Theologie in Rusland nog taboe voor vrouwen Roosevelthuis gerenoveerd Soms lach je,soms huil je X Uit brieven van lezers Trouw KERK IN DE WERELD :cU Seminarie Zagorsk trekt veel studenten VOORBUG Al Boek van paus in Nederland Conferer Zendingskalej* chr. geref. k£L Eerherst^ voor Mai DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 KERK TROUW/KWARTET ID' door Jac. Roos Oit jaar kwamen 230 studen ten aan de theologische oplei ding van de Russische ortho doxe kerk in Zagorsk bij Mos kou. Het totaal aantal steeg hierdoor tot 1226. De lagere opleiding. het seminarie, wordt gevolgd door 300 stu denten, op de academie zitten 104 studenten en 822 volgen de schriftelijke cursus. In Leningrad en Odessa zijn de eer- ste-jaarsklassen uitgebreid met pa rallelklassen. Ook daar groeit het theologisch onderwijs De opening van de cursus in Zagorsk viel samen met een vergadering van de oecume nische werkgroep voor informatie in Europa, die gast was van de Russi sche orthodoxe kerk. Zagorsk ligt ze ventig kilometer ten noorden van Moskou Volgens mijn reisgids is hier bezienswaardig: „Een museum van kunst en geschiedenis, dat prachtige relikuieén bevat van Russische cul tuur uit de 15e tot de 17e eeuw." Levend centrum In werkelijkheid is Zagorsk echter het lévende centrum van de Moskou- se orthodoxe kerk. De gehele plaats is gestempeld door het Drievuldig heidsklooster. een z.g. Lavra. uit de 14e eeuw; in dit grootse complex van kerken en gebouwen zijn het semina rie en de theologische academie van de Russische orthodoxe kerk gehuis vest. Er is inderdaad eveneens een museum dat onder meer unieke iko- nen bevat. Naast de honderden studenten die hier vertoeven zijn er ook voortdu rend de pelgrims ze komen uit het gehele land die een levendige be drijvigheid geven aan dit klooster complex. Behalve in Zagorsk bevin den zich eveneens een seminarie en theologische academie in Leningrad en nog een seminarie in Odessa. Stijgende lijn We spraken met docenten en studen ten. De toeloop van studenten gaat de laatste jaren in stijgende lijn, men kon alle aanmeldingen niet honore ren. Overigens neemt onder de Russi sche bevolking in 't algemeen de geestelijke belangstelling toe, verna men we. en vooral onder de jeugd. Alleen bij de Orthodoxen vragen we. Neen. dit verschijnsel is ook bij de Baptisten merkbaar. Hoe zijn de onderlinge verhoudin gen? vragen we verder. Goed en broederlijk, alleen kwantita tief gezien en historisch zijn wij. de Russische orthodoxe kerk. natuurlijk dominerend. kerk zich niet met de ideologie van de staat meten wil. IK probeerde vol te houden: Mar hoe komt men dan naar de kerk? Doet u bijvoorbeeld aan evangelisatie? Nee, zending en evangelisatie zijn hier niet nodig, iedere priester is im- njers evangelist en zendeling. En de kanalen van radio en tv staan u ook niet ter beschikking? Nee, maar a) daar is altijd de heilige liturgie, met prediking, liederen, de gebeden en ikonen; b) vergeet u niet het vanzelfspreken de contact binnen het gezin, tussen buren en collega's, terwijl ook infor meel. bijvoorbeeld op verenigingen, christenen en niet-christenenen el kaar regelmatig ontmoeten. c) dan noemen we nog de kerkelijke publikaties, vooral het Tijdschrift van het Moskouse Patriarchaat, dat driemaal in de maand verschijnt. De oplaag is niet groot. 20.000 plus enke le duizenden exemplaren in de engel se taal, maar het doet zijn werk. In ieder geval kunnen we na zestig jaar Sowjet-Uniet zeggen: We leven nog steeds! Beroepingswerlfj! NED. HERV. KERK Beroepen te Zwijndrechl jes te Hoogvliet; te H; der te Bruchem-Kerkwiji en te Driesum: J. van Meerkerk. Aangenomen naar Driebergen te Westerhaj Bedankt voor Dirksland Hilversum; voor Aalbui mer te Lunteren. Ent4?e GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amst (ziekenhuispastoraat niek): J. Pruim te Kooti or !D ka ,an «ar it lidei asj ns ik n prd' hec 'r^k - di< okk GEREF. GEMEENTE^ Beroepen te Poortvliet; Drachten. Os. F. J. Sinke* <Uf nl Het Klooster (Lavra) van Zagorsk bij Moskou Op 70-jarige leeftijd is F. J. Sinke te Waalwijll diende vanaf 1939 tot zif in 1973 achtereenvolgens! de gemeenten van Lanj den de Lek. Meteren en E se, Heteren, Ridderkerk je iA OP Ii£ Welke oorzaak ziet u achter die toene mende godsdienstige belangstelling? OoeninG Heeft dit te maken met het feit dat 3 zin en doel van het leven toch te weinig door het marxisme ingevuld worden? Ook als ik die vraag bij meer mensen stel. krijg ik geen bevredigend ant woord: We weten het niet. Blijkbaar komen we hier op het terrein waar de Met een kerkdienst van 8 uur tot kwart over tien 's morgens waarin de Godsmoeder een grote plaats in neemt. zet de officiële opening van studiejaar van seminarie en acade mie in. Prachtig klinkt het gezamen lijk gezang van professoren en stu denten. De dienst, die door allen staande meegemaakt wordt, eindigt met 25 liederen die allen beginnen met: Verheug u! gevolgd door een juichend Halleluja en Amen. Daarna lopen we mee met de proces sie van docenten en studenten over het hele kloosterterrein langs de ver schillende kerken waarvan de gouden uientorens in de zon blinken: de drie- vuldigheidskathedraal, de kerk van de nederdaling van de Geest en de kathedraal van de ten-hemel-opne- ming. Nadat op de trappen van de kathedraal een groepsfoto gemaakt is vindt een korte herdenkingsplech tigheid plaats op het kerkhof waar professoren uit oude tijden begraven zijn. Het zingen van de dodenlitanie is aangrijpend. Voor het eerst op die dag mag men dan gaan zitten, in de Aula, omringd door de portretten van de vier patri archen sinds 1917: Tichon, Sergius, Alexij en Pimen. Late roepingen Er zijn ook „late roepingen" bij de studenten. We spreken er twee: een wat oudere filoloog hij spreekt vloeiend frans, helaas een uitzonde ring en de jonge fotograaf van het Patriarchaat. Uit de toespraak van de rector haal ik enkele zinnen zoals we die vertaald kregen: God zelf heeft u uitgekozen. De prediking is de eerste taak van de theoloogEr is hier vrijheid van godsdienst.- De wereld verwacht het heil van God. Zie, ik zend u uit in de wereld, is het zendingsbevel van alle tijdenDe verschillende vakken zijn evenzovele facetten van de waarheid van God Opvallend voor ons is het dat dit alles een volstrekte mannen-zaak is; de vrouw in het ambt is zelfs nog niet ter discussie. Telegrammen met de beste wensen voor het nieuwe studiejaar worden voorgelezen; als die van Patriarch Pimen vermeld wordt, zingen allen staande het patriarchenlied. Het is dan half drie in (Je middag, en het einde van een norf-stop programma. ge en invoer in Nederland van langza me brommers zo u wil: snorfietsen, die niet kunnen worden „opgevoerd". Deze rubriek rs uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ol over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859. Amsterdam. Bij pubhkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. D. Vogelzang Registratie Zalm Wij werden wat onaangenaam ver rast door het niet geheel juiste stukje over een witte zalm. die op Schier monnikoog zou zijn gevangen (Trouw 16 september». Ten eerste zijn wij geen sportvissers, maar leraren die een groep 5 Havo-leerlingen van Col lege Noetsele uit Nijverdal begeleid den op een werkweek op Schiermon nikoog. Een aantal leerlingen heeft op het Wad gevist en de zalm gevan gen. Ten tweede hebben wij helemaal geen witte zalm gevangen, maar een gewone zalm. Naast deze zalm wer den nog drie finten gevangen. De dieren worden overigens wel opgeno men in de collectie van het Instituut voor Taxononische Zoölogie afdeling vissen van de Universiteit van Am sterdam Nijverdal A. Kodde en W. de Jong namens de leerlingen: Matthijs, Tuijll waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur: Jenze Tamminga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR PoslDus 859 1000 AW Amsterdam lel. 020-913456 teiei 13006 Postgiro 66 00.00 Bank Ned Oedietban* Pekenmgrr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel 010-115588 lel 010-115700 (advertenties) Westtkaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lei 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwo«e Abonnementsprijzen: 1 15.47 Per kwartaal 1 46 40 Per jaar 183 40 Advertentietarieven oc aanvraag Teletomsche (z* i Oogave fam*eber<trten 9-19 30 van maandag t/ m vnfdag Op zondag van 18- 20 uur teleL 020-913456 Opgave rmm-advertenties tel 020-936868 ol SChr nel.|k aan Mim-Adv afdeling postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Ad»esw|Z'g ngen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdamse adressen Rij-examen (2) Met de heer D. J. Bos (Trouw 16 sept.) ben ik het helemaal eens. dat er een te groot onderscheid wordt gemaakt tussen rijvaardigheideisen voor berij ders van motorrijwielen en die van brommers. Ook brommers rijden 50 a 60 km/u. Echter men ik doet de heer Bos, om genoemd verschil te nivelleren een averechtse oplossing aan de hand: hij wil als spreekbuis voor zijn autorijscholen jongelui van 16 jaar examen laten doen voor rijbe wijs ABE. Hij mag van mij aanne men, dat het verkeersdodencijferdan promDt met sprongen omhoog gaat. Toch zit er een goede kant aan. dat dit probleem eens wordt besproken en onder de aandacht van de wetge vers wordt gebracht. Brommers kom ik overal tegen op de fietspaden (waar ze m.i. niet thuis horen), op wandelpaden, op het troittoir en op de gazons van parken en plantsoe nen. Als ik op mijn wandelingen door brommers word gehinderd en ik zou daar iets van willen zeggen, riskeer ik een handgemeen. Nee, meneer Bos. brommers en motorfietsen behoren met (bijna) dezelfde maten te worden gemeten, akkoord maar dan een rij bewijs A voor 18-jarigen. Of: fabrica- Graag willen we in het kort reageren op het artikel in Trouw (12 septem ber) over registratie van cliëntenge gevens in de ambulante geestelijke gezondheidszorg. 1. Het is misleidend om te zeggen dat wij persoonsgegevens in de computer stoppen. We doen niet anders dan een reisbureau dat anoniem telt hoeveel mensen en welk „type" mensen rei zen naar welk land wensen. Met ande re woorden: wij registreren hulpvra gen en hulpverleningsroutes die daar op volgen. Het gaat uitsluitend om statische gegevens over sekse, leef tijd en burgerlijke staat en de telling is strikt anoniem. Het hele registra tiesysteem wordt beheerst door een reglement dat bepaalt dat het sys teem géén databank over personen mag zijn. 2. Het is prettig dat het bulletin van de Cliëntenbond nu pleit voor het opnemen van cliënten in commissies van toezicht. De NVAGG-registratie heeft zo'n commissie. Twee jaar gele den hebben we de Cliëntenbond uit genodigd daarin zitting te nemen. Dat is toen afgewezen, maar we zul len onze uitnodiging graag herhalen, als de Cliëntenbond van mening is veranderd. Utrecht M. Hoekstra/W. Geradts Ned. Ver. voor ambulante Geestelijke Gezondheidszorg. Hand of tong (2) J. A. Domen (goed R.K.) verwijt prof. Schillebeeckx (óók R.K.), in Trouw van 18 sept.: „de H. Communie (dus Christus zelf met vlees en bloed) ontvangen terwijl hij een uitda gende houding aannam door nietop de tong te communiceren en bovendien nogrond kij ken om te zien wie er nog meer op de hand communiceerden." Ten bate van de tongcommunie eindigt Do men met: „Paus Paulus VI had zijn sterke voorkeur daarvoor uitgespro ken, om van Maria, de moeder Gods, maar niet te spreken." Ook de Petrus Canisius vertaling (R.K.) geeft betref fende het avondmaalsbrood: „Neemt" (Mattheus 26 vers 26; Mar cus 14 vers 22). wat het op de tong communiceren onbijbels verklaart. Voor wat de beker en wijn betreft, geeft pas Mattheus 26 vers 27: „drinkt allen hieruit". Het door de R.K. kerk dit „allen" opzij te zetten, zal wel de reden zijn dat de P.C. vertaling in het vervolg steeds benut reeds bij vers 26 (waarin: „Neemt en eet, dit is mijn lichaam."), dat enkel het brood betreft, als noot toevoegt: „Met deze woorden veranderde Jezus brood en wijn in zijn Lichaam en Bloed. „Maar Johannes 6 vers 53-56 verbindt „vlees eten en bloed drinken" onafscheide lijk met elkaar. Nu de R.K. kerk aan de massa de beker onthoudt, kan er voor deze van geen „zijn bloed drin ken" sprake zijn. Onaanneemlijk dat de discipelen die de mede in levende lijve aanwezige Heer. zagen en hoor den, uit zijn woorden zouden hebben opgevat dat zij zijn vlees aten en zijn bloed dronken Dat zijn woorden hierover zinnebeeldig dienen te wor den opgevat, had zijn op Johannes 6 vers 51-58 volgende, nadere toelich ting hun reeds geleerd, met vers 62 en 63. Rijswijk Joh. Kroon Van een onzer verslaggevers UTRECHT Dit najaar wordt een begin gemaakt met een Ingrijpende renovatie van het F. D. Roosevelthuis in Doorn. In dit centrum van de her vormde diakonieën worden vakantie weken voor gehandicapten georgani seerd. Om de verbouwing mogelijk te maken wordt een financiële actie on der de hervormde diakonieën gehou den. die twee miljoen gulden moet opbrengen. Het F. D. Roosevelthuis, op het land goed Hydepark te Doorn, werd ge opend in 1966. Het huis ontvangt thans ruim tweeduizend gasten per jaar. Door het hele land zijn diakona- le werkgroepen, die jaarlijks een of meer weken organiseren voor licha melijk gehandicapten uit hun ge meente of streek. Het belangrijkste onderdeel van het renovatieplan is, dat elke gast in be ginsel over een eenpersoonskamer gaat beschikken. Om dit te kunnen realiseren, wordt de capaciteit van de bungalow, die ook op het terrein staat, verdubbeld, zodat een aantal vrijwilligers, die de gasten begelei den. daarheen „verhuist." Verder wordt onder meer de hoofdin gang geautomatiseerd, zodat gehan dicapten niet langer afhankelijk zijn van anderen om binnen te komen. De douche-, bad- en toiletruimten wor den verbeterd, er komt een eetzaal bij en het terras wordt verbeterd. De totale kosten bedragen 3,6 miljoen. De generale diakonale raad van de hervormde kerk kan daarvan zelf 1.6 miljoen financieren. Voor de rest wordt een beroep gedaan op de plaat selijke diakonieën. HAARLEM (ANP) Begin december verschijnt in Nederlandse vertaling het boek „Brieven aan beroemde mensen", geschreven door de nieuwe paus toen hij nog patriarch van Vene tië was. Albino Luciani richt zich in zijn brie ven tot een aantal bekende figuren, zoals Charles Dickens, Figaro, Goet- „Ik woon nu vijf jaar in Frankrijk. Ik kwam samen met werkers in een vrij willigerswerkkamp. maar in Frank rijk konden zij mij niet betalen. Daar om zocht ik zelf werk als een dienst meisje Dit vertelt een Marokkaanse jonge vrouw van 23 jaar. die in Mar seille woont aan een groep maat schappelijke werksters Er is niets opzienbarends aan haar verhaal Toch is het de moeite waard om op te schrijven. Waarom wilde u hierheen komen? Mijn ouders zijn beide gestorven, ik ben opgevoed door mijn zuster, hoe wel zijzelf ook een groot gezin heeft. Ik heb altijd willen werken, om mijn eigen geld te verdienen en zelfstandig te zijn. In Marokko is geen werk en als je werk vindt, ben je een slaaf. Toen ik twaalf jaar was. mocht ik wonen bij een rijke familie. Maar ik mocht niet het huis uit en ik moest de hele dag werken. Zodra ik kon ben ik weggegaan. En ik wilde ook niet wor den uitgehuwelijkt. Het is erg om te zeggen, maar het is een geluk dat mijn vader dood is. anders was ik allang uitgehuwelijkt." „Hier in Frankrijk werk ik alle tijd; tot twee uur in de middag ben ik dienstbode en daarna werk ik als werkster, zodat ik geld naar huis kan sturen aan mijn zuster; ze heeft tien kinderen; op zaterdag werk ik elf uur. Weet u. daarginds denken ze dat je hier het geld voor het oprapen hebt. Ik moet twintig tot dertig francs stu ren: ik kan ze niet in de steek laten dat kan ik niet." „Het liefste zou ik een vak leren en teruggaan naar mijn land. Maar dat is moeilijk. Toch houdt dat me het meeste bezig Ik wil niet thuis zitten met een man. van wie ik van alles moet doen. In Marokko leren de rijke re meisjes een vak, maar de gewone vrouwen gaan zelfs niet naar school. Dat komt door de enorme armoede. Mijn jongste zusje gaat naar school. Voor haar stuur ik het geld. Ik wil dat ze een vak leert." Droom „Toen ik uit Marokko kwam, ging het om één ding: naar Frankrijk zien te komen om er te werken en geld te verdienen. En ik dacht; als ik terug kom heb ik veel geld verdiend; dan koop ik een huisje voor mezelf en kan ik geld verdienen voor het gezin. La ter. toen ik eenmaal hier werkte, merkte ik dat deze droom niet waar zou worden. Je doet niets dan wer ken; als je elke maand wat geld kunt sturen is dat mooi; het is me tot nu toe steeds gelukt. Ik stuur bijna de helft. De rest gaat op aan de tandarts, een bioscoop. Er is geen sprake van dat ik met een fortuin zal teruggaan." Vrouwen De zogenaamde „kerkmarokkanen" hebben met hun hongerstaking op spectaculaire wijze aandacht ge vraagd voor het lot van de buiten landse werknemers. Van de groep buitenlandse arbeiders in ons land is een derde tot de helft vrouwen. Van hen hoor je weinig. Ze kunnen ook weinig spreken. Ze spreken onze taal slechter en worden geremd door de OfldGTSdfl vrouwendiscriminatie die in hun cul tuur veel erger is dan in de onze. door de Wereldraad van Kerken is nu beschikbaar gekomen. Het verhaal van de Marokkaanse van 23 jaar, waarmee dit stuk begon, is een doorsnee getuigenis. Ze is niet opvallend ongelukkig. Het verhaal van de dertigjarige mevrouw H. K. met haar drie kinderen is al wat anders. „Het leven is hier hard, maar de kin deren gaan tenminste naar school om een vak te leren. Daarom blijven wij hier en daarom zijn we hier gekomen; eigenlijk was mijn man hier ai. maar ik kwam om de kinderen zodat zij naar school konden; want thuis kun je als ongeschoolde geen werk krijgen. Twee jaar geleden, toen ik kwam. wist ik niets. Ik bracht F. naar de kleuterschool. Iemand vertelde dat je een roze schoolschort moest hebben hebben. Ik kocht een zwart schort ik wist niet wat roze was en het jochie leek net een pastoor tussen die andere kinderen. Ze lachten hem uit en de hoofdleidster was boos op me wegens dat zwarte schort. Ik ging huilend naar huis. Ik heb me nooit zo geschaamd als toen. Zulke dingen gebeuren steeds, omdat je niet alles precies begrijpt. Soms lach je. soms huil je." In 1975 vormde het kerkelijk comité inzake buitenlandse werknemers (ge vestigd in Brussel) een werkgroep In zake vrouwelijke buitenlandse werk neemsters In Europa. In plaats van een lijvig rapport met veel cijfers op te stellen, besloot deze werkgroep de vrouwen zelf aan het woord te laten komen. En het resultaat, uitgegeven Vrouwelijke buitenlandse werkne mers staan om zo te zeggen geheel onder aan de sociale ladder in de westerse industrielanden. Behoren de mannen tot het proletariaat, de vrou wen vormen het sub-proletariaat. Zij kunnen geen maatschappelijke be weging te hunner gunste organiseren. Wie zou er ooit iets vernemen van een hongerstaking, als de staaksters on geletterde en nog volop door culture le banden gebonden vrouwen zijn? Daarom is aandacht juist voor hen belangrijk. In februari 1974 kwam een groep van zulke vrouwen bijeen in Zürich. De bijeenkomst was georga niseerd door het (protestantse) vor mingscentrum Boldem en de (rooms- katholieke) Paulus Akademie. De vrouwen stelden daar een manifest op, waarin ze onder meer zeiden: Voor ons migranten is de situatie nog moeilijker, omdat wij in een totaal verschillende cultuur en maatschap pij zijn opgevoed. Emigratie naar een andere en onbekende wereld brengt ons in problemen waar we niet op voorbereid zijn en die ons onderdruk ken. We hebben moeilijkheden in ons werk en in het omgaan met Zwitsers. Zij die niet buitenshuis werken, zijn geïsoleerd. De spanningen, waar wij onder gebukt gaan zijn vaak zo groot dat het hele gezin er onder lijdt. We zijn radeloos bij de vraag of we onze kinderen moeten opvoeden als Zwit sers of volgens onze eigen normen. We voelen ons schuldig tegenover onze kinderen. We weten niet wat de toekomst ons zal brengen. We zijn buiten het politieke en sociale leven van dit land gesloten. Het eenzijdige en beperkte aanbod van banen, het gebrek aan mogelijkheden elkaar te ontmoeten en beperkte opleidings kansen maken onze positie als vrou welijke buitenlandse werkneemsters onzeker en zwaar. Daarom hopen wij op terugkeer naar ons land; dat lijkt de enige menselijke oplossing. Terugkeer de enige menselijke oplos sing. Het klinkt zo simpel. Maar thuis is geen werk en de kennis en be kwaamheid die thuis nodig zijn. heb ben de vrouwen verloren. Ze zijn ge wend geraakt aan een andere levens stijl. En als terugkeer lukt, dan blijft Pastoraatweekend Christ „om van elkaar te anderen beter kunnen oktober, Lindenhorst, (tel. 03438-5744). Feministische theoloj dag remonstrants vrouj donderdag 5 oktober, boeg, Hilversum (tel. 021[ Hoe neem je jezelf i motivatie-weekend voorH binnenkort overzee gaanf 22 oktober. Hendrik Krl tuut. Oegstgeest. Inl. Kf; tel. 020-717654 ('s morgefr Charismatische reti Beijersbergen, 16-20 okl terholt (tel. 04742-1393). rac p (i ROERMOND Het tftai van het r.k. bisdom Roeirb zijn voorlopige projecten Ni vastenactie-Limburg lij ceerd. Het zijn 48 proj diend door Limburgse sen, ter waarde van ongi Roermond werkt niet sz Nederlandse vastenactii Roermondse actie brat 552.000 gulden op. De vastenactie ontving dit Ji een miljoen uit Limbi rechtstreeks van parocl met bisschop Gijsens werken. ii hi |he ADVERTENTIE ÖOl .Pt he, Lucas, Pinocchio. Walter Scott, Teresia van Lisieux, Mark Twain en Jezus. Sinds de pauskeuze is de belangstel ling voor dit boek enorm. In zeker achttien landen komen volgend jaar vertalingen uit. In Nederland worden de „Brieven aan beroemde mensen" uitgegeven door Gottmer te Haarlem. LES FILS DE MARCEL Qüi geïmporteerd dC.^ KOOPMANS BRUINtiJ AMSTERDAM Jnv de vrouw, meer nog dan de man, vreemdelinge in haar oude moeder land. een negenendertigjarige Griekse moeder zegt: We wonen hier nu veer tien jaar en we hebben hier van alles meegemaakt. Ik was vijfentwintig toen ik kwam. Ik was toen nog anders en had een andere verwachting van de dingen. We willen hier niet blijven. Maar het moet wel. Onze kinderen zijn vreemdelingen als we terugkeren in Griekenland. Ze zijn vreemdelin gen daar en hier. Net als wij. Van een onzer verslaggi VARSSEVELD De kerkeraad heeft een sooi gegeven aan Maria dooiop laten beelden op een vajp glas-in-lood-ramen in d« dj restaureerde Laurentiuar*" Een beeld van Maria, Middeleeuwen in deze werd in de Reformatii derd. Aan deze gebeui legende van de „bedr verbonden: het beeld zi modder teruggevonden *n smartelijke trek op het I Ir ria komt nu voor op h«vr van de drie ramen, die vdu vervaardigd zijn door lutherse predikant-gli G. C. Kok te Weesp. De drie ramen acht n hebben alle drie de koiT licht in de wereld tot on| ladder van Jakob, het i zalem en de doop van Jordaan. Maria wacht c daling van het nieuw^ samen met Laurentius. kerk genoemd is. DezePat stierf in het jaar 258 marteldood, volgens i doordat hij langzaam op werd verbrand. Hij is di beeld met een rooster. HILVERSUM 8 Met renfoto's van het eigen in Indonesië en Zuid-Af( dingskalender van de cl reformeerde kerken wee Zoals gebruikelijk verrn lender ook de verjaard! zendingswerkers en hun kalender is voor vier gul len bij het zendin 035-859555). M illustratie uit men Speak" .Migrant Wo- VELP De stichting sche hulpactie Woord f haar gironummer (302! steld voor giften ten l slachtoffers van de re«f mingen in India. 1 'M -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2