kleine krant Trouw tie Carter: Gebeden zijn verhoord DE DIESEL VOOR WIE MINDER RIJDT DAN 10.000 KILOMETER PERJAAEf n k ii mercedes-BenzXmi r - Egypte en Israël sluiten akkoord Boekwinkel op school Patat Aardbeving WAAROM ZDÜÜ] HETZELFDE GELD J GENOEGEN NE 1 te/ 1 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 TROUW/KI <iii^ii'.ii36'i»'T'i". - ifr- tefcv 19 SEPTEMBER 1978 Van onze verslaggever WASHINGTON „Dertien dagen geleden heb ben wij u gevraagd voor ons te bidden, die gebede zijn nu verhoord." Dat zei de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter gisteren, nadat hij het met president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël eens was geworden over een vredesplan. De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Gilles Stoop Johanneke Leestemaker Brieven aan Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam Walvis Willy de walvis is dood. Het 3,70 meter lange beest met een gewicht van 350 kilo is vorige week zaterdag op het strand aangespoeld. De walvis is waarschijnlijk van de honger omgekomen. Willy de walvis had een week eerder de Franse ma rine aan het schrikken ge maakt. Het beest was de marinehaven Cherbourg binnengezwommen en wil de er niet meer weg. Geen schip kon de haven uit of in, omdat men bang was de walvis te beschadigen. Lastig was het wel, daarom vroeg de marine een die renpsycholoog uit Parijs om advies. Maar de losse flodders, die op zijn gezag in de lucht werden gescho ten, hielpen geen steek. Wil ly bleef waar hij was, tot groot vermaak van veel Fransen, die naar de walvis kwamen kijken. Tot Willy Ie: even plotseling ve als hij was opi Kenners hadden al g schuwd voor een mof"" hongerdood. Een wajl namelijk grote port en plankton. Zovei ade zou hij in de klein nooit kunnen vindei lieu Echte vrede is er nog niet. Sadat en Begin hebben alleen nog maar afgesproken dat ze binnen drie maanden een vre desverdrag willen sluiten. Egypte hoopt dat Israël zijn leger dan terug trekt uit de Sinaï-woestijn. Met Jordanië zal gesproken worden over een oplossing voor de nu door Israël bezette gebieden aan de westkant van de rivier de Jordaan. Ook vertegenwoor digers van de Palestijnen moeten daarover meepraten. Palestijnen Er zijn heel wat problemen waarover men het nog eens moet worden. De belangrijk ste vraag is of Jordanië en de Palestijnen willen meewer ken aan deze plannen. En dat hangt weer af van de vraag in hoeverre Israël zich echt wil terug trekken uit bezet Jor daans gebied. Maar voorlopig is het ak koord dat Carter, Begin en Sdat gesloten hebben een hele stap vooruit. Het is nog niet zo lang geleden dat Israël en Egypte helemaal niet met elkaar wilden praten. Nu noemt premier Begin Sadat zelfs „mijn vriend". Maar je weet dat ook de dikste vrien den nog wel eens ruzie krijgen. Op veel scholen kan je boe ken van de schoolbibliotheek lenen. Dat heeft voortelen, maar ook nadelen. Een boek dat je erg goed vindt, moet je toch weer terugbrengen. Het is ook leuk om zelf een boek te kopen. In gewone boekwin kels is dat lastig. Je gaat daar niet zomaar naar binnen om te kijken welke boeken ze hebben. En vaak staan er ook niet zoveel kinderboeken. De Andersenschool in Woer den heeft daarom een eigen boekwinkel in de school ge opend. Sinds vorig jaar kun nen de kinderen daar op een speciaal boekenuur hun ei gen boeken uitzoeken en kopen. De leerkrachten van de school hebben met een boek winkel uit de buurt afgespro ken dat er een heleboel boe ken uit de echte boekwinkel op school te koop zijn. In de Wat is een Boekwinkel op School? school is er een apart kamer tje ingericht als boekwinkel. De kinderen weten alle ver koopuren en zij worden ge holpen door een leerkracht of de boekhandelaar. Soms is er ook één van de ouders die de boeken verkoopt. Voor de lol Andy, een leerling van de An dersenschool zegt: „Ik ga al tijd even kijken als het koop uur is. In een boekwinkel ga ik eigenlijk nooit naar bin nen. Daar zijn altijd grote mensen die iets moeten pak ken en Je wegduwen." Het idee van de boekwinkel op school komt uit Engeland. Daar zijn honderden van die kleine winkeltjes op school. En de kinderen vinden het leuk. Ze zijn meer boeken gaan lezen en kopen. In Nederland helpt de Stich ting Boekwinkel op School in Den Haag om de scholen, die zo'n winkel willen oprichten. De Stichting zegt: „Je hoeft niet alleen te lezen om te le ren, of om vragen te kunnen beantwoorden van de onder wijzer. Je kunt ook voor je lol lezen.". Een zakje patat is dan toch nog goedkoper geworden. Tot vandaag betaalde je in Ne derland gemiddeld 1,03 gul den voor een „patatje". Daar kreeg je dan 125 k 150 gram voor. De ministers van econo mische zaken en van land bouw hebben nu besloten dat de prijs moet zakken naar tachtig cent. Dat kan, vinden ze. omdat de aardappels de laatste tijd een stuk goedko per zijn geworden. De club van patatverkopers is het hier helemaal niet mee eens. Een gulden per zakje zou be ter zijn geweest, zeggen zij. Petappel Als we het hier over patat hebben bedoelen we knap pend gebakken reepjes aard appel. Maar je weet dat ze in België friet zeggen als ze pa tat bedoelen. Patat betekent in het Vlaams gewoon aar dappel. De aardappel heeft trouwens nog meer namen: pieper, kartoffel en zelfs „pet appel" (een soort optelsom van „patat" en „appel"). En weet je wat de uitdruk king „zich in de patatten la ten zetten" betekent? Ge woon: je beet laten nemen. En in plaats van „loop naar de maan" kun je voortaan ook zeggen( „ga patatten planten". -AJ Q*. WAS Et EEKST „Het leek wel alsof er grote bergen wer den bewogen. Overal was stof en de lucht had een vreemde kleur. Van angst viel ik flauw, waarbij ik mijn hoofd be zeerde." De 46-jarige bouwvakker Barat Jaaferi in de Iranese stad Tabas is er nog goed afgekomen. Bij de aardbeving van zater dag zijn waarschijnlijk vijftienduizend mensen gedood. De stad Taba en veertig omliggende dorpen zijn volledig ver woest. In Iran komen wel vaker grote aardbe vingen voor. Ook in 1962 vielen vijftien duizend doden; in 1968 waren er twaalf duizend doden en in 1972 nog vijfdui zend. Hoe komt het dat er in Iran zovaak aardbevingen zijn en in Nederland haast nooit, of als het gebeurt hoogstens een heel klein schokje? De aardkost bestaat uit verschillende lagen, die langzaam kunnen bewegen. Daardoor kan soms grote spanning ont staan. Als die spanning te groot wordt barst de aarde. Seismograaf Er lopen twee gordels over de aarde waarvan het gesteente in vergelijking met de rest van de aarde betrektyde: jong is. De ene loopt via de Middellaj Zee, de Balkan, Turkije en Iran Indonesië, de andere loopt langs de van de Stille Oceaan, van-Noord-Ai ka tot Nieuw Zeeland. In die go komen meer aardbevingen voor elders. Men kan weinig doen tegen aardbfiet gen. Wel wordt geprobeerd aardb t r gen tijdig te voorspellen, zodat jde mensen kuntn waarschuwen. En jde probeert ook wel de huizen zo stev h bouwen, dat ze niet zo gauw instoi ze Op de illustratie hieronder zie je hqhe „seismograaf" van het KNMI in Denpde de trillingen optekende die de aaqen ving in Iran in 1962 veroorzaakte, feat he Diesel? Bij minder dan 10.000 km per jaar? Jazeker. Om een aantal zeer zinnige redenen. Stoppen, optrekken, star ten, stationair draaien, files. Veel uren, weinig kilometers. Dat vergt veel van een benzinemo tor en het kost veel brand stof. En juist de bezorgende vervoer ders zoals zuivelhandelaren, bouwma- terialenhandelaren, groentemannen en grossiers zitten niet te wachten op onvoorziene reparaties en hoge brand stofkosten. Stilstand betekent omzet verlies. En wat dat kost weet u zelf het beste. Mercedes-Benz maakt al sinds de uitvinding van de dieselmotoren een weergaloos degelijk produkt. Betrouwbaar. Oersterk. Bestand tegen de slopende stadskilometers (het bewijs hiervan wordt geleverd door het grote aantal Mercedes-Benz taxi's). Ongevoelig voor winterse weersom standigheden. Snel, zuinig, geruisloos. Nuchter rekenwerk zal u overtui gen van de economie van de Mercedes- Benz diesel. Ondanks de hogere aanschafprijs bent u voordeliger uit. Die investering betaalt zich vanaf de eerste dag terug. Dieselen is bovendien minder vervuilend voor Een zee van laadruimte.7-16 m? Deuren scharnieren over de volle breedte. En bieden de mogelijkheid Europallets zonder problemen te laden en te lossen. De laadvloer is volkomen vlak. Elk plekje is benut. Zelfs de vierkante wielkasten laten stapeling van goederen toe. De instap is extra laag. Makkelijk, vooral bij veel bestelwerk. Iedere opbouw is mogelijk. Mercedes-Benz maakt maatwerk. Voor iedere branche. Aan ieders specifieke eisen kan worden tegemoet gekomen. Het instrumentarium is uiterst overzichtelijk. Alles is in één oogopslag te overzien. Bedieningselementen zijn in één handomdraai te bedienen. De Mercedes-Benz be Een vertrouwd beeld fg weg en in druk stadsviw; «ei De Mercedes-Benzje is al sinds jaren éét* meest geziene in zifoj En dat hoeft niemi^ wonderen. Zijn ecrhsi efficiency, wendbag"' doorgroei- en opbouwmogelijllen comfort en spreekwoordelijke zijn er de logische redenen voi Bij de Mercedes-Benz sei aan alles gedacht. De laadvloe! vlak. Schuif- en draaideuren, laden en lossen. De robuuste 48 kW (65 Dl of 63 kW (85 DIN pk) diesel- (90 DIN pk) benzinemotor is ff een hoge kruissnelheid. 1 Naast het standaard geslof bestelwagenprogramma is het| varianten voor chassisopbouw Reden waarom al meer dal bestelwagens, Mercedes-Benzl wagens zijn. Voor alle soorten' Voor op de grote weg, voor in het milieu MM)ER DAN MERCEDl Veiligheid en comfort voor de chauffeur krijgen alle aandacht. De chauffeurs- stoel is in alle richtingen verstelbaar. MEHACQ bedrijfswagens b.v, Postbus 2074,3500 GB Utrecht. Tel:

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8