eer zon in de programma's Overwinteren: probeer het eerst een paar weken .4 miljoen )verboekingen Alternatieven Groei Vergelijking Tips WINTER WINTER 19 oor Dick Ringlever IE de commentaren van de grote reisorganisaties beluistert, neigt naar de conclusie, kt we het met z'n allen zo (echt nog niet hebben. De ochures met het weer royaler eworden aanbod van reizen in erfst, winter en lente naar zon }i sneeuw waren nog maar net an de persen, of het liep al 'lorm op de reisbureaus. let als snel gevolg, dat de leeste aantrekkelijke lerstbestemmingen nu al lang Ijn uitverkocht: in de eerste laats de populaire tieeuwbestemmingen, maar ()k de warmere streken, waar tinter hoogseizoen betekent, ie Canarische eilanden dus. [ie daar de jaarwisseling wil oorbrengen heeft nog maar auwelijks een kans. N de winter met vakantie blijkt voor een hele grote groep een steeds normalere zaak te worden, ing niet alleen voor de (intersportganger met de lgevulde beurs. |[et CBS heeft berekend, dat er rig jaar niet minder dan 1,4 Ijoen vakanties in de winter iat. 'erden genoteerd (en onder s onfckantie verstaat het CBS een van minimaal vier achten buiten eigen deur), 'aarvan werd weliswaar 33 rocent in eigen land maar toch: zo'n vakanties worden over ^rens Sev*erc*- vege!nbeantwoorde hamvraag is d, pg steeds, hoe dit aantal esplitst moet worden in zon- n sneeuwvakanties. Het CBS «eetfcgistreert slechts 'ha'vindenpercentages. Maar als in ervan uitgaat, dat litsland, Frankrijk, Italië, istenrijk en Zwitserland iden die samen 59 procent iervikn de buitenlandse vakanties Dor hun rekening nemen )ch wel min of meer aeeuwlanden zijn, kan porzichtig wél worden gesteld, at in ieder geval een kleine ^>0.000 Nederlanders de sneeuw "Opzoeken. j^)ver OSTENRIJK krijgt er V&JT A daarvan met ruim 300.000 de meesten en blijft dus in winterland de jnbetwiste topper. 'V In zonniger streken zijn dat de Canarische eilanden, Gran Canaria en Tenerife. Die zonzekere bestemmingen hebben ook door de buitenlandse belangstelling de laatste j aren een zo stormachtige ontwikkeling doorgemaakt, dat de vraag het aanbod, overtrof. Direct gevolg daarvan was een snel groeiend aantal overboekingen. Om maar zoveel mogelijk van de buit binnen te halen verkochten hoteliers meer bedden aan touroperators dan ze hadden, onder het motto, dat er toch altijd wel annuleringen zijn. Vele honderden toeristen zijn daarvan vorig jaar de dupe geworden. Die hoteliers deden trouwens meer. Overmoedig geworden door de grote vraag naar hun bedden, besloten ze enkele maanden geleden hun prijzen drastisch te verhogen. Gemiddeld met vijftig procent. Het effect hiervan is dat de toerist deze winter voor een „alles inbegrepen reis" (het vliegen, de accommodatie en eventueel de maaltijden) veelal zo'n vijftien tot twintig procent meer moet gaan betalen. DIE ontwikkeling heeft sommige reisorganisatoren al naar vervangende oorden doen uitzien. •Voor het eerst brengen nu enkele grote touroperators bijvoorbeeld ook 's winters het tot de Canarische eilandengroep behorend vulkaaneiland Lanzarote. Neckermann ging nog een stap verder door naast de Canarische eilanden nieuwe winterzonbestemmingen te introduceren, c.q. bestaande uit te breiden. Een ervan is Zuid-Marokko Agadir en Marrakesh). Enkele andere: Jordanië, Madeira, Jamaïca/Haïti, Curapao en Aruba en Israël. Wat dat laatste land betreft: daar kan men deze winter een stuk voordeliger naar toe sinds de Israëlische regering voor het eerst toestemming gaf voor het uitvoeren van (voordeliger) chartervluchten (tot hu toe mochten alleen de lijnmaatschappijen er op vliegen). Van deze vergunning maakt alleen Transavia gebruik en omdat deze maatschappij zeer nauwe banden heeft met Neckermann en Arke zijn het ook alleen deze reisorganisaties, die al een week vakantie voor 543 gulden kunnen aanbieden (vliegreis, hotel met ontbijt). VOOR zowel de zon- en sneeuwbestemmingen éls voor de verre reizen verwachten de touroperators dit seizoen opnieuw een groeiend aantal boekingen. Over de hele linie is ongeveer 20 tot 30 procent meer ingekocht. Het aanbod is trouwens ook gevarieerder. Wat al enkele zomers een opvallende ontwikkeling is gebleken de grote belangstelling voor bus- en eigen auto-reizen heeft nu ook in de wintergidsen haar neerslag gekregen. Er werd meer ruimte voor vrijgemaakt. De grootste bustouroperator De Jong Intratours heeft nu zelfs voor het eerst ook een overwinteringsreis (52 of 73 dagen naar Torremolinos) per bus in zijn programma. De eigen-auto-reizen betreffen vooral de dichtbij-huis-gebieden, zoals het Duitse Sauerland en de Ardennen, maar sommige touroperators bieden die arrangementen ook aan voor stedentrips. Want die zijn er ook weer, evenals trouwens de cruises (voornamelijk naar de Canarische eilanden). HET is al meer gezegd: wie uit de bonte rij vakantie bestemmingen wil kiezen, heeft het niet gemakkelijk. Het aanbod is groot en de prijzen verschillen nogal. Zij, die niet te veel willen betalen, doen er dan ook goed aan niet zomaar te boeken en eerst de brochures te vergelijken. Voor die vergelijking is men het best uit bij een ANVR-reisbureau en niet bij de banken, omdat die laatste veelal maar voor een beperkt aantal touroperators werken. Overigens: voor wie wat eigen initiatief wil ontplooien staat ook de mogelijkheid open zelf als touroperator op te treden. De meeste buitenlandse verkeersbureaus (de meeste in Amsterdam gevestigd) beschikken over brochures waarin niet alleen korte arrangementen zijn opgenomen, maar waarin ook hotel-, pension- en appartementenlijsten worden gegeven. Met name zij, die er per auto op uit willen kunnen daar hun voordeel mee doen. omdat men er doorgaans goedkoper mee uit is dan met een georganiseerde vakantie. Dat geldt ook voor de wintersportgebieden. De accommodatie is dan meestal wel wat eenvoudiger (minder après skimogelijkheden ook dan in de grotere hotels), maar het prijsvoordeel kan dat compenseren. Bovendien heeft men in deze onderkomens vaak meer kans op een bed in de piekweken dan in de door de reisorganisaties gecontracteerde hotels. DOK dit jaar bieden de meeste reisorga nisaties weer de mogelijkheidlangere tijd in Spanje (in ndere mate ook aan de Por- jese Algarve) te overwinte- Tot zelfs meer dan drie landen toe. prijzen van de arrangemen- variëren nogal: afhankelijk de duur (hoe langer de erwintering, hoe voordeliger dagprijs) en bestemming 15 gulden tot een kleine 50 f 52 Iden per persoon. De hoogste jzen vindt men vooral op de narische eilanden, waar Jst de winter hoogseizoen is. a—Oordat men aan overwinteren Jint is wel aan te bevelen h degelijk te oriënteren. In eerste plaats is van belang deel van Spanje men omdat er nogal wat tem tuurverschillen zijn. illorca kan midden in de win- nog wel eens guur zijn. Op vaste land van Spanje is de •sta del Sol (de zuidelijkste ist) het warmste deel. Wie hte zomerwarmte wil, kan ei- nli jk alleen terecht op de Ca- 0f rische eilanden. En wat de rtugese Algarve betreft: die eek ligt aan de Atlantische :eaan en biedt dus al direct ïl minder garantie voor aan- ime temperaturen dan de mse Middellandse Zee- i minstens even groot be- B is de te kiezen duur van de overwintering. Wie nog nooit in de winter in Spanje is geweest, doet er goed aan eerst met een paar weken te beginnen. Dat is wel een stuk duurder, maar het kan een hoop teleurstellingen voorkomen. Want (met uitzon dering van de Canarische eilan den) toont Spanje 's-winters een heel ander gezicht dan 's- zomers: minder vertier, meer gesloten terrassen, minder aan spraak. Veel overwinteraars, die gelijk voor drie maanden boekten, hebben ervaren, dat zo'n lange tijd moeilijk door te komen is en dat soms al na een paar weken de verveling toeslaat. Nóg een paar tips: Zorg er vooral voor als u ziekenfondspatiënt bent in Nederland een SN-lll -formu lier aan te vragen, de hostess ter plaatse vertelt u wel waar u daarmee naar toe moet. Sluit daarnaast een degelij ke ongevallen- en bagageverze kering af. Als u wat overkomt zijn er altijd extra kosten, die niet door het fonds worden ver goed. Wie helemaal waterdicht verzekerd wil zijn kan daarbij ook nog een reis- en krediet brief van de ANWB kopen (een paar tientjes). Gebruikt u medicijnen, neem dan voldoende voorraad mee. Is dat niet mogelijk vraag dan uw huisarts om een in La tijn gesteld recept. Kleding: hou er rekening mee. dat het zelfs aan de Costa del Sol nog wel eens guur en regenachtig kan zijn. Al vele malen gezegd, maar 't geldt nog steeds: neem als ex tra een koffiepot, theepot, theezeefje, wat hand- en thee doeken,washandjes, een afwas- borstel. een fluitketeltje en eventueel een braadpan mee, want die zijn er niet in uw ap partement (en zijn in de win kels ook moeilijk te krijgen). Houdt er rekening mee. dat u in een appartement terecht komt, dat alleen met het aller noodzakelijkste is ingericht. Importeer dus wat huiselijk heid. Wat familieportretjes, boeken, wat spellen enz. Mankeert er wat aan uw on derkomen neem dan direct contact op met de hostess en blijf niet te lang griepen. Kijk er niet vreemd van op. dat er ineens geen water meer uit de kraan komt. of dat de lift het niet doet. In zuidelijke lan den komt dat nogal eens voor. Bent u slecht ter been boek dan niet bij voorkeur voor de hoogste etage. Kerkdiensten In verscheidene plaatsen in de Spaanse overwin- teringsgebieden heeft de Stichting voor Evan gelisch Pastoraat onder Nederlanders in Spanje deze herfst en komende winter protestantse kerkdiensten georgani seerd. Benidorm: zondagr *0 uur in hotel Cervantes. Denia: zondags 16.45 uur in de Spaanse Baptis- tenkerk, Patricio Fer- randix 67 (elke eerste en derde zondag van de maand). Torremolinos: zondags 18 uur in de Engelse Evan gelische kerk bij de Mansionclub. Fuengirola: zondags 10 uur in Edificio Maria del Carmen, Paseo del Maritimo (bij bushalte Les Boliches). El Atabal: zondags 10.30 uur, Calle Sumatra Q 3 (elke tweede en vierde zondag van de maand). Mallorca: zondags 9.45 in de Templo Evangelico, Calle Murillo 8 in Pal- ma (alleen in januari, februari en maart). Indien daarvoor belang stelling bestaat kunnen ook kerkdiensten wor den gehouden in Mar- bella. Wie in deze plaats wil overwinteren, kan daarvan kennis geven aan de stichting (Nieuw Beerschoten in Zeist, t.a.v. ds. B. van Ginkel). In alle diensten wordt voorgegaan door Neder landse predikanten. DINSDAO 26 SEPTEMBER 1078 PAGINA

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19