Schadevergoeding voor maar één op de vier verkeersslachtoffers Citroen GS Rijklaar F14.440- GELDIGT/M 23 SEPTEMBER: EG wil uitbreiding staalcrisisplan HEMA Frankrijk reorganiseert concerns Drukkerijen van VNU bundelen verkoop Minister bereid afvloeiingsregeling LTM te bespreken De GS met al z'n unieke eigenschappen voor veiligheid en comfort. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 19T8 TROUW/KWARTET P16- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder de huidige wetgeving en veraekeringsre- gelingen wordt slechts in één van de vier gevallen, waarin mensen bij verkeersongevallen worden gedood of letsel oplo pen, een schadevergoeding uitgekeerd. Dit heeft een speciale commissie van de Nederlandse Vereniging van Automobiel assuradeuren berekend. De berekeningen van deze commissie zijn als bijlage gevoegd bij een ad vies. dat een studiegroep aan de mi nister van justitie heeft uitgebracht om in deze situaUe verbetering te brengen. Dat de thans geldende wet telijke regeling van de verkeersaan- sprakelijkheld niet als geheel bevre digend wordt ervaren wordt veroor zaakt door het feit, dat de huidige wettelijke regeling gebaseerd is op het schuldprincipe. In opdracht van de minister heeft de studiegroep twee voorontwerpen van wet opgesteld, die voorzien ln regelin gen, waarbij het schuldbeginsel is uit geschakeld. Het ene voorontwerp heeft betrekking op het systeem van risico-aansprakelijkheid, het andere bevat een systeem van verkeersverze- keringen. Premies omhoog De studiegroep meent, dat door een van deze beide regelingen te kiezen een maximale bescherming van ver keersslachtoffers wordt bereikt Er zal voor de betere bescherming van verkeersslachtoffers echter wel een zekere prijs moeten worden betaald. BRUSSEL (Reuter. DPA) Het crisisplan voor de Europese staalindustrie zal in 1979 moeten worden uitgebreid, verklaar de Europees Commissaris Etienne Davignon (industrie) in Brussel. De nadruk zal worden gelegd op de herstructurering van de staalindustrie in de gemeenschap. De hoogte van die prijs wordt mede bepaald door het feit, dat thans in vele gevallen de schade van verkeers slachtoffers geheel of gedeeltelijk niet vergoed blijft. Het resultaat van de invoering van een nieuwe regeling zal zijn. dat de verrekeningspremies omhoog haan. Met hoeveel de pre mies omhoog zullen gaan. is thans nog niet te zeggen. In het voorontwerp risico-aansprake lijkheid wordt op de houder van het motorrijtuig een risico-aansprake lijkheid gelegd voor de schade, die in het verkeer door zijn motorrijtuig aan personen is toegebracht, onge acht de vraag of er sprake is van enige schuld aan het ongeval van de zijde van het motorrijtuig. In het voorontwerp verkeersverzekering wordt de aansprakelijkheid vervan gen door een verplichting van de hou der van het motorrijtuig een verzeke ring te sluiten ten behoeve van alle potentléle slachtoffers door het ge bruik van zijn motorrijtuig in het verkeer in Nederland. Onder dit systeem zal er een recht streekse gehoudenheid van de verze keraar bestaan jegens het slachtoffer tot vergoeding van de geleden scha de. De houder, eigenaar, bezitter, be stuurder, of passagiers van het mo torrijtuig kunnen niet worden aange sproken, ook al zou het ongeval aan hun te wijten zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vijf druk kerijen en één binderij, die alle deel uitmaken van het uitgeversconcern VNU, gaan organisatorisch nauwer sa menwerken. Hun verkoopac tiviteiten zijn sinds gisteren gebundeld in de vennoot schap Roto Smeets met hoofdkantoor in Amsterdam. Roto Smeets wordt met 3.200 werkne mers en een jaaromzet van 400 mil joen de grootste drukkerij in Neder land. Tot de groep behoren de offset- drukkerijen van Smeets in Weert en Den Bosch (geïllustreerde boeken, tijdschriften, folders en meer gecom pliceerd drukwerk), Nederlandse Ro togravure Mij. in Haarlem, de Ned. Diepdrukindustrie in Deventer en Diepdrukkerij Etten in Etten-Leur. Roto Smeets hoopt met haar grote drukassortiment sterker te staan in de Europese grafische markt waar als gevolg van een te groot optimisme in het recente verleden een ovef telt bestaat. Deze heeft st« kend gewerkt op de prijzen d mee op het rendement van sche industrie. Het gaat drukkerijen, met name Sm jaar echter wat beter dan in] De VNU-grafische bedrijvei voor twee derde ten behoevi eigen concernuitgeverijen, meer op gebied van boeken schriften als Margriet, Lil nue, Panorama etc. Een d« het werk geschiedt ln opdn derden. Deze orders omvatf meer catalogi van postord ven of reisgidsen. Een grote landse opdracht is het de Europese editie van het Time. grote drukL i het nrl Reeds bestaand zijn de minimum prijzen voor bepaalde staalproduk- ten op de Europese markt en bescher mingsmaatregelen tegen goedkope staalimporten uit derde landen. Da vignon verklaarde, dat de maatrege len in de afgelopen vijftien maanden bevredigende resultaten hebben op geleverd. De staalprijzen zijn er met ongeveer 25 procent door gestegen. Daarmee is een prijsniveau bereikt, waarop kostendekkend kan worden geproduceerd. Het komende herstructureringspro gramma zal inhouden de opheffing van nlet-rendabele fabrieken, de In voering van nieuwe produktiemetho- den en het vervaardigen van nieuwe produkten. Frankrijk saneert In Frankrijk is het programma be kendgemaakt, dat is bedoeld om de Franse staalindustrie uit het slop te halen. De drie grote staalconcerns van het land zullen onder leiding ko men van drie houdstermaatschappij en. waarin de Franse overheid een meerderheidsbelang zal nemen. De houdstermaatschappijen krijgen een gezamenlijk kapitaal van bijna een miljard gulden, waarvan de overheid 15 procent in handen krijgt. De overi ge 85 procent wordt verdeeld over de voornaamste schuldeisers van de be treffende staalbedrijven. Die schul deisers zijn echter voor een deel ook in handen van de overheid. Feitelijk zal de Franse staat een meerderheids- deelneming van 55 procent bezitten in de drie houdstermaatschappijen. De plannen hebben betrekking op Usinor. Sacilor en Sté Slderurglque Chatlllon-Neuves-Malson. De drie houdstermaatschappijen zul len op twee manieren controle uitoe fenen over de Franse staalindustrie. De Amerikaanse president Carter heeft beloofd, dat hij de Amerikaanse staalarbeider zal beschermen tegen oneerlijke concurrentie uit het bui tenland. Ook beloofde hij. nu plech tig. geen enkele internationale staalo- vereenkomst te tekenen, die „niet eerlijk is ten opzichte van de Ameri kaanse staalarbeider en het volk van de Verenigde Staten." De Europese Gemeenschap onderhandelt met de VS (en Japan) over een regulering van de staalhandel. SCHOONEBEEK (ANP) Het per soneel van het textielbedrijf LTM (Leeuwarder Textielmaatschappij) te Nieuw-Amsterdam heeft donderdag middag het werk hervat. Dit gebeur de na de toezegging van de directie dat minister Van Aardenne van eco nomische zaken alsnog bereid is met de vakbonden en de ondernemings raad van LTM over een afvloeiingsre geling te praten. De bijna honderd personeelsleden hadden dinsdagmiddag het werk stil gelegd nadat EZ de bonden liet weten niet bereid te zijn over een sociaal plan te praten. Het bedrijf sluit over enkele maan den. De overheid ziet er geen brood meer in, terwijl kopers zijn uitge bleven. K.'i" Handig in ieder huis: deze trapkruk. In een wip uitgeklapt voor alle karweitjes binnenshuis, voor schoon maken of schilderen. Stalen buisframe met extra brede en diepe stalen treden met rubber antislip-laag (tevens handig zitje voor .tussen 't werk door"). Normaal 49,75 Hei betrouwbare hydropneumatische veersysteem met 2 jaar of 100.000 km volledige garantie. voor een goede grip. Bijzonder veel ruimte, ook voor uw bagage. CITROËN GS Ten eerste zullen zij direct deelnemen in de drie grote staalconcerns en ten tweede zullen zij een meerderheids belang krijgen in de vierde houdster maatschappij. die een belang krijgt in de drie concerns, maar ook de reorganisatie zal uitvoeren van een aantal dochtermaatschappijen van deze concerns. De huidige eigenaars van de staal concerns zullen in de toekomst in de minderheid zijn. Het is te verwach ten, dat de topmensen zullen worden vervangen. In regeringskringen ln Pa rijs is vernomen, dat de vermindering van het aantal werknemers met 16.000 tot eind volgend jaar niet ter discussie staat. Klacht bij SER rond verkoop van schrijfmachinefabriek UTRECHT (ANP) De Unie BLHP heeft een klacht ingediend bij de SER-commlssie voor fusie-aangele genheden over de gang van zaken rond de verkoop van de schrijfmachi nefabriek Sperry-Univac ln Den Bosch. Het zevenhonderd werkne mers tellende bedrijf is door de moe dermaatschappij Sperry Rand Cor porations in de Verenigde Staten ver kocht aan Remington, eveneens ln de VS. Volgens bestuurder A. Verhoeven van de Unie BLHP heeft de directie steeds geweigerd om de bond Inzage te geven ln een ondernemingsplan, zodat er geen sprake kon zijn van een daadwerkelijke beoordeling van de transactie. Ondanks de afgifte van een werkgele genheidsverklaring en een garantie ter bevordering van de sociale zeker heid heeft de Unie BLHP besloten zich tot de SER-commissle te wen den. aldus Verhoeven. De bond heeft inmiddels al laten weten, geen mede verantwoordelijkheid te willen dra gen voor de verkoop van de fabriek. Voor zo'n 14 mille, zonder bijkomende kosten, instappen en rijden. In de veelgepre zen Citroen GS die zich vooral ook qua veilig heid en comfort van andere wagens duidelijk in positieve zin onderscheidt. De unieke en comfortabele eigenschappen van de Citroen CS zijn algemeen bekend. In geen enkele andere middenklasser zijn deze eigenschappen zo harmo nieus verenigd. In belangrijke mate dank zij het hydropneumatische veersysteem. Grote en kleine oneffenheden in de weg gaan haast onmerkbaar aan u voorbij. De wielen blijven onder alle omstandigheden ir contact met de weg. En de auto zelf blijft perfect horizontaal. U ziet de veiligheid dient het comfort en omgekeerd. Bovendien heeft de Citroen GS een fraaie en functionele vorm, 'n complete uitrusting, veel hoofd-, been- en armruimte, 'n pittige maar toch zuinige motor en u krijgt de royale Citroen Kroongarantie. Voeg daarbij zijn uiterst gunstige prijs en u hebt redenen te over om te starten met een uitgebreide proefrit bij uw Citroen agent. Rijklaarprijicn rijn prtjten inclusief BTW, leges, kentekenplaten, NL-sticker, k ML-behandeling en volle tank: kosten die u bij andere automerken vaak bij de prijs moet optellen. De rijklaarprijt van een GSpicial is f14440,-. De probleemloze, soepele en lucht- gekoelde 1130 cc motor ontwikkelt 42 kW (56,5 DINpk) bij 5750 tpm en heeft een top van 149 km/h. Bovendien een uiterst gunstig ben zineverbruik: 1 op 15,6 bij 90 km/h en 1 op 11,9 bij 120 km/h (gemeten bij constante snelheid). Motorolie verversen eenmaal per 7500 km en eenmaal per15.000km een onderhoudsbeurt, is voldoende. In de GS zit u goed. Het instrumen tenpaneel is in een oogopslag aflees baar zodat u alle aandacht aan hei verkeer kunt geven. Het eenspakige stuurwiel is zacht bekleed voor een optimale grip. Volstrekt uniek is het hydropneu matische veersysteem. Ook als u een caravan trekt blijft de GS volkomen horizontaal en op gelijke afstand van de weg. Aan ruimte heeft u geen gebrek. Ook de passagiers achterin zullen zich na een lange reis nog fit voelen. En heeft u behoefte aan veel bagage ruimte? De GSpécial is ook verkrijgbaar met een maxikoffer (neerklapbare achterbank) met een vlakke laadvloer

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18