De Kaag wil z'n veerpont niet kwijt Haagse krakers organise^ actie in Hofje Vredebest* I Pen: Haagse problemen eisen subtiele aanpak Trouw Den Haag: maatregel tegen Engelse iepzie Eilandbewoners gekant tegen aanleg van brug Lichte paniek na uitspraken Haagse rechter r KORT NIEUWS WIE HELPT ONS? DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET .Ik wacht liever drie minuten voor de pont dan voor een rood stoplicht." door Haro Hielkema DE KAAG Al vele jaren heet de verbinding tussen het Kaageiland en de vaste wal de „Pont der Zuchten". Een typerende naam voor het vaartuig dat sinds 1958 dag en nacht de Ringvaart om de Haarlemmermeer oversteekt. Niet eens omdat de motorpont slechts (hoog uit) vier auto's per keer kan overzetten of omdat het scheepje binnen een paar Jaar wegens ouderdom uit de vaart moet. Wél omdat het in stand houden van de oe ververbinding de gemeente Alkemade (waartoe De Kaag behoort) scheppen vol geld kost. Er Is wat afgezucht over het pont- veer tussen Binnen- en Buiten- Kaag. een overtocht van amper een minuut Het ls echter wel de enige verbinding van het eiland met het vaste land. op de grens van de ge meente Alkemade en de gemeente Haarlemmermeer, van Zuid-Hol land en Noor-Holland. Een ..schip van bijleg" heeft burgemeester Bol- ten van Alkemade de pont ooit eens genoemd bij de Installatie van een commissie, die moet onderzoeken op welke manier de huidige verou derde pont het voordeligst vervan gen kan worden. Dat is het veer zeker, sinds de over tocht in 1953 voor alle bewoners van De Kaag kosteloos werd en alleen de buitenwacht moet betalen. En ook de regeling (per Ingang van 1 Januari van dit Jaar) dat voetgan gers en fietsers vrij heen en weer mogen, kost Alkemade geld. Verlies 160.000 gulden Vierentwintig uur per dag ligt het schip in de vaart. Drie ploegen van twee veerlieden zijn er per dag in touw. In de begroting van het zes kemen tellende Alkemade moet jaarlijks zo'n 160.000 gulden als ver liespost opgevoerd worden bij het pontveer van De Kaag. En geen. cent krijgt de gemeente van bij voorbeeld de provincie Zuid-Hol land. De plaatselijke overheid heeft altijd zelf voor de oeververbinding moeten zorgen. Geen wonder dat er op het gemeen tehuis in Roelofarendsveen wat af gezucht is. als de pont van De Kaag ter sprake kwam. Neem bijvoor beeld ook de affaire met de vignet ten, die de inwoners van Binnen-en Enquête Buiten-Kaag op hun auto plakken om zo gratis overgevaren te worden. De stickers waren gemakkelijke te kopièren. ..Eén van de zorgjes van de gemeente", zegt lr. Jan Biemond een Kaager in hart en nieren ervan. Of neemt de affaire met de veerlui, die een deel van de tol verduisterd zouden hebben, daarom door de ge meente geschorst werden en zonder salariëring zitten. We praten er niet meer over. al zou het best aardig zijn te weten, waarom de rechtzaak tegen de pontbazen (die in hoger beroep is gevoerd) nog steeds niet geheel afgerond is. 'Pont der Zuchten' Kortom, het veer is een ..Pont der Zuchten". Geen wonder dat de ge meente er wel wat in ziet om straks de oude pont te vervangen door een minder ellende gevende oeverver binding als een tolbrug. Op den duur zou dat een goedkopere oplos sing zijn dan een pont. meent bur gemeester Bolten, die de jaarlijkse tekorten van de gemeente ziet. Hij denkt aan de salarissen van de veer lui. die steeds met z'n tweetjes de pont bemannen. Van dat „schip van bijleg" willen ze op het gemeente huis in Roelofarendsveen (enkele tientallen kilometers van De Kaag) best 'ns af. Op Kaageiland zijn veel dorpelin gen een andere mening toegedaan. Aanvankelijk klonken er nogal wat positieve geluiden over de eventue le aanleg van een (tol)brug: een rechtstreekse verbinding met de vaste wal, geen wachttijden meer en geen extra hoge salarisposten voor de veerlieden. Toch is de stem ming omgeslagen. Ir. Jan Biemond durft wel te zeggen dat een meer derheid van eilandbewoners een nieuwe pont wil en huiverig staat, tegenover de gevolgen van een brugaanleg. Als lid van de Dorps raad van De Kaag en als afgevaar digde van het eiland in de techni sche commissie Vervanging Pont- veer is hij een sterke pleitbezorger voor een nieuwe pont. De Dorpsraad heeft er bij de ge meente Alkemade steeds op aange drongen om bij de vervanging van de oude pont de mening van de Kaagers te polsen. Het gemeente bestuur wilde een enquête houden. maar kreeg de wind van voren toen de eilandbewoners de vraagstelling onder ogen kregen. De keuze van een oeververbinding beperkte zich tussen een tolbrug en een nieuwe pont, die evenwel een aantal uren in de nacht zou stilliggen. „Een opge legde vraag", zegt de heer K. van de Rest verontwaardigd. „De Kaag kiest natuurlijk een brug boven een pont, die een aantal uren niet vaart. Je moet ook midden in de nacht van het eiland af kunnen." De Dorpsraad heeft nu van b. en w. van Alkemade gedaan weten te krij gen dat een onafhankelijk bureau een vragenlijst opstelt, die de Kaag ers een vrije keuze laat. Een volks telling wordt het dus, dit najaar: de bevolking mag zich uitspreken over haar pont. Maar daarmee houdt het wel op, want burgemeester Bolten heeft al laten doorschemeren dat de gemeenteraad van Alkemade de be slissing over de vervanging van het oude veer moet nemen. Een ge meenteraad, die na vier Jaar weer eens één vertegenwoordiger van De Kaag telt. Karakter behouden Er zijn tal van redenen aan te voe ren tegen de aanleg van een tolbrug over de Ringvaart, meent ir. Bie mond. die in de commissie Vervan ging Pontveer heeft meegekeken naar een nieuwe oeververbinding. „Zelfs een tunnen en een dam zijn bestudeerd. En een veerwagen (een pont op rails) en een brugveer (over dag een pont. 's avonds een rij sche pen)." Met de Dorpsraad vindt Bie mond dat het karakter van De Kaag aangetast wordt, als er een brug geslagen wordt. „Met de komst van een brug is De Kaag geen eiland meer. Het is altijd een eiland geweest: daar heeft zelfs de drooglegging van het Haarlemmer meer niets aan veranderd. Om dat eigen, besloten karakter te behou den inclusief het pontveer is in 1976 bij Monumentenzorg een ver zoek ingediend om een karakteris tiek deel van het dorp het predikaat „beschermd dorpsgezicht" te ge ven. Volgens de rijksdienst zou de bijzondere ruimtelijke waarde wel via een nieuw bestemmingsplan ge regeld kunnen worden." Haagse Kamer van Koophandel 125 jaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Oplossingen vinden voor de problemen van Den Haag en de daaromheen liggende regio is bepaald niet eenvoudig. Volgens prof. dr. J. Pen vereist het een en ander een subtiel evenwicht tussen nationaal en regionaal beleid, maar ook tussen een politiek, gericht op de Haagse cultuur en de natuur en tevens op versterking van het economische draagvlak. De Groningse hoogleraar zei dit gis termiddag in zijn rede „Den Haag vandaag en morgen", uitgesproken ter gelegenheid van het 125-jarig jubi leum van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Oravenhage Pen vond Den Haag de mooiste stad van Nederland, iets dat zijns inziens ook zo diende te blijven Regio en •tad staan er echter niet al te best voor De hoogleraar sprak over een zevental dreigingen, ten dele Inherent aan de positie van de moderne stad meer voor een rnder deel specifiek Haags. De On. ningse hoogleraar meende dat de Haagse cultuur haar typisch Haagse atmosfeer aan het verliezen was. Scheveningen leed. zijns inziens, onder een vervuilende zee en een on-Schevenings ..zee front" Eén en ander, zo vervolgde hij. zou misschien acceptabel zijn als het za kenleven bloeide. Dat is echter niet zo. Sterker nog dan gemiddeld in Nederland stagneert in Den Haag de werkgelegenheid. De industrie schrompelt in en de kantorencultuur ls onvoldoende expansief. Pen toon de zich bezorgd over de stagnatie in de typisch Haagse sectoren als over heid. Internationale hoofdkwartieren en illustreerde zijn somberheid met cijfers. Onder de aanwezigen op deze bijeen- Drs. G. Brouwers komst in de Toneelzaal van het Haags Congresgebouw waren ook Prinses Beatrix en Prins Claus, die tevoren waren verwelkomd door drs. G. Brouwers, voorzitter van de Ka mer. In zijn openingswoord wees deze erop dat in het huidige maatschappe lijk spanningsveld de Kamers van Koophandel een nieuw karakter en uitgebreidere betekenis hebben ge kregen. Brouwers noemde daarbij het op vele fronten op de bres staan om de kwaliteit van de economische grondslag van het welzijn in takt te helpen houden. Hij drukte bij dit jubileum haar waardering uit voor een drietal ondernemingen in het dis trict van de Kamer die 125 jaar deel uitmaken van het bedrijfsleven. De ondernemingen werd een Mercurius- beeldje overhandigd. Biemond is groots met zijn geboor tegrond. „Wij zijn een uniek eiland Met de pont erbij. Zelfs de ANWB maakt zich bezorgd over planner om de Kaagpont eventueel op tc heffen. De pont moet in de vaart blijven om de veiligheid en de be langen van de recreatievaart te ga randeren. Een brug over de .Kalver- straat op het water' zou onverant woord zijn. De Ringvaart telt bo vendien erg veel vrachtschepen en een brug zou een hoop stagnatie opleveren", aldus de heer Biemond. die als wetenschappelijk medewer ker aan de TH in Delft verbonden is. Meer verkeer De pleidooien voor het behoud van de pont zijn dus geen praatjes-voor eigen-stand. al mogen de Kaagers best opkomen voor de rust en de landelijkheid die hun eiland nu zo kenmerken. Want met het openstel len van een brug hangt er voor De Kaag ook een groeiende aantal au to's boven het hoofd. „De bouw van een brug ls gekoppeld aan een om leidingsweg achter het woongebied om. Daarmee wordt de hele struc tuur van het eiland veranderd. Want dan moeten er op De Kaag ook parkeerproblemen opgelost worden. Met een pont wordt het verkeer zodanig gedoseerd dat er geen omleidingsweg nodig is en de huidige situatie gehandhaafd blijft." Een heel ander verhaal dan dat van de gemeente, die vindt dat de Julia- nalaan (een lange straat, waaraan vroeger de huizen gebouwd werden) te smal voor het verkeer is gewor den, dat er een ringweg moet komen en dat zo de Julianalaan autovrij kan worden. De bewoners van De Kaag hebben deze week op een ver gadering van de Dorpsraad al dui delijk gemaakt dat ze daar geen zin in hebben. „De Julianalaan is de meest veilige weg in Nederland; er is nog nooit een ongeluk gebeurd," aldus de dorpelingen. Zelfs de hore ca en de winkeliers voelen meer voor een pont dan een brug. Eén van de zes kernen De Kaagers vinden hun gemeente huis vrij ver weg (alleen bereikbaar via een andere provincie en een andere gemeente) en ze hebben wel eens het gevoel dat het gemeente bestuur een brug wil om van de pontzorgen af te zijn. Toch blijven ze het liefst inwoners van Alkema de. „Geografisch passen we mis schien meer bij de gemeente Haar lemmermeer", zegt ir. Biemond, „maar laat ons maar rustig bij Alke made blijven. Daar ben je één van de zes kernen en in de Haarlemmer meer één van de 27." Als ze de 800 Kaagers hun pont maar niet afnemen, want die hoort bij het eiland. Zonder het veer over de polsstokbrede vaart is De Kaag geen Kaag meer. De wachttijd voor het pontje is het niet. Treffend zegt Biemond: „Ik sta liever drie minu ten voor de pont te wachten dan voor een rood stoplicht." ADVERTENTIE VRUDAG. 22 SEPTEMBER 78 19.00 uur: Kunst en Vliegwerk op Ski's op het Arnoldspoelplein te Loosduinen. Geen sneeuw, geen bergen, tóch een ski-demonstratie om nooit meer te vergeten. Het beroemde K2/HANSON free-Style ski-team geeft akrobatiek op ski's van internationale klasse ter gelegenheid van de opening van OLYMPIQUE SPORT Van origine komt het K2/HANSON sprmgteam (bestaande uit: Freddy Wirth. Bruno Kunsli. Edwin Kurtz (Zwitserland) en Jack Stevenson (U.S.A.) voort uit het free-style Skiën, ook wel Hot Dogging genoemd Ontzettend populair in Zwitserland en de Verenigde Staten. In deze landen worden dan ook wedstrijden voor deze tak van de skispori georganiseerd. Van een hoogte van tien meter Storten deze skispringers zich over een borstelspringschans van 14 meter lang voor het maken van salto's in alle richtingen. 40 minuten techniek, behendigheid en durf. Neem Uw fototoestel mee. zodat U dit unieke gebeuren voor eeuwig vastlegt (trouwens: er is een foto-wedstrijd aan verbonden). Het geheel wordt gecompleteerd met oen unieke modeshow! Om 20 - uur is de officiële opening van de nieuwe zaak Olympique Sport' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het waarom van het kraken van hulzen in Den Haag, de dreigend het door krakers bewoonde Hofje Vredebest en de voor krakers gevaarlijke uitsprak Haagse rechter mr Blauw. Om deze drie dingen gaat het aanstaande zaterdag grote, door muziekgroepen opgeluisterde manifestatie in het Hofje Vredebes Westelnog. Georganiseerd door de bewoners van het hofje en door het „kraaki Z (onderdeel van het comité jongerenhuisvesting). Onder krakers en hulpverleners in Den Haag bestaat lichte paniek. Ter wijl het gemeentebeleid volgens hen het kraken tot een noodzaak heeft gemaakt, hangt het krakersgilde als een zwaard van Damocles een uit spraak van mr Blaauw. president van de Haagse rechtbank, boven het hoofd. Om een proces te voorkomen moeten krakers hun naam voor de eigenaar van een huis onbekend zien te hou den. Aangezien ze toch gas. licht en water nodig hebben wordt dit op naam van iemand aangevraagd, die niet zelf in het gekraakte pand woont. Bij een eventueel proces kan deze persoon niet tot ontruiming veroor deeld worden, want hij woont er niet. Zo was het tot voor kort. wat volgens het kraakspreekuur is mr Blaauw met een privé anti-kraakwetje begon nen. De afgelopen drie maanden heeft hij in verschillende processen mensen die bij het kraken van een huis waren betrokken als „groep" ge rekend. Degene die gas. licht en water betaald is dan „een bewoner die er niet woont" en kan veroordeeld wor den tot ontruiming. Volgens het kraakspreekuur zijn op grond van dergelijke uitspraken tenminste vijf panden ontruimd. Juridisch onmogelijk Hoger beroep tegen deze uitspraken die altijd in kort geding worden ge daan heeft geen nut. In tegenstelling tot een normale civiele procedure kan de uitspraak van een rechter in kort geding direct uitgevoerd worden. Van verschillende kanten heeft het kraak spreekuur vernomen dat mr Blaauw juridisch een zeer scheve schaats rijdt. Maar ja, de uitspraak van een rechter is onafhankelijk. Heeft rechtskracht. Een zaak die morgen voor het Haagse hof speelt kan de positie van de hulp verleningsorganisatie zelf aantasten. Er loopt een proces tegen een hulp verlener, die slechts adviezen over kraken heeft gegeven en verder met de actie niets te maken had. Als mr Blaauw de aanklacht tegen hem ho noreert kan de hulpverlening wel in pakken. Slecht beleid Terwijl er in Den Haag 32.000 woning zoekenden staan ingeschreven zou den er volgens recente tellingen 6.700 huizen leeg staan. De eerste reden hiervan is volgens het kraakspreek uur dat de bouwgrond door het ge brek eraan in Den Haag zo duur is geworden dat projectontwikkelaars goede goedkope huizen expres laten verkrotten om tot dure nieuwbouw over te kunnen gaan. Verder wordt er gespeculeerd in stadsvernieuwings gebieden. waar eigenaren liever een grote winst maken bij verkoop aan de gemeente, dan tegen een lage prijs verhuren. Ook past de gemeente de woonruimtewet, (waarbij woonruim te gevorderd kan worden) te weinig toe. Een vierde voorbeeld van een matig beleid is volgens het comité jongeren huisvesting dat als een gezin een wo ning in een urgentiegebied verlaat er geen ander meer inkomt. Terwijl het buis vaak nog jaren leeg blijft staan. Ook jongeren die in slechts tijdelijke huisfcl hebben krijgen het nie De door ex-wethouder vesting Van Hagen gen in Den Haag van de persoonshuisvesting Dam) is volgens het ki,ers een lachertje. Met 45 iEn menten en enkele verbt [spI zou dit in de praktijk v de ebie Hofje Vredebest De manifestatie van zi in het hofje Vredebest dat de ongeveer 70 kra op één na grootste kri Nederland) de slopers n. verte aan zien komen, aBKK< jaar geleden trokken de er huisjes, nadat de oorspE" lieui woners naar de nieuw verhuisd. De door de geff*t gemetselde en veelal gemaakte 66 woninkji geknapt. Er bestond een bouwplaP gemeente voorlopig wordt bevonden. De ners dienden een alten (waarbij het grootste hofje behouden kon dat werd volgens hen zo lijke motivatie door de sie verworpen. Ze verm( het gemeentelijk beleic ®9; van Vredebest duistere e"5 langen een rol spelen, zal op de manifestatie^®* stands en via sprekers v licht. Zoals gezegd oml ziek van gerennomeerd Grupo Sportivo. Van 13jjfp - - - (ADVERTENTIE) - - - Ss; i -*V -•> v JK& ,,T,. Een deel van de 66 kraakpandjes in Hofje Vredebest. Zwembad RIJSWIJK In het gemeentelijk zwembad aan de Huys de Wervelaan in Rijswijk wordt eind september een begin gemaakt met interne verbou wingswerkzaamheden. De werkzaam heden omvatten onder andere het aanbrengen van een lift in het trap penhuis, het creëren van een verga derruimte. het verplaatsen van de kassa naar achteren in de scheidings wand van de entreehal/garderobe. Voorts zullen in de zwembadzaal voorzieningen voor minder-validen aangebracht worden, zoals aangepas te toilet- en kleedruimten. Het ge meentelijk zwembad blijft tijdens de verbouwingswerkzaamheden nor maal geopend. Oostdwarsgracht LEIDEN Voor het Leidse rehabili- tatiegebied OostdwarsgrachUPeli- kaanstraat is een ontwerp gemaakt voor dertig premiekoopwoningen en dertig woningwetwoningen. Door het architectenbureau is gekozen voor elf tweekamerwoningen, ééndertig drie kamerwoningen. elf vierkamerwonin- gen en zeven vijf kamerwoningen. Als alles volgens plan verloopt wil de gemeente Leiden volgend jaar met de bouw van de huizen beginnen. Het bouwplan komt in het vierkant Peli kaanstraat. Emmastraat. Oostdwars straat en Langegracht. De bedoeling is dat de premiekoopwoningen, met een huur van minstens 400 gulden per maand, voorzien worden van een par keerdak, een achter de woning gesitu eerde overdekte parkeergelegenheid. Revalidatiecentrum DELFT „Wanneer in het financiële verschil van mening tussen zieken fondsen en het Revalidatiecentrum het standpunt van de ziekenfondsen wordt aanvaard, is een sterk verlies gevende exploitatie het gevolg, tenzij het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven (COZ) bereid is de verpleegprij- zen aan de nieuwe normen aan te passen." Aldus b. en w. van Delft in antwoord op vragen van de PvdA- raadsleden Van der Meer en Jacobs over de toestand rond het Revalida tiecentrum. Het Delfts college meent 9' Een aantal bezorgers in DEN HAAG is, om studieredenen, geweest zijn diensten op te zeggen. Om de bezorging van ons ochtendblad regelmatig en op tijd te doi moeten de open gevallen plaatsen z.s.m. vervuld worden. Vandaar dat wij een beroep doen op onze jeugdige lezers en leze ons behulpzaam te zijn bij de verspreiding van Trouw. f— Met dagelijks een uurtje bezorgen kan men een aantrekkelijke aanvJ®^ zakgeld verdienen en .wat kan je daar allemaal mee doen?? ro Woon je in Den Haag en heb je interesse bel dan even ons nummer na 18.00 uur het nummer van onze inspekteur 63 02 29, kom je langs, dan kun je ons kantoor vinden in de Parkstraat 22. 1 nz Wacht niet te lang, want anders zijn anderen je misschien al voofcui TOT ZIENS' h! DEN HAAG De iepziekte komt al vele jaren voor in Nederland, ook in Den Haag met z'n 17.000 iepen. De enige afdoende bestrij ding hiervan is het rooien van zie ke bomen. Sinds de laatste ziektegolf in de dertiger jaren is een iepsoort ge kweekt die enigszins bestand is tegen de toenmalige iepziekte. In sommige delen van Nederland is het afgelopen jaar echter een ern stige vorm van iepziekte geconsta teerd, die afkomstig is uit Enge- 'land en waartegen ook de nieuwe iepsoort geheel niet bestand is. Hoewel deze „Engelse" iepziekte nog niet in Den Haag werd gesig naleerd, heeft de Dienst der Ge meenteplantsoenen tijdig voor zorgsmaatregelen getroffen om eventuele ziektehaarden snel en doelmatig te bestrijden. Deze maatregelen bestaan u treren en geregeld cont ste alle in het openbare grfkt mende iepen. Aangezii vele iepen bevinden in I tuinen, die zich onttrel iqi zeggenschap en waanjch de Plantsoenendienst, meente een beroep o naars die iepen in hun staan, dit schriftelijk bij de Plantsoenendi s li genspark 39 in Den Hi geconstateerd worder t\ particuliere iep ziek «£he een bedreiging vormt de exemplaren wordt toezicht van Staatsboésp rooid. Er bestaat een si igr ling bij Staatsbosbehe a I rooien van zieke en dup opgeschreven iepen e1 de nieuwe aanplant. hu dat er op basis van het rapport dat over het Revalidatiecentrum is op gesteld. een uitspraak over het me ningsverschil gedaan moet worden. Het college stelt zich op achter ex- wethouder Kroon, die volgens haar wel alles gedaan heeft men op te lossen. Er op het feit dat de betref der verscheidene bespi geregeld en slechts één het bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6