e BASF ÓO Geluid zoalsthoort F Hoogleraar mag naar Zuid-Afrika Nieuwe Chroomdioxyde Super-cassette van BASF: verdubbeling van dynamiek. UIT DE WEEKBLADEN Dwarsliggers Zelfkant Systeem Complex Uit de NAVO? Naar Huis "jr Infantiel chromdbxid super SM cassette 2130 mm Mm DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET Elseviers Magazine Met koning Hoessein van Jordanië op het omslag legt Elseviers Magazine deze week zijn zwaartepunt bij de in Camp David bereikte akkoorden. Hoessein, die volgens het blad de sleutel tot de vrede in het Midden- Oosten in handen lijkt te hebben, zegt in een interview dat „veel her zien zal moeten worden" voordat het vredesplan voor hem aanvaardbaar is. In een analyse van de rol die Hoes sein speelt, vraagt G. Philip Mok zich angstig of of „de Hasjemietische vorst" terecht meent „als een dappe re sleutelfiguur tussen de vuren van oorlogshitsers en vredestichters" de tijd aan zijn zijde te hebben. Dr. F. A. Hoogendijk ontwaart ook in het binnenland „dwarsliggers", de CDA'ers Aantjes en Boersma. die Van Agt en met hem het kabinet voor de voeten lopen met alternatieve be zuinigingsideeën. Hij vindt, wat nie mand mag verbazen, dat ze daarmee „op de verkeerde weg" zijn. De perikelen bij de Vara in het ver derop gelegen Hilversum worden door oud-Tros-directeur Joop Landré onder de loep genomen. De „oud gediende" doet niet onder voor de hoofdredacteur: ..Hilversum is een domein van verzuurde heren die op weg zijn naar de bovenste tree van de carrièreladder". Overigens is hij. hoe wel in het voorbijgaan een Vara-me- dewerker met Goebbels vergelijkend van mening dat „de Vara moet blij ven". Met uitroepteken. Haagse Post Het omslagverhaal van de Haagse Post gaat over het trieste lot van honderden Surinaamse verslaafden, ofwel „de zelfkant van zwart Amster dam". Een verhaal over heroïne, zelfs in de gevangenis. Een advocaat: „De bezoekers nemen het mee in hun ha ren. oren. mond of anus. Een nieuwe methode is dat de gedetineerde tij dens het bezoek een condoom gevuld met de meegebrachte heroïne inslikt en het weer uitkotst in zijn cel. nadat de visitatie heeft plaatsgevonden". Ook een reportage over de verslechte ring van het aantal arbeidsplaatsen in de scheepsbouw. „Er moet maar weer eens ergens een oorlog uitbre ken, dan kunnen we weer volop aan de slag". Naast de gebruikelijke columns een nieuwe aflevering in de serie „De nieuwe vrijgezellen" en het eerste van een reeks gesprekken met schrijvers, om te beginnen met Harry Mulisch. die altijd met heel dure vulpennen schrijft. In zijn Weekboek heeft Ischa Meijer de nodige moeite met de vaagheid van Herman van Veen c.s. Een van zijn begeleiders: „Als Jij het niet vat. dan vat je een mentaliteit niet". De Nieuwe Linie wende parallel tussen de ruziënde VARA en de neergang van Het Vrije Volk: „Dat Vrije Volk stond hulpe loos in de commerciële strijd van de concurrenten. Maar wat honderd maal meer telt: er ontbrak een bezie lende visie die alle medewerkers tot het uiterste wapende." VN kwam niet onder de indruk van de eerste publieke presentatie van prof. Buikhuisen's biocriminologische plannen: „De deskundigheid van de nieuwe Leidse hoogleraar is slechts een afgeieide grootheid." Onder de kop „Koiak in Nederland" worden tot nu toe door minister Wie gel geheim gehouden nieuwe politie- instructies onthuld, die evenwel wei nig opzienbarend blijken. Ook aan dacht voor Wiegels bemoeienissen met de collegevorming in Am sterdam. Martin van Amerongen beschrijft „hoe Jan Lanser door het bedrijfsle ven werd opgeslokt en door de arbei- Vrij Nederland ders uitgespuwd." Een vernietigend portret. Hervormd Nederland Wim Aantjes acht het niet denkbeel dig dat Nederland de NAVO de rug zal toekeren indien deze de neutro nenbom zal invoeren. „Ik zeg dit niet voor de show," aldus de CDA-fractie- leider in Hervormd Nederland. „We zullen de onmogelijkste dingen mo gelijk moeten achten, anders gaan we onherroepelijk de vernieling tege moet." Elders in het blad meer ont hullingen over de dreigende invoe ring van de N-bom, de aarzeling van Den Haag en de uitzichtloze wetma tigheden van het afschrikkingssys teem. Schrijfster Yvonne Keuls voorziet een verdere vereenzaming van de mensheid: „Er is veel geschreeuw, lawaai, muziek, maar die is er om de eenzaamheid te bedekken." En: „Straks wordt het nog een luxe als je een broer of zus hebt. want je ziet steeds meer gezinnen met één kind." Hoofdredacteur Bert van Duijn stelt vast dat de Raad van Kerken door de Shell-directie is bedrogen, nu uit het zogeheten Binghamrapport duidelijk is geworden dat deze de boycot van Rhodesië heeft ontdoken. RvK-dele- gatielid dr De Lange stelt somber vast: „We weten nu wat voor vlees we in de kuip hebben." Verder in HN aandacht voor het eut hanasievraagstuk, de nucleaire taken van de marine en de ondergang van het cosmeticabedrijf Moara Shira. De Groene Amsterdammer Volgens De Groene Amsterdammer is het vooral de vrouwdie een belang rijk deel van de bezuinigingen moet gaan opvangen. Immers, veel vrouwe lijke werknemers in de medische en maatschappelijke dienstverlening zullen hun baan verliezen „en on danks de fraaie voornemens van de regering" naar huis en haard worden teruggestuurd. De Groene vraagt zich af waarom de 182 illegale Marokkanen nog steeds in De Duif zitten: „Zij en alle andere illegalen zijn de dupe van een tweeslachtigheid die jarenlang alle grote politieke stromingen heeft gekenmerkt en waarschijnlijk zelfs de Nederlandse samenleving als ge heel." Kortom: „Het niemandsland tussen Hogere Waarden en Hollandse koopmansgeest." Niet minder dan 104.000 werkloze jon geren was voor het NVV-Jongeren- contact aanleiding een „Plan voor de Jeugdarbeid" op te stellen, als alter natief voor de kaartenbak „Niet Reëel Aanbod" op de arbeidsbu reaus. Een artikel over de vorde ringen. Ook veel buitenland. PvdA-buiten- landspecialist pleit voor toenadering tot Oosteuropese regimes, ook al zijn die bij tijd en wijle onverkwikkelijk; een reisverslag uit Rhodesië („de ont takeling van een blank bastion"); en een artikel over de Indiase deelstaat West-Bengalen), die sinds kort een linkse regering heeft. Rijksuniversiteit akkoord Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het college van bestuur van de rijksuniversiteit te Leiden heeft geen bezwaar tegen de reis die prof dr A. R. Bakker naar Zuid-Afrika wil ondernemen. De hoogleraar zal daar op een congres spreken over het ziekenhuis informatie-systeem (ZIS), dat in het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt gebruikt. Prof. Bakker is een belangrijk deskundige op dit terrein. De meerderheid van de medewerkers van deze hoogleraar heeft bezwaren tegen deze reis vanwege de betrok kenheid van de Zuidafrikaanse rege ring bij dit hele congres. Dit blijkt uit een enquête, dié prof Bakker zelf on der zijn medewerkers heeft ge houden. De Boycot Outspan Actie b< houding van het college vai en vindt het van weinig mo gen dat het geen afstand n het fascistische karakter va c dige Zuidafrikaanse reger" dens de tweede wereldooi het toenmalige college vanfts van de universiteit er een anfcg, ding op na." aldus de BOAf^, De Leidse hoogleraar heeft fïfc weten zwaar te tillen aan ht van zijn medewerkers, voi een beslissing neemt wel gaan naar Zuid-Afrika. Hij tlij] de IFIP, de organisator vanjg] gres, inmiddels schriftelijk x dering gevraagd over de be rgs sen van de re gering-Vorsterjhei conferentie. Een magere Nieuwe Linie opent zo waar met een commentaar op de noodkreet van essayist Rudy Kous broek. die vorige week bij het in ont vangst nemen van de P.C. Hooftprijs pleitte voor een dieper cultuurbesef onder het Nederlandse volk. De oor zaken die Kousbroek aan de culturele armoe toeschreef, zijn volgens DNL niet de werkelijke. Het is het heersen de systeem, dat culturele verpaupe ring bevordert, aldus het blad. Twee pagina's zijn gevuld met reis verslagen van een studiegroep van de Utrechtse Erasmiisuniversiteit aan China: gesprekken met een gynaeco loog en een communeleider. Ook een relaas over „basisgroepen" in Mexico en Peru en een analyse van de politieke situatie in Portugal, dat sinds de staatsgreep van 1974 al aan zijn tiende regering toe is. De middenpagina's behandelen een nieuwe „bevrijdingstheologie", na melijk het feminisme in de kerken. De Tijd De Tijd had een vraaggesprek met de dichteres Judith Herzberg. die onder meer. sprekend over feminisme, op merkt: „Dat kinderen een rem op je ontwikkeling zouden vormen, vind ik een infantiel standpunt". Het blad neemt de politiek van Van der Klaauw op de korrel. Rob Ver maas schrijft in dit verband: „De gezindheid van het kabinet inzake de apartheid staat buiten kijf. Dit is helaas niet het geval met de wijze waarop Van der Klaauw aan deze gezindheid gestalte geeft," De Tijd geeft verder veel aandacht aan de bevrijdingstheologie. De Cala- ma-be weging met een „radicale keu ze voor de klassenstrijd en wel aan de zijde van het proletariaat" en Karl Rahner. die toegeeft te oud te zijn en de kracht te missen om precies bij te houden wat er allemaal gaande is in die linkse groepen in Zuid-Amerika maar die een systematische „verdui- veling" van de theologie van de be vrijding verafschuwt. Dat gebeurt „enkel omdat men het communisme vreest". Voorts zullen etiketten hem een zorg zijn. „als hij ze maar niet behoeft te onderschrijven." In Vrij Nederland, een uitgebreid interview met Lambertus Pieter Do renbos. directeur van de Evangeli sche Omroep, die zich onlangs nog beklaagde over de geestelijke milieu vervulling in omroepland. Over de VPRO: „Ze hebben maar één com plex: ze willen van Ood af en dat lukt ze niet." Over emancipatie: „De Bij bel is daar heel duidelijk over: de man is het hoofd van het gezin en de vrouw is de man tot hulp bij het volbrengen van zijn taak." Rlnus Ferdinandusse ziet een benau- Vooreen paar gulden meer 5-6 dB méér 5 tussen 10-en 20.000 Hz. Dit verhaal is hier en daar wat technisch, maar we weten dat mensen die werkelijk het uiterste uit hun zorgvuldig gekozen apparatuur willen halen, graag het naadje van de kous weten. De kwaliteit van de cassette-recorders en -decks is de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan. Maar ook de ontwikkeling van kwaliteitscassettes heeft belangrijke vooruitgang geboekt. De introductie indertijd van de BASF Chroomdioxyde cassettes betekende een enorme verbete ring in geluidsweergavekwaliteit ten opzichte van de oude ijzer- oxyde cassettes. Eindelijk was HiFi kwaliteit in cassette-recor ding mogelijk! Doorslaggevend daarbij was de spectaculaire winst in de voor HiFi zo belang rijke hoge frequenties. Chroomdioxyde-cassettes geven op elke recorder een beter resultaat Maar met de al dan niet automatische Cr02- schakeling krijgt u het beste uit uw appara tuur aan dynamiek en frequentiebereik. Nu heeft BASF echter in de chroom- dioxyde-klasse een nog grotere verfijning weten te realiseren. Met als resultaat: de chroomdioxyde SUPER cassette. Van de beste cassettes-de beste. Bestemd voor luisteraars, die werkelijk de hóógste eisen stellen. Wat is chroomdioxyde (Cr02)? Aanvankelijk werd bij de fabricage van geluidsbanden uitsluitend ijzeroxyde (Fe) als gevoelige laag gebruikt Aan dit mate riaal kleven echter een aantal bezwaren. Zo is ijzeroxyde bij fabrieksmatige produk- tie nog veel te grof en moet het langdurig worden gemalen voor het als gevoelige laag kan worden gebruikt De introductie van chroomdioxyde maakt aan dit belangrijke bezwaar een einde. Chroomdioxyde is een kunstmatig oxyde dat in een soort kristalvorm wordt geproduceerd. De chroomdioxyde deeltjes zijn daarbij aanzienlijk kleiner en gelijk matiger van vorm dan met een maalproces ooit bereikt kan worden. Hierdoor kunnen tijdens de bandfabricage méér deeltjes nóg gelijkmatiger op de band wor den aangebracht. In de praktijk heeft chroom dioxyde, vergele ken met ijzeroxyde de volgende voor delen: 1. De gevoelige laag van een chroomdioxyde- band is veel gelijkmatiger dan die van een ijzeroxyde band. 2. Chroomdioxyde banden vereisen een ca. 40% hogere voormagnetisatiestroom dan ijzeroxyde banden, wat een belang rijke winst in de hoge frequenties oplevert. 3. Bij gelijkblijvende vervorming wordt een sterker signaal opgenomen, zodat de output groter is. 4. Bij toepassing van de juiste weergeefcorrectie hebben Cr02 banden 4-6 dB betere signaal/ ruisverhouding. 5. Geen drop-outs en een betere doordrukdemping ter voorkoming van vóór- en na-echo. BASF Chroomdioxyde Super. Grotere dynamiek. Breder frequentiebereik. Ook ten opzichte van de toch al superieure "gewone" chroom- dioxyde-cassettes geeft de chroomdioxyde SUPER nog aanmerke lijke winst in dynamiek. BASF slaagde erin de gevoelige chroomdioxyde- laag nog homo gener en nog compacter te maken. Dat be tekent in de weergave-praktijk een viervoudige winst: 1.Grotere dynamiek: liefst 6 dB meer bij de hoge tonen tussen 10- en 20.000 Hz (6 dB meer- verdubbeling van dynamiek). 2.3 dB Winst bij de lage tonen. Daarmee wordt de dynamiek van een studioband met een snelheid van 38 cm/s zelfs overtroffen. 3.1,5 dB Lageregrondruist.o.v. deal onge ëvenaarde lage ruis van de "gewone" Cr02 cassettes. Dus nog gunstiger signaalruisverhouding. 4. Minder kopslijtage: tests hebben een belangrijk lagere kopslijtage aangetoond dan van welke band ook. Conclusie: De BASF Chroomdioxyde Super cassette maakt een weergavekwaliteit mogelijk die in geen enkel opzicht door andere cassettes kan worden geëvenaard. Toegepast op kwaliteits- apparatuur vertegenwoordigt deze id cassette dan ook de absolute top varfes' het hedendaagse cassette systeem. ;us De ingebouwde extra's van BASF y cassettes. Sinds jaar en dag is BASF (uitvinder ge] van de magneetband!) koploper in de tei cassettekwaliteit Alle BASF cassettes n hebben in hun klasse 0 een grotere dynamiek^ over het hele frequen tiebereik, bovendien zijn alle BASF cassette)- uitgevoerd met het unieke "Security Mechanism" SM, dat een ongestoord band transport garandeert. En natuurlijk leverbaai in de C-box, het han dige opbergsysteem voor al uw cassetted Zo onomstotelijk bewezen is de kwalitd van BASF cassettes, dat u op elke cassettl een vol jaar garantie krijgt. De feiten BASF heeft een uitvoerige brochure samengesteld met alle feiten over chroomdioxyde en over de Chroom dioxyde Super cassette. Bent u geïnteresseerd, stuur deze I bon dan even ingevuld op naar BASF Nederland B.V., Postbus 1019, I 6801 MC Arnhem. TR Naam Adres Plaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9