ïessures staan in weg Clubs vragen vergadering Europese titelstrijd voor hockey dames -wilde af van surplus aan taktiek' Russisch- Amerikaans gesprek over steroïden Bevoegdheden LTC, trainers en bestuur schaatsbond EK heren in 1983 in Amstelveen r V SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET PS17 RH19 sn sf itty Verkamman Ruud Geels is voor Anderlecht goud waard en de Brusselse club beseft dat terdege, isige goalmachine aan een vriendschappelijke match in Tel Aviv een lichte kwetsuur rgehouden, achtte de voorzichtige medische staf het niet verstandig om Geels vrij te a or de partij Nederland-IJsland, die morgenavond in het kader van het Europees n ischap in Nijmegen wordt gespeeld. Die tegenslag heeft een haast curieus plannetje scoach Jan Zwartkruis in het honderd gestuurd. 1 voor het eerst op eigen de KNVB, had aanvanke- le taktiek verzonnen, die in een dubbele bezetting koppers Nanninga en It elkaar. Die luchtmacht fiend worden door de vleu- lEensenbrink en René van tof. Maar omdat ook de >en van PSV inmiddels ge- is afgehaakt, gaat het llemaal niet door. Zwart- l nu gekozen voor de drie- tl La Ling, Nanninga, Ren- Zoals elke coach staat achter zijn elftal dat nu at, maar met verlekker ende hij gisteren toch: ga, ik had dat feest wel Ik meemaken". Hoewel een rJach Jan Zwartkruis heeft ln irlands elftal bekend gemaakt, dat 0 ln Nijmegen voor de voorronden 1 om het Europees voetbalkam- D IJsland speelt. >r als volgt uit: js(AJax) ^llet (PSV), Brandts (PSV), Krol Mhut (FC Twente) p (Feyenoord), WUIy van de Kerk- taan (Anderlecht) 1 (Ajax), Nanninga (Roda JC) en Tderlecht) jncept waarschijnlijk al- »ak r is tegen dwergstaatjes i jetbalgebied als IJsland Hoog op serieuzere kracht- us niet zo zinvol is, lichtte 4 Aaide luchtmachtkapitein 1 Ng toe met de woorden: „Ik u af van dat surplus aan óizeker tegen IJsland". beschouwers zullen het in met een rustiger team q »n, ook al lijkt de aanwe- de zolang onderschatte tininga garant te staan pektakel. aardig geweest wanneer gihet in deze wedstrijd had SCK?5ter0oSrccNh£tenpos' Adrie Koster' nieuweling in de Oranje-selectie. mede omdat de ter elfder ïelde, Tscheu La Ling niet zó gespeeld dat er reden was om ;en zitvlees heeft, neemt te zeggen: zo, om die Ling kunnen ze iw tevreden plaats op ook niet meer heen. Daarnaast heb ik Coster vindt het allang te maken met veel andere goede aan- |it hij nu tot de voetbal- vallers. Ik ben er niet bij dankzij de blessures van Geels en René van de Kerkhof, dat zijn toch namen." atie behoort en dat valt te want vorig jaar zomer was ■palmare nog slechts een net Zeeuws elftal. De 23- er kan hoe pikant, met ,,aan het roer zelfs niet Over zijn progressie bij Ajax meent de grillige artiest intussen: „Voorop- iOiui «cv Aücr Z.C11Ö luct gesteld, ik blijf Ivic dankbaar. Hij een loopbaan in het mili- heeft veel voor mij betekend. Maar in hij toch zijn vol- het systeem dat Ajax nu speelt, gaat het toch beter. Ik voel me vooral conditioneel sterker. Dat moet ook wel, want vorig seizoen hoefde ik de linksback niet zo te volgen met vier middenvelders achter me. Het ver-. tplicht heeft vervuld. Als amateur-vierdeklasser vond zijn sportinstruc- sowieso niet in aanmer- voor de militaire ploeg, uwens niet de enige keer voortreffelijke individue- Ikenjen op de vleugel („en hij votf' 50 ir» M osie gen 021, schil ligt eigenlijk zo: als ik vorig jaar op de begane grond woonde, dan zit ik nu op drie-hoog, begrijp je?" Zwartkruis kan er inmiddels prat op gaan dat hij de door hem in Argenti nië voorgestelde verjongingskuur blijft volgen, met jongsters als Brandts, Poortvliet, Wildschut en La Ling in de ploeg en Koster op de bank. Gisteren keek hij wat dat be treft nog eens terug op het wereld kampioenschap en speciaal op Ernst Happel. Zwartkruis: „Happel zei steeds: ,Er is nog nooit een land we reldkampioen geworden met de jeugd. De routine was voor hem zö belangrijk." OTTAWA De Olympische Spelen zouden de farmaceuti sche spelen worden als men niet tot een methode kwam om op de een of andere manier medicamenten en sport te scheiden, aldus is verklaard door de directeur van het colle ge van sport-medicamenten uit Chicago, dr James Skinner. „Ons instituut heeft- alle litera tuur die er maar over te vinden is doorgenomen en wij zijn tot de slotsom gekomen dat er geen doorslaand bewijs is dat medicamenten helpen en ta melijk veel gegevens gevonden waaruit blijkt dat de middelen schadelijke neveneffecten kun nen hebben. Het betreft niet alleen een ethische kwestie. Wij weten nog niet in hoeverre bepaalde middelen invloed hebben op het lichaam." Tijdens de Olympische Spelen te Montreal had een wielrenner amfetaminen gebruikt en was overleden omdat de amfetami nen een nadelige invloed had den gehad op het vermogen van het lichaam 't verlies van warmte te regelen. Skinner, die ook docent is aan de universiteit van West Ontario, zal het te Leningrad te houden Sowjet-Amerikaanse congres over (spierversterken- de) anabolische steroïden bij wonen, dat morgen begint. De voorzitter van dat congres is dr Viktor Rogozkin, hoofd van de commissie voor medicamenten van de in 1980 te Moskou te houden Olympische Spelen. Steroïden hebben twee uit werkingen, aldus Skinner: het vergroten van het lichaamsge wicht en het toenemen van de ontwikkeling van secondaire mannelijke karakteristieken. Hij hoopte dat zijn college en de Sowjet-raad voor de sport- medicamenten gezamenlijk een communique zullen opstel len tegen het gebruik van ste roïden. De Canadees Geoff Goven, „coaching consultant", zei als reactie op de woorden van Skinner, dat dit eigenlijk een volkomen onnuttig ding zou zijn: „Net alsof je protesteert tegen het beginsel van de kern bewapening terwijl je fabrie ken druk doende zijn atoom wapens te maken. Sommige landen zien de internationale concurrentie in de sport als een manier hun politieke ideologie hoog te houden. Het gaat er daar alleen maar om het win nen. Als een atleet in een van hun ploegen wordt gekozen, moet hij wel medicamenten ge bruiken. En het is veiliger op de lange duur als een sportman die inneemt, onder streng toe zicht, of als er een uitstekend wetenschappelijk beleid te zij ner begeleiding staat dan wat we hier in het westen hebben, waar zo'n beetje op de bonne fooi wordt gewerkt. Van onze sportredactie NAARDEN Dertien schaatsverenigingen hebben de KNSB verplicht om een buitengewone algemene le denvergadering uit te schrij ven, waarin de bevoegdheden, die de landelijke technische commissie, de trainers en het dagelijks bestuur binnen de nieuwe structuur van de bond krijgen, aan de kaak kunnen worden gesteld. Die bijeen komst vindt plaats op 21 oktober. Zoals bekend is de machtspositie van de LTC aanzienlijk afgebrokkeld, omdat de oefenmeesters nu het recht hebben om alleen de kernploegen sa men te stellen. Tot voor kort moest dat in samenspraak met de techni sche commissie gebeuren; een tijdro vende, ondoelmatige en verouderde methode. Bovendien wordt de LTC gepasseerd door de ART, de advies raad topsport, die de trainers vrijblij vend van informatie en adviezen voorziet. „Het was gewoon een onge zonde situatie," zegt vice-vooizitter Dick Zwart van de KNSB. „We moe ten af van die elftalcommissies. We moeten de weg naar een modern sportbeleid inslaan." Op 26 september probeert het be stuur van de schaatsbond de dertien „rebellen" (zoals Zwart ze noemt) van het idee af te brengen om op de Van onze sportredactie NAARDEN Jos Valentijn zal definitief niet meer aan Olympische wedstrij den kunnen deelnemen. Het IOC heeft dit besloten, omdat Valentijn ooit een blauwe maandag schaatsprofessional is geweest. De tegenwoordig in Heeren veen wonende fysiotherapeut zal voor het overige wel topsport blijven bedrijven. Valentijn liet in eerdere stadia doorschemeren de pijp aan Maarten te zullen geven. Indien hem op de Olympische Spelen van 1980 (in het Amerikaanse Lake Placid) een startverbod zou worden opgelegd. Voorlopig moet Valentijn zich rustig houden. Het ongeluk, dat hem in de erste helft van augustus overkwam hij botste met zijn racefiets tegen een auto houdt hem waarschijnlijk tot diep in het seizoen buiten de wedstrijdpistes. Sprinttrainer Henk Gemser heeft zijn kernploeg daarom uitgebreid met Jan van de Roemer. De groep is als volgt samengesteld: Lieuwe de Boer, Miel Govaert, Bert de Jong, André Kraayeveld, Jan van de Roemer, Sies Uilkema en Jos Valentijn. buitengewone ledenvergadering in de oppositie te gaan. Formeel heet het, dat de groep voorgelicht wordt over de nieuwe technische opzet, maar het is duidelijk, dat de tegenstanders voor 21 oktober de mond gesnoerd dient te worden. Zwart acht het niet onwaarschijnlijk, dat er met porte feuilles wordt gezwaaid, wanneer de „rebellen" hun zin krijgen. Zwart voert ter verdediging aan. dat de aan vankelijk nogal kritisch gestemde ge westen Noord-Holland/Utrecht en Friesland de reglementswijzigingen uiteindelijk ook hebben goedge keurd. Het is niet gewaagd te veronderstel len, dat het door een conflict opge stapte TC-lid Peter de Groot één van de gangmakers van de tegenactie is. Dit wordt min of meer bevestigd door Frits Koster, voorzitter van één van de dertien protesterende verenigin gen. Het ziet er naar uit, dat de „re bellen" cq „verontrusten" meer moei te zullen hebben met de manier, waarop het reglement is veranderd dan met de strekking van de wijzi ging. Koster: „Op de LTC-vergade- ring van 20 mei werden we geconfron teerd met een door de heer Peerde- man opgesteld plan. Het druiste te gen ons democratisch gevoel in, dat we niet waren ingelicht over een op zet, die al op papier stond en in feite bindend was. Het stuit ons vooral tegen de borst dat de schaatsers niet naar een mening is gevraagd. De on rustgevoelens zijn zo hevig, dat we alles op de buitengewone ledenverga dering nogmaals op een rijtje willen zetten. Het aantal verontrusten is na melijk veel groter dan de dertien ver enigingen, die in de brief naar de KNSB worden genoemd." AMSTERDAM Het vierde toernooi om het Europees kampioenschap hockey voor heren zal in 1983 in Am stelveen worden gehouden. Ook in 1983 zullen twaalf teams voor het toernooi worden toegelaten. Met ingang van 1981 zal ook zo goed als zeker een toernooi om het Euro pees kampioenschap voor dames teams worden gehouden. FEH-voor- zitter Danet hierover: „Wij kunnen zoiets niet op eigen houtje regelen. De FIH moet er uiteindelijk over be slissen. In oktober wordt het bespro ken". De voorzitter van de Westduit- se hockeybond, Schaëfer, heeft in middels verklaard dat zijn land het toernooi in 1981 wil organiseren als zich geen andere kandidaat aandient De Koninklijke Nederlandse Hockey bond is bereid in 1983 zowel het vier de Europa Cup-toernooi voor heren teams als het tweede toernooi voor d« dames gelijktijdig in Amstelveen te organiseren. „Wij willen dan in iedei geval ook een internationaal dames- toernooi houden", aldus KNHB-voor- zitter Sijmons. „Of het een titeltoer- nooi wordt zien we dan wel". Ook in 1973 kwamen in het Wagenerstadion dames- en herenteams in actie. De heren streden toen om de wereldbe ker, de dames werkten een internatio naal toernooi af. Het ligt in de bedoe ling de belde Europese titeltoernooi- en met ingang van 1983 telkens in het voor-Olympisch jaar te houden. West-Duitsland wil echter de dames ook al in 1981 om het Europees kam pioenschap laten strijden omdat men een wachttijd van vijf Jaar wat te lang vond. Het kwalificatiesysteem voor het toernooi om het Europees herenkam pioenschap in 1983 zak nog nader worden besproken. De eerste zes lan den van het door Duitsland voor Ne derland gewonnen toernooi van Han nover zijn in ieder geval verzekerd van deelneming. Er is een kans dat het toernooi van 1983 in Amstelveen op kunstgras zal worden gehouden. Bondsdlrecteur Piet Duinker: „Dat is ten eerste af hankelijk van de soort velden waarop tijdens de Olympische Spelen in 1984 wordt gespeeld. Als dat kunstgras wordt is het niet onmogelijk dat we daar ook in Amstelveen toe overgaan. Als het gefinancierd kan worden ten minste." ATLETIEK Tijdens de interlandwedstrijd ItallO-Belgiè in Palermo heeft Sara Slmeoni een vergeefse poging gedaan haar wereldrecord hoogspringen op 2,02 meter te brengen De Europese kampioene, <)le ln Praag haar wereld record met 2,01 meter evenaarde, won de wed strijd met een sprong van 1,98 meter. GEWICHTHEFFEN De Rus Wladlmlr Konov heeft tijdens de interland Sovjet Unie-Polen in Dubna twee wereldrecords verbeterd. In de klasse tot 100 kilo bracht hij het record op 255 kilogram, In de tweekamp bracht hij 397,5 klln omhoog. ZAALHANDBAL Voor deelneming aan in- ternatlonal? toernooien op 23 en 24 september ln Borger en van 22 fm 24 september in Brest, heeft het Nederlands Handbal Verbond een dames en een herenploeg aangewezen. Aan het toernooi in Borger nemen de volgende heren deel: Bert Kerstens (Swift), Ron de Jonge (Hermes). Jan de Lange (Slttardia). Jo Hanck- man (Slttardia), Joop en Ruud Eilers (beiden De Oazellen), Hans Beugel (Hennes). Bert Bouwer, Ton Reynders en Jos Mevls (allen Slttardia), Arie Pottuyt (Hennes), Paul Bosman en Silvio van Gooi (Beiden PSV), Fred Nieberg (Hellas) en Peter Verjans (Blauw Wit). Voor het damestocmool in Frankrijk, zijn de volgende dames uitgenodigd: Carla ten Velde (Swift A), Llesbeth van Geemcn (Nlloc), Laura Wlntermans (Athene). Margo Bom en Patricia Cup (Belden Nlloc), Christine Knlgge (V en K G). Anie Kraayenhage en Rlna Saurens (Belden HM8), Anja Verhoeven (Slttardia), Ellen Sleebe (Mosam), Marlies Wauben (DVO), Joke Rulsch (Hellas), Eveline van Zandvoort. Yvonne Scheepers (beiden PSV) en Franclen van de Longenberg (EBHV). ATLETIEK Gerard Tcbroke zal zaterdag 23 september ln Oronlngen een aanval doen op het werelduurrecord hardlopen Het record staat op naam van Jos Hermens met een afstand van 20 kilometer 944 meter en 40 centimeter. In zijn recordpoging zal Tebroke worden bijgestaan door een achttal atleten, die het „trelcwerk" zullen verrichten. Dick Vonk, Harry Batist. Henk Kalf en Pieter Vos zullen onder meer in actie komen. 8CHAKEN Sergei Domatov uit de 8ovjet Unie Is in Oraz (Oostenrijk) wereldkampioen bi) de Junioren geworden. Tweede werd zijn landge noot en oud-wereldkamploen Joessoepov PB terug ook", vult Zwart- ,d. piet op juiste waarde wer- THAt. Feyenoord was vorig n vap onverstandig om maar ïeftraining met Koster af deze wel wilde maar niet __Joor de Rotterdamse club arTe datum. Koster kreeg Rotterdam-Zuid met de dat niet op diens „tegen- 02(bn worden ingegaan, om- teren trainers op vakantie nu zit Koster dus bij de "fctie en is het wel bovenin 17 Roda JC gek met hem. ïer Jacobs had vorig sei- ""cptens aan een halve wed- me, oster in het Zeeuws elftal hem meteen een A-con- Ig te achten. De tip van oormalige ClOS-collega ider die ook voor diens •vriendje Leen Looyen .zaakjes in Zeeland bij- van grote waarde ge gezegd, de ook in vorm ,La Ling mag het weer 1 9%en op rechts. Zelfs als ®n.Aderde keus Rep is er ■JM'® k niet bij toont de vaak l204ie atleet zich content met Het is weer een kans en ik 1 om die met beide han- ten." Het mag bijna merk- tachprden genoemd dat La inder morren beschikbaar ld voor het Nederlands elf- W7 fin vorige Oranje-beurten "fend en Israël bewaart hij n al te beste herinnerin- Ij tegen de Russen gebles- :1, acteerde hij minstens |k, maar vervolgens hoor- meer uit Zeist. La Ling, Jjes over zijn contact met npgföordelijke leiders liever v ziet („ik heb nu niet zo'n daarop in te gaan") zegt varing: „Daar heb ik een tik van gehad. Twee, drie i heb ik door de kwestie ANTfceld bij Ajax." Wel relati- isteiifin opgedane teleurstellin- hij er bij aantekent: „Ik genl^wedstrijden nu ook weer iMi»omi:i) i ctaA&téïcte- «PORTEERDDOOR: mans bruinier b.v. ~T AMSTERDAM /V OP - v KOM KEES T IS MAAR TIJDELIJK Voorlopig spreekt Kees Rijvers na een wedstrijd van PSV'tje niet meer met de sportpers. Allemaal uitgelachen? Dan gaan we weer verder. Het kwam eerlijk gezegd al weinig voor, nou ik er eens goed over na denk, de laatste 32 jaar al helemaal niet meer, dat ik 's morgens de krant uit de bus haalde met de opwindende gedachte: wat zal Kees Rijvers d'r allemaal weer over denken. Dat hoeft dus helemaal niet meer. Want Kees zwijgt, Kees is boos. Dat zijn we, wees eerlijk, allemaal wel eens. Maar chronische boos heid, dat is bijzonder. Zeker in deze tijd waarin je aan zoiets geholpen kunt worden. En Kees is chronisch boos. Ik kan me tenminste de tijd niet meer herinneren dat hij tevreden was. Altijd is er wel iets mis. Altijd heeft hij wel ergens onrecht be speurd. Zelfs als PSV'tje een keer behoorlijk heeft gespeeld. Dan was het weer niet goed dat iemand dat een opmerkelijke gebeurtenis vond. PSVtje-krijgt trouwens toch al al tijd volstrekt ten onrechte gele kaarten, ten onrechte strafschop pen tegen, ten onrechte verliespun- ten en helemaal ten onrechte aan merkingen op wederom een meer dan fantastisch optreden. Waar hij zijn chronische boosheid vandaan haalt is me ook een raad sel. Maar ik zit dan ook niet in de menswetenschappen. En hoe hij er bij komt dat zestig procent van de voetbaljournalisten rasechte riool- journalisten zijn zoals hij voor de radio zei is me ook een raadsel. Uit de krant kan hij het niet heb ben. Iemand die het KNMI wil plat branden omdat het regent en voor zo iemand ben ik hem langza merhand gaan verslijten, zo iemand kan gewoon nooit veel kranten lezen. Hij moet 't dus van zichzelf hebben. Of van die andere'man uit de zielig heidskliniek van Philips. Van Gel ders of zo. Het zal wel weer de oude kwaal zijn. De Nederlandse sportpers vindt PSV'tje niet goed genoeg. Het nieuws wordt op alle manieren maar toch voornamelijk via het ri ool verspreid. Zo kun je tegenwoor- ,oV 4 n- O V° dig in alle bladen, buiten het door Rijvers gestencilde huisorgaan, le zen dat Ajax bovenaan staat. Of dat PSV'tje onnodig verloren heeft van een groepje Turken. PSV'tje komt uit Eindhoven en Eindhoven ligt in Noord-Brabant en Noord-Brabant is een provincie. Althans zo ver van de Randstad vandaan dat ze Eindhoven zijn gaan beschouwen als een winge west van Vlaanderen. Provincialen. Net wat u zegt. Dat denken ze. Ze bespeuren geen onrecht, ze handelen er in. Dat zo'n Rijvers nooit heeft willen leren om met de pers om te gaan alsof hij werkelijk iets belangwekkend te vertellen heeft, dat zal me zo een zorg zijn. Dat hij een lange neus tegen ze trekt. Prima, prima. Maar dat hij d'r ook nog een potje bij gaat staan te janken; dat gaat te ver. Als meneer Frits zo z'n gloei lampen had moeten verkopen dan had hij nu niet tot in de allerarmste landen fraaie fabrieken gehad. Er moet dus wel ergens in Eindho ven iemand rondlopen die zo'n Rij vers en zo'n Van Gelder, even duide lijk kan maken dat wij het stadion van PSV niet met oud papier heb ben dichtgeplakt maar dat die twee zélf met de pot met stijfsel zijn rondgegaan. Dat zo'n man met z'n gezemel over riooljournalistiek voornamelijk bezig is met z'n eigen frustraties die ook nog eens een keer op een achternamiddag opge spoord en verholpen kunnen worden. Waar nog bij komt dat ik zelf een Brabander ben en me langzamer hand doodschaam. RECLAME Minister Gardeniers heeft volstrekt terecht enige berispende woorden aan het adres van de NOS gericht wegens het afstaan van gratis recla mezendtijd aan de broodfietser Gerrie Knetemann. Tijdens de Ron de van Frankrijk had Knetemann een eigen rubriekje op de radio dat meestal handelde over sokken, jas sen en afzien als een beer. In de hem toegekende minuten maakte Knetemann echter ook tweemaal nogal opzichtig reclame, eerst voor kindervoeding en daarna voor herenrijwielen. De kindervoe ding krijgt hij gratis van de fabriek en hij is in dienst van de makers van de fietsen. Daar zijn hele slechte dingen van te denken. Maar laten we het maar op de verklaring van Knetemann hou den: het is een schande dat hij niet eens meer reclame mag maken in de zendtijd van de NOS want ais dat ook al stopt dan gaat het fietsen helemaal naar de knoppen. Een beetje Siebe van der Zee dus. De commercie via de achterdeur bin nenhalen en dan roepen dat je niet meer zonder kunt. Dat hadden we van Knetemann niet gedacht. Enfin, de NOS moet voortaan op passen als de microfoon weer eens ongecontroleerd voor stuntjes wordt opengedraaid. Een ding ontbrak echter in de mi nisteriële terechtwijzing: Theo Koomen werd niet genoemd. En zijn reclamecampagne ten behoeve van de rijwielen van Knetemann c.s. duurde wel langer dan één keer een paar minuten. (Even geheel terzijde. Weet je wie d'r tegenwoordig ook sluikreclame maakt? Premier Van Agt. In de Vale Ouwe Tocht voor lustpedaleurs reed hij rond in een truitje met reclame op borst en mouwen ten behoeve van een fietsenfabriek. Hij kwam weer veel op de foto). SPONSORS Het is raar maar waar, de Neder landse Sport Federatie begrijpt geen snars van de taak van een vrije pers. Als ze dat binnenskamers hiel den was er nog niks aan de hand, maar vorige week stuurden ze hun gedachten uitgewerkt op papier ook nog rond. Flitsen, heet het blad dat een artikeltje bevatte over het noemen van sponsornamen in de media. De NSF die regelmatig juichend roept miljoenen Nederlanders te vertegenwoordigen, constateert diep bedroefd dat de pers door z'n onafhankelijke berichtgeving de belangen van de sportbeoefenaren schaadt. De Commissie Media en Sportsponsoring wilde bij zijn werkzaamheden op weg naar een code voor het noemen van sponsor namen in de media wel luisteren naar de bezwaren van de NSF maar daar helemaal niet over discus siëren. Want stelde de commissie: ons werk is ten bate van de media en niet ten bate van de sport. Onjuist, vindt de NSF die zelf jarenlang achter de sponsorfeiten heeft aangehold, hoe wel hollen, sjokken is beter op z'n plaats. En dus komt de NSF met een zogenaamd alternatief plan: on der stringente voorwaarden mag een sponsornaam aan een club naam worden verbonden. Jaarlijks wordt dan een lijst opgesteld zodat de media weten hoe het de sport het beste uitkomt als er namen ge noemd moeten worden. Zoiets noemt de NSF dan een voor alle belanghebbenden meer bevredigen de oplossing. Ja, ja; Steun de sport lees Trouw. Nee dus. Het kan ons niet bevredi gen. Wij hebben zelf al een oplos sing gevonden. De bon op de voor pagina voor de lezers en de adver tentiepagina's voor de Sponsors. Zo veelzijdig zijn de media. DILEMMA Het wil nog maar steeds niet lukken om het dammen tussen Nederland en Rusland de dimensie van een wereldwijd verbreide sportontmoe- ting te geven. Volgende maand wordt in Italië om de wereldtitel gespeeld maar nu valt al te voor spellen dat de FMJD (de internatio nale dambond) zeer tevreden mag terugblikken als het persbureau Reuter na afloop bekend maakt wie er kampioen ls geworden. Kortónoj- Karpov hysterie wordt het zeker niet. Maar daar zal zelfs de grootste damliefhebber tevreden over zijn. Toch doet er zich een aardig dilem ma voor tijdens dat wereldkam pioenschap: is het interessant voor de huidige titelhouder Harm Wlers- ma om te winnen? Financieel ls het dat niet. In de even jaren wordt voortaan een toernooi om de wereldtitel ge speeld. In de oneven Jaren mag de eventuele onttroonde kampioen de nieuwe titelhouder uitdagen in een tweekamp. Maar houdt de kam pioen de titel dan valt ér niks uit te dagen en komt er dus geen publi citair aantrekkelijke tweekamp. Wiersma kan met groot vertoon van macht in Arco wereldkampioen worden, maar snijdt zichzelf met zo'n daad in het vlees. Een vetpot is het beroepsdammen toch al niet. In NRC/Handelsblad van afgelopen zaterdag schrijft Andreas Kuyken er over. Hij komt tot de conclusie dat het het meest aantrekkelijk voor de betrokkenen is als het Ne derlandse kamp ervoor zorgt dat Rob Clerc wereldkampioen wordt zodat er tenminste een tweekamp Clerc-Wiersma komt. „Corrupte ge dachten, toegegeven, maar ze blij ken volop te leven," aldus Kuyken. Zijn oplossing: de FMJD moet de regels zo wijzigen dat de nummer twee van het wereldkampioenschap de titelhouder een jaar later mag uitdagen als er geen nieuwe kam pioen ls gekomen. Een begrijpelijke constructie, maar wel een omslach tige methode zeker als je daarbij ook nog bedenkt dat zo'n twee kamp binnen de kortste keren kan devalueren tot een verplicht num mer waar nog steeds geen droog brood aan te verdienen is. Voorlopig is er maar één oplossing: SiJ brands keer terug. GEHEIM Het Nederlands volleybalteam speelde vorige week woensdag een geheime oefenwedstrijd. Dat was niet zozeer gedaan om de kracht van het Nederlands team te verber gen maar om de identiteit van de tegenstander achter te houden. Die tegenstander bleek namelijk Rode Ster Bratislava uit Tsjecho- slowakije te zijn. Een ploeg die in 1976 een slechte naam kreeg ln Ne derland. De ploeg zou enkele wed strijden tegen Orawi uit Dordrecht spelen maar volstond ermee voor 4000 gulden onkosten te maken en zonder te spelen maar met een wel gevulde maag, weer te vertrekken. De Tsjechische bond bood later na interventie van de Nederlandse Vol leybal Bond wel verontschuldigin gen aan, maar Orawi kon toch voor de kosten opdraaien. Toevallig was datzelfde team nu even ln de buurt van Nederland en kon dus gezien de kracht optreden als een goede sparringpartner voor het nationale team. Daar bestond in eerste lntstantie wel enig bezwaar tegen van de kant van de NeVoBo maar uiteindelijk ging men toch akkoord omdat de belangen van het nationale team nu eenmaal zwaar dienen te wegen. Maar de wedstrijd die maximaal uit drie sets mocht bestaan moest dan wel geheim ge houden worden. Het eerste lukte, het tweede niet. Orawi is nu boos op de NeVoBo die inderdaad uit fatsoensoverwegin gen niet anders kan doen dan als nog de kosten van het Tsjechische bachanaal uit 1976 aan Orawi te vergoeden. Maar wel ln het geheim natuurlijk. HANDDRUK Jij nog iets Brak? Onze J. C. Brak: Ja. ik heb namelijk uit zeer betrouwbare bron verno men dat de KNVB weer een soort gouden handdruk heeft uitgedeeld. Voorlichter Hamstra die een paar jaar geleden met veel tam-tam werd binnengehaald om de zaak eens professioneel op poten te zetten, heeft door tussenkomst van bonds- bestuurder Chouffoer een prachtige promotie gemaakt. Hij gaat nu de voorlichting verzorgen van de twee de elftallen van clubs ln de onder bond, of zoiets. In ieder geval hoeft hij zich niet meer met het onderge schikte Nederlands elftal-werk be zig te houden. Dat gaat nu verricht worden door Jan Huybregts. de se cretaris van het sectiebestuur, die al regelmatig opgebeld werd door sommige kranten en dus een ge kwalificeerde kracht is. Maar ande ren zeggen weer dat het een prima truc ls om die Huybregts zich eens op moeilijk werk stuk te laten bij ten. En tegen die tijd verzinnen ze voor hem ook wel wat anders. En verder? Onze J. C. Brak: Ja. Ik heb namelijk nog een oude buurman ln Spanje wonen en die heeft een foto van de kathedraal van Bilbao, misschien kunnen ze dat ook bij het bewijsma teriaal van Ajax doen. Dat het dus geen doelpunt was. dat tweede. Die foto zou best wel eens de doorslag kunnen geven bij de UEFA. Ge voegd natuurlijk bij televisiebeel den die niks laten zien en de opna me van de Spaanse radio waarop een man te horen ls die ook niet helemaal zeker wist of het wel een doelpunt was. Maar we moeten wel opschieten, want volgende week wint Ajax gewoon met 4-0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19