Veerdienst naar beurs fxportbevordering at te wensen over amrobanki BILJOENEN BELONING Y00R BEDRIJVEN MET VISIE, £»derlandse wolindustrie achteruit «r Reddingsplan voor Hollandia Valutacarrousel draait weer volop zaken doet u met de foor een gezonde balans. Verstandig met energie. )<r gevers willen ander beleid overheid Ierse rechter wijst vergoeding toe aan Nederlandse reders Consumentenbond wil werkelijke rente bij hypotheken Directie wil ontslag voor 80 man Iden blijft onder druk tl regering stemt in met overneming TROUW/KWARTET Y5 qï onzer verslaggevers ^BG Voor de Neder- wolindustrie is 1977 Ir van achteruitgang in vrijwel alle secto- j 0„ arbij was het totale B«eau voor sommige on- jedi van de branche nog J,",!; ;end, vooral dankzij Emrekkelijk gunstig ver- keii binnenlandse vraag m°« lepaalde produkten. irijft de Fenewol, de griji ie Nederlandse Wolin- lin het jaarverslag over ïwe indi ft r< den 3Wl tot ur maakt zich zorgen over rjj lekende concurrentiepositie tfederlandse bedrijven, een 1 verschijnsel dat de effec- en in het algemeen ongun- ven te ot 1 )or f ne staa Sen /er erst n ni het ran stige conjunctuur extra verstrekt heeft. Het kostenpeil is relatief hoog en de loonkosten behoren tot de hoogste in de wereld. Wat de afzonderlijke sectoren in de wolindustrie betreft, de vervaardi ging van dekens liep in het verslag jaar met 25 procent terug, een ont wikkeling die geheel werd veroor zaakt door de geringere belangstel ling voor dekens, gemaakt van syn thetische stoffen; overwegend wollen dexens waren meer in trek. De Neder lander kocht in 1977 5,5 procent min der dekens dan in 1976. Dat de pro- duktie zo sterk achteruitging moet worden toegeschreven aan terrein- verlies voor de binnenlandse produ centen aan geïmporteerde dekens. Sterker nog dan in de dekenindustrie was de achteruitgang bij de produ centen van wollen kledingstoffen, een feit waaraan de malaise in de Neder landse bovenkledingindustrie niet vreemd was. Blijkbaar mede als ge volg van de collectief geregelde werk tijdverkorting in een aantal Neder landse confectiebedrijven in de maanden april-augustus 1977 is de binnenlandse afzet van de wollen- stof fenwevers ten opzichte van 1976 met 40 procent teruggelopen. Daar entegen ging ae export niet meer dan 2 procent omlaag, aldus het verslag. Het opmerkelijke feit doet zich voor dat de export ondanks een al vijf jaar durende daling toch groter is geworden dan de binnenlandse afzet van kledingstoffen. Strijkgarens Zestien procent minder dan een jaar eerder was de produktie van de strijk- garenspinnerijen, een onderdeel van de bedrijfstak die voornamelijk voor de tapijtindustrie werkt. De ontwik kelingen in de tapijtindustrie bepa len dus in hoge mate de afzetmoge lijkheden van de spinners, zo stelt de Fenewol. Het toenemend gebruik van wollen garens had tot gevolg dat de tapijtgarenproduktie minder terug liep dan de strijkgarenproduktie in haar totaliteit. De handbreigarens werden voor het eerst sinds jaren met een teruggang geconfronteerd, hoe wel de binnenlandse afzet op record hoogte kwam. Ook de vervaardiging van meubelstoffen kon het niveau van 1976 niet halen. Uit cijferbijlagen blijkt overigens dat de Nederlandse wolindustrie weinig te betekenen heeft vergeleken met de overige EG-landen. Zelfs op het ge bied van strijkgarens, in miljoenen kilo's uitgedrukt het grootste Neder landse produkt blijft Nederland nog ver achter bij Frankrijk, West-Duits- land en België/Luxemburg die vier a vijf maal zo veel maken. Italië is binnen de EG de eerste producent. Engeland is, globaal gezien, nummer twee. Jti ••••li Mi i f 11 r*. Haagse redactie AG Veel Nederlandse werkgevers zijn slecht te over de wijze, waarop de overheid de export probeert deren. Op een hoorzitting van de Tweede-Kamercom- oor handelspolitiek werd donderdag door verschillen- dsaties uiteengezet, waar het beleid knelpunten ver- welke verbeteringen nodig zijn. Er bleek ook een sorgdheid over bescherming van de eigen industie, tal van landen steeds sterker hun toevlucht nemen. van Nederlandse Werkge- ken' vraagt van de regering „duideUi- iden, waarin VNO en NCW ke doelstellingen" op het gebied van werkgevers) samenwer- handelsbevordering. De overheid ba naal ADVERTENTIE seert zich nog te veel op vage veron derstellingen. die in de praktijk niet haalbaar blijken. De werkgeversver bonden vinden dat vooral kleine en middelgrote bedrijven meer kansen moeten krijgen om produkten in het buitenland aan de man te brengen. Gepleit werd voor een „gezamenlijke actie van overheid en bedrijfsleven" in navolging van andere landen. Kredietverzekering De FME (metaalwerkgevers) be klaagde zich erover, dat kredietverze kering met steun van de overheid een uiterst tijdrovende zaak is. Aanvra gen daartoe vergen vaak „een onaan vaardbaar lange behandelingstijd", wat volgens de FME niet noodzake lijk is. De metaalwerkgevers wensen ook een verlaging van het eigen risi co, dat voor bedrijven geldt bij kre dietverzekering. „Een aantal ontwik kelingslanden „geldt als zeer interes sante afzetmarkt voor kapitaalgoede ren (machines). In deze landen wor den de politieke risico's echter ook groter gedacht. Het gaat ons inziens niet aan deze politieke risico's gedeel telijk af te wentelen op de schouders van de exporteur, in de vorm van een hoger eigen risico", aldus de FME. DEN HAAG De rechtbank in het Ierse Cork heeft 75.000 gulden scha devergoeding toegewezen aan Neder landse reders. De reders, verenigd in de redersvereniging voor de Neder landse zeevisserij hadden op 7 sep tember een schadevergoeding van de Ierse regering geëist van 700.000 gul den. Dit omdat in april vorig jaar de Ierse autoriteiten tien Nederlandse treilers hadden aangehouden en deze vijf-en-een-halve dag aan de ketting hadden gelegd. Dit hield verband met de eenzijdige afkondiging door Ier land van eer, vijftig mijl grens voor de Ierse kust waarbinnen de Nederland se vissers niet mochten opereren. UTRECHT (ANP) De Consumen tenbond is van plan met de banken in overleg te treden om te komen tot vermelding van de werkelijke rente voor hypotheken. Op het ogenblik kan de bond uit de opgegeven rente percentages niet afleiden, welke bank de laagste rente vraagt. De werkelij ke rente ligt soms bijna een procent hoger. Volgens de Consumentenbond komt dat, doordat de opgegeven renteper centages berekend zijn bij teurgbeta- ling in jaarlijks termijnen, terwijl in de praktijk (soms zelfs vooraf) beta ling verlangd wordt per halfjaar, per kwartaal of per maand. Hoe korter deze termijn, hoe hoger de werkelijke rente. Een tweede reden is. dat bij de vaststelling van de werkelijk te beta len rente rekening moet worden ge houden met te betalen afsluitkosten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse beurs krijgt er op 11 oktober a.s. een nieuw fonds bij in de vorm van de Britse European Ferries. Bij vele En- gelandgangers zal dit bedrijf onder de naam waaronder het zich presenteert, nl. Towns- end Thoresen, overigens beter bekend zijn. van meer dan 600 miljoen gulden de grootste onafhankelijke exploitant van rij-op rij-af veerboten in Europa. Zij onderhoudt daarmede een groot aantal veerdiensten tussen Engeland en het vasteland van Europa, waar onder de onlangs geopende route tus sen Rotterdam (Europoort) en Felix stowe. Verder bezit en exploiteert zij een tweetal Britse havens en heeft zij belangen in de financiële onroerend goed sector. notering in Londen op 21 september komt de prijs van een „certificaat", dat 100 aandelen vertegenwoordigt, uit op ongeveer 590 gulden. Bezitters van ten minste drie stukken zullen (als de resultaten dat toelaten) niet alleen dividend kunnen verwachten, maar ook kunnen profiteren van kor tingen op de veerdiensten en wel voor twee retours per jaar. waarvan niet meer dan één in het hoogseizoen mag vallen. De aandelen van European Ferries Eén van de (in Nederland gebouwde) zullen in de vorm van „certificaten" schepen, die behoren tot de vloot van European Ferries is met een omzet aan de beurs komen. Op basis van de European Ferries. UTRECHT (ANP) De direc tie van de ondergoedfarbiek Hollandia in Veenendaal denkt sluiting te kunnen voorkomen door het perso neelsbestand met 80 man te rug te brengen tot 300 en twee a drie miljoen overheids steun. Bovendien moet er een oplossing worden gezocht voor de 35 miljoen gulden die de overheid, deels via kre dietgaranties en deels door uitstel van betaling van omzet- en loonbelas ting, in het bedrijf heeft gestoken. De directie schrijft dit aan minister Van Aardenne van economische zaken. Volgens bestuurder J. Schutte van de Industriebond NW zien de bonden als het plan in Den Haag wordt aan vaard, ook redelijke perspectieven voor Hollandia. „We kunnen kiezen tussen een faillissement of tachtig werknemers eruit. In het eerste geval gooit de overheid 35 miljoen in de sloot en staan bovendien alle 380 werknemers op straat", aldus Schutte. Van Aardenne liet op 14 september weten geen verdere steun meer aan het bedrijf te willen verlenen. Ook kreeg de directie van de bewindsman de opdracht om binnen veertien da gen te onderzoeken of het mogelijk is delen van Hollandia aan andere on dernemingen te verkopen, het zoge naamde „uitponden." Dit laatste is volgens de directie de duurste oplos sing. Bovendien menen zij dat er be ter oplossingen voorhanden zijn. zo wel op economisch als op sociaal gebied. De Hollandia-top schrijft aan de be windsman dat een onderzoek van raadgevend bureau Berenschot heeft aangetoond, dat de perspectieven van het bedrijf goed zijn. Na een, in januari op advies van Berenschot uit gevoerde. reorganisatie stegen de re sultaten met sprongen. De prognoses van het bureau geven voor volgend jaar al een winst van 1,5 miljoen gulden te zien, tegen een verlies van twee miljoen dit jaar. Voor 1980 wordt een resultaat van 3,5 miljoen verwacht. Die prognoses gaan er echter wel van uit dat het personeelsbestand wordt teruggebracht en dat er een andere vorm wordt gevonden voor de reeds gegeven steun, omdat de rentelasten hiervan zwaar op de Hollandia-begro- ting drukken. Mocht de overheid met dit plan niet akkoord gaan, dan suggereert de di rectie als alternatief om een eventue le kandidaat, die Hollandia integraal wil overnemen, zulke faciliteiten te geven, dat deze de risico's van het overnemen aanvaardbaar vindt. Op 4 oktober hebben de directie en een delegatie van de ondernemings raad van Hollandia in Den Haag een gesprek met de Tweede-Kamercom missie voor economische zaken, waar een en ander nog eens mondeling zal worden toegelicht. larL DAM (ANP) Op de Am- i wisselmarkt heeft de koers tmerikaanse dollar donder- icht herstel te zien gegeven, stond ten opzichte van de e mark weer onder druk, de Nederlandsche Bank ge was door verkoop van mar- uiden te hulp te komen. wisselmarktkringen ver- i centrale bank ongeveer 97,5 ïark, waarmee het sinds be- aan. Het uiteindelijke slot kwam op ƒ2,1120. gin vorige week totaal aan verkochte marken kwam op circa 1,66 miljard. De koers van de mark bleef geduren de de gehele dag op het hoogste offi cieel vastgestelde punt van 108,70 per 100 stuks. De dollar opende gisteren ten opzich te van het slot van woensdag ander halve cent lager op 2,1010. Bij druk ke handel trok de koers vervolgens Sombere geluiden kwamen ook van het Bedrijfsschap Lederwarenindus- trie. „De binnenlandse industrie wordt op de wereldmarkt geconfron teerd met een zeer scherpe prijscon currentie, ook van andere EEG-lan- den," kreeg de Kamercommissie te horen. De overheid moet bescher mende maatregelen nemen. De leder industrie wil echter niet dat „de klok wordt teruggezet in die zin, dat de grenzen voor bepaalde produkten ge heel of gedeeltelijk gesloten worden." Ook de" lederfabrikanten meenden, dat er door de Nederlandse overheid meer gedaan moet worden om kleine re ondernemingen aan exportkansen te helpen. (Reuter) De Britse rege- donderdag officieel haar Ing gehecht aan de oveme- n de Britse vestiging van de ansc Chrysler door het Fran- yrn Peugeot-Citroën, één van kste autofabrikanten in Van de zijde van de vakbonden in Engeland was gevreesd, dat de over neming mogelijk gepaard zou gan met sluiting van bepaalde verliesge vende vestigingen of ontslag voor een deel van 23.000 werknemers van het bedrijf. Grote schade Het overlegorgaan van de Nederland se textielindustrie rept over „grote schade aan de handel", doordat de vrije handel van in de EG geïmpor teerde goederen aan banden wordt gelegd. Die mogelijkheid, vastgelegd in het EEG-verdrag, wordt steeds meer gebruikt. Het gevolg is, dat „im porteurs hun traditionele handelspa troon volledig verbroken zien." Ook de eigen industrie heeft vaak geen enkel belang bij deze importbeper kingen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het valuta- carrousel draait de laatste da gen weer op volle toeren. Iets dat om deze tijd van het jaar niet ongebruikelijk is. Sep tember is traditioneel de maand van de gezamenlijke jaarvergaderingen van het In ternationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank. En ook nu weer blijkt dat maar al te gauw speculaties de ronde gaan doen over hetgeen daar in Washington in de wandel gangen dus tijdens onoffi ciële gesprekken wordt uit gedokterd door diegenen, die de financiële touwtjes van de wereld in handen hebben. Daar komt nog bij, dat niet op we reld-, maar op Europees niveau al geruime tijd wordt gesproken over een nieuw Europees Monetair Sys teem. Bij afkorting EMS geheten. Drie letters, die wellicht het inmid dels ter ziele gegane imperium van Zwolsman in herinnering roepen, doch daarmede niets van doen heb ben. En naar mag worden gehoopt zal dit toekomstige EMS. als het wat de bedoeling is begin volgend jaar werkelijkheid wordt, in ieder geval een beter lot beschoren zijn dan zijn naamgenoot van de Haagse financier. Maar laten we ons bepalen tot de wereld van de valuta's, die in de kran ten haar afspiegeling vindt in artike len onder koppen als. „Dollar verder omlaag", „Druk op de gulden houdt aan", „Duitse mark in de lift" en „Zwitserse frank op recordpeil". Wat steekt hier allemaal achter. Wat zijn de diepere oorzaken van de schom melingen op de valutamarkten Geen vertrouwen De belangrijkste oorzaak is een oud gegeven, namelijk het gebrek aan vertrouwen in de dollar. Alle mooie beweringen van de Amerikaanse lei ders ten spijt zei president Carter dezer dagen niet, dat hij zijn reputa tie verbond met het wel en wee van de dollar overheerst nog steeds een afkeer van de dollar. Wie dollars be zit, wil er maar liefst zo gauw moge lijk weer af, want je weet maar nooitEn waarom is men de dollar liever kwijt dan rijk? Simpel gezegd, omdat het met de Amerikaanse eco nomie niet naar wens gaat. Een ont wikkeling, die zich o.a. manifesteert in een groot betalingsbalanstekort en in een hoog Inflatiepercentage. Vandaar dat groot-dollarbezitters om het hardst lopen teneinde van hun dollars af te komen. Dat kunnen Ara bieren zijn die tot hun verdriet overigens in dollars betaald krij gen. Maar ook anderen, zoals bedrij ven die voor geleverde goederen dol lars ontvangen en niet te vergeten speculanten. In plaats daarvan hebben al deze belanghebbenden liever Zwitserse franken. Duitse marken en Japanse yens, munten van landen met redeljk draaiende economieën. Als ergens echter veel vraag naar is stijgt de prijs, dat is bekend. En zo zien we dus vrijwel dagelijks een duurdere Zwit serse frank, een duurdere Duitse mark en een duurdere Japanse yen. Ca De energieprijzen stijgen en energie zal daarom een steeds zwaardere kostenfactor voor uw bedrijf gaan vormen.Tenzij u natuurlijk kans ziet uw behoéfte aan energie te verminderen. Dat kan heel goed. maar dat betekent meestal wel investeren. Investeren in energie-besparing, wat levert u dat op?Talloze bedrijven hebben bewezen dat energie besparen een lucratieve bezigheid kan zijn. Daarnaast bouwen bedrijven met een efficiënt energieverbruik een sterke con currentiepositie op voor de toekomst. Investeren in energie besparen is dus een kwestie van visie visie die ook door de overheid wordt beloond. Het ministerie van Economische Zaken heeft een tijdelijke regeling in het leven geroepen, waar snelle beslissers hun voordeel mee kunnen doen. De nieuwe regeling houdt een subsidie in van 22 2/9% van de investe ring (excl. BTW), die op energie-besparing moet zijn gericht. Voor een afzonderlijk investeringsproject kan maximaal f 1 rriln. aan subsidie worden verstrekt. Voor in vesteringen in warmtekrachteenheden en voor „total energy" installaties geldt als maximum f2 min. Voor subsidieverkrijging gelden een aantal voorwaarden. Zo moet het investeringsbedrag per project tenminste f 17.500 (excl. BTW) zijn. Bovendien moet het betrekking hebben op bedrijfs middelen die in de nieuwe regeling zijn genoemd. Het gaat onder meer om in stallaties voor het nuttig gebruik van afvalwarmte; warmtekracht-eenheden, warmtepompen; bedrijfsmiddelen voor verbetering van het energetisch rende ment van stookprocessen. electrolyse- processen-. voor het w innen van w ind- en zonne-energie etc. Van belang is ook de mate. waarin zo n investeringsproject energie-bespa- ring tot gevolg heeft. De besparing moet namelijk jaarlijks minimaal 0,5 m3 aard gas (of aardgas-equivalent) bedragen voor elke gulden die wordt geinvesteerd in een energie-besparend project. Dit criterium geldt niet voor projecten voorwind-energie en zonne-energie. Projecten met een jaarlijkse besparing groter dan 2.5 m3 aardgas per geïnves teerde gulden komen niet voor subsidie in aanmerking. Deze projecten zijn zonder subsidie al voldoende rendabel. De subsidie moet met behulp van een speciaal formulier voor elk project apart worden aangevraagd. Deze formu lieren zijn, evenals de regeling zelf, te verkrijgen bij: Ministerie van Economische Zaken. Directoraat- Generaal voorde Energievoor ziening. Postbus 20101. 2500 EC s-GRAVENHAGE Tel. 070-81 4011. toestel 2686/2687. Aanvragen kunnen tot 15 novem ber 1978 worden ingediend, vergezeld van een verklaring van een adviesbureau omtrent de juistheid van de geraamde energie-besparing. Een lijst met de namen en adressen van de tot oordelen bevoegde adviesbureaus is eveneens op eerder genoemd adres aan te vragen. De eventuele kosten van deze beoorde ling zullen tot maximaal f 1000.- per project vergoed kunnen worden. De subsidie-regeling is alleen van toe passing op bedrijfsmiddelen, die besteld zijn nadat de volledige aanvraag is ontvangen. In verband met de mogelijk heid. dat het beschikbare bedrag van f75 min vóór 15 november 1978 is uitgeput, zullen de aanvragen in volg orde van binnen- komst worden behandeld. Dit is een publikatie van hel ministerie van Economische Zaken. Daarmede is evenwel de valutaire kous echter niet af. In Europa bestaat zoiets als de monetaire „slang". Een valutaverbond van een aantal lan den. Deze landen momenteel Zijn dat België. Nederland. Luxemburg. West-Duitsland. Denemarken en Noorwegen; vroeger zaten ook landen als Frankrijk en Engeland in de slang hebben met elkaar afgesproken, dat hun valuta's onderling geen al te grote schommelingen mogen ver tonen. Het voordeel van deze min of meer vaste koersen is vooral voor de han del weggelegd, die op deze wijze nl. tot op zekere hoogte weet waar hij aan toe is met buitenlandse offertes Bij koersen, die van de ene dag op de andere grote schommelingen verto nen. wordt dit veel moeilijker. Welnu, in deze slang is afgesproken dat de Duitse mark bijv. niet meer mag „kosten" dan 1.0870. Dreigt de mark toch duurder te worden, dan moet de centrale bank tussenbeide komen. De centrale bank (De Neder landsche Bank) verkoopt dan mar ken tegen guldens. Er komen aldus meer marken in de markt en de prijs kan wat zakken (althans zo is de theorie). Omdat de vraag naar mar ken echter constant groot blijft, zakt de koers van de mark de laatste da gen niet en blijft de gulden ten op zichte van de mark wat men noemt „onder druk" staan. Men kan ook zeggen, de gulden staat zwak (laag) ten opzichte van de mark. Niet riant Met die „zwakte" van de gulden valt het overigens nogal mee De gulden weet ondanks het feit, dat ook onze economie er niet zo riant voor staat en ook onze betalingsbalans negatief is, in het internationale valutaveld nog altijd een heel behoorlijke partij mee te spelen. Zo zelfs, dat onze exporteurs wel gaarne zouden zien. dat de gulden maar eens wat minder duur werd. Dat zou hun exportinspanningen aan zienlijk verlichten. Het laatste (die goedkopere gulden) behoort overi gens niet helemaal tot de onmogelijk heden. In het kader van het al eerder genoemde EMS. zou het wel eens kunnen gebeuren, dat alle valuta ver houdingen van de aan het EMS deel nemende landen straks onder de loep worden genomen en dan zou het zeer wel zo kunnen uitpakken, dat de Duitse mark wordt gerevalueerd (duurder wordt), terwijl de gulden wordt gedevalueerd (goedkoper wordt). Dat zal dan vermoedeijk niet de on verdeelde instemming hebben van onze hoogste monetaire autoriteiten, die zich steeds tegen een devaluatie van de gulden hebben gekeerd. Al was het alleen maar daarom, dat een goedkopere gulden onze import duur der maakt, wat weer kan leiden tot een nieuwe (opwaartse) slinger aan de inflatiespiraal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15