r. Jneeuwvakantie: aan veel vooraf denken nklaar Veel keuze Après-ski 29 uitnodigingen om te komen langlauf-skiën in Scandinavië. TOR LINE Sport Kleding Lasten Welke ski? Langlauf Gymnastiek Per auto Verkeers bureaus Trouw WINTER WINTER 21 I vmrnmm® Frits Penson ET Is pas september en 't kan dus nog wel even aanlopen voordat de berglan den van een vers Wdek worden voorzien, jnin hebben duizenden de koers al op het kompas leid. Wat voorbarig naar O^hijnt maar dat lijkt dit vel nodig. i betrokken buitenlandse ersbureaus worden al een I6d(jweken overuren bij de j cemaakt, de wederverko pen vakantiereizen kun- rianle stroom van aanvragen felijks verwerken. Het le an sneeuwdwepers groeit pertizoen en Nederland helpt :idet mee' ede winter! sportlvakantie -u.een heel lange aanloop- Tlie al halverwege augus- egint als de reizenverko- Mun veroveringen voor het t seizoen uitstallen. ied< kp veertien dagen ver- it de ene na de andere igus, de geheel hereiene Igewerkte bijbel voor de reporter, waarin het we- van sneeuwparadijzen, terrassen en de enig ech- inrijke bergdorpjes. superlatief blijft onge- i bij de bondige beschrij- 'an de plaatsen, noch van tels die allemaal directies ^5>in met scherpe intuïtie a le onuitgesproken verlan- van de gast. breidelde verheerlijking ir me<wel precies in het straatje ipen le wintersporter voor wie mer toch al veel te lang k die blij is met elk bericht et maar over bergen en !w handelt. hotelr Iperators, ook reisfabri- f skidn geheten, zijn overigens «eriittige mensen. Wat zij in feuis-aan-huis showrooms aanbevelen zijn in veruit ^^eeste gevallen risikoloze itie-oorden waar alles te icn *n valt wat wintersport ij in hi te bieden. Panklare ge hoor ;n en dat is vooral erg g voor de eerstejaars die JiD- 1 nog wat onwennig te- goeder staan. üÜ^rlijk is het ook mogelijk. de reiscomponisten om, ^^eigenhandig te regelen, ons land gevestigde inter- lale verkeersbureaus van net hiverse wintersportlanden len desgewenst hand- en iar é^icnsten o.a. met het ver- len van adressen en tele- - lummers van de VW-kan- inde in de beoogde vakantie- ^•nen, die geven op hun inlichtingen over de lo- en ©gelijkheden, waarna s op fcich rechtstreeks in ver lig moet stellen met het i. kken hotel of pension. is dus allemaal wel wat ichtiger maar valt wel te (eren boven het op de rtooi gaan, een kennelijk onuitroeibaar kwade eigen schap van de Nederlander. Vooral in het hoogseizoen en zeker in de periode tussen Kerstmis en Nieuwjaar is de gok van we-vinden-wel-wat sterk af te raden. Kamer met ontbijt gewoon pension dus, is in het algemeen het voordeligst en in die sector is de keuze ook erg groot, be halve in de zeer hoog gelegen skigebieden waar men uitslui tend in hotels terecht kan. Ap partementen zijn sterk in op komst, niet omdat ze zo goed koop zijn, al valt de prijs best wel mee, maar meer vanwege de volledige vrijheid die men geniet. Daar staat tegenover dat men altijd opgezadeld blijft met en-* kele huishoudelijke beslomme ringen. Wie per sé in een hotel wil doet er goed aan half-pensi- on te nemen, hetgeen inhoudt kamer, ontbijt en één warme maaltijd. Voor de lunch hoeft men dan, op de fijnste tijd van de dag, niet naar „huis", die wordt gebruikt op een lekker zonnig plekje hoog in de ber gen. Slechts indien het hotel direkt in of bij het gebied staat kan volledig pension het over wegen waard zijn. Bij het kiezen van een winter sportplaats dient met enig overleg te werk worden gegaan. Skiën kan men overal maar daarna wil de mens ook nog wel wat. De avonden beginnen heel vroeg en zijn erg lang. Wie na gedane arbeid het feest gedruis niet kan missen moet Oostenrijk hoog op zijn ver- ADVERTENTIE vool 495.] De nieuwe Tor ine brochure ligt r u klaar. •t 53 ideeën voor iaar en winter. ,n 4-daagse trips 14-daagse ntersportvakan- s met gratis >mplete langlaufski-set! Ook in deze tijd is Scandinavië een belevenis. iTor Line brengt u heen en terug per luxe cruise hip. Met of zonder eigen auto. Duur is 't niet. laai een brochure bij UW reisbureau. Rabobank, ANWB of Tor Line. langlijstje zetten. De dolle pret, netjes gecamoufleerd achter de kreet aprés-ski begint er al zo dra de zon nog maar net af scheid heeft genomen en als men een beetje doorzakt zit men meteen alweer in het avondprogramma Door die voortreffelijke combi natie sport-feest verwierf Oos tenrijk de populariteit van massa's Nederlanders die zich en ook in deze volgorde concentreren in de pretoorden van Tirol, Salzburgerland en Vorarlberg. In het Zuidtiroolse gebied van Italië, waar Duits de voertaal is, weet men trouwens ook van wanten, met name in Grö- den (Gardenadal) met de we reldwijd bekende plaatsen Wolkenstien (Selva), Sankt Christina en Sankt Ulrich (Or- tisei). Bijna even bekend is de daaraan grenzende Seiser Alm terwijl het riante Fassadal met de fijne skigebieden van Cana- zei tot Moena druk bezig zijn de verdiende aandacht op zich te vestigen. De volbloed sportieveling die om niets maalt zolang hij zijn sneeuw maar heeft moet eerder denken aan de excellente Fran se skigebieden, voornamelijk gelegen in de Savoie en Haute Savoie waar de meeste moder ne en weinig tot de verbeelding sprekende ski-stations zijn ge vestigd. Uitgesproken ideaal om er de hele dag over de sneeuw te denderen maar met de „bijkomstigheden" is het wel wat pover gesteld. In deze opsomming mag Zwit serland natuurlijk niet ontbre ken, het is immers nog altijd hét land met de wintersport- image, al wordt het door veel Nederlanders gemeden omdat het er zo deftig zou zijn. Er bestaan inderdaad nog wel een paar plaatsen die de haute chi que nooit zullen afzweren, hun aantal telt in het totaal be stand echter niet eens mee en voor de rest doen de Helveten hun uiterste best dat lastige predikaat deftig kwijt te raken. Magnifiek zijn de Zwitserse skigebieden, van de Wallis in het westen tot Graubünden in het oosten, zuiver sporttech- nisch gezien zelfs beter dan die van Ooostenrijk. Sinds een jaar of wat bewegen zich ook de Skandlnavische landen, Noorwegen Zweden en Finland in de Westeuropese klantenkring. Eerlijkheidshal ve dient gezegd dat geen van die drie, wat betreft de alpine skimogelijkheden kan wedijve ren met de Alpenlanden. De fervente langlaufer met de con stante blik op oneindig kan zich daarentegen geen beter werkterrein voorstellen. De prijzen zijn er echter behoorlijk gekruid, vooral de drankjes vereisen een zeer ruime bud gettering. Het wintersportgebeuren speelt zich af in streken die klimatologisch sterk afwijken van wat wij gewend zijn De kleding dient derhalve te zijn aangepast, hetgeen overigens niet impliceert dat men zich helemaal in het nieuw moet steken. Bij wat rondsnuffelen in de kleerkast komt men heus veel dingen tegen die zeer goed bruikbaar zijn. al zullen ze niet altijd beantwoorden aan de de creten van de modekoningen. Het is. zeker voor dames, leuk te flaneren in de laatste crea ties van de vindingrijke coutu riers en wie zich die weelde kan veroorloven hoeft het niet te laten. Dat geldt niet alleen voor de skiër maar voor ie dereen. Een redelijke collectie sokken, bij voorkeur de zogeheten Noorse of van badstof, maillots (ook voor heren), twee water- of vochtwerende broeken, een anorak (windjack) met capu chon. gewoon warm maar voor al niet te dik ondergoed, enkele pulli's die onder een pullover worden gedragen. Een lekker zittende trui is nooit weg. even min een muts of als alternatie ve oorwarmhouders, een haar band. Skiërs, dus ook langlaufers completeren hun uitzet met le deren handschoenen of wan ten. Een paar schoenen met goed geprofileerde rubberzolen zijn onmisbaar om de benen op het gladde en hellende vlak aan de onderkant te houden. Skiën in een spjkerbroek is een afwijking waarmee veel Neder landse jongelui zijn behept. Bij wat diepere sneeuw worden de pijpen kletsnat en bevriezen onmiddellijk. Verstijving van de spieren en kramp zijn de gevolgen. Skiën is een fascinerende sport maar er zitten wel enkele, on vermijdelijke vaste lasten aan Beginners die er nog niet van overtuigd zijn of ze zo'n inten sieve vakantie wel ambiëren doen er verstandig aan min stens het eerste jaar het beno digde materiaal te huren. Waar dat moet gebeuren, hier of op de plaats van bestem ming, is een gemakkelijke vraag geworden sinds de Ne derlandse sporthandelaren zich zo degelijk in de winter sportmaterie hebben verdiept. Ze werken met dezelfde mer ken als hun buitenlandse colle ga's. hun werkplaatsen zijn minstens even goed geoutil leerd en de ontwikkeling van de controle-apparatuur wordt op de voet gevolgd. Hier is het noodzakelijke pas sen en afstellen van de bindin gen zelden of nooit een haast klus, in de wintersportoorden is dat maar al te vaak wel het geval, zeker op de spitsuren als de vers aangekomen gasten bij de verhuurders in de rij staan. Daarenboven, de huurtarieven zijn hier doorgaans lager dan in het buitenland. Het komt voor, en dat is dan het enige nadeel, dat in geval van ski-panne de sportharidelaar ter plekke een langzaam-aan-actie demon streert als stil protest tegen het feit dat de spullen niet bij hem zijn gehuurd. Bij aankoop van ski's moet men niet al te zeer op de prijs beknibbelen en wie toch wat voordeliger uit wil zijn kan pro beren overjaarse modellen op de kop te tikken. Bezuinig in geen geval op de bindingen, spaar liever op een ander ge bied iets uit. In het algemeen kan worden gesteld dat de lengte van de ski's (zeker voor beginners) on geveer gelijk moet zijn aan de lichaamslengte, eerder iets minder dan meer De laatste jaren is de compact- ski erg „in", voornamelijk om dat ze erg wendbaar en zeer gemakkelijk bestuurbaar zijn. Dat ze bij hogere snelheden niet zo'n vaste ligging hebben als de langere normaal ski is een euvel waar de „Anfönger" weinig hinder van ondervindt. Zeker zo belangrijk als ski's en bindingen zijn de schoenen. Ze dienen te worden gepast met skisokken aan. Te krap bete kent last van koude voeten, blaren en kramp, zitten ze te ruim dan gaat een deel van de grip op de ski verloren en dat is, behalve hinderlijk ook ge vaarlijk. De hedendaagse schoenen zijn bijna allemaal van kunststof, ze hebben de ideale lederen schoenen helaas bijna volko men uit de markt gewerkt. Houd er rekening mee dat die produkten uit het scheikundig laboratorium stug zijn en blij ven, dat ze zich niet naar de voet zetten. Neem geen schoenen mee met extreem hoge schacht, al staat het nog zo race-achtig. Artsen en chirurgen die 's winters vrij wel dagelijks met de onaange naamste kant van de skisport worden geconfronteerd raden dat ten sterkste af. Het gefor ceerd krom lopen en staan, dag in dag uit, kan funeste gevol gen hebben, zeker bij kinderen. Van de honderdduizenden Ne derlanders die op winter sport" vakantie gaan beoefe nen nog geen 50% het alpine skiën. De meesten zoeken d? besneeuwde bergen op om te genieten van de vroege zon en droge vrieskou, voor het ma ken van lange wandelingen door de imposante natuurge bieden. Voor de variatie spelen ze een potje curling (in Oostenrijk heet iets soortgelijks Eisstock- schiessen), trekken er met een arreslee op uit. binden de schaatsen onder, vermaken zich met rodeln. de racevorm van ons sleetje rijden of gaan toeren op de skibob. een soor tement sneeuwfiets.Sinds en kele jaren is aan die reeks van recreatieve mogelijkheden het langlaufen als nieuw facet toe gevoegd. Het is weliswaar de meest oor spronkelijke tak van de skis port maar werd nog niet zo heel erg lang geleden nauwelijks er gens anders dan in de Skandl navische landen bedreven. Te genwoordig is het ook in de Alpenlanden zo'n vanzelfspre kendheid dat nagenoeg elk wintersportoord goede, voorge- spoorde trajecten (loipe) heeft. Het is veel gemakkelijker te leren dan afdalingsskiën en zo goed als ongevaarlijk. De vaak gehoorde uitspraak dat langlaufen een bezighoude- rijtje is voor oudere mensen is je reinste kolder. Het is wel degelijk een sport die per dag een portie conditie vergt waar je het alpine skiën een week mee kunt uitzingen. De uitrus ting van de langlaufer verschilt op ettelijke punten van die van de afdallngsskiër, is trouwens ook stukken goedkoper. Een goede sporthandelaar weet er zijn weetje over. Iedereen die op wintervakantie actief bezig wil zijn moet goed voorbereid aan de start komen. De simpelste methode is vroeg tijdig beginnen met het los wrikken van stijve spieren, dat kan al met fietsen of stevige wandelingen maken. Zeer geschikt is het volgen van skigymnastiekcursussen die onder auspiciën van de Neder landse Ski Vereniging in veel plaatsen van het land worden gegeven. De grondbeginselen van de ski technieken kunnen voortreffe lijk worden geleerd op de diver se borstelbanen die we hebben Inlichtingen daarover vertrekt de Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag, telefoon 070 - 544000. Prins Mauritslaan 37. Het nare verhaaltje waarin skiën en benen breken syno niem zijn is niet meer van deze tijd. Door de perfectionering van de bindingen daalde dat soort ongevallen aanmerkelijk. Waarmee niet gezegd is dat skiën geen risiko's meer in houdt. De gevaren komen nu uit een andere hoek. In verge lijk met vroeger steeg het aan tal hoofd- en schouderblessu res door „aanrijdingen" op de vaak zeer druk bezette pistes. Overschatting van eigen kun nen op de goed geprepareerde en fijn geëgaliseerde pistes heeft eveneens menigeen een retoertje op de ongevallenslee bezorgd. Artsen en chirurgen in de berglanden zijn uitermate bekwaam in het repareren van geschonden ledematen maar de grap kost doorgaans han denvol geld. Men is derhalve verplicht een goede, alles dekkende extra vereekering af te sluiten, de meeste in Nederland geldende polissen sluiten ski-ongevallen uit. Wie per eigen auto op winterva kantie wil, kan dat zonder be zwaar doen. De snelwegen, waarvan men zoveel mogelijk gebruik moet maken, worden de hele winter berijdbaar ge houden. Onaangename verras singen kunnen natuurlijk op treden zeker als men de hoofd wegen moet verlaten om het einddoel te bereiken. Sneeuwkettingen behoren ei genlijk tot de standaarduitrus ting. Alhoewel duurder kunnen ze beter in Nederland worden gehuurd dan onderweg. Het voorkomt uren wachten als. bij plotselinge overdadige sneeuw val het verkeer stagneert en iedereen op kettingjacht gaat In alle landen waar wintersport wordt bedreven is het rijden met kettingen op bepaalde be- rgtrajecten verplicht en wie zondigt kan rekenen op een stevige aanpak van de politie. Laat de auto enkele weken voor de vertrekdata grondig nazien en vraag speciale aan dacht voor de contactpunten, bougies, banden en remmen. Het koelwater moet zoveel an tivries bevatten dat het een temperatuur van -3o kan weer staan, hetgeen eveneens geldt voor het reservoir van de rulte- sproeier. Een reserveflacon an tivries behoort in de auto en niet in de kofferruimte te worden meegenomen. Denk aan de portiersloten, ze kunnen bevriezen, minstens één dient met grafiet te worden vertroeteld. Aan te raden is een natte spons en een droge doek mee te nemen voor het schoon maken van de lampen, een ma tje of oude deken om droog te liggen als de kettingen moeten worden gemonteerd, een schopje om de sneeuw voor de wielen te verwijderen en een zaklantaarn om te kunnen be kijken waar men mee bezig is want in de duisternis op de tast werken valt onder de hoogst onaangename bezigheden. Op de Duitse Autobahn zal ook dit jaar nauwgezet worden ge controleerd of het op het dak van de auto meegevoerde ma teriaal. ski's, sleetjes, skibobs. deugdelijk zijn vastgesjord. Zo onrustbarend steeg het aan tal ongevallen, veroorzaakt door afwaaiend materiaal dat de Duitse politie overweegt een verbod uit te vaardigen op ver voer van die spullen bulten de auto. Adressen van de buitenlandse nationale verkeersbureaus: Zwitserland: Nationaal Zwit sers Verkeersbureau, Ko ningsplein II, Amsterdam. Telefoon 020 - 222033 Italië: Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Stadhou derskade 103, Amsterdam. Telefoon 020 - 733264 Oostenrijk: Oostenrijks Toe ristenverkeersbureau, Sin gel 464 Amsterdam. Tele foon 020 255933 Frankrijk: Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsen gracht 670, Amsterdam. Te lefoon 020 - 247534 Joegoslavië: Nationaal. Joe- goslavisch Verkeersbureau, Vijzelstraat 4, Amsterdam. Telefoon 020 220483 Noorwegen: Noors Nationaal Verkeersbureau, Leldse- straat 74, Amsterdam. Tele foon 020 222545 Finland: Fins Nationaal Ver keersbureau. Kleine Gart- manplantsoen 21. Amster dam. Telefoon 020 244799 Zweden: Zweeds Nationaal Verkeersbureau. postbus 85884, Den Haag West-Duitsland: Duits Natio naal Verkeersbureau. Spui 24, Amsterdam. Telefoon 020 241293 DINSDAG 28 8EPTEMBER 1978 PAGINA

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21