NCRV doet niet mee aan omroepvervlakking Klaus Schulze, meer technicus dan muzika Drs. Jansen: 'Verborgen reclame taboe Kijken met Jetses naar toen Til Gardeniers klin| erg ongeloofwaard| ,De Dame van Duke streef' op tv TV COMMENTAAR Plan voor spots op tv voor vrouwenberoepen Regering komt met commissie voor Waddenzee r« Kunstenaarsorganisatie NVV: Tragisch tijdbeeld onderscheiden e< DINSDAG 26 SEPTEMBER 1976 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Jan van Galen HILVERSUM De NCRV zet zich fel af tegen vercommer cialisering van het omroepbe stel. Drs. T. D. Jansen, de nieuwe voorzitter van de NCRV, legde er gisteren bij de presentatie van het winter- programma de nadruk op dat een „identiteitsomroep als de NCRV niet mag en kan mee doen aan vervlakking van de gestelde maatstaven, ook ai betekent dat ledenverlies." Al gebeurde dat niet met zoveel woor den, drs. Jansen haalde flink uit naar de Nederlandse omroep in het alge meen en naar .kleurloze consumen- tenomroepen als de TROS en Veroni ca" in het bijzonder. „Advertenties, commercials en verborgen reclame boodschappen horen niet thuis in de programma's." Drs. Jansen maakte daarmee duidelijk waar de NCRV zelf denkt te staan. In het komende win terseizoen verloochent de omroep de eigen identiteit niet, er zal op toege zien worden dat kwalijke tendensen uitgebannen blijven. Wat dat inhoudt voor de informatieve programma's valt te voorspellen, maar in hoeverre deze beleidslijn doorwerkt bij de overige program ma's moet natuurlijk worden afge wacht Op het gebied van entertain ment verandert er niet zo veel ten opzichte van het vorig seizoen. Ted de Braak staat weer centraal als gast heer in de, zoals de NCRV dat zelf noemt meest geëmancipeerde super- koppelkwis zonder huwelijksvoor waarden. De Ted-Show. Kick Stok- huyzen presenteert andermaal het spelprogramma Ja, natuurlijk, waar in het draait om alles wat groeit en bloeit in de natuur. Politiek, sport, natuur, pers en allerlei andere .inte ressante" aspecten van de samenle ving komen op schertsende wijze de huiskamer binnen via 8howroom. een programma van Jan Flllekers en Henk van der Horst. Tweekamp, de kwis voor middelbare scholieren, is weer van de partij evenals de Dik Voormekaarshow van de humorist André van Duyn. Nieuw is „Laden maar", een comedy-serie van acht afleveringen van de Jonge schrijver Rob Bakker die gaat over de lotgeval len van vijf leden van de stadsreinl- gingsdlenst met onder anderen Rudi Falkenhagen, Ted de Braak en Paul Meyer. Filmseries Wat de filmseries betreft kunnen we weer rekenen op het wel en wee van de familie Bellamy. Aardig is. dat de serie eerder op de dag via de schoolra dio al te beluisteren valt. Een leuke oefening voor studerenden en een handige manier voor huisvrouwen om hun Engels eens op te halen. Kojak (Theo) verdwijnt van het scherm. Op 20 oktober zullen de bele venissen van de inspecteur, gespeeld door Telly 8avalas voor het laatst te zien zijn. De serie is in Amerika stop gezet, de NCRV liet steeds de meest recente produkties zien. Degenen die dit soort series liever zien komen dan gaan. moeten er toch genoegen mee nemen dat de NCRV een nieuwe poli tieserie heeft gekocht, namelijk Mike Stone in de straten van San Francis co. met in de hoofdrol Karl Malden. Het valt nog te bezien of deze „snelle agent" het aankijken waard is; in dat opzicht is het Jammer dat Kojak ver dwijnt; het was zeker niet de slecht ste serie in dit soort. Dat de NCRV het serieus neemt bij de keuze van haar repertoire blijkt uit het feit dat men de inmiddels pittig bekritiseerde serie Holocaust, waarop de omroep de eerste claim BRUSSEL (Keuter. AP) De kans is groot dat er een conflict ontstaat tussen Spanje en de Europese Ge meenschap over het vissen door Spaanse vissers in de wateren die behoren tot de landen van de Europe se Gemeenschap. De Britse minister John Stlkln weigerde gisteren als eni ge akkoord te gaan met een verdub beling van de rechten van de 8paanse vissers. Silkin vindt dat Spanje min der vergunningen moet krijgen dan de rest van de Gemeenschap wil. Speciaal vandaag De TROS start de BBC-se- rie De dame van Duke Street, naar het levensverhaal van Rosa Lewis, de als keukenhulp begonnen gunstelinge van vorsten. Ned. 2/2 1.20 Aktua Van Mens in wording de laatste aflevering uitge- Ned. 1/22.10 De NDR maakte een show programma met Liesbeth List en Ramses Shaffy. DuitsL I 00.00 Over virusziekten praat Fons Disch met dr. J. G. Kap- senberg. Hilv. 2/16.03 Het Haagse koor Hagacan- tara zingt werken van Schütz, Distier en Kodaly. Hilv. 1/19.30 Christopher Timothy had, heeft laten schieten. De NCRV heeft deze beslissing weloverwogen genomen, omdat Holocaust een ge voelige zaak als de Jodenvervolging op overgeromantiseerde wijze op het scherm brengt. Drs Jansen merkte daar onder meer over op dat de NCRV graag op boeiende wijze een groot publiek bezig houdt, maar dat zij niet van plan is om te buigen voor sensatiezucht. „Wij wijzen onderwer pen waarin bruut geweld, grof materi alisme. deformatie van de mens tot uiting komt van de hand", aldus drs Jansen. Dat de grenzen niet altijd even duidelijk zijn gaf hij ook toe. De NCRV zendt (of beter zond) ook Ko jak uit, maar zo stelt de omroep, die serie is gekozen, omdat er relatief weinig geweld in voorkomt, de scena rio's op echte gegevens berusten en de strekking niet schokkend is. In plaats van Holocaust brengt de NCRV nu een vijftiendelige BBC-se- rie Secret Army. Het gaat over het lot van geallieerde vliegers, die zich na Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken zal proberen of hij er aan kan meewerken dat er in de toe komst speciale televisiespots komen waarin de aandacht gevestigd zal worden op de openstelling van be paalde traditionele mannenberoepen (zoals bouwvakker etc.) voor de vrouw. Hij zei dit naar aanleiding van een voorstel van het PvdA-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman die ge vraagd had om dergelijke televisie spots. Ook haar idee om een soort beurs te organiseren waar bedrijven, traditionele mannenbanen zullen aanbieden aan vrouwelijke werkne mers leek de minister best een leuke gedachte. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering zal bin nenkort definitief een Waddenzee commissie Installeren. Dat deelde gisteren minister Beelaerts van Blok land van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening mee tijdens de gelijk namige commissievergadering, die het rapport „grensoverschrijdend programma voor de Eems-Dollard re gio" behandelde De woordvoerder van PvdA. CDA en WD en D'66 vonden dat programma wel wat aan de magere kant Kamer lid Rlenks (PvdA) zag er in het geheel geen programma in. Hij vond het meer een nog eens opnoemen van oude programma's en wenselijkhe den, maar er was volgens -hem geen sprake van een gemeenschappelijk beheer van Nederland en West-Duits- land om het milieu veilig te stellen. Hij vroeg de regering wel om zo n programma van eisen, waaraan men zich in dat gebied moet houden Met dat rapport in de hand moet samen met Duitsland een gereglementeerd beheer tot stand komen. Het bestaan de Eems-Dollard verdrag met de Bondsrepubliek zal daarom moeten worden herzien. CDA en WD vroe gen ook om zo'n programma, maar dat moet dan worden gebaseerd op de planologische kernbeslissing Wad denzee en moet worden gezien vanuit een goede ruimtelijke ontwikkeling. het neerschieten van hun toestel wis ten te redden, hetzij na een parachu tesprong, hetzij door vlucht uit ge vangenschap. Ook nieuw is de Engel se serie Dagboek van een veearts, een dertien-delige produktie over de bele venissen van een veearts in de jaren 1937-1939. Documentaires In de sector documentaire program ma's introduceert de NCRV dit sei zoen twee nieuwe reeksen. 'Alles goed thuis' gaat over ouders en kinderen en 'Tussen toen en toekomst' is de nieuwe titel van Jan van Hillo's De tijd stond even stil. De enthousiaste reacties op een aantal godsdienstige programma's, die het afgelopen sei zoen voor het eerst op het NCRV scherm te zien waren, hebben er toe geleld dat ze dit jaar zullen worden vervolgd. De wereld van het nieuws is een nieu we serie waarin in kritische zin het functioneren van de nieuwsmedia aan de orde wordt gesteld. Daarbij wordt vooral uitgegaan van de moge lijk negatieve ervaringen van mensen die, gewild of ongewild, in de publici teit zijn terecht gekomen. De motie ven van de mediamensen worden ook doorgelicht. Drama Het drama kent bij de NCRV dit seizoen een thematische programme ring. Als uitgangspunt is 'Het gewe ten' genomen. Stukken: De Woeste Hoogte, een bewerking van Emily's Bronte's bekende boek; Mijn zoon de voetballer is het tv-debuut van Ru- dolf Geel; een huwelijk van Hugo Helnen, geïnspireerd door het verhaal Zwijgen van Marcellus Emants. Ook de buitenlandse produkties zijn geënt op het thema het geweten. Wat de radio betreft: De NCRV voert de Tip-Dertig af. Daartegenover staat de „comeback" van Johan Bodegra ven die na jaren weer een luchtig radio-vereoekplatenprogramma gaat presenteren. Voor zijn fans nog dit: Barend Barendse zal er ook dit sei zoen weer bij zijn. Met „De Dame van Duke street" ontrolt zich vanavond het eerste stukje van een nieuwe Engelse televisie# b waar gebeurde verhaal speelt aan het eind van de negentiende eeuw en gaat over een arm keukenhulpje d#1^ eigenares van een beroemd hotel brengt. De vrouw die dit ooit in werkelijkheid is overkomen heette Rosa lien de televisieserie die de TROS zal uitzenden heet ze Louisa Leyton. Deze rol wordt gespeeld door de actricj te Jones. Op de foto: Donald Burton, die in het stuk de rol van Augustus Trotter speelt, en Doreen Mantle, diqop als de huishoudster mrs. Catchpole. (Nederland 11/21.20 uur.) jjev Tl door Geert Kistemaker GRONINGEN Zaterdag 30 sep tember wordt in het cultuurcentrum De Oosterpoort te Groningen een tentoonstelling geopend die tot titel heeft „Kijken met Jetses naar toen". De tentoonstelling, die tot en met 30 oktober duurt, is ingericht door leer lingen en docenten van de Academie Minerva te Groningen, het instituut waaraan ook Cornells Jetses zijn op leiding kreeg. Jetses, de onsterfelijke schepper van figuren als Ot en Sien, die generaties schoolkinderen heeft geboeid met zijn schoolplaten, wiens plaatjes voor het „leesplankje" onuit wisbaar in de herinnering van duizen den staan gegrift, heeft zijn schijn baar zo gemakkelijk tot stand geko men illustraties niet zonder gedegen voorstudies gemaakt. Dat is één as pect van de werkwijze en het vak manschap van Jetses dat op deze tentoonstelling wordt belicht. De per soon Cornells Jetses (die in 1873 in Groningen werd geboren en in 1955 overleed) wordt op de tentoonstelling in zijn eigen tijd geplaatst. Daarbij is aandacht geschonken aan zijn socia le en culturele achtergronden en aan zijn plaats in de cultuurhistorische ontwikkeling aan het begin van deze eeuw. De illustratie neemt direct na 1900 een belangrijke plaats in het kunstge- beuren en de illustratoren beïnvloe- Fbl DEN HAAG Toen aan het begin van de zeventiger jaren de muziekwereld verrijkt we e de wonderbaarlijke synthesizer werd deze vooral op fonologische laboratoria, experimentele tak van de moderne klassieke muziek tot dan toe tot bandplakweer ontwikkeld, met open armen ontvangen. lichtbegeleiding het enige vfo^ het concert. jng, Dromen m Het was derhalve een slafyoi kende avond. De muziek no| on tot luisteren maar tot drom bij werd de indruk geweh) muziek allemaal uit de ho| synthesizers op het toneel vt wekt, hoewel het duidelijlgga van begeleidingsband erop pi Schulze niet alles in zijn |g kan. De vraag rijst waarorl»! volkomen inwisselbare mJi uitsluitend via de plaat laa) Het publiek dacht hier ande! vroeg nog om een toegift muziek van Klaus Schulze het den als een aardige demons^ de synthesizer, de muzikale heden van het instrument zv^e hem niet uitgebuit worden, <^1 te veel technicus en te weü kant voor. Een van degenen die erg warm liepen voor de synthesizer was de Duitser Klaus Schulze, die zijn psychologie- studie in Berlijn inruilde voor de stu die van elektronische muziek. Duits land is al Jaren wat deze tak van muziek betreft het toonaangevende land. Schulze was aanvankelijk drummer in een rock-and-roll band, maar kreeg meer interesse voor elek tronica. Vanaf 1972 heeft hij een tiental LP's afgeleverd met daarop monotone synthesizer-muziek. Zondagavond was hij voor een eenmalig Nederlands concert in het Haagse Congresge bouw. Filmmuziek Op het toneel stonden enkele kubie ke meters elektronica op een Ot en Sien doen boodschappen den elkaar onderling zeer sterk. Een van de meest waardevolle aspecten van zijn werk is dat Jetses van de werkelijkheid uitging en deze ook zo getrouw mogelijk weergaf. Dat is ook duidelijk te zien aan de schetsen en werktekeningen die ook onderdeel van deze tentoonstelling uitmaken. De onlangs opgerichte Cornelis Jet ses Stichting, die zich tot taak stelt de Jetses-collectie te bewaren en te vergroten, heeft mede deze tentoon stelling georganiseerd. De tentoonstelling wordt zaterdag 30 september om 15.00 uur geopend door mevrouw E. Kalsbeek-Jetses, de oprichtster van de stichting. Sint Willebrordusorgel wordt ingebruikgenomen HAARLEM - Het grote Sint Wille- brordusorgel is voor inspeling gereed. Dit grote Adema-orgel dat in 1971. door de afbraak van de Sint Wille- brorduskerk te Amsterdam met sloop werd bedreigd, is toen door een aan tal orgelminnaars voor ondergang be hoed. Het unieke instrument is nooit geheel voltooid geweest. Twee jaar geleden nam de stichting Sint Wille brordusorgel het initiatief tot defini tieve voltooiing. Op één pedaalregis- ter na is het thans zover. Op zondag 1 oktober zal het orgel worden ingewijd door de bisschop van Haarlem mgr. Th. H. J. Zwart kruis, waarna het instrument zal wor den overgedragen aan het kerkbe stuur van de Basiliek Sint Bavo. Di rect na de inwijding zal een concert worden gegeven door de organisten Thijs Kramer en Bernard B arte link. Deze feestelijke gebeurtenis begint zondagmiddag drie uur in de Sint Bavo aan de Leldsevaart te Haarlem. schaapswollenkleedje gegroepeerd. Met de rug naar het publiek nam Schulze op z'n knieën plaats voor de knoppenmassa. Hij draaide eens hier en daar en uit de luidsprekers klonk uit verschillende klankenlagen opge bouwde filmmuziek. Het was volstrekt onduidelijk hoe deze klanken tot stand kwamen. Meestal waren klankveranderingen niet het gevolg van zichtbare hande lingen en men kon zich af en toe niet aan de indruk onttrekken dat ergens verdekt opgesteld, een bandrecorder met drums of strijkorkest een belang rijke basis leverden. Daar overheen speelde Schulze (wel zichtbaar) een serie erg onbenullige solo's. Een aanzienlijke rol in deze muziek wordt gespeeld door de „Sequen cers", voorgeprogrammeerde toon reeksen die in toonhoogte, klank en snelheid te variëren zijn. De „wande lende" lampjes hiervan op de appara ten waren naast de uiterst simpele lee DEN HAAG (ANP) Til Gardeniers, minister valP klinkt erg ongeloofwaardig als ze beweert dat er op tg niet wordt bezuinigd. Op het totaal van ongeveer 3000 ge subsidieerde arbeidsplaatsen in de kunstsector zal volgens de begroting voor 1979 meer dan vier procent ver dwijnen. Dit stelt het bestuur van de kunste naarsorganisatie NW dat „met ont- Morgenavond vertoont de NOS het Britse televisiespel The Spongers, enkele dagen geleden bekroond met de Prix Italia. Het is tekenend voor de tijd waarin wij leven, dat de fel begeerde onderscheiding is ver leend aan de verfilming van een diep-tragisch gebeuren. Een ver schijnsel dat waarschijnlijk in alle rijke landen meer slachtoffers ver oorzaakt dan wordt aangenomen of bekend raakt In één zin gezegd: toch al gehavende mensen lopen stuk op een kille bureaucratie. Het is in de BBC-produktie een moeder met vier kinderen die door haar man in de steek werd gelaten. Maar de kijkers kunnen er elk ander triest geval voor in de plaats den ken. Ik vermoed dat er duizenden uiteenlopende situaties bestaan die met elkaar gemeen hebben het tus sen wal en schip vallen van mensen die er geen gat meer in zagen. Voor het zover was. hadden zij al in een hel geleefd. Scenarioschrijver Jlm Allen heeft het drama echt niet uit de lucht geplukt. Achter hem stond de kriti sche producer Tony Garnett die met een onderzoek-team al ver scheidene maatschappelijke toe- door Ton Hydra standen op de korrel nam. Wij mo gen aannemen dat ook de tragedie in The Spongers in veel opzichten aan de werkelijkheid is ontleend. Je voelt het bij het kijken. Wat eerst duidelijk een spel is, krijgt gaande weg een haast documentair karak ter. Steeds meer van de verwikke lingen komen Je voor als wrange realiteit. Ze kunnen niet alleen ont roeren. maar ook opstandig maken. De NOS brengt deze BBC-produk tie onder de titel Op Kosten van de gemeenschap. Veel harder is de En gelse titel The Spongers. Daarmee wordt aangegeven dat de mensen die van de bijstand moeten leven, in veler ogen klaplopers zijn. De schrijnende film doet ons evenwel een paar vooroordelen inslikken. Pauline Crosby heeft het 16 Jaar lang aardig gered. Als echter haar man elders in het land werkzaam zich niet meer laat zien en steeds minder geld stuurt, lopen de schul den op en weet Pauline ten slotte de eindjes niet meer aan elkaar te kno pen. Zij probeert een extra tege moetkoming te krijgen om althans het gevoel te hebben dat de achter stand een beetje vermindert Een ambtenaar achter het loket zegt: „Alles waarop u recht had, hebt u reeds ontvangen." In de Raad van Beroep zit wel iemand die uit psy chologische overwegingen een ge baar zou willen maken omdat de vrouw aan de grens van haar incas seringsvermogen staat. Reactie van de voorzitster: „Als wij helpen, moe digen natuurlijk aan dat mannen hun vrouw verlaten." Het beroep stuit dus af op formalis me en het resultaat is dat de deur waarder Paulines huls laat leegha len. Ze zou het met hulp van de buren nog hebben kunnen verdra gen. maar er is iets dat nog erger aan haar vreet Haar oudste doch ter, een „mongooltje" wordt van een tehuis waar zij graag was, over geplaatst naar een inrichting voor demente bejaarden. Terwijl het kind vereenzaamt en haar toestand als gevolg daarvan achteruitgaat, proberen de moeder en een sociale werker wanhopig om de met allerlei onbegrijpelijke brieven gedekte ambtelijke maatregelen ongedaan te maken. Ambtenaren en raadsleden ver schuilen zich achter vage begrippen als onbuigingsnota's en beleidsbes- Christine Hardgreaves lissingen zonder te zeggen wie dat allemaal oepaalt. Bovendien ont kennen zij in alle toonaarden dat het welzijn van dat geestelijk ge handicapte kind wordt opgeofferd om op verkapte wijze bezuinigingen door te voeren in de sociale sector. Dat hiervan wel degelijk sprake is, wordt op een verbijsterende manier duidelijk. Je ontkomt niet aan de vraag wat zich in eigen land op dit terrein reeds voordoet. En, wie leeft er dan eigenlijk ten koste van de gemeenschap? steltenis de cijférs van de. groting 1979 nader heeft bes Met name worden de coi de freelance-acteurs en -tc vers, kunststudenten, mu: docenten en docenten aari teitscentra getroffen. Mevr deniers laat ook de ontwikh j" de kunstzinnige vorming erf scultuur in de kou staan, commentaar. De kunstenaarsorganisat heeft haar leden opgeroepi tie. Samen met de algem van onderwijzend personee heeft zij voor 21 oktober eer georganiseerd in Amersfooi kondigd is voorts, dat een n voorbereid met de argumer de mogelijkheid dat nog dit kunstsector 2400 extra arb sen zijn te creëren. Vier Gouden Eekl op Festikon '78 LAREN (ANP) Het fi Festikon '78 heeft vier prij Ijjli den Eekhoorns) opgelevert J|| den toegekend aan de We Volker Schlöndorff voor de „Die verlorene Ehre der Blum" en Bernd Bajog voo speelfilm „Protokoll". 'jj Voorts ging de Gouden Ee de categorie documentaire Engelsman Frederic Wiseq zijn film „Hospital" en kre nadese Katy Bennet de i „The houselife", de beste Tc film. De keuze voor deze vier f§0 gemaakt op grond van een j ke stemming onder de bijn^ Jj derd passepartouthouders festival bezochten. Overigens kon het festival heugen in een ruime belaj gezien de meer dan 19.0 die voor de in totaal 140 gen werden verkocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4