Eanes: Democratie is geen spelletje Rabobank i der Lek eist adevergoeding Rustig uw geldzaken regelen irlichting bepleit r optreden politie 'Protestballet' op Binnenhof Les in koken en timmeren op gymnasium ll% tegen uitgeverij Elsevier Overheid overweegt grotere steun aan recycling met een privé-rekening bij de persoonlijke bank Zandproducenten willen nieuwe wingebieden TROUW/KWARTET P 10 - RHS 11 i 27 SEPTEMBER 1978 ««tfementsredactie Het Binnenhof werd mikt door „dansers in J demonstratie, waarbij tantal balletdansers en 'op een bühne wat van tn zien, had de bedoeling Jegenwoordiging te wij- langzaam doodbloeden ïstrichting, die van CRM 4g subsidie krijgt. lakt een enorme ontwik- iat idie nog altijd doorgaat. .)ft er alle belangstelling )KlSet geld wordt mondjes- j.aajekt. De achterstanden oor g' de vertegenwoordigers van de danswereld te vertellen. De demonstranten wezen ook op de jaar lijkse stijging van allerlei kosten, waarbij de subsidie ver achter blijft Het Nederlands Dans Theater in Den Haag zal over drie jaar op straat staan, vervangende behuizing is nog altijd niet in zicht. Het nationale bal let wacht al twintig jaar op de bouw van het muziektheater in Amster dam. Scapino moet geld voor de tech nische staf ontberen. Het internatio nale folkloristisch danstheater zal be gin volgend Jaar niet meer bestaan, tenzij CRM over de brug komt. De achttien kleinere dansgroepen krijgen helemaal geen cent van het rijk, terwijl die toch onmisbaar zijn voor de veelzijdigheid van het dans- aanbod in Nederland. Salarissen voor dansers komen hier helemaal niet aan de orde. Voorts is de sociale opvang van dan sers boven de 35 jaar een probleem, als ze hun carrière moeten afsluiten. Ook de stichting educatieve dans krijgt al Jaren niks. Zij bevordert al vele Jaren het vak dans in en buiter het onderwijs. Volksdansen wil de Nederlander wel, maar geld voor de ontplooiing er van is er niet. Van onze onderwijsredactie DEURNE Op het lesrooster van het Willibrordusgymnasium staan dit jaar naast de verplich te vakken als Latijn en Grieks ook de vakken koken, timmeren en metselen. Het initiatief van de kant van de docenten geko men, die meenden dat enige technische vaardigheid de gym nasiasten van pas kon komen. De vakken zijn niet verplicht. De leerlingen, zowel jongens als meisjes, hebben enthousiast ge reageerd. Zestig leerlingen gaan een keer per week naar de plaat selijke huishoud- en nijverheids school om daar het koken te leren. Twintig leerlingen en een docent gaan naar de lagere tech nische school voor onderricht in timmeren en metselen. De samenwerking tussen de drie scholen wordt positief gewaar deerd. Of het experiment ook het volgend jaar zal worden voortgezet, hangt af van de leer lingen. Zij mogen elk jaar een voorstel doen voor een of meer vrijwillige vakken op het rooster. Van onze correspondent LISSABON Twee weken geleden leek de nederlaag van de Portugese president Eanes volkomen, nadat socialisten en centrum-democraten de door hem doorgedrukte regering van premier Nobre da Costa hadden laten vallen. Ondanks de betrekkelijk milde reactie van de overwinnende socialisten is Eanes niet erg toeschietelijk Jegens hen geworden. MAARSSEN (ANP) Bij een onge val, waarbij een auto gisteravond rond acht uur in Maarssen onder twee treinen kwam,.is een dode gevallen. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het treinverkeer tussen Utrecht en Am sterdam ondervond enige vertraging. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Het ministerie van economische zaken bezint zich op een manier om recycllngsprojecten (te rugwinnen van grondstoffen) te be vorderen. Dat vertelde minister Van Aardenne bij de opening van een symposium over metaalrecycling aan de TH Twente. Vooral de ontwikkelings- en toepas singsfase van de projecten zou naar de mening van de minister voor steun in aanmerking moeten komen. Veel belovende recyclingsprocede's kun nen namelijk onvoldoende van de grond komen door een onrendabele beginfase. Financiële steun van de overheid zou er op gericht moeten zijn deze aanvangsproblemen weg te nemen, aldus de bewindsman. Na de nederlaag van Nobre da Costa waren de socialisten ineens weer be reid allerlei concessies te doen. Ze wilden geen kwaad woord horen over de president. Eanes reageerde echter weinig positief op de matiging van de socialisten. Hij weigerde de socialisti sche leider Mario Soares zelfs maar te ontvangen. Een week lang liet hij het land in onzekerheid over zijn plan nen. Na die week hield Eanes een rede voor de televisie, waarin hij nagenoeg dezelfde voorstellen deed als ander halve maand daarvoor bij de benoe ming van Nobre da Costa. Met dit verschil dat de president de schuld voor het „onnodige tijdverlies" in de schoenen van de socialisten schoof. President Eanes vertolkte in zijn toe- Niet stabiel spraak de gevoelens van de meeste Portugezen die vinden dat de socia listen een arrogante houding aanne men. Overigens blijkt Eanes niet mee te zingen in het koor van de contra revolutionairen die eerst de socialis ten willen verpletteren en daarna de progressieve grondwet. tische minderheidsregering blijkt de tegenstellingen binnen de maat schappij alleen maar aan te wakke ren en is daar tenslotte zelf het slachtoffer van geworden. Sindsdien heeft president Eanes geëist dat de regering samenhangend en stabiel zou zijn. De coalitie van socialisten en centrum-democraten die volgde, voldeed alleen in naam aan die eis. De afspraken over de hete hangijzers tussen de twee coalitiepartners wa ren erg vaag. In enige samenhang tussen de „marxistische socialisten" en de „reactionaire" christen-demo craten geloofde niemand. Frustratie De frustratie van de Portugese presi dent blijft vooral het onvermogen van de politieke partijen om tot een redelijke samenwerking te komen. Een pact van Moncloa zoals dat in Spanje bestaat tussen regering en oppositie, en waar Eanes nu al meer dan een Jaar op aandringt, lijkt in Portugal ondenkbaar. Volgens de Portugese president draagt de socia listische partij daarvoor een grote verantwoordelijkheid. Vooral na de val van de minderheids regering van de socialisten in decem ber vorig jaar zijn de verhoudingen tussen de president en de socialisten steeds slechter geworden. De socialis- De stabiliteit bleek tenslotte ook een hersenschim. In Lissabon wordt ge fluisterd, dat het eigenlijk president Eanes zelf was die niet langer met de PS-CDS-coalitie wilde verdergaan. De CDS-leider Freitas do Amaral en Mario Soares zouden op het punt gestaan hebben hun conflict over de landbouw-politiek in de doofpot te stoppen, toen Eanes duidelijkheid eiste. Een duidelijkheid die niet te vinden is. De kloof tussen de beide achterbannen is daarvoor veel te groot. Vandaag ook de vele demagogie die de kloof moet overbruggen of juist weer vergroten, al naar gelang het politieke moment. Een bron van er gernis voor iemand die serieus orde op zaken wil stellen in de Portugese democratie. „De democratie moet geen spelletje in Lissabon zijn. tussen de politieke partijen en de president, maar iets dat de hele bevolking erbij betrekt", zei president Eanes dit wee keinde in een Interview met de Ame rikaanse Washington Post, .mis schien is het teveel gevraagd, maar we zullen zien". Tot voor kort gaf president Eanes zijn politieke oordelen in zeer algeme ne termen. Dat paste een beetje in de traditie van de Portugese presiden ten. Maar Eanes heeft ingezien dat. als hij de politieke partijen nader tot elkaar wil brengen, hij concreter zal moeten zijn. In het zelfde interview werd Eanes naar zijn mening over de communis tische partij gevraagd. Het antwoord van Eanes was een slag in het gezicht van zijn contrarevolutionaire bewon deraars: „Vergeleken met andere par tijen heeft de communistische partij niet dat soort problemen dat bij de leden en de bevolking in het oog loopt. Zij toont een beeld van be kwaamheid. van samenhang en een organisatie die een goede indruk ach terlaat ook bij tegenstanders." Bo vendien: „De communistische partij probeert niet meer haar ideologie op te leggen, maar wel oplossingen aan te dragen voor de problemen. Daarbij gebruikt ze af en toe zeer bekwame mensen, ook al behoren ze niet tot de partij." Overspannen geesten in rechtse krin gen vragen zich nu af of zelfs de door hen zo toegejuichte Eanes nu een crypto-communist blijkt te zijn. Maar de Portugese president heeft goede redenen voor zijn opmerking. De so cialisten weigeren elke oplossing die niet vanuit de politieke partijen komt. Maar alle mogelijke combina ties van politieke partijen zijn al uit geprobeerd en mislukt. Behalve een coalitie van socialisten en communis ten. De rechtse kringen tonen zich onthutst. En de socialisten staan voor aap. De grote verdedigers van de democratie zijn nu de enigen die een laatste partij-politieke oplossing al blijven wijzen. n, DAM Het voor- PSP-Kamerlid Van leeft gisteren bij de t in Amsterdam een hadevergoeding in- egen uitgeverij Bo- i, uitgeefster van El- [agazine. Dit heeft Leks raadsman, de unse advocaat mr. Bennekom meege- Magazine schreef begin t over een lijst beschikte tandse medewerkers van ie geheime dienst KGB. kwam een kamerlid „ter 1 voor, aldus Elsevier. Een eg later schreven de dagbla- >n lem" en „de Limburger" 'w' i der Lek was. uwks eis tot schadevergoe- ng&t dat hij niet langer wil de resultaten van het etuigenverhoor van Else- dredacteur Hoogendijk. beroep gegaan tegen een 0. in de Amsterdamse rech- oor (aris, dat hij moet getui- 1, fcrhoor. Hoogendijk had in Ui tie aangevoerd dat hij iwoordiger van Bonaven- in het proces en dus p" om in het proces te Ier Lek er van meet af aan le achterhalen wie de lijst •medewerkers" aan Else vier heeft overhandigd. Maar het nieuwe verweer van Hoogendijk die zich eerst had beroepen op ver schoningsrecht voor Journalisten zal voor zoveel vertraging zorgen, dat langer wachten niet langer verant woord is, aldus Van der Lek. Hij meent dat er ook zonder resultaten van getuigenverhoren voldoende gronden zijn voor toewijzing van de vordering. Het voormalige Kamerlid heeft niet vastgesteld hoe hoog de schadever goeding moet zijn. Dat zal de rechter moeten bepalen aan het eind van het geding, dat volgens mr. Van Benne kom circa één jaar in beslag zal nemen. Alleen Elsevier Het Kamerlid zal geen schadevergoe ding eisen van de dagbladen „de Stem" en „de Limburger". Hoofdre dacteur L. Leijendekker van „de Stem" en de oud-hoofdredacteur F. Hulskorte van „de Limburger" wer den in maart van dit jaar door het gerechtshof in Amsterdam veroor deeld tot het betalen van een dwang som van honderd gulden per dag ge durende één jaar, als zij zouden blij ven weigeren hun bronnen te noe men. Van dit arrest zijn Leijendekker en Hulskorte in cassatie gegaan bij de Hoge Raad, omdat zij willen weten of het betalen van een dwangsom een geoorloofd middel is een journalist tot spreken te dwingen. Ook hadden zij zich eerder beroepen op verscho ningsrecht voor Journalisten, maar de Hoge Raad besliste dat een dergelijk verschoniongsrecht niet bestaat Een privé-rekening bij de Rabobank is voor u veilig en vooral ook gemakkelijk. Zo kunt u steeds terugkerende betalingen automatisch laten verrichten. Ook kunt u elke maand automatisch een bedrag sparen. Een afspraak om 'rood' te kunnen staan maakt het extra interessant. Natuurlijk geeft de Rabobank u duidelijke overzichten van alle ontvangsten en uitgaven op uw privé-rekening. Zo'n privé-rekening heeft voordelen. Juist bij de Rabobank die met 3100 vestigingen altijd in de buurt is. En waar u kunt rekenen op een deskundig en zeker ook persoonlijk advies. gek) en goede raad Ie sociaal-economi- -ictle fr De Algemene ..ke Politlefederatie ttdt het onjuist dat Wiegel van binnen- tóen weigert enige Ing aan het publiek over de „instructie kgstechniek gevaar ionen." ~~!"pp-bestuurder Piet Krui- noodzakelijk voor een uding tussen politie en dat er weliswaar niet i wordt verteld wat er aan de hand is met de aderingstechnieken van ng van het politie-optre- houding van vier Zuid- i Breukelen twee weken er Kamervragen gesteld nieuwe benaderingsin- md kenmerk van de nieu- Ingswijze van gevaarlijke I dat de politie de wijde i de plaats des misdrijfs bij de benadering van Jjke personen" een politie- se mi-automatische wa- I die de instructie heeft te maken zo gauw len bestaat dat de ver- r hun wapens grijpen. I voorlichting van het pu- >ns de christelijke politie- Izakelijk, omdat er dan van het publiek meer begrip kan worden verwacht wanneer het wordt geconfronteerd met de nieuwe benaderingswijze van gevaar lijke personen. Werkklimaat „Het gaat hier om maatregelen ter bescherming van de optredende poli tieman, aldus de federatie, en ook als blijkt dat er sprake is van een ten onrechte gevaarlijk geachte verdach te persoon moet van het publiek be grip worden gevraagd. Elke gelegen heid om de relatie politie-publiek te verbeteren of een verslechtering daarvan te voorkomen dient te worden aangegrepen en benut, zo stelt de federatie, ook omdat die rela tie voor een groot deel het werkkli maat bij de politie bepaalt" NIJMEGEN De Vereniging grind en zandproducenten heeft het oog laten vallen op vijf gebieden die in aanmerking moeten komen voor in dustriezandwinning. Het gaat (in volgorde van voorkeur) om de gebie den Beneden-Leeuwen, Ewijk, Llth/ Empel, Giesbeek-West en Heilouw. Als deze vijf gebieden beschikbaar komen, is de industriezandwinning voor 25 30 Jaar veilig gesteld, aldus de Vereniging. De plassen die zullen ontstaan na afgraving zouden kun nen dienen voor drukke dagrecreatie of juist als rust- en stiltegebied (bij voorbeeld spaarbekken voor drink water), zo meent de Vereniging in een nota, die al op 28 april blijkt te zijn gestuurd aan een groot aantal autori teiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11