m doeltreffend? terrorisme tournee op kerkmarokkanen A lm In de zonde blijven liggen? pgezegd )gezeg een Voortdurende Persoonlijke aantekeningen tijdens de vredesweek IK van J. Donner: ..Tegenover (ettelijke erkenning van het (gsrecht voor ambtenaren zou errulming van de juridische it kjkheden tot het ontslaan van 3e|inaren moeten staan". (V.U.- hef nht ig van J.Th. Lammers: jcipatie van de vrouw mag irriijiden tot voorbijgaan aan de t zij van nature dient te ver- in een gezin met kinderen. he<oederborst" is voor baby's en erdts van wezenlijk belang in Itwikkeling, crèches en derge- tijn dan ook onmenselijk". dn iindhoven) mé I van J. Rozema: „Naast de :hte) didactische vorming instaande leraren, verdient aanbeveling ook^universl- :enten te oefenen Tn onder- idige vaardigheden". (V.U.- ydam) tie van verkeersvliegers (IFAL- PA), de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO), en de „Federal Aviation Adminis tration" (FAA) in Washington. Niet alleen kan men zelfs dan wel een steekje laten vallen, maar boven dien is er, ten eerste, een grijs ge bied tussen het voornemen tot vliegtuigkaping en de voltooide daad en vervolgens doet zich het probleem voor, dat bij voorbeeld de onverklaarbare ontploffing van een vliegtuig in de lucht best eens een mislukte kaping kan zijn geweest. Maar goed, met al deze slagen om de arm kom ik voor de hierboven aangegeven periode tot een totaal van 512 vliegtuigkapingen. Een deel daarvan is geslaagd, een ander deel niet. Een kaping heet „niet geslaagd" als het toestel uiteinde lijk landt op een vliegveld waar de kaper per se niet naar toe wilde, als de kaper voortijdig wordt over meesterd of buiten gevecht gesteld of wanneer de toeleg van de kaper of diens opdrachtgever op een an dere manier wordt doorkruist. In alle andere gevallen spreken we van een geslaagde kaping. Op het door mij genoemde totaal van 512 kapingen mogen er 305 geslaagd heten; dat is bijna 60 procent. Een geslaagde kaping is echter nog iets anders dan een effectieve ka ping. Om een oordeel te kunnen uitspreken over de effectiviteit van een kaping moeten we eerst weten met welk motief de daad is gepleegd. De eerste jaren werden vliegtuigen voornamelijk gekaapt door mensen die het onder een be paald regime niet langer konden uithouden en die de piloot dwon gen hen te brengen naar een gebied waar het politieke klimaat hun wél aanstond. Veelal waren dat Oost europeanen die de wijk namen naar het Westen, maar er zijn ook een paar voorbeelden van Chine zen die zich op deze manier bij Mao Tse-toeng hoopten te kunnen voe gen. Het element van „de vlucht naar de vrijheid" is ook vandaag de dag nog aanwezig. Alleen moeten de kapers erop rekenen dat zij, va ker dan vroeger, terecht zullen staan, zeker als ze onderweg doden of gewonden hebben gemaakt. Een opmerkelijk geval deed zich eind juni 1967 voor, toen een vlieg tuig met aan boord de Congolese oud-premier Moïse Tsjombe werd gedwongen koers te zetten naar Al giers. De autoriteiten aldaar, die op hun buit gewacht leken te heb ben, gingen over tot de arrestatie van Tsjombe die twee jaar later in gevangenschap stierf. Het had er de schijn van alsof de Algerijnse overheid in deze kaping op de een of andere manier de hand had ge had, en ze is op een sinistere wijze effectief geweest Effectief zijn In sommige gevallen ook de kapingen geweest die zijn uitgevoerd om geldelijk gewin. Bij na legendarisch is de kaping die in november 1971 werd uitgevoerd door een man die zich „D. B. Coop er" noemde. Hij slaagde erin een losgeld van tweehonderdduizend dollar te bemachtigen, alsmede vier parachutes. Ergens in de buurt van Reno is hij uit de B-727 van Northwest Airlines gesprongen en spoorloos verdwenen. Nog maan den nadien droegen Amerikaanse jongelui T-shlrts met opschriften als: „Wil de echte D. B. Cooper opstaan?" en „D. B. Cooper, waar zit je nou?" Kijken we ten slotte naar de poli- tiek-geïnspireerde vliegtuigkapin gen (Palestijnse organisaties, het Japanse Rode Leger, stadsguerril- la's), dan zien we dat een aantal daarvan totaal is mislukt: zij ein digden in een bloedbad, in arresta tie van de daders of ternauwer nood in hun vrije aftocht Toen in september 1976 een DC-9 van de KLM (de „City of Madrid") werd gekaapt door drie Palestijnen, ver langden de daders de vrijlating van acht van hun kameraden uit Israëlische gevangenschap. Hun eis werd echter niet ingewilligd, ze strandden in Larnaca (Cyprus) en slechts dank zij diplomatieke be scherming van Libië konden zij aan arrestatie ontsnappen. Maar ook in gevallen dat de politie ke kapingen wél lukten, bleef het zichtbare succes veelal beperkt tot het afdwingen van de vrijlating van kameraden die bij eerdere po gingen werden gegrepen of tot het afpersen van grote sommen geld (vijf miljoen dollar van West- Duitsland In februari 1971 en zes miljoen dollar van Japan in sep tember 1977). Politieke eisen zijn zelden of nooit ingewilligd. Vaak is gezegd dat ter reurdaden de reputatie van de be drijvers niet ten goede kwam. We zien ook dat de frequentie van poli tieke vliegtuigkapingen sterk is te ruggelopen. Toch kunnen we niet uitsluitend dat politiek-geïnspi- reerde vliegtuigkapingen voor de daders ook wel eens positief effect hebben gehad dat onweegbaar is: ofwel het zoeklicht van de publici teit werd gericht op voorheen ob scure wensen en verlangens of ze verschaften de „achterban" van de kapers nieuw zelfvertrouwen en wekten haar uit doffe berusting. f P. C. Meijer het in de krant van lag kunnen lezen: de arokkanen gaan op tournee ederland. Kerken, scholen, nties en winkelende luwen op de markt staan op ma. Alles om steun te voor en informatie te geven actie voor een [svergunning. Jk is daarbij natuurlijk wel dergelijke tournee alleen in worden gehouden dankzij L/flinisatorische en financiële ran Nederlanders en dse organisaties, tder de kerken zeker niet de plaats innemen. larbij allereerst vaststaan, kerken volkomen terecht het ;n voor mensen, die op de idere wijze het slachtoffer in onze wereld. Of dat is ten van een aardbeving in Iran, iur in Oost-Europa. Uscriminatie in Zuid-Afrika et in de kleine lingen van het persoonlijke is ten gevolge van leiding, ontslag of ziekte arbij niet terzake. lin doet daarbij in eerste tie tenminste ter zake de «riens schuld het is. dat Jt in de problemen is ^en. Er zijn mensen in nood, >et er geholpen worden. Dat eg die de kerken in navolging fus Christus hebben te gaan. woor dat Hij eerst gevraagd bben naar de schuld, om dan kchuldelozen te helpen. Dan Evangelie ongeschreven blijven. enen die hulp nodig hebben Isten zijn, of moslim of s een vraag die in de i van vandaag en weer: lniet gesteld zal worden. f in ons land een aantal buitenlandse werknemers, die er formeel-Juridisch misschien allang niet meer hadden moeten zijn. Over die formele kant is iedereen het eigenlijk wel eens. Nederland is echter geen politiestaat met razzia's en controles op allerlei mogelijke zaken. Zodoende zijn ze hier nog steeds, terwijl ze inmiddels al jarenlang in spanning zitten of ze hier misschien toch mogen blijven. Want er zijn nogal wat mensen die zich voor hen hebben ingespannen. Dan dreigt ten slotte toch ineens van overheidszijde actie ondernomen te worden voor uitzetting. Terug naar Marokko lijkt een allerminst aantrekkelijk vooruitzicht. Er is al of niet terecht een panische angst bij dat idee. en de geboorte van het verschijnsel „kerkmarokkanen" is een feit. En terecht helpen ook de kerken deze bange mensen met onderdak, voedsel en geld voor hun gezinnen. En terecht zeggen de kerken tegen de regering, dat het met alle juridisch gelijk van de wereld niet meer te maken is om deze mensen nu nog terug te sturen. Dat is moreel, zo u wilt: ethisch, niet meer te maken. Als je iemand al te lang aan het lijntje houdt, kan je je niet meer zomaar van hem afmaken. En waar dat „al te lang" dan aan ligt aan een weifelend beleid van de regering of aan de vele en dan tijdrovende mogelijkheden van een zo democratisch land als het onze of wat het anders moge zijn doet op dit moment niet meer ter zake. Het moet nu uit zijn. Dat zal dan wel niet volgens de regels zijn. Daarom is het dan ook geen recht, maar ethiek. En in de ethiek kom je vaak niet zover met regels. Vaak is ethiek niet meer dan de moed hebben om maarzo goed en kwaad als het gaat „aan te rotzooien" en uit twee kwaden de minst kwade te kiezen. Tegen een regering, die nogal wat mensen telt die ons land ethisch willen opwekken, zou dan ook nu best gezegd mogen worden: doe nu eens wat u zo graag wilt: wees opgewekt ethisch en geef die mensen een verblijfsvergunning, ook al lijkt dat muisje vele vervelende formele staartjes te hebben. Hoe dat dan met de precedentwerking op de regels moet. moet dan daarna en vlug aan de orde komen. Nu moet u ethisch reveille blazen. Overigens betekent ..wat aanrotzooien" niet dat alles er maar mee door kan. Het duidt er alleen op. dat écht goed en écht kwaad niet zomaar zijn aan te geven. Elke medaille heeft immers zijn keerzij? Maar iemand zo-goed-mogelijk helpen, betekent wel dat je je afvraagt waarméé die ander dan geholpen is. Zo goed en zo kwaad als dat in die situatie van de ander en met je eigen mogelijkheden kan. Over het opgeklopte sfeertje van „kerkdiensten houden, anders pakt de politie ze" is al genoeg geschreven. Helpen betekent niet: een mens een razzia-complex aansmeren. Helpen zal zeker geweest zijn: deze mensen een klankbord en een aandachtspunt te geven. Maar betekent helpen ook dat je daarmee op dezelfde manier maar dóór moet gaan? Het duurt al vanaf -G 29 SEPTEMBER 1978 iï H. J. Neuman de tijd dat de bladeren van Hen vallen neemt in ons land total conferenties en studie hand over hand toe. Vermoe- geldt dit voor allerlei secto- in de maatschappij; ik kan r instaan dat het met name 20 lie overigens niet zo brede lor waar men zich bezighoudt nternationale betrekkingen, komt het voor dat verschei- bijeenkomsten worden vast- 9 op één en dezelfde datum, fct niet Wladimir Majakowski leekte om nog één conferen- tot doel zou moeten hebben haffen van alle conferen- cv 1 lee ito 'scl zelfbeklag zal ons niet hel le wereld d wereld draait door. en wij verder. Soms lijkt het zelfs wereld harder draait dan •nferentiemakers plannen p smeden. Het is gezichtsbe- fV •w COl drog, ik weet het wel, maar in de week dat in Engeland Astrid Proll op haar uitlevering wachtte en dat in de Bondsrepubliek Duitsland Angelika Speitel en Michael Knoll zich op een tamelijk onnozele ma nier lieten arresteren, in die week belegden vredes- en conflictonder zoekers in Groningen een conferen tie over „Terrorisme en politiek geweld". Mosterd na de maaltijd kun je toch zo'n conferentie niet noemen, he laas niet. Het verschijnsel waar het om gaat en dat zich, vreemd genoeg, maar uiterst moeilijk laat definiëren heeft zijn actualiteit niet verloren. Toch kan het geen kwaad een tussenbalans op te ma ken en bij voorbeeld eens na te gaan wat er nu te zeggen valt over het effect van terrorisme. Heeft het middel de bedrijvers dichter bij hun doel gebracht? Lezers die ge neigd zijn hier a bout portant met een volmondig „ja" of „nee" op te antwoorden zou ik willen aanra den enige voorzichtigheid te be trachten. Ik licht dit toe door te verwijzen naar één bepaalde vorm van terrorisme, de vliegtuigka ping. Ik heb eens geprobeerd alle vlieg tuigkapingen op een rijtje te zetten die zijn gepleegd tussen juli 1947 tot en met december 1977. Vol strekte zekerheid dat ik er geen één over het hoofd heb gezien kan ik niet geven. Ik ben afgegaan op wat er in de kranten heeft gestaan en op chronologieën zoals die bij tijd en wijle worden opgesteld door afzon derlijke academische onderzoe kers, door de internationale federa- f.'PE keRN BEWAPEN/NG is ook PEZE REGERING- UEER EEN Z0KG,..EH, ZORQr half juli! Zelfs als deze mensen zélf dat zouden willen, moet je dan niet eens gaan zeggen: het wordt tijd dat jullie eerst weer eens wat normaler gaan leven, dan dag in dag uit in die Duif te zitten? Of is dat direct weer betweterig en paternalis tisch voor-een-ander-willen-uitma- ken-wat-goed-voor-hem-ls? Ik denk dat helpen toch wel zo iets als meedenken vraagt, mèt maar ook vóór die ander. Drie maanden demonstreren, dat is om een forse psychische deuk aan op te lopen. Berichten wijzen op het slopende van die continue spanning. En als het op dit moment nog veel zoden aan de dijk zou zetten, zou het nog de moeite waard zijn. Maar het is tot op de hoogste niveaus gespeeld. Het wachten is nu tot half oktober op de Raad van State. Verder demonstreren lijkt op dit moment zinloos. En dan krijg je zo'n bericht onder ogen van een tournee per bus door Nederland. De plaats van demonstratie wordt verlegd. Je krijgt zo'n gevoel: er is „Ja" gezegd en nu gaat het door tot het bittere eind. The show müst go on! Er wordt maar doorgedouwd. Ze gaan morgen de markt op in Nijmegen. Eist, Culemborg en Gouda. Misschien gaan er wel geluidswagen door deze plaatsen om de boeren, burgers en buitenlui aan te kondigen dat de enige echte kerkmarokkanen ter wereld een poosje op de markt aanwezig zullen zijn. Komt. hoort, ziet en overtuigt u! Net circus! Zó ga je niet met mensen om, zelfs al zouden ze het zelf hebben gewild. Soms moet je mensen tegen zichzelf beschermen. En zeker mag je mensen niet ondergeschikt maken aan het nastreven van op zich goede doelstellingen. Want mensen onderschikken aan zaken is geen kenmerk van een democratie maar van een totalitair systeem. Vanuit de kerken had de hulp op dit moment moeten bestaan in een duidelijk: „Nee". Zeker de kerken zouden weet moeten hebben hoezeer fanatisme verblindt. Dat kunnen ze weten uit hun eigen geschiedenis, met alle scheuringen en daarbij horende verbittering, onderlinge vervolging en bloedige uitroelingspogingen toe. Maar christenen zouden ook uit de Bijbel moeten weten dat de rücksichtslose fanatici niet geschiktzijn voor het Koninkrijk des Vredes. Mozes moet zijn fanatisme eerst veertig jaar afleren. De doordouwer Petrus wordt een paar keer op z'n plaats gezet. En de Zeloten hebben Jezus nooit kunnen meekrijgen. Het evangelie dat de kerk in woord en daad te verkondigen heeft is het evangelie van de bevrijding door Gods barmhartigheid. Daarom helpt de kerk deze mensen die zijn vastgeraakt in onze onbarmhartige maatschappij. Daarom wijst de kerk ook de regering op de barmhartigheid die het opneemt tegen het oordeel. Daarom zal de kerk ook moeten waken, dat deze mensen niet door zichzelf of anderen worden vastgepend in een op hun situatie, nu of in de toekomst, in Marokko, maar netzo goed in Nederland. TROUW/KWARTET 13 door Hans de Boer Nederland houdt de adem in. Een aantal jonge Molukkers gijzelt schoolkinderen. Godgeklaagd. „Ze" moesten er di rect een eind aan maken. Nederland haalt onverstoorbaar adem. De hele wereld in gijzeling door kernwapens. Ach wat. „Je" moet er maar mee leren leven. Hoe te breken door deze muur van onverschilligheid? Ze zeggen dat het Interkerkelijk Vredes Beraad het niet goed aan pakt. Te agressief. Te rood getint. Eenzijdig Voorstanders komen niet aan het woord. Men laat de Bijbel te weinig spreken, 't Zal allemaal wel een beetje waar zijn. Maar ook waar is dat de milde dis- cussietoon al die Jaren niets heeft opgeleverd. Ruimte liet om risico's te kleineren, rustig door te slapen. En wat die niet aan het woord ko mende voorstanders betreftzij hebben de meerderheid reeds. Alle zogenoemde agressieve en „gevaar lijke" discussies van idealistische wereldverbeteraars hebben de machtsverhoudingen in niets gewij zigd. Dit goede land draagt met open ogen medeverantwoordelijk heid voor de kernbewapening. Zonde Het laatste politieke programma van de A.R.P. acht een massale strategische aanval met kernwa pens in strijd met God geboden. Wie dat uitspreekt, kan daarna niet verder gaan alsof er niets gezegd is. Het berusten in de realiteit is niet geoorloofd. Kan Je. wat Je als zonde duidt, toch willens en wetens in stand houden? In Mattheus 5 wordt vijandsllefde gevraagd. De omgekeerde orde. De vraag rijst of de Heer bedoeld heeft zijn voorstelling van zaken weg te schuiven achter de gebrokenheid van de samenleving. Het beëindi gen van onze deelname aan de kern wapenstrategie is ons eens als een voorbeeld voor vriend en vijand voorgehouden. In de bestrijding van die natuur lijk naïeve stelling kwam ook de zonde weer op de proppen. Er werd niet gerekend met het kwaad. De christelijke ban-de-bommers gin gen van een verkeerd mensbeeld uit. Oorlog is zonde. Principiële be reidheid tot vernietiging van de Schepping is goddeloos. „Niet tot een baaierd maar tot bewoning heeft Hij haar geschapen". Ik kan niet geloven dat het bestaan van zonde een rechtvaardigingsgrond tot het bedrijven van zonde kan opleveren. Mij is altijd geleerd dat ik niet in de zonde mag blijven liggen, maar in nieuwheid des le vens moet leren wandelen. Het overeind houden van een afschrik - kings- en vergeldingstheorie is daarmee in strijd. Romeinen 13 Men dient de verschrikking van conventionele wapens niet te klei neren. Ook een lijdensemmer vol. Maar bij de intrede van het allesver nietigende atoomwapen komt er een breuk in het ethisch denken over de machtsmiddelen van de overheid. Het atoomwapen over schrijdt in uitwerking de mogelijk heid van een controle door de mens die ermee omgaat, en daarmee de grens van te dragen verantwoorde lijkheid. De verbinding tussen doel en middel is verbroken. De inzet van het atoomwapen laat onder scheid tussen doelen en niet te tref fen doelen niet toe en treft in niet controleerbare biologische gevol gen ook toekomstige geslachten. Om lijf en goed te beschermen be riepen onze vaderen zich op Romei nen 13. waar de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt. In het atoomtijdperk is de staat niet meer wat zij daarvóór was. De overheid uit Romeinen 13 is niet dezelfde overheid als die welke zich van mas sa-vernietigingswapens wil bedie nen. Het „want als iemand goed handelt, behoeft hij niet bevreesd te zijn voor de overheidspersonen" gaat bij niet controleerbare massa vernietigingswapens niet meer op. Nu kan men zeggen dat dat met „gewone" bombardementen ook niet zo is. Niemand kan daar echter een vrijbrief voor meer uithalen. Een beroep op Romeinen 13 ter verdediging van het gebruik van massa-vernietigingswapens is vals. Idealisme ZIJ die bereid zijn eenzijdig van kernwapens af te zien, worden nog al eens getypeerd als idealisten, zwervers in de wereld van de harde politiek. In de hoek gezet. Van een etiket voorzien. Onder controle, niet langer gevaarlijk. Nee, dan die realisten. Die kennen de klauwen van de Russische beer. En de machteloze Chamberlain, die zich in München door Hitier liet inpakken, zijn ze ook nog niet ver geten. Vrijheid moet verdedigd, waarden dienen te worden beschermd. Wa pens zijn verschrikkelijk, maar zij dienen vrede en recht. Maar wat hebben de wapens van de gerechtigheidsdienaren dan uitge haald in Tsjechoslowakije en in Hongarije? Amin moordt voort. In Chili telt een mensenleven niet. Is het realisme in het kleed van vrede en recht niet wat erg versmald wan neer het met eigen hachjes en be langen samenvalt? De tegenstelling tussen idealisten en realisten, klopt niet. Wij spreken elkaar aan als christen mensen. Dat kan in Trouw. Zou er geen verschil zijn tussen het realis me van de wereld en het realisme van het christelijk geloof? Die twee dekken elkaar niet. Gods zon schijnt over bozen èn goeden. Dat moet ons iets zeggen. Het moet ons leren dat wij de wereld, de Schepping niet mogen prijsgeven. Maar het niet prijsgeven van waar den en systemen spreekt ons kenne lijk meer toe. Is het idealistisch om rekening te houden met een groei in het geloven? Een groei die ons bij afwijzing van de totale oorlog, zoals die zich nu aan ons openbaart, brengt? Angst en wantrouwen Onze politiek gaat van een vijands beeld uit. is op angst en wantrou wen gericht. Het ene blok volgt met argusogen de verrichtingen van het andere. We zijn het erover eens dat het communisme te vrezen is. Al- thansin deSowJet-Unie en in de aan haar onderworpen staten open baart het zich in geestelijke terreur, in een politiestaat, in een beknot ting van mensenrechten. Toch kunnen u en ik daarna het boek niet dicht doen en de bewape ningswedloop zijn eigen gang maar laten gaan. Wij leven als mensen uit het „Gij zult uw naaste liefhebben en uw vijand zult gij haten". Nou, dan weten wij wel hoe laat het is en waar de vijanden wonen. Er kan weer een bestelling worden ge plaatst. Jezus laat het daar niet bij. „Ik zeg u: hebt uw vijanden lief en bidt voor wie u vervolgen. Want Indien gij liefhebt, die u liefhebben, wat voor loon hebt gij?" Waar wij mee te maken hebben is het beantwoorden van de vraag of deze mooie tekst uit de mond van onze Heer ook Evangelie voor de politiek betekent. Als ik mij de gevolgen van het ge bruik van kernwapens probeer in te denken, dan leert de zojuist geci teerde tekst mij dat ik niet in de realiteit mag berusten, niet mag meegaan met verkeerde ideëen. Als u dat idalistlsch vindt, dan hebt u gelijk. Christenen leven ook van de hoop op beter. En het proberen meer beelddrager van God te zijn gebeurt niet met de armen over elkaar. Dat gaat met strijd en risi co's gepaard. Schone handen De atoompacifisten hebben het maar gemakkelijk. Zij houden scho ne handen bij de gratie van de meerderheid. En als het IKV zijn zin krijgt en de kernwapens uit Neder land verdwijnen, dan houden de Idealisten hun verhalen onder de door de NAVO en West-Duitsland opgestoken atoomparaplu. Goedkoop hoor. zo n verhaal. Na tuurlijk levert Duitsland of Enge land uranium aan Brazilië wanneer er omstreeks 1985 geen plutonium- opslag-reglme zal blijken te zijn. Houdt Nederland dan schone han den of zijn woord, wanneer het „nee" zegt? Atoompacifisten vragen niet om de atoomparaplu van de NAVO. ZIJ willen uitkomen bij een beëindiging van ieders bijdrage aan een zondig veiligheidssysteem. En dat risico nemen we nu. Eenzijdig. Eenzijdig omdat het geloof in het machtsevenwicht slechts tot steeds verdergaande „verbetering" van wapentechnieken heeft geleld. Eenzijdig omdat de bewapenings wedloop. indien overgelaten aan zijn eigen dynamiek, in een eindelo ze spiraalbeweging voortgaat. Eenzijdig omdat het om een geld verslindend systeem gaat. waar door de wereldwelvaart wordt be dreigd. de armen arm blijven en de oorzaken die Juist tot wapenge- brulk, tot oorlog lelden, niet aange pakt worden. Lopen wij geen Immense risico's? Ja Maar onderhandelen met de ra ketten op elkaar gericht en het pis tool in de achterzak mag ons al evenzeer doen vrezen. Wij leven al in een ongelooflijk ris kante situatie. Hans de Boer is lid van de Tweede Kamer voor het CDA en voorzitter van de ARP. Hij behoort tot de zgn. atoompacifisten in de Tweede Kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13