Discriminatie dagelijkse kost "SS»< Wat doet de Rabobank voor u in het betalingsverkeer? J De tekening van een lezer Rabobank Q )UW Commentaar ter Nederland niet zo tolerant en gastvrij voor vreemdelingen Auto clandestien op gas: boete IDAG 21 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 fcftreden van Vorster ver- lop korte termijn niet veel Vfrika. In de eerste plaats (orster voor het president- de republiek; een ambt, 5 als de nieuwe staatsin- [langs de lijnen van de J haar beslag zal krijgen, kt aantal bevoegdheden I brengt. Ik afgezien daarvan een zo dominerende (jkheid, dat hij heus wel in afwachting van die ondwet ook van het pre- Jap volgens de huidige re- I meer te maken dan een ptief ornament. Jngrijkste overweging is dc gedachte en praktijk ipartheid zo sterk gefun- in hoofden en harten, (janke minderheid-aan-de- Jat er echt wel iets meer dan de wisseling van de Het is waar, dat Vorster dikwijls een symboolfunctie werd toege kend in de discussie over apart heid, waardoor de naam Vorster en het begrip apartheid zo'n beetje synoniem werden. Dat is te begrij pen in zoverre het dikwijls eenvou diger is over mensen dan over abstracte zaken te spreken. Maar laat niemand zich op dit moment door dat woordgebruik misleiden: het door Verwoerd in dertijd uitgemeten bestek voor het stelsel van de apartheid is door Vorster als een trouwe en vooral handige aannemer uitgevoerd en er kan geen twijfel over bestaan, dat er over een paar weken een even handige en bruikbare mees terknecht uit de zaak van de firma Vorster zal worden gevonden om de hele handel op de oude voet voort te zetten. Nogmaals: daar voor leeft de apartheid te sterk bij de blanke minderheid en is nog steeds de macht van die minder heid om die politiek door te zetten vrijwel onbeperkt. ibië Irdaad de Zuidafrikaanse ibers in termen van jaren ;ang van de huidige poli- ken, bewijst ook het be- „Sc pretoria om op eigen ,Va :rkiezingen in Namibië te onfen. Wij kunnen dat be- anders interpreteren dan ;°^eke kortzichtigheid. On- in druk van de westelijke :eft de Zuidafrikaanse re- jerf de voorkeur aan te ver- op eigen kracht. e to rt mogelijke termijn moe- i verkiezingen worden ge- die zonder twijfel zullen en(fn in een overwinning van n „talie Alliantie, die er tot ïledgeen misverstand over '^etn bestaan dat haar visie j Onafhankelijke Namibië in intijk neerkomt op een leu- 6 pretoria. ;en van het besluit Nami- de medewerking van de Naties om onafhanke- verlenen, zijn nauwe- rzien. De SWAPO de isbeweging die de groot- &ng in Namibië heeft, zal v i alle geweld verzetten te il blijvende dominerende an Zuid-Afrika. Dat bete- Zuid-Afrika binnenkort nteerd wordt met een -achtige situatie. De ms °nl de SWAPO zal namelijk vanuit de buurlanden Angola en Zambia ac tieve steun krijgen bij de guerrilla oorlog die in het gebied zal ont branden. De houding van Zuid-Afrika leidt er verder toe dat de onderlinge verschillen tussen de diverse be vrijdingsbewegingen voorlopig on der de tafel zullen raken en dat rrten zich aaneen zal sluiten om aan de machtspositie van Pretoria een einde te maken. Bovendien is de kans groot dat ook de Sowjet-Unie zal proberen zich in het conflict om Namibië te roeren, nu het initiatief van de westelijke landen voor een vreedzame overdracht van de macht aan een zelfstandig Namibië schipbreuk heeft geleden. Behalve van kortzichtigheid ge tuigt het besluit van Pretoria ook van grenzelose zelfoverschatting. Zuid-Afrika denkt de kracht te hebben op zijn eentje het te kun nen volhouden tegen de wensen van de meerderheid van de bevol king van Namibië in. Door op geen enkele manier tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde verlan gens van het volk van Namibië naar echte zelfstandigheid, geeft Zuid-Afrika er opnieuw blijk van de blanke superioriteit nog altijd boven alles te stellen. door Willem Schrama UTRECHT „Negers zijn in ferieur. Er zijn ongetwijfeld negers die intelligenter zijn dan ik. Maar gemiddeld zijn negers minder intelligent. Ik heb een boek, daar staan plaatjes in van chimpansees. Als je die vergelijkt met plaatjes van negers, dan is het toch duidelijk dat negers dichter bij die chimpansees staan dan blanken". Het bovenstaande is een pas sage uit een interview in het weekblad Vrij Nederland (1975) met Joop Glimmer veen, leider van de Neder landse Volksunie. Niet min der dan 33.286 Nederlanders brachten vorig jaar bij de Ka merverkiezingen hun stem uit op deze politieke partij. Is Nederland wel zo tolerant en gast vrij ten opzichte van vreemdelingen, zoals tot in de verste uithoeken van deze wereld wordt aangenomen? Het antwoord luidt nee, getuige althans een uitgebreid onderzoek naar vor men van rasdiscriminatie door een groep cultureel antropologen uit Utrecht en Amsterdam, dat gisteren in boekvorm verscheen onder de titel „Omdat zij anders zijn". Frank Bovenkerk, die twee jaar gele den in Amsterdam promoveerde op een proefschrift over de migratie van Surinamers, stelt daarin onver bloemd vast dat begrippen als tole rantie, verdraagzaamheid en inschik kelijkheid niet langer in overeen stemming met de werkelijkheid zijn. Nederland is een multi-raciale sa menleving geworden, waarin rasdis criminatie en rasvooroordeel dage lijkse kost is, zo blijkt uit het onder zoek. 'Levensecht' De onderzoekers hebben zich op de eerste plaats gericht op de vraag in hoeverre discriminatie voorkomt op maatschappelijk terrein: de arbeids markt, de woningmarkt en de vakbe weging. In tweede instantie zijn ge bieden gepeild waar de desbetreffen de etnische minderheden zélf menen te worden achtergesteld: bij de poli tie, in oude stadswijken, in de bus en in de pers. Bij de onderzoekingen is zoveel mogelijk het zogenoemde „le vensechte experiment" gehanteerd, dat wil zeggen het proefondervinde lijk constateren van rasdiscriminatie in plaats van de vaak weinig met de realiteit overeenkomende enquête- peilingen. ADVERTENTIE Lees echter eerst de gebruiksvoorschriften bevat een 1/2 gram acetosal Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. EEN VOORTEKEN» Na rassenrellen in de Haagse Schildersbuurt (1969) en de Rotterdamse Afrikaanderbuurt (1973) kwam het in 1976 tot een uitbarsting van volkswoede tegen Turken in Schiedam. De foto toont hoe de ramen van een Turkse winkel zijn ingegooid. Zo kon het gebeuren dat een keurig geklede Nederlandse Surinamer van Creoolse afkomst nul op rekest kreeg toen hij bij een gerenommeerd Am sterdams uitzendbureau om werk kwam vragen. Vijf minuten later diende een Hollandse proefpersoon zich bij het bureau aan. zelfde leef tijd, zelfde kleding. Of hij koffie wilde en of hij dezelfde middag nog wilde beginnen. Volgens deze methode werd geduren de een half jaar gereflecteerd op een kleine driehonderd aanbiedingen voor werk in Amsterdam en directe omgeving, waarbij steeds eerst een Surinamer óf een Spanjaard zich aan meldde. even later gevolgd door een in leeftijd en opleiding identieke Ne derlander. In niet minder dan 53 maal van de in totaal 278 gevallen (dus één op de vijf maal) werd de Surinaamse of Spaanse sollicitant afgewezen waarna de Nederlander werd aange nomen. Opmerkelijk was dat bij sollicitaties van vrouwelijk kantoorpersoneel in een klein aantal gevallen „andersom" werd gediscrimineerd: een enkele maal werd een Surinaamse of Spaan se verkozen boven haar Nederlandse collega. De onderzoekers achten het niet uitgesloten dat hier sprake was van een zekere voorkeur voor het exotische type, want wat zou een mannelijke werkgever zich hebben voorgesteld van een zekere Mercedes Pereira y Diaz, of van Irma Rodgers? Rasdiscriminatie op de Nederlandse arbeidsmarkt is geen op zichzelf staand incident, het heeft een syste matisch karakter, aldus het onder zoek. 'Gesloten' buurten Op de woningmarkt liggen de zaken al niet anders. In Amsterdam bestaat een werkafspraak dat gastarbeiders en Surinamers in bepaalde buurten geen enkele leeg komende woning krijgen aangeboden. Deze „gesloten" buurten liggen vrijwel alle aan de rand van de negentiende-eeuwse gor del en zijn vanwege de geldende huurprijzen en de grootte der wonin gen juist uitstekend voor deze groep geschikt. De afspraak is gebaseerd op de norm dat niet meer dan één buitenlands gezin in een portiek van acht gezin nen geplaatst kan worden, een en ander om spanningen te voorkomen. Maar zo stellen de onderzoekers het is opmerkelijk dat noch de aard, noch de precieze ooreaak van die ver meende spanningen nooit onderzocht zijn. Ook is de norm van 1 op 8 gebaseerd op de allerminst bewezen ervaring van corporatiebestuurders, dat blanke buren anders naar elders verhuizen, zo stellen zijn. Isolement groter Een onderzoek in vijf steden toonde voorts aan, dat gastarbeiders daad werkelijk gediscrimineerd worden bij het zoeken naar een kamer of etage. Ook gastarbeiders die met Neder landse vrouwen zijn gehuwd, onder vonden dit. Als gevolg van deze dis criminatiepraktijken door huiseige naars, woningbouwverenigingen, ma kelaars en ook als gevolg van speciale gemeentelijke maatregelen, zijn etni sche minderheden in grote steden al tijd aangewezen op geconcentreerde huisvesting in de minst aantrekkelij ke delen van een stad, waardoor hun isolement alleen maar wordt ver groot. aldus de onderzoekers. Vakbeweging Over de vakbeweging ofschoon de meest aangewezen instantie voor de belangenbehartiging van gastarbei ders zijn zij evenmin optimistisch. Een uitgebreide analyse van haar op stelling tijdens de februari-staking van 1977 toont aan dat van solidari teit allerminst sprake is. De onder zoekers constateren een feitelijke tendens tot discriminatie in de hou ding van de vakbonden, die zich mede onder druk van hun leden vooral richten op het vertrek van buitenlandse werknemers. Argument hiervoor zou zijn dat de Nederlandse samenleving kennelijk niet bereid is om gastarbeiders op een menswaar dige manier op te vangen. Maar, zo stelt het rapport, men ziet kennelijk over het hoofd dat zulks evenzeer voor de vakbeweging zelf geldt. Politie Hoewel een onderzoek in Amsterdam aantoonde dat de politie daar niet meer of minder discrimineert dan een vergelijkbare beroepsgroep uit de burgerij, werden sterk negatieve uit spraken opgetekend die soms een on miskenbaar racistisch karakter droe gen („blank hoort bij blank en zwart bij zwart"). Klachten van Surinaam se zijde, dat de Amsterdamse politie blijk geeft van rasvooroordeel en - discriminatie, kunnen volgens het rapport dan ook moeilijk ongegrond worden genoemd. Toch wordt van de politieman geen zondebok gemaakt, maar wel klinkt het verwijt dat deze nauwelijks ge schoold wordt in de omgang met een gevarieerd publiek, terwijl zijn dage lijks werk daar grotendeels uit be staat. Bovendien moet een bevoor oordeelde politieman als bedreiging voor gekleurde landgenoten enige malen hoger worden getaxeerd dan bijvoorbeeld een bevooroordeelde buschauffeur. Bij de laatste kan een onaangename opmerking het gevolg zijn. bij een politieman vrijheidsbero ving of erger, aldus de onderzoekers. Pers Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan rasdiscriminatie bij de misdaadver- slaggeving in de pers, die een grote rol speelt in de meningsvorming over minderheden. Immers, de kop „Suri namer steekt man met mes" heeft bepaald een andere gevoelswaarde dan „Tilburgenaar steekt man met mes", ia het laatste geval is de kans niet groot dat alle inwoners van Til burg voor moordenaars worden aan gezien, grappen de onderzoekers. Uit een steekproef met zes grote Ne derlandse dagbladen bleek dat slechts Trouw en het Algemeen Dag blad een beeld schetsen dat in over eenstemming is met het werkelijke aandeel van Surinamers en gastar beiders in de criminaliteit. De Volks krant scoort volgens het onderzoek iets lager. Het Parool en NRC/Han- delsblad overdrijven het aandeel van de „etnische" misdaad aanzienlijk, en de Telegraaf spant de kroon met één derde van alle misdaadberichten over Surinamers, Turken en Marok kanen. Gedragscode Volgens de onderzoekers wordt de zaak daarmee zesmaal zo erg voorge schilderd als ze is. Gepleit wordt dan ook voor een gedragscode waarbij iemands ras of nationaliteit alleen genoemd wordt als dat ook werkelijk relevant is (bijvoorbeeld bij Molukse politieke acties). „Omdat tij anders zijn patronen van rasdiscriminatie in Nederland". Redactie Frank Bovenkerk. Uitgave Boom/Meppel, 208 blz, prijs: 24,50. EINDHOVEN (ANP) De Eindho- vense kantonrechter mr J. J. H. Nies- kens heeft de heer C. uit Helmond een boete opgelegd van 51 gulden, omdat hij naast een benzine-installatie ook een gasinstallatie in zijn auto had, terwijl dat niet op het kentekenbe wijs vermeld stond. Eerder was over een dergelijke over treding nogal wat verwarring ont staan. Het kantongerecht in Haarlem heeft op 17 april een verdachte voor hetzelfde delict vrijgesproken. Vol gens kantonrechter Nieskens was de vrijspraak in Haarlem een gevolg van een fout in de dagvaarding. Loes Smit is met vakantie ADVERTENTIE De brochure "Geld via de Rabobank" behandelt een aantal zaken die van belang zijn voor elke onder nemer. Zoals de rekening-courant automatische incasso, cheques, afstortingsregelingen, buitenlands betalingsverkeer, girale salarisbetaling, termijn-depositorekeningen en beleggingen. Kortom: een uitgebreide brochure die wellicht ook nuttig kan zijn voor adviseurs en anderen die bedrijfs- adviezen geven. Vult u onderstaande bon in, dan krijgt u deze brochure uit de "onder nemersbibliotheek" van de Rabobank zo snel mogelijk toegestuurd. Een telefoontje naar de dichtst bijzijnde vestiging van de Rabobank is ook voldoende. Er zijn er maar liefst 3100; dus altijd wel eentje in de buurt geld en goede raad I Stuurt u mij de brochure "Geld via I de Rabobank. De weg naar een vlot en flexibel 1 geldverkeer". I (Firma) naam: i i i i i i i Ter attentie van: lL_ Adres: i I Postcode: l_ _l IIi Plaats: 1 Rekening bq de Rabobank: Ja/Nee H (J kunt dezebonopsturennaardeRabobankmtlw woonplaats o» ongefrankeerd zenden naar WM Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700. ^K5600VB Eindhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5