ndriessen in houding S teleurgesteld Belang disconto vaak overschat Ui sus^- een beweging in fteltank-conflict AD VISSER, MAATREGELEN VOOR HET IVINTERGEBEUREN: n stimulansen aan ontwikkelingshulp Doorsnee burger heeft er weinig mee te maken inlstratleve medewerk(st)ers 180.- televisiepre»entator: ERDAG 28 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET •IINGTON (ANP, Reu- Het is triest en veront- id voor de rest van de dat de Verenigde Sta- iet meer in staat schij- ;e zijn de stimulerende spelen op het gebied ile ontwikkelingssamen- ig, die wij van dit land ld zijn. Andriessen van financiën '4it in zijn toespraak tijdens de Jtadering van de Wereldbank t Internationale Monetaire ln Washington gezegd. Hij ^hiermee op het uitblijven van dflissing van het Amerikaanse inzake overeengekomen ka- ^rhogingen van het Internati- ontwikkelingsbureau (ITA), elling van de Wereldbank, die lighoudt met het verstrekken dkope kredieten aan ontwik- anden. de beslissing van het congres genomen, aarzelt de Ameri- regering serieuze onderhan- te beginnen over de aanzien- rhoging van het kapitaal van sldbank, waar alle overige le de wereldbank zich al verle- over hebben uitgesproken. Voorganger Duisenberg heeft !37epleit voor een verdubbeling kapitaal, aldus minister An- ister sprak de hoop uit, dat een beslissing zal worden ge- over verhoging van het We- :apitaal. Volgend jaar komt een volgende vergroting van delen van het Internationale ;elingsbureau aan de orde. 1 middelenverruimingen, die aar zijn voor het voortzetten oende omvang van het ver- n van leningen door de We- k en het Internationale ont- ngsbureau, zo onderstreepte sen. t Europese monetaire stelsel dat in de maak is, zei Andries- SE Minister Andriessen tijdens de vergadering van IMF en Wereldbank in Washington. afhankelijk van de wereldbank, die echter haar transacties pleegt af te wikkelen op basis van de dollar. Dit maakt het lenen voor deze landen soms onredelijk duur, zo zei de minis ter van financiën van Uruguay, Va lentin Arisimendi, dinsdag op de jaar vergadering van Wereldbank en IMF. Arisimendi zei, namens de groep van Zuidamerikaanse landen die lid zijn van het IMF en de Wereldbank, dat het op de Amerikaanse dollar geba seerde systeem dat de Wereldbank hanteert bij haar uitbetalingen van kredieten en bij het aflossen van schulden, onzekerheden en proble men oplevert. De technische redenen die de Bank daarvoor heeft zijn welis waar begrijpelijk, maar dat neemt niet weg dat de kosten voor de ont wikkelingslanden soms buitensporig hoog zijn. In sommige Latijnsameri- kaanse landen is zelfs sprake van werkelijke kosten die bijna tweemaal zoveel bedragen als de nominale ren te die aan de Wereldbank betaald dient te worden. De Uruguayaanse minister deed een beroep op de Wereldbank maatrege len te nemen die het belang van de kredietvragende partij dienen, zon der daarbij haar financiële solidari teit met ontwikkelingslanden in ge vaar te brengen. ren zijn boos op het fabrieks- omdat zij over moeten scha- van de melkbus op de zoge- koeltank. Zij menen dat dit veel op kosten jaagt. Daarom ij af van de verplichting melk en aan DOC, zodat zij naar de in Staphorst kunnen gaan. Hoogeveense fabriek zou dit een financiële strop beteke- bezetting die de boeren on- litvoerden, waarbij enkele be iden werden gegijzeld, eindig- et compromis dat er een kort zou worden aangespannen. oorzitter Zijlstra wilde echter middelingspoging wagen. Hij :ide partijen inderdaad om de t DOC-bestuur zegde toe, de ig eens te zullen bekijken en gatie van de boeren beloofde te zullen plegen met hun ach- Dit overleg had een negatief it. De boeren besloten defini- kort geding aan te spannen in AMSTERDAM Dat De Neder- landsche Bank deze week haar offi ciële rente die zij aan de handels banken berekent (het disconto) met een vol procent heeft verhoogt, be tekent niet automatisch een stij gende hypotheekrente of een hoge re vergoeding op het spaarbank boekje, zoals mensen nogal eens denken. Wel heeft het bedrijfsleven er mee te maken. Want het gewone bank krediet wordt doorgaans met een zelfde percentage verhoogd als het disconto. De banken berekenen de hogere rente die zij aan de centrale bank moeten betalen vrijwel auto matisch aan hun klanten door. De hypotheekrente en de spaarren- te zijn betrekkelijk ongevoelig voor schommelingen van het disconto omdat ze tot stand komen op de kapitaalmarkt, de markt waar geld voor lange of middellange termijn belegd wordt. Bankkrediet aan be drijven wordt echter voor een korte re periode gegeven en heeft daarom te maken met de geldmarkt. Dat is de markt waar banken contant geld of waardepapieren met een zeer korte looptijd verhandelen. Die handel is voor de gewone burger van weinig betekenis, voor banken echter des te meer. Heeft een bank veel krediet gegeven, dan kan zij wat krap in het geld zitten en er behoefte aan hebben voor een korte tijd geld bij een andere financiële instelling te lenen. Met die geld markt heeft het disconto te maken. Rente op geld- en kapitaalmarkt bewegen zich los van elkaar. De rente op de ene markt kan dus dalen en die op de andere stijgen. Toch zijn daar grenzen aan en daar ligt nu net de relatie tussen de twee. Als de rente op de geldmarkt stijgt boven die op de kapitaalmarkt, zul len beleggers redeneren: ,,We wach ten nog even met onze lange ter mijnbelegging want op korte ter mijn valt op de geldmarkt aardig te verdienen. Gevolg is een vermin derd aanbod op de kapitaalmarkt en daardoor een kans dat de rente stijgt. Duidelijk is dat een disconto verhoging via een indirecte weg dus wel van invloed kan zijn op de hy potheek- en spaarrente. Of die in vloed er werkelijk is, hangt echter van de omstandigheden af, soms is hij gering. Misverstand Een veel voorkomend misverstand is ook dat een discontoverhoging de aanzet geeft tot een stijgende rente. Inderdaad kan een discontoverho ging een stimulans zijn voor een hogere rente maar dan is dat in feite een psychologisch verschijnsel. Want de praktijk is dat het disconto de rente eerder volgt dan leidt. Vaak geeft De Nederlandsche Bank bij een discontoverandering ook als commentaar dat de stap bedoeld is als aanpassing aan „de huidige ren teontwikkeling". Ook voor de laatste discontoverho ging was de rente aan het klimmen (op zowel de geld- als kapitaal markt) maar aanpassing was dit maal niet de drijfveer voor de ver hoging van de tarieven. De Neder landsche Bank stelde het disconto een vol procent hoger als stimulans voor de geldmarktrente. Als de ren te stijgt, was de redenering, komen buitenlandse korte termijnbeleg gers naar Nederland. Die moeten guldens kopen, zodat onze munt wat sterker wordt ten opzichte van de Duitse mark. Al ongeveer een week namelijk staan gulden en mark op de maxi male afstand van elkaar die is toe gestaan in het akkoord van de zoge naamde „slanglanden" (West- Duitsland, de Benelux, Denemar ken en Noorwegen). Dit akkoord beoogt de waardeschommelingen tussen de munten van de slanglan den binnen vrij enge grenzen te houden. Een van de consequenties is dat de mark niet meer waard mag worden dan 1.0870. Om de mark op of beneden dat peil te houden hebben dr J. Zijlstra en zijn staf tot en met gisteren naar schattine al 1.56 miljard mark ver kocht, dat is 1,7 miljard gulden. Kennelijk is het Zijlstra ernst met zijn pogingen de waarde van de gulden ten opzichte van het buiten land te handhaven. De huidige situatie lijkt wel wat op die van augustus 1976 toen de gul den ook onder zware druk stond en de centrale bank in één week tijd tweemaal het disconto verhoogde, een unicum. De geruchten waren toen hardnekkig dat de gulden zou devalueren maar dat gebeurde niet en dank zij een vasthoudende poli tiek slaagde Zijlstra er in de rust op de Nederlandse valutamarkt te doen weer keren. Zes of zeven we ken later, toen er van onrust nauwe lijks iets te bespeuren was. is de gulden toen inderdaad twee pro cent in waarde verminderd te op zichte van de mark. Maar dat was eerder een correctie dan een echte devaluatie. Tot slot nog een opmerking over de gevolgen van een discontoverho ging voor de economische bedrijvig heid. Gezegd wordt wel dat onder nemers minder investeren als de rente hoger wordt. Dat was mis schien zo voor de Tweede Wereld oorlog maar op het ogenblik zijn andere kostenfactoren als de lonen en de grondstoffen veel belangrij ker voor de winstverwachtingen van de ondernemer. sen, dat dit stelsel gebaseerd moet zijn op enerzijds een wisselkoersbe leid dat gebruik maakt van monetai re middelen en ingrijpen op de wissel markten en anderzijds een afgestemd binnenlands economisch beleid van de deelnemende landen. Beide ele menten zijn onmisbaar voor een meer duurzame wisselkoersstabiliteit, al dus minister Andriessen. Zuid-Amerika Zuidamerikaanse landen krijgen steeds moeilijker leningen als gevolg van de aanhoudende schommelingen van de koersen van de belangrijkste valuta's. Zij zijn voor kredieten vaak «tien onzer verslaggevers ïEVEEN Een bemiddelingspoging van drs. R. Zijl voorzitter van de Federatie van Nederlande zuivelbon- in het 'koeltank-conflict' in Hoogeveen, is op niets open. Ongeveer honderd boeren hebben besloten een ;eding aan te spannen tegen de zuivelfabriek 'DOC' in Bveen, waarvan zij een poosje geleden het bestuur enkele jegijzeld hebben gehouden. een poging om van de leveringsplicht af te komen. Volgens de heer Ten Heuvel, woordvoerder van het actie comité van de boeren, kon de toezeg ging van het bestuur alleen betrek king hebben op details. De overschakeling op de koeltanks is met behulp van overheidssubsidie namelijk al aan de gang en kan niet meer worden teruggedraaid. Volgens Ten Heuvel heeft de directie van de fabriek bovendien kwaad bloed gezet door aan de vooravond van de bemid delingspoging nog een brief te sturen aan de boeren. Daarin stond een prijsvergelijking met de fabriek in Staphorst, maar volgens de boeren werd er een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. Zaterdag jongst leden kwam er een tweede brief, die het volgens hem nog erger maakte. Alle boeren hebben die brieven gekre gen en Ten Heuvel meent dat dit er mede toe heeft bijgedragen, dat de vertrouwensband die Zijlstra had we ten te smeden, weer is verbroken. PERSCOMBINATIE N.V. is de uitgeefster van de dagbladen Het Pa rool, de Volkskrant en Trouw, en een aantal week- en huis-aan-huisbladen, met name in de regio Noord-Holland. Wij zoeken op korte termijn ten behoeve van onze factureerafdeling enkele De factureerafdeling verzorgt o.m. de administratieverwerking van advertentieopdrachten voor zowel onze dagbladen als onze week bladen. De hieruit voortvloeiende werkzaamheden zijn bij twee teams ondergebracht. Binnen het team, dat belast is met de voorbereiding van de verwerking van de advertentiegegevens is plaats voor 2 medewerk- (st)ers met minimaal een MAVO-opleiding. Belangrijk voor deze funktie is dat de medewerk(st)ers accuraat kunnen werken; enige ervaring in een administratieve funktie strekt tot aanbeveling. Naast een goed salaris volgens de C.A.O. kunnen wij bij Perscom binatie N.V. o.a. de volgende secundaire arbeidsvoorwaarden bieden: 22 vakantiedagen per jaar. 8% vakantiegeld Studiekostenregeling Reiskostenvergoeding voor degenen die buiten Amsterdam wonen. Gratis abonnement op een van onze dagbladen. Voor nadere inlichtingen over de aard van de werk zaamheden kunt u zich wenden tot de heer B. Biesing, telefoon 92 68 70, toestel 313. Uw sollicitatie kunt u richten aan de personeelafdeling van Perscombinatie N.V., Wibautstraat 131, 1091 GL Amsterdam, t.a.v. de heer N. Burgers, onder vermelding van NB/18. Links; 'n Pilotenjack van cow-split su éde, helemaal gevoerd met dikke Zuiver Scheerwollen krulteddy, evenals de kraag. Tamelijk uniek. 160.- hK? Midden: Suede cow-split met dikke winter se pile kraag en voering.'n Sportief bezit voor mannen. SPI Rechts; Suède cow-split met ritssluiting en tricot kraagin- zet. Schuine steekzakken en tricot boord. V^e k.o"e cf<S De schoorsteen laten vegen. De auto getectyleerd.Dubbele ramen laten maken. De tuin op orde gebracht.Vakantiefoto's in geplakt. Nieuwe tochtstrippen bij de voordeur gemaakt. Maar hoe zit het met de winter- garderobe? Nog steeds die tochtige winterjas uit negentien zoveel? Even maatregelen ne men heren! Er zijn fantastische winter-coats bij C&A. CsJL li tbcAvoxftdeibjJÜlf "Sommige mensen kunnen mij uittekenen in leren jas jes. Ik moet zeggen dat 't mij uitstekend bevalt Weinig onderhoud, weinig slijtage, veel komfort. Die dingen gaan jaren mee, dus dat haal je er altijd uit voor zo'n prijs." "Pee es: tot ziens op de buis!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12