een reden tot paniek in zuivel icintosh acht voorwaarde erheidssteun onhaalbaar Palthe misschien kleiner: 228 man verliezen werk 4,4 miljoen mensen moeten inkomstenbelasting betalen itielwerknemers staken afvloeiingsregeling J. J. Schouten: 'Vertrouwen hebben' Hypotheekrente per 19 sept. Werk bij Gammabedrijf in gevaar in Aardenne: geen minimum van 25.000 werknemers Gevoelige klappen voor dollar Nieuwe schijven en belastingvrije sommen ;e 'heid weigert geld in eigen bedrijf Werkweek in boekhandel wordt drastisch bekort Total-raffinaderi] in Vlissingen wellicht dicht IDAG 21 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PR 17 - H 19 - S 21 J onzer verslaggevers IEN „De zuivel zit in Nederland als in de ie Gemeenschap een situatie die niet elijk is. We moeten fa; niet paniekerig zijn, ow oberen de problemen TCl iplossing te brengen." ;,CTIsi t itstellende woorden sprak chouten, voorzitter van de Nederlandse Boeren- en nd en van het Landbouw- teren in de bijeenkomst ter d van het Nederlands Nati- skeurconcours in Woerden. lerde eraan, dat tien jaar k al werd gezegd dat het zo r kon, en dat drie jaar gele- ir. P. Lardinois nog land- nissaris was) ook al ingrij- atregelen in het vooruit en gesteld. m is het niet zomaar moge- Ivelproduktie in de Europe- ichap terug te brengen, zit de Nederlandse boer. iroduktie-omstandigheden ("betreft, het meest gunstig jpese Gemeenschap. Daar- :hikt de Nederlandse zuivel e internationale afzetkana- zullen de concurrentie in naai verband zodoende wel i en daarom is er geen re- iniek, maar mogen we ver- ebben in de toekomst," al ler Schouten. nummer iad hij erop gewezen, dat de istrie veel heeft gepres- Irin kaas één van de „suc- fers" was van de agrarische Ivan de Nederlandse econo- de vergroting van de kaas- Jwas het mogelijk de toene- Klkproduktie op te vangen, liet het geval geweest, dan De heer J. F. Willemse en uiteraard Frau Antje hebben reden tot lachen. In de vijfentwintig jaar dat de heer Willemse directeur is van het kantoor Aken van het Nederlands Zuivelbureau, steeg de kaasexport naar West-Duitsland van 30.000 ton tot meer dan 100.000 ton per jaar. had een deel van de (meer)produktie van melk verwerkt moeten worden tot mager melkpoeder. Zo'n ontwikkeling zou voor de zuivel- producenten een lagere opbrengst hebbpn gegeven, dan nu het geval is geweest. Vooral in de tweede helft van het vorige jaar en in het begin van het lopende jaar, droeg de kaas- produktie en vooral de kaasuitvoer zeer gunstig bij tot de uitbetalings- prijs voor melk. Wat dat betreft, is er de afgelopen maanden een minder gunstige ont wikkeling te zien. Als de kaasexport niet flink toeneemt, zo waarschuwde de heer Schouten, „en dat zie ik op het ogenblik nog niet gebeuren", dan mag die grote meevaller van eind vorig jaar niet worden verwacht. Vorig jaar werd in ons land 10.6 mil jard kilo melk geproduceerd, waar van 4.0 miljard kilo in de kaasbak werd verwerkt. Hieruit werd 411.000 ton kaas bereid, waarvan 255.000 ton naar het buitenland met name naar West-Duitsland werd ver kocht. De waarde hiervan was 1.363 miljoen, overeenkomende met 5.2 procent van de totale agrarische export. Intussen is de melkproduktie en daarmee de concurrentie, zowel in de Europese Gemeenschap als op de we reldmarkt, toegenomen. Als gevolg hiervan is het protectionisme (be scherming van het eigen produkt) aan het toenemen. Zo wordt in West- Duitsland tegenwoordig meer inge speeld op het gevoel en de emoties van de consument voor het „eigen" produkt. Concurrentie De Nederlandse zuivel tracht in deze concurrentieslag de verkoop te hand haven en waar mogelijk uit te breiden door het zwaartepunt te leg gen op de kwaliteit (het jaarlijks Na tionaal Kaaskeurconcours wil dat sti muleren) en door het Nederlands zui- velprodukt te propageren. Voor pro paganda wordt, zo deelde voorzitter ir W. M. Dijkstra van het Nederlands Zuivelbureau mede. wordt dit jaar 30 miljoen uitgegeven. Ofschoon de Bondsrepubliek veruit de grootste afnemer van Nederlandse kaas is, wordt België belangrijker. Buiten de Europese Gemeenschap is Japan de grootste afnemer van Ne derlandse kaas geworden en is daar mee de Verenigde Staten voorbij ge streefd. Naam Rente vast Afsluitprov. Rentepercentage bank gedurende: (procenten) met ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 825 85 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.5 8.25 8.5 I 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.1 8.5 8.3 9.1 8.5 8.3 Centr. Beheer Apeldoorn 5 jaar 1.5 8.4 8.4 Enrüa 10 jaar - 8.3 8.3 Nat. Nederl. 10 jaar - 8.3 8.3 NMB 5 Jaar 3 jaar 1.5 1.5 8.5 8.25 8.5 825 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 8.25 8.1^ Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 8.6 8.6 RPS 5 jaar 1- 8.25 8.25 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.- 2- 8.25 7.25 «25 7.25 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.25 8.25 Westl and/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2- 8.3 8.7 7.8 8.5 8.9 7.8 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Evenals de afgelopen weken is de hypotheekrente niet gewijzigd. Voor leningen met gemeente-garantie en een vijf jaar vaste rentevoet is 8.25 een normaal geldend percentage. Veranderingen zijn op korte termijn niet te verwachten. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) HELMOND Bij textieldrukkerij Vlisco (onderdeel van Gamma Hol ding) in Helmond dreigen op korte termijn 180 arbeidsplaatsen weg te vallen in de druksector, zo staat in Industrierevu. het blad van de Indu striebond NKV. Vlisco is een belang rijke leverancier van bedrukte ka toen in Afrika. Om haar marktaan deel daar te behouden gaat Vlisco er toe over meer en meer in de Afrikaan se landen zelf te produceren. onzer verslaggevers Het confectieconcern Macintosh vindt de voorwaarde waaronder de overheid steun inen ten bate van de vier noodlijdende ateiiers (750 werknemers) slechts in theorie Dat is het commentaar van financieel directeur drs. A. N. A. M. Smits nadat directie onden deze week samen op bezoek zijn geweest op het ministerie van economische ■an de heer Smits is verder duidelijk geworden dat minister Van Aardenne niet meer dt aan de uitspraak van zijn voorganger Lubbers dat het aantal werknemers in de idse confectie-industrie niet beneden de 25,000 mag dalen. ■naren op Economische Za- kn bestuur en bonden in het logmaals verklaard dat er pe kan zijn van subsidie aan Het confectiebedrijf had iste instantie al in mei te pregen nadat het bestuur Iden eerder om 15 miljoen 1 verzocht voor de bedreigde k Stein, Susteren, Tilburg, p. Begin vorige week kwam le weigering, nu na een in pt de vakbonden iets aange- waarin om 19 miljoen aldeelneming terie liet in het onderhoud tie en bonden weten te wil- jegen deel te nemen in het lapitaal van Macintosh, j voorwaarde dat een plan jcomt dat uitgaat van een winstgevendheid bij de vier iestigingen. Niet uitgesloten geval een uitgifte van nieu- |en aan de overheid zijn. ta commissarissen van Ma- yre^illen een kapitaaldeelne- iren de overheid niet bij voor ren,Uiten, al geven zij verre de aan het oorspronkelijke l De voorwaarde van een pj rentabiliteit", die Econo- aken stelt, is echter niet it, rt pa haalbaar, zo bleek uit de woorden van, drs. Smits.. In het steunplan van de confectiegroëp zouden de vier ate liers bijna quitte spelen. Meer moge- lijkheden'zijn er volgens Smits even wel niet: de produktiekosten van de goedkope kostuums die uit de ate liers komen zijn per stuk 10 20 gulden hoger dan maakkosten plus transport van pakken waarvan de vervaardiging is uitbesteed aan Oost- europese landen. De Macintosh-di- recteur vindt de vakbonden daarom te optimistisch als ze zich zouden vastklampen aan het idee van kapti- taaldeelneming door de overheid. De heer Smits zegt niet van maxima le winst uit te gaan. Daarom zouden er voor de produkten uit Stein, Suste ren. Tilburg en Emmen op de duur afzetmogelijkheden zijn in de verder uit te bouwen Macintosh-winkelke- ten in het buitenland. Een beslissing over eventuele sluiting van de ateliers heeft het bestuur nog niet genomen. De afgelopen maan den is de situatie echter verslechterd. Ten eerste bleven gunstige gevolgen uit van het Multivezelakkoord (de EG-invoerrem op produkten uit ont wikkelingslanden) en ten tweede werkte het verder uitstellen van de beslissing op zich zelf al negatief. Maandag praat het bestuur weer met de vakbonden. De heer Smits heeft moeten constate- ilbedrijf moet eind dit jaar ndat de minister niet langer steun wil verlenen. Dit on- t feit dat de Nederlandse urerings Maatschappij on- zat positief aan het ministerie lalt dviseerd over de toekomst- dif>or LTM. „We vechten niet terf het werk. Die beslissing is n. De bedrijfsgebouwen zijn rkocht. Maar voor een rede- leiingsregeling". zegt de on- gsraad van het bedrijf. bestaat dat wordt besloten van betaling aan te vragen. •n en personeel hebben aan een ultimatum gesteld, nochtend vroeg geen toe- om t over een gesprek over ïüngsregeling volgen er har- ïs. Gedacht wordt onder bezettingen. ren dat Macintosh *t eerste slacht offer dreigt te worden van een be leidswijziging van minister Van Aar denne ten opzichte van de politiek van zijn voorganger. Over de „Lub- bers-norm" (minimaal 25.000 werkne mers in de confectie) heeft Van Aar denne gezegd: „Het is niet juist een getal voor de komende decennia te handhaven. De huidige bewindsman wil bedrijven overhouden met een redelijke rentabiliteit en „gezonde" arbeidsplaatsen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollai heeft gisteren op de voor naamste valutamarkten ge voelige klappen te incasseren gekregen. Oorzaak: de negatie ve reacties van Saoedi-Arabië en Jordanië op de uitkomsten van het topgesprck tussen Egypte en Israël in Camp David. Met name de reactie van Saoe di-Arabië, de grootste oliepro ducent van de Arabische we reld, was van invloed en droeg in hoge mate bij tot het verder ondermijnen van het toch.al niet al te grote vertrouwen in de dollar. Vooral ten opzichte van de Zwitserse frank en de Duitse mark verloor de dóllar terrein. Naast de negatieve reacties uit de Arabische wereld droegen ook nu weer de groeiende in flatie in de VS alsmede het grote tekort in de handel van de VS met het buitenland een steentje bij tot de zwakke stemming voor de dollar. Van een onzer verslaggevers ALMELO In de textiel-veredelingsindustrie bestaat nog een overcapaciteit van ruim 25 procent. Als opvallendste maatregel om hieraan het hoofd te bieden, zou de veredelingssector van Palthe in Almelo moeten sluiten. In deze afdeling er is daarnaast vanouds nog een bedrijf chemisch reinigen met 500 man werken zo'n 180 mensen. Vandaag vindt bij Palthe een eerste overleg plaats tussen directie, werknemers en vakbonden. Nadat in het kader van de noodzake lijk gedachte sanering van de Neder landse textielindustrie reeds een her structurering plaatsvond in de spin nerij-sector, zijn de weverijen en de veredelingsindustrie op een dergelij ke noodzaak bekeken. In de verede lingsindustrie is intussen al een begin gemaakt met de herstructurering, maar dat heeft tot nog toe onvoldoen den zoden aan de dijk gezet. De werk gevers zijn met hun externe deskun digen van mening dat een verder gaande herstructurering in de sfeer van de veredeling geboden is. Men kwam tot de conclusie dat Pal- AMSTERDAM Het honderd man tellende perso- de Leeuwarder Textielmaatschappij (LTM) te Nieuw- iam heeft gisteren het werk neergelegd. Dit uit protest reigering van de directie en het ministerie van econo- zaken (LTM is al twee jaar een overheidsbedrijf) om vakbonden over een sociaal plan te onderhandelen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor het lo pende jaar wordt het aantal belastingplichtigen voor de inkomstenbelasting geraamd op 4,4 miljoen. Tegenover de 4.450.000 voor 1977 betekent dat een kleine daling die ver band houdt met de per 1 janu ari van dit jaar verhoogde mi nimumgrens voor een aanslag op verzoek. Het aantal loonbelastingkaarten, dat de fiscus dit jaar krijgt te verwerken nadert de 12 miljoen. Dat is ongeveer een half miljoen meer dan in 1977 het geval was. Een en ander blijkt uit de begroting van Financiën voor 1979. De regering is, zoals gemeld, voorne mens de inflatiecorrectie voor 1979 voor de volle 100 procent toe te pas sen in de loon- en inkomstenbelas ting. Tot dat doel wordt het tarief van de loon- en inkomstenbelasting ver laagd. Voor wat de Inkomstenbelas ting betreft wordt voorgesteld de 20 procent-schijf van het inkomstenbe lastingtarief voor 1979 te verlengen met een bedrag van ongeveer 1100 en de daarop volgende schijf met hetzelfde bedrag In te korten. Alle inkomenstrekkers, aldus het mi nisterie van financiën, met een inko men op het niveau van het minimum loon en hoger krijgen zo een belas tingvermindering van 66 per Jaar. Het eerste staatje geeft enkele voor beelden die laten zien dat het belast baar inkomen minus belastingen (het reëel beschikbare inkomen) er In het bijzonder voor de lagere inkomens groepen iets op vooruitgaat. Tariefgroepen Districtsbestuurder Klaas Goudri- aan van de Industriebond CNV heeft geen goed woord over voor het optre den van economische zaken. Dat op treden noemt hij „traag". Het is niet de eerste keer. dat de LTM in ernstige problemen zit. Begin 1976 ging de oude LTM failliet, maar het bedrijf werd met overheidsgeld opnieuw op gericht. Economische zaken vond het toen onverantwoord om de werkgele genheid in toch al zwakke streken als Emmen en Almelo verloren te laten gaan. De overheid heeft toen als eigenaar van LTM een stichtingsbestuur ge noemd. dat op zijn beurt weer een nieuwe directie aanstelde. Voorwaar de voor de overheidssteun was. dat er gezocht moest worden naar een fusie partner en dat is volgens Goudriaan „weinig accuraat" gebeurd. Belastbaar Inkomen Belasting gehuwden zonder kinderen volgens tarief 1979 met 100% infla tiecorrectie Verlaging In percentage van het belast baar inkomen minus belastin gen 15.000 986 ƒ- 20.000 2.193 ƒ66 0.37 30.000 5.123 66 0.27 40.000 8.716 66 0.21 80.000 29.980 66 0.13 120.000 56.074 ƒ66 0.10 Gewijzigd wordt in 1979 eveneens een aantal belastingvrije sommen alsme de het schijventarief van de loon- en inkomstenbelasting. Zo wordt bijv. voor tariefgroep I (werkende gehuw de vrouwen) de belastingvrije som volgend jaar 2.017 (voor 1978: 1.922), voor tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) wordt dit 5.843 (5.570), voor tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder en ongehuwden die gehuwd zijn geweest of kinderaftrex genieten) 7.855 (7.488) en voor tarief groep 4 (gehuwde mannen) 10.070 (9.599). Het schijventarief, dat de fiscus voor de aangifte van het inkomen over 1979 gaat toepassen siet er als volgt uit: (tussen haakjes de bedragen voor 1978): Belastingpercentage toe te passen op de belastbare som 20% v.d. eerste 26% v.d. volgende 32% v.d. volgende 40% v.d. volgende 50% v.d. volgende 59% v.d. volgende 64% v.d. volgende 67% v.d. volgende 70% v.d. volgende Opvolgende inkomens schijven 7.568 6.164) 6.841 7.571) 10.605 (10.110) 9.840 9.380) 15.556 (14.830) 19.969 (19.036) ƒ22.324 (21.281) 27.475 (26.192) ƒ54.948 (52.381) 72% van de volgende gulen belastbaar inkomen. Totaal opvol gende schij ven 7.568 6.164) 14.409 13.735) 25.014 23.845) 34.854 33.225) 50.410 48.055) 70 379 67.091) 92.703 88.372) 120.178 (114.564) 175.126 (166.945) Belasting bij totaal opvol gende schijven 1.513 1.232) 3.291 3.200) 6.684 6.435) 10 620 (10.187) 18.398 (17.602) 30.179 (28.833) 44.466 (42.452) 62.874 (60.000) thes veredellngsbedrijf (180 perso nen) ten gevolge van de herstructure ring geheel zal moet sluiten, dat het personeelsbestand van De Regen boog in Tilburg, deel uitmakend van Palthe, terug moet van 145 tot 125 en dat Van Beurden in Apeldoorn, waar 28 mensen werken, eveneens dicht moet. Enige andere bedrijven, o.m. Van Heek (Schuttersveld) ln Ensche de, kunnen doorwerken. In Eibergen zal de Koninklijke Textielveredeling kunnen worden uitgebreid van 330 tot 390 man. Voorlopig Het betreft voorlopige conclusies. De beleidscommissie Herstructurering Textielindustrie, waarin werkgevers, werknemers en regering vertegen woordigd zijn, moet er haar licht nog over laten schijnen. Overleg met de werknemers, respectievelijk de vak bonden, vindt op korte termijn plaats. CNV-districtsbestuurder L. Doeve gaf desgevraagd als commen taar dat hij de neiging heeft ja te zeggen op de vraag of er 25 procent van de capaciteit behoort te worden afgestoten. Hij vraagt zich echter af of de hele locatie Palthe zou dienen te verdwijnen. Bovendien heeft hij de indruk dat bij de operatie het accent veel te zwaar op Twente ligt. Ook gezien in het licht van wat er aan de gang is bij Texoprint in Boekelo en wat er al ls gebeurt bij Blijdenstein- Willlnk ln Enschede. DEN HAAG Hoewel de boekenom- zet stagneert, maken de grote uitge verijen genoeg winst om de werkweek voor hun personeel drastisch te be korten. Die verkorting kan helemaal uit de winsten gefinancierd worden. Dat schrijft het vakgroepbestuur boekhandel en uitgeverij van het NW aan het bondsbestuur van de NW-dienstenbond Mercurius. Volgens de werknemers in de boek handel is arbeidstijdverkorting op kosten van de baas de enige manier om meerkarbeidsplaatsen ln de boek handel té kweken. De „sterke winst groei" heeft daar niet voor gezorgd. In plaats van méér werk bracht de winst méér automatisering, aldus de brief. De „automatische kassa" slurpt tot nu toe arbeidsplaatsen op, zeggen de boekverkopende leden van Mercuri us. Een mini-computer gekoppeld aan boekencodering kost arbeids plaatsen ln winkeladministratie en voorraadbeheer. De ruimte voor meer werk in de boekhandel moet dan ook gezocht worden ln arbeidstijdverkor ting, aldus het vakgroepbestuur. Werknemers vragen steun aan minister VLISSINGEN De werknemers van Total Nederland ln Vlissingen hebben in een brief aan minister Van Aardenne (economische zaken) steun gevraagd om de werkgelegenheid bij Total te behouden. Total, dochter van de Franse CFP, verkeert volgens de industriebonden CNV en FNV in financië le moeilijkheden. In de brief zeggen de werknemers dat zij niet de dupe willen worden van het beleid van een buitenlands bedrijf. 101.337 (96.666) Werknemers van het bedrijf, aange sloten bij de industriebond FNV, heb ben zich bereid verklaard harde ac ties te voeren als de brief geen resul taat oplevert. Volgens een woord voerder van de bonden zijn veel van de 200 vaste werknemers al geruime tijd aan het zoeken naar een andere baan. omdat zij weinig hoop hebben op voortzetting van het bedrijf. CNV-districtsbestuurder 8. Jorritsma noemt sluiting van het bedrijf onaan vaardbaar. De werkgelegenheid ln Vlissingen en omgeving heeft, aldus Jorritsma, de laatste tijd al genoeg gevoelige klappen te verwerken ge had. Met Total meegerekend zouden in midden-Zeeland 1200 tot 1500 ar beidsplaatsen verdwijnen. Een klap. die volgens hem niet meer is op te vangen. „Daarom vinden de bonden ingrijpen op ministerieel niveau noodzakelijk." aldus de districtebe stuurder. HIJ meent, dat er momenteel onder handelingen tussen Shell en Total plaats vinden om wat te doen aan de overcapaciteit, die ook bij de Total- raffinaderij bestaat. Gedacht zou worden aan een overheveling van de Total-produktie naar Shell. Total zou dan haar raffinaderij ln Vlissingen sluiten, waardoor 300 arbeidsplaat sen verloren zullen gaan. Volgens Jorritsma ls er ln Nederland een totale raffinagecapacitelt van 95 miljoen ton. Hiervan ls maar nodig 25 miljoen ton. zodat er een overcapaci teit ls van 70 miljoen ton. Total, die in Vlissingen over één van de modernste raffinaderijen van Europa beschikt, zou naast de besprekingen met Shell ook nog doende zijn een regeling te treffen met een aantal chemische be drijven voor het verzekeren van de afzet van de produktie. „Een oplos sing die", aldus Jorritsma, „meer aan vaardbaar lijkt dan de overheveling van de produkUe naar 8heU."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19