A Palestijnen voelen zich weer verkocht ance naar Arabieren iirgeroorlog overschrijdt grenzen van Nicaragua Rhodesië kreeg olie via Zuid-Afrikanen willen Amman, Riaad en Damascus ompraten a sster stelt it tot aag uit k* A (Reuter, UPI, AP) De he, anse premier John Vorster de idag tijdens een perscorife- 5 -jedelen of hij al dan niet ^ls eerste minister van Zuid- rit heeft Vorsters perschef j'tfrige gisteren in Pretoria en i Ui DAG 20 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET _jter verstoorde Tijkgenot" van "visiekijkers ÏORK (Reuter) Het dgikaanse televisiestation gC' heeft zo'n 800 klachten ?rs gen over boze kijkers die at <j waren omdat een tele- coi irogramma over kosmi- "0( oorlog in de toekomst on- oken werd voor de aan- n%ing van president Car- eqat er een doorbraak was a^kt in het topoverleg in David. >rd een film uitgezonden in6ïn ruimterobotten pro- in en het menselijk leven te 61 ttigen. „Wij lieten onze W ren speciaal langer op '5 het programma. Omdat rogramma zolang onder op n werd vielen zij in slaap '"'isten het einde," zo liet eërgerde kijker weten. 11 was net op het hoogte- °Pjvan de strijd, waarom n jullie die man niet op opgenomen en later [onden," zo zei een ander, .^interesseert het nou wat de 'n<*s gebeurt," aldus de televisiemaatschappij tijf" kreeg 150 klachten bin- ivegens het onderbreken jote film „King Kong" tg te t door James Dorsey De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) belooft de strijd voort te zetten. De resultaten van de top in Camp David worden door de Palestijnse leiders in Beiroet verworpen. Dit staat in pamfletten die gisternacht in het stadje Nabloes op de westelijke Jordaanoever gevonden werden. Immers in de ogen van de PLO betekent de aanvaarding van het door Israël voorgestelde en door Egypte aanvaar de plan voor beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen. die in de sinds 1967 bezette gebieden wonen een „legalisering van de zionistische bezetting". De PLO is. althans op dit ogenblik, niet bereid om met minder akkoord te gaan dan een volledige en onvoorwaardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen van de westelijke Jordaanoe ver en uit de Gazastrook. Palestijnen binnen en buiten de bezette gebieden raken het gevoel niet kwijt dat hun belangen er in Camp David niet aan te pas zijn gekomen. Immers inzake de toekomst van de westelijke Jordaanoever heeft Israël een veto recht. Van de sUchting van een onafhankelijke Palestijn se staat kan geen sprake zijn. Volgens premier Begin zullen er zelfs Israëlische troepen op de Jordaanoever blijven, ook na de overeengekomen overgangsperiode. De Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin buigen vereerd voor het applaus van het Amerikaanse huis van afgevaardigden. Overal op de westelijke Jordaanoever zitten Palestijnen gekluisterd aan de radio, luisterend naar de commenta ren op de verschillende Arabische radiostations. Met name poogt men de nuances in die commentaren op te sporen. Men is zich immers goed bewust van de afhanke lijke positie, waarin de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever verkeren. Van de houding van de Arabi- Wei n IQ ZOrOBfl 'sche landen en met name van Jordanië, Saoedi-Arabië en 3 de gematigden binnen de PLO zal hun benadering van de akkoorden van Camp David moeten afhangen. voor een periode van drie maanden worden bevroren totdat Egypte en Israël vrede hebben gesloten. Juist het gedeelte van de akkoorden van Camp David dat betrekking heeft op het Palestijnse vraagstuk wordt momenteel in de Arabische wereld nauwkeurig bestu deerd. In deze akkoorden zijn de formuleringen van Aswan, toen president Carter op 4 januari van dit Jaar besprekingen voerde met Sadat. opgenomen. ..De legitie me rechten van het Palestijnse volk en zijn gerechtvaar digde aanspraken" dienen erkend te worden. Amerikaanse woordvoerders benadrukken dat de PLO niet helemaal buiten het akkoord is gehouden. Volgens hen kan niemand voorkomen dat inwoners van de bezet te gebieden, die tot de PLO behoren deel uitgaan maken van de plaatselijke vertegenwoordiging van de Palestij nen, die aan de onderhandelingen mogen deelnemen. Bovendien kunnen Palestijnen. die van buiten de bezette gebieden afkomstig zijn, deel uitmaken van de Egypti sche en Jordaanse delegaties. Voorwaarde is echter dat Israël met hun benoeming akkoord gaat, waardoor vast gelegd is dat bekende PLO-leiders buiten de deur worden gehouden. Stap achteruit 'GTON, JERUZALEM, BEIROET (AP, UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van dse zaken Cyrus Vance zal dezer dagen niet alleen bezoeken aan Saoedi-Arabië en brengen maar ook in Damascus besprekingen voeren met de Syrische president ashington hoopt op deze wijze Arabische stuen te kunnen verwerven voor de door en'en Israël gesloten akkoorden. kaanse ministerie van bui zaken maakte gisteren be- Assad zich bereid verklaart chance te ontvangen. Assad echter dat dit geen wijzi- >ok de Syrische houding bete de Ider had president Carter in n 'van maandag op dinsdag in inmraak in het Amerikaanse ntdbekendgemaakt dat Vance naar Amman en Riaad zou üii ge in bekend gemaakt worden luidafrikaanse antwoord is erp-regeling voor Namibië. pRïoor de Verenigde Naties is De Egyptische president Sadat en Israëls premier Begin hebben giste ren afzonderlijk besprekingen ge voerd met de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat en de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis van Afge vaardigden. Sadat benadrukte in zijn besprekingen dat Amerika nu „vol waardig partner" in het vredesproces in het Midden-Oosten is. Begin onderstreepte het belang van de westelijke Jordaanoever en de Ga zastrook en verklaarde dat Israëli sche troepen ook na afloop van de overeengekomen overgangsperiode in het bezette gebied gestationeerd zullen blijven. Begin zei verder dat Israël zich niet volledig van de weste lijke Jordaanoever die hij nog steeds Joedea en Samaria noemt, terug zou trekken. Ook meende hij dat Israël na alle waarschijnlijkheid de Joodse nederzettingen in dat gebied nooit zal opdoeken. Verder verklaarde hij dat Jeruzalem nooit meer verdeeld zal worden en hoofdstad van Israël zal blijven. Gevraagd of Egypte met deze opvattingen akkoord zou kunnen gaan antwoordde de Israëlische pre mier: „Dat is hun probleem". Terugkeer erer. )frikaanse kabinet was gis- i bijeengekomen om te ver- aar de 63-jarige premier, die erfllr lang de onaantastbare ^iid-Afrika is geweest, als of itslag zou indienen en al of esidentsschap van de repu- ''Ljaanvaarden. Gistermiddag nal elijk dat die aankondigin- zouden komen. 1 rika hebben de afgelopen 'ba,ichten de ronde gedaan als de mier om ^ezondheidsrc'e- en, maar gisteren kwam hij s altijd op de kabinetszit- Bij hun terugkeer in Israël gisteren lieten de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Dajan en de minister van defensie weten dat de Israëli's nu tussen de Joodse nederzettingen in de Sinaï en de kans op vrede moesten kiezen. Zowel Dajan als Weizman be vestigden dat het sluiten van een vredesakkoord met Egypte afhanke lijk is van de opdoeking van de neder zettingen in de Sinaï-woestijn. De toekomst van de nederzettingen op de westelijke Jordaanoever zal in be sprekingen met Jordanië geregeld moeten worden. Dajan achtte het mogelijk niet alleen binnen drie maanden een vredesak koord met Egypte te bereiken maar ook om overeenstemming over de westelijke Jordaanoever en de Gaza- stroQk te benadrukken. Onderhande lingen over beide zaken zouden ge lijktijdig kunnen plaatsvinden „maar wij zullen misschien de voorkeur ge ven aan afsluiting van de besprekin gen over de Sinaï eerst", aldus Dajan. Er is geen tijdsschema uitgewerkt voor de onderhandelingen over de westelijke Jordaanoever. Wel, aldus Dajan, hebben Egypte en Israël over eenstemming bereikt over het feit dat Israëlische troepen op overeengeko men plaatsen op de Jordaanoever om veiligheidsredenen gestationeerd mo gen blijven. Bovendien zal de vrijheid van beweging die er nu is tussen de Jordaanoever en Israël blijven be staan. Geen overeenstemming is er over de Joodse nederzettingen en over de vraag of er nieuwe nederzet tingen gesticht mogen worden. Onderhandelingen Egyptische kranten meldden gisteren dat onderhandelingen tussen Egypte en Israël over twee weken in Ismallia zullen worden hervat. Hiervoor zullen Jordanië en Syrië worden uitgeno digd. Eerder verklaarde premier Sa lem na afloop van een speciale zitting van het Egyptische kabinet „zeer ge lukkig" te zijn met de resultaten van Camp David. Het kabinet bereid een heldenwelkom voor Sadat voor die volgende week na een bezoek aan Marokko In Egypte wordt terug ver wacht. In Israël is men reeds druk bezig met de voorbereiding van gezamelijk Is- raëlisch-Egyptische projecten op eco nomisch gebied. Het gaat om projec ten op gebieden zo uiteenlopend als de kernenergie en natuurreservaten. Veel van deze projecten werden aan Sadat al voorgelegd toen hij verleden jaar Jeruzalem bezocht. In Israël be schouwt men het ontstaan van een economische samenwerking met Egypte als een „natuurlijke ontwik keling". Vrijdag wordt premier Begin in Israël terugverwacht. Reeds nu doen zich stemmen op, ook binnen zijn rege ringscoalitie, tegen de in Camp David gesloten akkoorden. Zowel leden van de Nationale Religieuze Partij als de Likoed keren zich tegen het verbie den van Joodse nederzettingen in „het historisch land van Israël". Li- koed-afgevaardigde Geoela Cohen noemde Begin een „verrader". Ande re afgevaardigden spraken van een „volledige capitulatie" in Camp Da vid. Vanuit Washington belde Begin gisteren met zijn aanhangers om steun te werven bij de parlemensde- batten die volgende week gehouden zullen worden. Kritiek Ook de Israëlische Arbeiderspartij heeft kritiek op de akkoordden. Vol gens oud-premier Rabin is „de prijs die wij moeten betalen zeer zeer hoog wat betreft veiligheid en nederzettin gen". In kringen van de Arbeiderspar tij hoort men nu verluiden dat Begin veel te snel en veel te makkelijk in Camp David door de knieën is ge gaan. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren voor het eerst openlijk op de akkoorden van Camp David gereageerd door de Amerikaanse be langen in het Midden-Oosten te be dreigen. In een toespraak in het Liba nese Damoer verklaarde Arafat: „Ik zeg tegen Carter dat hij hiervoor met zijn belangen in dit gebied zal beta len. Als hij ons slaat krijgt hij twee klappen terug. Het Arabische volk zal deze smerige afspraak die naar sa menzwering stinkt niet aanvaarden." Op het eerste gezicht lijken de akkoorden voor de Pales tijnen een stap achteruit te zijn. In Beiroet beschuldigt men de „verrader Sadat" ervan de prestaties van de afgelopen Jaren, die de PLO moeizaam voor elkaar gekre gen heeft, met een pennestreek teniet te hebben gedaan. Met het optreden van PLO-lelder Jasser Arafat voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties was de erkenning van de PLO als een volk een feit. Deze erken ning als volk betekende in Palestijnse ogen de erkenning van alle rechten, die met het volk zijn gepaard gaan, het recht op de stichting van een eigen onafhankelijke staat inbegrepen. Eerder was de PLO op de Arabische topconferentie van Rabat in 1974 erkend als „enige wettige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk" en bepaalde men dat slechts de PLO gerechtigd was om de toekomst van de westelijke Jordaanoever te bepalen. Nu stelt Sadat dat er in het vredesproces geen plaats voor de PLO is wegge legd. De door Palestijnen verguisde Jordaanse koning Hoessein moet de zaken met de Israëli's klaren. De Palestijnen mogen slechts tijdens de overgangsperiode van vijf jaar deelnemen aan de bepaling van hun eigen toekomst. Hun aartsvijanden Israël en Jordanië krijgen het voor het zeggen. Geen waarborgen Egyptische regeringsfunctionarissen moeten toegeven dat er van een waarborg voor de erkenning en tenuitvoer legging van de „wettelijke rechten van het Palestijnse volk" geen sprake kan zijn. Hiervoor zal tijdens de overgangsperiode van vijf jaar in de onderhandelingen moeten worden gevochten. Maar in de uitspraken van president Sadat krijgen de Palestijnen „volledige auto nomie". Bovendien mogen de Palestijnen volgens Egypte blij zijn dat er afgesproken is dat Israël geen nieuwe Joodse, nederzettingen op de westelijke Jordaanoever gevestigd zullen worden. Met deze laatste interpretatie lijkt Israëls premier Begin het echter volslagen oneens te zijn. Van een belofte om helemaal geen nederzettingen meer te stichting Is volgens hem geen sprake. De nederzettlngs- activitelten op de westelijke Jordaanoever zullen slechts Amerikaanse regeringsfunctionarissen hopen dat de plaatselijke bevolking op de westelijke Jordaanoever uiteindelijk wel aan de onderhandelingen zal deelnemen om zodoende haar eigen toekomst mede te kunnen bepalen. Bovendien worden zij op deze wijze In de gelegenheid gesteld om mee te praten over de uiteindelij ke status die de westelijke Jordaanoever moet krijgen. „Het is het beste aanbod dat de Palestijnen ooit gedaan is," aldus een hoge Amerikaanse woordvoerder. In Washington maakt men zich schijnbaar weinig zorgen. De Palestijnen in de bezette gebieden, zo stelt men, zullen uiteindelijk eieren voor hun geld kiezen. Zelfs al zou de PLO tot een boycot van de autonomie-plannen oproepen dan nog zijn er Palestijnen die tot medewer king bereid zullen zijn. Dit zal vandaag moeten blijken. Nadat gematigde en radicale PLO-leiders gisternacht in Beiroet in spoedzitting bijeen kwamen riepen zij op tot een. vandaag te houden algemene staking van de binnen en buiten Israël woonachtige Palestijnen. Deze staking moet dienen om te protesteren tegen „het meest gevaar lijke akkoord" sinds de stichting van de staat Israël In 1948, een akkoord dat bewijst dat Sadat gewoonweg" met de zionisten collaboreert." Immers in de ogen van de PLO zijn zij de sleutel tot de vrede en volgens Arafat" bestaat er geen vervanging voor de PLO. De enige vervanging voor de PLO is het geweer." Een geslaagde algemene staking zal voor de PLO een steun in de rug zijn bij de vandaag in Damascus begin nende top van het Arabische Afwijzingsfront. Dit front, bestaande uit Syrië. Libië, Algerije. Zuid-Jemen en de PLO, zal zich gaan beraden over hoe men het hoofd moet bieden aan de Egyptische „uitverkoop". In de ogen van de PLO moeten er in Damascus zaken worden gedaan. Aan mooie slotverklaringen en plechtige maar lege belof tes zoals bij de vorige bijeenkomsten in Tripoli en Algiers heeft de PLO nu niets. Vers in het geheugen van de Palestijnse leiders ligt het feit dat men het in maart van dit jaar alleen moest stellen toen Israëlische troepen zuid-Libanon binnenvielen. In Damascus wordt volgens de PLO de Arabische solida riteit op de proef gesteld. Palestijnse functionarissen geven toe dat een militaire optie nauwelijks reëel is. Er zal een politieke koers moeten worden uitgestippeld. Een diplomatieke campagne om de weifelende Arabische staten van de juistheid van het standpunt van het Afwijzingsfront te overtuigen is het resultaat waarop de PLO In Damascus hoopt. LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse oliemaatschap pijen British Petroleum (BP) en Shell hebben tien jaar lang via Zuid-Afrika en het des tijds nog Portugese Mozambi que olie kunnen invoeren in Rhodesië, alle sancties van de Verenigde Naties tegen Salis bury ten spijt. Zeker vanaf 1967 zijn de Britse rege ringen van de socialist Harold Wil son en de conservatief Edward Heath daarvan op de hoogte geweest. Maar om Zuid-Afrika niet te zeer in het nauw te drijven heeft Londen niet te veel willen ondernemen om aan de leveranties een einde te maken, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerd rapport van de jurist Henry Bing ham, opgesteld in opdracht van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De afgelopen weken is al veel uitge lekt over de bevindingen van Bing ham en van verschillende zijden zijn voormalige regeringen ervan beschul digd land en parlement te hebben bedrogen. Een sleutelrol had daarbij de socialistische minister voor Geme nebestzaken George (nu lord) Thom son. Tegen het einde van 1967 kwam de toenmalige socialistische regering tot de slotsom dat het onmogelijk was om de olielevering aan Rhodesië te verhinderen zonder Internationale maatregelen tegen Zuid-Afrika te treffen. De regering-Wilson was onder geen beding bereid sancties tegen Zuid-Afrika voor te stellen. Geen confrontatie In een tijd van economische crisis had de regering geen behoefte aan een harde confrontatie met Zuid-Afri- ka. Londen was er echter wel alles aan gelegen om te voorkomen dat de hele wereld te weten zou komen hoe lek de sanctieregeling tegen Rhode sië was. Dit heeft Thomson de leiding van de oliemaatschappijen op een bijeenkomst op 21 februari 1968 dui delijk gemaakt. Tussen 1968 en 1975 hebben BP en Shell ln samenwerking met de Franse maatschappij Total bijna 2 miljoen ton olie aan Rhodesië kunnen leveren. Volgens Bingham is er geen bewijs dat er na maart 1976 het begin van het optreden van de huidige premier James Callaghan Britse olie is geleverd. $rman Amelink pliroorlog in Nicaragua tussen president Anastasio Somoza en het gedeelte van de bevolking van dat land wordt met de dag nlozer. Verwoestte de aardbeving van december 1972 het nog siI iet herbouwde centrum van de hoofdstad Managua, de huidige -laii isen de Nationale Garde en de opstandige Sandinisten laat ook ne4eer over van de centra van de overige grote steden, e n tefele Garde is er de afgelopen da- aagd de steden Masaya, Léon en a op de Sandinisten te heroveren an vele doden en gewonden. Met i air materieel en vliegtuigen zijn öelingen uit deze steden verdre- ,Sp(jiannen tussen de 14 en de 25 jaar Z< J""~ J~ verovering van Léon door de sverjparde nog in deze stad werden bij n. zijn terechtgesteld. Het totale wer#en in de burgeroorlog, die nu hoeken duurt, wordt geschat op de aantal gewonden is een veel- icie ran. Kerken, ziekenhuizen en an- Jwen waarin de opstandelingen (gen hielden, zijn door de artille- bij Nationale Garde stuk geschoten. anPen van Nicaragua hebben drie Van de Sandinisten een aanval de grensplaats Pinas Blancas, stad momenteel nog hevig ge- erk irdt. Verder zouden de guerrilla- alle n aanval hebben ondernomen op eelKreertig kilometer ten zuiden van aer id Managua. In het noorden heb- 5ve ndinisten de stad Esteli nog in en< e zouden zich hier ingegraven gei ardoor ze het veel langer kunnen en dan in Léon en in Masaya. Op de itra ;n van Esteli richt de Nationale logfeenteel barricades op om te voor ave de Sandinisten die nu in de stad dejg levend uitkomen. De zwaarste ijken nog te zullen komen. Daar- el j de militairen van de Nationale dinfruik van tanks, artillerie, vlieg- lelikopters, terwijl de Sandinis 147( ten zich voornamelijk verweren met pisto len en jachtgeweren. Nationale Garde Inzet van de verbitterde burgeroorlog in Nicaragua is de verdwijning van president Somoza. Diens grootvader, Anastasio So moza I, greep in 1936 de macht en sedert dat jaar deelt de familie de lakens uit in Nicara gua. Door een politiek van terreur en intimi datie enerzijds en het verlenen van voor rechten en gunsten anderzijds is de familie Somoza erin geslaagd de afgelopen twee-en- veertig jaar zichzelf te verrijken en de be volking arm te houden. De helft van de bevolking kan niet lezen en schrijven en leeft onder het bestaansminimum, terwijl de almachtige familie ongeveer de helft van de landbouwgronden, fabrieken, handels ondernemingen als persoonlijk bezit heeft. Daarbij wordt ze gesteund door de Nationa le Garde van 7.500 man, die voor een be langrijk deel uit ongeletterde boeren be staat die in het leger een welkome mogelijk heid zagen om te ontsnappen aan hun ellen dige bestaan. Met het voortduren van de burgeroorlog, krijgt deze een steeds intemationaler ka rakter, zowel militair als politiek. Aan de kant van Somoza vechten de laatste weken Cubaanse ballingen en vluchtelingen uit Zuid-Vietnam mee. Een van deze Zuidvietnamezen. Ngoyen Van Ngoyen, een adviseur van het hoofd De ambassadeurs van de Dominicaanse Republiek en Barbados in Costa Rica, Gomes (Rechts) en Jackmor op bezoek in de plaats Pinas Blancas aan de Costaricaans- Nicaraguaanse grens. De twee ambassadeurs maken deel uit van een missie van de Organisatie van Amerikaanse Staten die een onderzoek instelt naar grensschendingen door de Nationale Garde van Nicaragua. van de inlichtingendienst van de Nationale Garde, generaal José Allegret, kwam on langs bij een vliegtuigongeluk in de buurt van de grens met Costa Rica om het leven samen met de Amerikaanse huurling Mike Echanis. Maar ook het Sandinistlsche Be vrijdingsfront is bezig met de training van naar schatting 1500 vrijwilligers in de oer-1 wouden van Panama, zo wordt in diploma tieke kringen gemeld. Het zou de bedoeling zijn deze vrijwilligers op korte termijn in te zetteD in de Nicaraguaanse burgerstrijd, die daarmee de trekken begint te krijgen van de Spaanse burgeroorlog uit de Jaren dertig. President Somoza krijgt vanuit het buiten land nauwelijks meer politieke steun. De regering van het zuidelijke buurland Costa Rica, die enige weken geleden nog voorstel de te bemiddelen in het conflict met de Sandinisten, bepleit nu openlijk het vertrek van de president en beschuldigt hem er tegelijk van de grenzen van Costa Rica te schenden bij achtervolgingsacties. Venezu ela en Panama hebben inmiddels militaire toestellen naar Costa Rica gestuurd als blijk van steun aan het beleid van president Carazo tegenover Nicaragua. Panama, Costa Rica en Venezuela zijn het erover eens dat Somoza zo snel mogelijk moet verdwijnen. In verband daarmee komt morgen in Washington de Organisatie van Amerikaanse Staten bijeen om zich te beraden over de stappen die in dezen geno men moeten worden. Venezuela zou zelfs bereid zijn over te gaan tot erkenning van een binnenkort op te richten regering van vrij-Nicaragua in door de Sandinisten be vrijd gebied, zo is in Caracas gemeld. De oprichting van een dergelijke regering is enige dagen geleden aangekondigd door de priester-dichter Ernesto Cardenal. Ze zou bestaan uit de zogeheten Groep van Twaalf, bestaande uit priesters, intellectuelen en zakenlieden onder leiding van de vroegere rector van de universiteit van Managua, prof. Carlos Tunnerman. De oppositie is 'echter nog niet zo zeker van de controle over een deel van het land. dat men tot het opzetten van een voorlopige regering is overgegaan. Sleutel De sleutel van het conflict lijkt momenteel in handen van de Verenigde Staten te lig gen. Washington spreekt herhaaldelijk zijn ongerustheid uit over de burgeroorlog, maar heeft de handen nog steeds niet defi nitief afgetrokken van dictator Somoza. Weliswaar is de militaire hulp aan Nicara gua stopgezet, maar de economische hulp gaat nog steeds door. Ondertussen dringt men aan op inschikkelijkheid aan belde kanten, een oproep die wat belde partijen betreft aan dovenmansoren is gericht. Het enige tasbare initiatief dat de Verenig de 8taten nu ondernemen, is de rondreis van de Amerikaanse ambassadeur in Pana ma, William Jorden, langs de hoofdsteden van Panama. Costa Rica, Guatemala. El Salvador, Honduras, Colombia en Venezue la in een poging „om verder bloedvergieten ln Nicaragua te voorkomen". Dit initiatief wijst erop dat Amerika nog steeds mikt op een akkoord tussen Somoza en de opposi tie. een gedachte die ln de rest van Latljns- Amerika en zeker ln Nicaragua zelf steeds minder weerklank vindt. Washington ls nog steeds bezorgd dat het vertrek van Somoza ln Nicaragua een radi caal bewind aan de macht zal brengen dat afstand neemt van de Verenigde Staten en dat het effect van een uitzaaiend kankerge zwel ln Mldden-Amerika zal hebben. Al Car ters pleidooien voor de mensenrechten ten spijt, staat het Amerikaanse eigen belang en de Amerikaanse invloedssfeer nog steeds voorop. Het ontbreken van Ingrijpende internatio nale Initiatieven geeft president Somoza voorlopig de mogelijkheid zonder enige scrupules af te rekenen met het gewapend verzet tegen zijn bewind. Aan de andere kant zijn de 8andinisten niet bereid dit zo maar over hun kant te laten gaan. Met of zonder internationale steun zullen ze zich blijven verzetten tegen de dictatuur. Het einde van de tunnel ls nog steeds niet ln zicht

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7