LeTijd Misdrijven opgelost met oprollen bende Geen pyramide-woning voor De Kleine Aarde 'Raad van Kerken door Shell-top bedrogen' /eekblad Tientallen aanhoudingen 'Niet bevoegde tandartsen snel bestrijden' Overvaller rijdt op bijzondere motor: in arrest 'Geen matiging salaris in welzijnssector' Ministerie wijst project af Amsterdams negende wethouder Tien procent minder doden in 't verkeer BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 JDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 een onzer verslaggevers STERDAM Een recher- coördinatie-team, be nde uit rechercheperso- van gemeentelijke poli- iensten zowel als van spolitiedistricten, heeft in afgelopen drie maanden ee' hoofdzakelijk uit Amster- >tel imers bestaande bende aaigeorganiseerde misdaad irold. Er werden daarbij itiin verdachten in voorlopi- echtenis geplaatst, 21 ver- °®l iten werden na het ma- van proces-verbaal weer eid frije voeten gesteld. Vijf -oë ten er nog worden der cfnfcee zijn een kleine honderd mis- opgelost, waaronder twaalf vervallen, vijftig inbraken en 35 «se misdrijven als heling, brand- -j e ing, oplichting, vuurwapenhan- del en handel in verdovende midde len, te zamen voor een waarde van drie miljoen gulden. Van de negen verdachten, die mo menteel in hechtenis zitten, wordt de 31-jarige S. M. H. uit Amsterdam als initiatiefnemer van de bende gezien. De man was betrokken bij alle roofo vervallen en 34 andere misdrijven in een periode van 1974 tot 1978. Volgens de politie begon hij in 1974 met bankovervallen in Delft (waar hij zich met een apemasker vermomde) en Amsterdam. Daarna heeft hij een groep om zich heen verzameld. Andere verdachten in hechtenis zijn: M. K. (32) uit Ouderkerk aan de IJs- sel, J. D. (31), R. G. M. (29), F. P. (31), B. E. (36). C. D. (30). G. v. D. (29) en L. A. R. (39), allen uit de hoofdstad. Een tiende verdachte, een 21-jarige vrouw, J. J. M. 8. uit Amsterdam is in Zweden aangehouden en zal binnen kort aan Nederland worden uitgele verd. De zaak kwam aan het rollen toen eind mei K. in Amsterdam werd aan- ADVERTENTIE Willem Aantjes in Hervormd Nederland: 'Bij invoering N-bom uittreden uit Navo niet denkbeeldig' (erder deze week: urens Hogebrink met nieuwe onthullingen over de tluipende invoering van de neutronenbom Dr. H. M. de Lange (Raad van kerken): 'Shell ondermijnt de democratie' )e groene partijen rukken op: Milieubeweging stort zich op politiek De Wereldraad van kerken: Het waarom van de |ift aan het Patriottisch front Interview met Yvonne Keuls Jan rap en zijn maat): 'We gaan toe naar een zwijgende wereld' Euthanasie: Patient en arts samen verantwoordelijk >olemoloog Herman de Lange: Schimmig spel rond nucleaire :(£ak van marine, et ro|n: Arme landen in westerse houdgreep Het signaal van het CDA Lzonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. s neem een proefabonnement van twee maanden voor 5. Ik weet al voldoende van HhJIk abonneer me 32.50 per half jaar) ie mtjjrcs bal^aa,s Hervormd Nederland, elke week een vredeskrant gehouden in een auto met een partij Perzische tapijten, die in de nacht ervoor in Soest ontvreemd was. Op 1 juni werd dezelfde man door de poli tie in Haarlemmermeer aangehou den, verdacht van een overval op het Iblshotel ln Hoofddorp, waar vier mannen een half miljoen gulden had den buitgemaakt. Voor deze zaak en voor een overval in Delft op de Rabo bank werden nog drie verdachten aangehouden. Sedertdien werden zestien gewapende roofovervallen op gelost, waarbij gedreigd werd met automatische wapens, onder meer in Amsterdam, Delft, Baarn, Ommen, Amstelveen, Laren, Meppel en Bad hoevedorp. De totale buit van deze overvallen bedroeg 1.6 miljoen gulden. De bende pleegde voort* een vijftig tal inbraken met een totale bult van omstreeks anderhalf miljoen gulden. Deze vonden in het hele land plaats, onder meer in Amsterdam. Harden- berg. Zaandam, Nijkerk, Baarn, Haarlemmermeer en nog zeventien andere plaatsen. Van de bult is tot nu toe maar zeer weinig teruggevonden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om niet bevoegde tandartsen geen kans te geven hun praktijk uit te oefenen moet zo snel mogelijk een wetswijziging worden voorbereid. In schriftelijke vragen stellen de Kamerleden mevrouw Cor- nelissen en Van den Broek (belden CDA) dat voor aan de ministers van justitie en volksgezondheid. Aanleiding tot die vragen vormen de praktijken van de Rotterdamse tand heelkundige inrichting Tancere b.v. dat bedrijf past en plaatst een kunst gebit binnen één dag. De Kamerleden wijzen de ministers erop, dat in het buitenland patiënten worden gewor ven met trein- en vliegreizen. Zij wil len ook weten van de bewindslieden of het juist is, dat het werk daar door onbevoegde tandartsen wordt ge daan. Zij vragen zich af of hier de wet op de tandheelkundige inrichtingen niet wordt overtreden en of de inspec tie op de volksgezondheid van een en ander op de hoogte is. UTRECHT (ANP) Het feit dat de 28-jarige C. H. van der S. uit Nieuwe- gein op een motor reed die een bijzon der onderdeel had heeft geleid tot zijn arrestatie: hij wordt ervan ver dacht in de afgelopen maanden met luchtdrukgeweren, waterpistolen en klappergeweertjes zeven overvallen gepleegd te hebben op banken, posta gentschappen en uitzendbureau's. De arrestatie kon verricht worden vooral dank -Zij de opmerkingsgave van een getuige, die verstand van motoren had en aan wie het bijzonde re onderdeel onmiddellijk was opge vallen. De getuige lichtte de politie in. De overvaller moet in totaal onge veer twintigduizend gulden buitge maakt hebben. Terwijl hij de overval len pleegde, luisterden zijn vrouw en een zwager in de auto naar de politie berichten om zonodig tijdig te kun nen waarschuwen. Zes overvallen zijn gepleegd in Utrecht, één in Hilver sum. Duizenden guldens zijn in de woning van Van der S teruggevon den. Ook de motor was met gestolen geld gekocht. DEN HAAG (ANP) Het zal onjuist, ongemotiveerd en onrechtvaardig zijn als de salarismatiging (tot drie procent) voor ambtenaren zoals die ln ..Bestek '81" is voorzien, overeenkom stig wordt toegepast op de particulie re welzijnssector. Ook zou analoge toepassing een goed en evenwichtig personeelsbeleid in de weg staan. De federatie van werkgeversvereni gingen in de welzijnssector heeft dit de ministerraad en de volksvertegen woordigers bericht. De federatie vindt dat de arbeidsvoorwaarden in de welzijnssector in het algemeen met uitgaan boven die in het particu liere bedrijfsleven. Ook zijn de inhou dingen voor de sociale zekerheid ge lijk aan die in het particuliere be drijfsleven. BOXTEL (ANP) De stich ting „De Kleine Aarde" in Boxtel mag van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening geen ex perimentele pyramide-wonin- gen gaan bouwen. Het minis terie heeft geweigerd het ont werp het predikaat „experi menteel" te verlenen. De pyramide-woning. die geschikt is voor twee personen per (combineer bare) eenheid, is acht meter lang en breed met een hoogte van acht meter, de bouwkosten worden geraamd op 45.000 gulden. De Kleine Aarde is verontwaardigd over de argumenten die de advies commissie experimentele woning bouw van het ministerie voor de af wijzing aanvoert. Zo zou het ontwerp architectonisch niet verantwoord zijn en niet in de huidige ideeën over bouwen passen. De Kleine Aarde heeft in een brief minister Beelaerts van Blokland gevraagd het ontwerp nog eens in overweging te nemen. Volgens een woordvoerder van De Kleine Aarde heeft de afwijzing ver moedelijk te maken met de lage prijs. ..Wij denken dat er andere (bouw)- belangen in het spel zijn, want de argumenten die de commissie nu aanvoert zijn niet steekhoudend." Aan het pyramide-project is zeven jaar gewerkt door architecten en be langstellenden. Uitgangspunt was een door De Kleine Aarde ontworpen woon- en leefplan, waarvoor naar een geschikte bouwvorm is gezocht. Zo kwam er een ontwerp tot stand met een woonniveau, daarboven een slaapniveau en in de nok een ruimte voor energiebesparende voorzienin gen als een zonneboller en opvang van regenwater. Voor de verwarming kan gebruik worden gemaakt van zonnecollectoren. Ondanks tegenstribbelen van de Amsterdamse VVD-fractie en een brief met kritiek op de uitbreiding van het college in de hoofdstad van de minister van binnenlandse zaken Wiegel, kon de bewuste negende wet houder, de CDA'er Hans Spoelstra, na zijn verkiezing gisteren toch zijn zetel betrekken. Rechts van hem op de foto zit zijn collega-wethouder Irene Vorrink. van een onzer verslaggevers Qr M. de Lange over Bingham-rapport: DEN HAAG „De topleiding van Shell heeft een delegatie van de Raad van Kerken, die met Shell gesprekken heeft gevoerd over de olieboycot van Rhodesië, bedrogen en vernederd". Dit zegt dr. H. M. de Lange, voorzitter van de sectie sociale vragen van de Raad van Kerken en delega tielid, deze week in Hervormd Nederland. „Uit het Bingham.rapport is geble kt'" dat we domweg om de tuin zijn geleid door president-directeur drs. D. de Bruyne". aldus De Lange. De Shell heeft namelijk in de gesprekken met de Raad van Kerken bij mon- de van De Bruyne verklaard dat maatregelen van de Zuldafrlkaanse regering het voor de Shell onmogelijk maakten een beleid te voeren, dat gericht was op niet-leveren aan Rho desië. Uit de tot nu toe gepubliceerde sa menvattingen van het Bingham-rap port blijkt echter, dat 8hell, British Petrol en andere maatschappijen Ian Smith hebben geadviseerd de zelf standigheid van Rhodesië enkele maanden later uit te roepen. Dan zouden die maatschappijen in staat zijn in Rhodesië een buffervoorraad olie aan te leggen. In Hervormd Nederland zegt dr. De Lange het vooral ernstig te vinden, dat Shell op deze manier het gewelds- denken versterkt en de grondslagen van de westerse democratie onder mijnt. „De kerkelijke delegatie is tot de conclusie gekomen dat zij te ma ken heeft gehad met mensen uit de topleiding van Shell, wier optreden te kenmerken is met de woorden macht, gewin, cynisme en opportunisme". De secretaris-generaal van de Raad van Kerken, dr. H. Fiolet. wilde zich op dit moment van commentaar ont houden. De Raad van Kerken zal op de hele kwestie terugkomen, als hij beschikt over het volledige Bingham- rapport. Dan zal ook de houding van Shell aan de orde komen. Shell Nederland had gisteravond het interview van dr. De Lange in Her vormd Nederland nog niet gelezen en wenste zich daarom van commentaar te onthouden. Wel deelde een woord voerder mee. dat in het gesprek met de Raad van Kerken Shell hetzelfde naar voren had gebracht als in de contacten met samensteller Bingham van het bewuste rapport. DEN HAAG (ANP) In de eerste helft van dit Jaar zijn minder mensen als gevolg van verkeersongevallen om het leven gekomen dan in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar. Dit Jaar vielen er 1.115 doden, vorig Jaar kwamen 1240 mensen om het leven. Dit komt neer op een da ling van tien procent, aldus CB8- cijfers. Het aantal verkeersongevallen op de openbare weg, waarbij een of meer personen werden gewond of zijn over leden, bedroeg in de eerste helft van dit jaar 28.600. Ten opzichte van het eerste half Jaar van 1977 is dit een stijging van ongeveer 0,4 procent. Fietsers bleken vooral kwetsbaar. Het aantal wielrijders, dat om het leven kwam, steeg met 11 procent in vergelijking met het vorig Jaar, name lijk van 210 tot 234. Het aantal voetgangers daalde van 200 tot 180, het aantal bestuurders van personenauto's, dat door ver keersongevallen overleed, steeg van 340 tot 357. een toeneming van 5 procent. Er kwamen 155 passagiers van personenauto's om het leven, te gen vorig jaar 290. een vermindering van 47 procent. Christendom =nen marxisme oaan samen in de bevrijdingstheologie' die de inzet wordt van de fcuidamerikaanse bisschoppenconferentie in Puebla Wat is er waar van iten ben katholiek I Monsterverbond tegen de it is Iheologie van de bevrijding? Ton Oostveen tiak zijn licht op bij de ,t Nederlandse radicale ielx briester Jan Caminada en üe Duitse theoloog Karl Rahner va. 1 Judith Herzberg n een interview van Jet <unkeler. Over haar werk gedichten, toneel, elevisie, film, 'Het blijft jaan om het weefsel van ie taal en over Israel, vaarmee zij sterke banden leeft: 'Je kunt met Nederland én Israel solidair zijn'. \ne Kuiper: Hoe redelijk is Ie Arabische wereld? Belgische architectuur-rel: Jen Kroon over Woluwe- >t Lambert Prof Douben CDA appelleert ian solidariteit en entmeesterschap Jan ulder: Een omweg naar Jan Klaassens on voor proefabonnement •eken de Tijd voor 6 gulden «der postzegel zenden aan de Tijd Iwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam btahng na ontvangst van acceptgiro TR-39 tral te koop: f 2,50 tenten, tel. 020 23 39 84 ADVERTENTIE Links. Jack van zuiver scheerwol. Vertikale streep met urn YJEZ Groen, bruin of grijs. 1/J.™ Tweed broek van pantawool (60% wol/40% polyester). Achterzakken. Groen,grijs of bruin. JQQ Rechts. Jack van zuiver scheerwol. Sportieve ruit.Gri|s,groen, rood, aubergine, blauw of bruin. 65,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8