einig inzicht in ereldarmoede Groot verschil in premie van ziektekosten jjk zoekt alternatief |or Rijkswegenfonds ADM >ud en Zwitserse =ank nog hoger Voor blikschade ook verzekeringsregeling Namara voor Wereldbank: Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf voor al t onderhoud. Shell: olie op zee maar voor klein deel gevolg tankervaart Onderzoek Consumentenbond: t geld beschikbaar voor wegenbouw Veiligheidsman Verhoging debetrente kredieten schoonhouden multi-onderhoud Nederland kandidaat voor bestelling Pakistaanse schepen TE ref vei jeuj r - it 3 c ÏVO eer haa f 26 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET RHS 13 ■"te onzer verslaggevers «ld nGTON Omtrent de hardnekkigheid van het probleem van de armoede in de wereld VO( t president van de Wereld- r zo bert S. McNamara, in een van de Jaarvergadering van de mu toekomst voor degenen van wie zij houden." de6 ten alm Fonds. Hij bracht daarin en, dat naar schatting 600 ^iensen over de hele wereld *tegen het jaar 2000 nog in armoede gevangen zullen er geen algemene gecoördi- iging wordt ondernomen dit te bestrijden. °kend it dit schokkende vooruit- aseerd was op de optimisti- irie, dat de oogmerken van ihe groei in de ontwikke- »n bereikt zijn, de interna- nspanningen, die nodig zullen zijn om deze armoede te overwinnen, bestaat nog altijd jlledig inzicht. Toch eisen zij onmiddellijk en onbeperkt de aandacht op van de lootionale gemeenschap. den zejj om de n0(jjge maatrege len te nemen. Daarbij stelde hij voor op, dat de inspanningen om de econo- het Internationale mische groei in die landen te bevorde ren en om te komen tot een recht vaardiger inkomensverdeling belang rijk zullen moeten worden versterkt. Een groot struikelblok voor vermin dering van de armoede is de groeien- de neiging naar protectionistische Vervolg van pagina handelsbarrières, zoals tarieven en quota die door de industrielanden worden opgericht „Buitensporig pro tectionisme, aldus McNamara, is niet alleen oneerlijk, men treft zichzelf. Als de ontwikkelingslanden nog meer van de ontwikkelde landen importe- VcrllCS ren en dat willen zij dan moeten zij in staat worden meer te exporte- ren opdat zij de buitenlandse devie- andel zich uitbreidt en de zen kunnen verdienen die zij nodig anden de nodige fondsen hebben om te betalen." Verder is nodig een flinke toeneming van beschikbare fondsen voor ont wikkelingslanden uit particuliere en openbare bronnen en een intensieve de armoede kunnen stijgen inspanning om de de armen te helpen liljard. meer te produceren, aldus McNama- x 3*a gaf zijn gehoor te ver- ra. Hij zei dan het menselijk poten- noch de Wereldbank noch tieel van de armen enorm blijft. „Als ^biders een antwoord heeft op hun een realistische kans wordt gege- hoe men de armoede zou ven zullen zij antwoorden op de bij- verminderen. Hii nodiede stand. Want niet minder dan iemand anders wensen zij het meest een ein de aan de wanhoop, een begin van hoop en de belofte van een betere Voorzitter van de 33e jaarlijk se vergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, die van 25-28 september in Washington wordt gehouden, is de minis ter van financiën van Maleisië Tengku Razalelgh Hamzah (41). De jaarvergadering wordt bijgewoond door ministers van financiën, presidenten van centrale banken en andere (monetaire) deskundigen van 134 landen. Naar het zich laat aanzien zullen de werkloos heid in Europa, de toenemende inflatie in de Ver. Staten en de onrust rond de Amerikaanse dollar belangrijke onderwer pen zijn die zullen worden be sproken. Behalve door de president van de Wereldbank Robert McNa mara en de nieuwbenoemde directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds J. de La- rosière zal de gezamenlijke vergadering van Wereldbank en IMF ook worden toegespro ken door president Carter en de Amerikaanse minister van financiën, Michael Blu- menthal. nen. McNamara schilderde slechter beeld: als de oog- B,Uan economische groei niet •orden, zou het aantal slacht- de armoede kunnen stijgen Ijard. gaf zijn gehoor te ver- (t noch de Wereldbank noch iders een antwoord heeft op hoe men de armoede zou 'verminderen. Hij nodigde <EHe internationale gemeen- CHkaronder in de eerste plaats s bijiderlijke ontwikkelingslan- dustriebond NW dat de werf er niet in geslaagd is de kosten zo sterk terug te dringen als de bedoeling was. Kort voor de publikatle (vorige week) verklaarde ADM-directeur Bosman in deze krant, dat ADM eind dit jaar kostendekkend scheepsreparatie kan verrichten, terwijl volgend jaar ten minste "quitte" gespeeld kan wor den. „Er is in de eerste helft van 1978 echter geen sprake van de nagestreef de halvering van de kosten," zegt Salomons. Hij wijst er verder op. dat er weliswaar sprake is van kleiner wordende maandelijkse verliezen, „maar niet in de gewenste mate". De eigen verliesprognoses van ADM wor den tenminste met veertig procent overschreden, aldus Salomons. Bere keningen van de industriebonden ko men uit op een totaal verlies van zeven acht miljoen gulden in 1978. Vorig Jaar bedroeg het verlies van ADM tien miljoen. Het eigen vermogen van ADM laat volgens Salomons evenmin ruimte voor optimisme. Ten opzichte van de schulden zou een „kritische grens" bereikt zijn. De districtsbestuurder ls niet onder de indruk van het verhaal van ADM-directeur Bosman, dat de werf nog een groot vermogen bezit in lege, onbelaste terreinen in de hoofd stad. „Er is slechts een terrein, de Westhaven, waarvoor nog geen koper is gevonden," is zijn commentaar. Daarbij komt dat vooruitzichten voor de Nederlandse scheepsreparatie zonder meer slecht zijn. Minister Van Aardenne spreekt in de toelichting op zijn begroting zelfs over een „veront rustende situatie." Druk Salomons vindt dat Van Aardenne nu alle recht heeft om druk uit te oefe nen op ADM, teneinde alsnog een bundeling van de Amsterdamse scheepsbouw te bereiken. Salomons: „ADM beschikt nauwelijks over de middelen om de verliezen te financie- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De particuliere ziektekostenverzekeraars rekenen voor dezelfde situatie premies, die vaak honderden zelfs duizenden guldens per jaar verschillen. Dit consta teert de Consumentenbond op grond van een vergelijkende studie. ren. De liquiditeitspositie van het be drijf zal rond de jaarwisseling nega tief zijn. Er worden onnodig risico's genomen als ADM blijft streven naar een zelfstandig voortbestaan. Het verhaal over een „gezond bedrijf", dat ook de ondernemingsraad te ho ren krijgt, klopt gewoon niet". Salo mons is bang dat op het ministerie van economische zaken „niet vol doende kritisclv' gekeken wordt naar de cijfers die ADM hanteert. ADM is door het ministerie uitgeno digd in het kader van een nieuwe serie gesprekken die Van Aardenne wil voeren over de Amsterdamse scheepsbouw. Ook vakbonden, Rijn- Schelde-Verolme (waartoe de werf NDSM behoort) en gemeente- en pro vinciale bestuurders worden morgen in Den Haag verwacht. Secretaris Nieuwland van de indu striebond CNV gaat ervan uit dat minister Van Aardenne ideeën zal ontvouwen over de toekomst van de Amsterdamse scheepsbouw. „De vo rige keer twee weken geleden hebben wij onze standpunten uiteen gezet, nu is het woord aan de minis ter," aldus Nieuwland. ït AAG De regering werkt aan een alternatief voor de Wet Uitkering Wegen en voor het 05,-egenfonds, dat voor een beperkte tijd was opgericht en thans bijna is uitgediend. p. klaarde minister Tuijnman nde*®1" en waterstaat in de alge- DEfgadering van de Nederland- liging van Weegenbouwers, ....Jd gesproken over „veiliger >hflrvoor verkeer". Wel ZE* voeSde de minister hieraan en andere wijze van financie- treftde wegenbouw gezorgd wor- een zekere continuïteit bij hikbaar komen van geld. ^ior het komende jaar meei geld beschikbaar gekomen voor we genaanleg, onderhoud en verbete ring: een kentering, zo sprak de be windsman. Maar de middelen zijn en blijven ook voor de komende jaren onvoldoende om alle werken uit te voeren, die op zichzelf gerechtvaar digd zijn en waarvoor de plannen soms al in de la liggen. Dat betekent volgens minister Tuijnman onherroe pelijk het maken van keuzen welke werken het eerst aan bod komen. Bij die keuze zullen de doorstroming onzer verslaggevers uze ir rdam Het goud en de Zwitserse frank hervatten !°°lag hun opwaartse tendens, terwijl de dollar verder ^"l. Valutahandelaren waren kennelijk weinig onder de st él van de jongste stappen van Washington (een verho- redoor de Federal Reserve Board de Amerikaanse "°°le bank van het discontotarief tot een recordpeil van ent) om aan de aanhoudende daling van de dollarkoers |lt toe te roepen. en de verkeersveiligheid zwaar we gen. Ook het leefklimaat langs be staande wegen en de veiligheid van het zogenaamde „onderliggende we gennet" (waar naar sluiproutes wordt gezocht) spelen een grote rol. Een vergelijking tussen de begrotin gen van 1978 en 1979 leert, dat ook in 1979 voor „overig Nederland" (Neder land op de Randstad na) sprake is van een groei in de middelen, die voor wegenaanleg zijn bestemd. Maar ge zien de meerjarenafspraken van thans over de financiën lijkt het de minister niet uitgesloten, dat voor Bij werkzaamheden aan een autosnelweg is het wenselijk een „veiligheidsman" aan te stellen, die niet alleen let op het juist aanbrengen van de bebakening, maar ook op de veiligheid van de arbeiders tij dens de werkzaamheden. Dit is bepleit in de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers. De indruk bestond, dat het aantal onge vallen als gevolg van een onvei lige werksituatie niet groot is, in tegenstelling tot het aantal bijna-ongelukken. Een aantal weg- en waterboawmachines kritisch bekeken. zekere tijd in enkele streken buiten de Randstad de pas wat Ingehouden zal moeten worden als het om de aanleg van nieuwe wegen gaat, aldus de minister. Twijfelachtige eer De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van wegenbouwers, de heer J. J. de Moei, heeft het een twijfelachtige eer genoemd, dat de twee bouwdepartementen (volkshuis vesting en verkeer en waterstaat) één derde deel van de door te voeren bezuinigingen moeten opbrengen. Hij kon met de bedoelingen van het kabi net instemmen, maar moeilijkër met l houdt men het oog gericht iigustuscijfers van de Ameri- Jbuitenlandse handel en van kaanse inflatie. Deze zullen week worden bekendge- ïiddels heeft de secretaris- van de Organisatie voor kche Samenwerking en Ont- (OESO) de Nederlander ^an Lennep, in Washington I de jaarvergadering van het Je Wereldbank bijwoont, ver- Jat de vooruitzichten op een ing van de Amerikaanse han- ms redelijk goed zijn. De ko- anderhalf jaar zal zich een Jke verschuiving beginnen af jen in het internationale han- >on. Deze verschuiving kan zienlijke verbetering teweeg "in de economische situatie in pnden. die lid zijn van de lldus Van Lennep. gang export de voor de Zwitserse ban- ^niging heeft de Zwitserse van economische zaken, jonegger, zijn verontrusting loken over de aanhoudende stijging van de Zwitserse frank. Hij stelde vast, dat er al een duidelijke teruggang merkbaar was in de vraag naar Zwitserse exportprodukten. Ook wees hij op de schade, die toeris tenindustrie ondervindt van de dure frank. Hoewel naar de mening van Honeg- ger, er nog geen duidelijke tekenen rijn van een recessie in de Zwitserse economie, sloot hij dit niet geheel uit. In elk geval zal de Zwitserse regering op korte termijn maatregelen nemen om de koers van de frank wat omlaag te drukken en zo de exportproblemen voor Zwitserse bedrijven te ver lichten. Goud noteerde maandag in Londen 218,50 dollar per ounce (31,1 gram). Begin januari van dit jaar was de goudprijs nog maar 169 dollar per ounce. In Amsterdam noteerde de dollar (voor handelsdoeleinden) maandag ƒ2,1185, tegen vrijdag 2,1270. Dollars in bankpapier waren onveranderd ƒ2,07 (koop)-2,17 (ver koop). De prijs van Zwitserse franken was 138,75-141,75 en die van Duitse marken 107-110. ADVERTENTIE In verband met de stijging van de rente op de geld-en kapitaalmarkt, zien wij ons genoodzaakt om met ingang van 27 september 1978 onze tarieven aan te passen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessendisconto van De Nederlandsche Bank N.V., zal met ingang van bovengenoemde datum verhoogd worden van '/2% tot 1%. ADVERTENTIE. Warenhuizen van Nederland, Gom is erkend schoonmaakgasfitterswatertechnisch installateursloodgieters elektrotechnisch installateursschilders en afwerkingsbedhjf Hoofdkantoor Schiedam. Westvest 26 (010 260134). Antwerpen. Rubenslei 6(031-330031) Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam. Arnhem. Bergen op Zoom, Boxmeer. Groningen. Den Haag. Hengelo. Leeuwardea Rotterdam. Schiedam, Tilburg. Utrecht. Zwolle. In het onderzoek, dat In de Consu mentengids van oktober wordt gepu bliceerd, zijn ongeveer zeventig gro ter en kleinere verzekeringsbedrijven betrokken. Voorts zitten in de Inhoud van de vergoedingen, die voor de leek zelden duidelijk zichtbaar zijn, vele verschillen. Waarvan de particulier verzekerde precies moet uitgaan, kan moeilijk in z'n algemeenheid worden gezegd; al leen al omdat niemand precies weet hoe gezond of ziek hij over een paar Jaar zal zijn. In het algemeen, aldus de Consumen tenbond, dient een geschikte maat schappij te worden gekozen op grond van de samenstelling van het gezin en de leeftijden van de gezinsgenoten alsook op basis van de verwachte veranderingen zoals gezinsuitbrei ding. Daarbij moet in aanmerking worden genomen de gewneste ver- pleegklasse, het al dan niet meeverze keren van huisarts en medicijnen, hoeveel eigen risico men wil dragen, aard en hoogte van de vergoedingen en soms de woonplaats van de verzekerde. De studie, aangevuld met een aantal tabellen, omvat tien pa gina's. Energielabel In een commentaar toont de Consu mentenbond zich voorstander van een energielabel (om als consumen ten meteen te kunnen zien welk appa raat zuinig is en welk niet). Daarop zou, behalve het energieverbruik, ook het waterverbruik en het geluidsni veau moeten worden vermeld. Zo'n energielabel is informatieve eti kettering en is daarmee belangrijk voor de consument. „Hoe eerder er een energielabel komt, hoe beter." zegt de Consumentenbond. Niettemin is er een aantal bedenkin gen. ttiketterlngsvoorschriften moe ten passen in een breed opgezet voor- Uchtingssysteem, maar dat is nog lang niet van de grond. Zo'n energie label hangt dus. naar het oordeel van de Consumentenbond, een beetje in de lucht. Verder zou de overheid de wettelijke mogelijkheid moeten heb ben eisen te stellen, waaraan het maximum-energieverbruik van appa raten moet voldoen. Het belangrijkst vindt de Consumen tenbond. dat de consument wordt vooralen van heel eenvoudige meters voor gas en elektriciteit, waarop zon der moeite kan worden afgelezen hoe veel energie en geld een bepaald ap paraat gebruikt. Jaarkaart NS Tenslotte tekent de Consumenten bond bij de Jaarkaart, die de Neder landse Spoorwegen willen gaan in voeren aan. dat de NS de alleenstaan den lelijk in de kou laat staan. Met een jaarkaart zal men onbeperkt per trein kunnen reizen. Voor een per soon kost die kaart (tweede klasse) 2220 gulden, voor twee personen wordt dat Iets meer. namelijk 2340 gulden; voor drie of vier personen meer 2460 gulden en voor vijf perso nen gaat de kaart 2580 gulden kosten Ieder gezinslid krijgt een kaart en zal die ook afzonderlijk kunnen ge bruiken. Dit betekent, dat leden van een gezin veel voordeliger af zullen zijn dan alleenstaanden. De Consumenten bond pleit er daarom voor ook iets voor de alleenstaanden te doen. net relatief grote aandeel van de bouwministeries ln de bezuinigingen. De geldmiddelen voor wegenaanleg zijn in omvang voor het komende jaar toegenomen, maar het totaal ter beschikking staande bedrag acht De Moei te gering om de bestaande en groeiende achterstand in de wegen bouw. gemeten naar behoefte, die zich manifesteert ln dagelijkse files, goed aan te pakken. Uit het oogpunt van energiebesparing, daling ver voerskosten, minder milieuvervui ling, grotere veiligheid en meer ple zier voor de verkeersdeelnemers is het verdwijnen van de files van groot belang. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een uitgebreid(onderzoek naar de herkomst van olie op zee heeft uitgewezen, dat slechts een klein deel van de totale hoeveelheid het gevolg is van ongelukken met tankers of wordt veroorzaakt door de tankervaart in het algemeen. De grote hoeveelheden zijn afkomstig van natuur lijke sijpelingen, gemeenten en Industrieel afval en stedelijke lozingen. LONDEN (Reuter) Nederland is genoemd als een van de landen waar Pakistan gedurende zijn huidige vijf jarenplan vermoedelijk schepen zal laten bouwen. Andere landen zijn En geland, Japan. Zuid-Korea, Polen en West-Duitsland. Hoe groot de bestel lingen ln de afzonderlijke landen zijn hangt af van de steun van de regerin gen. De Pakistaanse minister van scheepvaart, Gokal ls op het ogenblik in Londen om over scheepsbestellin- gen en de daarmee samenhangende hulpregelingen te praten met de Brit se betrokkenen. Volgens Gokal wil Pakistan tijdens het vijfjarenplan 250 miljoen dollar (530 miljoen gulden) aan schepen uit geven. daarnaast denkt de regering aan de aanschaf van passagierssche pen en tweedehands olietankers. De nieuwbouw ligt op het gebied van de lijnvrachtschepen. Tot deze conclusie komt Shell Neder land in een publikatie, getiteld „Tan kers en het milieu". Niettemin, zo stelt Shell vast, ls de door olie veroor zaakte overlast, die verontrustend vaak voorkomt op stranden langs scheepvaartroutes, grotendeels te wijten aan tankers. Daarbij is echter veel meer sprake van olieverilezen door onachtzaamheid dan van verlie zen als gevolg van aanvaringen of aan de grond lopen. Minder betrokken 8hell bestrijdt de bewering, dat de toenemende omvang van de tankers de kans op verontreiniging zou ver groten. Zij wijst erop, dat de ontwik keling in de richting van grote tan kers het aantal schepen heeft doen afnemen. Hierdoor is de verkeers drukte minder snel toegenomen en konden tankers worden bemand met officieren van een beter kaliber dan anders mogelijk zou zijn geweest Verder is. aldus Shell, statistisch vastgesteld dat grote tankers minder bij aanvaringen of aan de grond lo pen zijn betrokken dan kleine. Hoe wel ongevallen met grote tankers ern stiger kunnen zijn, heeft de ervaring uitgewezen dat het olieverlies per ver voerde ton minder is. Alle inspanningen ten spijt, zo zegt de studie, zal het vervoer van olie over zee nooit helemaal zonder onge lukken kunnen gebeuren. In dit ver band wijst Shell op de bestaande regelingen om regeringen en perso nen die schade leden door olieveronb- reiniging schadeloos te stellen. Shell zet tenslotte ook vraagteken? bij de beweringen, dat de frequenth en de gevolgen van tankerongevallen zouden kunnen worden terugge bracht door de invoering van dubbele schroeven, dubbele scheepswanden en andere ingrijpende veranderingen. Dit neemt echter niet weg. dat al deze voorstellen nauwlettend worden be studeerd evenals andere actuele kwesties die met de veiligheid van tankers verband houden Den HEN HAAG (ANP) De afschaffing van de aansprake lijkheid voor het toebrengen van blikschade wordt ook bestu deerd. De studiegroep, die onlangs (zie ook Trouw van zater dag) een rapport uitbracht over de schadevergoeding aan en voor verkeersslachtoffers, zal met een afzonderlijk advies komen aangaande de aansprakelijkheid voor het toebrengen van zaakschade. De minister van Justitie had om een studie van de gehele problematiek van de verkeersaansprakelljkheid ge vraagd. De studiegroep behandelt de vergoeding van zaakschade echter af zonderlijk, omdat aan de vergoeding van zaakschade andere aspecten ver bonden zijn dan aan de vergoeding van personenschade. De discussies in de studiegroep heb ben uitgewezen, dat men ten aanzien van de zaakschade onderscheid kan maken tussen verschillende catego- riën van zaken, die bij een ongeval beschadigd kunnen worden. Te noe men zijn schade aan een motorrijtuig (Cascoschade), beschadiging van wegmeubilair en gebquwen, bescha diging van kleding en andere per soonlijke zaken van inzittenden of personen buiten het motorrijtuig en beschadiging van vervoerde lading. Vooral de cascoschade vormt een be langrijk gedeelte van de totaal toege brachte schade bij verkeersonge vallen. Het aantal gevallen, waarin uitslui tend zaakschade wordt toegebracht, en het totale bedrag van de jaarlijks veroorzaakte zaakschade zijn hoger dan die van de personenschade. Het staat niet bij voorbaat vast. al-> dus de studiegroep, dat voor alle ca tegorieën van zaakschade een zelfdeJ wettelijk regime gewenst is ^3

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13