ES Beurs doorbraak voor blinden ftebening van een lezer Commentaar Is realistisch? (1) realistisch? (2) realistisch? (3) Voldoende hulpmiddelen voor een normaal leven Commentaar van anderen Congres van onderwijs over emancipatie JAG 20 SEPTEMBER 1978 ■TROUW/KWARTET jet-Van Agt heeft met fen miljoenennota duide- |kt dat het van de in uitgezette beleidslijn Jerug meer ziet: zeggen- tijpcnde beslissingen op |conomisch gebied geen r gedogen, onze econo- atie zorgwekkend is en d jaar de werkloosheid ns zal toenemen. it land wel niemand te die deze stellingne- het kabinet zal willen Sinds de energiecrisis 973 beleven we nu het :reenvolgende jaar. dat herstel van enige bete- rwege blijft en de werk- ch op een onaanvaard- niveau blijft bewegen. n het kabinet ook wil- in de conclusie dat een van de rendementspo- t bedrijfsleven gewenst :r concreet hierop ge- gelen, zoals export- n de overneming van de werkgeverslasten iale premies, verdie nen daarom instemming, ondanks alle twijfel over de vraag of rende mentsherstel ook daadwerkelijk een uitbreiding van de werkgele genheid met zich brengt. Niemand zal «in ernst kunnen volhouden dat een matig of niet florerend be drijfsleven positief is voor onze economie en meer nog: van onze samenleving. Positief ook kan het oordeel zijn over de belangrijke bedragen die in het vooruitzicht zijn gesteld ter verbetering van onze energieposi tie. Het hiermee samenhangende isolatieplan, studie naar energie besparing enz., leveren niet alleen een versterking op van onze ener giebalans, maar zij zullen onge twijfeld ook nuttige effecten heb ben op de werkgelegenheid. Belangrijk voor het werkloos heidsvraagstuk zijn ook de positie ve geluiden van minister Albeda over de mogelijkheden die wellicht een betere verdeling van de be schikbare arbeid bieden. Terecht is hieraan een passage in de Troon rede gewijd. :t heeft dus de wind bet pleit voor de nood- igrijpende beslissingen, k ook van rendements et zoeken naar alterna- iden om het werkloos- ^tuk op te lossen. Een iQjopinio bestaat er ook invang van de ombui- ?Qic. De meningen zijn verdeeld over de vraag 7-Ni'uigen- De frontlijn van pla raag is globaal gegeven echtjllectieve sector en de se A de particuliere inko- 11 ^t het accent van de vallen op de collec- (overheidsuitgaven en irzieningen) dan wel op 'jggkn de particuliere inko- /erkj oor j )rmj lag hierover ontbrand- prèsentatie van „Be- lat duidelijk het accent tbuiging legde op de sector. Wie daarom trachtte dat het kabinet urtope en de miljoenennota is 1) aangegrepen deze keu- '^P.irtruiging uit te dragen, speJogen uit. Beide rege- -an in stellen zich op het dat handhaving van de voor het overgrote r tojle bevolking (dus van lening blijkt nog steeds lag beantwoord wie in :alistischer is: het kabi- grotere matiging in de er bepleiten. We den- -^erband aan het gesprek Qrtr Albeda vorige week j vakbeweging en onder- flli vakbeweging liet toen lijken dat het kabinet te lover de mogelijkheden' 3®jnkomensbeperking. I ons niet aan de indruk onttrekken dat het kabinet hier een belangrijke kans heeft laten liggen. In plaats van de leiders van de vakbeweging te helpen hun ach terban over de streep te trekken, probeert het kabinet het volk aan te praten dat een straffere beper king aan de inkomenskant toch niet lukt. Op die manier worden forsere ingrepen in de sociale uit keringen inderdaad onvermijde lijk; niet omdat andere oplossin gen „niet realistisch" zouden zijn. maar omdat zij door het kabinet kennelijk niet gewild worden. iricin, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, ;erkJ59. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor irk I prenten is er een boekenbon. door Frans Dijkstra HILVERSUM Een combinatie van een dik tijdschrift en een exclusieve winkelstraat speciaal voor blinden en slechtzien den. Zo zou je de beurs „Zo te zien" kunnen noemen die zaterdag in de Hilversumse Expohal wordt gehouden. Een wereldprimeur, zeggen de organisatoren. Nooit eerder was het hele maatschappelijk gebeuren voor één dag vertaald in braille, grote letters en geluid. zowel hoge als lage inkomens) een belangrijke plaats inneemt. Het kabinet stelt zelfs met enige voldoening vast dat voor de meeste inkomensgroepen nog enige groei mogelijk is. De enige toelichting die het kabinet op deze essentiële keus geeft, is dat een groter mati ging „realistisch noch gewenst is." Deze motivering steekt uiterst ma ger en schriel af bij de pleidooien, onder meer in het CDA-program- ma, voor een grotere versobering als een noodzakelijke voorwaarde om de verspilling in onze samenle ving tegen te gaan. Het beleids voornemen om de koopkracht over de hele linie in nagenoeg gelijke mate te handhaven, staat bovendien op gespannen voet met de rechtvaardiger verdeling van lasten die het kabinet zegt na te streven. Dit zo weinig beslagen ten ijs ko men waar het een zo essentiële keuze betreft, is des te pijnlijker waar er terecht twijfel bestaat over de vraag of het kabinet de sociale minima nu wel of niet aantast, bijvoorbeeld waar het gaat om de effecten van het plan de stijging van alle sociale uitkeringen met een half procent per half jaar te korten. „Ziende" mensen zijn eigenlijk niet zo welkom op de beurs, tenzij ze be roepsmatig of in het gezin veel met blinden te maken hebben. Het moet rustig blijven op de beurs. Geen drommende mensenmassa's die de visueel gehandicapten beletten om op hun gemak oren en vingers de kost te geven. Op die ene dag kunnen zij een enorme achterstand aan informa tie op elk denkbaar gebied inhalen. Een opstapje naar grotere zelfstan digheid. De drijvende kracht achter de beurs is de Aktiegroep Blinden en Slecht zienden, een verzameling individuen die de bezadigde rust in het wereldje van blinden-organisaties verstoren. Een van hen is de 28-jarige Bas Ba- rendregt uit Maassluis, in het dage lijks leven verkoopleider van een so ciale werkplaats. Hij is zeer slecht ziend. Geboren als albino is hij over gevoelig voor licht. „Die handicap is erg, maar er valt mee te leven", zegt hij. „Veel erger is dat je omringd wordt met goedbe doelde zorg die je volledig afhanke lijk maakt. Privacy is dan iets wat je niet kent. De beurs is vooral bedoeld om blinden en slechtzienden de weg naar zelfstandigheid te wijzen. Zelfs voor iemand die stekeblind is, zijn er voldoende hulpmiddelen om een nor maal leven te leiden. Onwetendheid, gebrek aan informatie bij blinden én slechtzienden,' leidt er toe dat er veel te veel visueel gehandicapten op een zolderkamertje zitten, overgeleverd aan de zorg van pa en moe of van een ander tehuis. De beurs is een wegwij zer voor die mensen naar onafhanke lijkheid". Naast deze algemene st%pds, waar visueel gehandicapten worden „bij gepraat" over de wereld om hen heen, is er veel te krijgen dat toegespitst is op de bijzondere behoeften van blin den en slechtzienden. Een paar fabri kanten hebben alles op alles gezet om nouveauté's op tijd voor de „Zo te zien-beurs" klaar te krijgen. Zo is er een televisie-ping-pongspel dat ge luidssignalen geeft, zodat blinden er mee overweg kunnen. Een noodzake lijker apparaat is een televisielees- loep, waar slechtzienden mee kunnen lezen en schrijven. De ziekenfondsen betalen de prijs van 3500 gulden voor dit instrument. Voor blinden is er een apparaat dat gewoon schrift omzet in voelbare vormen. Prijs 10.000 gulden. Afhankelijk Sexshop Op ruim honderd stands in de Expo hal kunnen blinden en slechtzienden horen en voelen, ruiken en proeven wat ze aan gewone dingen des levens missen. Veel produkten en informatie zijn voor hen onbekend omdat ze afgeschermd liggen achter etalage ruiten of vastgelegd zijn in een ontoe gankelijke leesvorm. Meubelverko- pers, kledingzaken, winkels van elek trische apparatuur, allediagse leve ranciers stellen hun produkten „voel baar" op. Een glasmaker probeert over te brengen wat bijvoorbeeld glas-in-lood is. Een orgeldraaier laat zijn instrument betasten en uitprobe ren. Een opticien vertelt hoe je eruit ziet met een bepaalde bril. Zelfs een sexshop is aanwezig met een prijslijst in braille. Allemaal dingen die ge woonlijk voor een blinde niet zijn weggelegd. Voor Bas Barendregt is dat „geen geld". „De prijs om in staat te zijn dezelfde informatie te krijgen die ie der ander ook kan krijgen, is nooit te hoog. Blinden en slechtzienden zijn bijna altijd aangewezen op gespro ken weekbladen of brailleteksten, waarin de normale pers wordt samen gevat. Je krijgt maar een piepklein deel van de informatie die ziende mensen krijgen. Je bent sterk afhan kelijk van de selectie van anderen, je kunt zelf niet kiezen. Er was in Neder land maar één blad dat onverkort in braille werd uitgegeven, dat was Mar griet. Maar de Christelijke Blindenbi bliotheek die het uitgaf, vond dat blad niet christelijk genoeg. Daarom moest het verdwijnen, niet omdat er financiële tekorten waren, zoals ze zeiden." „Ik vind het een groot gemis dat Margriet-in-braille weg is. Mijn blinde vrouw moet over dezelfde dingen kunnen praten als de buurvrouw, ze •moet dezelfde bladen kunnen lezen. Dan tel je als blinde mee. De maat schappelijke isolatie van visueel ge handicapten is terug te voeren op het gebrek aan informatie. Daarom zijn wij als Aktie-groep Binden en Slecht zienden bijvoorbeeld begonnen met de onverkorte uitgave van Vrij Neder land op geluidscassette. Alle artike len worden ingesproken. De selectie laten we aan de abonnee over. We hebben lange wachtlijsten van be langstellenden. want onze appara tuur laat een oplage van maar veertig exemplaren toe. Het wachten is nu op een blindenbibliotheek met professi onele apparatuur die het Vrij Neder land-project overneemt. Als actie groep hebben we alleen de taak din gen aan te zwengelen. Blindenorgani- saties wachten af, verklaren ons voor Bas Barendregt: Gebrek aan informatie isoleert blinde. gek maar geven ons gelijk als we succes hebben." Ook de beurs „Zo te zien" is uitslui tend het werk van de actiegroep. Blindenorganisaties hadden er geen geld en geen mankracht voor. Baren dregt: „Wij laten ons daardoor niet tegenhouden. Die beurs is hard no dig, voor veel mensen kan het een doorbraak zijn. We zitten nu met een tekort van 20.000 gulden. Hoe we dat dekken zien we later wel weer. We hebben de catalogus laten uitvoeren in braille, grote letters en in gespro ken vorm. Die hebben we toege stuurd aan alle georganiseerde blin den en slechtzienden in het land, want ze moeten zich kunnen voorbe reiden op de beurs. Een ziende beurs bezoeker ziet in één oogopslag waar hij moet zijn. Een blinde of een slechtziende moet zich voorbe reiden." Bas Barendregt hoop dat de beurs ook bezocht wordt door mensen die professioneel met blinden in aanra king komen. „Ook voor hen zal er een wereld opengaan. Bemiddelaars van arbeidsbureaus bijvoorbeeld, hebben er geen idee van hoeveel beroepen toegankelijk zijn voor visueel gehan dicapten. Meestal denken ze alleen aan voor de hand liggende banen als telefonist, dictafonist en routineus handwerk. Allemaal carrièreloze ba nen. Veel blinden werken ver bene den hun niveau. Ik zie geen enkele reden waarom een blinde geen maat schappelijk werker zou kunnen zijn. Dat is toch een baan die voor negen tig procent uit praten en luisteren bestaat? In teamverband is het on vermogen om rapporten te lezen, wel op te lossen." „Visueel gehandicapten zelf onder- Foto Erwin Verheijen schatten ook hun mogelijkheden om gewoon werk te doen. Ze laten zich afschepen. Dat is geen wonder, want we komen net uit het tijdperk van de betutteling en bevoogding Van hun bond verwachten ze alleen gratis bus reisjes en kaartjes voor de schouw burg. Aan dat soort liefdadigheid heb je niets, je plaatst jezelf alleen in een apart hoekje van de zielige mede mens. Blinden en slechtzienden moet zich net als ieder ander zelf inzetten voor hun eigen toekomst. De beurs laat zien hoe je je onafhankelijk kunt maken." „Zo te zien" is alleen zaterdag geo pend van 11 tot 17 uur. De Expohal ligt dicht bij het NS-station Hilver sum Sportpark. Vandaar rijden bus sen naar de hal. De catalogus in braille, grote letter of op cassette is nog telefonisch te bestellen via num mer 010-817205. Hij kost vier gulden en is ook verkrijgbaar in de hal. Troonrede en miljoenennota hebben geleid tot uiteenlopende reacties in de pers. Opvallend is dat in meer dan één commentaar het Nederlands, waarin de troonrede gesteld is, geprezen werd. Nu sprak zij over „het vertrouwen dat velen u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden". Deze aangepas te bede is een wijze tussenoplossing van het kabinet." .Geldmakerij' Het Parool wijst op het tot het uiter ste opgekrikte financieringstekort. „Dit noopt tot een niet geringe mone taire financiering (zeg maar: geldma kerij), met het grote risico van een herleving van de fors teruggedron gen, maar nog altijd te hoge inflatie." Hoe de „noodremprocedure" precies zal werken „en wat daarvan de bud gettaire en maatschappelijke gevol gen zullen zijn laat het kabinet in het midden. Deze vraag is van te meer belang omdat in verband met een loontechnische complicatie in de be groting een „majeure tegenvaller" van rond een miljard zit ingebakken. Deze moet al meteen worden opge vangen, waarbij die noodrem wel eens niet zou kunnen worden ge mist." .Zittenblijvers' Volgens het socialistische „Het Vrije Volk" is de troonrede ondanks het heldere Nederlands er een van een. gapende verveling. Er staat werkelijk geen enkele interessante gedachte in. De regering lijkt van maar één ding bezeten te zijn: verbeter de winsten en de banen vliegen u als gebraden duiven de mond in. Er is weliswaar nauwelijks nog een econoom te vin den die een stuiver voor dit dogma geeft maar de regering wijdt er de helft van de troonrede aan. Het past ook perfect bij de denkluiheid die deZe regering zo kenmerkt. Toen Be stek '81 uitkwam, werd er verwezen naar Prinsjesdag. Nu Prinsjesdag er is, wordt er voortdurend terugverwe zen naar Bestek '81. Deze regering heeft kennelijk geen ander ideaal dan blijf-zitten-waar-je-zit-en-verroer-je- niet. Mager Het Algemeen Dagblad noemt de troonrede symbolisch voor de magere jaren die ons in de miljoenennota worden voorspeld: het is een kort. mager stuk, zonder visie en zonder een spoor van bevlogenheid. Het meest interessant is nog wat er niet in staat: geen woord over de abortus, toch hoogst omstreden en-uiterst ac tueel. Het kabinet heeft zich op het standpunt gesteld dat het tot 1 janu ari de tijd heeft om het onderwerp te bestuderen en dat er nu eenvoudig niets nieuws te vermelden valt. Een aanvechtbare redenering." Over de bede merkt de krant op: „Vorig jaar eindigde de vorstin de troonrede met het uitspreken van de hoop „dat wij allen de kracht zullen ontvangen." NRC/HANDELSBLAD vindt de ver rassing van de miljoenennota dat mi nister Andriessen nu al zijn geheime wapen in stelling moet brengen. Eer der al had hij aangekondigd, dat hij het recht zou voorbehouden dras tisch te moeten ingrijpen om een te groot financieringstekort te voorko men als de ombuigingsoperatie het beoogde effect zou missen. Volgens de krant is dat punt nu al bereikt: de begroting wordt bedreigd door een „majeure tegenvaller" van een miljard gulden als gevolg van een loontechnische gebeurtenis in de CAO van het bouw- en schildersbe drijf. De door Andriessen ingebouwde noodremprocedure is. volgens het blad, een vondst die in eerste instan tie redding kan brengen, maar het is ook een instrument, dat gevaarlijk kan worden omdat misbruik ervan gestraft wordt. Weggemoffeld De Volkskrant constateert dat het kabinet de echte politieke keuzen zorgvuldig wegmoffelt in een doolhof van drukletters. Maar waar die keuze blijkt, kan gesproken worden van een sterk behoudend kabinet. Het vlucht in een wolk van vergeefse mooie be doelingen. is in het beleid laf, behou dend en mist creativiteit. De Kamer. ,en met name het CDA, zou over het vermogen moeten beschikken de ver stoptrucs van het kabinet krachtig te doorbreken. Grote twijfels heeft De Volkskrant aan de resultaten van het econo misch beleid. Het kabinet mikt op de industrie, maar met kostenmatiging alleen zal de teruggelopen exportpo sitie niet herwonnen worden. Daar is een sturend beleid voor nodig. Ook meer werk kan van de industrie niet worden verwacht. De verdeling van de lasten is onrechtvaardig, en leidt terecht tot weerstand bij de vakbewe ging. aldus De Volkskrant. Materiële noden De Leeuwarder Courant noemt de troonrede somber van toon. sober van opzet en mager van inhoud. De lengte ervan is omgekeerd evenredig met de ernst der tijden. Het stuk wordt beheerst door de materiële no den en zorgen van het ogenblik. Van de christen-democratische gedachte, dat de mens „niet bij brood alleen' leeft, is in deze troonrede bitter wei nig te merken. Het kabinet heeft een meer listige dan christelijke oplos sing bedacht voor het probleem van de slotbede in de troonrede. Het laat de koningin spreken over „het ver trouwen dat velen u wijsheid toewen sen en om zegen voor u bidden Dat is in wezen minder persoonlijk en hoopvol dan wat zij vorig jaar onder Den Uyl zei: „Ik spreek de hoop uit, dat wij allen tot de vervulling van die taken de kracht zullen ontvangen". Aan de vorstin is nu behalve de moge lijkheid om haar persoonlijke voorbe de uit te spreken ook het uiten van haar persoonlijke hoop ontzegt, aldus de krant. De Telegraaf vindt de miljoenennota een gevaarlijk waagstuk, dit in ver band met de onzekerheden en het gigantische begrotingstekort. De re gering kampt met de door het kabi net-Den Uyl nagelaten erfenis van explosief aangezwengelde staatsuit gaven. De koers kan slechts voorzich tig worden verlegd. Voor 1979 leidt dit tot een voortgezette stijging van de collectieve uitgaven en een astrono misch begortingstekort met het le vensgrote risico van het weer aan wakkeren van de inflatie, aldus de Telegraaf. 'Iedereen tevreden' De Haagsche Courant noemt troonre de en miljoenennota vermanende, ja zelfs ingehouden-hartstochtelijke smeekschriften aan parlement en sa menleving om toch vooral aan de plannen van het kabinet mee te doen. Over de formulering van de bede aan het slot zegt het blad dat nu iedereen tevreden kan zijn. Zowel de leden van het Humanistische Verbond als die van de bond van christelijke oranje verenigingen. „De vaardige hand van de in Nijmegen opgeleide en daar eens zelf docerende jurist Van Agt is in deze gedragen slotfase zeer zicht baar. Ze had van een .Vaticaans pre laat afkomstig kunnen zijn." Het Bin nenhof constateert dat deze miljoe nennota terecht een somber beeld toont van onze huidige sociaal-econo mische situatie. De Leidse Courant prijst de voor iedere Nederlander be grijpelijke taal waarin in de troonre de wordt opgesomd waarom volgens dit kabinet zoveel bezuinigd moet worden en waarom voor grotere so berheid is gekozen. „De wijze waarop op iedere Nederlander een beroep wordt gedaan tot medewerking is zeer overtuigend. Het zou ons niet verbazen, wanneer premier Van Agt zelf de hand zal hebben gehad in de duidelijke .toonzetting' van deze troonrede". Zieker Het Nieuwsblad van het Noorden noemt het „het trieste dat de patiënt nog veel en veel zieker is dan uit deze brief van de heren doctoren blijkt Het tekort op de betalingsbalans zou zonder het aardgas astronomisch zijn geweest. En de werkloosheid? Volgens de statistiek lijkt het niet zo erg: 4,3 procent. Maar hiet geldt: klei ne leugens, grote leugens en statistie ken. De regering kan er niet omheen dat dit cijfer zwaar geflatteerd is. Maar als het gaat om een oplossing, heeft het geluid dezelfde klank als wat andere deskundigen afscheiden, bla bla," aldus het Nieuwsblad van het Noorden. Haarlems Dagblad noemt de troonre de, een stuk van waarheid, waardig heid en handigheid, met aan het ein de een bede die een voorbeeld van ingenieuze spitsvondigheid mag he ten. „Zij verbloemt niets en onthult niets. Zij is een waardig waarachtig en handig antwoord op de brandende vraag, wat wil dit kabinet nu eigen lijk?" Het Friesch Dagblad heeft waarde ring voor de passages in de (goed leesbare) troonrede over het milieu en de hulp aan de derde wereld. De para graaf over de woningbouw en de stadsvernieuwing wordt daarentegen als weinig duidelijk beschouwd. Opvallend is het. dat er met geen woord over een nieuwe abortuswetge ving wordt gerept, aldus de krant. Het valt te verwachten, dat hierover nog de nodige politieke problemen zullen rijzen. De troonrede is weinig overtuigend als het er om gaat hoe een duurzaam herstel van de werkge legenheid gerealiseerd moet worden. Teleurstellend Het Reformatorisch Dagblad vindt dat wat er nu aan 'bede' in de troonre de gekomen is niet anders dan teleur stellen kan. Er wordt de wens uitge sproken dat het werk mag worden gedaan „in het vertrouwen det velen u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden". Het mag dan zijn dat bidden een typisch godsdienstig be grip is. zodat bidden om zegen wel zal slaan op Gods zegen, maar het ging dit kabinet kennelijk te ver om Gods naam daarbij te vermelden, aldus de krant. Lamlendig Het Nederlands Dagblad noemt het niet alleen of misschien wel helemaal geen bescheidenheid die ons in de troonrede tegemoet komt. Het is veel eer een soberheid die voortkomt uit een niets te zeggen hebben. Het kabi net weet dat er afgeremd moet wor den en roept tot medewerking daar aan op. De noodzaak daarvan valt niet te ontkennen, maar het is geeste lijke armoede als het daarbij blijft. Want dan is het beleid enkel negatief, terwijl een regering een volk pas kan bezielen als ze positieve perspectie ven weet te schetsen. Dit kabinet mist karakter. Het duidelijkst komt dat uit in de slotpassage van de troonrede: daar is een poging gedaan humanistische kolen en christelijke geiten te sparen, maar dit gebeurt op een zo lamlendige manier dat de Ko ningin de naam van Hem tot wie om zegen gebeden niet eens op de lippen mocht nemen. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Volgend jaar zal op het ministerie van onderwijs een emancipatiecongres worden gehou den. Het congres is een onderdeel van de plannen die minister Pais heeft om de achterstand en de discriminatie van de vrouw in het onderwijs op te heffen Hij heeft hiervoor een stuurgroep in gesteld. die intern de zaken zal voor bereiden Een adviesgroep, waarin ook deskundigen van buiten zitting zullen nemen, zal de minister extra gaan informeren. Met name de rolpa tronen in de schoolboekjes, de sekse verschillen in het onderwijs en de geringe doorstroming van meisjes naar hogere vormen van onderwijs, zullen worden bekeken. Ook alle brochures en voorlichtings materiaal van het ministerie zullen tegen het licht worden gehouden. Dit Stijging bijstand aan bewoners van woonwagens Van onze parlementsredactie DEN HAAG De bijstandsuitkerin gen aan woonwagenbewoners gaan volgend Jaar van ruim 96 miljoen naar bijna 121 miljoen gulden. Het te veel uitkeren aan die groep, zoals het ministerie van CRM stelt zal voorlo pig niet veranderen. „Het past begrip te hebben voor de gemeenten, die in de uitvoering vaak geen andere mogelijkheid hebben ge zien door het groepsgewijs optreden en de zich meer dan eens voordoende intimidatie", zo zegt de toelichting op de begroting. om stereotypen over de man en de vrouw er uit te halen Het ministerie houdt er rekerung mee dat door het emancipatieproces steeds meer vrouwen bij het onder wijs zullei) gaan werken. De instelling van deeltijdbanen moet daarom wor den bevorderd. Discriminatie van de gehuwde vrouw bij een krapper wor dende arbeidsmarkt zal, voor zover het binnen de mogelijkheden van het ministerie ligt. worden tegengegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5