De kleintjes van Andriessen 'C Talloze kansen voor industriële produkten De tekening van een lezer Niet tien, maar zes miljard bezuinigen Commentaar jk lesweek Voor de een te drastisch en voor de ander niet kordaat C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! Bon voyage naar de lichtstad! Bij concurrerend kostenpeil: Dodelijk ongeluk «SS Universiteiten weigeren te tekenen VRETDETSWEIEK 9cv CDA-Kamerlid Boersma: f Staat de postcode in een advertentie of brief?" Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet pttpost DAG 23 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 yuw doet het Interkerkelijk [eraad (IKV) in de morgen vredesweek een be- ons hart en ons verstand slagzin „Help de kernwa- wereld uit, om te beginnen Jrland". Wij schrijven hier Ijk dat er een beroep ge- Irdt op ons hart en op ons Zo hoort het ook voor fep, die namens de kerken ferk wil doen. |ste deel van de slagzin kernwapens de wereld [nauwelijks op verzet stui- ier christenen die van huis jed voor het mensenleven te hebben, omdat elk elddrager Gods is, kunnen •eden zijn met een vrede ieerd is op de dreiging met Ise collectieve zelfmoord. [idenkend mens zou trou- Sag zien dat er een veilig- teem bestaat, waarin deze (die aan elk denkbaar doel hieten, ontbreken. Nu de echter eenmaal het uiterst moeilijk, zo gelijk zijn, er weer vanaf n twee redenen voor. In de I (laats hebben we nu een- jkennis hoe we kernwapens Van die wapens zelf kun- misschien nog af komen, p kennis om ze te maken niet meer de wereld uit. echter kunnen bedenken :1 meer wapens zijn, zoals bacteriologische, waar- inde kennis bestaat om maken, maar noch- geproduceerd worden; deel omdat „de ander" beeft, fan de hinderpaal om de kern- de wereld uit te helpen, is :en ander veiligheidssys- Itbreekt. Dat missen we ""'en in de politieke werke- vQvan alle dag, maar het helaas ook in sterke \msj de argumenten die het en voorlegt. Het IKV zegt ptejr dat een alternatief vei- J^^Jsteem gevonden zal wor ker fe eenmaal van de kernwa- dozijn, maar dat is een toch lekte wissel op de toe- MJn elk geval behoort het de sterkste argumenten icale, ten van de kerkelijke vredesbeweging. Daarom heeft ons verstand nog steeds moeite met het tweede deel van de slagzin: „om te beginnen uit Nederland". Wel moet gezegd worden dat het IKV in zoverre consequent is, waar het zegt dat het niet wil schuilen onder de atoomparaplu van onze buren, zo dra ons land kemwapenvrij is. In deze val van hypocrisie is het IKV niet getrapt. Het sterkste argument van het IKV vormt echter het feit dat die genen die (voorlopig) nog op het kernwapen zeggen te vertrouwen geen enkel idee hebben hoe lang dat vertrouwen kan duren en hoe zij dan wel van het kernwapen willen afkomen. Zolang deze men sen het voor het zeggen hebben, blijft de kans bestaan dat op één keer toch de alles verzengende vuurbal zijn mega-doden zal maken. Kernwapens zijn in de geschiede nis tweemaal gebruikt. Minstens tweemaal daarna is ernstig met de gedachte gespeeld ze opnieuw toe te passen. Intussen hebben meer dan tien landen de beschikking over kernwapens en heeft nog eens zo'n aantal de technische ken nis om kernwapens te maken. De huidige stabiliteit is maar schijn en komt steeds in gevaar, want lang niet alle kemwapenmogend- heden bezitten de daarbij horende duurzame zelfbeheersing. Daarom kon het toch wel eens nodig zijn dat een land als Nederland, tege lijk met het opzetten van een meer traditioneel en defensiegericht vei ligheidsapparaat, begint met zich zelf kemwapenvrij te maken. Eén van de problemen daarbij is wel, dat het IKV in zijn pleidooi daarvoor er wat erg gemakkelijk aan voorbij gaat, dat een dergelijk door Willem Breedveld DEN HAAG „Voor sommigen te drastisch en volgens anderen niet kordaat genoeg." Met deze zinsnede uit de troonrede (van wie anders zou die, blijkens de woordkeus afkomstig kunnen zijn dan van premier Van Agt zelf?) heeft het kabinet op voorhand willen maken, dat vriend en vijand altijd wel iets aan te merken hebben op zijn beleidsvoornemens. Tegelijkertijd heeft het kabinet op inderdaad nogal kordate wijze het parlement en de maatschappelijke groeperingen aan het verstand willen brengen, niet al te lichtvaardig aan de kabinetsplannen te tomen, omdat anders een zorgvuldig evenwicht ver loren dreigt te gaan. Het gaat immers om beleidsvoornemens die de een te ver en de ander Juist niet ver genoeg vindt gaan. De vragen die in dit ver band rijzen zijn: Wat is het evenwicht dat het kabinet bereikt denkt te heb ben en hoe evenwichtig zal dat in, zeg, de komende twee drie maanden blijken te zijn? Werkloosheid Het meest centrale probleem is onge twijfeld dat van de werkloosheid. De manier waarop het kabinet dat pro bleem denkt aan te kunnen pakken is daarom zeer bepalend voor de mate van het evenwicht. Bestaat daarover met name binnen de coalitie groot verschil van mening, dan is het even wicht ver te zoeken. Het blijkt echter dat het kabinet wat dat betreft kan rekenen op een grote mate van steun voor de meeste van zijn beleidsvoor nemens. In brede kring wordt erkend dat: de rendementen van het bedrijfsle ven omhoog moeten. Winst makende ondernemingen zijn niet langer ver dacht als evenzovele symbolen van het triomferend kapitalisme, maar zijn gewenst vanwege de werkgele genheid die ermee is gemoeid. De opvattingen lopen eerst uiteen als het VcrSChil gaat om de vraag hoe meer winst in meer werk moet worden omgezet De investeringen moeten omhoog: ook dat wordt niet tegengesproken, al is er wel een kritische discussie over de vraag welke investeringen wel en welke niet wenselijk zijn. Er moeit gezocht worden naar mo gelijkheden voor een betere verdeling van werk. Ook daarover is vrijwel iedereen het eens. omdat ook dit een manier is om het werkloosheidspro bleem op te lossen. Wel lopen de meningen uiteen over hoe hieraan vorm en inhoud moet worden gegeven. Een algehele matiging om de doel stellingen 1 tot en met 4 te kunnen realiseren. Ook daarover is vrijwel iedereen het eens. Maar ook hier lo pen de meningen uiteen over de con crete invulling ervan. In het algemeen heeft het kabinet de wind dus volop mee. Voor de pun ten 1 tot en met 4 geldt zelfs dat het ook geen echte moeilijkheden be hoeft te verwachten bij de concrete invulling. De vakbeweging mag zich er dan wel aan ergeren dat er geen garanties zijn dat meer winst ook inderdaad in meer werk wordt ver taald, echte politieke moeilijkheden zullen hier niet uit voortvloeien. Hooguit is er de klacht dat de steun maatregelen van de overheid te glo baal zijn. Wellicht leidt dit nog tot politieke acties om tot meer gerichte maatregelen te komen. Maar daar zal het grotendeels wel bij blijven. matiging gelegd op de collectieve sec tor (overheidsuitgaven en sociale voorzieningen) en in mindere mate op de particuliere Inkomens. Zelfs voor de hoogste inkomens zal de komende jaren nog enige groei mogelijk zijn. Uit zowel de reacties van het CDA, als de toelichting van de regering blijkt bovendien dat het kabinet zich op het principiële karakter van die keus to taal heeft verkeken. De opmerkingen van de premier, voor de een te dras tisch en voor de ander niet kordaat, blijken namelijk te slaan op de om vang van de ombuigingsoperatie. Daarvoor geldt inderdaad dat het ka binet precies tussen de wensen van enerzijds het CDA en anderzijds de VVD in is gaan zitten. Op zich be hoeft het kabinet zich daarover wei nig zorgen te maken, ondanks het dreigement van de WD-fractie met aanvullende maatregelen te zullen komen. De keus voor koopkrachthandhaving voor iedereen (dus van hoog tot laag) en de ombuiging vooral in de collec tieve sector zal het kabinet echter voor aanzienlijk grotere problemen stellen. Dit des te meer, omdat het kabinet er blijk van heeft gegeven die keus niet te begrijpen. Illustratief in dit verband zijn de opmerkingen van zowel premier Van Agt, als de minis ter van financiën Andriessen. De laat ste verklaarde voor de radio omstan dig. dat we vooral niet moeten verge ten dat vele kleintjes uiteindelijk een grote maken. Hij wilde met dit voorbeeld duidelijk maken, dat er veel kleintjes in ons land zijn en dat enige matiging van hun kant daarom nogal wat zoden aan de dijk zet. Premier Van Agt verdedigde op zijn persconferentie de stelling, dat het zorgwekkende van onze economie door velen nog onvol doende wordt onderkend. Hij illus treerde dit met de kanttekening, dat dure buitenlandse vakantiereisjes eerder toe dan afgenomen waren. het CDA moeilijk bij in het krijt kan komen te staan. Vandaar de onver korte eis van het CDA. dat in dc particuliere sector een grotere mati ging tot stand moet worden gebracht met name bij de hogere inkomens. Dat een Inkomensverbetering zelfs voor de hoogste inkomens onder de huidige zorgwekkende omstandighe den mogelijk is, is voor het CDA met zijn pleidooien voor een nieuwe, so berder levensstijl, eenvoudig onver koopbaar. Het politieke gevecht over deze kwes tie zal daarom hard worden gespeeld. Nu al is aan te geven langs welke lijnen dat zich zal ontwikkelen. Het CDA zal niet willen dat de inflatiecor- Beide opmerkingen gaan ervan uit rectie voor honderd procent door dat een grotere matiging van de par ticuliere inkomens door hen niet wordt gewenst en het dus niet realis tisch is als kabinet daar op te reke nen. Wat ligt er dan meer voor de hand dan de noodzakelijke ombui ging vooral in de collectieve sector te zoeken. Op het eerste gezicht is daar veel voor te zeggen, omdat de collec tieve sector iets is dat zich ver buiten de deur van de meeste kiezers af speelt. Het wordt echter anders wan neer men bedenkt dat ook met de overheidsuitgaven een aanzienlijk werkgelegenheidsbelang is gemoeid, maar ook dat nogal wat kleintjes van Andriessen het daarvan moeten heb ben, namelijk zij die meer of minder afhankelijk zijn van de overheid: so ciale verzekeringstrekkers, aow'ers, woningzoekenden, scholieren, enz. enz. gaat, omdat daarvan de hoogste in komens relatief het meest profiteren. Het CDA zal minister Wiegel (binnen landse zaken) er toe bewegen de ho gere ambtenarensalarissen forser aan te pakken mede als voorbeeld ook voor het bedrijfsleven. De hiermee vrijkomende gelden zullen worden aangewend om de sociale uitkeringen meer te ontzien. Bij voorbeeld zal de periode waarin de sociale uitkeringen per half Jaar een half procent moeten inleveren, worden ingekort tot een jaar, in plaats van drie. Nu al valt te voorspellen dat de WD in dit gevecht aan het kortste eind zal trekken. Het kabinet zal namelijk moeilijk anders kunnen erkennen dat het op dit punt onevenwichtig is ge weest. Want vele kleintjes vormen nu Het zijn ook diezelfde kleintjes waar eenmaal een grote politieke macht ADVERTENTIE Onze exportpositie moet worden verbeterd. Vrijwel iedereen is over tuigd van de Nederlandse belangen bij een goede export. De maatregelen die daarop zijn gericht zullen daarom nauwelijks worden tegengesproken. Moeilijker ligt het echter ten aanzien van punt vijf, de voorgestelde algehe le matiging. Hier ligt een principieel verschil van mening tussen de coali tiepartners CDA en WD. Het CDA vindt heel duidelijk dat het kabinet hier een verkeerde keus heeft ge maakt. Het heeft het accent van de Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigcn) Deskundige reislciding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f140.-Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). baar is (veel duurder dan de rela tief goedkope atoombewapening) en dat daarom te weinig een op roep aan de politieke partijen en de burgers doorklinkt om ook poli tieke en financiële consequenties van deze houding onder ogen te zien. Met een keuze alleen zijn we er niet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In Nederland zijn nog talloze mogelijkheden pp, j voor Industriële produktie. Het is daarbij een vereiste, dat ons ilPrInTlfl VPrniPnr KUS TliPPCtril land qua kosten concurrerend kan zijn op de wereldmarkt, lidiaiiu tCl UICUl ivaaiuccsill Pas blj een concurrerend kostenpeil, is er ook succes te verwachten van speciale maatregelen, die bedoeld zijn om de export te bevorderen. ictie Chilionzer verslaggever Gedeputeerde 8taten jerland hebben het organise- ien 24 uurs kaartleesrit over ind van vijfhonderd kilome- fieid van de deelnemers zo- de overige weggebruikers jnde gewaarborgd is. :ter-rit zou georganiseerd •r de Militaire Commissie hptlomobiel- en MotorwedstriJ- }p 27 en 28 oktober worden Vol&ens het Provinciaal •Jvan Gelderland „past zo'n JLnlet meer in het tegen woor- J teersbeeld". Bij de beoorde- ïehalve op de aard van de uing Hfggen, ook gelet op de leng- )yPT$M- lijk roepl ;holeL el Het Gelderse Provinciaal Bestuur vindt dat er niet genoeg rustpauzes zijn ingelast, zodat met overver moeidheid van vooral de bestuurder rekening moet worden gehouden. Dit kan tot onverantwoorde situaties lei- len. ZIJ zijn van mening dat den geurende de wedstrijd, maar oin eon Ho rinolnomone 7A. ook daarna als naar huis wordt terug gereden. KOEWACHT De 78-Jarige me vrouw C. de Smet-De Koninck uit Koewacht (Zeeuwsch-Vlaanderen) is gistermiddag in haar woonplaats om het leven gekomen. Toen zij achter een geparkeerde auto de rijweg wilde oversteken, werd zij aangereden door een vrachtauto. Dat betoogde staatssecretaris Beyen (Economische Zaken, belast met ex port-aangelegenheden) gisteren in het Zuidhollandse Groot Ammers. Hij woonde daar het 150-Jarig be staan bij van de Koninklijke Lak vernis en Verffabrieken Molijn en Co, alsmede het 75-jarig bestaan van de Lak- en Verffabrieken Brink (Uit een fusie ontstond de Koninklijke Brink/ Molijn Lak- en Verffabriek. .Het hoge Nederlandse kostenpeil. met name veroorzaakt door stijging van inkomens, is een extra handicap, omdat het Nederlandse exportpak ket „betrekkelijk weinig hoogwaardi ge, maar wel relatief eenvoudige pro- ADVERTENTIEI ooMqcioode) VOOI nieuwe vers I Landj sti an t dukten bevat." Juist voor die produk ten is de concurrentie heel sterk, zei de staatssecretaris. De industriële produktie zal zich vol gens mr Beyen, „meer en meer ver schuiven naar andere landen, met name waar de lonen lager zijn." In Nederland moet het bedrijfsleven zich daarom meer toeleggen op de organisatie, de marketing, de rese arch, dienstverlening in de sfeer van financiering, verzekering en tran sport en dergelijke, zo hield de staats secretaris zijn gehoor voor. Prins Bemhard, wiens banden met de Jubilerende bedrijven zo zei hij al dateren van voor de oorlog, waar schuwde ertegen „de handen in de schoot tlegen", nu de export in moeilijkheden is geraakt. „Moed en initiatief zullen zeker beloond wor den," aldus de prins. Hij meende, dat Nederland vooral industriële kennis en management kan exporteren naar ontwikteling-.landen. „Op dit terrein beschikken wij over een uitgebreid potentieel, hier bestaan grote kansen voor het bedrijfsleven." DEN HAAG (ANP) Om veiligheids redenen behandelt de Raad van Sta te op 17 oktober de beroepen van de leden van Rote Armee Fraktion (RAF) Wackemagel, Schneider en Folkerts tegen hun uitwijzing in het huis van be waging in Maastricht. Een woordvoerder van de Raad van State heeft dit meegedeeld. "J** Een zilveren ara voor de prins, directie-cadeautje van de lakfabriek Brink-Moiyn in Groot-Ammers, nadat hij bet nieuwe gebouwencomplex van het bedrijf had geopend. Van onze onderwijsredactle DEN HAAG Twee, misschien drir unlverslteiten zullen dinsdag welgt ren de meerjaren-afspraken met ht ministerie van onderwijs te onderte kenen. De Universiteit van Amsterdam en dr Katholieke Universiteit te NIJmege; hebben dit reeds besloten, de Era: mus Universiteit te Rotterdam aai zelt nog. De overige instellingen voo wetenschappelijk onderwijs zullen wèl tekenen. De meerjaren-afspraken hebben be trekking op de periode 1980-1983. Z< zijn gebaseerd op de zogenaamd nullijn. Dat betekent dat de instellir gen in de komende Jaren dertig pre cent meer studenten moeten opvar. gen met gelijkblijvende financiële middelen. Wel wordt geprobeerd binnen deze grenzen een zekere herverdeling tc stand te brengen, waardoor unlversi telten en hogescholen die een achter stand hebben iets kunnen inlopen Daar staat tegenover dat andere in stellingen moeten inleveren. De meerjarenafspraken met de in stellingen worden door de ministei samen gevoegd tot een „algemeer financieel schema". Dit zal. zoals li de troonrede werd aangekondigd aan het parlement worden aangebr den. Onduidelijk is overigens wat d waarde is van een dergelijk schem: Universiteiten die de overeenkom: tekenen kunnen hieraan enige zeke held ontlenen voor de toekoms maar de minister kan geen sanctie treffen tegen instellingen die wei geren. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 059, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. re Zo'n preek dóétjt wat! [Mou kon ik ei- veer even linnet Kam eleidj gsmisf in an ►vdA- I vo moi DEN HAAG Het kabinet zal niet tien, maar zes miljard gulden moeten bezuinigen. Het CDA-Kamerlid drs Jaap Boersma, oud-minister van sociale zaken heeft dit in een vraaggesprek met het Parool gezegd. ADVERTENTIE Volgens Boersma is het ombulgings- plan van het kabinet te riskant. Het zegt eensdeels dat er tweehonderd duizend werklozen bijkomen als de tien miljard gulden niet gehaald wor den. Tegelijk hoopt het dat als het wel tien miljard wordt, het bedrijfsle ven voor arbeidsplaatsen zorgt. Maar de ondernemers geven geen enkele garantie. Dat risico accepteert men kennelijk, aldus Boersma. Maar het andere risico dat als het kabinet een deel van die tien miljard gulden inslikt, het nog niet zeker is dat er niet toch grotere loonsverho gingen komen, daar wil ik niet aan, aldus Boersma. Het CDA-Kamerlid meent dat de vakbeweging wel dege lijk bereid is tot een constructieve opstelling en zelfs bereid is om te praten over het Inleveren van een deel van de prijscompensatie. Maar daar moet van het kabinet dan wel wat tegenover staan. Het Kamerlid vindt daarom onder meer dat de lasten meer op de sterke schouders moet worden gelegd, en de voorgestelde korting op de sociale uitkeringen achterwege moet blijven. Of de CDA-fracUe Boersma in deze opstelling zal willen volgen valt te betwijfelen. Wel vindt de fractie dat het kabinet de ombuiging te eenzij dig heeft gezocht in de collecUeve sector

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5