lór de Kerst de, beloven gin en Sadat krijgt de bal toegespeeld \S J Tien maanden op weg. naar vrede? Akkoord - rèrhandelaars prijzen elkaar Verdeeldheid op de Jordaanoever 19 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET idei ,eek> dve kd le j GTON (AP, UPI, Reuter) „Toen wij in Camp "CJ nkwamen vroegen wij de mensen in de wereld om te 'de pdat onze onderhandelingen succesvol zouden zijn. ent eden werden ver boven alle verwachtingen beant- an tldus de stralende president van de Verenigde Sta- g ny Carter, zondagavond op een persconferentie na :n Jn het topoverleg over het Midden-Oosten, rei om zijn veiligheid te kunnen be schermen. 3. Jordanië wordt uitgenodigd ora deel te nemen aan de uitwerking' van de overeenkomst. Wanneer dit door Jordanië gewenst zou worden kan er ruimte worden ingericht voor een Jordaanse rol in de veilig heidsvoorzieningen. 4. Gedurende de overgangsperiode zullen Egypte en Israël onderhan delingen voeren, waaraan Jorda nië wanneer het dit wenselijk acht en ook de vertegenwoordigers van de zichzelf besturende Palestljnen mogen deelnemen, over de uitein delijke status van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Deze onderhandelingen moeten uitmonden in een Jordaans-Israë- lisch vredesverdrag. atrtt door de Egyptische pre- tre%t en Israels premier Begin Gjter bekend dat Cairo en jvereenstemming hadden gf „een kader voor de vrede len-Oosten" en over „een gende afsluiting van een vre- inf< i tussen Egypte en Israël, wijl inn dertien dagen in Camp eei en wij allen het ten tonele tn van besluitvastheid, vi- liliteit, hetgeen nodig was itemming te bereiken", De Amerikaanse presi- luwde echter dat „er nog verschillen bestaan en :en moeten nog worden zaken die oorlog en bit- ;elopen dertig jaar in het »n hebben veroorzaakt •Jlbnverwacht worden opge- 1 allen moeten de sub- taten die geboekt wer- President Anwar al Sadat, president Jimmy Carter en premier Menachem Begin tekenden gisteren twee akkoorden in het Witte Huis. De akkoorden bevatten de resultaten van de top in Camp David. Resolutie 242 len over de akkoorden een toespraak voor het Congres bekendmaken, hij zijn medewerkers een akkoorden die gister- !t Witte Huls door Begin rerden ondertekend, be- lanzien van het „kader !e in het Midden-Oosten" jypte en Israël overeen: >n vvde een overgangsperiode ei dtjaar zullen de bewoners estelijke Jordaanoever en Öi volledige autonomie lelfbestuur zal het be- Israëlische gezag ver- .1 loudt een militaire aan- op specifieke plaatsen „Deze onderhandelingen zullen geba seerd zijn op alle bepalingen en alle principes van resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties en het zal erin voorzien dat Israël binnen veilige en erkende grenzen zal kunnen bestaan", aldus Carter. Het tweede door Begin en Sadat on dertekende document schept „het kader voor de afsluiting van een vre desverdrag" tussen Egypte en Israël: 1. Israël bevestigt zijn bereidheid om de Egyptische soevereiniteit over de gehele Sinai-woestijn te herstel len. Egypte bevestigt zijn bereid heid om een vredesverdrag met Israël te sluiten en normale betrek kingen met Israël op te bouwen. 2. De onderhandelingen over een vre desverdrag zullen voorzien in vei ligheidszones in de Sinai en in be perkingen van troepen en wapens. 3. Het vredesverdrag zal voorzien in een gefaseerde terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Sinai- woestijn en het plaatsen van de Israëlische vliegvelden onder Egyptische burgerlijke controle. 4. De eerste belangrijke Israëlische terugtrekking zal in een periode van drie tot negen maanden na ondertekening van het vredesver drag plaatsvinden. Op dat tijd stip zullen normale betrekkingen tussen Egypte en Israël worden aangeknoopt. 5. Het vredesverdrag zal binnen drie maanden worden ondertekend. De Israëlische terugtrekking uit de Sinai moet twee tot drie jaar na ondertekening van het ak koord voltooid zijn. Nederzettingen Egypte en Israël zijn het in Camp David niet eens geworden over de toekomst van de Joodse nederzettin gen in de Sinaiwoestijn. Voorwaarde voor de ondertekening van het ver drag is van Egyptische kant het op doeken van deze nederzettingen. Is raël wil dit probleem aanpakken tij dens de vredesonderhandelingen. Maar de Knesseth, het Israëlische parlement, zal binnen twee weken over de toekomst van de Joodse ne derzettingen in de Sinai-woestijn be sluiten. In een korte verklaring liet Sadat weten bewondering te hebben voor Carters moe dl en vasthoudendheid. „U verplichtte zich om een volwaar dig partner te zijn in het vredespro ces. Ik ben bi ij te zeggen dat U deze verplichting bent nagekomen. Vol gens Sadat j;ignaleert het akkoord over een kader voor de vrede in het Midden-Ooste n het ontstaan van een nieuw vredesinitiatief met de Ameri kaanse natie in het hart van het gehe le proces. In de weken die voor ons liggen moeten belangrijke beslissin gen worden g enomen wanneer wij op de weg naar vrede willen doorgaan. Wij moeten het vertrouwen van het Palestijnse volk in het ideaal van de vrede herstellen. De voortzetting van Uw actieve rol is onmisbaar. Wij heb ben Uw hulp en de steun van het Amerikaanse volk nodig. Laat mij deze gelegenheid benutten om elke Amerikaan te bedanken voor zijn op rechte belangstelling voor de zaak van de mens en in het Midden-Oos ten" Hard gewerkt In de ogen van premier Begin zou de Camp David top moeten worden om gedoopt in de Jimmy Carter-confe rentie. Ook Begin had grote bewon dering voor de moed en de inzet van de Amerikaanse president. „En de president heeft gewerkt. Voor wat betreft mijn historische ervaring ge loof ik dat hij harder gewerkt heeft dan onze voorvaderen in Egypte toen zij de pyramides bouwden. Ja, inder daad, hij heeft dag en nacht gewerkt en dat hebben wij ook gedaan. Wij gingen in Camp David tussen drie en vier uur 's morgens naar bed en ston den op, zoals wij dat van kinds aan af gewend zijn tussen vijf en zes uur 's morgens en werkten verder". Volgens Begin „hadden wij enkele moeilijke ogenblikken. Zoals altijd, zijn er soms crises in onderhandelin gen. Zoals altijd geeft iemand te ken nen dat hij misschien wil pakken en naar huis wil gaan. Het is alles zoals altijd". Begin wees erop dat in de Joodse geschriften „er een traditie bestaat dat de grootste prestatie van een mens is om zijn vijand te vriend te maken en dit doen wij op basis van wederkerigheid. Sindsdien hebben wij (Sadat en Begin) enige moeilijke dagen gehad. Ik zal U nu niet de sage van die dagen vertellen. Alles behoort aan het verleden. Vandaag heb lk president Sadat in zijn hut in Camp David bezocht, want in Camp David heb je geen huizen, je hebt alleen hutten. Hij kwam daarna mij opzoe ken. Wij schudden handen en God dank konden wij weer tegen elkaar zeggen: „Je bent mijn vriend". Voor Begin heeft „Camp David bewezen dat elk probleem opgelost kan wor den, wanneer goede wil en begrip bestaat en enige wijsheid". onzer redacteuren RDAM De resultaten lp in Camp David hebben Iheid en verwarring op de htetfc Jordaanoever gezaaid. pro-Jordaanse Palestij- I uiterst verheugd over tord tussen Begin en Sa- den werd de reactie van mgers van de Palestijnse ftgsbeweging (PLO) door fn verbijstering geken- Itijnse nationalisten zien volken boven hun hoof- ientrekken. De PLO, die un „enige wettige verte- diger" beschouwen an de verdere gang van tgesloten. Van erkenning bezOrecht op een eigen Pales- en kat is geen sprake. Over 9n. komst van Jeruzalem let gerept. ziek onze toekomst met zor- harónoet," zegt Bassam Scha- 1Q1 burgemeester van Na- Dit is een samenzwering Palestijnse rechten. In ;H3vid heeft men alleen re- jehouden met de belangen Sadat en Carter. De het Palestijnse volk liet aan te pas gekomen. VEI Wij zeggen ja tegen de PLO en nee tegen beperkt zelfbestuur." De plaatsvervangende burge meester van El Bireh, Tarifi ziet de akkoorden van Camp David als „imperialistisch" en als een „Amerikaanse poging om ons volk te controleren." De Israëli sche autoriteiten kondigden gis teren in El Bireh een uitgaansver bod af nadat een handgranaat naar een bus met Israëlische offi cieren was gegooid. „Het resultaat van Camp David had niet erger kunnen zijn," meent de bekende Palestijnse ac tiviste Rymonda Tawil. „Het biedt geen enkel vooruitzicht op een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Beperkt zelfbestuur is erger nog dan de Israëlische be zetting. Dit is geen vrede. Sadat is van zijn principes afgestapt. Het is net alsof wij in een kooi wor den opgesloten. Dit zal tot een toeneming van het geweld leiden. Men kan het ene onrecht niet met het andere onrecht weer goed ma ken. De Amerikanen hebben de grootste misdaad begaan door tij dens de Tweede Wereldoorlog hun poorten niet voor de Joden open te stellen. Nu begaan ze een dubbele misdaad door onze rech ten te verwaarlozen." Terwijl men in nationalistische kringen op de westelijke Jor daanoever vreest met het Israëli sche voorstel van beperkt zelfbe stuur en met de terugkeer van de Jordaniërs naar de westelijke Jordaanoever opgezadeld te wor den menen de pro-Hasjemietische Palestijnen dat de akkoorden van Camp David een „goede stap in de goede richting" zijn. Volgens Moestafa Doedi'in, voormalige minister van binnenlandse zaken van Jordanië, zal Jordaanse deel name aan de vredesonderhande lingen de gehele Arabische we reld ten goede komen. Anwar Noesseibeh, oud minister van de fensie van Jordanië „zegent elke stap in de richting van vrede en dit akkoord is een positieve stap." Vervo lg van pagina 1 Volgens de Israëlische tele visie geldt deze belofte alleen voor een peri-ode van drie maanden totdat het vredesakkoord met Egypte gera tificeerd is. De Israëlische troepen in de Sinai zouden zich tot een noord-zuld-linie terugtrekken die loopt van El Arisj aan de Middellandse-Zeekust naar Ras Moehammed, ten westen van Sjarm-el Sjeik op de punt van het Sinai-schiereiland. In de tweede fase zouden de Israëlische militairen zich terugtrekken naar de oude internati onale Israëlisch-Egyptische grens, die liep van het gebied van Rafah naar de omgeving van Eilat aan de Rode Zee. Voorts zei Begin te hopen dat over een jaar kan worden overgegaan tot de uitwisseling van ambassadeurs tussen Israël en Egypte. Carter is gisteren onmiddellijk be- gorinen met het steun werven voor de in Camp David gesloten akkoorden bij de Arabische Golfstaten. Slechts enlcele uren na de ondertekening in het Witte Huis overhandigden Ameri- kaanse diplomaten boodschappen aam de leider van de Golfstaten, wasirin Carter hen opriep om zich achter de resultaten van Camp David op te stellen. De Egyptische pers maakte gisteren in extra edities melding van de be reikte akkoorden. Over het algemeen leek men in Egypte met het resultaat van de top blij te zijn. Syrië en de PLO hebben isteren de resultaten van de top woedend ver worpen. Morgen komen in Damascus de tegenstanders van het Egyptische vredesbeleid bijeen om zich over de situatie te beraden. Gisteravond ver gaderde de Uitvoerende Raad van de PLO in spoedzitting. Syrië en de PLO noemen de akkoorden een schending van de Arabische rechten en een mo gelijke aanleiding voor een oorlog. Sow jet-Unie Achter de schermen speelde de Sow- jetrUnle een belangrijke rol bij de totstandkoming van de anti-Sadat top in Damascus. De PLO waar schuwde gisteren dat vrede in het Midden-Oosten zonder de PLO on mogelijk is en dat men met de militai re strijd zal doorgaan. Het Palestijnse persbureau omschreef Sadat als een „verrader". In de Libische hoofdstad Tripoli eisten duizenden mensen dat Sadat zou worden vermoord. Jordanië, liet gisteravond weten dat het resultaat van de top in Camp David op het hoogste niveau en met maximale ernst en verantwoordelijk heid wordt bestudeerd. Maar de ver klaring, die werd verspreid door het officiële Jordaanse persbureau, gaf geen enkele aanwijzing voor de posi tie die Jordanië zou kunnen innemen. ide n d^_ »>s Dorsey in •en kan end heerste er een Juichstemming in de wandelgangen van het Witte Huis. De van de top in Camp David waren groter dan wie dan ook had verwacht. Israëlische Unctionarissen konden hun emoties gisteren niet de baas. Vrede, de sleutel tot vooruitgang leek voor de Egyptenaren eindelijk in zicht te zijn. LS. irbij it als men zich in Wash- alem en Cairo toonde, zo (en en woedend was men iteries in de Syrische ascus, op de kantoren itijnse Bevrijdingsbewe- n in de Palestijnse vluch- pen in Libanon en Jor- e nederzettingen in de maakt men zich klaar I om het naakte bestaan ngers van de PLO op de rdaanoever en in de Ga- donkere wolken boven ekken. ravond ter beschikking [evens valt slechts een alans op te maken over van Camp David. Vast i 34|raël en Egypte het over irkla lijk vredesakkoord eens n ti Slechts weinigen gelo- .gre sraëlische parlement het m{i van de Joodse neder- de Sinaiwoestijn belang- achten dan vrede met '°so Jtste Arabische landen. de {hindernissen op de weg toptisch-Israëlische vrede Imd. Israël doet afstand gvelden in de Slnaï, die loor Egyptische militai- >orden bemand. Er wor- 's-GIdsvoorzienlngen gescha- laire beperkingen opge- Maar niemand verwachtte ook dat de specifiek. Egyptisch-Israëlische zaken een werkelijk struikelblok op de weg naar een algehele vrede in het Mid den-Oosten zouden vormen. Herhaal delijk toonde Israël zich bereid om een afzonderlijk vredesverdrag met Egypte te sluiten en herhaaldelijk werd deze mogelijkheid door presi dent Sadat van tafel geveegd. Vrede met Egypte kon alleen dan worden gesloten wanneer Israël met een terugtrekking uit de in 1967 be zette gebieden akkoord zou gaan en wanneer Jeruzalem het Palestijnse recht op zelfbeschikking zou erken nen, hetgeen niet noodzakelijkerwijs de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat betekende. Israël en Egypte moesten het over de principes van een algehele vredesre geling eens worden. Met andere woor den Israël moest het principe van terugtrekking erkennen en de Arabi sche soevereiniteit over de westelijke Jordaanoever herstellen. Sadat lijkt deze voorwaarden in Camp David te hebben losgelaten. Carter besloot grote risico's te nemen met de bijeen roeping van de topconferentie over het Midden-Oosten omdat 8adat wei gerde met Israël verder te praten zo lang Israël Sadats vredesvoorwaar den niet serieus wilde nemen. Sadat en Begin hebben in Camp Da vid overeenstemming bereikt over een „kader voor de vrede in het Mid den-Oosten". Uit wat tot nu toe be kend is blijkt niet dat Israël zich op een terugtrekking uit de westelijke Jordaanoever heeft vastgelegd. Ook heeft Israël zich niet vastgelegd op een erkenning van de Arabische sou- vereiniteit over het bezette gebied. Wel is Israël bereid om Jordanië een grotere rol toe te bedelen in het voor malige Jordaanse gebied en zou Be gin nu niet meer afwijzend staan te genover de stationering op de weste lijke Jordaanoever van een vredes macht van de Verenigde Naties. Bo vendien zullen er tijdens de over gangsperiode geen Joodse nederzet tingen op de westelijke Jordaanoever meer worden gesticht. In ruil hiervoor heeft Begin de belofte gekregen dat de PLO bij de oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk niet betrokken zal worden. Onbekend is hoe het pro bleem van de Palestijnen buiten de bezette gebieden moet worden aange pakt. Sadat heeft zich in wezen ak koord verklaard met de uitvoering van het door Begin in december ver leden jaar op tafel gelegde vredes plan. Als argument zal hij hanteren dat Israël nu resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties erkent. Deze resolutie roept op tot een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten, Israëlische terug trekking uit de bezette gebieden en veilige en erkende grenzen voor alle staten in het gebied. Deze resolutie erkende Begin al eerder, maar hij weigerde deze van toepassing te ver klaren op de westelijke Jordaan-, oever. Verantwoordelij kheid Sadat, Begin en Carter hebben de Jordaanse koning Hoessein opgeza deld met een grote verantwoordelijk heid. Vanaf het begin van het Egypti sche vredesinitiatief stelde Hoessein zich afwachtend op. Sinds de Arabie ren in 1974 op een topconferentie in Rabat de PLO als enige wettige ver tegenwoordiger van het Palestijnse volk erkenden leek de rol van de Hasjemietische koning uitgespeeld. Hoessein dacht door de Arabieren ooit nog eens terug te worden ge haald omdat Israël toch niet bereid was met de PLO te praten. Vanaf het moment dat 8adat in Jeru zalem aankwam zorgde Hoessein er voor dat hij de elkaar bestrijdende partijen in de Arabische wereld te vriend hield. Door niet deel te nemen aan het Egyptische vredesinitiatief beschermde Hoessein zich tegen kri tiek vanuit het machtige noordelijke buurland Syrië en van de kant van de PLO. In eigen land, waar de Palestij nen de meerderheid van de bevolking vormen, bleef het rustig. Tegelijker tijd toonde de koning respect voor de „moed" van de Egyptische president en hoopte hij dat Sadat ondanks al zijn bedenkingen succes zou hebben. Maar Hoessein liet er geen twijfel over bestaan dat hij pas aan het vredesinitiatief zou gaan deelnemen wanneer zeker was dat hij zijn vin gers niet zou branden. Deze zekerheid ligt volgens Hoessein in een Israëli sche belofte zich terug te trekken uit de in 1967 bezette gebieden en de erkenning van het Palestijnse recht op zelfbeschikking. Eerder zou Hoes sein niet meedoen aan onderhande lingen. Kleur bekennen Tot gisteren kon Hoessein een defini tieve keuze voor zich uitschuiven. Im mers, Egypte en Israël bleven het oneens over de principes waarop de vrede in het Midden-Oosten geba seerd moet zijn. Met het bekendma ken van de resultaten van Camp Da vid wordt van Hoessein verwacht kleur te bekennen. De Jordaanse ko ning heeft daarom gisteren hals over kop zijn huwelijksreis onderbroken en is vanuit Mallorca rechtstreeks naar Amman gevlogen. Hij zal nu moeten bepalen of de akkoorden van Camp David hem voldoende waar borgen bieden om zijn nek uit te steken en zich bij het Egyptische vredesinitiatief aan te sluiten. Voor zover nu kan worden beoor deeld, wordt hem minder geboden dan hij eist. Mogelijkerwijs zal de koning opnieuw proberen een besluit uit te stellen door af te wachten hoe de Egyptisch-Israëlische onderhan delingen verder verlopen. Een dergelijk besluit zal de Egypti sche president alleen in een nog moei lijker positie brengen tegenover zijn Arabische critici. Wanneer Jordanië blijft weigeren met Israël te onder handelen zal de nadruk vallen op de afzonderlijke vrede tussen Israël en Egypte. Sadat, die met de resultaten van Camp David definitief van de besluiten van de Arabische top in Rabat lijkt te zijn afgestapt zou dan immers in de Arabische wereld volle dig geïsoleerd komen te staan. Van onze redactie buitenland 10 november 1977 Tijdens de ope ningszitting van het Egyptische parlement verklaart president Sa dat zelfs bereid te zijn naar het Israëlische parlementsgebouw te gaan om daar met de Knesseth in debat te gaan wanneer dit de vre de in het Midden-Oosten dichter bij zou brengen. 15 november 1977 Vla de Ameri kaanse ambassadeurs in Tel Aviv en Cairo nodigt Israëls premier Begin Sadat uit voor een officieel bezoek aan Jeruzalem. 19 november 1977. Als eerste Ara bisch staatshoofd komt Sadat aan op het vliegveld Ben Goerlon vlakbij Tel Aviv voor een twee daags bezoek aan Israel. 20 november 1977. In zijn toe spraak tot de Knesseth toont Sa dat zich bereid Israël te erkennen en begrip te hebben voor de Israë lische behoefte aan veiligheid. De Egyptische president blijft echter vasthouden aan de minimale Ara bische vredesvoorwaarden: Israël moet zich uit alle in 1967 bezette gebieden terugtrekken en het Pa lestijnse recht op zelfbeschikking erkennen. 25 november 1977. In een toe spraak tot het Egyptische parle ment roept Sadat op tot het hou den van een vredesconferentie in Cairo. Israël, Syrië, Jordanië, de Verenigde Staten, de Verenigde Naties en de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO) worden uit genodigd. 5 december 1977. De Arabische tegenstanders van het Egyptische vredesbeleid Syrië, Irak, Zuid- Jemen, Algerije en de PLO be leggen in Tripoli een topconferen tie. Egypte verbreekt de diploma tieke betrekkingen met hen. 13 december 1977. In het Mena Huis in Cairo beginnen in aanwe zigheid van Amerikaanse verte genwoordigers en afgevaardigden van de VN besprekingen tussen Egypte en Israël. 14 december 1977. Israëls premier Begin legt in Washington zijn voorstellen voor de vrede aan pre sident Carter voor. 25 december 1977. Premier Begin, minister van defensie Weizman en minister van Buitenlandse Zaken Dajan komen in de Egyptische stad Ismailia aan voor besprekin gen met Sadat. Op deze bijeen komst legt Begin zijn vredesplan op tafel dat voorziet in beperkte autonomie voor de Palestijnen in bezette gebieden. De kwestie van de souvereiniteit over de westelij ke Jordaanoever wordt open gela ten. Israël erkent echter wel de Egyptische souvereiniteit over de Sinai-woestijn. Besloten wordt om een militaire commissie in te stel len die in Cairo moet vergaderen en een politieke commissie die in Jeruzalem aan het werk gaat. 4 januari 1978. De Amerikaanse president Carter besluit tijdens een wereldreis een tussenlanding in het Egyptische Aswan te ma ken. Na afloop van zijn onderhoud met Sadat laat Carter weten, dat het Palestijnse probleem met al zijn aspecten opgelost dient te worden en dat de Palestijnen het recht moet hebben om aan de be paling van het eigen toekomst deel te nemen. 16 januari 1978. De militaire en politieke commissies gaan aan het werk. In Jeruzalem neemt de Egyptische minister van buiten landse zaken Kamel samen met zijn Amerikaanse en Israëlische collega's Vance en Dajan aan de besprekingen deel. 18 januari 1978. Sadat roept zijn minister van Buitenlandse Zaken naar Cairo terug. Dit vanwege de 'harde opstelling van de Israëli sche regering. 27 januari 1978. De speciale rei zende Amerikaanse ambassadeur Alfred Atherton begint aan een pendel in het Midden-Oosten om de impasse in de besprekingen te doorbreken. 3 februari 1978 De tegenstanders van Sadat komen opnieuw bijeen, deze keer in Algiers. 5 februari 1978 Sadat brengt een officieel bezoek aan Washington. Carter weigert Israël eenzijdig on der druk te zetten. 12 februari 1978. In Oostenrijk voert Sadat besprekingen met de Israëlische oppositieleider Sjlmon Peres 27 februari 1978. Het Israëlische kabinet besluit om haar nederzet- tingsbeleid in de bezette gebieden voort te zetten 11 maart 1978. Palestijnse guerril-f lastrijders overvallen een bus op de snelweg tussen Tel Aviv en Haifa. 24 maart 1978. Israëlische troepen bezetten zuid-Llbanon 21 maart 1978. In Libanon komen leden van de vredesmacht van de Verenigde Naties aan 22 maart 1978. Het bezoek van Begin aan Washington verloopt uiterst stroef. 31 maart 1978. Israëls minister van defensie Weizman voert in Cairo overleg met Sadat. 3 april 1978. In Tel Aviv nemen 45.000 mensen deel aan een de monstratie van de Vrede Nu bewe ging die zich keert tegen het be leid van de regering Begin. 30 april 1978. Carter vraagt Begin die Amerika bezoekt ter gelegen heid van de 30sts verjaardag van de staat Israël om zijn plannen voor de toekomst van de westelij ke Jordaanoever en de Gaza strook duidelijk uiteen te zetten. 15 mei 1978. De Amerikaanse Se naat keurt de verkoop van ge vechtsvliegtuigen aan Egypte, Sa- oedl-Arabie en Israël goed. 18 juni 1978. Israël legt zich niet vast in haar antwoord op Ameri kaanse vragen over de toekomst van de westelijke Jordaanoever. 5 juli 1978. Egypte publiceert haar vredesplan. Israël moet zich uit alle in 1967 bezette gebieden te rugtrekken. De Joodse nederzet tingen in de bezette gebieden die nen te worden opgedoekt. Het Pa lestijnse recht op zelfbeschikking moet uiteindelijk door Israël wor den erkend. 9 juli 1978. Israël verwerpt het Egyptische vredesplan. In Oosten rijk praat Sadat met 8Jlmon Peres. 14 juli 1978. 8adat ontvangt Weiz man in Oostenrijk. 18 juli 1978. In het Engelse Kas teel Leeds beginnen tweedaagse besprekingen tussen de Israëli sche. Egyptische en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken. 19 juli 1978. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Vance spreekt de verwachting uit, dat de Isaëlische en Egyptische ministers van buitenlandse zaken binnen twee weken opnieuw bij een zullen komen. 24 juli 1978. Israël weigert de Egyptische stad El Arisj als teken van goede wil aan Egypte terug te geven. Begin verklaart dat nie mand iets voor niets krijgt. 25 juli 1978. Egypte verklaart niet meer met Israël te zullen praten zolang Jeruzalem de Egyptische vredesvoorstellen niet serieus neemt. 7 augustus 1978. De Amerikaanse minister Vance reist naar het Mid den-Oosten. Aan Begin en Sadat overhandigt hij brieven waarin Carter hen voor een topconferen tie in Camp David uitnodigt. 6 september 1978. In Camp David begint de top tussen Carter, Sadat en Begin. Dertien dagen lang pra ten zij in het diepste geheim. 16 september 1978 Cater, Sadat en Begin maken bekend dat Egypte en Israël twee akkoorden hebben gesloten. i President Anwar Sadat van Egypte luistert naar de rede van de Israëlische premier Menachem Begin tijdens het historische bezoek van Sadat aan Jerusalem in november vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7