louwprogramma blijft weer ik onder de raming 'Zuivelwinkelt j e' slaat flink gat in bodem melkemmer sgz* Woningcorporaties leggen toe op beheer I Gulden blijft zwak andelsbalans VS beter in 1979 Geen kip onder bontmuts NB Per jaar veertig gulden per huis Rectificatie verhoging tijdelijke toeslag debetrente kredieten. Ondanks hoger disconto Volgend jaar speciale rijksdaalder 'ter belooft inflatiebestrijding „op woord van eer" Volle melk voor minder dan tachtig cent per liter Afwasmachine is knap prijzig Int AH Zuivefwinkeltje: Grote theedoekenaktie bij verse AH melk v ^50+10 zegels SDAG 27 SEPTEMBER 1978- FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 |en onzer verslaggevers 2HT Als de overheid het beleid niet beter afstemt op vraag en aanbod, zal het Igbouwprogramma volgend jaar evenmin als dit jaar het geval is worden gehaald. (1978 stonden 106.000 woningen op het programma, terwijl er maar ongeveer 96.000 gebouwd; voor 1979 wordt uitgegaan van een programma van 102.800 woningen, maar i zullen er nog geen 90.000 gereed komen. tig aanbod van huizen, dat afgestemd is op de mogelijkheden en wensen. Dan moet het, zo zei hij. mogelijk zijn het bouwbeleid te richten op de reali satie volgend jaar van 105.000 wonin gen, onderverdeeld in 28.000 huurwo ningen (inclusief 5.000 10.000 pre miehuurwoningen). 45.000 premie- koopwoningen (inclusief 10.000 tot nbere prognose gaf ir M. E. F. cteur van Eurowoningen en van de Nederlandse Pro- |wikkeling Maatschappij Ne lsteren op de persconferentie fgenheid van de beurs Koop- ïze beurs wordt van vrijdag 29 ter t/m dinsdag 3 oktober in 'Aehal van de Jaarbeurs in I gehouden. realistisch te erkennen, aldus 1 Kool, dat 30.000 huurwonin- 'jclusief premiehuur, markt te hoog is gegrepen. Dit 3 werkt gezien het huurpeil jJjO tot ƒ450 per maand in niet meer als een redelijke Jtheid voor de lagere inko- tepen om een nieuwbouwwo- kunnen betrekken. In dit ver lees hij op de snel oplopende kulden bij de woningbouwver- hem zou het beter zijn de tto/Jn de woningwetsector tot -bak jè 25.000 te laten dalen, mits flstuiiin overleg met de institutio- tekrajeggers (pensioenfondsen, ver telbedrijven) het aanbod van enc' fuurwoningen weer op 5.000 zou worden gebracht. Om önesjitutionele beleggers zover te i zou het rendement op het I dat zij erin stoppen, met 299 ir één procent moeten worden "ckeTd. Op deze wijze zou het er- abod tussen de 25.000 en iakcnfoningen kunnen uitkomen. 53» achterblijven van het aantal rope»oopwoningen (met ïo.OOO) ibouu hij een aantal oorzaken, der de begrenzing van de ile stichtingskosten en het af- van bouwmogelijkheden. Volgens hem is het echter marktech- nisch zonder problemen mogelijk. 40,000 premiekoopwoningen te bou wen én te verkopen. Samenvattend kwam hij tot de con clusie, dat een gedifferenUeerd grondprijsbeleid van de gemeenten een voorwaarde is voor een evenwich- 15.000 premiekoopwoningen met maximale premie-uitkering) en 32.000 vrije sectorwoningen. Ir A. van der Kloos. voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bouw ondernemers (NVB) zei grote bezwa ren te hebben, tegen de in de bezuini gingsplannen van het ministerie van Volkshuisvesting voorgestelde beper king van het aantal te bouwen pre miekoopwoningen. Hij meende dat juist naar dit soort woningen een enorme vraag bestaat, terwijl de bouw van deze woningen bovendien de doorstroming bevordert. Er zijn in^ ruime mate woningen met lage huren van voldoende kwaliteit aanwezig, maar deze woningen komen niet vrij omdat de bewoners ervan de door hen gewenste (eigen) woningen niet kunnen krijgen, zo voegde hij hieraan toe. Ernstig Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de jaren 1975, 1976 en 1977 zijn de wo ningcorporaties ongeveer veertig gulden per woning per jaar te kort gekomen aan het (door de overheid vastgestel de) normbedrag. Dit bekent, dat de huidige beheers norm met maar liefst veertig procent moet worden verhoogd, om de gemid delde kosten te dekken. Dit is de uitkomst van een onderzoek, dat in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en onder ver antwoordelijkheid van de beide wo ningcorporaties (NWR en NCIV) is gedaan. De woningcorporaties (die samen met de gemeenten ongeveer eenderde van alle woningen in ons land behe ren) zitten dus al jarenlang met het probleem, dat zij met het door de overheid vastgestelde bedrag voor beheer niet uitkomen. Dat is, zo wordt opgemerkt, ook helemaal niet verwonderlijk, omdat zij de laatste jaren een groot aantal taken erbij hebben gekregen. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) heeft in een reactie inmid dels verklaard, dat zijn departement de conclusies van het onderzoek gro tendeels kan onderschrijven. Tot nu toe hebben de coroporaties de tekor ten uit hun reserves moeten aanzui veren. Zij verwachten echter, dat de beheersnorm per 1 juli 1978 zal wor den verhoogd. Voorzitter O. Chr. Smit van de Neder landse Bond van Makelaars merkte op, dat het functioneren van de wo ningmarkt ernstig wordt gefrustreerd door de verkoopbelemmerende bepa lingen, die op grote schaal en in vele variaties door de gemeenten worden gehanteerd. Alleen hierdoor zijn dit jaar zo'n 10.000 woningen aan het aanbod onthouden, zo zei hij. Ook had hij kritiek op de verhoging van de overdrachtsbelasting van 5 naar 6 procent. Uit zijn betoog bleek voorts, dat het totale woningaanbod snel is toegeno men. Hij vroeg zich echter af in hoe verre dat aanbod reëel is, omdat er ook een aantal „probeersels" tussen zit. Overigens is het aanbod thans niet groter dan een Jaar of vier geleden. Dat de woningmarkt in elkaar stort, zei hij niet te verwachten. Wél gaf hij toe, dat er in de prijsontwikkeling grote verschillen te zien geeft, zowel naar regio als naar woningtype. Niet temin hield hij het erop, dat de prij zen gemiddeld met ongeveer zes pro cent per Jaar zullen blijven stijgen. ADVERTENTIE! I. 02 In verband met het besluit van De Nederlandsche Bank N.V. om het promessendisconto met 1% te verhogen, wordt de door ons aangekondigde ver hoging van de tijdelijke toeslag van 1/2% tot 1% in getrokken. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kre dieten, waarvan het tarief is gekoppeld aan het promessendisconto van De Nederlandsche Bank N.V., blijft derhalve gehandhaafd op Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de Amsterdamse valutamarkt blijft de gulden zwak tegenover de Duitse mark. De verhoging van het disconto (officiële rente) door De Nederlandsche Bank heeft vooralsnog weinig effect, zeiden valutahandelaren. De zwakte van de gulden bleek doordat de Nederlandsche Bank opnieuw bijna 300 miljoen mark moest verkopen om de koers van deze munt te drukken. Sinds vorige week maandag heeft de centrale bank 1,3 miljard mark verkocht (ruim 1,4 miljard gulden). Al bij de opening van de geldmarkt lag de markennotering met 108,65 maar net beneden de 108,70, het punt waarop de Nederlandsche Bank verplicht is marken te verkopen. Dit krachtens de „slangovereenkomst". De slotkoers was 108,68. De dollar was gisteren met ƒ2.1145 viertiende cent lager dan maandag. De koers van bankpapier was 2.06-2,16. 023- ins r. 02 5HT (ANP) Eind december ar had het weerstandsfonds Industriebond NKV 22,25 mil- tlden in kas vergeleken met iljoen op 31 december 1976 en 1 miljoen gulden een jaar or, zo blijkt uit het „driejaren- 75-76-77" van de bond. s de Larosière (48), de nieuwe fing director" van het Inter- ile Monetaire Fonds, nam op van dit jaar het roer over van lerlander dr. H. J. Witteveen, dert 1973 de directeurszetel t IMF bezette. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nieuwe rijks daalder, die in januari van het volgend jaar in omloop zal wor den gebracht, zal de aandacht richten op de betekenis van de op 23 januari 1579 gesloten Unie van Utrecht. Tot dat doel zijn op de achterzijde van de rijksdaalder twee regels aangebracht, die de aanleiding tot deze bijzondere uitgifte weergeven. De voorzijde van de munt toont als gebruikelijk het portret van de Koningin. In eerste aanleg zul len van de nieuwe rijksdaalder 10 miljoen exemplaren worden ge slagen. De Unie van Utrecht werd door een aantal Noordnederlandse ge westen gesloten als een verdrag tot gemeenschappelijke verdedi ging tegen Spanje, waarbij de le den hun zelfstandigheid behiel den. Na de afzwering van Philips II in 1581 waren het deze gewes ten die de strijd tegen Spanje voortzetten. Nadat de staten van deze gewes ten zelf de soevereiniteit hadden aanvaard en uit de samenwer king tussen deze gewesten de Re publiek der Verenigde Nederlan-, den ontstond ging de Unie van Utrecht dienen als grondslag voor de ontstane statenbond. Zij kreeg als het ware hierdoor een betekenis die vergelijkbaar is met een Grondwet. Maandagavond, na sluiting van de bank, maakte de Nederlandsche Bank een verhoging van het disconto met een vol procent bekend. Als ge volg hiervan bedraagt het wisseldis conto nu 5,5 procent, de voorschot rente 6 procent en het promessedis conto 6,5 procent. Vooral de verho ging van het promessedisconto is van gewicht, omdat de banken doorgaans hun belangrijkste rentetarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven aan dit tarief koppelen. Motivering Als motivering voor het besluit om de officiële rente te verhogen wijst de centrale bank op de rentestijging in binnen- en buitenland, alsmede op de ontwikkelingen op de valutamarkt Vooral dit laatste zal een rol hebben gespeeld omdat de druk op de gul den, waarvan de laatste tijd sprake was. de Nederlandsche Bank aanzien lijke bedragen aan deviezen heeft gekost. Geruchten In Frankfort circuleerden geruchten over een herziening van de valutaver houdingen in de muntslang. De mees te partners van West-Duitsland in de slang (het valutaverbond van een aantal Europese landen, w.o. Neder land) zouden willen dat de Duitse mark nog vóórdat er een Europees Monetair Stelsel (EM8) komt ver moedelijk begin 1979 wordt gereva lueerd (in waarde wordt verhoogd). Sommige valutahandelaren in Frankfort noemden in dit verband een waardevermeerdering van de mark met 3 tot 7 procent ten opzichte van de andere slangvaluta's. ten onzer verslaggevers TERDAM Economi- maatregelen in de Ver- e Staten zullen er voor n dat het enorme tekort Amerikaanse betalings- s in 1975 met 30 tot 40 nt zal worden verkleind, leeft de minister van fi- !n van de VS, Michael enthal gezegd in een raak tot de gemeen telijke jaarvergadering iet Internationale Mone- Fonds en de Wereld- tth&l zei verder dat als er tege lijkertijd een aanzienlijke beperking zou komen in de betalingsbalans- overschotten van West-Duitsland, Ja pen en de olie exporterende landen de onevenwichUgheid in het interna tionale geldverkeer minder zou wor den en de rust op de geldmarkten zou weerkeren. Blumenthal wees erop dat de raming veel pessimistischer is dan die van het IMF of de OESO. maar zei te hopen dat die internationale instel lingen gelijk zullen krijgen. Het IMF voorspelt voor dit Jaar een tekort van 7,5 miljard dollar en de OESO een van 6 miljard. Blumenthal kwam uit op ongeveer 12 miljard. De Amerikaanse minister sprak na president Jimmy Carter. Deze zette in een rede voor de financiële leiders van de wereld zijn reputatie op het spel door te verkondigen dat de Ver enigde Staten hun belofte inzake de bestrijding van de Inflatie, de beper king van de olie-invoer, de vergroting van de export eri de handhaving van een sterke dollar zullen nakomen. „Laat er bij u geen twijfel over be staan". aldus Carter, „hoe serieus ik deze beloften neem die ik op mijn woord van eer namens het Ameri kaanse volk heb gedaan". Hij deelde de ongeveer 3500 afgevaar digden van 135 landen, die de jaarver gadering bijwonen, mede dat de toe zeggingen. die in Bonn zijn gedaan (in Juli j.l. tijdens de economische top- conferenüe) de grootste voorrang zul len krijgen van zijn regering. De nieuwe directeur van het IMF, Jacques de Larosière. uitte in een rede kritiek op het economische be leid van landen als West-Duitsland en Japan. Volgens de Larosière zouden deze landen (met een groot overschot op hun betalingsbalans) nieuwe groelbe- vorderende maatregelen moeten ne men, meer doen om de binnenlandse vraag te stimuleren en hun afhanke lijkheid van de export verminderen. Landen met een tekort op hun beta lingsbalans, zoals de Verenigde Sta ten. zouden naar zijn mening moeten zorgen voor vermindering van de in flatie. verkleining van de economi sche groei, een tragere stijging van de overheidsuitgaven en matiging van de loon- en prijsverhogingen. Saoedi-Arabië is het 21ste lid gewor den van de raad van bestuur van het IMF. In de bodem van de melkemmer is een gat geslagen. De bodem is de verordening, dat volle melk niet beneden de 1.04 per liter mag worden verkocht; het gat ls een zegel actie, die de consument in staat stelt tegen gereduceerde prijs een theedoek te kopen. Deze actie in theedoeken wordt gevoerd door „het zuivelwinkeltje" van de bekende grootgrutter uit Zaanstad. Op alle pakken verse melk óók op de pak ken volle melk zit een zegeltje. Tegen betaling van 2.50 in contanten en inlevering van tien van die zegeltjes, kan een theedoek worden ge kocht. Aangezien die theedoek zonder die ze geltjes ƒ4,95 kost, ls de waarde van elk zegeltje bijna een kwartje om precies te zijn 0.24'/> Deze actie valt op twee manieren te benaderen. De ene redenering kan zijn, dat de theedoeken met een korting van ƒ2.45 worden aangebo den; de andere benade ring kan zijn, dat de volle melk in feite tegen iets minder dan 0.80 per li ter wordt verkocht. Mijn indruk ls dat er een gat in de bodem van de melkemmer is geslagen, dat moeilijk te dichten valt Onvoorzien Het Produktschap voor Zuivel blijkt zich des tijds niet te hebben gere aliseerd. zo zegt de woordvoerder, dat een dergelijke actie mogelijk zou zijn. „Dat was nog nooit gebeurd en dat was toen ook niet te voor zien." Intussen, zo blijkt ver der, heeft het Produkt schap voor Zuivel (nog) geen aanleiding gevon den stappen te onderne men, „omdat wij er niet van overtuigd zijn, dat het een overtreding van onze verordening is." „Maar," zo vervolgt de woordvoerder voorzich tig. „als het uit de hand gaat lopen, is dat voor ons bestuur misschien wel aanleiding om te zeg gen dat het te gek wordt. Dan zal wel worden ge tracht door de veror dening aan te passen dat lek te dichten." Vooralsnog houdt de woordvoerder het nog op een „heel klein gaatje" in de melkemmer, waar naar in eerste instantie gekeken zou moeten Een afwasmachine is los van het punt dat af wasmachines niet voor elke vaat en voor elk ge zin geschikt zijn knap prijzig. Dit blijkt uit „wat rekenwerk" van de Consumentenbond. Het uitgangspunt hierbij was een afwasmachine van ƒ1.100, die In acht jaar wordt afgeschreven en die gemiddeld 75 per jaar aan reparatie kost. De machine draait zes keer per week vol gens het normale was programma. Alles bij el kaar genomen, bedragen de kosten in doorsnee zo'n 500 per jaar. Een ander punt waarop wordt gewezen ls dat af wasmachines een boel lawaai maken, al het moois wat daarover in de folders staat ten spijt." Vooral bij een open keu ken kan dat hinderlijk zijn. Een bezwaar is ook nog, dat de afwasmidde- len sterk alcallsch zijn (dus buiten het bereik van kinderen houden) en niet alleen aluminium op den duur aantasten, maar ook emaille. Pacemaker-dragers oppassen bij winkelen In sommige grootwinkel bedrijven worden de klanten door elektro magnetische „sluizen" geloodst, waarmee dief stal kan worden opge spoord. Gebleken ls ech ter, dat sommige van die apparaten de werking van pacemakers (appa raatjes die het hart sti muleren met elektrische prikkels) nadelig kunnen beïnvloeden. Hiervoor wordt gewaar schuwd in de Consumen tengids van Juni. In ver band hiermee raadt de Werkgroep Hartstimula- tie in overleg met het mi nisterie van Volkshuis vesting en de Nederland se Hartstichting dragers van pacemakers aan, niet door dergelijke slui zen te lopen. Aan de be drijven is verzocht dui delijke waarschuwingen aan te brengen en te zor gen voor „omleidingen" voor pacemaker-dragers. Wie vragen heeft, kan contact opnemen met de secretaris van de Werk groep Hartstimulatle, te lefoon 071-147222. Vijf kilo chocolade De hoeveelheid chocola de en chocoladeproduk- ten die in ons land is verkocht, ls vorig Jaar gestegen van 62.9 tot 66.5 miljoen kilo. Dat bete kent dat de consumptie per hoofd van de bevol king ls toegenomen van 4.6 tot 4.8 kilo. Opvallend is dat wel licht door de sterke stij ging van de cacaoprijzen, de consumptie van ge vulde repen sterker is ge stegen dan die van niet gevulde repen. Het „vul sel" in repen is namelijk minder duur dan „echte" chocolade. Opvallend is voorts, dat de invoer vooral uit België en Duitsland -- aanzienlijk is gestegen, en wel van 21.7 tot 26.3 miljoen kilo. Niettemin Zijn de Nederlandse pro- dukten het sterkst verte genwoordigd gebleven met een totaal van 40.2 tegen 41.2 miljoen kilo. Gezondheid op z'n AH Volle melk, pak 1 liter Drink Superzware kwaliteit theedoek voor 4,95 of V Spaar mee.10 zegels. En op elk pak verse AH melk zit er één! worden door een instan tie als de Economische Controle Dienst Toegestaan Volgens de directeur van de Economische Contro le Dienst, is de actie van „het zuivelwinkeltje" Ju ridisch toelaatbaar. „Ja, dat mag echt." De veror dening van het Produkt schap voor Zuivel ver biedt namelijk alléén de verkoop van volle melk (in Nederland) beneden de 1.04 per liter. Anders dan bij voor beeld in de tabakswet (tabakswaren mogen niet onder de banderolle- prijs worden verkocht) of in de broodverordening, is er geen bepaling in op genomen die het ver biedt, zijdelings direct of indirect voordeel te geven. In dit licht is de verorde ning betreffende de mi nimum-melkprijs „een wat onvolledige verorde ning", die de een voor een actie als deze de „ruimte" biedt, maar een ander, die de melk tegen bijvoorbeeld 1.03 per liter aanbiedt, strafbaar stelt. Cadeauwet Bij het ministerie van Economische Zaken be staat de indruk, dat niet zozeer de melkprijsver ordening, als wel de wet beperking cadeaustelsel bij deze zegeltjesactie aan de orde is. „De mini mum-melkprijs staat daar, dacht ik, zo'n beet je buiten," zegt de woordvoerder. „Wat de wet beperking cadeau stelsel aangaat, daarover durf ik geen oordeel te geven. Ik kan alleen zeg gen, dat op grond van deze wet geen artikelen tegen een schijnprijs mo gen worden verkocht" Intussen lijkt mij de ac tie van „het zuivelwin- kelje" zo aantrekkelijk voor de consument, dat het mij niet zou verbazen ais andere zuivel winkel tjes" dit voorbeeld gaan volgen. Er is geen winkel waar niet ten minste één keer een mevrouw is flauwgevallen van de kou, omdat ze onder haar bontmuts een diepvrieskippetje langs de kassa wilde smokkelen. Dit voorval heb ik verschil lende keren door winkeliers en filiaalchefs in geuren en kleuren horen vertellen. Wat er van dit verhaal ook waar mag zijn; bij de superkruidenier M. A. M. Kippersluls met winkels in Amersfoort en Zeist, kan zo Iets in elk geval niet (meer) gebeuren. In zijn winkels wordt, zo hoorde ik van een colle ga, het verse vlees op de slagerij-afdeling sa men met een aparte kas sabon in een plastic emmertje gedeponeerd, zodat er niet meer „gerit seld" kan worden en bo vendien wordt voorko men, dat het vlees wordt fljngedrukt tussen de an dere boodschappen In het zelfbedieningskar retje. Belangrijkste reden om het nieuwe systeem in te voeren ls het terugbren gen van de diefstal. „We keken in de slagerij-afde ling soms aan tegen ne gatieve verschillen van twee- driehonderd gul den per week, zegt de heer Kippersluls. „Je kan dat natuurlijk door berekenen in Je prijzen maar de concurrentie geeft daar eigenlijk geen ruimte voor." Vroeger kon er gemakke lijk een pakje vlees in bontmuts, tas of mantel verdwijnen; door dé em mertjes met bijgevoegde kassabon ls dat niet zo eenvoudig meer. De on vindbare geldbedragen op de slagerij zijn dan ook teruggelopen tot ƒ20 ƒ30 per veertien dagen. De heer Kippersluls zegt nog, dat hij sinds het em mertjessysteem een paar weken geleden in het vakblad „De 81agerij" werd besproken, vrij veel geïnteresseerde reacties van collega's heeft ge had. Ook de consument waardeert de nieuwig heid. meent de super- marktelgenaar Die ge bruikt de emmer niet slechts voor het verse vlees maar ook voor zijn vleeswaren. Mening over reclame Ton Lensink (acteur): Van opzet bedoeld om bekend te maken, dat deze of gene meent, tot welzijn van anderen, iets deugdelijks aan te bieden te hebben is de reclame bezig te verworden tot steeds geraffi neerder middel om steeds meer mensen steeds nut telozer zaken aan te praten, tot steeds groter materi eel heil van werkgevers, reclamemakers en andere betrokkenen, waarmee ik dus (n.b.) mezelf niet uit sluit (Bijeengebracht door FHV/BBDOl

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13