mmm, Conflict CDA-kabinet dreigt Saoedi-Arabië met Jordanië tegen akkoord inter decor Branchevervaging' aardere belasting to, huis en krant ïze krant jieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Kans op lokale bui welzijn»-, nieuws van Prinsjesdag: ^z icties slot troonrede ik begroting in Fries iirs voor nden igheid met ra kan 'aantikken' ^enennota 'Ombuigingen eenzijdig bij overheidsuitgaven en sociale voorzieningen' Weer giframp in Italië: drie doden lbouw een nte sport Aantjes mist pleidooi voor sober leven GToF Behaaglijk! BRINK Luchtverwarming Trouw Niets dan de waarheid Welkomstvoordeel##### Olivetti in Italië wil 3.500 man kwijt Trof* Trouw hoort bij u 36STE JAARGANG NR 10560 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 rouww Vanavond kans op een lokale bui. Morgen droog weer met wolkenvelden maar ook perioden met zon. M&tig tot zwak afnemende wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperaturen van negen graden vlak aan zee tot zes graden in het binnenland. Maximum temperaturen omstreeks zeventien graden. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: droog weer met zonnige perioden, Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden Zon op: 07.23 maan op: 22.18 Zon onder: 19.42 maan onder: 12.41 Advertenties voor de/e zaterdagse rubriek moeten uiterh|k donderdag |te post) m ons bezit zi|n Inlichtingen tel 020-913466 1st 783 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 asting op autoverkeer de plannen die het uitgevoerd worden. ar andere punten uit de de. de miljoenennota (die it" van een miljard ver in overige op Prinsjesdag ;n stukken: n nieuwsbladen een lastenverzwaring te ten: ze komen onder het irocents BTW-tarief. •gering wil het aardgas ge lijk duurder maken, conomische bedrijvigheid Iich wat herstellen, wordt icht, maar de werkloos- zal stijgen. kabinet wil geleidelijk jaan van steun aan zwak- edrijven naar stimulering bedrijfstakken die opge- >n zijn tegen de internati- concurrentie. aanleg van rijkswegen is td jaar 173,1 miljoen gul- léér beschikbaar dan dit Het openbaar vervoer géén extra financiële icht. en koophuizen gaat omhoog, kabinet gisteren ontvouwd Het kabinet vindt terugdrin ging van de atoomwapens erg belangrijk, maar vindt dat dit erg behoedzaam gebeuren moet. In de troonrede wordt opnieuw opgeroepen versoberingen to aanvaarden en matiging te be trachten: „Het besef dat de economische positie van ons land zorgwekkend is leeft nog onvoldoende." De volledige tekst van de troonre de staat op pagina 15. Nieuws uit miljoenennota en begrotingen staat op de pagina's 15, 16, 17 cn 18. Hoe organisaties van diverse pluimage over de plannen van het kabinet denken is te vinden op pagina 3 en 9. Een beschouwing, geschreven door het oud-lid van de Tweede Kamer drs. A. Schouten, staat op pagina 17. ulering aan het slot van de troonrede („Moge dat werk worden in het vertrouwen dat velen u wijsheid toewensen en om zegen tidden") heeft gisteren nogal wat reacties, kritisch maar ook end, opgeroepen. Een weergave daarvan staat op pagina 3. ubriek „Vandaag"op pagina 2 is aan de kwestie van de „bede" ie onderwijsredactie •AG Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis is in de jsbegroting een passage in het Fries gesteld. Een vertaling in erlands staat er klein gedrukt naast. In het Fries kondigt Pais aan dat met ingang van het schooljaar 1980-1981 het vak op de lagere school zal worden ingevoerd. Daarvoor is het it de Wet op het Lager Onderwijs uit 1920 wordt gewijzigd. In teronderwijs in Friesland is het Fries reeds de voertaal. ///gereformeerden 7 ken bij iswerk 5: k 11: A 13: Van Andel en orenhobby I 21: euilleton, radio- en amma's, weer Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering dreigt in conflict te komen met het CDA, de grootste regeringspartij. Het CDA vindt dat de regering de „ombuigingen" te eenzijdig zoekt bij overheidsuitgaven en sociale voorzieningen. Aankomsten op het Binnenhof: de koninklijke familie, die in de regen, maar zónder paraplu de gouden koets uitstapt en (onder) minister Andriessen, even later met het koffertje met de miljoenennota op weg naar het Tweede-Kamergebouw. GENUA (UPI) Minstens drie men sen zijn gisteren om het leven geko men toen bij een leerlooierij in Genua zwavelzuur ontsnapte; 20 anderen lie pen ernstige vergiftigingsverschijnse len op. De doden en de gewonden waren allen werkzaam bij de looierij. De gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis. Vier van hen zijn er bij zonder ernstig aan toe. Het zwavel zuur kwam vrij toen grote hoeveelhe den chemicaliën op verkeerde wijze werden gemengd en vervolgens tot ontploffing kwamen. Ten tijde van de ontploffing waren ongeveer 100 werknemers in de looie rij, die vlak bij een woonwijk in het centrum van Genua ligt. De politie ontruimde het fabrieksterrein en zet te de omgeving af. Naar aanleiding van de ontploffing is een vrachtwagenchauffeur gearres teerd. Deze had, zonder daartoe op dracht te hebben gekregen, het chroom-sultaat, dat hij vervoerde, in een vat met natriumhydroxide gego ten. De explosie en de gifwolk waren een gevolg van de reactie van de beide stoffen. De chauffeur verklaar de dat hij in de afgelopen weken al twee keer zijn lading daar gelost had en er niets was gebeurd. Op 10 juli 1976 deed zich een soortge lijke chemische explosie voor in Se- veso, ten noorden van Milaan. Deze ramp waarbij dioxyde vrijkwam eiste weliswaar geen levens, maar meer dan 1.000 mensen moesten behandeld worden voor verscheidene ziektever schijnselen, waaronder leveraandoe ningen. AMMAN, RIAD (UPI, Reuter) Sa oedi-Arabië heeft de akkoorden van Camp David verworpen. Jordanië acht zich „in het geheel niet moreel of wettig gebonden" aan de akkoorden tussen Egypte en Israël. De uitspra ken van de Saoedische en Jordaanse regering komen aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Vance, naar Amman en Rlad waar hij steun voor de resultaten van de be sprekingen tussen Sadat en Begin wil werven. Hiermee hebben Jordanië en Saoedi- Arabië een ernstige schaduw gewor pen op de resultaten van de bespre kingen van Camp David. Jordaanse deelname aan een Saoedische steun voor het vredesproces worden als es sentieel beschouwd voor de tenuit voerlegging voor de bereikte akkoor den. Niettemin zei de Israëlische mi nister in Israël dat Egypte met Israël over de toekomst van de westelijke Jordaanqver verder zal onderhande len. zelfs al weigert Jordanië aan de besprekingen deel te nemen. In een verklaring na afloop van een speciale kabinetsvergadering onder leiding van Koning Khaled wordt de in Camp David uitgewerkte vredes-i formule voor het Midden-Oosten als een „onaanvaardbare formule voor een definitieve vrede" omschreven. Dit omdat „het niet absoluut het voornemen van Israël duidelijk maakte om zich uit alle Arabische gebieden die het bezet houdt. Jeruza lem inbegrepen, terug te trekken". Vervolg op pagina 28 Giscard stuurt 'J. J. F. W. van Agt" een schrijven DEN HAAG (ANP) De amb tenaren van de Franse presi dent Valéry Giscard d'Estaing blijken slecht op de hoogte te zijn van de voornamen van mi nister-president Van Agt. Giscard schreef de Nederland se premier dezer dagen een brief waarin hij voorstelt een commissie van drie wijze man nen in het leven te roepen die de problemen moet onderzoe ken welke zullen rijzen als de Europese economische ge meenschap straks wordt uitge breid met Griekenland. Portu gal en mogelijk Spanje. De brief van de franse presi dent was gericht aan son excel lence monsieur J. J. F. W. van Agt. premier ministre La Haye, onze regeringsleider heet ech ter A. A. M. van Agt. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft giste ren een afschrift van de brief aan de Tweede Kamer ge stuurd. De reacties, die Miljoenenno ta en Troonrede hebben los gemaakt, laten een breed front zien tegen de beleids keuze van de regering. Niet alleen het CDA, maar ook de vakcentrales CNV en FNV, en de PvdA (de grootste opposi tiepartij) vinden deze keuze te eenzijdig. Daarentegen wordt de keuze van de regering on dersteund door de WD, de kleinere regeringspartij, en ook door de verbonden van ondernemers. CDA-fractieleider Aantjes mist een pleidooi voor een nieuwe, soberder levensstijl. De FNV ervaart het rege ringsbeleid als „een klap in het ge zicht", en het CNV is het „fundamen teel oneens" met de beleidskeuze van de regering. PvdA-fractieleider Den Uyl vindt het regeringsbeleid „licht zinnig en een sprong in het duister". De regering houdt in Miljoenennota en troonrede onverkort vast aan de lijn van „Bestek "81", de ombuigings nota die in juni uitkwam. Daarin wor den plannen ontwikkeld om de groei van de collectieve sector (overheid, sociale uitkeringen) tussen nu en 1982 met tien miljard gulden te beperken, namelijk een groei van 40 in plaats van 50 miljard gulden. Nullijn „Tegen de Wetteloosheid het Evongelie" Getuigenisdag Zaterdag 23 september. 10.45 uur Rijnhal. Arnhem Sprekers: Dr. W A aiders (Den Haag), Prol Or W G Velema (Apeldoorn), Prof. Dr. Or. G. Huntemann (Bremen), Ds. Rudolf Baumer (Espelkamp), Dhr. Jan Kits (Zeist) e.a In samenwerking met de Duitse Bekennt- nisbewegung „Kein Anderes Evangeli- um" (Rheinland en Westtalen) Koorzang van 300 zangers (4 koren) o.l.v. Jan van den Driest. Bazumencorps (meer dan 100 bazuinen) uit Duitsland Solozang - Renate Heemskerk - Paul Hofstede Het Comité heeft de medewerking van de E O en een groot aantal vooraanstaande figuren uit verschillende kerken en kringen. Wetteloosheid is een verschijnsel van de eindtijd. Tegen terrorisme, druggebruik, „Mx". e.d helpen geen maatregelen als het normbesef vervalt. Alleen het Evan gelie kan redden en mei het-Evangelie komt de wet mee Adres Comité Apekloornseweg 31, Ede. 08382-224 Aanvraag busreizen W J. E Hendriks; 085-424067 Sympathisanten kunnen gitten storten op gironr 40 65.778 t n v „Comité Getuigemsdag Arnhem" te Ede Die keuze maakt het mogelijk om de koopkracht van de particuliere inko mens tenminste te houden zoals ze is. Zo blijkt uit de stukken van „Prins jesdag" dat zowel hoge als lage inko mens in dezelfde mate in 1979 op de nullijn komen te zitten. Sommige cij fers (de tabel staat op pagina 16) laten wel enige stijging van koop kracht zien, bij de lagere inkomens ietsje meer dan bij de hogere. Maar die stijging blijkt uitsluitend het ge volg van kinderbijslagen en „inciden teel loon" (waaronder promoties). Dit achterwege blijven van offers in de sfeer van de particuliere inko mens. terwijl wél offers gebracht moeten worden in de collectieve sfeer, bracht Aantjes tot zijn kritiek dat het kabinet het accent voor een verbetering van de toestand te eenzij dig laat vallen op matiging van de collectieve uitgaven, terugdringing van inflatie en verbetering van de bedrijfswinsten. De fractievoorzitter miste een „krachtig en overtuigend pleidooi" voor een selectieve groei en een nieuwe levensstijl (o.m. versobe ring). zoals in het CDA-programma „niet bij brood alleen" is vervat. Inflatiecorrectie De kritiek van Aantjes kan ertoe lei den dat de CDA-fractie stelling zal nemen tegen het kabinetsplan de in flatiecorrectie op de tarieven van loon- en inkomstenbelasting voor honderd procent door te laten gaan. Financiële middelen die dan vrijko men (ruim 300 miljoen gulden) zou- advertentie den aangewend kunnen worden om het bezuinigingsplan voor de sociale uitkeringen weer teniet .te doen. Overigens liet Aantjes er geen twijfel over bestaan dat de plannen van het kabinet volledig doorgang moeten vinden als blijkt dat de ideeën voor een nieuwe levensstijl te weinig in gang vinden. Of anders gezegd, als er te weinig bereidheid tot verdergaan de matiging van inkomens blijkt. Op positieleider Den Uyl nam het kabi net Juist kwalijk, dat het zo weinig inspireert tot de keus van verder gaande inkomensmatiging. Integendeel, aldus Den Uyl, het kabi net kiest tegen een verdergaande ver kleining van de inkomensverschillen, het laat de inflatiecorrectie voor hon derd procent doorgaan en het zorgt ervoor dat de sociale uitkeringen ach terblijven bij de overige inkomens De kans op medewerking aan de wel voorgestelde ombuigingen is daarom minimaal. De regering is te optimis tisch. te lichtzinnig ook, als zij denkt op die manier de werkloosheidspro blemen op te kunnen lossen, aldus de oppositieleider. WD-fractieleider Rietkerk meende de regering op dit punt echter in bescherming te moeten nemen. Hij wees erop dat het beleid van de rege ring er juist op gericht is de sociale voorzieningen in stand te houden. Daaraan moet gewerkt? worden, on der meer door de positie van het bedrijfsleven te versterken. Zonder dat is er geen garantie dat de sociale uitkeringen er uiteindelijk niet op achteruit zullen gaan. aldus de WD- fractievoorzitter. Bestek "81 hebben we daarom hard nodig. De Kamer laadt een zware verantwoordelijk heid op zich daaraan afbreuk te doen. zo zei hij. Kille indruk Kritiek was er ook op andere onder delen van Troonrede en Miljoenenno ta. Zo maakte de passage over de omzetting van steun aan zwakke be drijven naar stimulering van bedrijfs takken die zijn opgewassen tegen de internationale concurrentie op Aan tjes een kille indruk. Wat betekent dit voor het regionale beleid, zo vroeg hij zich af. Vaag noemde hij de passages over de wetsontwerpen op het gebied van de gezondheidszorg. Mager en weinig concreet vond hij het onderdeel on derwijs. ondanks zijn uitvoerige op somming. Hij waarschuwde er ook voor de ontwikkelingshulp niet on dergeschikt aan de eigen economi sche verlangens te maken. Dat ge vaar bestaat nu de regering besloten heeft 100 miljoen gulden van de be groting van ontwikkelingshulp aan te wenden ten gunste van exporttrans acties. Vervolg op pag. 3, kol. 1 advertentie Vakbeurs voor 'harde en zachte vloerbedekking, tapijten, wo ning- en huishoudtextiel Jaarbeurs-Utrecht 17 t/m 22 september advertentie Industrieterrein 5. Postbus 24, Staphorst Telefoon (05225) 14 44 Philips en de Industriebond NKV hebben ruzie over hoe je het loonpeil bij Philips mag vergelijken met dat in de metaal. Nu gaat de rechter een stukje schrijven waarin beide partijen de werkelijkheid zouden moeten herkennen. Kunnen wij misschien helpen? I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen! f 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVouw-Kwartct. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. IVRE (Italië) Olivetti wil langs de weg van natuurlijk verloop van het personeelsbestand in de Italiaanse bedrijven verminderen met 3.500 man. Hst personeelsoverschot is het gevolg van overschakeling op elek tronische produktieprocessen. aldus Carlo de Benedetti, directeur van Oli vetti. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-index klapper vopr telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen m elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden m een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of pjace-mat In originele kleuren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1