Ontwikkelingshulp aanvullen CDA is bang voor geleide economie Aantjes en N-bon 'Vernieuwing onderwijs geremd door geknibbel' Spionage FAMILIEBERICHTEN van ionze onderwijsredactie Voorzitter PCO op jaarvergadering: Handelsmogelijkheden Derde Wereld belangrijker WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 TROUW/KW ANS kunnen van maandag lot en mei vri|dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummei 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur Psalm 23 Oma van harte gefeliciteerd. Rob, Anja, Yuri en Sjoerd. Onze ouders G. Luten en J. Luten-Bolhuis zijn op maandag 2 oktober 1978 25 jaar getrouwd. Zij houden een receptie in café-restaurant „Het Drouwenerzand", Gasselterstraat 7 te Drouwen, van 17.00-20.00 uur. Leo en Ita Hoofdkade 50, Stadskanaal. Marten Joldersma en Riek Joldersma-Veurink zijn 25 jaar getrouwd. Ter gelegenheid hiervan houden zij receptie op zater dag 30 september van 2.30-4.30 u. Restaurant Koeslag te Heemse gem. Hardenberg. U bent van harte welkom. Jannette Lidy Jan Lutten, Anerweg Noord 116. Zijn plaats is leeg Zijn stem is stil Wij zwijgen Heer Het is Uw wil Heden heeft de Here tot Zich genomen, mijn lieve man, onze lieve zorgzame vader en opa, onze broer, zwager en oom Klaas Klijn op de leeftijd van 65 jaar. Leiderdorp: A. Klijn-de Lange Waarland: Klaas en Nelly Klijn Jenny Klaas Jaap Stef Yerseke: Marry en Stof Guldemeester Rita Berty Balk: Guus en Dolf van Splunter Hilly Aldwin en verdere familie Leiderdorp, 25 september 1978 Iepenschans 19. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen De overledene is opgebaard in het uitvaartcen trum van de Coöp. Uitvaartverzorging, Hoge- woerd 162 te Leiden. Gelegenheid tot rouwbezoek donderdag van 7.00 tot 8.00 uur n.m. De rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 29 september, aanvang 12.30 uur in de „Petrakerk" aan de Suriname- straat, waarna de begrafenis in familiekring zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de dienst in de kerk. De kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Leiden wijk Petrakerk deelt met grote droefheid mee dat overleden is ouderling K. Klijn Levend in vertrouwen op God onze Vader in de hemel heeft hij veel zieken en bejaarden kun nen helpen en troosten. We zijn dankbaar voor wat hij heeft gedaan. We bidden nu voor zijn vrouw en kinderen om troost en kracht. H. Hortensius. pr. C. A. G. Gijzenij, scr. 25 september 1978 In Jezus ontslapen, onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Willemke Pel-Atsma (weduwe van Hermanus Jan Pel) op de leeftijd van 87 jaar. Weesp: Johannes 14; 1-7 D. van Os-Pel Utrecht: A. Pel Bilthoven: N. Francken-Pel F. Francken Amsterdam: S. H. Switters-Pel C. Switters Utrecht: W. Pel Klein- en achterkleinkinderen Utrecht. 25 september 1978. Von Kleistlaan 17-1. Geen bezoek geen bloemen. De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 29 sep tember a.s. om 14.00 uur op de algemene be graafplaats „Den en Rust" aan de Frans Hals laan te Bilthoven. Vertrek vanaf de Von Kleistlaan 17-1 om plm. 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis plechtigheid in de ontvangkamer van de be graafplaats. In Jezus ontslapen onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Klaasje Keijzer-van der Ende op de leeftijd van 87 jaar. 's-Gravenhage: Hester en Henk van der Sar Voorburg: Gre en Peter Kersbergen Zoetermeer: Lenie en Rien Bierma Voorburg: Rie en Henk Vijfvinkel 's-Gravenhage: Zwaan en Cor van Melis Klein- en achterkleinkinderen Voorburg, 23 september 1978. Sonnenburghlaan 2. Correspondentie-adres: Van de Kasteelen straat 59, 's-Gravenzande. Geen bloemen. Woensdag 27 september a.s. om 10.00 uur zal er een rouwdienst worden gehouden in de aula van Huize „Nieuw Heeswijk". Gelegenheid tot condoleren na afloop van de dienst, waarna de begrafenis in familiekring 'zal plaatsvinden. De Here heeft uit onze familiekring weggeno men onze geliefde schoonzuster en tante Hindrika Smit op de leeftijd van 83 jaar. echtgenote van Harm Smit. Psalm 90:1 Middelstum, 25 september 1978. Uithuizen, Z. Bakker-Smit A. E. Bakker Wagenborgen, C. Bouwman-Smit N. Bouwman Roodeschool, F. T. Smit-Rijzebol Neven en nichten. „Uw genade is mij genoeg". Na een moedig gedragen lijden is heden naar zijn Heer gegaan, op de leeftijd van 84 jaar, mijn lieve, zorgzame man, onze vader, schoon vader en grootvader Cornells Eberhard Johan van Enk 's-Gravenhage: H. I. van Enk-Kolster Nieuw-Vennep: J. A. E. van Enk S. E. van Enk-de Joode 's-Gravenhage: R. C. van Enk Ispra (Italië): R. H. van Enk Utrecht: W. H. Barentsen-van Enk J. P. Barentsen Leiden: E. B. van Enk A. van Enk-Trommel Leidschendam: C. A. Wissink-van Enk J. G. Wissink en kleinkinderen. 's-Gravenhage, 25 september 1978 Roelofsstraat 11 Thuis geen bezoek. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Burg. van Karnebeeklaan 13; bezoek woens dag van 10-12 uur en donderdag van 19-20 uur. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 29 september om 11 uur in de aula van de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan, waarna de begrafenis aldaar zal plaats hebben. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de ontvangkamer van de be graafplaats. „Wel gelukzalig is hij, die den God Jacobs tot zijne hulpe heeft; wiens verwachting op den Heere, zijnen God is;" Psalm 146 vers 5 Onverwacht heeft de Heere van ons weggeno men, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Teuntje Schiebaan in de ouderdom van 81 jaar Nunspeet: B. Huis Enschede: J. Huis J. M. Huis-van Dijk Veghel: A. van Gooi C. van Gool-Huis Rotterdam: M. Huis J. G. Franzen J. S. Huis A. Huis-Snippe Klein- en achterkleinkinderen Nunspeet. 26 september 1978 Molenweg 5 De overledene is opgebaard in het rouwcen- trum van de Monuta Stichting, Beetsstraat 17 te Harderwijk. De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 29 sep tember om 13.00 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Eperweg te Nunspeet. Daaraan vooraf zal om 12.00 uur een rouw dienst worden gehouden in de Gereformeerde Kerk. Driestweg te Nunspeet. Na afloop van de begrafenisplechtigheid is er in één der zalen van de Gereformeerde Kerk gelegenheid tot condoleren. AMSTERDAM „De ver nieuwingen in het onderwijs wordien ernstig geremd door het geknibbel van minister Pais.. Hoewel hij zegt dat hij het onderwijs wil stimuleren, schrapt hij 291 miljoen op de onderwijsbegroting voor 1979." Dit zei gistermorgen Jan Huisman, vooi sitter van de Protestants Chris telijke Onderwijsvakorganisatie, tij den: t de jaarvergadering van de sectie kleuteronderwijs van de PCO in het Ook komt er 2,1 miljoen ij her- en bijscholing. En f integratie van het kleute ondewijs voor de deur.'.' 10 De voorzitter van de P( ook de bezuinigingen vo dingsinstituten, de p« academies en de opleic kleuterleidsters, die vijf n ten inleveren. Rai-congrescentrum in Amsterdam. Huisman uitte kritiek op de bezuini gingen die het kleuter- en lager on derwijs gaan treffen. „Minister Pais heeft het primair onderwijs de hoog ste prioriteit gegeven in zijn beleid, maar ook daar moet bezuinigd worden. De salarisvernoging zai pas in ae maand na de verjaardag worden be rekend. De semi-permanente bouw in het kleuteronderwijs zal worden afge remd. Bij elkaar een besparing van tien miljoen. Hij pleitte voor behoud vt zoeksinstellingen voor he „Zonder onderwijskundi f ding kan het onderwijl" stellen." FT ioi Me D litl Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ontwikke lin gshulp moet vooral aanvul lend zijn. Meer handelsmoge- lijlcheden voor de Derde We reld zijn eigenlijk belangrij ker. Minister de Koning (ont wikkelingssamenwerking) bracht dat gisteren naar vo ren tijdens een lunch met de pé rs. Hij gaf achteraf nog een toelichting op zijn begroting, omdat hij de afgelopen weken in Indonesië is geweest. Di» interdependentie (onderlinge af hankelijkheid) van noord en zuid is eeio uitgangspunt in het beleid van Di i Koning. Hulp aan ontwikkelings landen zal voor onze bedrijven meer af: set betekenen, omdat er vraag komt naar onze produkten, en aldus mi eer werk en winst, zo redeneert mi nister De Koning. Het zou kunnen gelden voor ontwikkelingslanden die al wat verder zijn (Brazilië, Mexico) m::kar het gevaar bestaat dat de aller armste ontwikkelingslanden buiten dl: boot vallen. Daar bestaat nog nau welijks vraag naar onze produkten, eu het ziet er ook niet naar uit dat die eb binnen afzienbare tijd komt. Ook dl ie landen moeten volgens minister D e Koning echter bij de wereldwijde economische ontwikkeling worden betrokken. Daarom ook richt hij de Nederlandse ontwikkelingshulp voor al op landen met een inkomen per hoofd van minder dan 550 dollar. Vijf zogenaamde concentratielanden zijn afgevallen, omdat ze „te rijk zijn". Nu hoeft dat echter niet te beteke nen, dat dit voor alle groepen in die landen geldt: een gemiddeld inkomen per hoofd zegt nog niets over de ver deling van het inkomen. Minister De Koning meent echter, dat de armste bevolkingsgroepen in landen met een wat hoger gemiddeld inkomen altijd nog beter af zijn, dan vergelijkbare groepen in landen met een inkomen per hoofd van minder dan 550 dollar. Deze voor velen aanvechtbare stellin gen heeft de minister nu gestaafd met gegevens van de DAC (het ontwikke lingshulp comité van de OESO, een club van rijke landen), die vertrouwe lijk aan de vaste Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking zijn gestuurd. Om de armste ontwikkelingslanden te helpen heeft minister De Koning ook van een viertal van deze landen de schuld die zij bij Nederland had den kwijt gescholden. Een schulden- regeling voor de Derde Wereld is al jaren een heet hangijzer in het over leg tussen noord en zuid (o.a. binnen de UNCTAD, de wereldhandelsconfe rentie). Daarnaast wordt al jaren ge- Vervolg van pagina 1 D e CDA-deskundigen, onder wie prof. Weitenberg, onderdirecteur van heit Centraal Planbureau, hebben dJtarom weinig behoefte aan de „spoorboekjes" en „scenario's" die pi ecies in cijfers aangeven hoe we er in 1981 voorstaan en wat we daarvoor m peten doen en laten. „Te planmati ge! benaderingen onderschatten het improvisatievermogen van mensen en\ organisaties. En onderschatten trafuwens ook de mondigheid van mensen". Dijarom is het volgens de CDA-des- kutndigen niet de taak van de over heid bijvoorbeeld de ontwikkeling vaii inkomens geheel voor te schrij ve* i. Eveneens is „de overheid niet bij miachte een volledige werkgelegen heid in de na-oorlogse betekenis te gar anderen. De overheid beschikt ooi: niet over de instrumenten voor het garanderen van een volledige werkgelegenheid". ondernemingsraden zullen in deze za ken hoogstens een adviesrecht mo gen hebben. Deze raad zal ook voor eenderde ge kozen moeten worden door het perso neel en voor eenderde door de aan deelhouders, terwijl het resterende derde deel wordt gekozen door de aldus aangewezen commissarissen. Het zwaartepunt van de medezeggen schap van werknemers zal niet moe ten liggen bij de ondernemingsraad, maar bij de raad van commissarissen. streefd naar een grondstoffenfonds, dat de derde wereldlanden evenwich tiger uitvoeropbrengsten zou moeten verzekeren. Wat betreft de schulden ziet de minis ter enige mogelijkheid voor overeen stemming, maar wat betreft de grondstoffen is de toekomst somber. Ons land neemt hierin echter een meer pragmatisch standpunt in dan in het verleden, omdat naar de me ning van minister De Koning dan de kans op overeenstemming groter is. Ook ziet hij een ontwikkeling waarbij Noord en Zuid niet meer bij voorbaat tegenover elkaar staan, maar bij voorbeeld producenten en consumen ten van grondstoffen de degens krui sen. Ook sommige ontwikkelingslan den moeten grondstoffen invoeren, willen dus lage prijzen, terwijl indu strielanden soms grondstoffen uit voeren, en dus hoge prijzen voor staan. De belangen van de verschil lende deelnemers aan het internatio naal economisch overleg kunnen dus dwars door de Noord-Zuid-verhou- ding heen lopen. Het verwijt van een „verdeel-en-heer- spolitiek" ten aanzien van de derde wereld pareerde de minister met de opmerking dat dit „ons nooit verwe ten mag worden." Maar als de „77" (inmiddels meer dan honderd ontwik kelingslanden) in een aantal gevallen niet langer kiezen voor een optreden als geheel, kan dat wel handig werken in onderhandelingen, aldus redeneert minister De Koning. Een thematische benadering van de problemen (van geval tot geval, en niet alle knelpunten tussen Noord en Zuid in één keer) heeft ook de instem ming van de bewindsman, maar dan wel als dat uitgaat van de ontwikke lingslanden. „Wij mogen hun dat niet opdringen." Bedrijsleven Op een opmerking dat hij aan de kant staat van het bedrijfsleven ant woordde de minister, dat de belangen van de ontwikkelingslanden voorop moeten staan. Bij de besteding van de pot van honderd miljoen gulden voor transacties met een „hoge ont- ai rjn< wikkelingswaarde" zal da|0v worden uitgegaan. Als vo<He 1 dat soort transacties noekn nister onder andere de elMjr van het platteland in de d«en (die Philips bij voorbeeld ^rt verzorgen) of de levering jin mest aan kleine boeren iwer wereld (waar onze kun%n strie welwillend tegenoverj De minister benadrukte oje hij zich verzet tegen protjd a het afschermen van onziieu voor produkten uit ontwik^t, den. Op de lange duur ïp nadelig, zowel voor de ontfeeij landen als voor de industjs i Wat betreft de twee populfcee over ontwikkelingssamen\»ngi zijn opgericht onder het ijom zijn voorganger, Sam Sam, deren) en Troef (voor oud^ati bewindsman dat bekeken den of Troef in deze v^ voortgezet. Het blad loq_ goed dan verwacht, terwjB] punt van discussie is of h van de overheid is een I Troef uit te geven. Het kinderblad Sam Saj alle waarschijnlijkheid dergebracht bij het Kornet" tuut voor de Tropen, ook gingen van efficentie. Vervolg van pagina 1 der ontkende Gröger al ge Roemenië te hebben doon De Westduitse federale Kurt Rebmann, deelde g^ dat het onderzoek naar dójj,- van Holtz en Gröger was omdat er geen bewijs waf z voor de beschuldiging vfer Ook drie andere hoge frjers sen, wier namen niet zijp r> blijken niet schuldig te zi tegen hen aangespannerf11- procedure is stopgezet. ho Rebmann noemde de bewfe Holtz en Gröger over hun met Roemenië, dat deze lijk waren geweest, volstiee waardig. ra Afitpèl De CDA-deskundigen pleiten wel voor aanpassingen in wetten en rege lingen. Maar ook benadrukken zij stefk dat zij met hun verhaal een „appèl" willen doen op de mensen om op Itiun niveau (weer) zelf hun verant woordelijkheid op zich te nemen. Ee:ci belangrijke wettelijke maatregel zal moeten worden een sterkere rol voor de raden van commissarissen. Die: moeten het hoogste orgaan in het bedrijf worden. De directie zal voor belangrijke besluiten samenwer king, investering, deelneming, ar beid somstandigheden. ontslagen eerst goedkeuring van de raad van commissarissen moeten vragen. De Rechter De CDA-deskundigen zouden hierbij echter niet alle aandeelhouders even veel rechten willen geven. Veel aan deelhouders kopen en verkopen aan delen uitsluitend als belegging, en interesseren zich verder weinig voor het bedrijf. De CDA-deskundigen denken erover zulke aandeelhouders geen stemrecht te geven, en geen lid te laten zijn van de „aandeelhouders vergadering". Deze rechten zouden moeten worden voorbehouden aan aandeelhouders die zich voor een be paald aantal jaren vast aan de onder neming willen binden, en daardoor dus ook meer risico lopen omdat zij hun aandeel dan niet vlug kunnen verkopen wanneer dat financieel wat gunstiger zou uitvallen. Het CDA-rapport bepleit voorts wet telijke maatregelen om het overleg per bedrijfstak tussen vakbonden en ondernemers te regelen, evenals het overleg op niveau van de regio's. De overheid zou als waarnemer aan deze vormen van overleg moeten deelne men. Corporatisme wordt echter af gewezen. De verantwoordelijkheden van overheid en maatschappelijke groeperingen moeten nadrukkelijk gescheiden blijven. Vervolg van pagina 1 die was ontstaan over een vraagge sprek dat Hervormd Nederland deze week met hem publiceert over het zelfde onderwerp. Zijn uitspraken ko men echter tevens in een periode waar internationaal de temperatuur rond de neutronenbom weer oploopt. Er zijn geruchten dat de produktie van onderdelen van de neutronen bom binnenkort begint onder de dek mantel van de algemene modernise ring van de verouderde atoomwapens die in West-Europa zijn opgeslagen. Voorts zei NAVO-secretaris generaal Luns deze week, een spoedige beslis sing tot produktie van de neutronen bom te verwachten. Dit voorjaar besloot de Amerikaanse president Carter tot uitstel van de produktie in de hoop dat de Sovjet- Unie een overeenkomstig gebaar zou maken ter afremming van de bewape ningsrace. Dit gebaar is, zo vindt de NAVO, tot nu toe achterwege geble ven. De belofte van de Sovjet-Unie zelf ook van de produktie van de neutronenbcm af te zien wordt niet tofp! nhnt; "rre d di ter ernstig opgevat. De RusH daarmee niets op, want zeiec helemaal niet met de neuf bezig, redeneert de NAVOjmj De eventuele beslissing tb over te gaan, betekent nil tisch dat dit wapen vervdm, de NAVO zal worden ing^t i wordt echter in dat gevr wacht omdat zonder Amei gendruk, de positieve h< West-Duitsland tegenoverlag de doorslag kan geven. us Jee De Nederlandse regenng Nep tot nu tot steeds voor uilar de neutronenbom te ge1" met de Sovjet-Unie tot beperkingen in de bewapi men. Het kabinet heeft di er moet gebeuren indien onbeantwoord gelaten, heeft zich nadrukkelijk den aan invoering van het] wapen als het niet lukt vai Unie een tegenprestatie tel Er zal in dat geval van situatie sprake zijn, waarf£d overleg met de Kamer gevoerd. le, iti Heden o»verleed onze lieve vader, grootvader en overgrootvader Evert Zweers geboren 130 juli 1895 Sinds 29 december 1954 \fgeduwnaar van Jo de Lange „Het zij dan dat wij leven, het zij dat wij sterven, wij zijn des Heren" Rom. 14:8 Nijkerk: D. H. Altena-Zweers K. Altena Zwolle: J. Steegstra-Zweers E. Steegstra. J. W. Zweers G. Zweers-Herleijn kleinkinderen en achterkleinkin deren Zwolle, 26 september 1978 Bejaardenc entrum „De Nieuwe Haven" Harm Smeongekade 20 Corr. adres. Prins Hendrikstraat 9 Geen bloemen Een samenkomst van woord en gebed zal wor den gehouo'en vrijdag 29 september a.s. om 11.00 uur in het lokaal Brink 13 te Zwolle, waarna de teraardebestelling om 12.00 uur op de begraafplaats „Bergklooster" te Zwolle zal plaatsheb ben. Gelegenheid tot condoleren na afloop varn de begrafenis in de Prins Hen drikstraat 9. Met diepe droefheid geven wij kennis van het onverwachte overlijden van mijn innig gelief de man, onze lieve vader en allerliefste groot vader Willem Snel op de leeftijd van 61 jaar. Schiedam: M. G. H. Snel-van der Does Voorschoten: Mariëlla de Kuyper-Snel Ruud de Kuyper Stella, Barbara Schiedam, 26 september 1978, Chopinplein 39 Donderdagavond is er om half acht een Eucha ristieviering in de St. Martinuskerk, Willem Andriessenlaan 65 te Schiedam-Groenoord. De uitvaartdienst zal plaatsvinden vrijdag 29 september om half twaalf in bovengenoemde kerk, waarna om circa half twee de crematie volgt in het crematorium Driehuis-Westerveld. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond na de Eucharistieviering in de kerk en na de crematie in de aula van het crematorium. Daar het niet mogelijk is allen persoonlijk te schrij ven, willen wij langs deze weg onze dank uitspreken voor de vele blijken van medeleven, betoond bij het overlijden van mijn innig geliefde vrouw, en onze lieve zorgzame moeder Lena van der Heiden-Deunhouwer Uit aller naam: L. van der Heiden Puttershoek, september 1978. Plataanstraat 38. ENIGE EN ALGEMENE KENNISGE Op 23 september is van ons heengegaaj Elisabeth Johanna Margaretlj Weijsman in de ouderdom van 82 jaar „Wie in Mij gelooft zal lei ook al is hij gestorven" uit aller naam: A. Wiersma (Exec, test.) correspondentie-adres: Bejaardentehuis „Tabitha" Ingenhouszhof 15, Amsterdam Gelegenheid tot afscheid nemen in vaartcentrum van de Coöperatie PC Hooftstraat 183, Amsterdam, woensd 14.30-15.30 uur en 18.00-20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebbe derdag 28 september a.s. tegen 9.00 uu Nieuwe Oosterbegraafplaats aan de Kr 126 te Amsterdam. IN PLAATS VAN KAARTEN voor uw hartelijk medeleven tijdens haar i na het sterven van mijn vrouw en mijn r Janny van Egmond-Loddd zijn wij u mede namens onze familie heel'4 Simon van Egmondr. Bram van Egmond Amstelveen, 27 september 1978. Handweg 115.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8