I DA wil duurdere woningen ie leegstaan ook aanpakken Ei -1 KI m Vrijheidsbeperkingen bijzondere universiteiten ongrondwettig 'Opleiding heeft te weinig invloed op vernieuwingen' SLIEPT JAAR GRATIS i W/S GUNNINK KOFFIE IN DE WACHT. g^ekenlM^ •Jrlhofdpys verwijt gering traagheid rijven houden zich boycotbepalingen 4lA-wetsontwerp gaat niet ver genoeg' Stunt SSoen initiatief-wetsontwerpen Mi. J. Donner kapittelt ook Abraham Kuyper Symposium over pedagogische academie Kredieten voor in moeilijkheden verkerende vissers Team vormen WUB Grondslag FNV begint boycot tegen Zuid-Afrika De koffiebranders uit Kampen gaan trakteren. Tot veertien oktober '78 kunt u iedere dag een jaar lang gratis Kanis Gunnink koffie in de wacht slepen. Of één van de duizenden troostprijzen. Dus alle reden om even 'n deelname formulier uit de winkel mee te nemen. En niet te vergeten 'n pak Kanis Gunnink koffie. Geurige koffie voor 'n verrassend gunstige prijs. lOAG 21 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 9 dte parlementsredactie parlementsredactie \G De CDA-fractie in de Tweede Kamer verwerpt het initiatief-wetsontwerp van L-fractie dat de leegstand van woningen tegen wil gaan. In de schriftelijke voorberei- het wetsontwerp kraakt het CDA het wetsontwerp aan vele kanten, omdat het CDA [veel punten lang niet ver genoeg vindt gaan. voorlopig de komst van dat kabinets- ontwerp afwachten. rjaar door het toenmalige Jan Schaefer ingediende wil de gemeentebestu- bevoegdheden geven om te vorderen, indien parti- ïaren die woonruimte te ng[iaten staan. Enkele weken igde het kabinet Van Agt iet een wetsontwerp tegen —and te komen, een wetsont- eser overigens nog steeds niet na is de voorbereiding van het al begonnen, en het 9- it nu laten weten dat men rjids een groot vraagteken effectiviteit en reikwijdte ^aarop het CDA verder wil de PvdA zijn: PbA ziet geen enkele reden [gfurdere woningen (boven de ïlden per maand huur, of gulden koopprijs) buiten van de btebesturen te houden, zo- plaefer in zijn ontwerp voor- Volgens het CDA kunnen hulzen eventueel ook tCfcbaar worden gesteld aan y«s alleenstaanden of kleine judens. -H)A wil dat ook bedrijfs- en EPjrpanden binnen de vorde- ur#voegdheid van de gemeen- vouren vallen, omdat juist Extra's ongerechtvaardigde leeg- Mr. J. N. Scholten vordering overgaan in de gevallen waartoe zij dat recht volgens de nieuwe wetgeving hebben. Volgens deze fractie duidt de praktijk tot nu toe erop dat dat de gemeente besturen vaak een stok achter de deur van de centrale overheid no dig hebben. Het CDA stelt tegenover de extra's die zij wenst dat op een ander punt het wetsontwerp van Schaefer en me vrouw Salomons onnodig veel wil. In het wetsontwerp namelijk staat dat in alle gemeenten leegstaande wonin gen aan het gemeentebestuur dienen te worden gemeld. Aan de hand van het meldingsregister kan de gemeen te dan na een bepaalde termijn de vorderingsprocedure in gang zetten. Het CDA vindt het verspilling om de opbouw van een dergelijk meldings register voor alle gemeenten voor te schrijven. Men vindt zo'n registreren in gemeenten waar geen woningnood is een volstrekt overbodige en geld verslindende zaak. Daarom wil het CDA de meldingsplicht alleen laten gelden voor gemeenten met spannin gen op de woningmarkt. De CDA-fractie sluit zich met haar kritiek aan bij de opstelling van de Raad van Kerken, die het PvdA-wets- ontwerp onaanvaardbaar noemde, omdat niet alle ten onrechte leeg staande panden erdoor gevorderd kunnen worden voor woningzoe kenden. LSi)A vindt dat de minister van uliuisvesting moet controleren en gemeentebesturen wel tot af\ Het CDA stelt goede hoop te hebben dat het wetsontwerp, dat het ktbinet momenteel voorbereidt, veel van deze extra punten wel zal bevatten. Daarom wilde CDA-fractie dan ook 02 onze parlementsredactie I HAAG Kamervoorzitter Vondeling heeft gisteren het begin van zijn nieuwe ambtstermijn de regering 9%ig gegispt voor het gebrek aan medewerking bij het _jen van initiatief-wetsontwerpen uit het parlement. T? 8 (ns hem duurt het veel te zulke ontwerpen, na goed ig door Tweede en Eerste van een handtekening van worden voorzien en 14|et worden verheven. Boven- "en dat neemt hij de regering Jllpcwalijker. wordt het parle- tussentijds niet geïnfor- d over de reden van de ver- 16 ng. In een enkel geval heeft pbering zelfs, zo meent Vonde- ïjTde grens van een nog verant- efl minimum aan respect voor volksvertegenwoordiging" periode 1973-'77 werden ne- Initiatief-wetsontwerpen met LE|s door het parlement ge vent. Bij zeven van deze ontwer- 7. duurde het volgens bereke- ïöij ning van Vondeling gemiddeld zes maanden alvorens zij in het Staatsblad werden afgekondigd. Bij regeringsontwerpen neemt zulks doorgaans niet meer dan vier dagen in beslag. Minder lekker Vondeling zei het vanzelfsprekend te vinden dat het afdoen van ini tiatief-wetsontwerpen wat meer tijd vergt. De regering moet uit maken of zij er verantwoordelijk heid voor kan nemen en dient ad vies in te winnen bij de Raad van State. Volgens de Kamervoorzit ter is een termijn hiervoor van twee maanden niet krap bemeten. „Dan resteren nog vier maanden," aldus de Kamervoorzitter. Hij zei geen verklaring te hebben voor Vondeling het getreuzel, behalve dan dat de regering initiatieven kennelijk „minder lekker vindt dan de bak sels waarvoor zij zelf de ingrediën ten heeft geleverd." Het meest krasse voorbeeld van veronachtzaming van de rechten van het parlement noemde Vonde ling de gang van zaken rond het cassatiewetje, dat militairen het recht geeft tegen een uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof cassatie aan te tekenen bij de Hoge Raad. Sinds de Eerste Ka mer dit ontwerp vorig jaar mei goedkeurde, is van regeringskant niets meer vernomen. Vanuit het parlement is diverse keren ver geefs navraag gedaan. T(Spige conclusie na Bingham-rapport anttAG De Nederlandse rege- auft niet de indruk gekregen. ias^rlandse bedrijven wettelijke en en ten aanzien van de boycot i. dpelijk Afrika (Rodesië) heb- uuttreden. Dit verklaarde een :hr*rder van het ministerie van Niftdse zaken, nadat minister l. b|Klaauw een exemplaar van stefenaamde Bingham-rapport langen van zijn Britse ambt- De woordvoerder verklaarde verder, dat bijlage 3, waarin de beschuldigin gen tegen bedrijven, die de boycot van Rhodesië schenden, worden be wezen geen deel uitmaakt van het in Den Haag ontvangen exemplaar van het rapport. Deze bijlage blijft bij de Britse justitie, die beziet of tot straf vervolging moet worden overgegaan. Mocht na zorgvuldiger bestudering David Owen. Het rapport van het rapport blijken, dat wel Ne- r-|g nader bestudeerd. De rege- derlandse bedrijven Nederlandse f/Jnog zes exemplaren van het wetten hebben overtreden, dan zal de Itegemoet zien. Die worden regering zich bezinnen op „gepaste tweede Kamer verstrekt. maatregelen". rat fer in de tijd dat hij staatssecretaris was ondanks aandrang van onze kant geen werk heeft gemaakt van een anti-leegstandwet. Maar met de in diening van het initiatief-wetsont werp is hij ten halve gekeerd, en dat is beter dan ten dele gedwaald. Wij hebben duidelijk sympathie voor het hele ontwerp en de gedachte die er achter zit, en dat wordt niet vermin derd door het feit dat de PvdA van het initiatief een politieke stunt heeft gemaakt, door een publieke aankon diging van het ontwerp vlak voor de statenverkiezingen, en door een in diening vlak voor de gemeenteraads verkiezingen. Dat stuntwerk heeft een stempel op het wetsontwerp ge drukt: het is haastwerk geweest, en het heeft daardoor onvoldoende diep gang. Maar ik hoop op een discussie over ons gemeenschappelijk uit gangspunt. Ons doel is hetzelfde, de middelen die we zien voorshands niet," aldus mr Scholten. Ook de minister van onderwijs, promotie. dr. Pais (links) kwam dr. Donner gelukwensen met zijn De volkshuisvestingsspecialist van de CDA-fractie, Jan Nico Scholten, meent dat zich in het initiatief-wets ontwerp nu wreekt dat de PvdA er het afgelopen voorjaar rondom de verkiezingen publiciteitsstunt mee heeft willen uithalen. Volgens Schol ten is dat ten koste van de kwaliteit van het wetsontwerp gegaan. Scholten: „Ik betreur het dat Schae- Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Sinds 1970 heeft het parlement verschil lende wetsontwerpen aan vaard, die de vrijheid van in richting van bijzondere uni versiteiten en hogescholen beperken. Volgens mr. J. Don ner zijn deze beperkingen in strijd met de grondwettelijke vrijheid van onderwijs. Mr. J. Donner. kleinzoon van mr. J. Donner die van 1945 tot 1967 presi dent-curator van de Vrije Universiteit was, promoveerde gisteren aan de VU op het proefschrift „De vrijheid van het bijzonder wetenschappelijk on derwijs" (de handelseditie van dit boek verscheen bij Tjeenk Willink en kost 49 gulden). In 1973 verzocht het college van be stuur aan de VU aan grootvader en kleinzoon Donner gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar de ge schiedenis van de wetgeving inzake de volledige subsidiëring van de VU door de overheid en naar de juridi sche gevolgen daarvan. Later heeft de jonge Donner het plan opgevat deze studie uit te werken tot een proefschrift. In het voorwoord dankt hij behalve zijn grootvader ook zijn vader. mr. A. M. Donner, voor zijn steun. De giste ren tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromoveerde Donner is sinds 1973 verbonden aan het ministerie van on- Van onze onderwijsredactie MIDDELBURG „De opleidingsinstituten hebben te weinig invloed op de onderwijsvernieu wing. In tal van commissies wordt gepraat over de nieuwe lerarenopleiding voor het basisonderwijs. Er zijn ondertussen heel wat structuren bedacht. Maar over de programma's, over de praktische inhoud, wordt met de mensen van de pedagogische academies en de instituten voor kleuterleidsters niet gesproken. Terwijl juist zij hard hebben nagedacht over veraiteu^en dejtattrtiete^toversl- de inhoud en vormgeving van de nieuwe lerarenopleiding." sisonderwijs zullen enige mate van specialisme bevorderen, maar de twee- en driemansscholen zullen blij ven bestaan. Alleen het aannamebe leid moet zo worden gemaakt dat de leerkrachten gezamenlijk een team vormen, dat elkaar aanvult en stimu leert." Deze noodkreet klonk gistermiddag uit de mond van drs A. A. M. Wisse, directeur van de Christelijke Pedago gische Academie in Middelburg. Hij zei dit aan het einde van een forum discussie, die een symposium afsloot over „De toekomst van de pedagogi sche academie als opleidingsinsti tuut voor het basisonderwijs". Het symposium was georganiseerd ter ge- Hadderingh pleitte in zijn inleiding Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ondernemingen in de visserij die nog redelijk het hoofd boven water zouden kunnen houden maar door de vangstbeperkingen in moeilijkheden komen, kunnen van het Rijk kredieten krijgen. De ministers Andriessen (Financiën) en Van der Stee (Landbouw en Visse rij) hebben daartoe besloten. De rege ling bijzondere financiering 1971 voorziet daarin. De staat garandeert de leningen ge heel of gedeeltelijk. Het geld kan wor den gebruikt voor aanpassingen, her stel en onderhoud die nodig zijn voor het voortbestaan van de onderne ming. legenheid van het afscheid van N. Verboon, die tot dit schooljaar direc teur was van de Christelijke Pedago gische Academie. Kleine scholen Tijdens de forumdiscussie klonken meerdere noodkreten. „Wat is de toe komst van het schrijfonderwijs? Krij gen de expressievakken en gymnas tiek wel de aandacht die nodig is om straks kleine scholen in stand te hou den?" Men wees op de ontwikkelin gen in Duitsland, waar kleine scholen VfPr -trPIlHs zijn verdwenen omdat het onderwij zend personeel te specialistisch was Drs Th M. E. Liket, plaatsvervangend voor integratie van vakinhoud en vakdidaktiek. „Een scheiding van deze zaken lijkt me zonder meer ge vaarlijk. Dit gevaar wordt nog groter doordat het afzonderlijk doceren van de vakinhouden een oplossing lijkt voor het „kennisprobleem", waarmee de opleidingen voor onderwijzers al zo lang worstelen." Hadderingh vreesde dat de opleidingen nieuwe stijl op deze manier zouden worden tot „de kweekschool van de feiten kennis uit de jaren dertig en veertig." opgeleid. „We moeten met z'n allen voorkomen dat we straks in Neder land hetzelfde meemaken. Een ont wikkeling, die in Duitsland door nie mand was voorzien en door niemand werd gewenst." directeur-generaal voor de diensten onderwijs van het ministerie noemde in zijn inleiding vier trends waarop de opleidingen voor leerkrachten voor het nieuwe basisonderwijs zullen moeten inhaken: individualisering van het onderwijs, de vraag naar gro tere persoonlijke verantwoordelijk heid de flexibele studieduur en de coördlnend academisering. Drs Th. Hadderingh, hoofdinspecteur van de opleidingen voor kleuter- en lager onderwijs, te- Liket kondigde tevens een advies aan vens inleider op het symposium, was van de commissie opleidingen basis- niet bang dat de ontwikkeling in Ne- onderwijs, dat binnenkort gereed is. derland die kant zou opgaan. „De In het advies zal ook de innovatie- nieuwe lerarenopleiding voor het ba- strategie aan de orde komen. „Een derwijs en wetenschappen. De vrijheid van onderwijs is voor het eerst vastgelegd in de grondwet van 1848. Subsidiëring van het bijzonder onderwijs was toen echter nog niet mogelijk. Dat gold ook voor het hoger onderwijs. De Hoger Onderwijswet van 1876 liet het bijzonder hoger on derwijs wel vrij, maar onthield de bijzondere instellingen behalve het recht op subsidie ook de bevoegdheid om (erkende) academische graden te verlenen. De in 1880 opgerichte Vrije Universiteit heeft het recht om gra den te verlenen pas in 1905 gekregen dankzij de wet-Kuyper. De wet van minister Kuyper is inte ressant, omdat hierin reeds een be perking van de vrijheid van inrich ting plaatsvond. Zo schreef de wet voor dat een bijzondere universiteit een college van drie tot vijf curatoren moest hebben. Driekwart eeuw later kapittelt de jonge Donner de stichter van de Vrije Universiteit met de op merking, dat dit voorschrift inzake het aantal curatoren een „niet te rechtvaardigen beperking van de vrijheid van onderwijs" was. Uitvoerig gaat mr. Donner verderiin op de totstandkoming van de volledi ge subsidiëring van de bijzondere in stellingen door de overheid. Tot 1948 hebben instellingen als de Vrije Uni versiteit en de Katholieke Universi teit slechts mondjesmaat financiële steun van de overheid gekregen. Men wilde die steun aanvankelijk ook niet, omdat men er een inbreuk op de vrijheid in zag. Pas in 1970 kwam een wettelijke regeling tot stand die de bijzondere universiteiten recht gaf op honderd procent subsidie. De vraag die Donner behandelt is of sindsdien aan deze subsidiëring voor waarden gesteld zijn. die in strijd zijn met de vrijheid van inrichting. Hij meent dat de Wet Universitaire Be- stuurshervorming (1970) zonder meer in strijd is met de grondwet. Ook de collegegeldwet (1974) en de wet Her structurering (1976) staan zijns in ziens op gespannen voet met de vrij heid van inrichting. Kritisch staat mr. Donner ook tegen over de adviezen van de commissie Open Universiteit, die denkt in de richting van één door de overheid bekostigde instelling voor open uni versitair onderwijs (via de omroep, schriftelijke lessen en aanvullende mondelinge instructie). Ook als men binnen die Open Universiteit ruimte laat voor verschillende levensbe- UTRECHT De Federatie Neder- schouwingen, ontstaat toch een mo- landse Vakbeweging (FNV) wil door nopoliepositie die in strijd Is met de druk op Nederlandse concerns gevolg vrijheid om bijzondere instellingen te geven aan haar standpunt om alle stichten, economische betrekkingen met Zuid- Alrtk» te vtrbrelcen. Bfl 8heU. Pnll»- Docenten niet VT1J ver en Philips zal binnenkort worden J breedte-invoering zoals in 1968 met de Mammoetwet is gebeurd, pleit niet voor navolging." De laatste inleider van het sympo sium, drs J. Hordijk, directeur van het Christelijke Pedagogisch Studie centrum. ging diep in op het identi teitsaspect van de christelijke school. HIJ wees erop dat het christelijke onderwijs in weinig afweek van het openbaar onderwijs. „In honderd jaai zijn we er niet in geslaagd het christe lijk onderwijs een eigen gezicht de geven". Hordijk pleitte voor vervan ging van de grondslag door een inten tieverklaring, die „niet naar de letter, maar naar de geest richtinggevend is voor onze opleiding." ADVERTENTIE begonnen met het uitoefenen van die druk. Dit staat in de „Industrierevu", het blad van de Industriebond NKV. Eind oktober, zo kondigt de indu striebond aan, zal over de hele wereld druk uitgeoefend worden op de direc ties van Unilever-bedrijven. Hiertoe is opgeroepen door de Internationale Unie van Voedingsarbeiders. Doel is om erkenning te verkrijgen van een onafhankelijke zwarte vakbond in Zuid-Afrika, de Sweet-Food- and Al- lied Workers Union. „In Zuid-Afrika worden zwarte bonden niet wettelijk erkend, maar in feite kunnen de werkgevers die bonden als onderhan delingspartner accepteren," aldus de industriebond NKV. Shell is volgens de bond zeer sterk betrokken bij de doorbreking van de olieboycot tegen Rhodesië. Volgens de Industriebond NKV is dit voor de FNV aanleiding om in oktober samen met de kaderleden van de industrie bonden NW en NKV over mogelijke stappen tegen Shell te praten. Op die bijeenkomst zullen ook kaderleden bij Philips aanwezig zijn. De aanwij zingen worden volgens de Industrie bond NKV steeds sterker, dat Philips via dochterbedrijven en mogelijk zelfs vanuit Nederland betrokken is bij de levering van onderdelen voor militair gebruik. „En dat zou een ont duiking zijn van het wapenembargo tegen Zuid-Afrika". aldus de Indu striebond NKV. Mr. Donner kiest ook partij in de discussie die door oud-premier Den Uyl en oud-minister Van Kemenade is aangezwengeld over de vrijheid van de gebruikers van het onderwijs. Hij meent, dat de grondwet de vrij heid van onderwijs betrekt op de stichters. De docenten van bijzonde re instellingen zijn niet vrij te doce ren wat ze willen. Ook de studenten zijn in hun vrijheid beperkt. De vrij heid van docenten en studenten be staat hierin, dat zij naar een andere instelling kunnen gaan of desgewenst een eigen instelling kunnen oprich ten. Vergeleken met hun collega's aan bijzondere instellingen genieten docenten aan rijksuniversiteiten een grotere vrijheid, zegt Donner. Van de rijksinstellingen als zodanig wordt wel neutraliteit verwacht in levensbe schouwelijk opzicht (ieders godsdien stige begrippen dienen gerespecteerd te worden), maar individuele docen ten zijn toch vrij hun eigen weten schappelijke inzichten uit te dragen. Eigen karakter Hoewel mr. Donner meent dat ver schillende regelingen ten onrechte aan het bijzonder hoger onderwijs zijn opgelegd, concludeert hij toch dat de overheid toch nog wel ruimte heeft gelaten om aan het eigen karak ter gestalte te geven. Misschien moet Je wel zeggen, besluit hij, dat de bij zondere universiteiten en hogescho len soms te weinig van de gegeven vrijheid gebruik maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9