Reacties op akkoord verdeeld Paarden gering wil import aardgas vergroten Mazda323Estate BontSh Koffie Hag pro )leemloos ekker! Jpcuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Plaatselijk een bui eze krant VS bouwen militaire bases in Israël ster dingsdag: spontane nie ichtwijzing Gardeniers Veronica idbakshow: m peuter- gramma Opleiding voor journalisten moet worden uitgebreid Parlementaire rubriek De Kleine Krant Zambia contra Britse regering [leveringscontracten nodig dbank kan liet kwijt Patatje niet meer dan 80 cent Witbrood vervangt stokbrood in Franse steden Kreisky wil zich bij premier Begin verontschuldigen Kamel afgetreden Gevoel voor humor? Trouw Welkomstvoordeel üHUCmag Trotf* Trouw Igaküft hoort i rrouw 36STE JAARGANG NR 10559 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 In de ochtend veel bewolking met plaatselijk een bui Later op de dag weer opklaringen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen rond 16 graden. Morgen en overmorgen: Droog weer met zonnige perioden. Middagtempe- raturen omstreeks 18 graden. Morgen zon op: 7.21. onder: 19.44 maan op: 21.43, onder: 11.35. Wie een huis zoekt vindt 't in de Huizen-mini's. LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 iplet het jaai .cha :nk( ,r|A 2: ruit iaat ada< k 3: A 4: PAGINA 5: PAGINA 9: PAGINA 8: PAGINA 11: PAGINA 13: Meneba negeert overheidsbesluit PAGINA 21: Auto-industrie kan buiten motorraces JERUZALEM, CAÏRO, BEIROET (AP, UPI, Reu ter) Positieve geluiden uit Egypte, verdeelde reacties uit Israël en felle aanvallen van de kant van de Sowjet-Unie, de PLO en sommige Arabische landen kenmerken de sfeer na de ondertekening door Egypte en Israël van twee akkoorden. Leden van de Israëlische regering ble ken gisteren het niet unaniem over de bereikte akkoorden eens te zijn. Mi nister van financiën, Simcha Ehrlich toonde zich met het resultaat van de top in Camp David tevreden. Maar minister van handel Jlgal Horowitz wilde niets weten van de akkoorden „vanwege de te grote concessies die van Israël worden geëist. Minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan meende dat het nu aan het Israëlische volk was om te bepa len wat belangrijker Is: de vestigin gen van Joodse nederzettingen in be zet gebied o! het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. De extreem- nationalistische beweging Ooesj Emoeniem is in spoedzitting bijeen gekomen. De bewoners van de Joodse nederzettingen in de Sinaï maken zich op hun vestigingsplaats te verde digen. Oppositieleider SJimon Peres meent dat „de weg naar vrede nu open is" maar ontweek de vraag of de Arbeiderspartij de regering in het parlement bij het debat over de toe komst vah de Joodse nederzettingen zal steunen. Aanvaarden „Alles wat de Knesseth (parlement) beslist zal worden uitgevoerd", aldus premier Begin. „Wij zijn in de handen van de Knesseth. Wij moeten het besluit aanvaarden zoals het is. Dit is de ziel van de democratie". Het 120 leden tellende parlement waarin het Likoed-blok van premier Begin een meerderheid van 71 zetels heeft, zal op 25 september het debat beginnen. In het geheel van de bezette gebieden zijn er volgens officiële Israëlische kringen 152 nederzettingen. Daarvan zijn er 104 op de westelijke Jordaan- oever, Oaza en de Sinaï en 48 op de Golanhoogvlakte. Wat Jeruzalem betreft, daarover is de kloof tussen de Israëliërs en de Ara bieren „zo groot dat er geen enkele verzoening op korte termijn in zicht lijkt", zo heeft de Amerikaanse am bassadeur in Tel Aviv, Samuel Lewis, gisteren in Washington verklaard. Er is geen enkele datum vastgesteld voor onderhandelingen over de sta tus van de heilige stad waarover brie ven tussen Egypte en Israël zullen worden gewisseld die de verschillen zullen weerspiegelen. Verplichting manier af. Wiegels voorganger en partijgenoot Geertse- ma maakte begin jaren '70 een eind aan het ceremoni eel. Hij gaf er de voorkeur aan per auto naar het Binnenhof te rijden. Diens opvolger De Gaay Fortman zette deze lijn voort. Dat minister Wiegel tot een oude traditie is teruggekeerd, heeft volgens zijn woordvoer der geen politieke betekenis. Washington heeft zich verplicht twee luchtbases voor de Israëli In de Ne- gev-woe3tiJn aan te leggen ter ver vanging van de drie militaire vliegvel den iu de öinai die aan het Egypti sche burgerbewind zullen worden te ruggegeven. Dit is door Begin be kendgemaakt. De VS hebben geen enkele andere militaire verplichting op ziqh genomen en hebben geen en kele geheime regeling met Egypte of Israël getroffen. Anderzijds preciseerde men dat Is raël tijdens de overgangsperiode van ongeveer 6.000 soldaten op de weste lijke Jordaanoever en in de Qaza- strook garnizoenen zal kunnen hou den. Over het Juiste aantal wordt nog onderhandeld. Volgens Jeruzalem zijn er op het ogenblik in die gebieden ongeveer 11.000 Israëlische militairen gestationeerd. De terugtrekking zal al spoedig ge schieden. De overblijvende militairen zullen verplaatst worden naar be paalde locaties op afstand van de steden. De verdere terugtrekking van Israëlische militairen zal onderwerp zijn van onderhandelingen tussen Is raël en Jordanië en Egypte met deel- I parlementsredactie AG De regering wil omstreeks 1990 acht tot twaalf fibieke meter vloeibaar aardgas per jaar importeren, voor aanvoer van vloeibaar aardgas met Algerije chts in vier miljard kubieke meter per jaar. Voor 1995 denkt de regering zelfs aan een vloeibaar tot vijftien miljard kubieke meter per jaar. Door de geringere bevolkingsdicht heid in de omgeving van de aanvoer- route en de Eemshaven zijn de maxi male gevolgen van een ongeluk met het buitengewoon explosieve vloeiba re aardgas tienmaal zo klein dan in het Maasvlaktegebied, aldus de nota. e jaren zal hierdoor nog nvullende leveringscon- ten worden gesloten. Een extra import kan zoals Algerije komen: met dat isprekingen gaande voor van het contract tot zes leke meter per jaar. De regering ontvouwt de plannen voor invoer van meer vloeibaar aard gas in een brief aan de Tweede Ka mer. waarin de keuze van het kabinet voor de Eemshaven als aanvoerhaven voor vloeibaar aardgas (liquified na tural gas. LNG) wordt geargumen teerd. Klein risico De meest ongunstige individuele sterftekans is tienmaal zo gunstig als in het geval van de Maasvlakte. Overigens heeft, zo staat in de nota, de commissie preventie rampen ge steld dat op grond van risico-overwe gingen geen duidelijke voorkeur voor DEN HAAG Een half uur lang hebben gistermiddag ongeveer veer tig jongeren van het Algemeen Ne derlands Jeugd Verbond (ANVJ) de hal van het ministerie van defensie in Den Haag bezet om te protesteren tegen het regeringsprogram Bestek '81 Parijs. DEN HAAG (ANP) Een zakje patat (150 gram) mag met ingang van vandaag niet meer kosten dan tachtig cent Voor andere porties is de prijs evenredig hoger of lager. De ministers van economische zaken en landbouw hebben dit besloten. De beschikking ls afgekondigd om de prijs van patates frites meer in de pas te laten lopen met de prijzen op de aardappelmarkt, aldus economische zaken. Het bedrijfsschap horeca liet vorige week al weten het niet eens te zijn met een dergelijke beschikking. „Behalve de financiële consequenties voor de door kleine ondernemers uitgeoefende bedrijven verwachten wij grote beroe ring, omdat deze maatregelen in de ogen van het publiek een niet aan hen toe te rekenen smet op deze sector zal werpen," aldus het bedrijfsschap. De horeca vindt onder meer het gewicht van 150 gram een onjuist uitgangs punt., omdat in het zuiden van het land wel dergelijke porties worden verkocht, maar in de Randstad meestal van een veel kleiner gewicht per zakje sprake is. ADVERTENTIE NIEUW*NIEUVVMNitu.. nif-i I\A/*MIRJW*NIEUW Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Stokbrood maakt in de Franse steden steeds meer plaats voor Ne derlands witbrood, omdat de zonen van de Franse stok broodbakkers er niets voor voelen de zaak van vader voort te zetten. De geringe animo is toe te schrijven aan het feit dat het stokbrood in Frankrijk veelal in arbeids- onaangename uren moet wor den gebakken. „Het Franse stokbrood is namelijk zo lek ker. omdat het vier maal per dag wordt gebakken. Dit be tekent wel 24 uur per dag werken", aldus het lid van de raad van bestuur van Mene ba, dr. K. Senden. Meer nieuws op pagina 13. Ons commentaar staat op pagina 5 Pagina 7: Israël en Egypte: vrede voor Kerst Hoessein krijgt de bal toegespeeld Chronologie van het vredesproces Pagina 16: Tekst van bet akkoord President Sadat en premier Begin omarmen elkaar nadat de akkoorden zijn getekend. AMSTERDAM De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky ls be reid zich bij Israëls premier Begin te verontschuldigen wanneer deze zich gekwetst voelt door zijn opmerkin gen tegenover Trouw. Dit heeft Kreis ky gisteren op de Oostenrijkse radio verklaard. In een vraaggesprek met Trouw ruim twee weken geleden had Kreisky Be gin omschreven als een „politieke kruidenier" en hevige kritiek geuit op Israël. Maar gisteren moest Kreisky toegeven dat Begin „niet onbelangrij ke concessies" in Camp David had gedaan. Hij noemde het resultaat van de top een „grote prestatie" van de Amerikaanse president Carter. Niet temin wilde de Oostenrijkse bonds kanselier voorzichtig zijn bij de be oordeling van de resultaten van de top aangezien het probleem van de Palestijnen nog steeds op tafel ligt. een der beide havenlokaties kan wor den uitgesproken. Specifieke veilig heidsmaatregelen, zoals stilleggen van het overige scheepvaartverkeer als een tanker aankomt, verminderen het risico nog enigszins. neming van Palestijnen die in de be trokken gebieden wonen. Overgangsperiode Premier Begin zei op zijn persconfe rentie in Washington te menen dat hij op de Jordaanoever een militaire aan wezigheid zou kunnen handhaven na de overgangsperiode van vijf jaar waarin de akkoorden van Camp Da vid voorzien. Hij onderstreepte anderzijds dat hij geen enkele definitieve belofte had gedaan geen nieuwe nederzettingen WASHINGTON President Sadat heeft gisteren in een vraaggesprek met een Amerikaanse televisiemaat schappij bevestigd dat zijn minister van buitenlandse zaken Ibrahiem Kamel vrijdag is afgetreden. Sadat maakte verder bekend dat Kamel een ambassadeurspost zal worden aangeboden. „Wij zijn een democratie. Hij zal niet in de gevangenis of in een concentra- - tiekamp worden gestopt. Iedereen beeft het recht op zijn eigen opvat tingen." De Egyptische president liet zich niet uit over de reden voor Kamels aftreden. Ook ging Sadat niet op berichten in dat de Egyptische am bassadeur in Washington, Asjraf Ghorbal, zijn functie zou hebben neergelegd. In een uitzending van de Egyptische televisie liet Sadat weten een ge rechtvaardigde vrede te hebben be reikt en dat het niet meer nodig was om zijn mannen in de strijd tegen de Israëli's te sturen. „Ik hoef mijn zo nen niet meer naar het front te stu ren om te vechten. In plaats daarvan zullen zij zich wijden aan de ontwik keling van het leger en de herbouw van het land." ADVERTENTIE m ds gebieden zuil» v» B stichten De Egyptische staatssecretaris van buitenlandse zaken. Osman al Baas Vervolg op par. 7. kolom 4 zei gisteren dat Begin schriftelijk be- p ADVERTENTIE mode 1978-1979 •te houden in onze salons I aanvai'u ■>-- Kleiweg 145 - Rotterdam Minister Wiegel sluit het parlementaire jaar weer per koets. Nu begrijpen wij wat lijsttrekker Wiegel des tijds bewoog tot de leuze „Het roer moet om". Maar wij begrijpen te veel. Geen politieke bedoeling, laat Wiegel weten. Hij „vond het gewoon leuk". Leuk. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel, bijbetaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen! f 6,55 minder voorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVouw-Kwartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. Coffeïnevrij bekomt je beter... dus Omdat coffeine smaak noch geur heeft, geniet je bij Hag van het volle aroma en de pittige smaak Hag is gewoon beter voor je. naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas B I I I IWViVV fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor-de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ofptace-mat In prig nele kleuren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1