arke: ook zonder effers vertrouwen Opvallende rol Martin de Groot et 'Langere aanpassing nodig' Van Hanegem reist met AZ '67 naar Ipswich Sanders en Thung: winst in dubbelspel Bournemouth Volleybalteam ook langs Tunesië 'Dood van Peterson misbruikt' 26 SEPTEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 15 und ihan Woldendorp RDAM Zaterdagavond verdrong Kees Kist van tobclub AZ '67 Ray Clarke van de Ki ilaats van de topscorerslijst. Voor niemand is deze machtsovername onverwacht i. De eerstejaars Ajacied heeft weliswaar zeven doelpunten achter zijn naam staan, t merendeel er van (vijf) werd op de elf meterstip geboren. Clarke werd de afgelopen rfelijk belast met de killersreputatie, die zijn voorganger Ruud Geels bij Ajax had iwd. Trainer Cor Brom zag in de voor Sparta veelvuldig scorende Engelsman een pvolger voor de rossige spits, die nu bij Anderlecht een hoofdrol opeist. mi igi OtV! Dis Nai tn. loop fami gisteren 26 jaar gewor- ter een dissonant in het talende Ajax. De kansen, jt, worden royaal gemist. die hem bij de Amster- reniging introduceerde. Brit wekelijks de hand bo ld. „Ray trekt gaten", ia iedere wedstrijd. De suc- ilenmeester heeft Clarke bewust toebedeeld, maar van hem toch ook de nodige n tytay is het type voetballer. ;e aanpassing nodig heeft, geleden was het bij Sparta rider. In de eerste drie, vier werd hij door de pers weg- Maar daarna moesten lS|urnalisten op hun woorden l In zijn eerste seizoen in p scoorde hij zestien keer, schoot hij twintig maal e* iel lijkt, nu het puntenge- ia een maand aan de gang eer onder de indruk van de Zoals verwacht heeft de UEFA protest, dat Ajax tegen het tweede AthleUco BUbao (In de eerste wed- beide clubs) aantekende, afgewezen nse club wist. dat de Europese voet- jeen protesten tegen scheidsrechter- gen accepteert, maar wilde de UEFA ogte brengen van de befaamd gewor- in de Westdultse arbiter Horstmann. .conform de etiquette, doorgestuurd Idsrechterscommissie van de UEFA. ld zijn persoon. „Het begin lijk, maar het zelfvertrou- gegroeid. Natuurlijk is het erig om te weten, dat de nelpunten van mij verwach- jl ik ze niet scoor. Maar ik t vaak niet in de positie om laken. Het eerste jaar in een lub is so-wie-so al moeilijk. V; Ajax geldt dat zeer nadruk- King twee Jaar geleden van 1p« divisieclub (Mansfield ^>d) naar Sparta. Het duurde tijd. rdat ik in Rotter- edimatiseerd was. De over een subtopper in de eredivi- Jax lijkt in dat verband niet t, maar dat is het wel. Ieder- r professional, er wordt in- getraind. terwijl het tempo hoger ligt dan bij n vindt de kritiek op zijn engel" ongenuanceerd. Ij Ray Clarke niet tot het van Ruud Geels wenst te tren. „Natuurlijk moet ik een topscorer zien te maken, de andere kant verwacht ik, lusdanig efficiënt voetbalt, ere spelers ook produktief ijn. Dat lukt tot nu toe heel imesen en Ling hebben elk ijejfrs achter hun naam staan, iio^yer al vier keer trefzeker is Ray is om een aantal rede- functioneler voor Ajax dan J is ijveriger, trekt veel gaten gei irdoor meer teamspeler dan lay verdedigt mee als dat slijk is. Ruud was typisch zelf bezig. Hij wachtte tot de EABhet doel kwam. Vanzelfspre- HNP je belangrijk, wanneer je er r seizoen in schopt. Daarom uud Geels niet al te hard Hij heeft tenslotte een laatste jaar bij Ajax gehad, jeinfta doen had hij misschien gevoetbald." Ray Clarke in actie tijdens de training. Achter hem Arnesen. twee-eenheid vormen. Het Amster damse Jasje past Meutstege (voorlo pig?) beter, omdat hij als vleugelver- dediger de bal gemakkelijker kan doorsturen naar medespelers. Meut stege: „Die benadering is duidelijk anders. Voor Ray komt er als extra probleem bij, dat de meeste spelers nog niet precies weten, wat hij in bepaalde situaties doet. Een fractie van een seconde wachten kan net te lang zijn." ALKMAAR AZ'67 zal woens dag waarschijnlijk op volle sterkte tegen Ipswich Town kunnen aantreden. Wim van Ha negem, die de afgelopen week met een virusziekte kampte, was zaterdag al weer als toe schouwer op de tribunes aanwe zig en zal woensdag spelen. Hugo Hovenkamp is hersteld van zijn knieblessure, maar viel saterdag met een achillespees blessure uit. De kwetsuur laat zich niet ernstig aanzien. Jan Peters liep met het Nederlands elftal tegen IJsland een knie blessure op, maar ook hij is fit genoeg om te spelen. Geld terug DEVENTER Met klinkende munt is de administrateur van Go Ahead Eagles in de rust van de wedstrijd tegen Feyenoord op de tribune waar de Rotter damse supporters stonden rond gegaan. Niet om de steun van de aanhangers uit de Maasstad te kopen. Louter om een financieel onrecht te herstellen. Per abuis waren aan één van de kassa's aan de Rotterdammers overdek te staanplaatsen verkocht, die zeven gulden kosten. Feyen- oord-supporters zouden daar door plaats kunnen nemen op de tribune waar ook de fans van de thuisclub stonden, hoewel men ook in Deventer de supporters van beide clubs die spelen on derbrengt op verschillende tri bunes. Op advies van de politie kregen de Feyenoord-aanhangers nu een ander vak toegewezen. Daar kosten de plaatsen echter zes gulden. Met een zak vol guldens is de administrateur van Go Ahead Eagles daarop naar de Rotterdammers gegaan om de financiële consequenties van deze vergissing te herstellen. Cruijff LONDEN Johan Cruijff speelt vanavond in het Ameri kaanse Cosmos tegen de Engelse club Chelsea. Behalve Cruijff brengt Cosmos de vroegere Engelse internatio nal Dennis Tueart, de Westduit ser Franz Beckenbauer, de Joe goslaaf Vladislav Bogijevic en de Braziliaan Carlos Alberto in het veld tegen het zwaar onder de schulden zittende Chelsea. Cruijff zou voor niets spelen om Chelsea te helpen. Cosmos is tot dusver overigens niet bijster succesvol geweest in Europa. In Freiburg bijvoor beeld werd tegen de club met diezelfde naam met 2-0 verlo ren. Freiburg komt uit in de tweede Bundesliga De ontmoeting tegen Freiburg was de laatste wedstrijd die Cosmos speelde in West-Duits- land. De eerste twee waren nog slechter verlopen dan de laat ste. Bayern München (7-1) en VFB Stuttgart (6-1) bleken veel te sterk. BOURNEMOUTH Louk Sanders en Rolf Thung hebben de finale van het herendubbelspel van het toernooi In Bournemouth gewonnen. Zij ver sloegen de Australiërs Carter en Frawley met 6-3 en 6-4. Louk Sanders was in het enkelspel in de tweede ronde van dit toernooi om het Britse tenniskampioenschap op verharde banen uitgeschakeld door de Engelsman Mare Cox. De Neder landse kampioen pakte slechts drie games: 1-6, 2-6. Louk Sanders had de eerste ronde van het toernooi overleefd oor Robin Drysdale in drie sets (8-6, 5-7, 6-3) te verslaan. Rolf Thung sneuvelde in de eerste ronde, hij verloor in twee sets (4-6, 7-9) van de Westduitser Peter Elter, die op het Melkhuisje in de halve finale van Tom Okker verloor. Brian Gottfried en Arthur Ashe heb ben zich geplaatst voor de eindstrijd van het toernooi in Los Angeles. Gottfried won in de halve finales met 6-3, 6-7, 6-3 van Peter Fmeing. Ashe versloeg Harold Solomon met 6-7, 6-1 en 6-0. De negentienjarige Amerikaan John Mcenroe heeft In het toernooi van Hartford een dubbele overwinning behaald. In de eindstrijd van het en kelspel won hij het met 6-2 en 6-4 van de Zuidafrikaan John Kriek. 8amen met Bill Maze verstoeg hij Van Wtnls- ky (VSVMark Edmonson (Aus) met 6- 3. 36-. 7-5. Björn Borg en Jim Connors zullen elkaar ontmoeten in de „finale" van het internationale toernooi te Buenos Aires. Ook de tweede ronde van de halve competitie behaalden de fina listen van Wimbledon en de Ameri kaanse kampioenschappen duidelij ke overwinningen. Borg versloeg Jose Luis Clerc (Arg) met 6-1 en 6-1.: Con nors won van Uie Nastase (Roe) met 6-4 en 6-0. door Koos Hamer VENET1E Voor Martin de Groot kunnen de wereldkampi oenschappen volleybal niet meer kapot. Ruim twee Jaar geleden moest bondscoach Jaap Korsloot een beroep op hem doen in de te Kampen gespeelde kwalificatiewedstrijd voor de Europese kampioenschappen. De Groot haalde toen de tegen Israël op een 2-1-achterstand staande Nederlandse ploeg uit de impasse. Door de uiteindelijke 3-2-zege kon de formatie van Korsloot toch nog voor Finland hoeken. Afgelopen vrijdag herhaalde zich min of meer deze geschiedenis. De in feite toch geringe voorbereiding van het Nederlandse team was waarborg voor nederlagen tegen de DDR en Bulga rije. De reputatie die Blokkeer bij de finale voor de Europa Cup voor lands kampioenen had opgebouwd, bleek een eendagsvlieg. Door die twee ne derlagen was het zeker dat de door afschrijvingen, kleine randruzies en blessures geplaagde formatie van bondscoach Jaap Korsloot zich niet meer bij de eerste twaalf kon rang schikken. Iets wat na de Blokkeer- successen in Bazel toch wel verwacht werd. „Laat de DDR ons maar onder schatten", heette het. Wel, die DDR wilde niets onderschatten. Evenmin ais Bulgarije dat deed. De enige manier nog een niet onrede lijke plaats te halen, was beginnen Canada te verslaan. Iets wat moest lukken. De Canadezen hadden ruim tien dagen geleden bij een bezoek aan Nederland twee duidelijke nederla gen opgelopen. Maar zie. Canada in een vriendschappelijke wedstrijd is heel wat anders dan Canada in de strijd om een wereldkampioenschap. Geen uitzondering overigens, want Mexico, dat van het toen nog lang niet voor de wereldkampioenschap pen klaar zijnde Nederlands heren team drie nederlagen op een rij kreeg, wist zich dankzij een niet ongevaarlij ke indeling wel bij de laatste twaalf te plaatsen. Goed, Canada had Nederland goed bestudeerd en zie na twee sets was het voor het Nederlands team huilen met de pet: een 0-2-achterstand met de kans op een schandelijke neder laag. Bondscoach Jaap Korsloot her innerde zich Ineens weer die Jongen uit Alkmaar, die toen meehielp Ne derland uit een verloren positie terug te laten komen: Martin de Groot. Opnieuw kon de nu 24-jarige oud- HTS'er komen opdravea Het lukte wéér: onbevangen kwam De Groot de arena binnea „Ineens liep de ploeg veel beter. Martin blokte goed, en maakte de aanval goed af", aldus Loek Wlllemstein die tot op dat moment beslist niet in zijn grootste vorm was. „Het sloeg op het hele team over. Men kreeg weer vertrou wen in elkaar en was bereid te vech ten. Bovendien hoefde je daardoor Je over een aantal kleinere dingen geen zorgen meer te maken". Door de uiteindelijke 3-2-zege op Ca nada heeft het Nederlands team een goed uitzicht in de groep te komen waar gestreden wordt voor de 13de tot en met 16de plaats. Een verdere stap in die richting werd zondag en gisteren tegen resp. volleybaldwer gen Egypte en Tunesië gezet: twee keer een 3-0-zege voor aanvoerder Frank Constandse en zijn ploeggeno ten. Ogenschijnlijk gemakkelijke overwinningen, maar tegen Egypte was dat (ondanks de aanwezigheid van Martin de Groot in de ploeg) toch niet het geval. Tegen Tunesië, gistermorgen vroeg, was het duidelijk anders. De setcij- fers 15-2, 15-10, en 15-10 lijken mis schien voor wat de laatste twee sets betreft nog enigszins op tegenstand te duiden, maar bondscoach Jaap Mil AAN Bij de Italiaanse krant Corriere Delia Sera is een klacht binnengekomen dat filmverhuurders de dood van de Zweedse autocoureur Ronnie Peterson, twee we ken geleden op Monsa, mis bruikten om een film over de Formule-I racerij aan de man te brengen. In een ad vertentie stond dat het pu bliek getuige kon zijn van de meest spectaculaire en dra matische ongelukken met deelneming van Ronnie Pe terson. De Westduitse autocoureur Herbert Kummle Is zaterdag tijdens de training voor toer- wagenraces zwaar gewond geraakt toen zijn wagen bij een inhaalmanoeuvre ver schillende malen over de kop sloeg. Kummle werd met een armbreuk en sche delletsel naar een ziekenhuis vervoerd. Korsloot had na de eerste set zijn sterkste basis-zestal Schmidt-De Wit- Willemstein-Constandse-Thewlssen- Kalf vervangen door al zijn wissels Kampman-Van der Veen-De Groot- Krieger-Knlp en Reparon. Bij 8-12 in de derde set moest de basis het werk echter afmaken. Vandaag staat de ontmoeting tegen België op het programma. De ploeg die wint is vrijwel zeker van een plaats in de groep die gaat strijden om de 1° en met 16e positie. De sterkst ie zwakkeren. Tegen Frank - er laama overigens nog een ht Va- >»- mogelijk. TOKIO Steve Ovett uit Groot' Brittannië, de Europese kampioen op de 1500 meter en winnaar van dezelf de afstand bij de strijd om de wereld beker, heeft maandag tijdens de acht-landenwedstrijd ln Tokio de „Gouden Mijl" gewonnen. Ovett liep de race over 1609 meter zeer taktisch en liep aan het eind weg van zijn naaste concurrenten. Zijn tijd was drie minuten, 55,5 seconden. Francis Gonzales werd tweede ln 3.57.3. elifl en KXX> rke geniet verder volop ver van zijn medespelers. Het urne na iedere benutte Dp is niet voor niets opmerke- De elfmetertrappen vor- voomaam middel om het iwezige moreel niet geheel ralsen door de bulldozer van ogenloze kritiek. Brom: „Ray e strafschoppen, omdat hij doet (hij miste de afgelopen overigens één keer, thuis te- I-red). Maar je begrijpt, dat gunstig is voor zijn zelfver- f. fcagde Engelsman krijgt even- 1 H r*un van Wim Meutstege. die iet hem en Brom naar Ajax nJ le ..Ik moet voorop stellen, tzettend veel beweging in de i In een dergelijk concept is ngrijk om over een spits te ien die de bereidheid toont icas Bte trekken. Bij Sparta was Ray niet zo moeilijk om te wen. zoals Geels vorig sel- AJax functioneerde. In Rot- »erd de bal voortdurend in de van de spitsspeler gestuurd. rden de middenvelders regel- in het aanvalsspel betrok- Wom is het niet terecht om a ÜJn Sparta-periode vast te ^Hij werkt zich uit de naad. te gemakkelijk vergeten rou«pt hij steeds de voorstopper tegenpartij met zich mee f manier, waarop Ray stoort, ndamenteel voor de ploeg.' deflpit niet weg, dat Ajax en Ray nog geen onverbrekelijke CENTEN (1) De Nederlandse Sport Federatie heeft zich onmiddellijk na het ver schijnen van Troonrede en Miljar dennota opgesteld in de lange rij ontevreden organisaties. Er zal min der subsidie komen van CRM dan verwacht was. Groot alarm is dat meteen voor de NSF. Hoewel alge meen secretaris Wim van Zijll ge looft dat de Tweede Kamer nooit akkoord zal gaan met de voorstel len. Het parlement kent toch im mers de noden van de sport. En hoe sympathiek staat het niet ten op zichte van de 3,8 miljoen Nederlan ders die sport bedrijven, om daar eens duidelijk voor op te komen. Dat moet echter allemaal nog maar afgewacht worden. Want in het par lement zitten ook mensen die vin den dat de sport langzamerhand wat al te makkelijk brult. Zeker als er daar ook nog eens niet voldaan wordt aan algemeen geaccepteerde regels. Zie bijvoorbeeld het debat over subsidie voor het betaalde voetbal. Toen bleek dat er tegeno ver subsidiëring duidelijke aanpas singen van de sportwereld moeten staan. CRM subsidieert met name de bondsbureau's en het opleidings- werk. Het is duidelijk dat er in de sportwereld op die punten bepaald niet op z'n zuinigst met de centen omgesprongen wordt. Iedereen z'n eigen bondsbureau is natuurlijk prachtig, maar wel aanzienlijk duurder dan een (overigens al jaren besproken) gecentraliseerde aan pak. Zoals ook op het gebied van de opleidingen nog wat te coördineren valt. Maar hechte samenwerking dat betekent het opgeven van een klein stukje autonoom beleid daar staan veel bonden zeer huive rig tegenover. CENTEN (2) Landskampioen Rotterdam ""uw het sterkst vertegenwoordigd ije 'ui het nationale dames basket •dscoach Joa Pelk heeft vijf speel Rotterdamse ploeg uitgenodigd De maI *Mt ult 0'r(la d* Ridder. Irene peerd. Ellis Bosch. Mccky 8teen Kazlus (Rotterdam Zuid). Carla n' Anita Blange (BOB), Lla van "llusti. Ellen Posthumus en Ine van 7 AmsU"Cdam) .Ria vgn der Meys 'Ui der Meys (Racing Amsterdami Opportunistisch alarm dus van de NSF. Zeker ook als men bedenkt dat de NSF ten bate van het algehele wel zijn van de sportwereld best eens een volledige financiële doorlich ting van de sport zou mogen uit schrijven. Waar gaat het geld naar toe. waar blijft het en is dat alle maal wel zo hard nodig. Er valt op dat punt zeker niet onre delijk te bezuinigen. In het KRO- progvamma GOAL liet Jan van Gorssel. hoofd van de hoofdafde ling sportzaken van CRM al weten dat daar over de financiering van de sport wordt nagedacht ln andere richtingen dan de N8F. Een rich ting die voorzitter Idenburg van het Nederlands Olympisch Comité af wees. want op zo'n moment komen X- a -&■ 9 O' „c jf. er weer fraaie gedachten over sport, vrije tijd en het genoegen van de hele maatschappij boven tafel. CRM denkt bijvoorbeeld in het ka der van de algehele financiering over de Instelling van sportbeurzen. Voorschotten woor topsporters die later terugbetaald moeten worden. Voorwaar geen gekke eis, zeker niet voor sportmensen die zich op kos ten van de gesubsidieerde sport bonden ontwikkelen om daarna zelfstandig daarvan de vruchten te plukken. Zo'n beurs is dan een on derdeel van een groter geheel dat een efficiënter en redelijker gebruik van subsidies moet waarborgen. Het zou van realiteitszin getuigen als de NSF bij het lulden van de noodklok ook onmiddellijk in eigen gelederen eens op zoek ging naar centen. In de sportwereld wordt im mers nog steeds teveel met de natte vinger gewerkt. CENTEN (3) Twee Jaar geleden inventariseerden drs. H. A. A. J. Jacobs en drs. T. J. Kamphorst de onderzoekswensen ln de sport. Op het gebied van fi nanciering kwamen zij met enkele wensen die een hoge prioriteit kre gen Daarop zijn inmiddels weer aanvullingen mogelijk. Maar op de eerste plaats lijkt het uitvoeren van een algehele doorlichting hard nodig. In de huidige situatie is immers nog steeds alle ruimte voor ongecontro leerde kreten over de armoede van de sport. Kreten die niet zelden ook van de NSF afkomstig zijn. Neem alleen maar de sponsoring. Eigen belang en algemeen belang worden door elkaar gehusseld zodat een beeld ontstaat dat de sportwereld de ruimte biedt zich slachtoffer te voelen van media die geen sponsor namen meer noemen. Neem bij voorbeeld Delta Lloyd dat drie redenen noemt om een club te sponsoren: 1. Het is geen opdringe rige reclame. 2. Het heeft voldoende bereik. 3. Het dient tevens een alge meen belang, naast topsport ook de recreatieve sport. Punt 1 maken we zelf wel uit. Punt 2 levert voor de NSF een eerste handvat om nu eens precies te gaan uitzoeken wat in geld uitgedrukt de waarde van sponsoring is, zodat een club in on derhandelingen niet langer in feite geen partij is voor de sponsor; wat zijn de criteria om een bedrag vast te stellen; de sport weet bijna van niets, het bedrijfsleven heeft wèl zijn ondeizoeken. Punt 3 mag min stens van een groot vraagteken voorzien worden want in de prak tijk blijken de sponsors (ook Delta Lloyd zoals blijkt) alleen geïnteres seerd in gratis reclame via de top sport. Misschien kan de NSF er één taak in vinden. Natuurlijk is de NSF ip principe een (niet al te sterk opererende) pressie groep waar met veel kabaal mis baar maken bijhoort. Maar het is niet nodig om net alles van die NSF voor zoete koek aan te nemen. CENTEN (4) Even nog over de angst voor het verdwijnen van sponsors omdat een deel van de media de sponsoma- men niet meer noemt. Het Is duide lijk dat de media niet één lijn trekken. Lang niet alle dagbladen volgen de conclusies van de Commissie Media en Sportsponsoring. Maar ook bij voorbeeld de NOS-radlo, een, hoogstbelangrijk medium voor de spnsors, volgt blijkbaar de oude lijn. In het programma „Langs de Lijn" bij voorbeeld worden alle sponsors nog steeds duidelijk voor gelezen. Ook bij het begih van de basketbaicompetitie. Onder het mom dat er anders verwarring wordt gezaaid zal dat voorlopig wel niet meer rechtgetrokken worden. THEO Een beruchte ex-sponsor is dit wee keinde teruggekeerd in de basket balwereld en zorgde meteen weer voor opschudding. Theo Kinsber- gen die twee Jaar geleden BV Am stelveen via grote financiële injec ties opstuwde naar de landstitel maar er de brui aan gaf toen de bond hem een kunstje flikte, treedt nu op als coach van hetzelfde BV Amstelveen. Tijdens de eerste competitiewed strijd tegen Rotterdam Zuid speel de Amstelveen met shirts waarop reclame geverfd was voor een kle dingbedrijf. Een daad die Amstel veen een boete op kan leveren van maximaal 2000 gulden want zonder sponsorcontract bij de bond, is deze reclame verboden. Het bestuur van BV Amstelveen zegt de shirtreclame verboden te hebben en is boos op Theo Kinsber- gen en diens hulpcoach Roel Tuin- stra die geweten moet hebben dat het de spelers voorzien van recla meshirtjes niet toegestaan was. 2000 gulden boete. Zie Je nou wel dat er geld in de sportwereld ge morst wordt. WEER REMISE IN BAGUIO CITY BAGUIO CITY De 482ste partij in de tweekamp tussen Karpov en Kortsnoj om de twee Jaar geleden inmiddels door Jan Timman over genomen wereldtitel schaken is gis teren in Baguio City op de Filippij nen in remise geëindigd. Karpov leidt in deze match met 4-2. De eerste speler die zes punten behaalt mag zich ex-wereldkampioen noemen. Het decor van de ontmoeting onder ging ook gisteren geen wijziging. De Russische delegatie nam plaats op de achterste rij terwijl de Ameri kaanse goeroes van Kortsnoj, onder bewaking van zes politiemannen hun bekende plaats Innamen. Over twee weken zit hun straftijd wegens moord erop. Op de gang werd direct na de binnenkomst van Karpov en Kortsnoj het bandje met de gillen de Petra Leeuwerik, afgedraaid, waarna beide goeroes een rij naar voren gingen zitten. Opmerkelijk blijft het dat belde spelers zich nu al twee Jaar niets meer aantrekken van de piepende stoel van Karpov. Insiders menen dat dit vergelijk tot stand is geko men omdat Kortsnoj z'n glimmen de bril van de dokter niet meer af mag zetten. De 45-jarige Karpov nam gisteren weer zijn bekertje yoghurt mee. maar Kortsnoj vond dit duidelijk nog te ver gaan en weigerde onder deze omstandighe den te spelen. Daarop borg Karpov zoals de vorige 412 keer het bekertje weer op. Morgen is er een rustdag en over morgen staat de 483ste partij van deze boelende match op het pro gramma. Gisteren liet de Nationale Bank in Baguio City overigens we ten dat het prijzengeld ondanks de bijgeschreven rente door de inflatie ernstig ls aangetast. De partij van gisteren: WIT: Karpov. ZWART: Kortsnoj. I. e2-e4, e7-e5. Hier bood Karpov remise aan na de arbiter gewekt te hebben. Deze bracht de boodschap over aan Kortsnoj. Hij gaf te ken nen met het voorstel akkoord te gaan. In een toelichting zei Korts noj later dat er geen winstkansen meer in deze toch veelbelovende partij zaten. Duidelijk is in ieder geval wel dat beide spelers zich inmiddels goed hersteld hebben van de vermoeie nissen van de eerste twintig partij en. Er worden tenminste nauwelijks meer blunders begaan. STRAF De organisatoren van Grote Prijs van de Verenigde Staten op Watkins Glenn hebben op voor hand de Italiaanse coureur Patrese veroordeeld voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk op het circuit van Monza. HIJ mag voor straf in de Verenigde Staten niet met de anderen rondscheuren. Natuurlijk hebben de organisatoren dat niet met zoveel woorden gezegd. Ze gaven niet eens een reden voor weigering van de inschrijving van Patrese. Patrese is immers niet eens veroor deeld door de rechter. Vanwege die weigering dan wel? Omdat Patrese een gevaar ls op een racecircuit? Dan kan ik nog wel een handvol anderen opnoemen. Trou wens tussen de notoire achterblij vers bij races vindt Henk Terlingen ook altijd wel wat krabbers die slechts bij de gratie van een rijke pa en een dosis ware doodsverachting deelnemers en toeschouwers naar het leven staan. Maar de Amerikanen hebben in middels de straf al uitgesproken Patrese mag niet meer meedoen. Een consequent volgen van deze beleidslijn zou het uitsterven van autoraces tot gevolg kunnen heb ben. dus van die kant bezien la het zo gek nog niet Zo simpel ligt het natuurlijk niet. Watkins Glenn speelt gewoon een rol in de opzet die gekozen is om het weer eens aangetaste imago van de autoracerij wat op te poetsen. Zoals ook Nlkl Lauda al met verhalen kwam over een verkeerde behande ling van Petterson door Italiaanse artsen. Nu heeft Lauda ln die tak van de wetenschap enige prakti sche ervaring maar ik schat hem gezien zijn hobby toch niet hele maal juist onderlegd om dat soort kritiek te leveren. Trouwens hij kwam ook met een prachtig excuus om niet te spreken over de gevaren van de autoracerij: er was zojuist een ongeluk gebeurd. Ongetwijfeld roept hij in rustiger tijden dat er niet gepraat hoeft te worden omdat er geen recente ongelukken te mel den zijn. Want Je moet kunnen ver geten in deze vorm van vrijetijds besteding. Vast staat ln ieder geval nog steeds niet dat Patrese iets fout heeft ge daan op Monza. De Italiaanse tele visie heeft al beelden getoond waar uit moet blijken dat Patrese hele maal niets van doen had met de botsing op Monza. Voor de rest zal hij met een behoorlijke verklaring moeten komen en anderen met be wijzen. Maar ln de autoracerij houden ze al zo weinig rekening met normale ei sen dat ze in de Verenigde Staten zelf wel de uitspraak bepalen. Er zijn driehonderdvierentachtig redenen om de autoracerij al te schaffen. Dit is er een van. VISSER Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Ja. Nou moet ik namelijk weer horen dat meneer De Visser van FC Den Haag vindt dat de pers het stadion vol dient te schrijven. Dat er bij Den Haag- Twente zo weinig toeschouwers wa ren omdat er zo negatief was ge schreven over Den Haag. Ik hoor die meneer wel eens op de radio en dan lijkt hij mij iemand die chro nisch overspannen ls. maar volgens de pers ls dat enthousiasme, wat toch een bijzonder positieve uitleg UJkt. Maar goed. Iemand moet zo'n man toch uit kunnen leggen dat Je een stadion niet vol kunt schrijven, dat Je een stadion alleen vol kunt voetballen. En dat ls nou net zijn taak. Verder niks? Onze J. C. Brak: Jazeker. Oc heb dus ook een fellcltatletelegram naar onze dames gestuurd die wereld kampioen hockey zijn geworden. Hoewel ik me niet helemaal kan onttrekken aan de Indruk dat da- meshockey net zoiets is als korfbal: er zijn drie landen waar ze het be hoorlijk spelen en in een van de drie spelen ze het goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15