Op mini-ski's: veilig en zeer vlug Waar en hoe duur Welk land? Veilig Sneller Speelgoedski's Twee weken GLM-methode Joegoslavië Bindingen i m .V k door Ben Smit Minder dan de helft van de win- tersportgasten waagt zich op de ski. We hebben het nu over het alpine of afda- Ungsskiën. Ongeveer 4 per 1000 treffen het ongelukkig, ze lo pen een min of meer ernstige verwonding op en scheiden er mee uit. Van degenen die voor de eer ste keer een poging doen om de skikunst onder de knie te krijgen, raakt zo n 20 binnen drie dagen dusdanig ontmoe digd. dat ze de skisport en in veel gevallen daarmee de win tersport voorgoed vaarwel zeggen. Oorzaken daarvoor zijn het ge vecht met die lange latten, al te grote inspanningen en overver moeide spieren als gevolg van een vaak onvoldoende voorbe reiding. Kijk maar eens naar de beginnersklassen op maandag. Daar staan groepen van 15 tot 18 mensen vol verwachting bijeen. Op dinsdag en woensdag het lijkt op het verhaal van de tien kleine negertjes vallen er tel kens een paar af. Die tonen elkaar zuchtend en steunend in de skistal hun blaren en andere pijnlijke plekken op voeten en andere lichaamsdelen. Op donderdagochtend zijn de meeste beginnersklassen gere duceerd tot 12 of 13. Toen de skischooldirecteur in het Oos tenrijkse Serfaus dit wilde be strijden en ten bewijze zijn weekboeken te voorschijn haalde, bleek, dat ik volkomen gelijk had. Toch gaat het niet overal zo. Het tegendeel wordt bewezen in het Zwitserse Davos. De plaats waar op de top van de Weissfluh het Eidgenossische Instltut für Schnee- und Lawi- neforschung op andere terrei nen waakt voor de veiligheid van permanente en tijdelijke bergbewoners. Onder meer door tweejaarlijkse cursussen voor lawtnebeveillging en berg- reddingswerk. Davos la een heel veilig ski oord óók en daar willen wij het over hebben vanwege het feit, dat Je overal op de pistes van Parsenn, Schatzalp, Plscha en Jakobshorn mensen op hele kleine skietjes een ont zettende hoop plezier ziet hebben. Overal op de 80 gemarkeerde pistes tussen de 1580 en 2850 meter kom je de klassen van de Davoser sklschool tegen en alle beginners tenzij ze heel be wust anders willen komen in een mlnlskiklas. Dat is te danken aan de visie en het doorzettingsvermogen van skischooldirekteur Max Bertsch. Ik weet waarover ik schrijf, ik heb zelf roud mijn 40-ste via deze methode leren skiën, na dat ik eerder vol wanhoop had geconstateerd, dat skiën op normale lange ski's niets voor mij was. Het lijkt gek en Je voelt Jezelf een rasidioot en de benaming „Idiotenhügel", die welwillen de skiërs aan de oefenwelde voor beginnelingen plegen te geven, acht Je volkomen terecht Van kort naar lang. Duidelijk is op dea e foto te zien in welke fasen zich de opleiding volgens de miniski-methode voltrekt. Samen op de miniski de helling af, de stokken zijn overbodig. Klein beginnen kan men in de volgendle plaatsen: Davos, Graubünden, Zwitserland 1560-2 850 m. Oa. Cristoffel Reizen, Hotelplan, Holland Internationa 1 NBBS. Skicursus 6 d. Fr. 90,-, schoenen 7 d. Fr. 34,-, ski's 7 d. Fr. 90,- prijzen laagseizoen. Trein, 10 d. halp. 759,- eig en auto 8 d. 490,-. Bad Scuols/Vulpera/Tarasp 1275-2600 m. Geen Nederlandse touroperator. Vulpera hotels bieden aain 7 d. va. Fr. 528,- inbegrepen, 7 d. halfpension, zwembad, be rgbanen, 6 d. skiles. Skihuur 7 d. Fr. 35,-, dezelfde voorzieningen (geen maalt.) in appartement voor 4 pers. 2 kamer Fr. '270,-. De Franse wintersportbestemmingen worden o.a. opgenomen door Arke-Reizen, Hotelplan, Holland International. Prijzen 365,- (1 wk eigen auto); 395,- (1 wk vliegen app.); 509,- (1 wk hotel eigen auto vp); ƒ820,- (1 wk vliegen, hotel vp). Skilessen Fr. 165,- (6 d.), ski's 4- schoenen Fr. 40 per dag. Nordseter, Noorwegen, In het programma van Scanialux, (850 m) 1 week hotel, vp 695,-. Kranjska Gora, Joegoslavië, 810-1565 m. in Programma Hotelplan, 8 d. eigen auto (hp, hotel) 222,-, 8 d. vliegen (hp, hotel) 577,-, skilessen per 5 halve dagen ND 380,-, ski's schoenen per dag ND 80,-. Maar als die hele groep begin nelingen, als ook alle leerlingen van de tweede week op vrij korte ski's massa's plezier blij ken te hebben, als het onge valspercentage tot vrijwel 0 is teruggebracht en als Je inzage krijgt in enquêtes, waarin men sen van over de vijftig beweren, dat ze nog nooit met een zo veilig gevoel ergens aan begon nen zijn. Ja, dan ga Je er toch wel anders tegenaan kijken. Het is gewoon wfifir, Je leert op miniski 's in één week, waar Je op normale ski's zeker drie we ken voor nodig hebt. En dan komt u tot de conclusie: laat ze maar lachen, ik trek aan het langste eind op mijn korte skie tjes. De methode berust op een idee van de Beierse skischool direkteur Martin Puchtler, een in eigen land niet geëerd profeet. Tien Jaren geleden begon Da vos ermee en binnen een paar Jaar deden minstens 15 plaat sen in Zwitserland eraan mee. Oostenrijk Is er nimmer aan begonnen. Frankrijk „ontdek te" een Jaar of twee geleden het skl-evolutlf en pronkte met de Amerikaanse GLM-veren. Inmiddels heeft een aantal nieuwere i wintersportplaatsen deze metho de ingevoerd, waar bij Les Ar cs de koploper is geweest. In Zwitserland hebben, met uitzondering van Davos, alle plaatsen het na kortere of lan gere tijd weer' laten afweten en het is bijzonder opmerkelijk, dat Bad-Scuo 1-Tarasp-Vulpera in het kanton Oraubünden dit Jaar voor het et test komt met de aanbieding van de Amerikaan se GLM methode, een evenknie van de mlniskhnethode. Waarom heeft it ten overal weer van deze, voor dVe gast zo voor delige en veilige, methode afge zien? Max Berts ch zegt, dat er twee redenen zij;u. Op de eerste pLiats het pro bleem van de inv estering door skiverhuurbedrijv en in sets mi- nlski's, terwijl ze daarnaast normale ski's in vi ïorraad moe ten hebben. Op de tweede plaats voelen vetü skileraren zich eenvoudig te g oed voor het maken van kunstjles op skie tjes van 65 cm ent hebben ze geen zin om een nieuwe metho de aan te leren. Maar waarom zouden we het moeilijk doen als h< et ook een voudig kan? Daarom geen lan ge ski's van 180 cm of meer onder de voeten, waarvan de punten steeds de neiging heb ben over elkaar heen te gaan, zodat Je valt en dan weer hals brekende capriolen moet uit halen om overeind te komen. Nee, de vreemde bewegingen van het skiën gaan we aanleren op een paar hele korte skietjes, verlengde schaatsen lijken het wel, van 65 cm. Ja heus, dat kan. Op die kleine speelgoed- skietjes maken we één, hooguit twee voor erg langzame leerlin gen, dagen oefeningen, waarbij de voeten én de ski's altijd pa rallel blijven. U leert skiën volgens de paral lelmethode en de parallel- schwung is in feite één van de laatste en moeilijkste skibewe gingen die u probeert meester te worden als u les krijgt op lange latten. Hier ls alles gebaseerd op die parallelmethode en pas aan het eind van de cursus leert u spe lenderwijs stemmbogen ma ken. Iets wat u klassen op nor male ski's zwoegend en zwe tend dagen achtereen als eer ste beginselen ziet beoefenen. Na die ene dag op 65 cm, stap pen we over op skietjes van 100 cm, weer één of twee dagen (waarbij u ondertussen al met de lift hoger de bergen in gaat) en vóór het eind van de week staat de gemiddelde leerling op ski's van 130 cm. Binnen twee weken maakt u dan gegarandeerd hele afdalin gen op ski's van 160 cm en dan bent u rijp om over te stappen op de compactski. Die is iets breder dan een gewone ski en ongeveer 170 180 cm lang, het eindpunt van de miniski- methode. Als u dan het tweede Jaar nog één weekje les neemt, kunt u verder op eigen houtje alle hel lingen af. Tegen allen en alles in heeft Max Bertsch volgehou den en de vele duizenden dank betuigingen bewijzen zijn ge lijk en dat van zijn opvolger Paul Müller. Natuurlijk hoéft echt niet le dereen op minlski's te gaan les sen. Deze methode is er voor alle mensen en misschien hoort u daar ook wel toe die wel graag zouden leren skiën, maar die om de een of andere reden het risico van normale (langere) ski's niet aandurven of willen Overigens, maar om een heel andere reden, staat Davos voor de vraag hoe het verder moet met de mlnisklmethode. Deze miniskl-sets zijn gemaakt van hout, wat zwaar dus in tegen stelling tot ski's van latere ma terialen als fiberglas. Men is nu op zoek naar een vervanging van de miniski, niet van de methode overigens. Grappig is het dan nu te ont dekken, dat Bad Scuols-Ta- rasp-Vulpera, een hoteldorp in Granbünden, een sportleraar naar Amerika heeft gestuurd om zich te bekwamen in de G(graduated) LUenght) M(method). Hier begint men op ski's van 90 cm en gaat, via 120 en 150 cm, naar de eigen skilengte. Het speciale aanbod van de hotels in Vulpera houdt tevens in, dat 's morgens, door middel van een lichte „Wasser-Gymnas- tik" in het Hallenbad, de spie ren los worden gemaakt. Die Amerikaanse methode wordt nu ook, sinds een paar jaar, in een aantal nieuwe Franse skigebieden, toegepast. Les Arcs was hierbij de koplo per, maar ook Valmorel, Avori- az. Flaine en Courchevel (om er een paar te noemen) geven op, dat via de GLM-methode ski- onderricht wordt gegeven. Wie voor het eerst op winter sport gaat, kiest het best voor een verzorgde reis van één van Nederlandse Touropera tor*. Dan bent u ervan verze kerd, dat de altgekozen plaats in elk geval een redelijk aan bod op velerlei gebied heeft én dat de diensten van een hos tess ter beschikking staan. Op die manier krijgt u ook ski's, schoenen etc., tegen redelijke prijzen. Frankrijk Is altijd al een duur wintersportland geweest. Het probleem hierbij ls, dat pa pier geduldig is. Het is ook in Zwitserland voorgekomen, dat mensen In een plaats vroegen om les via de mlnisklmethode en dat men vanwege b.v. het geringe aantal belangstellen den er eenvoudig niet op in ging. Wie voor het eerst op winter sport gaat, doet er overigens goed aan zich af te vragen hoe het met zijn Frans is, als hij naar een van deze oorden wil. Het gaat al beter, maar nog lang niet iedere skileraar in Frankrijk spreekt Duits of Engels. Nou is skiën op zichzelf al een probleem vanwege alle moge lijke houdingen, bewegingen, uitdrukkingen etc., die u moet aanleren en als u daarbij nog met taalproblemen te maken krijgt, maakt u het zichzelf on nodig lastig. Kijk, bergski en dalski klinken in het Duits bijna net zo als in het Nederlands, evenals rechts en links. In het Frans niet. Een heel eigen toepassing van de GLM methode kennen ze, ook al weer sinds Jaren en met veel succes, in Kransjka Gora in Joegoslavië. Daar begint men niet op skietjes van 65 cm. De eerste ochtend brengen ze u naar een gymnastiekzaal. Vóór u op de grond ligt dan een plaat, waarop twee skietjes ge tekend staan, de bovenkant een beetje geruwd. Daar moet u op gaan staan en de leraar laat u dan op de mu ziek van de cha-cha-cha, die uit een grammofoon komt, bewe gingen maken. Lachen, gieren en brullen, maar diezelfde mid dag al ontdekt u, als u op ski's van 100 cm komt te staan, de waarde van deze oefening. Het klinkt sommigen misschien wat vreemd in de oren, maar ook in de langlaufsport begint men de waarde van kortere ski's, althans voor beginners, te ontdekken Sven Erik M0l stad, directeur van de ski- school in het op 850 m hoogte gelegen Nordseter, 14 km van Lillehammer, gaat uit van deze gedachte: onze kinderen leren op kleine skietjes skiën, waar om zouden dan onze leerlingen óók niet op kortere ski's met de ongewone materie vertrouwd kunnen raken? Vandaar een wat kortere en bredere ski van fiberglas voor de lessen van de eerste paar dagen. Bovendien blijken veel leerlingen heel snel met hun hakken naast de ski's te staan als het gaat om remmen of bochten maken. Zwitserland scheen door het lage inflatiepercentage wat goedkoper te gaan worden, maar de waardevermeerde ring van de Zwitserse Frank zorgt dit jaar wel voor het te gendeel. De mogelijkheid bestaat, dat enkele touroperators met ho gere prijzen zullen moeten ko men dan in hun programma's staat. Oostenrijk is daardoor toch nog altijd goedkoper, hoe wel de prijzen van drankjes etc. er bepaald in een aantal plaatsen niet om liegen. De prijzen van skischolen zijn in Oostenrijk ook weer stevig omhoog gegaan. Italië is op het gebied van eten en drinken nog redelijk goed koop maar voor het overige gaat het de andere alpinelan- den hard achterna. Echt roedkoop ls nog Joego slavië te noemen, maar de ge hele wintersport ademt een veel eenvoudiger sfeer. Noorwegen tenslotte Is erg duur, maar biedt wel kwaliteit voor zijn geld. Drank inslaan op de luchthaven en in het hotel ijsblokjes mee naar uw kamer nemen is een deel van de oplossing. Bovendien lig gen de Noorse skigebieden aanzienlijk lager dan in de Al penlanden (tussen 600 en 800 m). Dat betekent dat u in Noor wegen steeds een dag voordeel krijgt omdat u de eerste dag niet hoeft te acclimatiseren. Daarom heeft men deze Noorse ski's voorzien van een band, die vanuit de bevestiging bij de neus wordt strakgetrokken rond de hiel, waardoor men een beter contact met de ski houdt. Het grappige is. dat dit alle- maaleenbeetje lijkt op de aller eerste skibindingen (voor alpi neski's) die zo rond het midden van de vorige eeuw werden uit gevonden. Ik heb zelf een paar dagen met deze nieuwe ski's geoefend, nadat ik op de nor male langlaufski's, met alléén de neus van de schoen beves tigd aan de ski, weinig plezier had gehad. Op deze ski's en dezelfde er varing had een groepje reisbu reau-employés, dat gelijk met mij in Nordseter was kwam ik een heel stuk beter uit de voeten. Ik kon hierop zelfs stemmbogen maken en mijn vaart behoorlijk afremmen. Sven Erik had al eens tegen me gezegd: wie goed langlaufen heeft geleerd, krijgt het afda lingskiën des te sneller onder de knie. Hij had gelijk. Nog één kanttekening. Tegen standers van miniski- en ande re moderne skimethodes stel len, dat u op die manier tech nisch niet perfect en soms zelfs fout leert skiën. Misschien heb ben ze wel gelijk, maar ik heb zo langzamerhand tien jaar plezier dank zij de minlskime- thode.lk schrik voor geen enke le piste terug en ik heb nog nooit afkloppen a.u.b. een ongeluk gehad, hoe klein dan ook. En dat telt óók mee, vind ik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 24