Geschil over zelfstandigheid ondernemingsraden bijgelegd orster treedt af 3 dogen Kamer wil volwaardige werf 4^0 ECHTE PERS S superaanbieding Detentierecht In deze krant Magere winst iprbehoud 0ranje levering inium Op Navo-oefening I o Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Veel bewolking ologie in land: niet r vrouwen jliek met de op het spel ;riminatie fit veel voor Palestijnen niet tegen 'akkoord' De grootste gok van Anwar Sadat 'Geen paniek in zuivel' Gemeenten gaan lawaai te lijf Zuidmolukkers in hongerstaking VVD en kabinet komen CDA heel eind tegemoet toria: Interne regeling Namibië issenienever lliter m irdiRum lliter W itie hersteld: li iter in koets I I (3DSTERSE ^TAPIJTEN o»a 'Ook capaciteit voor bouw complete schepen' Trouw Voor mondige mensen Welkomstvoordeel Troü* Trouw hoort bij u 36STE JAARGANG NR. 10561 - DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 Droog weer met in het algemeen veel bewolking, maar eerst nog enkele opklaringen. Tot matige en aan de kust krachtig toenemende wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen rond zeventien graden. Vooruitzichten voor morgen en overmogen: Droog weer met zonnige perioden en enige stijging van temperatuur. zon op: 07.25 maan op: 22.56 onder:19.40 onder: 13.42 Ir BW' Wie een huis zoekt vindt 't in de Huizen-mini s. LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60: Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 |A 2: PAGINA 17: PAGINA SPORT: IA 4: 5: ponner kapittelt ham Kuyper PAGINA 7: PAGINA 19: PAGINA ECONOMIE: PAGINA 11: PAGINA 25: Nieuwe Nederlandse grammo foonplaten, strips, feuilleton, ra dio- en tv-programma's, weer, puzzel Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG CDA, VVD en kabinet hebben een compromis gesloten in hun geschil over de nieuwe ondernemingsraden. WD en kabinet zijn daarbij het CDA een heel eind tegemoet gekomen. Het geschil draaide om de zelfstan digheid van de ondernemingsraad ten opzichte van de bedrijfsdirecteur. Plannen van de directie op het terrein van het sociaal beleid moeten tevo ren door de ondernemingsraad wor den goedgekeurd. Belangrijke plan nen op gebied van het totale bedrijfs beleid moeten voor advies aan de ondernemingsraad worden voorge legd. waarbij de raad bij een speciale rechter in beroep kan gaan als de directie het advies van de raad negeert. RIA (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse premier John Vorster treedt na twaalf jaar af ekt zich niet terug uit het openbare leven. Dit maakte hij gisteren bekend op een ferentie in Pretoria. Tevens kondigde Vorster aan dat Zuid-Afrika op eigen houtje pgen zal organiseren in Namibië. Deze verkiezingen vinden in november plaats. verband daarmee onlangs nog ruim heidsverklaring en wat de Verenigde een week in het ziekenhuis. Inmid- Staten hebben meegemaakt door dels is de strijd om de opvolging van hun tragische bemoeienis met Vorster al losgebrand. De voornaam- Vietnam. Vraag De ruzie betrof de vraag of de onder nemingsraad dit soort belangrijke be sluiten en adviezen moet vaststellen met of zonder de aanwezigheid van T de directeur. In het wetsontwerp IntCrprCtfttlC staat al dat er tevoren minstens één „overlegvergadering" met de directie moet worden gehouden. Maar kabi net en WD wilden bovendien dat de directeur moet kunnen deelnemen aan de beslissende vergadering van de ondernemingsraad. Het CDA vond Dit compromis is nu neergelegd in een voorstel van CDA en VVD samen, bedoeld als wijzigingsvoorstel voor het wetsontwerp. Het omstreden oude wijzigingsvoorstel van het CDA werd weer ingetrokken. Namens het kabinet verklaarde minister Albeda (sociale zaken) in het Kamerdebat dat hij „geen moeite" met het voor stel van de beide regeringsfracties heeft. Het voorstel „maakt de bedoe ling van de regering evenzeer moge lijk," aldus de minister. Daarmee werden gisteren de rijen in het rege ringskamp weer gesloten, na enkele weken van hoog oplopende menings verschillen, waarin premier van Agt zich nog met persoonlijke brieven had gemengd om het CDA onder druk te zetten. daarentegen dat de raad zellatandig ^esUsalngvoordien al ter zei zich terug te trekken itiek vanwege zijn gezond- r hij is wel bereid het presi- i van Zijn land op zich te ;n post die vacant is sedert den van president Nicolaas S. Vorster zei gehoor te wil- aan de pleidooien in het zich niet volledig uit het leven terug te trekken en h daarom beschikbaar zou or het presidentschap. Vol- tleke waarnemers is Vor- iezings in deze functie vrij- Momenteel is het presi- een louter ceremoniële laar de thans aan de gang icedure voor een herziening Dndwet voorziet in de moge- lat aan de president zwaar- oegdheden worden toege- eidstoestand van Vorster latste tijd al achteruit. Bij Ijkse medische onderzoek emier te lijden aan chroni- chitis en oververmoeid- Llnselen. Hij verbleef in zijn besluiten moet kunnen nemen, waarna de directie desgewenst over het besluit van de raad een nieuwe „overlegvergadering" kan beleggen om te proberen de ondernemingsraad Üüu wfil i, alsnog tot andere gedachten te bewegen. Mg t An 27 september 1978 ste kandidaten voor de opvolging zijn de huidige minister van defensie Pie- ter Botha, de minister van plurale betrekkingen Conny Mulder, de mi nister voor mijnindustrie Stephanie Botha en minister van buitenlandse zaken Roelof „Pik" Botha. Eerstge noemde kandidaat zou de beste pa pieren hebben, maar denkbaar is dat Stephanie Botha als compromiskan didaat naar voren komt. Namibië Tegelijk met de aankondiging van zijn aftreden maakte premier Vorster ook bekend dat Zuid-Afrika, met voorbijgaan aan het plan dat de Vere nigde Naties hebben opgesteld, zelf standig verkiezingen zal uitschrijven in Namibië, ook wel Zuid-West Afrika geheten. Dit gebied wordt sedert het einde van de Eerste Wereldoorlog door Zuid-Afrika bestuurd ondanks resoluties van de Verenigde Naties waarin staat dat Pretoria het gebied onafhankelijkheid moet verlenen. Vorster verklaarde gisteren ter toe lichting op het besluit van de rege ring dat het niet aan de Verenigde Naties is „het proces te vertragen dat leidt naar zelfbeschikking en onaf hankelijkheid". De bevolking van het gebied dient zelf de toekomst te be palen. De verkiezingen zullen worden gehouden op basis van algemeen kiesrecht voor volwassenen. „Alle op ties blijven open voor de mensen in het gebied en wij zullen ze niets voor schrijven," aldus Vorster. Onze correspondent in Zuid-Afrika, Hennie Serfontein, tekent hierbij aan: De eenzijdige beslissing van Zuid- Afrika om verkiezingen te houden in Namibië betekent dat Pretoria beslo ten heeft een eigen weg te gaan, aan gezien de besprekingen met de Vere nigde Naties onvermijdelijk op een mislukking zouden zijn uitgelopen. Daarmee stevent de Zuidafrikaanse regering af op haar eigen eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring en te vens naar een eigen Vietnam. De con sequenties van dit besluit zullen niet minder schrikbarend zijn dan wat Rhodesië overkomen is door Ian Smiths eenzijdige onafhankelijk- De Zuidafrikaanse blanken zullen zich door de genomen beslissing vol ledig intern isoleren. Zij hebben voor de weg van de strijd gekozen die niet alleen geheel zuidelijk Afrika zal be strijken maar eveneens zal lelden tot een rassenoorlog in Zuid-Afrika zelf. Vervolg op- pagina 7, kol. 6 dingt, wordt het standpunt van de raad pas officieel naar buiten ge bracht in een ,;overlegvërgadering" met directie en commissarissen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een eensgezinde Tweede Kamer heeft minister Van Aardenne (economische zaken) gisteravond gevraagd, een volwaardige scheepswerf in Amsterdam te laten bestaan. Volwaardig betekent, dat er niet alleen ruimte is voor reparatie en het maken van scheepson- derdelen, maar ook dat er capaciteit blijft voor de bouw van complete schepen. Het CD A-Kamerlid Van Houwelin gen vertrouwt erop, dat het hele kabi net, ook minister Andriessen (finan ciën), gevoelig is voor de duidelijke stellingname van de Tweede Kamer. op- voor nieuwbouw moeten blijven", ook in het belang van de Amsterdam se haven. Albeda benadrukte, dat waardevolle kennis en ervaring verlo ren gaan, als de nieuwbouwwerf NDSM de poorten zou sluiten. De oplossing die de Kamer wenst in het voetspoor van werknemers en vakbonden vergt extra financiële Strijdbaarheid steun van de overheid. J Generaties Amsterdammers hebben De ministers Van Aardenne (econo- een stuk kennis, ervaring en scheeps- mische zaken) en Albeda (sociale za- bouw-technologie opgebouwd dat ken) hebben ook de werknemers van nauwelijks In geld is uit te drukken", de werven ADM en NDSM hoop gege- zo hielden demonstrerende werkne- ven op een aanvaardbare oplossing roers de bewindslieden op het Bin- voor de Amsterdamse scheepsbouw, nenhof voor. Zij waarschuwden het Minister Van Aardenne beaamde kabinet, de gevolgen van een negatie woensdag, dat „er mogelijkheden ve beslissing niet te onderschatten. „Het zou bovenmenselijk zijn om te denken, dat de werknemers zo een besluit gelaten over zich heen laten komen. Traditioneel is de strijdbaar- heid onder de Amsterdamse scheeps- Llgen belangen bouwers groot", aldus een petitie van werknemers bij ADM en NDSM. Een woordvoerder had, na de uitla tingen van Albeda en Van Aardenne, echter „het volste vertrouwen in een rechtvaardige oplossing". In de Tweede Kamer bevestigden de bewindslieden later de indruk, dat zij tegemoet willen komen aan de ver langens van de werknemers. Leden van de Kamercommissie economi sche zaken toonden zich nogal opti mistisch na afloop van een discussie standige vergadering al had vastge steld. Maar de raad kan ook. onder de indruk van al dan niet nieuwe gege vens en argumenten van directie en commissarissen, zijn standpunt nog 'ns opnieuw bekijken. De raad kan dan in diezelfde overlegvergadering een nieuw, bijgesteld advies uit brengen. De raad kan ook eerst weer een eigen, interne vergadering houden. Maar in beide gevallen is er, ook volgens Van Zeil, sprake van een nieuw en dus een tweede, gewijzigd advies van de on dernemingsraad aan de directie. Ui teraard kan de raad ook besluiten voor, na of tijdens de discussie met de directie te blijven bij zijn eerste, oorspronkelijke advies. Het compromisvoorstel zegt dat de beslissing van de ondernemingsraad in een zaak waarin de directie goed keuring van de raad nodig heeft, „in een overlegvergadering kenbaar ge maakt" moet worden. De raad heeft Communiqué Een punt van discussie was ook of de ondernemingsraad gelijktijdig met de overlegvergadering zijn standpunt naar buiten mag brengen, bijvoor- Van Zeil beeld in een communiqué voor het personeel van het bedrijf. (De raad zou het zich daarmee moeilijker ma ken nog van gedachten te veranderen tijdens de overlegvergadering.) Vervolg op pagina 3, kol. 6 ADVERTENTIE genomen. In een zaak waarin de di rectie tevoren advies van de raad behoeft, luidt de formulering: „Het advies wordt in een overlegvergade- DONDERDAG 21 scpt. 9.00 - 21.00 uur VRIJDAG 22wpt. 9.00 18.00 uur ZATERDAG23 scpt. 9.00 18.00 uur Maar ook hier is „uitbrengen" en „vaststellen" van een advies niet het zelfde, zo bleek uit de toelichting die Het gevonden compromis houdt in CDA-Kamerlid Van Zeil gaf, mede dat de ondernemingsraad, overeen- sprekend namens de VVD. Vooral de •komstig de CDA-wens, zijn stand- linkse partijen m de Kamer dwongen punt bepaalt buiten aanwezigheid *aiJ Bfidetailleerde inter- van de directeur. Maar als de direc- teur of de raad zelf dat tevoren be- pretatie van het compromisvoorstel. De raad kan, aldus Van Zeil, zijn standpunt in de „overlegvergade ring" meedelen en zeggen dat er ver der niet over te praten valt. Dan blijft het advies zo als de raad in zijn zelf- klein 200x300 SHIRAZ195Q-975,- Parkeren voor Oo dour Reservering mogeh/M tegen een aanbetaling vantyt Alle tapi/ien met certificaat van echtheid AT PmAchterbakken 13-14 di t/m 9.00-I8.00 I H |-\ I I-* Oordracht rti ort-joo» doodardag koopavond tot 2I.0C Manschappen van het 103de Nederlandse verkenningsbataljon uit Seedorf wachten voor Slo Ahlden, 50 kilometer ten noorden van Hannover bij een brug over de Alte Leine op de dingen, die komen gaan bij de Navo-oefening Saxon-Drive. Recht voor gedetineerden lijkt een vrij nieuw begrip. Het heeft redelijk oude wortels. („Denkt aan de gevangenen, alsof gij met hen in het gevangenis waart".) „Gevangenen mondig maken", noemt een jurist dat nu. Lezenswaardig. Daarom leest u Trouw. De nieuwe abonnee krijet een wclkomsUoordeel. Hij betaalt (na twee woken dekranl gratis ter kennismaking te nebben ontvangen) 18,55 mindervoorde eersle termijn. Schrijf op de envelop: ÏYmiw-Kwartel. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig.die betalen wij. Keilen kan ook: 020-913456. afdeling service. met de beide ministers. Van der Hek (PvdA) en Van Houwelingen (CDA), die al lang pleiten voor een volwaar dige werf, kregen in de discussie bij val van de WD'er Jacobse. Hij noem de het „noodzakelijk voor de Amster damse haven" dat nieuwbouw behou den wordt. Hij verzette zich niet bij voorbaat tegen gedwongen ontsla gen, wél tegen ontslagen van „enige omvang". Minister Van Aardenne gelooft niet, dat ADM al definitief een streep ge haald heeft door een samengaan met NDSM. Begin deze maand haakte ADM af. toen besprekingen over fusie in de Beleidscommissie „scheeps bouw" al langere tijd aan de gang waren. „Van Aardenne denkt nog wel met ADM om de tafel te kunnen gaan zitten," zeiden Kamerleden gister avond. ADM zal wel inzien, dat ook de eigen belangen gediend zijn met een fusie. adres: plaats: giro: adres: I plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosies garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren enafwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1