Uitbreiden opleiding noodzakelijk 4 3 De tekening van een lezer "Geen boete,geen opzegtermijn! Maar wel een premievan een I3e maand. Zodat je dan bijna 6°/o rente maakt?" Commentaar s School voor de journalistiek niet gelukkig met bedrijfsinitiatief nmentaar van anderen eZ! :uwen willen ook in buurtbus NAHFT TOP-OMLEG Bel 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV 19 SEPTEMBER 1978 BINNENLA TROUW/KWARTET )UW aaf van president Carter. Sadat en premier Begin David is niet mislukt en l zichzelf al verheugend, kingen hebben meer op- dan de meeste toeschou wen hopen op het mo de deuren van Carters >lijf achter het drietal isloten. Bij Sadat en Be de wil om het vredespro- n voortgaan het gewon- llerlei nationale politieke n. En president Carter ezen mans genoeg te zijn iding gevende rol te kun- Ün bij de taaie vredeson- ingen over het Midden mat zijn twee conclusies jjjgeven voor de toekomst, idat en Begin zijn maan- in uitstekende stemming gegaan. Voorlopig kun- er met iets meer opti- iken aan vrede in dit bied. deze vaststelling begint Jellijk ook de twijfel, het overleg in Camp f grote risico's inhield, zo resultaat van dat overleg ft grote onzekerheden. pannen die de afgelopen d bewonderenswaardig t ien gewerkt in de beslo- 0 [n Camp David vertegen- in niet alle belangen in :n-Oosten. Voor de uit- ran hun akkoorden zijn in hoge mate afhanke- ideren. De ietwat benau- iag is nu of zij wel vol- Qebben doordacht wat er t.lren als die medewerking ie<n uitblijft. enlica ird dern betekent de gisteren nqworden beslissing van de iezJ State in de Veronica- rigjvoortdurende kritiek op ir i| moeilijkheden ontwij- :anbeslissingen voor zich uit n f manier waarop achter- zint de ministers Van indï Gardeniers zich met ■st l hebben beziggehouden. jg£egin af aan heeft deze ïlfqendgemachtigde in de ft éde commercie gestaan, avlde keuze van de naam iar (legale) omroeporgani- zelfs voor iemand met ooft oppervlakkige kennis refijongste omroepgeschie- in (verduidelijk. Toch heeft )p Ir het niet nodig gevon- lbejet verstrekken van een jntJiging als aspirant-om- cia VOO-bestuur en pro- bfckers even nader aan de :h telen over de commercië- fjnigen en al die tijd dat de van van legale Hilversumse ;d jen radiozenders bedien- zijde in het volk levende ^rj>f godsdienstige dan wel behoeften te bevredi gt noch minister Van h minister Gardeniers it van gemaakt zelfs er herhaaldelijk in de pi^rslag werd gedaan van en zeilen van de voorma- ■ch|lzee-piraten. ibe Dat geldt dan met name voor pre sident Sadat, die voorzover wij dat nu kunnen beoordelen, de grootste concessies heeft gedaan. Sadat heeft ruim tien maanden geleden gekozen voor een voortrekkersrol bij het vredesproces en hij heeft daarbij bewust risico's genomen. Maar hij heeft er steeds voor ge zorgd niet te ver van de Arabische hoofdstroom verwijderd te raken. Hij hield vast aan de basis-princi pes die de Arabieren voor een vredesregeling hadden geformu leerd. Het lijkt er op dat Sadat nu een stap verder is gegaan. Hij loopt het gevaar dat de Arabieren hem daar om nu uit hun gelederen zullen verwijderen en Egypte in een iso lement zullen plaatsen. Wat voor effect dat zal hebben op de verdere onderhandelingen is niet precies te voorspellen. Vast staat echter wel dat dan een algehele vredesrege ling door Camp David geen stap dichterbij is gekomen. Sterker nog: het kan best eens zijn dat de stap die Sadat nu heeft genomen een nieuwe periode van confronta tie heeft ingeleid. De komende dagen kan spoedig blijken hoe groot de risico's zijn die Sadat nu heeft genomen. Wat zal de Jordaanse koning Hoessein doen. zonder wiens medewerking de akkoorden van Camp David praktisch waardeloos zijn? En wat zal de houding zijn van de Pales tijnse bevolking op de westelijke Jordaan-oever en de Gaza-strook? Het zijn vragen die tot voorzichtig heid manen bij alle opluchting die er nu heerst over de afloop van Camp David. Het is dat ministeriële zwijgen en dat nietsdoen juist, die nu de be langrijkste argumenten vormen voor de Raad van State om daar mee een formeel betoog op te zetten. Een minister die zo iets overkomt (en dat oordeel treft ook haar voorganger) dient zich te schamen niet omdat zij ongelijk zou moeten bekennen, maar om dat zij zo hinderlijk haar taak ver zuimd heeft. Overigens: er is geen enkele reden te vrezen dat Veronica nu ook werkelijk als C-omroep tot de ether wordt toegelaten, want onze Raad van State is gelukkig wel goed, maar niet gek. De minister is niet aan een termijn gebonden om haar jongste uiterst ingewikkelde „ja, mits tegenover Veroni ca te vervangen door een enkel voudig „ja" of „nee" en zij mag gelukkig ook doorgaan met het door haar ingestelde onderzoek naar de commerciële bindingen. Als zij nu ook werkelijk effectief toeziet op de kwaliteit en de voort gang van dat onderzoek, zodat het straks niet als een lachertje kan worden afgedaan, dan zijn er in het voorjaar waarschijnlijk vol doende bevindingen en argumen ten aanwezig om Veronica als strij dig met geest en letter van onze omroepwet niet verder tot onze ether toe te laten. avid 1S 1 seis uit de commentaren neïkvondbladen van gisteren besprekingen in Camp meent dat Camp David opgeleverd dat veel meer leen maar een verbale heengelegd over de wer- blemen. Mede dank zij de methode van overleg in lotenheid kon er, serieus ierhandeld voor het lijk. En toen het er op leeft ieder der betrokke nheid getoond tot nemen èn lat niemand verantwoor- zijn voor een catastrofa- 'j «0. in het Midden-Oosten is broken", maar er is een Ier geschapen dat moge- liedt. ijk m< nel *®J 'ELBURG (ANP) - De mten Duiveland, Zierik- n Middenschouwen op Jiwen-Duiveland willen in king komen voor het mde buurtbusexperi- Er zal gezocht worden een aantal vrijwilligers )gtreid 2ifn de bus v®yn, zodat de hele organi- rond is als de minister Schouwen-Duiveland en< laad als proefgemeente i wijzen. iaa sev Oost-Zeeuws-Vlaanderen v raag in aanmerking ko- voor het experiment, omdat men er bij het e (Vanuit gaat dat minstens u duizend mensen in een bepaald gebied verstoken moeten zijn van openbaar vervoer (dit wil zeggen dat ze anderhalf uur van een bushalte verwijderd moeten wonen), gaat deze kans aan dit vrij dunbevolkte, maar uitgestrekte gebied voorbij. De ZWN. de maatschappij die de busdiensten in Zeeland voor haar rekening neemt, wil nu proberen bij de minister van verkeer en waterstaat toestem ming te krijgen voor een uit breiding van het bestaande net. Het is de bedoeling dat het nieuwe buslijnennet in Oost- Zeeuws-Vlaanderen in augus tus 1979 van start gaat. Van onze verslaggevers UTRECHT Van de onge veer dertienhonderd gegadig den die zich dit maar aan meldden bij de School voor de Journalistiek bleven uiteinde lijk achthonderd serieuze kandidaten over. Van die achthonderd kon de school er niet meer dan honderdvijftig tot het eerste jaar toelaten. Nu zijn zulke drastische studenten stops in het hoger beroepsonderwijs helaas geen uitzondering. Zowel plaatsgebrek als slechte vooruitzich ten op de arbeidsmarkt dwingen veel opleidingen de voordeur op een kier te houden. Bij de School voor de Journalistiek gaat echter het argu ment van de onvoldoende werkgele genheid niet op. Bij kranten, tijd schriften. radio en tv en bij voorlich tingsdiensten zijn volop banen be schikbaar. Zoveel, dat sommige vaca tures maar met moeite vervuld kun nen worden. Vanwege dat tekort aan geschoolde journalisten hebben sommige bedrij ven reeds interne opleidingen opge zet. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het Algemeen Nederlands Persbu reau en bij regionale kranten als de Brabant Pers en de Audet-bladen. Bovendien hebben verschillende ge meentebesturen bij het ministerie van onderwijs een aanvraag inge diend voor de oprichting van eer nieuwe school voor de journalistiek Ook de Katholieke Leergangen in Til burg hebben plannen in die richting. Behuizing Dick Verstegen, hoofd van de toe komstige bedrijfsopleiding van de Brabant Pers, legt uit dat dit initia tief geboren is uit pure hoofdzaak. „De school levert te weinig mensen af, en de mensen die eraf komen willen vaak niet naar regionale kran ten. We moesten dus wel zelf iets gaan doen. Maar zodra de School in Utrecht ons weer voldoende mensen kan leveren, stoppen we ermee. We zijn er niet op uit om de bestaande school concurrentie aan te doen." Bij de school in Utrecht is men niet zo gelukkig met deze ontwikkeling. Het liefst zou men zien dat de school toestemming kreeg tot uitbreiding. Een voorwaarde is dan wel dat er een betre behuizing komt. Sinds 1966 zit de school in een aftands gebouw aan de Utrechtse Palmstraat. Ook de ap paratuur is volstrekt onvoldoende. Er is gebrek aan telefoons, er maar één telex en de tv-studio verdient die naam nauwelijks. Toch is het niet alleen het plaatsge brek in Utrecht dat elders in het land initiatieven voor de stichting van nieuwe scholen heeft doen opbloeien. Daarbij speelt ook kritiek op de be staande opleiding een rol. Een van de punten daarbij is de voor opleiding. De minimum-eis van de school in Utrecht is dat kandidaten het havo-diploma op zak hebben.' Dick Verstegen van de Brabant Pers zegt daarover: „Volgens ons is de havo als vooropleiding ontoereikend. Daarom eisen wij minimaal VWO. Ook mensen die bijvoorbeeld peda gogische academie hebben gedaan kunnen bij ons terecht" Er lijkt iets te zeggen voor het op schroeven van de toelatingseisen. De maatschappij zit ingewikkeld in el kaar en je kunt daar moeilijk over schrijven als je zelf de nodige achter grondkennis mist. Toch voelt Jan de Vos, onderwijscoördinator van de Utrechtse school, er voorlopig niet voor de toelatingseisen te verhogen. „Ik heb genoeg mensen met een hoge re vooropleiding zien mislukken en genoeg mensen met een havo-diplo ma veel zien bereiken", zegt hij. „Ik vind dat je ais democratische onder wijsinstelling iedereen een kans moet geven. Wat wij wel graag willen is een TV-studio in de school voor de journalistiek te Utrecht. Roeien met die riemen die je hebt. vierde leerjaar. Een opleiding van drie jaar, inclusief de stages, is vol gens ons te kort." Image bijzondere extreme ideeën op na zou houden, dan zouden we dat natuur lijk wel met hem of haar bespreken. Maar overigens is kritiek van harte welkom. Dat werkt creativiteit in de hand." In de discussie over uitbreiding in Utrecht danwel stichting van nieuwe IflVGStGriflG opleidingen elders speelt ook het linkse image van de school aan de Palmstraat een rol. De school is in de jaren zestig ver meegesleurd door de golf van vernieuwing en democratise ring die toen het hoger onderwijs overspoelde. Volgens velen te ver. Nog altijd zijn er mensen die zich de school alleen maar kunnen voorstel len als een broeinest van linkse jour nalistiek, weaar je behalve een dosis oppervlakkig marxisme, niets op steekt. Voor het eerste jaar van de Audet- opleiding zijn zestien van de honderd gegadigden toegelaten. Zij krijgen een opleiding van twee jaar. Dat kost het bedrijf ongeveer een half miljoen. Zijn de mensen na die twee jaar dan verplicht te blijven? Bartman: „Je investeert als bedrijf heel wat in zo'n opleiding. Je rekent er natuurlijk wel op dat ze dan een poosje blijven. Maar je kunt niemand daartoe ver plichten." woord gerustgesteld. De evangelische Hogeschool te Amersfoort heeft al aangekondigd, dat zij in 1979 op ei gen kosten wil beginnen met de oplei ding van „Bijbelgetrouwe" journa listen. Naarmate het aantal jongeren dat een journalistieke opleiding wenst, groeit en het aantal vacatures in de journalistiek en voorlichting toe neemt, wordt de vraag dringender waar moet worden uitgebreid: in Utrecht of elders. Als een kleine uit breiding voldoende is. lijkt er veel voor te zeggen de opleiding op één plaats te concentreren om verspilling tegen te gaan. Maar als er meer ruim te in zit. is de oprichting van een nieuwe school het overwegen waard. Doordat zo'n nieuwe school waar schijnlijk toch weer andere accenten legt, zouden de keuzemogelijkheden vergroot worden. Het is deze critici waarschijnlijk ont gaan dat er de laatste jaren op de school hard gewerkt is om, met be houd van de verworvenheden van het projectonderwijs, meer structuur in het programma te brengen. Ook wordt door hen gemakshalve over het hoofd gezien, dat de ambachtelijke kant van het vak weer een volwaardi ge plaats heeft gekregen naast maat schappijkennis, talen en persoonlijke vorming. In Utrecht wordt veel waarde gehecht aan een brede vorming en men kan de vraag stellen of leerling-journalisten op een bedrijfsschool daartoe wel de gelegenheid krijgen. Zullen zij niet te vlug worden ingeschakeld in het pro- duktieproces en te gemakkelijk het stempel krijgen opgedrukt van de krant waarbij zij dienst zijn? Joop Bartman, coördinator van de pas begonnen opleiding van de Au- detbladen, meent van niet. „Je kunt zeggen dat wij de mensen zo kneden, dat het gewillige meelopers worden. Maar wie zou daar iets aan hebben? Een krant is juist interessant omdat je er uiteenlopende meningen van verschillende mensen in tegenkomt. Bij geen enkele krant denken alle redacteuren gelijk. Als een leerling er Op het ministerie van onderwijs .wordt inmiddels de vraag bestudeerd of er naast de school in Utrecht en de nu begonnen bedrijfsopleidingen, nog plaats is voor de stichting van een tweede en misschien zelfs derde school op kosten van het Rijk. Daar voor liggen nu aanvragen klaar uit Breda, Eindhoven. Deventer en Til burg. Het ministerie wil, evenals de Nederlandse Dagblad Pers (waarin de directies van kranten verenigd zijn) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten, eerst een beeld hebben van de toekomstige ontwikkeling op de arbeidsmarkt, voordat een beslis sing genomen wordt De aanvraag uit Tilburg betreft een school van katholieke signatuur. Pe ter Craghs, directeur van de school in Utrecht, zegt daarover: „Als je de mensen uit Tilburg vraagt wat zij dan verstaan onder een katholieke oplei ding, blijven zij je het antwoord schuldig. Ik zie de noodzaak daarvan ook niet in. Onze school is opgezet als vleugelschool. Zowel onder studen ten als docenten bestaat een grote verscheidenheid op het terrein van levensbeschouwing en politiek." Toch is niet iedereen door dat ant- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ADVERTENTIE NRC/Handelsblad: „De teksten van wat in Camp David is overeengeko men zijn niet onmiddellijk gepubli ceerd. Maar op basis van wat presi dent Carter heeft meegedeeld is dui delijk dat het in dit stadium nog slechts gaat over overeenkomsten om tot overeenkomsten te komen. nl. een algemene regeling voor het Midden- Oosten en een afzonderlijk vredes verdrag tussen Israël en Egypte. Daarmee is het minimumdoel van Camp David, waarvan van begin af aan moest worden aangenomen dat het ook het maximumresultaat zou worden, bereikt. Het gevaar van een volledige verzan ding van het vredesinitiatief van pre sident Sadat is voorkomen en er is een nieuw proces op gang gebracht, waarvan gehoopt kan worden dat het tot vrede kan leiden." „Inderdaad, meneer van Houwelingen, van zo'n „reser- vegeld-rekening" kunt u per maand tot f5.000,- vrij opnemen, daarboven geldt een opzegtermijn van één maand. **De normale rente van zo'n reservegeld-rekening is op het ogenblik 5'/:%, zonder boete, retourrente of opnamekosten. En als u gemiddeld over een heel jaar gezien, minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt, ontvangt u in januari 1/12 van de jaarrente extra (13e maand). Dit is bijna '/i% meer! (de werkelijke rente wordt dan 5.9583%)." Spaar bij de Banque de Pans et des Pays-Bas N.V. via uw bank-, post- of gemeentegiro rekening. Ook telefonisch kunt u zo'n reservegeld- rekening openen. Bel 020-5204911 en vraag naar afdeling Télébanque (Wij bellen u terug). afdeling Télébanque (Dat is snel en modern) PARIBAS BPS HOI 5K.155 Amsterdam (Herengracht, van Baerfcsrraar, Willem van Weldammclaan. Stadionwcs)-Amhem-Breda-Dordrecht-Eindhovin-Enschede-Groningen- Den HaaK-Haarlem-Heerlen-Hengelo-Maastncht-Nijmegen-RcH-miond- Rotterdam (van VollenhovenstTaat, Oostplcinj-Tilburg-Ufrccht-Vcnlo-Weert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5