Botha volgt Vorster op jcholten houdt vast ^an weddeverlaging Tientje eigen bijdrage is te weinig besparing Kiestswkado =i Bestek '81 stap terug Fusie (n deze krant tNicuwc Haagse/Nieuwe Leidse Courant Af en toe buien irter hoopvol ;r akkoord idden-Oosten PODIUM Geen veranderingen te verwachten j^tig miljoen bezuiniging voor defensie Actiegroepen in de weer tegen boring in zoutlagen uitzendburo's? Secretaris Ziekenfondsraad: ien dronken appels Emancipatiecommissie: Brand legt deel jeugdsoos in as Fietser verongelukt ["Bezorg Trotrw een nieuwe abonnee*! Lees een krant met overtuiging: TrOUW I rouw 36STE JAARGANG NR 10568 - VRIJDAG 29 SEPTEM8ER 1978 tv- Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Tot matige, krachtige aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Temperaturen omstreeks 14 graden. Morgen en overmorgen: pehoden met buien en ook opklaringen. Vrij koud. Morgen zon op/onder: 7.30/19.20. Maan op/onder: 5.27/18.15. MASSIEF EIKEN MEUBELEN Kooroman en Zn Periode meubelen Nieuwe Rijn 9 Leiden 071-122144. LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 GTON (UPI. AP) De aanse president Carter heeft javond op een persconferentie renaard dat er geen hinderpalen 260! zün voor het sluiten van een 6akkoord tussen Israël en Egyp- ;eïs< president meende dit te kun- u( erklaren nadat hij gisteren tele- "he gesprekken met de Egypti- U 8 president Sadat en de Israëli- Siremier Begin had gevoerd, gaf toe dat er nog verschil van g bestond over de vraag of Is- komende vijf jaar nieuwe ne tingen op de westelijke Jor- i lever zou mogen vestigen, maar van mening te zijn dat dit een nlJk verschil van mening is". Er is Lrll prake van animositeit, aldus de erv ent. Carter feliciteerde de Is- met het besluit van de Knesset akkoorden van Camp David te 2iq arde ^■de onderhandelingen ter beper- |Hran de strategische kernwapens 7») zei de president dat de So- ■P nie en de Verenigde Staten el- edere dag dichter naderen. Ove- werd er gisteravond na afloop et beraad tussen de ministers en Gromiko verklaard dat er ware onderhandelingen zouden i voor het zover was. HcxSent Carter besloot gisteravond akende personeel van de spoor- i te gelasten twee maanden aan ;rk te gaan in het kader van een ingsperiode. Men zal in die pe- proberen de geschillen uit de 1 te helpen. 3X kok™ PAGINA 4: PAGINA 3: Vereniging alternatieve geneeswijzen opgericht PAGINA 5: Wil het CDA van nieuwe serie over ondernemings- vreemde volkeren Unieke tv raden af? PAGINA 9: Verpleegster weer thuis na gijzeling PAGINA 2: PAGINA 15: Het IKV moet Nederlandse nog bergen wolindustrie verzetten achteruit PAGINA 13: De kerkmarok- kanen op toernee In de zonde blijven liggen Is terro risme doeltref fend? PAGINA 7: Callaghan voor uur van de waarheid PAGINA 23: Met auto of trein naar de sneeuw, strips, feuilleton, puzzel, weer, radio- en tv-programma's KAAPSTAD (Reuter, UPI, AP) De Zuidafrikaanse minister van defensie Pieter Willem Botha is gisteren gekozen tot premier. De regerende Nationale Partij koos hem als opvolger van John Vorster. Uit de eerste, nog schaarse reacties valt op te maken dat men van de nieuwe premier geen ingrijpende koersveranderingen van de Zuidafrikaanse politiek verwacht. John Vorster Pieter Botha werd in twee ronden door de Nationale Partij tot partijlei der en daarmee tot premier gekozen. Hij versloeg minister dr Connie Mul der, minister van plurale betrekkin gen en Roelof „Pik" Botha, minister van buitenlandse zaken. In de eerste ronde haalde Pieter Botha 78 stem men, Connie Mulder 72 stemmen en Roelof Botha 22 stemmen. De laatste trok zich daarop terug uit de race om het eerste-ministerschap. In de twee de ronde haalde Pieter Botha toen 98 stemmen en Connie Mulder 74. De Nationale Partij beschikt in het Zuidafrikaanse parlement over 134 van de 165 zetels, waardoor de benoe ming van Botha tot premier nog slechts een pure formaliteit is. De Nationale Partij droeg de aftredende premier Vorster voor als presidents kandidaat. Ook zijn verkiezing tot president is in het parlement niet meer dan een formaliteit. Het presi dentschap is sedert het overlijden van Nicolaas Diederichs in augustus vacant. Het aantal reacties op de benoeming van Pieter Botha, die als een havik bekend staat, was gisteravond nog klein. De leider van de SWAPO, de onafhankelijkheidsbeweging van Na mibië, Sam Noejoma, verklaarde in New York, dat de benoeming van Botha voor de SWAPO geen enkel verschil maakt. Hij herinnerde eraan dat Botha als minister van defensie aanvallen had uitgevoerd op Afri kaanse landen ten zuiden van de eve naar, waarmee hij kennelijk doelde op de Zuidafrikaanse actie in Angola en de acties tegen Zambia. Ook Sow- jet persbureau Tass voorspelde dat de keuze van Botha geen gevolgen zal hebben voor het buitenlands beleid van Zuid-Afrika. Botha werd door het persbureau omschreven als een zeer ijverige racist en verder werd gewe zen op de Zuidafrikaanse houding Jegens Namibië. Twee zwarte nationalistische partij en in Rhodesië, die vertegenwoordigd zijn in de blank-zwarte overgangsre gering, verwachtten al evenmin veel verandering van de nieuwe premier. Zowel een woordvoerder van bis schop Moezorewa als een woordvoer der van ds. Stihole liet weten dat er met Botha iemand tot premier was gekozen met een zeer rechtse achter grond. Kabinet De nieuwe premier van Zuid-Afrika heeft laten weten voorlopig geen ver andering in het kabinet van zijn voor ganger te zullen aanbrengen. Zelf zal hij voorlopig de post van defensie blijven beheren, al sloot hij niet uit dat hij op den duur een deel van deze verantwoordelijkheden zal delegeren aan een staatssecretaris. Botha ver klaarde dat de definitieve samenstel ling van het kabinet op 10 oktober bekend zal worden gemaakt op het moment dat oud-premier Vorster als president van Zuid-Afrika zal worden geïnstalleerd. De Zuidafrikaanse premier wilde gis teren niet ingaan op de vraag of hij nieuwe initiatieven zal nemen inzake Namibië. Wel verklaarde hij dat Zuid- Afrika de gedachte van verdere on derhandelingen met de vijf westerse landen niet had opgegeven. „De deur staat altijd open voor onderhandelin gen", zo verklaarde Botha. Zuid-Afri ka besloot onlangs om buiten de Ver enigde Naties om verkiezingen uit te schrijven in Zuid-West Afrika (Na mibië). De Verenigde Naties lijken overigens van plan te zijn de door de westelijke mogendheden uitgedachte politiek die door de VN uitgevoerd moet wor den, alsnog door te drukken. Of bin nen een door de VN aan te nemen resolutie ook een termijn zal worden genoemd waarop de economische boycot tegen dat land van kracht moet worden, was gisteravond nog niet duidelijk. Vooral in de derde we reld leeft de wens daartoe zeer sterk. Een portret van Pieter Botha staat op pagina 7 Oi w onze Haagse redactie HAAG T- Minister Scholten (defensie) houdt vast aan de aangekondigde verlaging van „de voor dienstplichtige militairen met ongeveer zestig gulden per maand. Deze ging levert dp>- jaar defensie zestig miljoen aan bezuinigingen op. Minister Scholten heeft iste Tweedê-Kamercommissie voor defensie gisteren te verstaan gegeven dat hij deze l miljoen aan bezuinigingen niet kan missen. PvdA als CDA en WD hebben wat moeite met de weddeverla- De verlaging komt tot stand at de wedde niet langer gekop- rordt aan het minimumloon van intigjarige, maar aan dat van egentienjarige. De defensielei- loemt als motief voor deze ver- de wijziging van de dienst ige leeftijd. Oorspronkelijk was eftijd twintig jaar. stelde defensie, toen nog on ding van de PvdA-minister Ste- nk voor een verlaging tot ne- '^n jaar door te voeren, mede de aantrekkelijke bezuinigin- 0- j de wedde die daardoor moge- i ou'den worden. Door een wijzi- 'oorstel van het PvdA-Kamer- Vries werd de dienstplichtige uiteindelijk niet tot negen- aar verlaagd, maar variabel ge- t. Dienstplichtigen kunnen nu tussen een opkomstleeftijd ichttien, negentien of twintig Jenstplichtigen zelf vinden dat ;c het argument voor verlaging wedde is komen te vervallen. Tweede Kamer leeft het idee i wedde voortaan niet voor ie- ti gelijk te doen zijn maar te ifhangen van de werkelijke leef- cen twintig-jarige zou daardoor tóe hogere wedde krijgen, een lien-jarige of achttien-jarige minder ontvangen. Minister ten heeft gisteren ook dit idee Jt hand gewezen. Met een gemid- opkomstleeftijd van 19,5 jaar j- jtste tijd zou defensie met zo'n Jig toch weer tientallen miljoe- Éleer aan wedde moeten uitgeven —Jet de vastgelegde verlaging tot Inimu en staatssecretaris Van Lent met de Kamercommissie werd de defensie leiding met name kwalijk genomen geen ernst te hebben gemaakt met een studie naar een nieuw dienst plicht- bezoldigingsbeleid. In die stu die. indertijd door minister Stemer- dink bevorderd, zouden ook niet fi nanciële voordelen, zoals gemakkelij ker studiefaciliteiten, aan de orde ko men. Aan die studie is door staatsse cretaris Van Lent weinig gedaan, maar hij heeft de Kamer nu beloofd er weer werk van le zullen maken. Wanneer er echter resultaten te ver wachten zijn kon hij gisteren niet zeggen. De verschillende Kamerfrac ties moeten zich intussen beraden over de vraag of zij de weddeverla ging, hoe onzorgvuldig ook tot stand gekomen, zullen accepteren of niet. Minister Scholten en staatssecretaris Van Eekelen (materieel) hebben de Kamercommissie gisteren ook wat Vervolg op pagina 10 Na zijn verkiezing tot premier werd Botha gisteren geluk gewenst door medestanders die buiten de parlementsge bouwen in Kaapstad stonden te wachten. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De regering heeft opdracht gegeven om in de zouthol- ten in Noord-Nederland te gaan bo ren. Dit om te onderzoeken of ze geschikt zijn voor de opslag van ra dio-actief afvaL Die conclusie trek ken een aantal actiegroepen, die zich gezamenlijk de naam „Aardenne Of fensief" hebben aangemeten. De vijf betrokken gemeentebesturen worden volgens hen bewust om de tuin geleid. Op 14 juni stuurde minister Van Aar denne van economische zaken een brief naar de gemeente Anloo, Bor ger, Schoonloo, Onstwedde en Pieter- buren, dat die boringen versneld moesten worden uitgevoerd. Drie da gen later liet dezelfde bewindsman de Kamer schriftelijk weten dat hij de betreffende diensten opdracht tot dit onderzoek had gegeven. Ais pleister op de wonde stelde Van Aardenne in dezelfde brief dat het boren niet auto matisch dumpen zou hoeven te bete kenen. De Kroon besliste echter ai in 1974 dat bij het toestaan van proefborin gen rekening moest worden gehou den met de te verwachten dumping De actiegroep is van plan bij het Groninger provinciehuis te gaan de monstreren op 3 oktober. Dan komt de bewindsman met het provinciaal bestuur en de betrokken gemeente bestuurders over deze kwestie over leggen. De groepen zijn er van over tuigd dat de minister alleen maar de boodschap komt brengen dat tot de proefboringen in de steenzoutlagen is besloten. ADVERTENTIES Amstelstad. Real Service en Studia, drie bekende uitzendburo's, gefuseerd? Opgekocht? Vandaag kon nog geen zekerheid worden verkregen Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN „De invoering van een eigen bijdrage van tien gulden per verpleegdag, zoals door de regering voorgesteld in Bestek '81. zal niet een besparing van 133 miljoen gulden in 1979 opleveren, maar slechts ongeveer 80 miljoen." Se Tuimloon van een negentien- overleg van minister Scholten Dit heeft secretaris E. Brouwer van de Ziekenfondsraad gisteren ver klaard. die zich daarbij baseert op cijfers van het bureau van de Zieken fondsraad. Hij komt maar aan 80 miljoen, als de eigen bijdragen inder daad alleen zou worden gevraagd van die groepen verpleegden die in Be stek '81 worden genoemd. Dit zijn de ongehuwden boven de achttien met een eigen inkomen en gehuwden die geen van hen afhankelijke kinderen hebben en die niet onder de al be staande bijdrage-regeling vallen. Deze zaak is gisteren overigens niet bij het opstellen van het premie-ad vies voor de AWBZ door de Zieken fondsraad ter sprake gekomen. De raad adviseert de staatssecretarissen van volksgezondheid en sociale za ken voor komend jaar een AWBZ- premie van 3,0826 procent tegen 2,856 procent nu. Hij voegt daaraan toe, dat als de door de regering geraamde besparing door eigen bijdragen van 133 miljoen inderdaad zou worden verwezenlijkt, in 1979 kan worden volstaan met een premie van 2,9803 procent. Een minderheid van de raad (verte- 6 Alie, 't is frisdrank Van onze Haagse redactie DEN HAAG De emancipa tiecommissie, het adviescolle ge van de regering over eman cipatiezaken van de vrouw, ziet geen heil meer in de aan pak van het beleid, zoals het kabinet Van Agt dat heeft aangekondigd in de rege ringsnota. Aanleiding tot de misnoegens van de commissie is het Bestek '81. Volgens deze ombuigingsnota van de regering zal er, stelt de commissie, geen spra ke zijn van het aanpakken van de knelpunten in de ontwikkeling van de emancipatie. Sterker nog: „Er zit ten aanzetten in voor stappen terug." Er ontbreken plannen tot groot scheepse uitbreiding van werkgele genheid in de verzorgende sfeer, de niet-commerciële dienstensector. Met zulke plannen zou de werkloos heid van juist vrouwen kunnen wor den bestreden. Bovendien zouden er voorzieningen kunnen worden ge schapen, die het emancipatieproces steunen en een beetje makkelijker maken, zoals kinderopvang, gezins verzorging enzovoorts. DIEMEN (ANP) - Een felle, uitslaan de brand heeft gisterochtend de bo venverdieping van een jeugdsoos aan de Weesperstraat in Diemen ver woest. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Het schiet tekort in het beleid op de arbeidsmarkt om de discriminatie van vrouwen weg te nemen. De dis cussie over verschillende vormen van herverdeling van werk staat de eman cipatiecommissie ook tegen: de com missie vraagt nadrukkelijk aandacht voor een drastische algemene verkor ting van de werkdag. De gevolgen van de bezuinigingen voor vrouwen in de lagere inkomens groepen zowel in de rol van huis vrouw als van werkneemster is ook een gewraakte passage in Bestek '81 Dat geldt ook voor de discussie over ae grondslagen van de toekomstige inkomensverhoudingen en de ver houding tot de emancipatie-ontwik kelingen daarin. Het mogelijkerwijs invoeren van een kostwinnersbegrip in de werknemersverzekeringen en het wijzigingsvoorstel voor de AAW, valt ook slecht bij de commissie. genwoordigers van FNV en CNV en het Kroonlid H. J. Tuntler) wilde op deze kwestie niet vooruitlopen en hield het op een premie-percentage van 3,0976. Hetzelfde probleem deed zich voor bij de bespreking van de manier, waarop de raad het gevraag de advies over de eigen bijdragen (het tientje per verpleegdag plus maxi maal honderd gulden per jaar in de niet-klinische sfeer) zal voorbereiden. FNV-bestuurder Herman Bode noem de het voorbarig daar nu al aan te beginnen, gezien de weerstanden hiertegen en het feit dat er bij de behandeling in de Kamer iets heel anders uit de bus kan komen Niet correct Voorzitter H. Berends vond uitstel niet correct en op dit punt kregen de FNV-vertegenwoordigers alleen de steun van het Kroonlid Tuntler. De Ziekenfondsraad besloot dan ook een speciale commissie in te stellen onder voorzitterschap van prof. dr. J. F. Rang (Kroonlid) om het advies voor te bereiden. Over het premiepercentage voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal de Ziekenfondsraad later dit Jaar adviseren. Wel ging de raad gisteren akkoord met het ontwerpadvies de loongrens voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1979 vast te stellen op 38.150. Op dit moment is de loongrens 36.200 HAARLEM (ANP» De 45-jarige me vrouw J. G. Aartman uit Haarlem is daar woensdagavond laat bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De vrouw stak op haar fiets een voor- rangsweg over en werd door een auto geschept. 6 sprookjes op I LP (Al Verleid door Ton van Duinhoven. Kn van Diik. Hetty Blok en Ina van Faassen Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praküscli bovendien, licht naturel leder mei gevlochten koordje Lcktuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar uc krant of rv-gkK Dekoratie! jute lektuurhanger Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend krttinp cn armbandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kddoos naar keuze. N:inm nii-mii' ahnnn»»»*' Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Uw naam: Uw adres: _Giro;_ Plaats en postcode-. TeL De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat liet kwartaalabonnement automatisch in. met als wvlkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze:D A. DB. DG D. (aankruisen au b Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 27921000 PA. Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1