Sigen vakantiehuis niet altijd zonder zorgen leen wintersport ten koste van zomervakantie Recreatiewereld reageert negatief - Spookdorp Procedures Nonchalance Belegging Rendement Bemiddelaars Verschillen s H Tien dagen Drukkere piek Probleem Trouw WINTER WINTER Dick Ringlever ET faillissement van de projectont wikkelingsmaat schappij Interfran- ce, een paar maan- geleden, heeft opnieuw jjustreerd, dat het kopen [.'een buitenlands vakantie- je of dat nu een stukje d is of een bungalow een .p is, die de nodige voorzich- t$id vraagt. tt de enkele honderden Ne- anders, die samen voor vier le boot ingingen, zijn niet igen, die verblind door beloftes een handteke- vi zetten, betaalden en ten ue ontdekten, dat hun Ij >m een luchtkasteel bleek Er zijn de laatste tien- f Jaren vele van deze dalen geweest. ezit in het buitenland wil en juist in deze tijd dt er royaal met aanbiedin- aan de weg getimmerd lt meer nog dan in eigen j I voorzorgen te nemen. De \1 trtenties mogen dan aan- J1 lelijk lijken, de illustraties M veelbelovend en de in het Xlcht gestelde winstmoge- \eden groot, vaak zitten er al wat haken en ogen aan TTOl gegeven: het aantal deba- i$ nu zich ook grote ggers van naam op de voor lucratieve markt hebben orpen, wat afgenomen. Zij nen zich geen anti-publici- i veroorloven. daarmee is nog niet ge- dat de avonturiers zijn ingen. Nog steeds duiken )p, de kleine advertenties, xin „op zeer aantrekkelijke rwaarden" het villaatje lt aangeboden, waarvan u iele leven al had gedroomd, stal mikkend óf op hen, die vakantiedak als een leuke ig zien, óf op ouderen, na hun pensionering zélf x willen gaan wonen. Met iw kun je in de zuidelijke en tenslotte ruimer uit, in eigen land en bovendien ]nt er altijd de zon. ^irzorgen nemen: hoe doe Je In de eerste plaats door zomaar gelijk met de ver- er in zee te gaan, je niet te overdonderen. In eigen fipi doe je dat ook niet. in eigen land een huis wil o* en, gaat het eerst bekijken, s Oj het taxeren, schakelt een walificeerde makelaar in, Vermeert naar bestemmings- 'n /w inen, wil precies weten wat (asten gaan worden In de praktijk betekent dit dus: niet blindelings kopen, maar zeker eerst gaan kijken. Dat kan wel een handvol honderd jes kosten, maar het loont. Zie er achter te komen, waarom de vorige eigenaar van zijn bezit af wil. Gewoon omdat hij wat wil ver dienen, of mankeert er wat aan het huis? Is het te gehorig, te eenzaam gelegen of heeft de gemeente om maar één voor beeld te noemen plannen om pal aan de tuinrand een fabriek neer te zetten? En speciaal voor ouderen kan daarbij het advies worden ge geven: als je nu tóch van plan bent de rest van Je leven in zonniger oorden door te bren gen, gooi er dan eerst een Jaar tje tegenaan in een huurwo ning (in dezelfde plaats uiter aard) om na te gaan of het leven én de omgeving er inder daad wel zo Ideaal zijn als wordt voorgespiegeld. Het is een bekend verschijnsel, dat overwinteraars, oudere mensen, die voor vaak spotprij zen enkele maanden lang mist en regen ruilen voor een heel wat prettiger klimaat, na een paar weken al terug willen om dat ze zich niet kunnen aanpas sen, zich alleen voelen, ver trouwde dingen om zich heen missen. Overwinteren kan dan ineens een beetje emigreren gaan lijken. Hetzelfde doet zich soms voor bij mensen die op vakantie in een van de vele „urbanisaties" aan de zuidelijke costa's, zich verkijken op de zon en de gezel ligheid. Natuurlijk: in het vakantiesei zoen lijkt het allemaal mooi. Veel mensen om je heen in zo'n bungalowdorpje, vaak veel landgenoten, de supermarkt bij de deur en 's avonds een glaasje sangria bij een vriende lijke buur. Als je er dan achter komt dat een van die bungalows voor niet al te veel geld te koop staat en je hébt het geld ervoor, wel, dan lijkt een beslissing niet al te moeilijk. Maar hoe ziet zo'n urbanisatie er 's winters uit? Ga er eerst ook dén eens kijken. Want dan zou best kunnen blijken, dat zo'n heel dorp uitgestorven is, omdat de eigenaars van de bungalows ze niet aan de rei sorganisatoren kunnen verhu ren, dat je alleen in een spook dorp zit, dat de supermarkt het niet nodig vindt voor een paar van die bungalows de deuren open te houden (en Je dus elke dag naar het dorp moet), dat bijvoorbeeld de straatver lichting is uitgeschakeld en dat in het doip ineens veel terras sen, waar je tijdens je vakantie elke dag zo gezellig je ochtend koffie placht te drinken, geslo ten zijn. Daarnaast is het van belang de zakelijke en (vooral) juridische kanten van de koop grondig te bestuderen. In lang niet alle landen ver loopt die koop volgens de in Nederland bestaande procedu re. In Spanje bijvoorbeeld (ook trouwens in Amerika) zal daar voor een advocaat moeten wor den ingeschakeld. Diens ge wichtigste taak is de verkoper te „screenen". Dat wil zeggen, dat hij nagaat of het huis, dat hij aanbiedt, inderdaad wel zijn eigendom is. Ook zoekt hij uit of de verko per nog lopende verplichtingen heeft. Dat kan de koper soms een hoop narigheid achteraf besparen. Als bijvoorbeeld op het moment van de transactie de verkoper failliet zou zijn, kunnen volgens de Spaanse wet zijn schuldeisers hun claims verschuiven naar de ko per, ook al heeft deze niets met het faillissement te maken. Dezelfde moeilijkheden staan de koper te wachten als de wo ning deel zou uitmaken van een nog te verdelen boedel. Diezelfde advocaat zal ook na gaan of er bepaalde bestem mingsplannen zijn en als het om de aankoop van een stuk grond gaat wat er gebouwd en waar er gebouwd mag worden. Pas als dat allemaal op schrift staat, zal de notaris de ver- koopacte kunnen opstellen en kunnen koper en diens nieuwe eigendom worden ingeschre ven in het zgn. grondboek (ver gelijkbaar met ons kadaster, maar met dit verschil dat het grondboek uitsluitend ten dienste staat van de belasting dienst). Voorzitter mr. H. van Alphen van de 0000 leden tellende Ver eniging Buitenlands Bezit: „eerst naar een plaatselijke ad vocaat te stappen, is een abso lute noodzaak, wil men onge lukken voorkomen. Dat kost wel een paar honderd gulden, maar het voorkomt, dat er fouten worden gemaakt. En maar één fout kan de koper vele duizenden gaan kosten. We hebben dat in het verleden veelvuldig meegemaakt. 't Is soms onvoorstelbaar hoe goedgelovig sommige mensen ergens geld in steken. En dat zijn lang niet altijd de leken. We hebben het ook meege maakt met bankdirecteuren, mensen dus, die gewend zijn met geld om te gaan en gewend zijn geen dubbeltje te veel uit te geven. Vreemd, maar als het om bezit in het buitenland gaat, lijken de mensen vaak door een ver blindende roes te worden be vangen". Die risico's zijn uiteraard klei ner als men in zee gaat met gerenommeerde Nederlandse beleggingsmaatschappijen. Vooral, omdat éls er wat mis zou gaan. men op hén verhaal kan nemen en daarvoor niet in het buitenland hoeft te gaan procederen. Bovendien: die maatschappij en (en daar zitten meestal grote banken en verzekeringsmaat schappijen bij) kijken wel uit voor misstappen. Tenslotte is hun naam ermee gemoeid. Al gelijk veel voorzichtiger moet men zijn als het schijn baar gerenommeerde en soms pagina groot adverterende bui tenlandse maatschappijen zijn. Van Alphen: „als zo'n maat schappij in Liechtenstein of in Spanje zit, dan moet er al bij voorbaat een rood licht gaan branden. Natuurlijk, er zitten bonafide bij, maar het kan ook zijn, dat die maatschappijen alleen als verkooporganisatie optreden. Niet dus als eigena resse. En uiteindelijk moet het con tract worden gesloten met de eigenaar. Leidt dat later tot moeilijkheden, dan is er op de bemiddelaar niet of nauwelijks verhaal mogelijk". In tegenstelling tot vroeger, toen het huizenaanbod gericht was op kopers, die er zelf wil den gaan wonen, betreft het thans veelal beleggingspro jecten. Men koopt een appartement en de exploitatiemaatschappij zorgt er dan voor, dat ze wor den verhuurd aan vakantie gangers. Een andere vorm en die is vooral het laatste Jaar populair men koopt een aandeel in de onderneming, mag dan een paar weken per jaar gratis doorbrengen in het apparte ment en krijgt elk jaar een aan deel in de winst. In sommige wat duurdere Spaanse hotels en apparte mentencomplexen ligt een uit nodiging daartoe zelfs op de kamers op tafel: „Mocht u be langstelling hebben, de directie zal u graag nader informeren". BIJ dit soort transacties dient men zich wel te realiseren, dat het aanbod er schoner uitziet dan het veelal in werkelijkheid is. In de eerste plaats omdat het rendement niet groot is, minder dan de normale ban- krente in Nederland. De directies van de onderne mingen zijn eerder geneigd ge maakte winsten in nieuwe in vesteringen te steken dan ze uit te keren. En wat dat voor deeltje van de gratis vakantie betreft: na een paar jaar ont staat bij de koper meestal een' zekere bestemmingsmoeheid Hij wil zijn vakantie ook wel eens elders doorbrengen. En wil hij van zijn bezit af. dan staat lang niet vast of hij daar nog winst mee maakt. Bij de zuiderlingen zelf is de belang stelling gering. De toeristen complexen zijn gebouwd voor op zon gestelde buitenlanders. De met de zon vertrouwden ge ven de voorkeur aan een wat koeler onderkomen. Dat betekent dus. dat men in het buitenland moet verkopen. En dat kost geld. advertenties, provisies voor tussenpersonen. In de praktijk is op zo'n tran sactie vaak verlies geleden. Méékt men winst, dan is dat ook maar betrekkelijk. Spanje (maar ook in Engeland is men er viij streng in) eist bijvoor beeld een deviezenverklaring: een bewijs dat de koopsom in het land is geïmporteerd. Daar van mag de verkoper slechts dét deel mee naar huis nemen, dat hij zelf voor de aankoop betaalde. De winst moet in 8panje blij ven, daar worden geïnvesteerd of gebruikt worden voor een vakantie. Men kan het geld wel opnemen en proberen over de grens te krijgen, maar wordt men gepakt, dan is men alles kwijt. Zo heeft elk land zijn eigen bepalingen en procedures. Meestal zitten die wel goed in elkaar. In de meeste landen is de handel in onroerend goed vrij strak geregeld. Alleen: die verschillen met de Nederlandse regels te onderkennen is wat moeilijk. De voorlichting ero ver is vrij beperkt. De Vereni ging Buitenlands Bezit weet er wel wat van en geeft ook wel adviezen, maar men dient er wel rekening mee te houden, dat het alleen een belangenor ganisatie van huizenbezitters (onder wie ook exploitanten) is. Wellicht kunnen de plannen van de Consumentenbond om al de verschillende regels op een rijtje te zetten meer licht brengen in het tot nu toe vrij duistere wereldje van de han del. Ze kunnen in elk geval er toe bijdragen, dat de kans op een drama verkleind wordt. or Piet Hagen Dick Ringlever 'N de onderwijswereld voelt men niets voor de suggestie van minister Pais om de zomervakan ties in te korten om daar- de mogelijkheden voor rsportvakantie te vergro- De organisaties die tot nu gereageerd hebben zijn m in hun afwijzing, 'ederlandse Federatie van •ijsorganisaties NFO 120.000 leerkrachten verte- •rdigt) vindt het plan Pais ondoordacht. De fede- is bang dat de problemen nog maar groter worden 'f/j de zomervakantie korter V/b |dt. De meeste mensen wil- yjj of moeten in de zomer met fa lantie. Dat betekent dat de y Mzaam op gang gekomen lantiespreiding in de zomer- ten in het gedrang komt. En 13 len het zomerseizoen dreigt I complete chaos als scholen eigen houtje kunnen bepa- wanneer de vrijkomende antiedagen mogen worden r, enomen. commentaar van de NFO it erop neer. dat de zomer- anties moeten blijven zoals lijn (geen nkortlng) en dat overige vakanties gekop- 1 moeten blijven aan de Istelijke feestdagen (kerst en pasen). heer W. N. Reehorst van de lie A.V.O. van de algemene d van onderwijzend perso- 1 zegt: „Laten we eens aan- ien dat tien procent van de ers van leerlingen van het rtgezet onderwijs nu eens vraag doet om extra win- portvakantie. Ik denk dat veel te hoog is. maar laten het getal ever vasthouden. IA Voor deze minderheid van tien procent wil de minister de zo mervakantie inkorten tot vijf weken. Wat denkt de minister dat die andere negentig pro cent in de wintersportvakantie gaat doen? De negentig pro cent van wie de ouders geen geld of gelegenheid hebben om met wintervakantie te gaan? Ik denk dat die grote meerderheid zich thuis zit te vervelen, of. op z'n gunstigt, thuis studeert met de gedachte liever les te heb ben en een zomervakantie van zeven weken." De heer Reehorst wijst erop dat bij inkorting van de zomer vakantie oudere leerlingen geen kans meer zouden hebben om een week of drie een baan tje te nemen. Verder vreest hij dat in warme zomers de presta ties in de maanden juli en au gustus erg gering zullen zijn. Scholen met veel glas of met houten noodgebouwen kunnen in die periode ware broeikassen worden en dan kun Je niet ver wachten dat leerlingen het hoofd koel houden voor de studie. Ook de Algemene Vereniging van Schoolleiders (directeuren en rectoren) voelt niets voor het plan van Pais. Vakanties moeten centraal worden vastgesteld, zegt het bestuur van deze vereniging, en daarbij moeten onderwijskundige mo- Ook buiten de onderwijswe reld zijn de reacties op de ideeën van minister Pais nogal negatief. De Stichting Recreatie, een or ganisatie, die zich altijd al heeft ingezet voor een betere spreiding („Mijd de piek") heeft al laten weten in dit plan niets te zien. Door de somerva kantie in vier weken samen te persen, wordt de drukte zelfs nog meer geconcentreerd, zegt de stichting. Omdat het gros van de mensen toch in de hoog- zomer blijft weggaan. Zeker de lagere inkomens, die zich toch geen dure wintersportva kantie kunnen veroorloeven. En waar moet je midden in de winter met de kinderen blij ven als je niet wegkan? Zij blijft pleiten voor een sprei ding over vier maanden (juni tot en met september), maar dan wel zó, dat basis, én voort gezet onderwijs synchroon vrijaf krijgen. Voorts zal er, zo vindt de stichting, een wette lijke regeling voor alle school vakanties moeten komen. Ook de ANWB is weinig geluk kig met het plan en wil eve nals de stichting een zekere reserve aan vrije dagen, die de scholier naar eigen believen voor vakantie kan opnemen. In de wet wordt weliswaar het opnemen van maximaal tien extra dagen toegestaan, maar dan alleen om gewichtige re denen. En volgens de rechter valt daaronder niet de vakan tie. De ANWB wil nu laten onderzoeken hoe ook vakantie in de wet als een gewichtige reden kan worden aange merkt. Deze tien dagen zouden geheel of gedeeltelijk moeten kunnen worden gekoppeld aan bin dend vastgestelde vakantiepe riodes. Wat die laatste betreft, is de ANWB er voorstander van de zomervakanties van de scho len terug te brengen tot vier weken (basisonderwijs), dan wel vijf weken (voortgezet on derwijs). Deze zouden dan moeten worden gespreid over drie maanden en acht regio's, in een tijdvak van medio juni tot medio september. De Paas vakanties zuden over twee en de herfstvakanties over vier regio's moeten worden ge spreid, afhankelijk van de pe riode van de zomervakantie. Overigens ziet de bond deze suggesties slechts als een voor lopige oplossing van het pro bleem. Uiteindelijk verwacht de ANWB meer van een ver lenging van de zomervakantie tot acht a tien weken met een spreiding over tenminste twaalf weken (van half mei tot half september). Dit systeem kent men ook in Frankrijk, Spanje en Italië en zegt de bond uit onderwijskringen zijn daar nooit bezwaren tegen geuit. In die periuode van twaalf we ken zou tussen 1 juni en 15 september regionaal gespreid moeten worden. Dit kan onder gelijktijdige verlegging van het eind van het schooljaar naar 1 of 15 december om te voorkomen, dat eindexamen kandidaten met hun vakantie in de knoop komen. Ook de Recron, organisatie van een kleine duizend recrea tie-ondernemers (campings en vakantiebedrijven) heeft al ge zegd niets te voelen voor het plan van de minister om de zomervakantie tot vier weken terug te brengen. Zij verwacht hiervan geen enkel heil omdat opeenhoping van vakantie gangers in de zomer voor het belangrijkste deel wordt ver oorzaakt door gezinnen met kinderen op de lagere scholen (en op die scholen slaat het plan-Pais nu juist niet). De Recron verewacht dat door inkrimping van de vakantie voor het voortgezet onderwijs het piek-effect alleen maar zal worden versterkt. Wat de organisatie wél wil, is de zomervakanties van het to tale onderwijs (dus het voort gezet- én basisonderwijs) regi onaal te spreiden over een pe riode van juni tot en met sep tember. Zij vindt tevens dat alle nog bestaande collectieve bedrijfsvakanties moeten worden afgeschaft. Minder afwijzend stellen de reisorganiaties zich op. Zij voelen wel voor het plan, maar stellen wel als voorwaarde, dat die verkorte zomervakan tie regionaal wordt gespreid. Hun belangrijkste voordeel is zo heeft de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus ANVR laten weten dat zij niet zoveel accomodatie voor het hoogseizoen hoeven in te kopen. Dat is tot nu toe dairom steeds een probleem geweest omdat de meeste exploitanten van hotels én appartementen die bedden wel kónden leveren, maar R^araan gelijk de voor waarde vastknoopten, dat de touroperator dieselfde hoe veelheid bedden ook voor voor- en naseizoen reserveer de. Die eis kunnen zij stellen omdat zij hun bedden In het hoogseizoen toch wel vol krijgen. Volgens de ANVR zullen de touroperators door een ruime re spreiding minder leegstand hebben. En dat zou ook effect op de prijzen kunnen hebben. Vrij forse tariefsverhogingen (zoals nu in Spanje) zouden er in ieder geval enigszins mee kunnen worden gecompen seerd. tleven de doorslag geven. Het belang van enkele procenten van de schoolbevolking moet daaraan ondergeschikt zijn. De heer A. van Beuzekom van de Algemene Vereniging van Leerkrachten Zegt niet zonder overdrijving: „Men probere zich voor te stellen wat het zou betekenen als de schooljeugd zich in de donkerste tijd van het jaar nog een week moet zien te amuseren, iets waartoe veel kinderen nauwelijks in staat zijn. vooral omdat een goed gezinsleven maar al te vaak jammerlijk ontbreekt. Al ras dreigen zulke kinderen te vervallen tot minderwaardige vormen van tijdpassering." En over Inkorting van de zomerva kanties zegt hij: „Verkorting van hun zomerse rustperiode is waarschijnlijk nadelig voor hun geestelijke en lichamelijke gezondheid." Paul Offermans schrijft in het socialistische blad „Over On derwijs": „En dan die smoesjes die Pais erbij verzint. Notabene dat kinderen met hun ouders op wintersportvakantie kun nen gaan. Een sociaal argu ment noemen ze dat. Dat hij op wintersportvakantie gaat met z'n WD-vrlendjes, dat kan ik me best voorstellen, maar zeg nu zelf, hoeveel eerlijke onder wijzers roepen met kerst hun kroost bij elkaar en nemen het vliegtuig naar Davos?" Tenslotte een ontboezeming uit het Weekblad voor Leraren. Daarin herinnert J.M. Boks mi nister Pais eraan dat in hun beider favoriet vakantieland IJsland de zomervakanties driëeneenhalve maand duren. En zou de minister de Neder landse scholieren dan willen af schepen met een zomervakan tie van vijf weken? DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 PAGINA 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25