enoeming Lanser gaat door Röntgen-collectie weg uit Apeldoorn ISRS1 orlogsmisdadiger |rijgt weer AOW Uw glas kunt u zelf wel vullen. boek van de maand: naïeve schilders zien ons land. Van der Klaauw verwijt Zuid-Afrika 'blindheid' 'Bezetter mishandeld' jroep ondernemingsraden ongegrond verklaard terstallig betaald terugbetaald Kamervragen over bundeling van ziekenhuizen na revest li/c/ei s zien ons land 'Onverantwoordelijk en gevaarlijk voor vrede' Rita Beroemd geworden oud-ingezetene moet voorlopig met straatnaam doen Archivaris: schandalig! DERDAG 28 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET l f Van onze sociaal economische redactie ~YI HAAG De benoeming van oud-CNV-voorzitter Lanser commissaris van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Inter- ionale NV kan doorgaan. Twee van de zes ondernemingsra- >ed van Smit hadden met een beroep op de wet bezwaar getekend tegen Lansers benoeming. Maar het dagelijks ai, ;uur van de Sociaal-Economische Raad heeft dit beroep ih< egrond verklaard. De raad van commissarissen van Smit 'orju vrij om tot benoeming over te gaan. Lanser zelf houdt i hiervoor nog steeds beschikbaar ree bezwaarmakende onderne- wteraden van Smit hadden allerlei akf nenten tegen Lansers benoe- ien aangedragen. Maar het SER- an&ur wijst erop dat de wet slechts gronden noemt waarop een be tegen iemands benoeming tot 'enbiissaris gegrond verklaard kan rok en. Die gronden zijn: onge- theid van de betrokkene, en te jdige samenstelling van de raad »ne dan van commissarissen. Beide gevallen gaan volgens het SER-bestuur in het geval-Lanser niet op. 'Schuldig aan breuk' De twee ondernemingsraden hadden als bezwaren tegen Lanser aange voerd dat hij schuldig zou zijn aan de breuk tussen FNV en CNV, dat zijn opvatting over belangrijke sociale ADVERTENTIE kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak chl) onze parlementsredactie HAAG De AOW-uit- gen aan de voortvluchti- |ederlandse oorlogsmisda- Wilhelm B. worden her- ïijiöndien hij zich weer in een tukaat van de EG zou vesti- ,n0' Dit heeft minister De irijer van Justitie geant- «etd op vragen van het Vf-Kamerlid mevrouw I. De maandelijkse uitke- "ogn aan B„ die kort na de diteg bij verstek ter dood is irdeeld, zijn geschorst hij deze zomer zijn laat- verblijfplaats in West- land heeft verlaten. Vol de minister zullen de uit- ^jgen over deze periode ïnStaald worden, indien ze- 'reds dat B. de Bondsrepu- jJM nooit heeft verlaten. eeg sinds 1969 van de sociale leringsbank maandelijks een van 89,95 gulden overge- Dit gebeurde op grond van -verordening die van toepas op staatlozen die op het grond- van een van de lidstaten :htig zijn. De sociale veizeke- nk stopte de uitkeringen toen de nieuwsmedia vernam dat B. iet meer in West-Duitsland zou ien. t antwoord van minister De - Cl blijkt, dat zijn voorganger Van lagfeen stappen heeft ondernomen in december 1976 schriftelijk werd over het feit, dat B. zich lBondsrepubliek bevond en uit ADVERTENTIE U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Spa is natriumarm mineraalwater. Niet te vergelijken met andere bronwaters. Spa maakt niemand na. Vraag dus om Spa in het flesje. Uw glas kunt u zelf wel vullen. Nederland een AOW-uitkering ont ving. Van Agt liet zijn secretaresse een briefje terugsturen met het ver zoek om nadere inlichtingen. Aan de hand daarvan zou de minister beslis sen of hij de tipgever voor een per soonlijk onderhoud zou ontvangen. De tipgever heeft daarna niet meer van zich laten horen. Wel kwam er een maand later een telefonische tip het departement binnen, dat een an dere oorlogsmisdadiger, Siert B, zich regelmatig in oost-Groningen zou op houden. Toen kwam minister Van Agt wel in actie, omdat de mogelijk heid reëel was om Bruine in Neder land aan te houden. Plaatsnaam De tip over B. vormde voor minister Van Agt geen aanleiding om het op sporingsregister of het ambtelijk dos sier te raadplegen. Volgens minister De Ruiter heeft hij „het klaarblijke lijk doelmatiger geoordeeld aan de hand van nadere gegevens te doen bezien welke actie zou kunnen wor den ondernomen." De minister ont kent, dat in het ambtelijk dossier de plaatsnaam van B., Hattingen, voor komt. Op de vraag of kan worden volgehou den dat er een goed beleid is gevoerd en dat een actiever opsporingsbeleid niet mogelijk was, antwoordt De Rui ter bevestigend. De minister zal binnenkort een nota aan de Tweede Kamer zenden over de overigens beperkte mogelijkhe den van het openbaar ministerie om voortvluchtige politieke delinquen ten aan te houden. Daaraan vooraf gaande zal hij de Kamercommissie voor justitie mondeling nadere infor matie geven over het opsporingsbe leid terzake. vraagstukken kwaad bloed heeft ge zet, dat hij een geheim adviseurschap zou hebben bekleed terwijl hij vakbondsleider was. dat hij al een aantal commissariaten had. en dat hij de belangen van de werknemers niet goed kan behartigen omdat hij dichter bij de werkgevers zou staan. Om deze redenen kon Lanser niet het vertrouwen hebben van de twee on dernemingsraden. Het SER-bestuur wijst er echter op dat deze bezwaren niet werden ge deeld door de andere vier onderne mingsraden en door de aandeelhou ders. „Van een algemeen ontbreken van vertrouwen in de persoon van de heer Lanser is derhalve geen sprake," aldus het SER-bestuur. „De be kwaamheid van de heer Lanser is door geen van de ondernemingsraden betwist". Het SER-bestuur vindt overigens wel dat iemand ongeschikt kan worden geacht vanwege gebrek aan vertrou wen, maar dan moeten daar gronden en motieven voor worden aangevoerd „van zulk een ernst dat de kandidaat in redelijkheid niet in aanmerking behoort te komen voor de benoeming tot commissaris". In het geval-Lanser werden echter volgens het SER-be stuur gronden en motieven aange voerd die berusten op „in overwegen de mate niet objectief vaststaande feiten doch subjectieve waarderingen die niet worden gedeeld door de ove rige vier ondernemingsraden, de alge mene vergadering van aandeelhou ders en de raad van commissarissen. Zij zijn onvoldoende om de heer Lan ser ongeschikt te achten", aldus het SER-bestuur. Procedure De twee ondernemingsraden hadden nog geklaagd over de procedure die Smit heeft gevolgd bij de benoeming van Lanser. De raad van commissa rissen van Smit beweert dat alle re gels goed zijn gevolgd, maar dat de termijnen aan de krappe kant waren. Het SER-bestuur zegt hiervan dat raden van commissarissen voortaan tevoren goede afspraken moeten ma ken met ondernemingsraden over de te volgen procedure. Voor de uit spraak in het geval-Lanser heeft deze zaak niet meegespeeld bij het SER- bestuur, omdat de wet dat niet toe staat. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede-Kamerle den mevrouw Verkerk-Terpstra en de heer Dees (beiden WD) hebben staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid gevraagd op welke manier straks het verlies wordt opge vangen als in Utrecht het Ooglijders- gasthuis en het Wilhelminakinderzie- kenhuis verdwijnen. De Kamerleden willen dat weten, om dat binnenkort die ziekenhuizen gaan sluiten vanwege de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis, die de twee andere overbodig maakt. (ADVERTENTIE! Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om^vaHj^eJ telkens weer plezier aan te beleven. 1 JfIA - naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50. na 7oktober f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) is zeer teleurgesteld over het besluit van Zuid-Afrika niet langer deel te nemen aan het internationale overleg over een vreedzame toekomst voor Namibië. In zijn toe spraak gisteren voor de Vere nigde Naties te New York sprak Van der Klaauw over „onbegrijpelijke blindheid van de Zuidafrikaanse rege ring ten aanzien van de poli tieke realiteit." Hij noemde het besluit „overantwoorde- lijk en gevaarlijk voor vrede en veiligheid." „Ik had gehoopt dat een vreedzame oplossing voor Namibië in samenwer king met de Zuidafrikaanse regering vertrouwen zou hebben gewekt en de weg zou hebben geopend naar ont wikkelingen binnen Zuid-Afrika zelf," aldus Van der Klaauw. Ook nu echter bleek Van der Klaauw, evenals de andere ministers van de Europese gemeenschap en in tegenstelling tot het vorige kabinet, de tijd nog niet rijp te vinden voor het nastreven van onmiddellijke economische dwang maatregelen. Scherper dan zijn colle ga's uit de Europese Gemeenschap wees hij er wel op dat de tijd voor Zuid-Afrika op raakt. „Zuid-Afrika zal zijn politiek van rassendiscrimi natie moeten wijzigen. Als het dat niet doet, dan is er geen andere keus dan opvoering van de druk (op Zuid- Afrika) door middel van economische sancties. In dat geval zal Nederland een dergelijk beleid stimuleren en steunen." De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance (rechts) in gesprek met onze minister van buitenlandse zaken mr. Van der Klaauw Opvallend vriendelijk waren de uitla tingen van de minister aan het adres van de Arabische staten. Hij zei eerst: „Nederland heeft sterke banden van vriendschap met het Joodse volk die teruggaan tot de eerste dagen van onze natie". Hij verzekerde daarna zijn Arabische collega's dat er „even zeer nauwe vriendschapsbanden en respect bestaan voor de volkeren van de Arabische wereld". „De relaties tussen Nederland en de Arabische landen en volkeren dateren van vele eeuwen terug. We willen deze vriend schap handhaven en ontwikkelen," aldus de Nederlandse minister die overigens de Palestijnen als zodanig niet noemde. Sprekend over de mensenrechtenpro blemen tussen oost en west zei Van der Klaauw: „in het proces van ont spanning en vrede moeten we als volwassen naties in staat zijn te dis cussiëren over het respect voor de mensenrechten zoals vastgelegd in het slotakkoord (van de conferentie in Helsinki over vrede en samenwer king in Europa - red.)." „Dit is geen terugkeer naar de koude oorlog, maar een essentieel element in het proces naar ontspanning en weder zijds vertrouwen." Van der Klaauw noemde hierbij geen duidelijk geval len van schending van mensenrech ten door de Sovjet-Unie. Ontwikkelingslanden Hij erkende wel de door de landen in de derde wereld vaak benadrukte ver binding tussen politieke (c.q. men senrechten) en economische en socia le rechten. „De sociale en economi sche emancipatie van ontwikkelings landen is een onmisbaar element bij de stimulering van de mensenrech ten. Men kan niet op respect voor de mensenrechten aandringen, als men niet bereid is voor totstandkoming van economische en sociale rechten te werken. Nederland zal daarom zijn actieve beleid ten aanzien van ont wikkelingshulp voortzetten." Van der Klaauw vindt dat de Verenig de Naties als organisatie zelf ook meer moet gaan doen op het terrein van de mensenrechten. „Het is teleur stellend de Verenigde Naties machte loos te zien tegenover massale en voortdurende schendingen van men senrechten en gevallen van massale wreedheden, grenzend aan volkeren moord." Van der Klaauw bepleitte aanstelling van een hoge commissa ris voor de mensenrechten als middel voor de Verenigde Naties om op dit terrein toch een actiever beleid te voeren. „Als u een paar sprookjes op de bandrecorder zet, dan kunt u van avond rustig naar het voetballen kijken." Gebroken nekwervel AMSTERDAM (ANP) Een van de Perzen, die op 23 augustus de Perzi sche ambassade in Wassenaar enige tijd bezet hielden en later in afwach ting van hun berechting werden uit gewezen. heeft een gebroken nekwer vel opgelopen als gevolg van mishan deling door de politie tijdens zijn transport naar de Westduitse grens. Dit heeft de betrokken Pers. de 33- jarige Ali F. gisteren in een brief aan zijn advocaat, mr. W. van Bennekom. laten weten. Bij de brief was aldus de advocaat een attest van een Westber- lijnse arts gevoegd, waarin de aanwe zigheid van de breuk wordt beves tigd. Ook ontving Van Bennekom röntgenfoto's en een foto van zijn cliënt met een gipscorset om de nek. Hij heeft inmiddels de rijksrecherche over deze affaire ingelicht. De negen verdachten hebben voor de rechtszitting op donderdag 5 oktober een vrijgeleide van het ministerie van justitie gekregen. Zij mogen de dag ervoor naar ons land komen en moe ten onmiddellijk na de zitting weer de grens over. door Jac. Lelsz APELDOORN In Apeldoorn maakt zich een aantal mensen kwaad over een besluit van burgemeester en wethouders om een deel van de zogenaamde Röntgen-verzameling al te staan aan het Boerhaave-museum te Leiden. Misschien dat te zijner tijd nog eens een paar toestellen, die herinneren aan de uitvinder van de X-stralen, in Apeldoorn worden opgesteld, maar voorlopig zal de beroemd geworden oud-ingezetene van deze gemeente het met een naar hem genoemde straat moeten doen. De voornaamste reden, waar om Apeldoorn de in de loop der jaren opgebouwde selectie voor een deel gaat afstoten, is dat men geen oplossing weet voor de huisvesting van de vrij grote apparatuur. Op de achtergrond daarvan spelen de gemeentelijke financiën, die ontoereikend zijn om het geheel passend onder te bren gen. terwijl het rijk niet over de brug wil komen omdat Ne derland in Leiden al een mu seum heeft dat op oude medi sche technieken is gespeciali seerd. Op het ogenblik zijn de röntgen-apparaten, waarvan sommige door de ontdekker zelf nog zijn gebruikt, her en der opgeslagen. Van sommige ervan is de toestand er in de loop der jaren niet beter op geworden De natuurkundige Wilhelm Conrad Röntgen heeft in zijn jeugd veertien jaar in Apel doorn doorgebracht. In 1848 emigreerden zijn ouders, die in Remscheid-Lennep (Duits land) woonden, naar Neder land. Röntgens vader, die la kenfabrikant was, gaf door zijn vertrek naar Apeldoorn zijn Pruisische nationaliteit op. De zoon was op dat mo ment drie jaar, vijf jaar was hij toen hij de eerste steen metselde voor het ouderlijk huis aan de toenmalige Dorpsstraat en zeventien jaar toen hij naar Utrecht vertrok voor verdere studie. In 1872 is Röntgen nog voor enige tijd in Apeldoorn terug geweest om er te huwen met een Zwutsers meisje. Dat meisje had hij in Zürich ont moet. waar hij na zijn studies was gepromoveerd. Hij heeft daarna in het buitenland ver schillende professoraten in de fysica vervuld. Een benoe ming tot hoogleraar in Neder land. hoewel er veel aandrang kwam van collega's, onder meer van C. H. D Buys Ballot, wenstte hij niet te aan vaarden. Ontdekking In 1895 deed hij te Würzburg de ontdekking van de later Wilhelm Conrad Röntgen naar hem genoemde X-stra len. Omdat hij niet dadelijk een idee had van de eigen schappen ervan, noemde hij ,ze X-stralen. Hij bracht ver slag uit over deze X-stralen onder de titel „Ueber eine neue Art von 8trahlen" Rönt gens stralen zouden voor de medische wetenschap van veel belang worden In 1901 werd aan deze ..weldoener der mensheid" de Nobelprijs toe gekend. In 1966 promoveerde W A H. van Wylick aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam op het proefschrift „Röntgen en Ne derland. Röntgens betrekkin gen tot Nederland en de op komst van de röntgenologie hier te lande". Een jaar later werd in Apeldoorn een con gres van de Nederlandse vere niging voor radiologie, het ge nootschap van Nederlandse röntgenologen gehouden, werd er een tentoonstelling aan Röntgen gewijd en werd er een straat naar Röntgen genoemd. In de maag Dr. Wylick pleitte er toen voor. buiten het Röntgenmu- seum dat gevestigd Is in Rönt gens geboorteplaats. Rem- scheid:Lennep In Duitsland, een Röntgen kamer in Apel doorn op de richten. Het was gemeente-archivaris J A van der Vegte, die in enige Jaren een vrij aanzienlijke collectie wist op te bouwen. Men heeft er tot nog toe eigenlijk alleen maar mee in de maag gezeten. De reactie van de heer Van der Vegte op de berichten, dat er een aanzienlijk deel naar het Boerhaave-museum In Leiden dreigt te gaan: „Het Is een subjectief oordeel, maar ik vind het schandalig". Hij had destijds een deel van het historisch museum Marialust in Apeldoorn voor de Rönv gen-spullen willen reserveren. De huidige leiding daarvan heeft anders aan het gemeentebestuur geadvi seerd. Op zijn best worden daar nu enkele onderdelen van de Röntgen-verzameling opgesteld, en wanneer? Ook de culturele raad van Apeldoorn heeft ontsteld ge reageerd. Niet alleen kan deze gemeente de Rönten-kamer vergeten, ook een art nou- veau-museum kunst van omstreeks 1900 is Apel doorn een aantal jaren gele den al door de neus geboord. Verder ging een internatio naal speelgoedmuseum, waar voor oud-burgemeester mr. A. L. des Tombe destijds plan nen lanceerde, de mist In,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2