Bruiloftsfeest in Twente wordt kostbare zaak lidelijk voorbehoud levering uranium Lot Marokkanen blijft nog onzeker j Hooahoudt Velsen en Diemen: vijfploegendienst Kamerleden praten in Parijs over Rijn *|ler Klaauw stelt Tweede Kamer gerust ^Vertrouwen "s)inet iegarijp iorpsraad Drie jongens bekennen moord Beschadigen van Van Gogh gestraft met voorwaardelijk PvdA overweegt interpellatie Haars 22e jaarbeurs van het oosten CNV: Beslis snel Ondernemingsraad Rita Principebesluit stuit nog op veel obstakels BAG 21 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 onzer verslaggevers rUEDE Een bruiloft in ^kan binnenkort het dub- an kosten van wat een aar tot nog toe kwijt is. ht: iders en kelners zijn het er iss is geworden dat laatstge- ijk n voortaan op normale jrden gehonoreerd, met af- van loonbelasting aan de Jn sociale premies aan de u verenigingen, aa nd heden komt het in Twente lr«Bk voor dat bruidsparen de die links en rechts worden okken, rechtstreeks beta- len, waarschijnlijk een gevolg van het in de folklore wortelende „noa- berschap". Hierdoor zouden in de loop der jaren, zoals we dezer dagen meldden, miljoenen guldens aan loonbelasting en sociale premies onder tafel zijn gebleven. In Twente zijn bruiloften met drie honderd tot vierhonderd gasten geen zeldzaamheid en op vele par tijen wordt de instructie gegeven dat het glas niet leeg mag staan. De kosten konden echter enigszins ge drukt worden, aangezien de geno digden ook een belangrijk deel er van plachten te dragen door het geven van geld in plaats van ca deaus, via het gangbare systeem van betaling aan kelners. Nu de belastinginspectie echter een stokie voor het laatste dreigde te steken, moest er wat gebeuren. Werkgevers en werknemers in de horeca zaten de laatste dagen in een nogal opgewonden sfeer aan de on derhandelingstafel. Inmiddels heb ben ze elkaar gevonden. Honderd bedrijven bereikten met de kelners een akkoord over de beloning. Die wordt voortaan door de baas zelf betaald. Voor de bruidsparen bete kent het dat zij nu 25 gulden plus 18 procent btw per uur moeten geven. Veelal werd tot op heden zo rond 12,50 per uur aan arbeidsloon aan parlementsredactie AG Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft de Tweede Kamer opheldering verschaft over de omvang en inhoud van het voorbehoud, dat Nederland naakt bij de toezegging dat er verrijkt uranium aan Brazilië zal worden geleverd. ling tot vorige week zette gisteren in de Tweede Idelijk uiteen dat het voor- lel degelijk meer inhoud slechts het volkenrechtelij- £t ieder land bij internatio- ticten heeft om levering te J fundamentele gewijzig- ligheden. der Klaauw nam hier- it stuk onrust weg, dat iduidelijke relaas van de vorige week weer in een CDA-fractie de groot- Tractie was ontstaan, [voerder Van Houwelin- xen na de uiteenzetting iter tevreden te zijn met letste mogelijkheden die in 1981 nog heeft om een intueel tegen te houden. tri )kti_ len der Klaauw maakte gis- dijk dat Nederland in feite •ren heeft om de levering Ipite houden: volkenrechtelijke 1-at bij fundamenteel gewij- tifandigheden een internati- ract niet behoeft te worden n (de inmiddels beroemde utantibus), toeirboven, en geheel los er- teri Nederland geformuleerde ctir Mg —«Momenteel schijnt j5ifi procent van de Nederlan- "Vfcrtrouwen te hebben in het "°ibat is gebleken uit een °r!van het NIPO, waarbij 925 5 frs werden ondervraagd, had 41 procent veel ver- |het kabinet. Van de onder- oordeelde 36 procent dat et enigszins rechts is, en procent meende dat er '•Senkoers" wordt gevaren. •M ïzer verslaggevers .RIJP De inwoners van hebben zich op een refe- ïgesproken voor een dorps- dan de helft van de kiesge- nwoners was ter stembus n totaal bijna zestienhon- hen stemden bijna veer- d voor de dorpsraad. Dat jent van de kiesgerechtig- procent meer dan was loo i de voorbehoud dat er in 1981, vlak voor het moment van de eerste levering, door Nederland zal worden getoetst of er voldoende voortgang is gemaakt met de voorbereidingen van een op slagregime voor plutonium (het kern- bomgevaarlijke materiaal dat Neder land uit de handen van Brazilië wil houden). Boetekleed Minister Van der Klaauw kwam met deze zeer duidelijke ontkoppeling van de twee voorbehouden terug op zijn betoog van vorige week in de Tweede Kamer, waar de bewindsman min of meer verklaarde dat het twee de voorbehoud eigenlijk alleen zou kunnen worden waargemaakt als het op het eerste (de rebus) zou worden geënt. Na een felle uitval van PvdA- woordvoerder Ter Beek („waar zijn we met deze minister van buitenland se zaken nu eigenlijk aan toe?") trok Van der Klaauw het boetekleed aan. Hij erkende vorige week „niet alle duidelijkheid te hebben betracht die wenselijk was," en schreef dat toe aan zijn eigen „gebrek aan juridische kennis." Over de vraag wie in Nederland in 1981 beoordeelt en het laatste woord heeft of er voldoende voort gang is gemaakt met een opslagre giem voor plutonium, gingen Kamer leden van de oppositie en van de grootste regeringsfractie het CDA nogmaals met elkaar in de clinch. Er liggen twee moties hierover, één van D'66-er Brinkhorst, en één van CDA- er Van Houwelingen. Eens Brinkhorst en Van Houwelingen wer den het gisteren eens over het ver schil tussen hun vrijwel gelijkluiden de moties: D'66 verlangt van de rege ring dat ze in 1981 aan de Tweede Kamer vraagt of er wel of niet gele verd mag worden en dat de regering vervolgens de uitspraak van de Twee de Kamer zonder voorbehoud uit voert. Het CDA verlangt van de rege ring dat ze de Tweede Kamer vooraf gaande aan de daadwerkelijke afgifte van een exportvergunning de gele genheid geeft haar mening uit te spreken en vervolgens mag de rege ring zelfstandig beoordelen of ze de wens van de Kamer wel of niet wil uitvoeren. „De regering is vrij om toch een ex portvergunning te geven, maar dat laat onverlet de mogelijkheid voor de Tweede Kamer om een motie van wantrouwen in te dienen, en daarmee de afgifte van de exportvergunning te verhinderen door het kabinet in de missionaire staat te brengen," aldus lichtte CDA-fractieleider Aantjes gis teren toe. PPR-Kamerlid Jansen concludeerde hieruit dat de D'66 en CDA-motie materieel hetzelfde inhouden. Minis ter Van der Klaauw vond dat niet. Hij ontraadde de motie van D'66, maar had daarentegen geen enkel bezwaar tegen de CDA-motie. Over de moties wordt waarschijnlijk volgende week gestemd. Aan het eind van het debat kondigde minister Van der Klaauw nog aan dat eergisteren in Wenen al eerste bespre kingen zijn gevoerd tussen vertegen woordigers van Nederland, Brazilië, Engeland en Wëst-Duitsland over de totstandkoming van een opslagregi me. Gestreefd wprdt in eerste instan tie haar een voor alle landen geldend regime. Brazilië had het initiatief ge nomen voor het overleg van deze week, zei Van der Klaauw, die eraan toevoegde dat de politieke wil en de politieke noodzaak er is om de onder handelingen tot een goed eind te brengen. AMSTERDAM (ANP) De recht bank heeft gisteren de 31-jarige kun stenaar P. L. uit de hoofdstad veroor deeld tot tien maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf wegens bescha diging van het schilderij „La Berceu se" van Vincent van Gogh. Er was tien maanden onvoorwaardelijk geëist. Met een mes maakte L. op 5 april in het Stedelijk Museum enkele lange sneden in het doek. Hij wilde daarmee protesteren tegen de afwij zing door de gemeente Amsterdam van zijn aanvraag voor een uitkering krachtens de beeldende kunstenaars regeling. Volgens L. was zijn werk door de gemeente vernield. Vorige week liet de rechtbank een andere kunstenaar vrij, die met een mes een zelfportret van Van Gogh had beschadigd. Hij kreeg ontslag van rechtsvervolging omdat hij vol gens de rechtbank niet toerekenings vatbaar was tijdens zijn daad. De rechtbank zei woensdag erop te ver trouwen dat L. nooit meer zoiets zou doen. ADVERTENTIE Staatssecretaris Haars (links) van justitie haalt de stukken tevoorschijn over de 182-kerkmarokkanen tijdens een bijeenkomst van de vaste kamercommissie voor justitie, die zich boog over de problematiek rond de uitwijzing van de groep. Rechts het VVD-Tweede-Kamerlid Geurtsen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een Nederlandse parlementaire delegatie vertrekt vandaag naar Parijs om daar met ministers en volksvertegenwoordigers te praten over de verontreini ging van de Rijn door zoutlozingen. De Nederlandse delegatie bestaat uit het Eeerste Kamerlid Versloot (PvdA) en de Tweede Kamerleden Dankert (PvdA). Cornelissen (CDA). Scherpenhuizen (VVD) en Terlouw (D'66). In Parijs zullen zij spreken met minister J'Ornano van milieu zaken. staatssecretaris Stirn (Bui tenlandse Zaken) en leden van de Franse nationale vergadering. Aanleiding tot het bezoek is de ern stige bezorgdheid in Nederland over de voortgaande zoutlozingen van de Franse kalimijn in de Rijn. In 1976 werd in Bonn een verdrag gesloten, waarbij werd overeengekomen de lozingen van Frans grondgebied te verminderen. Nederland zou een be hoorlijke bijdrage aan de oplossing (het in de grond spuiten van het zout) leveren: bijna 24 miljoen gul den. In het Franse parlement be staan echter bezwaren tegen het verdrag en het debat hierover is geschorst. In het zoutverdrag wordt bepaald dat de zoutbelasting van de Rijn wordt teruggebracht door op Frans grondgebied per seconde zestig ki logram chloride-ionen terug te hou den. Volgens de plannen zou dat gebeuren door per seconde 98,8 kilo gram keukenzout in de diepe onder grond bij de kalimijnen in de Elzas te spuiten. Het project zou in drie fasen van elk twintig kilogram chlo ride-ionen per seconden worden uit gevoerd en zou er toe moeten leiden dat jaarlijks drie miljoen ton zou minder in de Rijn terecht komt. hetgeen achttien procent is van wat er momenteel per jaar in wordt geloosd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het lot van de 182 kerk-Marokkanen blijft voorlopig onzeker. Staatssecretaris Haars (justitie) heeft ge weigerd gevolg te geven aan het dringende verzoek van de linkse oppositiepartijen om de Marokkanen een verblijfsver gunning te geven. ADVERTENTIE Zij zei gisteren in een bespreking met de Kamercommissie voor justitie te willen vasthouden aan het kabinets besluit om pas te beslissen, nadat de Raad van State zich in enkele nieuwe beroepszaken van Marokkanen heeft uitgesproken. De PvdA-fractie over weegt nu de bewindsvrouw in een openbaar Kamerdebat ter verant woording te roepen. De staatssecretaris deed wel de toe zegging om na de uitspraak van de Raad van State met de Kamercom missie overleg te plegen. Volgens commissie-voorzitter Geurtsen (VVD) heeft mevrouw Haars duidelijk gemaakt, dat dit meer zal zijn dan een zuiver informatief overleg. Zij wil alvorens knopen door te hakken, de opvattingen van de Kamer peilen. kreek donderdagmiddag zal SfNer van de zendtijd van de De ten radioprogramma aan looib worden gewijd. Met on- opnamen die gisteren in va P zijn gemaakt. Het is de dat ook minster Wiegel ;ius|crofoon komt, wegens het ria.jtelijke aspect. De gemeen- Tietjerksteradeel heeft tie-bij voorbaat besloten dat eurP zelf mocht uitmaken of drurpsraad komt. Volgens de zoBluitend de gemeenteraad tn dergelijke dorpsraad in In Tietjerksteradeel heb- hefcvroede vaderen deze be- ie v dus uit handen gegeven en d aan de bevolking. ;lai AMSTERDAM Een 16-jarige en twee 17-jarige jongens hebben tegen over de Amsterdamse recherche be kend zaterdagavond een 49-jarige Amsterdamse kantoorbediende te hebben vermoord. Volgens de recher che had het drietal van te voren afge sproken de man te doden. Zij dachten dat hun slachtoffer 10 ét 15.000 gulden in huis had en daarmee wilden zij ,"n één klap rijk zijn". In werkelijkheid had het slachtoffer hoogstens een paar honderd gulden in huis. De man is met messteken om het leven ge bracht. Twee van de daders zouden regelmatig bij het alleenwonende slachtoffer over de vloer zijn geko men. De recherche kwam op het spoor van de jongens door buurton derzoek en het horen van relaties van het slachtoffer. Vrees voor gevolgen De bewindsvrouw die van alle frac ties de boodschap meekreeg, in deze zaak de menselijke aspecten de bo ventoon te laten voeren, uitte op-1 nieuw haar vrees voor de gevolgen van een positieve beslissing jegens de 182 Marokkanen. Zij is bang, dat dit consequenties heeft voor andere bui tenlanders die tegen een afwijzing van een verblijfsaanvraag in beroep zijn gegaan. Haar vrees is mede gebaseerd op het standpunt van de Raad van Kerken, dat niet alleen de kerk-Marokkanen, maar alle gastarbeiders die niet zijn geregulariseerd, voor een verblijfs vergunning in aanmerking dienen te komen. De staatssecretaris maakte verder duidelijk, dat zij, indien de Raad van State de gronden van haar afwijzen de beschikkingen jegens de 182 Ma rokkanen zou aanvechten, niet naar- UTRECHT Het CNV heeft de rege ring gevraagd haast te maken met het nemen van een besluit over de positie van de groep Marokkanen die al enkele maanden met uitzetting worden bedreigd. Het CNV zegt dat het bij herhaling uitstellen van een beslissing „een psychische druk op de groep tot gevolg heeft, die steeds meer als onmenselijk moet worden gekenschetst." Daarom zal het CNV het toejuichen als de gevraagde be slissing positief uitvalt voor de Ma rokkanen. stig naar andere gronden zou zoeken. In dat geval, zo zei commissie-voor zitter Geurtsen, zal zij de verblijfsver gunningen verstrekken. zutphen 20t/n\ 27 sept.1978 uvrkdagon 14 tot 22 uur zaterdag 10 tot 18 uur zondag gesloten Bezwaren In de Elzas rezen echter bezwaren tegen het project, onder meer om dat men bezorgd is over een moge lijke aantasting van het grondwa ter. De Franse parlementariërs zijn gevoelig gebleken voor de argumen ten van de Elzas en het debat is nu geschorst. Tijdens het overleg in Parijs zullen de Nederlandse parle mentariërs hun Franse collega's proberen te doordringen van het gemeenschappelijk belang dat Ne derland en Frankrijk hebben bij de verwerkelijking van de verdragen tegen de zoutverontreiniging van de Rijn. Toen het akkoord in 1976 door de Rijnoeverstaten werd gesloten, re kende men erop dat het project in het voorjaar van 1976 zou kunnen beginnen. Door de vertragingen in Frankrijk zal het zeker nog enkele jaren duren voor de lozingen zullen worden beperkt. Vervolg van pagina 1 Van „Er komen vaak jongens voor Ellen. Misschien hebben ze zelf geen zusters Zeil wilde deze mogelijkheid niet uit sluiten. Hij zei wel dat het „een goed gebruik is" in een overlegsituatie dat de ene partner zijn standpunt eerst aan de andere partner meedeelt, voordat het naar buiten wordt ge bracht. Van Zeil vond dat deze kwes tie maar per bedrijf geregeld moet worden in het „reglement" van de ondernemingsraad. Het compromisvoorstel van CDA en VVD bevat ook een bepaling over voorstellen die de ondernemingsraad eigener beweging kan doen aan de directie. Het compromis bepaalt dat de directie haar beslissing over zulke voorstellen eveneens slechts „in een overlegvergadering kenbaar" mag maken, zodat hier de ondernemings raad nog eens kans krijgt directie en commissarissen te beïnvloeden. M,et dit voorstel wil met name het CDA de gelijkwaardigheid van onderne mingsraad en directie als overleg partner onderstrepen. Minister Albeda stelde dat de wetge ver geen overleg (tussen directie en ondernemingsraad) kan afdwingen, maar slechts kaders kan scheppen voor dat overleg, zonder daarbij de verzelfstandiging van de onderne mingsraden aan te tasten. Poppe (PvdA) vond dat het compro mis van CDA en VVD de zelfstandig heid van de ondernemingsraad „al leen voor het oog handhaaft, maar niet in feite." Hij vond dat Van Zeil bakzeil heeft gehaald, en dat het CDA voortdurend heen en weer is gezwalkt, zo lang de zaak van de ondernemingsraden (nu al ruim twee jaren) speelt. CDA en kabinet kwamen gisteren voorts tot een akkoord over een an der teer punt, namelijk wie de „over legvergadering" van ondernemings raad en directie moet voorzitten. Het kabinet-Den Uyl had hiervoor een ingewikkelde compromisformule be dacht. Het CDA kwam daarop, ander half jaar geleden, met het voorstel om simpelweg om beurten de directeur en de voorzitter van de onderne mingsraad de overlegvergadering te laten voorzitten. Het kabinet-Van Agt kwam echter met het voorstel dat altijd de direc teur de overlegvergadering voorzit, tenzij men per bedrijf een andere afspraak maakt. Het CDA accepteer de dit niet, en stelde opnieuw een beurtelings vorrzitterschap voor, ten zij men per bedrijf zelf iets anders afsprak. Minister Alebeda verklaarde gisteren in de Kamer dat hij tegen dit CDA-voorstel „weinig bezwaren" meer had, en dat het „niet zo'n ver schrikkelijke verandering" aan brengt in het wetsontwerp. De nieuwe ondernemingsraden krij gen adviesbevoegdheid voor alle be langrijke investeringen. Minister Al beda (spciale zaken) liet gisteravond in de Tweede Kamer merken weinig bezwaar te hebben tegen deze toevoe ging ip het wetsontwerp voor nieuwe ondernemingsraden. De toevoeging betekent, dat directies voor alle be langrijke investeringen voortaan eerst advies moeten vragen aan de ondernemingsraad, waarbij deze raad in beroep kan gaan bij een speci ale rechter wanneer de directie van het advies zou willen afwijken. ADVERTENTIE tm Van onze soc.-economische redactie HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben in beginsel besloten in de provinciale elektriciteitscentrales in Velsen en Diemen een vijfploegendienst in te voeren op basis van een veertig-urige werkweek. In Velsen werken 190 en in Diemen 50 werknemers in een vierploegendienst. Invoering van een extra ploeg betekent dat in totaal 35 tot 40 man meer moet worden aangetrokken. De kosten komen op twee miljoen gulden per jaar. op basis van een advies van een commissie van onderzoek besloten een vijfploegen dienst in te voeren zonder dat er sprake zal zijn van een ar beidstijdverkorting. GS teke nen daarbij aan dat het huidi ge vierploegenrooster „in soci aal en medisch opzicht is ver ouderd." Vooral de in het hui dige rooster bestaande perio de van zeven aaneengesloten nacht- en ochtenddiensten en de tweemaal per vier weken voorkomende 12-urige zon- Eerdere plannen om de vijf ploegendienst in te voeren op basis van een 36,5 urige werk week sneuvelden, toen de mi nister van buitenlandse zaken liet weten dat een dergelijk besluit door hem zou worden vernietigd. De minister gaf daarmee toe aan de druk van de directie van Hoogovens, die vreesde dat invoering van de vijfploegendienst bij een naburige elektriciteitscentra le een steuntje in de rug zou zijn voor diegenen die dit sys teem ook bij Hoogovens wil den invoeren. Met name de industriebonden willen met een vijfploegendienst op basis van een 33,6 urige werkweek de personeelsinkrimpingen bij Hoogovens opvangen. Tij dens het CAO-overleg zijn de bonden er niet in geslaagd om op dit punt met de Hoogoven directie tot overeenstemming te komen. Veroverd Het provinciebestuur heeft nu dagsdiensten vinden GS te zwaar. Door Invoering van een vijfploegen-rooster met een gemiddelde werkweek van 40 uur waarin drie dag diensten voorkomen kan deze zware belasting worden vermeden. Minder toeslag Alvorens de vijf ploegen per etmaal werkelijkheid zijn ge worden zal nog heel wat over leg moeten worden gevoerd, onder andere over de onver mijdelijke verlaging van de toeslag voor continuarbeid. Door de extra ploeg vermin deren namelijk behalve de zondagdiensten ook het aan tal uren in avond- en nacht dienst. In totaal betekent dat een salarisachteruitgang van 130 guJden bruto per maand, 65 gulden wegens het verval len van minder continutoe- slag en 65 gulden ten gevolge van het niet lopen van de twee lange zondagdiensten. Voor het continudienstperso- neel van de centrale in Die men is deze achteruitgang in salaris vooralsnog reden om „nee" tegen het voorstel van GS te zeggen. Over het afwij zende standpunt van het per soneel in Diemen zal nog ver der worden onderhandeld, want het provinciebestuur wil in de centrales in Velsen en Diemen in ieder geval dezelf de arbeidsvoorwaarden toe passen. Ook een punt van overleg is de besteding van de drie dag diensten. GS schrijven dat één dag zonder meer kan wor den besteed aan noodzakelij ke brandweeroefeningen, in structie en verdere vorming. Maar een zinvolle besteding van de resterende tijd levert nog problemen op. Het pro vincie-bestuur wil met het continudienstpersoneel de mogelijkheid bezien de dag diensten voor een deel te be steden aan bepaalde (onder- houds (werkzaamheden Over het werven van de beno digde extra personeel merken Gedeputeerde Staten op dat het hierbij gaat om relatief technisch hoog geschoold per soneel. Specifieke bijscholing is noodzakelijk. Binnenkort zullen 08 de naburige conti nubedrijven Hoogovens en Van Gelder, de andere Neder landse elektriciteitsbedrijven alsmede de minister van bin nenlandse zaken informeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3