een evenwicht op jivelmarkt zonder pijn Aanpak hoge grondprijs niet drastisch genoeg t I ia zes miljoen klozen in EG Tapijtfabriek Keijzer gesloten r De NMB denkt met u mee. "Ira wil internationale zuivelconferentie Sigarettenconcern in VS fuseert met conservenreus Méér vlees in de kuip met Möller fAfA Koffieverbruikers willen lagere prijs Prijzen in VS blijven stijgen Automaten met kranten op stations Hypotheekrente per 26 sept. Bukman (CBTB): Minister niet uit op duidelijke ombuiging IDAG 28 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 onzer verslaggevers „De oplossing van het probleem van de groeiende zuiveloverschotten die niet mag worden overtrokken; ook niet wat de kosten betreft zal in elk geval een en op het inkomen van de boeren. Daarbij zal de pijn gelijkmatig moeten worden "door zowel de grote als de kleine veehouder. Want een beter evenwicht zal niet zonder 'lereiken zijn. een globale mening over die voorstel len geven. d< itter drs R. Zijlstra van jke Nederlandse Zulvel- gisteren tijdens de pers- voorafgaande aan de al- dering van de FNZ in ir Zijlstra deelde niet de n minister Van der Stee, van de maatregelen die de ïommissie heeft geopperd, de kleine veehouders zal jen. latregelen betreft heeft Eerder had hij opgemerkt, dat het ;aris Gundelach probleem niet Ugt in een overoroduk- T nfricph ieve mogelijkheden aan- tie, maar in een onderconsumptie op mondiaal niveau. „De wat fors ge groeide voorraden zijn een rijkeluis probleem van de westerse landen. El ders zitten achthonderd miljoen men sen met hongerige ogen naar dit pro bleem te kijken." Wat betreft het streven naar een meer evenwichtige produktie, zei hij niet te geloven in een dalende produktie, maar wel in een stabilisatie daarvan. Dit beleid zou moeten worden aange vuld met enerzijds waar mogelijk prijsverlaging en anderzijds ver groting van de voedselhulp. nen op te stellen voor een gemeen schappelijk landbouwbeleid. In zo'n zuivelconferentie zouden de besprekingen tussen de Europese Commissie en de Europese ministers van Landbouw (die voor dit najaar zijn aangekondigd) moeten worden voorbereid. In elk geval zou het uiter ste moeten worden gedaan de „goede lijnen" van het beleid niet overboord te gooien. ADVERTENTIE i uit het zuivelprobleem Dat zijn: fventieprijs voor melk be tenstemming brengen met He in de Europese Gemeen- riabele mede-verantwoor- MppdonlrAn beffing („strafheffing") «leeaenKen In zijn toespraak tot de vergadering benadrukte de heer Zijlstra: „dege- lerking van de interventie- nen, die de melk- en zuivelproduktie (den. in de hand hebben en moeten sturen of bijsturen, dat zijn wij zelf. De ver- ngsstelsel zoals bij- antwoordelijkheid voor de omvang jeldt ten aanzien van de van de produktie, de verwerking en inteelt is door de Euro- de verkoop, is in eerste instantie onze Hissie volstrekt van de eigen verantwoordelijkheid." ten. Hij meende overigens dat minister Van der Stee er goed aan zou doen, het initiatief te nemen tot een zuivel- er binnen de landbouwor- conferentie, zoals die twintig Jaar ge- de komende weken nog leden in Stresa (Itali6) werd gehou- iet plaats hebben om tot den. Daar kwamen vertegenwoordi- __nd standpunt te komen, gers van regeringen en (landbouw) eer Zijlstra niet meer dan bedrijfsleven bijeen, om de richtlij- Intussen, zo viel direct na de sugges ties van de Europese Commissie uit de mond van Nederlandse deskundi gen op te tekenen, lijkt het tweede alternatief het meest logische. In een systeem van een variabele mede-ver antwoordelijkheidsheffing zal er een progressieve „strafheffing" optreden, als de melkproduktie boven een be paald ongewenst peil stijgt. Door een progressieve „strafheffing" kan in de theorie, de prijs beneden de interventieprijs komen liggen. Dat is met het halve procent „straf heffing", zoals die thans geldt, niet het geval. Deze heffing heeft niette min in het eerste jaar 600 miljoen opgebracht, waaruit ondermeer het schoolmelkprogramma wordt gefi nancierd. Als het tot een andere (hogere) mede verantwoordelijksheffing zou komen, zou de opbrengst daarvan gebruikt dienen te worden voor maatregelen ter stimulering van de verkoop. „De lasten moeten een binding hebben met de besteding daarvan; dan is het voor ons gemakkelijker zo'n maatre gel te accepteren," aldus de heer Zijl stra. onzer verslaggevers e IDAM Het aantal •ar^erde werklozen in tese Gemeenschap is n. ;us opnieuw gestegen t bijna 6 miljoen aan van die maand. De ig van het aantal n was echter duide- ger dan in juli, nl. 1,9 tegenover 5,2 pro- n tendens, die zich j ook in 1977 voor in vier landen, nl. Nederland, Luxem burg, Frankrijk en Denenmarken lag de stijging van het aantal werklozen in augustus tussen de 5 en 6 procent, in België bedroeg de toeneming 3,3 procent en in Engeland 1,4 procent. In Italië verminderde het aantal werklozen in geringe mate, terwijl in Ierland en in de Bondsrepubliek het aantal werklozen slechts gering steeg. In de EO als geheel breidde het aantal werkloze vrouwen zich in au gustus in een sneller tempo uit dan het geval was bij de werkloze mannen. SAN FRANCISCO (Reuter) De Amerikaanse conservengigant Del Monte heeft in principe overeenstem ming bereikt over de fusie met het sigarettenconcern R. J. Reynolds In dustries. Reynolds zal 45 procent van de uitstaande aandelen Del Monte kopen. De resterende 55 procent zal worden omgeruild tegen aandelen Reynolds. Het conservenbedrijf zal een volledige dochter worden van Reynolds. Del Monte zal echter zelf standig, met behoud van de naam, blijven werken. Reynolds betaalt voor 45 procent van de twaalf miljoen uitstaande aandelen Del Monte 48,9 dollar per stuk in contanten. Del Monte en Reynolds zijn genoteerd op de Amsterdamse beurs. voor iedereen die zijn vleesverwerking rendabel wil maken. mÖUGT&CO Handelmaatschappij Moiier Co b.v Oude Boekeioseweg 31. Hengelo <01. Tel 0S40Q 15933'. Posibus 10. Tde» 44318 LONDEN (UPI) Vertegenwoordi gers van de koffieconsumerende lan den hebben de exporterende landen ervoor gewaarschuwd, dat als de prijzen worden vastgesteld op het huidige peil het koffieverbruik wordt afgeremd. De koffieverbrui- kende landen, bijeen in het kader van het Internationale Koffie Akkoord, vinden dat nieuwe koffieprijzen op een zodanige hoogte moeten worden vastgesteld, dat het koffieverbruik nog kan toenemen. Met .zodanig hoogte" bedoelen de verbruikende landen een prijspeil, dat in ieder ge val lager is dan de koffieproduceren- de willen. Aldus zijn de 66 leden van het Internationale Koffie Akkoord geen stap dichter bij elkaar gekomen met betrekking tot de prijzen. De consumptie van koffie is in 1977 enorm gedaald als gevolg van de .slechte koffie-oogsten en de tot re cordhoogten gestegen koffieprijzen. In sommige landen (de VS) leidden de recordprijzen tot een koffieboycot en het op de markt komen van surroga ten. Sinds begin dit Jaar zijn de prij zen evenwel weer gaan dalen, terwijl de consumptie weer toeneemt. WASHINGTON De Inflatie in de Verenigde Staten, één van de ooiza ken van het geringe vertrouwen in de dollar, heeft de vorige maand 0.6 pro cent bedragen tegen in juli 0,5 procent. Het prijspeil ligt nu 7,9 procent hoger dan verleden jaar om deze tijd. Dat betekent wel een verbetering ten op zichte van de eerste helft van dit jaar, toen de prijzen gemiddeld tien pro cent hoger waren dan in die periode van 1977. Deze week is de plaatsing op 73 NS-stations begonnen van in totaal 300 krantenautoma ten. Naast de vier landelijke ochtendbladen zijn er ook re gionale kranten te koop. Naam Rente vast Afsluitprov. Rentepercentage bank gedurende: (procenten') met ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 5 jaar 1.5 1.5 .■8.5 825 8.5 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.5 ,8.25 85 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.1 8.5 8.3 9.1 8.5 8.3 Centr. Beheer Apeldoorn 5 jaar 1.5 8.4 8.4 Ennla 10 jaar - 8.3 8.3 Nat. Nederl. 10 jaar 8.3 8.3 NMB 5 Jaar 3 jaar 1.5 1.5 8.5 8.25 85 825 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 8.25 825 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 8.6 86 RP8 5 jaar 1- 8.25 8.25 Spaarbank R'dam 5 3 jaar 1 jaar 1- 2- '9.0 8.0 9.0 8.0 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.25 825 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 8.5 8,9 7.8 85 8.9 7.8 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Deze week heeft alleen de Spaarbank voor de Stad Rotterdam zijn hypotheek-rentetarieven met 3/4% verhoogd. De overige banken nemen een afwachtende houding aan. (PubUkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) UTRECHT (ANP) Keijzer Carpets, de tapijtfabriek die „Keijzer Bonaparte Tapijt" produceert, is woensdag dicht gegaan. De circa 45 werkne mers van het bedrijf hoeven vandaag niet meer op hun werk terug te komen, omdat volgens de directie van het bedrijf er door de algemene malaise in de tapijtenbranche niet genoeg werk voor hen is. Besprekingen met het ministerie van economische zaken over overheids steun om de „onderbezettingsverlie zen" te financieren in afwachting van rendementsherstel zijn op niets uitgelopen, zo deelde een woordvoerder van het bedrijf mee. Volgens hem vond economische za ken het personeelsbestand te klein om een overbruggingskrediet te ver lenen. Volgens bestuurder L. Wouters van de Industriebond NKV heeft het be drijf aan de bank een schuld van 4,5 miljoen gulden. Daarmee zou de kre dietlimiet die de bank heeft gesteld al met één miljoen zijn overschreden. Wouters noemt het sluiten van deze tapijtfabriek extra triest omdat het bedrijf pas twee maanden geleden vanuit Hilversum naar Lelystad is verhuisd en er al enkele werknemers in Lelystad zijn gaan wonen. Wouters verwacht niet, dat de sluiting nog te voorkomen is. REMMERT Wanneer de plannen van de BASF-groep voor de reorgani satie in Nederland doorgaan, zullen er bij de dochteronderneming Rem- mert Holland in Apeldoorn dertig ar beidsplaatsen wegvallen. Dit heeft de directie van Remmert Holland mee gedeeld aan de ondernemingsraad. Vorige week sprak de ondernemings raad van Remmert Holland de vreès uit dat de reorganlsaUeplannen van BASF zouden inhouden dat het be drijf ontmanteld zou worden en dat 140 personeelsleden zonder werk zou den komen te zitten. De directie van BASF-Nederland heeft dit woensdag tegengesproken. NUTRICIA De concemomzet is in de eerste zes perioden van dit jaar (23 weken) ten opzichte van dezelfde perioden van 1977 (24 weken) met 2,2 pet. gestegen tot 240 miljoen. Het bedrijfsresultaat daalde met 27,5 pet. van 7.3 tot 5,3 miljoen. Er zal een onveranderd intertmdividend worden uitgekeerd van 1. Nutricia gaat thans uit van een lagere winstver- wachUng voor 1978 dan ten UJde van het uitkomen van het jaarverslag over 1977. Toen werd verwacht dat de nettowinst ongeveer gelijk zou kun nen blijven. ■ADVERTENTIE Drie manieren om geldtelenen bijdeNMB. Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hier om grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer^ doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte,op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privérekening hebben. Iedereen die geld nodig heef Com wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben, om uzelf wat extra finan NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw) dreigt de verontrustend hoge prijzen van landbouwgrond niet dras tisch genoeg aan te pakken. Die angst heeft drs Piet Buk man, voorzitter van de Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond. „De kansen dat de mi nister ingrijpende voorstellen zal doen om de grondkosten te verminderen lijken er ook niet beter op te worden," was Bukmans eerste commentaar op de toelichting die Van der Stee aan zijn begroting voor 1979 meegaf. De enorm geste gen prijzen spelen menig agrariër parten. Vooral de jongeren kunnen het geld niet opbrengen. Bukman: „De mi nister lijkt niet aan te sturen op een duidelijke ombuiging van de prijzen. Hij lijkt al genoegen te nemen met een pas-op-de-plaats. Een stil stand bij het huidige prijs peil." Pas rond de jaarwisseling wil Van der Stee een wetsontwerp vervreemding landbouwgrond in het kabinetsbe raad aan de orde stelen. De Tweede Kamer zal er dan tenminste nog en kele weken op moeten wachten. Die kamer was er min of meer van uitge gaan, dat in de herfst al een debat over het wetsontwerp gehouden zou worden. CBTB-voorzitter Bukman betreurt de vertraging, maar ook de al te bescheiden aanpak die Van der Stee voor ogen zou hebben. Het stre ven naar „een meer evenwichtige grondprijsontwikkeling" klinkt Buk man niet erg krachtig in de oren. De minister somt daarbij op met welke belangen hij zoal rekening wil hou den: van mensen, die al dure grond gekocht hebben; oudere agrariërs met kleinere bedrijven; mensen met grote financieringsproblemen. Geen stevige aanpak Ook dat duidt niet op een stevige aanpak, stelt Bukman teleurgesteld vast: „De grondprijs is nou juist een van de weinige kostenfactoren, die met nationaal beleid beïnvloed kan worden Aan de hoog opgelopen grondprijzen kun je wat doen zonder dat „Brussel" meepraat. Die kans moet ten volle benut worden." Bukman gelooft niet in wat hij noemt „geruchten dat de grond prijzen aan het dalen zijn." Volgens de CBTB-voorzitter is er sinds de „geweldige stijging van de prijzen tot vorig jaar zomer" een stabilisatie, „zij het met uitschieters, die ver boven het gemiddelde prijspeil, maar soms ook ver daaronder uitkomen." Ook zegt hij: „Als hier en daar de grond prijzen dalen moeten we wel beden ken. dat de akkerbouw een paar slechte jaren achter de rug heeft. „Trekken de bedrijfsresultaten aan, dan kan ook een stijging van de grondprijzen tegemoetgezien wor den. „Een daling in de prijzen is een plaatselijke en tijdelijke zaak," is de conclusie, reden waarom Bukman „grote politieke aandacht vraagt" voor de plannen van minister Van der Stee. Het toekomstige wetsplan van de mi nister brengt ons land de zogeheten „landbouwkundige toetsing." Er wor den door de overheid eisen gesteld aan de kopers van agrarische grond, en ook aan hun bedrijven. De bedoe ling daarvan is dat de kopersgroep uitgedund wordt. Daardoor zal zo is de redenering de druk op de grondmarkt afnemen, en dat leidt weer tot een gunstige ontwikkeling van de grondprijzen. De minister heeft het Landbouw schap een aantal ideeën voorgelegd. Dat kwam hem op sterk uiteenlopen de reacties te staan. De voedingsbon den FNV zeggen duidelijk en daar in staan ze alleen hoe sterk de grondprijzen moeten dalen: met twintig vijfentwintig procent. De bonden willen dat de overheid, als koper en verkoper van landbouw grond. een rechtstreekse greep krijgt op de prijzen. Grond in gemeen schapshanden is dat willen de bon den niet verhelen niet alleen nodig, maar ook gewenst „uit het oogpunt van maatschappelijke hervor mingen." Eindpunt De werkgevers in het Landbouw schap willen daar op het moment niets van weten, de minister evenmin. Eensgezind Is men van mening, dat een landbouwkundige toetsing voor lopig het „eindpunt" van een wettelij ke regeling moet zijn. Over de Inhoud van zo'n regeling lopen de meningen nogal uiteen. Bukman: „Twee toets stenen worden niet betwist: een leef tijdsgrens voor aspirant-kopers en de eis, dat een gegadigde z n hoofdbe roep in de landbouw moet vinden." Bukman vraagt zich echter af of de overheid ook eisen moet stellen aan de grootte van landbouwbedrijven. Dat raakt een heel ander onderdeel van de portefeuille van de minister van Landbouw, het zogeheten struc tuurbeleid. Een stilzwijgende ver menging van dit beleid met een grondprtjzenbeleld wordt door Buk man van de hand gewezen. Bukman vindt die els ook niet nodig, als de overheid al let op de leeftijd van gegadigden: „Mensen met minl-be- drijven vinden hun hoofdberoep niet in de landbouw." Bukman vindt wel, dat er „duidelijke en doeltreffende" eisen gesteld moe ten worden aan de afstand tussen een aangeboden stuk grond en het bedrijf van de koper. Dit afstandscriterium is niet bij alle werkgevers ln het Landbouwschap in goede aarde ge vallen. Bukman vindt, dat de vereiste afstand „niet meer dan enkele kilo meters" mag zijn. „Anders helpt het niet. Het gaat er tenslotte om. dat het aantal kandidaten voor vrijkomende landbouwgrond ingeperkt wordt. Bukman („lid van het CDA", zoals oppositieleider Den Uyl aan premier Van Agt voorhield in een discussie over grondpolitiek) zal zijn partijge noten in de Tweede Kamer wijzen op het grote belang van een echt doel treffende regeling. Daarmee kunnen ook verdergaande maatregelen zo als Den Uyls' PvdA en de voedings bonden FNV willen achterwege blijven, meent Bukmaa Verschillen? Is er wel een principieel verschil tus sen een overheid, die eisen stelt aan agrariërs en hun bedrijven, en een overheid, die zelf grond aan- en ver koopt? Bukman vindt van wel: ,Jn het eerste geval behoud Je een groep kopers en verkopers, blijft de grond markt me rmmg sn aanbod in tact In het tweede geval schakel Je het marktmechanisme geheel uit" Minister Van der 8 tee heeft aange kondigd dat ln Zuidelijk Flevoland landbouwgrond beschikbaar zal ko men. In de Tweede Kamer hebben vooral CDA en VVD daarop aange drongen, onder het motto: „Hoe gro ter het aanbod van grond, hoe gerin ger de druk op de grondprijzen." Buk man: „Natuurlijk, zo'n vergroting van het landbouwareaal biedt wat soe laas. Ook een zuinige bestemming van landbouwgrond voor andere doeleinden Is van belang. Alle beetjes helpen. Maar een goede wettelijke regeling, waarmee de vraag naar grond afgeremd kan worden, moet toch wel het belangrijkste wapen •zijn."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10