in Zuidmolukkers in hongerstaking Hoge rente en direct opvraagbaar. deTïjd deTijd' I /O Molukkers bekennen overvallen Zuidmolukse ordedienst KPK moet terechtstaan 5 •-*< v/o DeAmro Bank is er voor alle spaarders Weekblad J rnhemse huis van bewaring: ank vindt en delict t geoorloofd' Bietencampagne ligt door brand voorlopig stil Na bekeuring in Den Haag te WEEKBLADEN Jeugdwerkloosheid De Groene Amsterdammer: inenbom kt: labinet Pais Niet te dol Afzien De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. Noodrem deze week: \G 21 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 ADVERTENTIE nzer verslaggevers AG/AMSTERDAM zondag zijn tien se gevangenen in nse huis van bewa- igerstaking gegaan. alleen nog maar offie en doen aan e activiteit mee, al- nisterie van justitie ag. Volgens justitie er de tien honger- emers aan gijze- maar de directie uis van bewaring een over veroor- gens „gewone de- ftuniqué dat de tien via het inspraakorgaan welzijn Moluk- kers hebben verspreid eisen ze dat Nederland de politieke aspecten van hun zaak erkent. Den Haag moet de RMS-kwestie bij de Verenigde Naties aanhangig maken en Molukkers die hebben deelgenomen aan gijzelingen moeten als politiek delinquent wor den beschouwd. De gevangenen vinden verder dat hun Identiteit in de strafinrichtingen wordt gebroken. ..Ons wordt de Ne derlandse mentaliteit gedrongen." Ze eisen dat alle Molukse gedetineerden in één gevangenis worden onderge bracht en dat deze onbeperkt contact mogen hebben. Bovendien willen ze hun „eigen" maatschappelijk wer kers. De hongerstaking is ingezet voor onbeperkte duur. aldus de tien. •die van mening zijn dat de Neder landse regering aansprakelijk is voor de gevolgen van „deze vreedzaam be gonnen actie". H (ANP) Bij de op- ware misdaden, zoals de .1 rdovende middelen, is P geoorloofd" als politië le anders voordoen. Aldus van de Amsterdamse e gisteren gevangenis- V twee jaar oplegde aan en een vrouw wegens a'ine. voor politie en justitie Hjjefproces, omdat het be- ^■regen door agenten van jHise nationale narcotica- tegenover het viertal ^Hedaan als potentiële ko- ^Trugs. De advocaten van nse en drie Nederlandse adden tijdens de rechts- Voerd dat het bewijs on- èrkregen was. omdat de politiemannen zelf het t uitgelokt. t oordeelt echter anders. 5 in haar vonnis dat de mei van dit jaar voort- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De bietencampag ne. die juist gisteren bij de suikerfa briek van de Suikerunie in Groningen was begonnen, zal door een brand in het turbo-generatorhuis van de fa briek voorlopig worden stilgelegd. In dit huis staan de machines die de stroom voor de fabriek moeten leveren. De directie van de fabriek kon over de omvang van de schade nog niets zeggen. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in het springen van een olie- persleiding. durend onder controle van de officier van justitie had gestaan, die gelegen heid had voorwaarden te stellen. Bo vendien traden de Amerikaanse agenten niet zodanig op dat de ver dachten aan de verkoop niet meer konden ontkomen. De Amerikaan en de twee Nederlanders K. en J. kregen twee jaar gevangenisstraf opgelegd. De vrouw V. anderhalf jaar. Volgens beleidsmedewerker Henk Smeets van het inspraakorgaan zijn er inderdaad nog heel wat obstakels te overwinnen, voordat Molukse hulpverleners toegang krijgen tot de gevangenissen. Probleem is volgens hem, dat de contacten met de gevan genen vrijwel uitsluitend lopen via de reclassering. „En een Molukse reclas sering bestaat er nu eenmaal niet." Het inspraakorgaan zet zich ervoor in, dat medewerkers van Molukse Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De drie Zuidmo lukkers. die vrijdagavond door de po litie in Breukelen werden overmees terd (een vierde werd daarbij doodge schoten) hebben tegenover de Am sterdamse recherche drie overvallen in Amsterdam bekend en een banko verval in Breukelen. De roofovervallen werden gepleegd in een gokhuis aan de Achtergracht in de hoofdstad (bult 8000 gulden), vorig jaar augustus op vijf employés van het kledingbedrijf Bonaparte, die de dagopbrengst van een aantal filialen naar de bank wilden brengen (65.000 gulden), in januari van dit jaar, op het autoverhuurbedrijf Ouke Baas in Amsterdam (buit nihil), eind vorige maand op de Bondsspaarbank in Breukelen (bult 14.000) in april vorig jaar. Van deze overvallen was die op de vijf employés vaq het kledingmagazijn het ernstigst. Een van de mannen werd in de buik geschoten een tweede" in het been. Bij de overval op Ouke Baas werd een employé in de buik geschoten. De drie zijn gisteren voor de officier van justitie geleld. welzilnsstichtingen toegang tot de gevangenen krijgen. Hoewel de tien hongerstakers zeggen voor alle Molukse gedetineerden in ons land te spreken, heeft justitie geen aanwijzingen dat er ook op an dere plaatsen hongerstakingen of an dere acties aan de gang zijn. De drie Zuidmolukkers, die vrijdag avond in Breukelen betrokken waren bij een schietpartij met de politie (een vierde kwam hierbij om het le ven) hebben bekend deelgenomen te hebben aan een reeks andere roof overvallen. Dit heeft de Amsterdam se politie gisteren bekendgemaakt. De drie nog in leven zijnde Zuidmo lukkers, van wie er twee (en niet één, zoals eerder gemeld) gewond zijn ge raakt zijn gistermorgen voorgeleid voor de officier van justitie ln Am sterdam. In augustus overvielen Jimmy B. (22) uit Harderwijk en Johan R. (23) uit Hellendoorn een gokhuis ln Amster dam, waar ze achtduizend gulden buitmaakten. Ook de 26-jarige Johan R. uit Maarssen, die vrijdagavond dodelijk werd getroffen door een poli tiekogel, nam aan deze overval deel. In januari van dit jaar overviel dit drietal in de hoofdstad vijf medewer kers van een kledingbedrijf, die de Ovprvallpn dagopbrengst van enkele zaken naar v/vci vanen de banlc wutjen brengen. In dit geval bedroeg de buit 65.000 gulden. Twee van de medewerkers werden getrof fen door kogels, die de Zuidmoluk kers afvuurden. Drie weken geleden werd een kantoor van een autoverhuurbedrijf ln Am sterdam overvallen. Deze overval mislukte weliswaar, maar de Zuidmo lukkers schoten wel een medewerker van het bedrijf in de buik. Bij deze overval was ook de 23-jarige A. L. uit Tiel aanwezig. Tot slot leverde een overval vorig jaar april op een bank in Breukelen het eerdergenoemde drietal een bedrag van 14.000 gulden op. Hervormd Nederland onthult hoe Carter de neutronenbom geruisloos invoert Lees deze week: Interview met schrijfster Mies Bouhuys: Onze tolerantie mag niet teveel moeite kosten/Herman Heering: Noam Chomsky en de macht van de intellectuelen/ Waarom de NCRV Holocaust liet glippen/Berkhof over het nieuwe boek van Schillebeeckx/ De minderjarigen: Een zestienjarige heeft even weinig rechten als een zuigeling/Vrouwen en fascisme/Langzaam begint Amerika de verloren Vietnamoorlog te verwerken/Econoom Vermaat: meebetalen aan collectieve voorzieningen En: De hoop van Camp David/Weinig nieuws in troonrede Bon zonder poMzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor f 5. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32.50 per half jaar) Naam Adres Plaats Bderland houdt de hoop levend Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De acht leden van de Zuidmolukse orde dienst KPK die in april in de Haagse Houtrusthallen een bekeuring kregen voor hun geüniformeerd optreden, moeten op 26 oktober terecht staan. Volgens officier van justitie mr. J. J. H. Suijver hebben de acht de wet op de weerkorpsen overtreden en daarvoor staan maximum straffen van duizend gulden boete of een jaar gevangenis straf. Het openbaar ministerie legt de acht KPK'ers ook overtreding van de uni- formwet ten laste. Volgens artikel 435a van het wetboek van strafrecht is het verboden om eigen uniformen of onderscheidingen te dragen in het openbaar. Toen de acht in april bij een RMS-manifestatles op de bon werden gezet, zei de Zuidmolukse lei der ir. J. A. Manusama, dat hij graag een proefproces zou zien over de KPK (korps Pendjaga Keaman), maar mr. Suijver wil de komende zaak nog niet als zodanig betitelen. Duidelijkheid De Zuidmolukkers zien de rechts zaak, waarin zij zullen worden verde digd door de Bredase advocaat mr. W. G. A. Kousemaker, wel als „een kwestie van duidelijkheid". Ir. Manu sama vindt namelijk het beleid van de regering onduidelijk op dit punt. Het proces eind oktober past volgens hem wel in het verscherpte beleid, dat premier Van Agt toen minister van justitie aankondigde na de gijzelingsacties bij De Punt en Bo- vensmilde (mei-juni 1077). Dat is echter niet terecht, meent hij. Er is volgens hem verband gelegd tussen de ordedienst en de oefenin gen die jonge Tamaela-aanhangers toendertijd hielden in de bossen van Drente. Maar. aldus Manusama. dat heeft niets met elkaar te maken. De ordedienst opereert altijd ongewa pend en zijn functie is het handhaven van de orde bij vergaderingen en bij eenkomsten, zoals op de jaarlijkse april-herdenking van de RMS in Den Haag. De KPK treedt volgens Manusama nooit in de rol van de politie en het korps probeert alleen ordeverstorin gen te voorkomen. Over het uniform zegt Manusama dat dat een kwestie is die de leden zelf moeten uitmaken. „De kleding is een vrijwillige zaak en de zogenaamde uniformen zijn niet identiek". Aan de aanhouding van de acht KPK'ers in de Houtrusthallen is enig overleg voorafgegaan tussen Ma nusama en de Haagse politie. Volgens een polltie-woordvoerder heeft de Haagse hoofdcommissaris Peyster Manusama tevoren uitgeno digd voor een gesprek. Toen ts hij gewaarschuwd, dat een geünifor meerd optreden van de KPK op de openbare weg niet zou worden getole reerd Op het moment dat de orde dienst Manusama uitgeleide deed. greep de politie in en bekeurde de acht KPK'ers. Volgens de politie ver liep het verhoor, dat plaats had in de Houtrusthallen, zonder moeilijk heden. Tenslotte verklaart Koot de Herfst nfi Tijd voor feestelijk geopend. De Nieuwe Linie: en de radio: het wonderbaarlijke we reldje van de hitsingle. ADVERTENTIE lederland: p jk 'ld igina komt Hervormd iet een onthulling: De In komt er toch: „Tech- kelingen maken het eslissing van president ipril de bom voorlopig ,ktie te nemen, zo te dat de produktie kan zonder dat feitelijk een n wordt geproduceerd, lelijk een .gewoon' kern- lakt, dat gemakkelijk reranderd in een wapen gde neutronenstraling, Ueel de kracht van de worden verminderd. Dit felde, in een paar uur. En kan op elk willekeurig jevel tot .produktie' ge- aar uur later zijn al die ne' kernwapens neutro- op van Camp David" „De vraagstukken die dertig jaar oorlog en iebben gebracht kunnen pdomdraai worden op is ontegenzeggelijk nu p gang gebracht, dat lijkt en ondanks alle s op vrede, veiligheid alle partijen dichterbij it". De Troonrede stemt tevredenheid: „Weinig lossing van de econo- wordt Bestek '81 aange- Haarlemmerolierecept Het is symptoombe- ir voor economen, zoals in, hoogleraar in de the- onomische politiek aan iber vaststelt: „We heb niet populaire weg Zijn verhaal klinkt t, technocratisch en rend. 'f' r 'it' :a Pi uns. d SN. cencies zegt De Waard: ,,'t Was de tijd van het begin van de Beatles, ik vond ze al goed toen ik alleen nog maar gelezen had wat ze zeiden. Toen ik hoorde dat je gratis platen kreeg als je erover schreef, ben ik voor Het Vrije Volk gaan schrijven, later voor De Volkskrant en Vrij Nederland. Ik vind dat niemand erover schrijft zo als ik. Ik doe het persoonlijk. Die andere mensen kunnen niet schrij ven. Ja dat weet ik, omdat ik ze gelezen heb. Ach, na een zin weet ik al dat het niks is". VN portretteert verder Anne Vonde ling, „de veteraan van de Nederland se parlementariërs, jdie graag lid wil worden van het eerste gekozen Euro pese parlement". Betsy Perk en haar damesfeminisme in de artikelenreeks „Vrouwen rond de eeuwwisseling", de snelle opkomst en ondergang van een ombudsman voor psychiatrische pa tiënten en een bijlage met boekenin- formatie completeren VN. Onder het motto Humor is als je toch lacht een grapje uit de rubriek Terzij de: „Als de liberalen onder mekaar zijn praten ze over Couvert '81". schrijfster van kinder- in een gesprek: „De wel tolerant zijn, maar te veel moeite kosten". aandacht voor een lenvervolging die de itzenden, voor het wets- lopen van minderjari- iuw en het fascisme. -f' De Haagse Post: Op de omslag van De Haagse Post zit de minister van Onderwijs Arie Pais braaf op een Haags bankje met zijn armen over elkaar. „Macht? Nee. IJ delheid? Ja", zo begint het portret dat HP van hem schetst. De minister die op zijn achttiende bij de PvdA begon, maar later overstapte naar de WD. zgt over een voor november aangekondigde actieweek tegen de voorgenomen studieduurverkorting tot vier Jaar: „Ik schrik niet van het idee van een lange hete herfst. Ik ben niet bang voor die toestanden. Het kan best dat er zaken naar voren komen waarvan ik denk dat het aan leiding is om passages uit mijn nota Hoger Onderwijs voor velen te wijzi gen. Die nota wordt aan het eind van het jaar in de Kamer behandeld en daarin heb ik de grote lijnen aangege ven. Het is een aanleiding tot een discussie. Ik wil niet de indruk wek ken de hoogste wijsheid in pacht te hebben". Annelien Kappeyne van de Coppello, vice-voorzitter van de WD Tweede Kamerfractie zegt over het abortus vraagstuk: „De legalisering ervan is voor mij een van de uitwerkingen van het principe van verdraagzaamheid. Het idee dat de vrouw zelf beslist over wat er gebeurt met wat zich in haar lichaam ontwikkelt, dat vind ik over duidelijk een van de grote uitwerkin gen van de liberale politiek. Op dit punt hebben de geesten zich geschei den, er is een tegenstelling gekomen met de confessionele partijen, die dat net zo principieel opvatten, eigenlijk een soort variant op de schoolstrijd, en dan vind ik dat we ons principe moeten handhaven en ons niet over de streep moeten laten trekken". In de reeks De Nieuwe Vrijgezellen aandacht voor het ouderschap, ver der in HP: de Amsterdamse optie- beurs, een gesprek met Miguel Gasta- neda over zijn vaderland Nicaraqua, het proces tegen de KEMA, en een interview met regisseur Claudia Weill over vrouwenfilms. „Vrouwenemancipatie is leuk, maar het moet niet te dol worden", conclu deert De Nieuwe Linie. Hedy d'Anco- na plaatst kanttekeningen bij het re geringsbeleid voor 1979. „Het gezin is de hoeksteen van de samenleving, staat er in de liberale en confessione le partijprogramma's te lezen. Maar wat er tevens mee bedoeld wordt is dat het de meest betrouwbare pijler is van een kapitalistische samenle ving waarin de onbetaalde arbeids krachten thuis, via een extra-gehakt dag, via het inslikken van eigen ont plooiingskansen of die van hun huis genoten, de schokken opvangen die het vrije spel der maatschappelijke krachten oproept". Voor „De Vakidioot en De Wereldher vormer" een gesprek over wederke rend leren met de voorzitter van de SER-commissie Betaald Educatief Verlof, Louis Emmerij. In een tweede interview in de serie „Universiteit in de put", laat DNL John Loose, lid van het college van bestuur van de uni versiteit van Amsterdam, aan het woord over personeelszaken: de aan- en afwezigheidsregeling en andere beleidsvoornemens en over de ver houding Universiteitsraad-College van Bestuur. Op de middenpagina's aandacht voor de vijf jaar geleden overleden Chi leense dichter Pablo Neruda Verder richt DNL zich op de studiedagen in Leuven over de rechten van de mens, op de nieuwe volkstelling in 1981: „Andere naam maar hetzelfde pro- dukt met dezelfde smaak" en op het vrouwencafé in Rotterdam dat geen echt vrouwencafé is omdat „vrouwen er van de kouwe kermis thuiskomen". In De Tijd een analyse van een schrij nend tijdverschijnsel: de jeugdwerk loosheid. Een boom die steeds dikker wordt. Een citaat: „Je voelt Je nutte loos. 's Avonds als je naar bed gaat dan komt het, dan denk je: wat zal er komen? Daarom ben ik ook zo druk en beweeglijk. Je wordt steeds onze kerder". Over de 'noodrem' van Van Agt en Andriessen meldt De Tijd: „De werkelijke oplossing van de schrijnende sociaal-economische pro blematiek komt na het lezen van de miljoenennota nog lang niet dagen. De gemiste kans is het onbreken van een nieuwe compositie; het oude lied van dé stabilisatie van de collectieve lasten had minstens vervangen moe ten worden door een poging om de 'collectieve lasten' van samenstelling te veranderen. Juist nu het hele effect van het beleid staat of valt met de kostenmatiging in onze economie, is een vergrendeling van het afwente lingsvliegwiel absolute noodzaak". Twee psychologen uit Lelden vroegen mensen wat ze diep in hun hart heb ben opgesloten: een onderzoek naar geheimen. Enkele anonieme onthul lingen: „Mijn tweede kind is niet van mijn man en hij weet het niet". „Ik word steeds religieuzer. Ik heb een prima contact met een soort God". „Ik denk dat ik een raar egoïstisch kreng ben en dat niemand het lang met me uit zal houden, dat lk dus niet geschikt ben voor het leven, dat ik langzamerhand gek word omdat ik mijn teleurstellingen niet kan ver werken". Verder in De Tijd: De keuzes die binnen de CDA-fractie nog gedaan moeten worden, de vrouwelijke arts die nog steeds wordt gediscrimineerd en de schijf die het beeld bepaalt van parades en programma's op de buis ADVERTENTIE is op de echte miljoe- telt Vrij Nederland iro- t zit voldoende flexibili- Iderlandse economie om fge schade nog een tijdje de echte miljoenenno- alve dat de etalage van Van Agt vrijwel geheel is [Bestek '81 valt op de Isvoornemens geen peil Wiegel heeft zijn zin ge- hebben een soort natio- Ibinet, dat zijn ware aard 'Udt". gina schrijft het blad act tussen de Amster- ilbond AVB, een onder- ^de KNVB. en het krante- elegraaf. Voor de door- iterview van Bibeb met over haar eigen gedich- 'stand", haar leven en n?r rinp-miZick-fr- Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten óver het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze tekening al a voordeliger dan de gewone spaar- 0 rekening. En wat op de Spaar- Plus- a Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige 11a overweging. Deze rekeningen m 0 geven momenteel een rente van: „Wie buigt het ombuigingsbeleid te rug," vraagt De Groene Amsterdam mer zich af. „De Miljoenennota stemt om twee redenen somber: de vooruit zichten voor onze economie de ko mende jaren zijn niet rooskleurig, en het beleid dat het kabinet-Van Agt voorstelt om de crisis te bestrijden treft niet alleen de zwaksten ln de maatschappij, maar kan ook onmo gelijk effectief zijn." Over Camp Da vid zegt het blad dat het „nog altijd maar een minimaal stapje is op weg naar de vrede. En voor veel mensen is vrede nog altijd slechts een fata mor gana. In Syrië, dat door de gang van zaken alleen maar gesterkt is in zijn afwijzingspolitlek. In Libanon, waar de machtspolitieke intriges zich op nieuw toespitsen. In Israël, waar rechtse groeperingen zich met hand en tand verzetten tegen de concessies van Begin. En vooral ln al die plaat sen waar de verdreven Palestijnen opnieuw tot de conclusie moeten ko men dat zij de prijs betalen voor andermans rust en veiligheid". De Groene duikt verder ln de koers van de PvdA. besteedt aandacht aan vrouwen en politiek in Frankrijk, en signaleert dat het Derde Wereld-pers bureau tot de Nederlandse kranten probeert door te dringen. Tot slot een gesprek met Freek de Jonge. Bram Vermeulen en Jan de Hont: „Wij hebben steeds nieuwe pro gramma's waarmee we een deel van onze oude aanhang van ons hebben vervreemd. Wij willen nu eenmaal nieuwe ideeën uitproberen, niet vast roesten, zelf ons programma uitbroe den. Zodra je Je gaat richten op de smaak of de wensen van het publiek of publieksgroepen, ben Je als artiest reddeloos verloren." Elseviers Magazine: Ook in Elseviers Magazine staat de Troonrede centraal. „Het kabinet is een illusie armer." „Het is het onfor-. tuin van dit kabinet dat het de begro ting ingebed ziet ln louter risico's. Minister Andriessen heeft een nood remprocedure ontwikkeld om teleur stellende ontwikkelingen het hoofd te kunnen bieden. Maar met een noodrem kun Je niet bijsturen, hoog stens de auto tot stilstand brengen. De kabinetswagen beschikt niet over een reservetank. Elke noodstop ver groot de kans dat het kabinet zonder benzine komt te staan nog voordat de bestemming bereikt is. Dan wordt het duwen en later aankomen. Dat is de lange en moeizame weg waarover Andriessen ln de Miljoenennota spreekt." In EM ook uitgebreid aandacht voor „de doorbraak van Camp David" „Deze week is al gebleken dat de Arabische nationale krachten, met steun van Moskou, bezig zijn zich te mobiliseren met het doel de akkoor den van Camp David onmogelijk te maken. Het doeltreffendste middel daartoe Is president Sadat ten val te brengen. De komende maanden, zo niet jaren, zullen daarom een worste ling te zien geven rond de vraag wie eigenlijk de macht uitoefent ln Egypte." Vermeldenswaard tenslotte ls een In terview met de nieuwe CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen ln Elseviers Weekblad. „Liever een oprecht marx ist dan een hypocriet christen. Maar de internationale zal lk hoogstens fluiten" Achttien en zonder werk en vol verbittering. 'Bij het arbeidsbureau is het alleen stempelen en wegwezen, een baantje hebben ze nooit voor je.' Tienduizenden zijn er zo. en de toestand verergert alleen nog maar: de jeugdwerkloosheid is een boom die steeds dikker wordt. Een schrijnend tijdsverschijnsel, geanalyseerd door Fred Krijnen. De hitsingle is nog altijd springlevend, al worden er veel meer LP's verkocht. Maar het beeld van hitparades en popprogramma's wordt bepaald op 45 toeren. Jim van Alphen schildert een wonderbaarlijk wereldje. Verder: Arie Kuiper Begin is door de bocht Vrouwelijke arts gediscrimineerd Nederland barst van de geheimen Schaakspel om scheepsbouw Filmmagnaat Jack Warner Prol Douben over de miljoenennota: Van Agt en Andriessen aan de noodrem Bon voor proefabonnement h 6 weken de Tijd voor 6 gulden Naam Adres: Plaats Tel Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6. Amslerdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: f 2,50 Abonnementen, tel. 020 - 23 3t 84

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11