rije middag zinloos voor vrouw Toezicht op studie Buikhuisen Verslaafden dupe van brandstichting HH DE KLERK Rita Royal Nederland |*g "ister Albeda eens met vrouwenbeweging DESSO brengt meer kleur in Wolmerk tapijt. H.H de Klerk geeft er een extra vrolijk tintje aan. Waarborg voor proefpersonen Rijn steeds meer vervuild brokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! Verstrekken van methadon kan crimineel gedrag juist verminderen Met deze kleine lettertjes hebt u een betere nboedelverzekering |AG 26 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 en onzer verslaggevers HAAG Een eventuele vrije vrijdagmiddag is uit het oogpunt van de emancipatie van J/ iuw beslist niet aan te bevelen. Wil je iets doen voor de emancipatie van de vrouw dan is fel beter om de arbeidstijd per dag een uur te verkorten dan over te gaan tot een vrije gmiddag of een vervroegde pensionering. Dit zei minister Albeda van sociale zaken ien tijdens het emancipatiedebat van de openbare commissie emancipatiezaken uit de A tie Kamer. minister Albeda vanuit het van een verbetering van de van de vrouw het liefst zou n (kot verkorting van de arbeids dag zei hij dat deze oplossing, ssisle hoge kosten, op korte ter- ,eu et haalbaar zal zijn. Vervroeg- latflonering is volgens hem veel ijker te verwezenlijken. Wir Albeda schaart zich met zijn aan de zijde van grote de vrouwenbeweging in ons aar men ook een fel tegenstan- het plan. Het D'66 Kamer- dooa Wessels zei het al: „Wat heb in? Het betekent alleen maar dan om twaalf uur vrij- vertelde dat er voorbereidingen wor den getroffen om samen met een aan tal werkgevers een serie experimen ten op het gebied van deeltijdarbeid te gaan uitvoeren. Een zeer belangrijk punt bij de dis cussie was ook de positie van de oudere ongetrouwde werkende vrouw. Al sedert 1951 wordt hierover in de Kamer gepraat; er zijn verschei dene moties aangenomen over deze zaak maar nog steeds is er niets voor deze relatief kleine groep vrouwen geregeld. Nog versterkt in hun me ning dat er voor deze groep een spe ciale regeling moet komen door gege vens van de studiedag Vrouw en arts van afgelopen zaterdag waar de be drijfsarts mevrouw Kloosterhuis nog maals vertelde dat maar dertien pro cent van de oudere werkende vrou wen min of meer gezond haar pensio nering haalt drong een groot aantal Kamerleden gisteren op onmiddellij ke actie aan bij staatssecretaris Lou de Graaf van sociale zaken. De Graaf wilde wel toezeggen, dat hij binnen afzienbare tijd later noem de hij de datum voor september vol gend jaar met een voorstel voor de groep vrouwen zou komen. De Ka merleden van CDA, D'66, PPR, PvdA en PSP drongen er op aan, dat er een financiële regeling zal komen waar door deze vrouwen eerder kunnen op houden met werken wanneer hun ge zondheid dat vereist Ria Beckers (PPR) zei hierover: „Het is onbegrijpelijk dat deze problema tiek die al in 1951 werd onderkend nu nog steeds niet concreet is aange pakt. Wij zijn het erover eens dat een eventuele regeling voor deze groep ook moet gelden voor oudere onge huwde mannen, maar wanneer deze toevoeging betekent dat het weer lan ger duurt, voordat er een regeling komt moet er eerst iets voor de vrou wen geregeld worden. Gelijkwaardigheid van man en vrouw houdt in dat men oog mag en moet hebben voor de feitelijke verschillen die er nu zijn. Zeker wanneer die verschillen (mede) zijn ontstaan door een eeuwenlang ingeprent rollenpa troon (de vrouw moet naast haar werk nog haar huishouden doen en vaak ook nog een oude vader of moe der verzorgen bij wie zij als onge trouwde dochter is achtergebleven: een driedubbele belasting dus)." DEN HAAG Vrouwen, die het slachtoffer geworden zijn van ver krachting of aanranding, zouden, wanneer zij aangifte komen doen bij de politie, opgevangen moeten wor den door vrouwelijke politiemensen. Deze weten beter dan mannen hoe dergelijke zaken moeten opgevangen worden. Eigenlijk zou van dergelijke gevallen aangifte gedaan moeten kunnen wor den bij speciale meldingsposten, die los van de politie staan. ADVERTENTIE •ROTTERDAM AMSTERDAM VUSSINGEN B.nnonwegploin/l'inOain Oci|P'land>cUian G'ool IJ»HmuoiJ« JJc Votim.inr-.uaal •OEN HAAG GfoenmarM UTRECHT: Vooi»tta»l Spuistraat DE UER: MooWslraal dag voor de deur staat." trends weede Kamerlid Ineke Haas e orer Fred van der Spek betoog- eren nogmaals hoe onvoorde- vrije vrijdagmiddag voor de üksal zijn. Pas wanneer de ar- iqd per dag verkort zal worden deer arbeidsplaatsen bijkomen. llien zullen dan zowel de man lllefrouw meer tijd krijgen voor de ise huishoudelijke werkzaam- polkanneer zij een baan buitens- lanbben. in )on aje' deite arbeidsmogelijkheden van shiiw zei minister Albeda verder op het moment twee elkaar hijtrkende trends bestaan: na- sVlenerzijds de stijging van het dat buitenshuis wil in: .prken (tot voor twee jaar kwa- i.miper jaar 32.000 vrouwen bij op ianeidsmarkt) en anderzijds de werkloosheid, die extra gebjeslaat onder de vrouwelijke doners. Dit komt onder meer eldt veel vrouwen werkzaam zijn (onderwijs, ad- moBtieve sector, gezondheids- edic.), waar het de laatste jaren herr gaat, vanwege een kleiner van schoolkinderen, automa- >elt in de administratieve bran- eheardoor banen verloren gaan en dn «ging in de gezondheidszorg, iwifc de heer Albeda is het duide- erot deze zaak extra aandacht ïlativan de regering. sta ^ijdbanen tntuele oplossing zag hij een leid in het uitbreiden van jtal deeltijdbanen, die dan wel moeten zijn met betere re- een goede rechtspositie en :e. Aan de andere kant vindt iok wel gevaarlijk om zoveel te leggen op het uitbreiden deeltijdwerk, omdat je daar- u kunnen suggereren dat de h maar het liefst zo'n deeltijd- ioeten nemen. Dat zou kunnen deien dat je vrouwen weer voor D de lager geklasseerde (en dus Detaalde) baantjes dirigeert, hogere banen nog steeds niet "oeme uitgevoerd schijnen te kun- tenjrden. Een part-time typiste i wel, maar een part-time di- Q.) nog niet. (hal ter dan ook dat minister Albeda \ni(pleitte, dat de deeltijdarbeid ïlvdnarginale sfeer gehaald moet Liei zowel wat betreft de kwali- Vaph het werk, als wat betreft jsepkerheid en dergelijke. Hij )eg Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een nog samen te stellen raad van toezicht zal gaan waken over de ethische en maatschappelijke aspecten van het zogeheten bio-sociaal onderzoek dat door het criminolo gisch instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden verricht zal worden. Dr. W. Buikhuisen, die half augustus met zijn werk als hoogleraar in de criminologie in Leiden is begonnen, heeft dit gisteren meegedeeld. Gisteren opende prins Claus in het Sonestahotel in Amster dam het internationaal congres van orgelbouwers. Hij kreeg na afloop van dr F. Jakob, voorzitter van de Vereniging van orgelbouwers een gravure met de afbeelding van bet orgel in de Westcrkerk in Amsterdam. DüSSELDORF (DPA) De kwali teit van het Rijnwater is in de afgelo pen drie jaar niet beter geworden en dat er toch aanzienlijk meer vis in de rivier is gekomen komt uitsluitend door de hoge stand van de rivier, de betrekkelijk lage temperaturen en in dustriële produktie. Dit is de mening van de organisatie \an Rijnwaterbe drijven in West-Duitsland. Er worden steeds meer stoffen in het Rijnwater aangetroffen die slechts moeilijk afbreekbaar zijn. In Zwitser land worden bij voorbeeld per maand circa 600 nieuwe chemische produk- ten aangemeld. Een kritieke situatie voor de drink watervoorziening zou volgens de or ganisatie ontstaan, wanneer de eco nomie weer op volle toeren begint te draaien in een periode waarin de Rijn lage waterstanden heeft. Buikhuisen geeft er de voorkeur aan dat de door het criminologisch insti tuut in te stellen raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van de universi teit en uit leden die geen binding met de universitaire wereld hebben. In de raad zouden ook het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne en het ministerie van justitie vertegen woordigd moeten zijn. Tijdens een interpellatie van de com munist J. F. Wolff eiste de Tweede Kamer in april dat het omstreden onderzoek van Buikhuisen met ga ranties zou worden omgeven. De mi nister van justitie, De Ruiter, zegde de Kamer toen toe te zullen nagaan welke vorm die garanties zouden kunnen krijgen. Het parlement achtte waarborgen noodzakelijk, omdat bij het onder zoek naar onder meer lichamelijke kenmerken mogelijk ook gedetineer den zullen worden betrokken. Buik huisen bleek gisteren te zijn terugge komen op zijn eerder gedane uit spraak dat gedetineerden geen ge schikte proefpersonen kunnen zijn. Hij stelt zich nu op het standpunt dat het van groot belang kan zijn na te gaan of „hospitaliseringseffecten, die kunnen optreden na langdurige in sluiting in een gevangenis, ook door werken op de biologische constitutie van de betrokken gedetineerden." Overigens hield Buikhuisen met be trekking tot de proefpersonen nog een slag om de arm. Volgens hem zal de vraag waar de proefpersonen van daan worden gehaald, pas beant woord kunnen worden „wanneer vastgesteld is welk probleem men nu eigenlijk wil onderzoeken." Het zal, meent Buikhuisen, zeker nog twee jaar duren voordat een onderzoek programma is vastgesteld. Een lang durige voorbereiding is onder meer geboden, omdat een „interdiscipli nair onderzoekteam" moet worden gevormd, waartoe de nieuwe hoogle raar contacten met collega's uit ande re disciplines moet leggen. Zenuwstelsel Buikhuisen wil in Leiden een poging doen crimineel gedrag te verklaren door inzichten uit de sociale en uit de biologische wetenschappen te combi neren. Hij is van mening dat het tot nog toe verrichte criminologisch on derzoek, dat overwegend sociaal-we tenschappelijk van aard was, nog slechts een gedeeltelijke en daarom beperkte verklaring van misdadig ge drag heeft opgeleverd. Gisteren, tijdens een toelichting op zijn plannen, legde hij er de nadruk op dat, in het algemeen, aan biologi sche factoren geen grotere aandacht zal worden besteed dan aan sociale. Hij spreekt daarom ook van „bio- sociaal" en niet van „socio-biolo- gisch" onderzoek: deze laatste bena ming zou voedsel kunnen geven aan de gedachte dat alle sociale gedragin gen biologisch bepaald zijn. „In de bio-sociale criminologie", aldus Buik- ADVERTENTIE Alleen In de dierenspeciaalzaak huisen, „wordt dit standpunt afgewe zen. Daar wordt uitgegaan van de gedachte dat biologische en sociale factoren elkaar wederzijds beïnvloe den en dat beide gebieden onmisbaar zijn voor de verklaring van het men selijk gedrag." De onderzoekgroep waarmee het Leidse instituut wil gaan werken, zal voorlopig bestaan uit drie vertegen woordigers van de sociale weten schappen en drie van de biologische wetenschappen. Buikhuisen bleek er gisteren rekening mee te houden dat die groep zal moeten worden uitge breid. Van groot belang acht Buikhuisen onderzoek naar de werking van het autonome (dat wil zeggen: niet door de menselijke wil beïnvloedbare) ze nuwstelsel. Met het oog daarop maakt van de onderzoekgroep een psycho-fysioloog deel uit. Inmiddels is ook de voor dat onderzoek noodza kelijke apparatuur aangeschaft. Vooral hier zou volgens Buikhuisen de sleutel tot de verklaring van crimi neel gedrag kunnen liggen. De onrust over de plannen van Buik huisen is mede veroorzaakt doordat daarbij de term „hersenonderzoek" is gevallen. Volgens de nieuwe hoogle raar zal hij zich niet gaan bezighou den met hersenonderzoek dat in ver band wordt gebracht met de neuro chirurgie of met het „lichten van de schedel." Aanwijzingen over het functioneren van de hersenen, aldus Buikhuisen, „zullen uitsluitend langs indirecte weg verzameld worden, bij voorbeeld via neuro-psychologische tests, analyses van bloed of urine of het plaatsen van elektroden op de huid." Over de belangen van de daaraan te onderwerpen proefpersonen zal niet alleen door de nog in te stellen raad van toezicht worden gewaakt. Buik huisen wees erop dat de proefperso nen ook worden beschermd door be staande regelingen binnen de univer siteit (die bepalen dat voor elk onder zoekprogramma goedkeuring van de betrokken vakgroep en de faculteit vereist is) en door een in de juridische faculteit in Leiden aangenomen reso- lutie, waarin wordt gesteld dat vooral - op de ethische en maatschappelijke aspecten van het onderzoek moet- worden gelet. „Ik distantieer mij", liet de nieuwe- hoogleraar gisteren ook nog weten,' „voor de volle honderd procent van ingrepen die ten koste zouden gaan van het individu." „Ik heb er een zebrapad van ge maakt. Nu kunt u voortaan veilig naar de deur lopen." ADVERTENTIE GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B.V. S. AMSTERDAM A ADVERTENTIE De verzekering dekt mede schade veroorzaakt: Jür -door water of stoom, onvoorzien gestroomd uit de waterleiding-of centrale verwarmingsinstallaties e g uit de daarop aangesloten leidingen, sanitaire en andere toestellen tengevolge van een plotseling opgetreden defect of van springen door vorst; door het overlopen van water nit de genoemde installaties en toestellen. ai ■a"\ door Chris Bruynius 1: I rt! slijl >rds iart ca, iinj ïnd Ie Egii i E Snd mg Accoord, uwwasautomaat lekt nooit... behalve dan die ene keer. als die toch-wat oude slang springt. Uw huis staat blank, vloerbedekking volledig doorweekt, behang van de muur losgelaten... En dat niet alleen bij u, maar ook nog bij de buren die nu woedend bij u aan kloppen met een peperdure rekening. Rustig aan maar. Het is Royal Nederland die betaalt. Dat betekenen die kleine lettertjes. Ingewikkelde juridische termen? Ze zijn er niet om u door de mangel te halen, maar om u te helpen. Om uw verzekering meer inhoud te geven. Want Royal Nederland zorgt ervoor, dat uw inboedelverzekering aan alle kanten waterdicht is. Op maat. Bij voorbaat. In üw belang. Roval Nederlands kleine lettertjes geven ook u grotere zekerheid. Vraag maar aan uw verzekeringsadviseur. verzekering maatschappij nv DEN HAAG Burgemeester Schots van Den Haag heeft een beroep gedaan op de Haagse bevolking de verstrekking van methadon aan heroïneverslaaf- den niet te verstoren. Hij legde gisteren in de gemeenteraad een verklaring af naar aanleiding van het uitbranden van de methadonbus, die sinds vier weken op een terrein aan de Haagse Brouwersgracht stond opgesteld om verslaafden dagelijks van het heroinevervangende methadon te voorzien. Nadat zaterdagavond al een poging tot brandstichting was ontdekt (er lagen brandende takken onder de bus), consta teerden passerende recher cheurs zondagochtend om vijf uur brand in de bij buurtbe woners beslist niet populaire bus. Het onherstelbaar be schadigde alternatieve cen trum werd nog dezelfde dag weggesleept. Aangezien het streven bij het Haagse ge meentebestuur vooral gericht is op het in stand houden van het contact met de verslaaf den, zijn inmiddels een twee tal schaftwagens van een bouwbedrijf op het terrein ge plaatst. Van daaruit gaat de methadonverstrekking door. Het Haagse college betreurt de brandstichting en beraamt zich over maatregelen om een herhaling van deze gebeurte nissen te voorkomen, aldus burgemeester Schols. De poli tie heeft de mogelijke brand stichters nog niet kunnen ach terhalen. Schols wees erop dat door dergelijke acties de kwetsbare groep van heroïne- verslaafden de dupe wordt, terwijl de verstrekking van methadon slechts tot een ver mindering van het crimineel gedrag van de verslaafden kan leiden. Kraakpand Het Haagse Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (C.A.D.) startte eind augustus op verzoek van de gemeente met het experiment met de methadonbus, na de bekend making dat het (gekraakte) trefcentrum Europahuis aan de Assendelftstraat op last van de rechter gesloten moest worden. Verontrust door de ontruiming van dit pand, dat een onderkomen aan veel vooral Surinaamse ver slaafden bood, had de Stich ting Surinaamse Jongeren centrum het gemeentebe stuur erop gewezen dat veel drugsverslaafden op straat zouden komen te staan, zich over de stad zouden versprei den en eerder tot criminele daden zouden overgaan. In de Groene Kruisbus werd een ambulant team geplaatst bestaande uit de Surinaam se dokter Jadnanansing, een verpleegkundige, een maat schappelijk werker en twee assistentes dat door gratis verstrekking van methadon trachtte de drugsverslaafde op te vangen. Tevens hoopte het team de relatie tussen de verslaafde en zijn dealer te kunnen verbreken. De bus werd gezien als „over brugging" want de heroïne- verslaafden was door de ge meente toegezegd, dat binnen twee maanden het pand Prin segracht 39 als opvang-behan- delingscentrum in gebruik kon worden genomen. De Stichting voor Surinamers in Den Haag zou zich daarnaast met de gratis verstrekking van methadon bezig houden en een verdere begeleiding van de verslaafden bij het vin den van geschikte woonruim te en bij verdere scholing en vorming. Verontrusting Niet iedereen toonde zich ge lukkig met de methadonbus. De zogeheten „drugvrije" hulpverleningsinstanties voor de opvang van heroïnever- slaafden in Den Haag spraken hun ernstige verontrusting uit over de methadonverstrek king. Deze instanties waar onder de Emiliehoeve, de stichting Maretak en het dag centrum Het Witte Huis vrezen dat door verstrekking van het vervangende middel de verslaafden er moeilijker toe te krijgen zijn het drug vrije programma te volgen. Zij onderstreepten hun pro test met een demonstratie voor en in het stadhuis, waar bij onder het motto „Geen zoethoudertjes voor junkies" snoep werd uitgedeeld. Succes De afgelopen weken bleek het project met de bus een groot succes. Dagelijks meldden zich meer dan tweehonderd personen. Dit aantal was voor het gemeentebestuur zo on verwacht hoog, dat wethou der W. du Chatinier (maat schappelijk welzijn, volksge- Op het terrein aan de Haagse Brouwersgracht heeft de gemeente dit mobiele schaftlokaal neergezet. Het lokaal dient ter vervanging van de autobus, waarin gratis methadon aan heroïne verslaafden werd uitgereikt. De bus brandde dit weekeinde gedeeltelijk uit. zondheid en wijkzaken) vorige week bekendmaakte dat het beloofde pand aan de Prinse gracht bij nader inzien te klein was. Aangezein men bij het zoeken van een alternatief steeds gestoten was op on- overkomenlijke problemen, zoals een afwijkende bestem ming, onwillige eigenaren of overlast vrezende buurtbewo ners, had de gemeente beslo ten op het terrein aan de Brouwersgracht twee grote houten keten te plaatsen. Die zouden de eerste anderhalf k twee jaar als opvangcentrum moeten dienen. Behalve bewonersorganisa ties uit de omgeving, die een toename van de criminaliteit vreesden, reageerde ook de Stichting voor Surinamers woedend. ZIJ voelde zich ge passeerd bij het zoeken naar oplossingen voor het drugs probleem. Het idee van de ke ten was afkomstig van de stichting zelf, maar was tijde lijk bedoeld tot het pand aan de Prinsegracht geopend zou worden. Met de toezegging van de gemeente dat zo'n defi nitief centrum spoedig gereed zou komen, is het ook gelukt de verslaafden de Assendelft- straat rustig te laten verlaten, zo liet de Stichting weten. Bo- vendien zou het vloeropper- vlak van de twee keten samen nauwelijks groter zijn dan dat van het pand aan de Prinse gracht. Geschrokken verklaarde wet houder Du Chatinier in af wachting van nader overleg het opstellen van de keten voorlopig te bevriezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3