4) A bang voor groei naar ntraal geleide economie NAVO ter discussie bij invoeren N-bom Verpleegster in huis gegijzeld Structuur Kïesuwkado estduitse politici ij van verdenking ichtsnelle brief aar Indonesië Aantjes schermt met lidmaatschap Gromiko in VN onwel onroerend goed In deze krant Aangenaam! Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Meer wind Inageaffaire gesloten Wereldraad: miljoen voor strijd tegen het racisme Haagse 'Babyion' is nu voltooid Franse president verliest prestige iport over 'gespreide verantwoordelijkheid' - y r Friesland Bank Arts in been geschoten fts zout zal ons lang plagen Bavo bepleit eerste hulp bij conflicten BRINK Luchtverwarming Doelgerichte communicatie Trouw Bezorg Irottw een meawe abonnee Lees cenkrant met overtuiging: TfOUW rouw 36STE JA/ JAARGANG NR 10566 - WOENSDAG 27 SEPTFMRFR 1978 Wisselend bewolkt en plaatselijk buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 15 graden. Morgen en overmorgen; Enkele opklaringen. Later regen. Middagtempe- raturen omstreeks 15 graden. Morgen zon op/onder: 07.35/19.25 Maan op/Onder: 03.30/17.49. LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90: Luxemburg Frs 13 leuter, DPA, ANP) ktduitse parlementslid [oltz en de woordvoer- i Egon Bahr, Joachim e-Gröger, staan niet j onder verdenking van Het justitiële on- tegen beiden is ge- we was aan het rollen ge er de voormalige Roemeen ssecretaris en plaatsvervan ger van de Roemeense bui- inlichtingendienst, Ion Pa- li vorige maand naar het Wes- tiep en nu in de Verenigde pu verblijven. Verklaarde dat een hem niet pe bekende vertegenwoordi- Be Westduitse Sociaal-Demo- 1 Partij documenten en be richten had doorgespeeld aan de Roe meense inlichtingendienst. De uitspraken van Pacepa zorgden niet alleen voor consternatie in Roe menië, waar president Ceaucescoe zijn minister van binnenlandse zaken Teodor Coman ontsloeg en een aan tal hoge functionarissen gevangen zette, maar ook in West-Duitsland, waar de Westduitse Bondsdag op 1 september de parlementaire on schendbaarheid van verdachte Uwe Holtz ophief om een onderzoek tegen hem mogelijk te maken. Niet schuldig Uwe Holtz heeft vanaf het begin ont kend schuldig te zijn aan de aantij gingen. Hij stemde zelf in met ophef fing van zijn parlementaire on schendbaarheid om zo onderzoek in zijn kantoor mogelijk te maken. Vervolg op pagina 8 PAGINA 2: PAGINA 19: PAGINA 5: Roer eens een kruidje aan, strips, feuilleton, radio- en t v-pro gramma's, weer, puzzel PAGINA 7: PAGINA 4: Drees sr. schreef liefdesbrieven in steno PAGINA 17: Geen kip meer onder bontmuts Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractieleider Aantjes vindt dat het Nederlandse lidmaatschap van rie NAVO ter discussie moet worden gesteld indien de NAVO zou besluiten tot invoering van de neutronenbom. De mogelijkheid dat Nederland in dat geval inderdaad besluit de NAVO te verlaten, noemde Aantjes gisteravond desgevraagd echter niet zo waarschijnlijk. Aantjes ziet drie mogelijkheden in dien de NAVO. tegen de zin van Ne derland in, toch tot invoering van de omstreden neutronenbom overgaat: we aanvaarden het zonder meer. we vinden dat hiermee de grens wordt overschreden en verlaten daar om de NAVO. we accepteren het NAVO-besluit, maar voeren de bom niet in Neder land in. Deze laatste mogelijkheid noemt Aantjes „de slechtste". „Wij houden dan wel schone handen, maar profite ren mooi van de bereidheid van onze bondgenoten om dit wapen wel te aanvaarden. In een zuivere discussie zal het gaan om de vraag of Je de NAVO, inclusief het neutronenwa pen, wel of niet voor je rekening neemt. Beide mogelijkheden zijn in die discussie in beginsel open." aldus Aantjes. Op de vraag of hij werkelijk verwacht dat Nederland dan de NAVO verlaat, antwoordde de CDA- fractieleider: „Beide mogelijkheden zijn niet even waarschijnlijk." Beslissing ze sociaal sche redactie IHAAG Nederland geleidelijk toe te groei- een centraal geleide f^nie. Die ontwikkeling Tgekeerd worden. Werk- 3s en ondernemers, vak- bi en werkgeversverbon- pr bedrijf, per bedrijfs- landelijk zullen weer heer zelf moeten op- Jn voor beslissingen en ilgen daarvan. Dat npassing van wetten els. Zo zal de raad van ssarissen In bedrijven eer bevoegdheden moe- jgen. it in een dik rapport. „Ge- verantwoordelijkheid", dat nschappelijke bureau's van A gisteren hebben uitge bracht. Het rapport is opgesteld door een werkgroep van bekende CDA- deskundigen op gebied van economie en medezeggenschap. De CDA-des- kundigen vinden dat „de economi sche orde zelf ter discussie gesteld moet worden". Zij vinden hun voor stellen dan ook „structuurhervor- mend". De CDA-deskundlgen wijzen erop dat thans op economisch gebied mensen beslissingen nemen met het oog op bepaalde voordelen, maar dat de na delige gevolgen worden afgewenteld op de overheid. Baten en lasten wor den niet ter plekke afgewogen. Als in een bedrijf bijvoorbeeld wordt beslo ten tot hogere lonen of een automati sering, kan dat nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Dat gevolg wordt nu afgewenteld naar een hoger niveau; uiteindelijk moet. de overheid het maar opknappen. Verantwoordelijkheid Er is een duidelijke stroming die pleit voor meer gemeenschapsinvloed op ten onzer verslaggevers JM „De PTT kan woorden els geven laat dns wat van u Dit zei de staatssecretaris Kroes gisteren via een satel- aar Indonesië. De staatsse- is schreef de woorden op lectronisch bloknoot. In In- ië werd dit zichtbaar op een _">chermpje. ^4 nod >uw Smit is de eerste die ik maakt van de mogelijk- Vm via een satelliet te „cor- nderen", door middel van lefoon die gekoppeld is aan eeidscherm. e de PTT ederlandse ambassadeur in esië antwoordde met: „Wij et met u geheel eens. Leve Met het „telefonisch ven" werd een tweede an- van het grondstation te Bu- Fr) voor satelliet-communi- gebruik genomen. Overigens was er in 1919 al een beperkt contact via de lange golf met een twee kilometer lange an tenne die in de kloof van Malabar hing. Sindsdien is de ontwikke ling spectaculair geweest. Er zou aldus mevrouw Smit een dik telefoonboek met twee honderdvijfenzestig miljoen abonnees uit alle continenten no dig zijn, om alle aansluitingen te registreren. TH Delft reede „greate ear" (grote )als de Friesen wel zeggen, communicatie met het ver- Aten per satelliet mogelijk. De schrijftelefoon is ontwikkeld door de TH Delft (met name pro fessor Bordewijk). Er wordt no verder aan gewerkt in samenwer king met TNO, Philips en de PTT. De mondelinge en schriftelijke communicatie met Indonesië gaat via een satelliet die op veer tigduizend kilometer afstand van zowel Burum als het grondstati on in Indonesië staat. Dit gebeurt met de snelheid van het licht. Woorden en tekst doen er een kwart seconde over om de af stand van tachtigduizend kilome ter te overbruggen. de investeringen, geleide loonpolitiek en het „socialiseren van de vraag". De CDA-deskundigen achten zo'n ontwikkeling in strijd met „de ver antwoordelijkheid als een wezens kenmerk van de naar het beeld van God geschapen mens." Die verant woordelijkheid zal gericht (georiën teerd) moeten zijn op rentmeester schap (beheer van het geschapene) en solidariteit (medeverantwoordelijk heid voor elkaar). Het CDA-rapport spreekt in dit verband over „georien- teerde verantwoordelijkheid." De verantwoordelijkheden voor de grote sociaal-economische proble men zullen „in zo ruim mogelijke mate op een zo laag mogelijk niveau" gelegd moeten worden. Bedrijfsgeno- ten binnen de onderneming, en de „sociale partners" (vakbeweging, werkgevers) op niveau van bedrijfs tak, regio en landelijk, moet nieuwe ruimte worden gegeven „voor het zelf afwegen van de vele verlangens" in plaats van „het afwegingsprobleem op de stoep van de overheid te depo neren." Vervolg op pagina 8 Ons commentaar staat op pagina 5. ADVERTENTIE. f Hoge rentevergoeding Toonder- spaarbiljetten Leeuwarden Telefoon 05100-43123 16 Van een onzer verslaggevers GROENLO Een Inwoner van Groenlo houdt sinds gister middag in zijn huis de 22-jarige verpleegster Ter Brake in gijzeling. De man, die volgens de politie in grote financiële moeilijkheden zou verkeren, eist een groot bedrag aan geld en een vrijgeleide. De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko wordt hier ondersteund, nadat hij tijdens zijn toespraak onwel werd. UTRECHT (ANP) De 22-jarige R. F. van der Sluis uit Utrecht is giste ren om het leven gekomen toen de auto waarin hij reed In Maarssen on der een sneltrein kwam. Het slachtof fer werd door de aanrijding uit zijn wagen geslingerd en kwam onder een andere trein. Aantjes deed zijn uitspraken mede naar aanleiding van enige verwarring Vervolg op pagina 8 NEW YORK (AFP, UPI, Reuter) - De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko. is gis teren onwel geworden, toen hij een rede hield in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Dit gebeurde toen hij zijn toespraak bijna had voltooid. Leden van de Sowjet-delegatie snelden toe en brachten de 69-jarige minister naar het bureau van de voorzitter van de Algemene Vergadering achter het spreekgestoelte, waar een arts hem onderzocht. Kort daarna werd mee gedeeld dat Gromyko zich weer beter voelde en dat hij zijn rede zou voltooi en. nadat zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Oenscher die inmid dels het woord had gekregen, zou zijn uitgesproken. Een uur later ver scheen de Russische minister weer in de zaal om zijn rede af te maken. Een Russische woordvoerder zei dat de minister ..zeer vermoeid" was als gevolg van een reeks besprekingen. Hij had er over gekiaagd dat het op het podium door de vele lampen „zeer, zeer warm" was. In elk geval was er geen sprake van een hartaan val geweest. Volgens bepaalde diplomatieke krin gen zou Gromyko zeer geërgerd zijn geweest over het feit dat een gesprek dat hij het afgelopen weekeinde zou hebben gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance, werd uitge steld omdat Vance nog in het Mid den-Oosten verbleef. Dit gesprek zou zijn gegaan over het Sait-overleg, de Amerikaans-Russische onderhande lingen over beperking van de strate gische bewapening. Aan de gijzelingsactie ging in de wo ning van de man een schietpartij vooraf, waarbij de Groenlose arts dr. G. N. Zandstra in zijn been werd getroffen. Deze was door de man naar de woning geroepen om naar zijn zieke vrouw te komen kijken. De vrouw verblijft ook nog steeds in het huis, waarvan de ramen met kranten zijn dichtgeplakt. Of ze eveneens in gijzeling wordt gehouden is niet bekend. De man belde na de schietpartij zelf het ziekenhuis. Met de ziekenauto kwam ook een verpleegster van „Zie kenzorg" mee en deze werd Ingeruild tegen dokter Zandstra. In het zieken huis bleek hij een diepe vleeswond te hebben opgelopen, maar na een operatie kon hij naar huis terug keren. De politie die inmiddels de straat, waar de woning aanligt, had afgezet, heeft geprobeerd met de man te on derhandelen, maar gisteravond laat werd over hetr verloop daarvan niets bekend gemaakt. Uit de woning zelf klonken geregeld geweerschoten. In Groenlo is een crisiscentrum inge richt, vanwaaruit rijkspolitie en Justi tie het beleid rond de gijzelingsactie coördineren. flauw hè Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT Buren hulp en de EHBK (Eerste hulp bij konflikten) zijn twee mogelijkheden om mensen met problemen en stoor nissen beter in hun eigen omgeving te kunnen helpen. Deze aanbevelingen worden gedaan in het rapport „Van probleem tot psychiatrie" van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout. Uit het rapport blijkt (overigens niet voor het eerst), dat er een overmaat aan psychische nood en een ernstig tekort aan hulp bestaat. Om de psy chosociale hulp dichter bij de men sen te brengen, moet „de wijk" wor den ingegaan. Het (oude) verschijnsel burenhulp moet gezien wordpn als vorm van ondersteuning en begelei ding. wanneer een gezin niet meer zelf alle dagelijkse taken kan volbrengen. De hoofdfunctie van deze hulp is een preventieve, aldus het rapport, in die zin dat het bevorderen van de saam horigheid van de wijk een aantal mensen op het juiste moment die steun doet ervaren die ze nodig heeft, waardoor ernstiger problematiek wordt voorkomen. Een nieuw verschijnsel is de eerste hulp bij conflicten (EHBK), die door training en ervaring geschoold in de wijk oplossende hulp kan bieden, in dien zich conflicten tussen mensen voordoen. Met als eerste taak: het conflict beperkt zien te houden, een eerste verkoeling van de verhitte ge moederen, het aanbrengen van ont spanning en een eventueel latere ver wijzing naar bekende professionele hulp. In het rapport wordt verder gepleit voor het aanstellen van een „wijk- psycholoog", die naast de werkers in de eerste lijn (gezinshulp, wijkver pleegster en huisarts) deze mensen bijstaat. Meer nieuws op pagina 3. ADVERTENTIE Industrieterrein 5. Postbus 24, Staphorst. Telefoon (05225) 1444 De ingang van bet huis, waarvan de zijkant met kranten is dichtgeplakt. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse president Carter heeft giste ren het wapenembargo van de Ver enigde 8taten tegen Turkije opgehe ven. Carter meent dat deze maatregel in het belang van de VS en haar bondgenoten in de NAVO is. Het em bargo tegen Turkije werd in 1974 af gekondigd vlak na de Turkse invasie op het eiland Cyprus. Er is gedanst op het Binnenhof. Niet van plezier, maar van geldgebrek. Toch een verademing, voor wie vindt dat de gemiddelde demonstratie wat onge structureerd verloopt. Cultuurspreiding uit armoede dus. (Nou ja, spreiding? Select publiekje.) 6 sprookjes op I LP (A) Lederen halstasje (C) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien, van Dijk. 1 leny Blok en Ina van Faavscn Echt naturel leder mei gevlochten koordje. Lektuurhanger(B) Ketting met armband (D) Nooit meer zoeken naar de kninl ol tv-gidv Dekoratie!jute lektuurhanger. De nieuwe modetrend; ketting en arm bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee. Plaats en postcode. Giro; Uw naam: Uw adres: Plaatsen postcode— TeL De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. met aLs welkomst-voordeel f 7.- korting Kado naar keuze (HA B. C D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1