stelde de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid de staatscommissie „alternatie ve geneeskunde" in. In deze commissie, naar haar voorzit ter de commissie-Muntendam geheten, zitten ook vertegen woordigers van de nu opge richte vereniging. Deze com missie is thans bezig met een rapport op te stellen over acu punctuur. Belangstelling „Het is welhaast overbodig vast te stellen, dat de belang stelling voor de zogeheten al ternatieve geneeswijzen de laatste jaren sterk is toegeno men. Er kan zelfs worden ge sproken van een stroomvers nelling". aldus de vereniging. In zijn boek „Geneeswijzen in Nederland" uit 0175 schat de Utrechtse arts Paul van Dijk het aantal contacten tussen patiënten en alternatieve the- rapauten bevoegd en onbe voegd al op zeven miljoen. Dit komt neer op acht procent van het totaal aantal medi sche consulten in Nederland. De alternatieve geneeskunde wordt in Nederland onder meer uitgeoefend door een aantal artsen, die na hun me dische studie hun opleiding in een andere richting hebben voortgezet. Dit zijn bijvoor beeld natuurartsen, homeo- pathen en anthroposofische artsen. Niet gehinderd door de wet op de geneeskunde van 1865 (een initiatief van Thor- becke) kunnen zij hun prak tijk onbelemmerd uitoefenen. Die wet kent de bevoegdheid tot geneeskundige behande ling namelijk alleen toe aan degenen, die daartoe krach tens de wet zijn erkend. Daarnaast zijn in Nederland verschillende therapeuten werkzaam met veelal een eigenwaardige opleiding op het gebied van natuurgenees wijzen. homeopathie of para normale geneeswijzen. Zij missen een officiële status en staan in beginsel bloot aan gerechtelijke vervolging we gens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. In de praktijk echter is er een situa tie gegroeid, waarbij de justi tie een tolerante houding aan neemt en slechts in bepaalde gevallen tot vervolging over gaat. Het aantal niet-officieel bevoegde genezers wordt ge schat op vijfhonderd en hun aantal is volgens de vereni ging groeiende. Patiënten Het merendeel van de patiën ten, zo wijst de praktijk uit, wendt zich tot een alternatie ve genezer, nadat een officiële therapie geen resultaat ople verde enyof er geen duidelijke diagnose kon worden gesteld. Met name bij chronische aan doeningen (bronchitis, rheu- ma, astma) blijkt de alterna tieve geneeskunde dikwijls over meer mogelijkheden te beschikken dan de officiële geneeskunde. Bij de alternatieve genees kunde wordt de patiënt in zijn geheel benaderd. Er wordt niet alleen op de ziekte of de symptomen ervan gelet, maar eveneens op de zieke zelf. Be langrijk is verder de nadruk die op de eigen verantwoorde lijkheid van de patiënt wordt gelegd voor eigen welzijn. Dit ook uit het oogpunt van pre ventie. Verder noemt de vereniging de kostenbespa rende werking van de alterna tieve geneeskunde van belang. Zij wijst er tot slot op. dat een opheffen van de bestaande ongelijkheid zeker niet ge richt is op het ondermijnen van de officiële geneeskunde. Beide vormen van genezen zullen elkaar kunnen aanvul len, indien de beoefenaren op basis van wederzijds vertrou wen daartoe bereid zijn. Verder uftstel getuigt van on begrip van de zijde van de overheid voor de noodzaak van een snelle vervanging van het verouderde verplegings- beslult uit 1957. Dit laten de samenwerkende bonden van overheidspersoneel De NCBO, ARKA, KABO en ABVA in een brief weten aan minister Albeda van sociale zaken. Volgens de Nederlands Christelijke Bond van Overheidsper soneel (NCBO) is er na jarenlange besprekingen tussen het ministerie en de organisaties en na een behande ling door de SER de verwachting gewekt dat het nieuwe besluit op 1 juli 1975 in werking zou treden. De bond uit felle kritiek op het feit dat nu, na drie jaar nog steeds geen nieuw besluit van kracht is geworden „waardoor de belangen van het per soneel worden geschaad". De laatste brief van de toenmalige minister Boersma van sociale zaken dateert van 11 maart 1976. Toen liet de bewindsman aan de bonden weten dat hij hen nog voor de zomervakan tie in de gelegenheid zou stellen hun oordeel met betrekking tot wijzi gingsvoorstellen te geven. De NCBO vindt deze gang van zaken op zijn minst onbegrijpelijk. „Voor deze laksheid kan geen enkele veront schuldiging gelden. Het ministerie moet actie nemen. Wij verwachten dat er spoedig vaart in deze tergend langzaam-draaiende ambtelijke mo len komt," aldus de bond. Het nieuwe ontwerp-besluit regelt niet alleen de werk- en rusttijden voor werknemers in verpleglngsin- rlchtingen, maar ook voor hen die werkzaam zijn in verzorgingsinrich tingen en kinderbeschermingsinrich tingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3