ÏLMKRONIEK >cheiding als fluitje van een cent oolse filmmaand in de filmhuizen j omedie met ideaal filmpaar 4DAGEN BARCELONA PER KLM 7DAGEN MADRID PER KLM INCL HOTEL UNMARRIED WOMAN mse Calls Prolongaties en reprises Comité voor behoud arbeidsplaatsen TH *75"- Z5. Kinderzegels gewijd aan zichzelf Kapitein S. Payne Best overleden (Venlo-incidenO INCL. HOTEL. Dierentuinen duurder door verhoging btw KLM '''huis in de lucht. TE iDAG 29 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET door dr H. S. Visscher ewej stie^_ idt r W. Wielek-Berg ittei "all Sebeurt er met «en lei jw, die na een geslaagd ïrhetlijk van zestien jaar raorjeling van haar man te '''1% krijgt dat hij van een ;e jjr houdt en weg wil? Niet i uit goeds, te oordelen naar tcnjeven om ons heen, weer- '"e4eld in sommige films -lijkt ..Scènes uit een huwe- twoovan Bergman natuurlijk op). hien lukt het haar. na een lange <}tyan knarsende ontwrichting, Ier. jaloezie, woede, schuldge- t pis en verlies van zelfvertrouwen Meuw, waardig, vrij bestaan op te i; misschien gaat ze ten onder mquilizers, alcohol of bitter- ifdpersoon uit Paul Mazursky's imarried woman" („Een onge le vrouw") krijgt niet de kans eerste mogelijkheid te verwe ien en blijft van de tweede ver- Mazursky's Erica, een rede- itrekkelijke, redelijk intelli- jfnjvrouw van achter in de dertig baantje-voor-halve-dagen en Isneuzige, doch rechtschapen van vijftien, rolt van de ene Jesprins naar de andere. Welis- r "^ordt ze gekweld door bovenge- 5011 |le weinig appetijtelijke en be- vaardige emoties (er zijn wol- mannepak die onmiddellijk willen dan ze in staat is te use3| ze gaat naar een psychiater en irt of ze kan leven met sex liefde en vriendschap zonder ;en Alan Bates en Jill Clayburn in „An unmarried woman" sex) maar het is allemaal in een flits boven wonder) geen echtgenote heeft voorbij. Binnen de paar maanden on- die hem dwars kan zitten. Haar gewe- moet ze een alleraardigste, gezellige, zen man, die weer komt aandruilen talentvolle, niet onbemiddelde schil- omdat de nieuwe vriendin bij nader der die gek op haar is en (o wonder inzien toch niet jè van hèt bleek te zijn, krijgt een ferm: „Neen, driewerf neen!" in het gezicht geslingerd, dat spreekt: heeft ze intussen niet iets beters gevonden? Waarom ze met die gebaarde prince charming niet fijn op vakantie gaat blijft raadselachtig: de zelfstandigheid die ze verkiest, heeft ze immers noch gekozen, noch ge- en beproefd. Bovenhuids Heeft Paul Mazursky niets anders in de zin gehad dan het maken van een eigentijdse comedie? Ik geloof er niets van, want hoewel hij humoristi sche snaren beroert, was het er hem wel degelijk om te doen een tragisch thema aan de orde te stellen. Dat blijkt uit alle problemen die hij aan prikt, doch helaas dringt zijn dunne naald niet door de huid heen. Hij schetst typetjes en een sfeertje in modieus New York, waar ook het vuil aan de oppervlakte blijft. Zeker niet onbekwaam, ook al schuwt hij (zoals in al zijn films) bij Ujd en wijle de smakeloosheid niet. Hoofdpersoon Jill Clayburn is zonder twijfel een enig mens. Pijn en verdriet walmt ze niet uit, maar dat zou in deze context ook misplaatst zijn geweest: dan had ze de vrijblijvendheid doorbroken en zou onherroepelijk larmoyant zijn overgekomen. Voor haar rol kreeg ze in Cannes de .grote prijs. Wie als gelukkig getrouwd onderdeel van een echtpaar of tevre den vrijgezel door het leven gaat kan best plezier aan de film beleven. Maar mensen die midden in de misère van een scheiding zitten of anderszins verlaten zijn hebben er niets te zoe ken: de schok en de verlossing van de herkenning zullen uitblijven, de last van de werkelijkheid zal nadien nog zwaarder op hen drukken. Want hoe je het ook wendt of keert: scheiden is geen lolletje en toffe partners staan niet op elke straathoek te wachten. Amsterdam-City 2 en Tuschinski 2; Den Haag-Odeon 3; Rotterdam-Lu- mière 2; Utrecht-Camera, 16 jr. bioscoopbedrijf mag de Poolse dan links laten liggen, het vrije It doet braaf zijn best om de 5V3e op te vullen. Nauwelijks is de film week voorbij, of het Am- Vertoners Overleg organi- ler^ ),7! Er worden niet minder dan 49 films vertoond van 24 regisseurs. Er zal getracht worden een representatief overaicht te geven van de ontwikke lingen in de Poolse film gedurende de negen en acht films worden vertoond. Het concentreert zich in Amsterdam, waar alle lange speelfilms, plus enke le korte, voornamelijk documentaire films worden vertoond. Verder zullen een aantal films te zien zijn in een vijftiental filmhuizen in Utrecht, Delft, Arnhem, Den Haag. circuit Noord-Holland Noord, circuit IJ- mond, Groningen, Den Bosch, Eind hoven, Leiden, Haarlem en Dor drecht. Uitgebreide documentatie (een doorwrocht boekwerk, waarin nasst de beschrijvingen van inhoud steed aan de politiek-economische, de culturele en de filmgeschiedenis van Polen) is bij de filmhuizen ver krijgbaar. Zowel boek als films van harte aanbevolen! i uit „De dagen van Mattheus" van Witold Cynski. De hoofdpersoon uit „De redding" van Edward Zébrowski. Scène uit „Kanaal" van Andrzej Wajda. rer ebt filmkomedies, die je li amuseren door de ma- waarop komische situa- zijn verfilmd of waarin hoofdaandeel is toebe- I aan een vermakelijk -Jial. Maar er zijn ook film- bdies die vooral amuse- "boor het opptreden van "terke komedianten. Tot 1 Matste soort hoort de film ise calls" van regisseur ard Zieff, met als voor as te spelers Walter Mat in Glenda Jackson. t." ïr Matthau is. zonder te kort te doen aan de prestaties van zijn fclijke tegenspeler Glenda in, in de film onverslaanbaar, zoals hij in allerlei films heeft in, iemand die voortreffelijk in om zijn eigen persoonlijkheid lelleren naar de figuur, die hij uitbeelden. Men denke maar |n niet te overtreffen creatie in tine Boys", met zijn prachtige )mische uitbeelding van een oor leven en eigen aanleg aan t geschoven artiest. Het bij- knappe in deze prestatie van tu schuilt voor een groot deel feit, dat hij een duidelijk her- Jr uiterlijk heeft. Een grof ge leerd gezicht, met opvallende n grote mond. Je hoeft maar •n glimp van dat gezicht te zien reet Walter Matthau. Maar imt de verrassing. Matthau ver geleidelijk volledig in de man, in de film moet zijn. Ogen en van Matthau geven accenten St gezicht, die het voor de volle d procent conformeren aan de mens, die hij moet uitbeelden. geweest, meent dokter Nichols (Matt hau) dat hij nu zijn schade op de liefdesmarkt moet inhalen. Hij knoopt daarom her en der connecties aan met vrouwen, die een blijvende band met de welgestelde chirurg zoal niet ambiëren dan toch zeker niet schuwen. Het past voorlopig precies in zijn straatje. Tot hij onverwachts geconfronteerd wordt met de zeer kordate Ann Atkinson (Glenda Jack son), die niet uitsluitend om haar sekse gewaardeerd w'l worden maar ook, en misschien wel vooral, als indi vidu. Een vrouwelijk individu, met een niet te versmaden aantrekkelijk uiterlijk, maar individu. In wezen vindt Nichols deze houding veel boei ender dan allerlei losse flirtations. Maar er moet heel wat gebeuren, voordat hij dat tegenover Ann Atkin son erkent en de vlag van het te amoureuze leven strijkt. Zoals al gezegd, de film steunt volle dig op het acteertalent van de twee hoofdfiguren. Zij hebben van de regie in alle vrijheid hun gang kunnen gaan. Dat is aan alles te merken. Hun talent bewijzen ze door zich zelf in die vrijheid op geen enkel moment te willen voorbij lopen. De een wil de ander niet overtreffen. Ze zijn daar door in „House Calls" een ideaal film- paar. Amsterdam Leidsepleintheater, a.l. Dick Oowendijk iade inhalen bel in „House Calls" een chirurg, 'eduwnaar geworden, aanslui- ïkt bij de vrouwen. Na jaren- n trouwe echtgenoot te zijn Padre Padrone Prachtige film van de Italiaanse gebroeders Ta- viani over een Sardijnse herder sjongen die zijn isolement door breekt door middel van de taal. 4 okt. Jeugd en muziek. Middel burg en in 't Oude Hof, Bergen. De mens uit marmer Magistrale film van de Pool Andrzej Wajda over een arbeider die in een mo nument werd vereeuwigd en daarna in de vergetelheid ver dween. De gehele week in Film huis, Delft: Filmhuis Groningen: Clnetol n, Amsterdam. Que la Féte commence Perfecte historische film van Bertrand Tavernier met vele dubbele bo dems. De gehele week in Studio. Eindhoven. 2001, A space Odyssey De beste science fiction-film ooit ge maakt, door grootmeester Stan ley Kubrick. De gehele week in Palace. Haarlem. La Denteilière Tedere liefdes film van de Zwitserse regisseur Claude Goretta over twee men sen die elkaar niet kunnen berei ken omdat de woorden hen schelden. De gehele week in H5, Heerlen. Una giornata particolare. Ont roerende film van Ettore Scola over twee kleine mensen die wor den vermalen door de molens van Mussolini's dictatuur, met Marcello Mastroianni en Sophia Loren in de hoofdrollen. De ge hele week in Studio, Maastricht; Saskla, Eindhoven en P.O.C., Eindhoven. Novecento, deel 2 Schitterend epos van Bertolucci over Itali aans landleven met opkomend socialisme en fascisme in het tijdvak 1900-1945. De gehele week in Forum 2, Slttard. Annie Hall De bestfe film van de geniale Amerikaanse komiek Woody Allen vol grappen en droefenis. De gehele week in Club 5, Leeuwarden: Cinode, Dordrecht; Movies, Groningen en Roxy. Haarem. Death in Venice Film van Luei- no Visconti over verval en dood in Venetië, gebaseerd op de no velle „Der Tod in Venedig" van Thomas Mann. De gehele week in Studio K. Amsterdam en Ami- citla, Sneek. Te gek om los te lopen Schok kende en ontroerende film van een Italiaans collectief over nieuwe wegen om krankzinnigen te integreren in de maatschap pij. 3 oktober De Woodbrookers, Bentveld. De kinderpostzegels, die van 14 november tot en met 5 janu ari verkrijgbaar zullen zijn, staan ditmaal in het teken van zichzelf: de serie is gewijd aan het feit dat dit jaar voor de dertigste maal de scholenactie voor huis-aan-huis-verkoop van de zegels gehouden wordt. De zegels zijn ontworpen door Babs van Wely uit Den Haag, die ook in 1971 de kinderzegels verzorgde. De serie bestaat uit vier ze gels. De zegel van veertig (met een toeslag van twintig) cent toont een jongetje dat bij een huis aanbelt om de zegels aan de man te brengen. De zegel van 45 (toeslag twintig) cent toont een lezend kind, dat weg duikt in een boek. Op de zegel van 55 (toeslag twintig) cent is een jongetje afgebeeld dat de tekst '30 x door het kind voor het kind' schrijft. Tenslotte de zegel van 75 (toeslag 25) cent: die toont een meisje tijdens een rekenles, waarbij de waar de en de toeslag als rekensom vermeld zijn. Alle zegels sijn uitgevoerd in de kleuren rood, geel, blauw en zwart. Sï? onderwiJsredacUe dat In een paar Jaar tijd driehonderd DELFT Vakbonden en organisa- plaatsen verloren zijn gegaan In de ties van personeel en studenten aan komende Jaren zal nog eens door be de Technische Hogeschool in Delft zuinlgingen 250 arbeidsplaatsen ver hebben gezamenlijk een comité opge- loren gaan. De organisatoren vrezen richt voor het behoud van aroeids- een kwaliteitsverlies van het onder- RpnOPminfT linivprsitpit plaatsen. Het comité heeft becijferd wijs op de TH. OcllUcIIlIIlK Ulllvciailcll ADVERTENTIE Het ideale filmpaar Walther Matthau en Glenda Jackson in „House Calls". kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak AMSTERDAM De hoofdrolspeler in het befaamde Venlo-incident van 9 november 1939, de Engelse kapitein S. Payne Best, is dezer dagen op 93- Jarige leeftijd overleden. Payne Best. vóór de Tweede Wereldoorlog zaken man in Den Haag. stond in dienst van de Britse geheime dienst (Secret In telligence Service) en liep als zodanig in een val van de Duitse contraspio nage. De Duitse SD en Abwehr lokten hem. zijn medewerker majoor R. H. Stevens en de Nederlandse officier, luitenant D. Klop. voor een bespre king naar een café aan de Duits- Nederlandse grens bij Venlo, waar zij werden ontvoerd. De Duitsers deden zich voor als vertegenwoordigers van de oppositie tegen Hitier. Zij trachten van de Engelsen gegevens over de Engelse geheime dienst en over even tueel verzet tegen het Hitler-regiem in Duitsland in handen te krijgen. Toen Nederland zich bleek te hebben gecompromitteerd door als neutraal land de luitenant Klop, als vertegen woordiger van de Nederlandse gehei me dienst, mee te laten werken met de twee Engelsen, probeerden de Duitsers dit ook uit te buiten. Voor dat de bespreking in het café kon beginnen, werden de twee Engelsen overvallen door een groep S8"ers. Lui tenant Klop werd hierbij gedood. Dit „Venlo-incident" bleef in die tijd voor het publiek een mysterie. De Neder landse betrokkenheid kwam echter aan de orde in de ministerraad. Kapi tein Payne Best doorstond vijf jaar gevangenschap in Duitse concentra tiekampen en liet niets los tegenover de Gestapo, de Duitse geheime poli tie. Hitier meende in november 1939 het Venlo-incident te kunnen mis bruiken om de Nederlandse neutrali teit te schenden, een schending die overigens bij voorbaat vaststond. Payne Best ADVERTENTIE Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Staatssecretaris Nooteboom (financiën) is niet van plan de dierentuinen tegemoet te ko men, nu zij met ingang van volgend jaar achttien in plaats van vier pro cent btw moeten betalen. De staats secretaris laat dit weten in antwoord op schriftelijke vragen van zijn voor ganger. het huidige CDA-Kamerlid drs. Van Rooijen. De toegangskaartjes voor dierentui nen dreigen nu veertien procent in prijs te moeten worden verhoogd, en verschillende dierentuinen zijn bang dat dit het aantal bezoekers zal ver minderen. Sinds 1972 vielen de die rentuinen onder het lage btw-tarief. Maar deze uitzondering was tijdelijk en loopt op 1 januari af omdat op die datum de gemeentelijke „vermake lijkheidsbelasting" vervalt. De prijs stijging vanwege de btw wordt dus goedgemaakt door prijsdaling van wege vervallen vermakelijkheidsbe lasting, zo stelt de staatssecretaris. Overigens hebben nogal wat gemeen ten de vermakelijkheidsbelasting al eerder afgeschaft, zodat dierentuinen en dergelijke het voordeel hiervan al in hun exploitaties hebben verwerkt, en nu toch het nadeel van de hogere btw merken. Even er tussenuit naar Barcelona, 'n stad die bruist van het leven. Zitten op de Ramblas. Genieten van musea, concerten, flamenco-shows enlekker eten. In 'n romantisch havenrestaurantje. UTRECHT Het college van be stuur van de universiteit in Utrecht is gistermorgen akkoord gegaan met de benoeming van Henk Bezemer als wetenschappelijke medewerker voor de vakgroep andragologie. Tegen het lange uitblijven van de benoeming is deze week door studenten geprotes teerd. Het gebcruw van het college van bestuur werd tijdelijk'bezet Madrid is 'n stad zo Spaans als Spaans maar kan zijn. De dagen zijn er lang, het vertier onuitput telijk. Het Prado, winkelen in de Calle de Serrano, de theaters, de clubs. U komt als herboren terug. BOEK BU UW KLM-AGENT. U herkent 'm aan het KLM-uit- hangbord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de meest ervaren man om uw uitstapje te regelen. EUROPA BROCHURE. De KLM heeft voor deze reizen de speciale brochure „Europa" samengesteld met alle informatie en talloze tips. k Ga 'm halen bij uwjj KLM-agent of KLM-kantoor. j Of stuur een briefkaart met f L- extra aan postzegels bij- «5, geplakt aan KLM Nederland, afd. -J SPL/UC, postbus 7700,1117 ZL Schiphol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11